Přestavba 3x10 na 1x12 Focus Raven 2017

38 nepřečtených
  • robino

Zdar všem, po dnešní zkušenosti s přesmykačem za.....ným od bahna jsem se konečně rozhoupal k výměně pohonu. Prosím místní experty o radu, co by to obnášelo a jestli by šel stávající pohon(hazka,kazeta, páčky všechno SLX) použít na stavbu dětské 24'' 1×10 na rám Force Forkys? Popřípadě kdyby se našel stavitel, co by byl ochotný se do toho přes zimu pustit. Předem dík za všechny rady.

• robino  

Fakt nikdo nic? Nechce se mi to davat naslepo do servisu, moc tomu nerozumím a bojím se aby mě někdo nebalamutil.

• robino  

Zkusím obnovit ještě jednou, třeba je teď lepší klima…

• Carpathia  

Tak, záleží na tom, jestli ti bude např. stačit rozsah převodů 32(34,36)x11–50 nebo budeš vyžadovat rozsah kazety 10–50(51). V prvním případě můžeš použít původní náboj s hg ořechem, ve druhém případě to znamená vyměnit ořech, respektive celý zadní náboj (přepletení nebo výměna celého zadního kola). Kliky můžeš použít původní, s tím, že shodíš převodníky a na pozici středního převodníku namontuješ NW jednopřevodník.

Každopádně budeš muset koupit kazetu, přehazovačkou, řadící páčku, převodník a řetěz.

Na dětské kolo své stávající komponenty asi normálně použít můžeš, musíš ale pořídit krátké dětské kliky.

• robino  

Dík za odpověď, rozumím tomu dobře, že kazetu s vyšším rozsahem dělá jiný výrobce a není kompatibilní s původním ořechem(nábou)? Rád bych zachoval co nejvyšší rozsah, ale přeplítat se mi nechce, Už takhle si myslím, že to budou celý moje vánoce.

• Dzany  

Pokud pořídíš sadu SLX, XT, XTR v 1×12 musiš řešit i ořech – je tam jiný ořech – MicroSpline. ALe nevim, zda to lze vymenit za klasický ořech. Rozhodně ti bude stačit převod 32z x 10–51.

• Zdendyš  

Podle ceho soudis, ze mu bude rozhodne stacit 32z x 10–51 29" ? ;)

Napr. mně by nestacil 32z ani nahodou, vozim na HT 36z x 10–51 29" a na Fullu dvojpilu.

• Dzany  

Posuzuji podle sebe. Pokud není závodník, tak 32z mu bude stačit. Vozil jsem 34z 11–46 a teď mám 32z 10–51 a nemám pocit, že by mě ten jeden zub chyběl.

• Charles2k  

Tak třeba já rozhodně nejsem závodník, když nepočítám občas nějaké krátké triatlony bez ambicí na výsledek a 34/11 nebo 32/10 by mi nestačilo.

• robino  

Takže otázka je jestli jde vyměnit jen ořech nebo je potřeba celá nába? Sorry za lama dotazy, ale fakt tomu nerozumím.

• Carpathia  

Ořech na klasickou 10 rychlostní kazetu se značí Shimano HG a má to omezení, že nejmenší pastorek musí mít nejméně 11 zubů. Na tomto ořechu můžeš např. použít kazetu Sunrace 11–50 nebo Sram NX 11–50. Pro kazety s nejmenším pastorkem 10 zubů má Sram (XG) i Shimano (Microspine) vlastní typ ořechu. Kazety pro tyto ořechy nejsou navzájem kompatibilní. Záleží na tobě a tvém způsobu jízdy, jaký rozsah převodů budeš vyžadovat, podle toho musíš zvolit velikost převodníku a rozsah (typ) kazety.

• robino  

Dík, konečně mi to někdo vysvětlil, aspoň trochu. Takže když oželím 10 zubů na nejmenším pastorku, tak nemusím přeplítat, stejně půjde hlavně o převodník, co ušlapu a jaký kopce jezdím.

• Dzany  

Sada 1×12 sram NX je kompatibilní s klasickým hub ořechem. Ostatní sady 1×12 sram gx a vyšší a Shimano SLX a vyšší potřebuji vlastní ořech.

Sram XD ořech.

Shimano Microspline ořech.

• Dzany  

Sada 1×12 sram NX je kompatibilní s klasickým hub ořechem. Ostatní sady 1×12 sram gx a vyšší a Shimano SLX a vyšší potřebuji vlastní ořech.

Sram XD ořech.

Shimano Microspline ořech.

• Johny.Merida  

Předělával jsem teď kámošovi systém z 2×10 na 1×12…páčka a hazka GX Sram, kazeta 11–50 Sunrace, kliky XT s 34z prevodnikem. Vše kupované z Kupkola a náramně si libuje, jak to vše chodí. Ořech měl jako ty, klasiku Shimano.

• xtonda  

Jenže přepletení na XD stojí ranec, nejlevnější náboj s microspline stojí tisícovku.

Jako total lowcost bych si vzal SLX řazení a přehazku a kazetu na HG ořech Sunrace nebo NX bez nutnosti sahat na zadní kolo. Jinak bych vzal komplet Shimano a předělal zadní kolo.

• Stavel  

12spd na HG ořechu s vyšším rozsahem:

Sunrace 11–51

Čína 11–52

• Narmex  

Domácí nízkonákladová přestavba…

https://www.youtube.com/watch?…

• DoomHammer  

Domácí nízkonákladová přestavba https://www.bike-forum.cz/…-crr-2017-r3

• robino  

Tak takhle nějak by se mi to líbilo. Mám brzdy XT a chtěl jsem to nechat u Shimana, takže abych nemusel přeplítat, tak kazeta Sunrace MZ800 11–51, hazka XT a mělo by to Teda fungovat. Jen nevím, proč tam máš řetěz Sram? Shimano by nefungoval? A k čemu je prosím ten oválnej převodník?

• DoomHammer  

Ohledně řetězu je debata v tématu Shimano 1×12 – některé verze Shimaních spojek nefungovaly korektně na non-Shimaních převodnících, psala to Tina. Tak jsem vzal rovnou celý řetěz SRAM. Ale prý už má Shimano inovovanou spojku, která pracuje i na pilách, které nejsou Shi.

Oválný převodník teoreticky optimalizuje rozložení sil při šlapání. Někomu to funguje, třeba mně se to strašně líbí, někdo zas říká, že je to k ničemu.

Teorie viz tu https://absoluteblack.cc

• robino  

Ten princip oválu se mi docela líbí, tak proč to nezkusit… Když změna, ta se vším všudy!

• robino  

Jinak díky všem za reakce. Další otázka je, zda můžu nechat středové složení a koupit jen vyhovující převodník?

• Carpathia  

Psal jsi, že máš kliky Shimano SLX 3×10. Takže kliky si můžeš nechat původní, sundáš jen převodníky a na pozici prostředního převodníku nasadíš něco podobného: https://www.aliexpress.com/…7451543.html?…

• robino  

Ok, dík za tip, tak už v tom mám docela jasno: páčky SH XT, hazka SH XT, kazeta Sunrace MZ800 11–51, řetěz Sram, převodník zkusím ten AbsoluteBlack 34 z, ovál, kliky nechám a mělo by to fungovat. Je potřeba ten převodník na ose nějak vymezit? Předpokládám, že jo. To se dělá jak?

• DoomHammer  

Já jsem na klikách 3×10 jen novou NW placku nasadil místo původní prostřední a jinak jsem s tím nic nedělal, řetězová linka celkem sedí.

• Dzany  

A nakonec tě sada NX vyjde levněji. :-)

• Billy  

Zdravím všechn a prosím o radu. Chtěl bych přejít z SH 3*10 Deore (kliky 40–30–22, střed BB52, kazeta sunrace 11–36, 10 rychlostní) na 1×12 Sram, po několikadením čtení všech vláken se nemůžu stále dobrat všech komponent, které budu muset vyměnit. Zároveň jsem asi před rokem pořídil nová kola na nábojích Novatec D792-QR SHM – 28H – BK, která nebyla vůbec levná. Chtěl bych použít novou kazetu a komponenty Sram GX, sady X01 už je mimo můj rozpočet. Nebráním se ani SH XT M8100.

Dotazy:

1. Dá se vyměnit v náboji D792-QR SHM – 28H – BK pouze ořech XD na kazetu SRAM 1*12, nebu se bude muset koupit celý nový náboj a kolo přeplést? Je D792-QR pro sady 1×12? Stejně tak při přechodu na XT M8100? Odpověď jsem nikde nenašel a dost na ní záleží další postup ugrade.
      2. Při výměně klik na SRAM bude nutné zakoupit i nové středové složení pro SRAM DUB, odpovídá středu BB52 střed Sram DUB BB BSA 73mm?
      3. Uvažuji nad kombinací kazety a klik SRAM GX a řazení XT 8100 (páčky a přehazovačka) z důvodu problémů s přehazovačkou SRAM GX (o jejich neduhách jsou zde referáty), bude toto řešení fungovat a lze to takto vůbec kombinovat (někdo to tady na foru měl). Nebo risknout komplet Sram GX (díky za subjektivní názory). U SH XT M8100 tady zase čtu o vůli kazet na ořechu Mikrospline a jeho cena taky nepotěší…

Díky moc za nátory a rady…

• Dzany  

Nejlepší bude, když se obrátíš na shimano – technickou podporu nebo cyklozitny ohledně sramu. Záleží jakou máš nábu, jestli máš klasickej shimano ořech, tak na to dostaneš i 1×12 NX nebo sady 1×11 Shimano . Bohužel u vyšších sad už musíš mít adekvátní ořech, buď Microspline na Shimano nebo XD na Sram. Někdo mi říkal, že lze u některých zapletených kol vyměnit jen ořech za ořech, asi to lze i dle hromady videií na youtube. Ale jak jsem psal, je asi lepší se obrátit přímo na lidi, kteří u toho jsou.

Já jsem měl kola od Fulcrumu a sadu 2×10 Sh. Když jsem si spočítal, že přestavba na 1×12 by byla moc drahá, tak jsem skočil po 1×11 Sh XT, SLX s převodníkem Oval 34z a kazetou 11–46. Upřímně stačí to, jen máš odstupňovaní trošku hrubší. Ale objel jsem s tím i Alpy. Pokud trváš na 1×12, pak jedině NX (kazeta – 11–50) nebo přeskládat kolo na lepší, ale to už souvisí s tím, co jsem psal, vyšší náklady. A potom jestli není lepší si ty prachy přišetřit a počkat a koupit nové kolo s 1×12.

Toužil jsem rovněž jako ty po sadě 1× něco… ale ceny mě odradily. Nakonec jsem se přes kamaráda dostal k naprosto levné sadě 1×11 a přestavěl to, jinak bych do toho nešel. A ve výsledku jsem stejně kolo prodal a koupil nové. Nyní vozím 1×12 XTR a upřímně jediný rozdíl vidím v krajních pastorkách, kdy mám ještě lehčí převody a k tomu o 1 zub menší poslední pastorek, je to o hlavně o nohách. Ale zase potvrzuji, že 1×něco je velmi jednoduché a praktické.

Je to jen na tobě, jak se rozhodneš.

Mrkni se kolik stojí sady – zase to tak strašné není.

• Carpathia  

XD ořech pro novatec 792SB normálně koupíš: https://www.koloshop.cz/…-D882SB.html

Kliky Sram a středové složení od Shimano kompatibilní nejsou. Ve tvém případě bych ale kliky ponechal, jen sundal původní převodníky a pozici prostředního nasadil NW převodník.

GX kazeta 10–50 ti s 12sp řazením a přehazkou Shimano bude normálně fungovat.

Vrzaly jen první kazety XTR na ořechu Microspine.

• Billy  

Takže nemusím přeplétat, super, stačí teda výměna ořechu za XD. Celkem to tedy bude ořech XD, střed DUB BB BSA 73, kliky Sram Gx, kazeta Eagle XG-1275, páčka XT SL-M8100 a hazka XT RD-M8100 a řetěz asi Sram GX? Je to všechno, případně nějaká podobná alternativa? Díky…

• Dzany  

Mj. není lepší koupit celou novou sadu, než to takto placat z různých komponentů?

• Billy  

Určitě je lepší celá sada od jednoho vyrobce, v mém případě od Sramu cenové dostupné GX, nicméně přehazovačka GX je asi problematická, dost se tady o tom psalo /lámání, vrzání, problematické seřízení, atd. / a řazení GX neumí řadit o dva stupně, proto ta kombinace s hazkou a řazením od SH XT M8100. Jinak by se dala i hazka X01, ale jen ta stojí cca. 5tis. Pokud by GX fungovalo bez problémů, pak asi není co řešit…

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.