přesmykač shimano 105 jak seřídit

41 nepřečtených
  • zdenalfofin

Zdravím cyklisté.Předem se omlouvám za popis závady. Když přehodím na nejlehčí převod na kazetě a v předu na převodníku na malé, tak mě řetěz drhne o přesmykač z levé strany,poštěluju přesmykač spodní doraz,ale když potom přehodím ve předu na velký a vzadu na nejmenší tak řetěz drhne opět na druhé straně.Prostě nedaří se seřídit přesmykač tak,aby o něho řetez ve spodní nebo vrchní poloze nedrhnul.Měl jsem to u tří mechaniků a dva co dělají většinou horská kola ,tak to nemohli seřídit a řekli,že vypadá,že přesmykač je špatný.Třetí servisák bývalý závodník v Decathlonu to pošteloval,tak jak jsem kolo koupil a když jsem mu to ukazoval že řetěz drhne ve spodní i vrchní poloze,tak říkal že je to normální.Jedná se o kolo Focus Izalco carbon na plné 105.Potřebuji zjistit jestli je doopravdy přesmyk špatný abych ho mohl reklamovat.Normálně bych zajel za prodejcem který by mě kolo buďto seřídil nebo přesmyk vyměnil,ale mám to 160km,je to kousek od Ostravy a já jsem od Brna.Když jsem mu volal,tak říkal,že se mu to ještě nestalo,ale že není problém aby mě poslal přesmyk nový.Nechci aby mě přesmyk poslal nový a problém by po výměně zůstal.Moc děkuji za nějaké info.

• novas752  

Hele a víš o tom, že má ten přesmykač mezipolohy jako většina silničních?

• zdenalfofin  

ano vím,ví to i ti mechanici co mi to štelovali.Porov­nával jsem to i s jinou skoro stejnou silničkou Focus Cayo je to mix ultegry a kompakt a tam to ve spodní i ve vrchní poloze nedrhne ,je tam nějaká rezerva.

• novas752  

hmm.

Kousek před upnutim lanka v přesmykači by lanko mělo být vedeno okolo takového malého stříbrného čepu, který je excentricky umístěn ve vytahovací destičce. Zkusil bych to vytáhnout a umístit obráceně.

• zdenalfofin  

Tu podložku co je pod ní lanko,mechanik vyměnil za normální podložku,protože lanko při řazení klouzalo pod origo podložkou.To jsem zjistil až doma.Přikládám fo­to.

• novas752  

Jo to je tahle nová konstrukce. Tam se to lanko musí nejprve nějak podivně protáhnout a utahovat až potom. Skrz to co je na druhé fotce nahoře.

Stáhni si originální návod a udělej to podle toho.

• tromboonen  

Mechanici zas perlej… stáhni si z netu originál návod od Shimana k tý řadě a udělej pečlivě jeden úkon za druhým jak je to tam napsaný a pude to…ty nový řady se seřizujou malinko jinak a mechoši co dělaj horáky už možná zapomněli, že nějaký přesmykače existujou :)

• zdenalfofin  

Je pravda,že jsem takový přesmykač ještě neviděl.Mrknu se po tom návodu.Je ale divné,že prodejce zároveň mechanik, by to prodal neseřízené,volal jsem mu den dopředu aby to sešteloval.Říkal,že jich už prodal hodně a s problémem co jsem mu popsal se nesetkal.Návod nemohu najít :(

• zdenalfofin  

Už jsem našel návod ,mrknu na něj.Kdyžtak můžete přidat zkušenost.Děkuji.

• Goratrix  

Nastavoval som FD-5800, trvalo mi to asi pol dna, ale nakoniec uspesne. Ale to co mas ty je FD-5801 a s tym je ma asi malokto skusenoti, je to novinka. Co mozem poradit tak klucom k uspechu bolo v hornej polohe dostat klietku presmykaca do absolutne rovnej polohy. Vyrovnavanie je asi zavisle od sposobu pripevnenia k ramu, ja mam braze-on, a tam je okrem hlavnej skrutky ktorou je presmykac pripeveneny, este jedna mala skrutka, ktora ho ako keby „odtlaca“ od ramu, a nou sa da velmi precizne nastavit vychylenie klietky. Takze najskor som v uplne krajnej hornej polohe (velka vpredu, mala vzadu), postupne doladoval spolu horny doraz a vychylenie aby klietka bola co najviac rovno a zaroven co najblizsie prevodniku/retazi, ale bez dotyku s retazou. Je to fakt zalezitost pol milimetra, musi to byt uplne tesne. Nasledne som podobne nastavil dolny doraz, a dokoncil doladenim napatia kabla (kedze mam rovne riaditka, tak mam na radeni to doladovacie koliesko, rovnake ako su na mtb). Lanko som nastastie nemusel odpajat.

Ak to takto nejde, tak najlepsie je vsetko odpojit a postupovat presne krok po kroku podla navodu. Inak na tuto seriu sa stazuju vsade na nete aj profesionalni servisaci.

• zdenalfofin  

Tak přemýšlím nešlo by ten přesmykač vyměnit za jiný klasický 105 a nebo ultegra?Nebylo by to jednoduší?

• novas752  

Myslim že je jiný tah lanka, musel by použít i starší páku.

• tromboonen  

Opačně (10 sp páky a 11sp smyk) mi to na jednom kole funguje, ale hodně záleží na dráze/úhlu lanka, plus platí, že ta nová generace fakt funguje líp, takže bych radši investoval trochu času do precizního seřízení, než downgrade.

• zdenalfofin  

dnes jsem to odvezl ke 4 a poslednímu mechanikovi a jestli ten nazná,že že to lépe seřídit nejde a že to tak má být,tak na kole budu jezdit i přesto,že to bude drhnout.

• tromboonen  

Houby, vyprdni se na mechoše, nauč se to seřídit sám podle toho návodu a máš vyhráno. Kecy těhle umělců neber vážně.

• zdenalfofin  

Byl jsem si vyzvednout kolo a už od pohledu vrchní a spodní doraz na přesmyku je tam vidět mezera jak má být.Chtěl jsem to jet vyzkoušet,ale začalo pršet,tak až zítra.Možná bych to podle návodu dal po nějaké době také dohromady,ale i s výměnou lanka mě to přišlo na dvě stovky.

• vt  

Je spravna ma uvaha, ze u aktualni verze 105 presmykace, tj R7000 nepotrebuju ‚Štelování řazení mezi bowdeny‘ https://www.kupkolo.cz/…a70p_z94370/, ale pozici doladim sroubkem na smyku?

• TK75  

Myslím si to taky.Šlo mi to doladit tím šroubkem na přesmykači a ten na bowdenu jsem k tomu nepotřeboval.

• jecnak  

Je to tak. Na druhou stranu na to potrebujes inbus, ktery nemusis nekde na ceste mit.

• jannk  

jak uz ostatni potvrdili, tak jo.

ale mam jiny dotaz: taky vam R7000 chodi pomerne ztuha a ani casem (9 mesicu) nepovoli? V lete to jde, ale po nekolika hodinach v zime a desti, kdyz mam prokrehle prsty, tak je docela drina prehodit na velkou placku … proste to jde ztuha …

• vt  

To nepozoruju … schodou okolnosti mam 2 kola s novymi 105 smyky, R7000 a tu starsi edici, R7000 mozna jde trochu lehceji, ale je to prakticky stejny. IMHO maji vetsi vliv bowdeny atd nez samotny smyk.

• TK75  

No šel jsem si to porovnat s Tiagrou a ta jde lehčeji.

• MiKED  

Ne, chodí lehce

• ferencr1  

Resim ted stejnej problem a shodou tak na focusu izalco proste se mi nedari zestelovat spodni doraz, taky mi drhne retez o levou stranu presmykace, sroub vic k zadnimu kolu co by mel byt na serizeni spodniho dorazu proste nereaguje, zkousel jsem i povolit lanko, nepomohlo. Jedna se o presmykac r7000. Este mi neni jasne k cemu je ten maly imbus na uplne hore vedle uchyceni lanka zkousel sem s nim otocit ale je dost zatuhlej tak na strhnuti hlavicky.

• TK75  

Jestli myslíš ten nahoře, tak tím se napíná lanko

• ferencr1  

Jo diky přesně ten jsem myslel. Ale je zatuhlej ze s nim stejne nejde otocit.

• TK75  

No s té fotky mi přijde, že máš pootočenou špatně tu krytku a jestli ten šroub nejde tak možná máš špatně protažené to lanko.

Asi v pátém příspěvku od shora je ke stažení návod.Já jsem se to díky němu naučil:-)

• ferencr1  

Ano pravda mam to pootoceny špatně, ale to sem dodrbal az na konec kdyz jsem zkousel povolit lanko estli ten spodni doraz nevisi skrz moc napnute lanko.

• ferencr1  

https://youtu.be/9zZWAUp6oOE dival jsem se i na tohle video ale ten sroub na spodni doraz moc nereaguje kdyz ho povolim, tak srou neni opreny o doraz ale voditko zustava vyset a neposune se do leva.

• DaD  

V prvních revizích byla totiž konstrukční chyba. Shoď to schválně na malou placku, paradoxně povoluj horní doraz a uvidíš jak přesmyk povoluje dolů. Pokud se tedy rovnou tělo přesmyku neopírá o lanko k němu vedoucí. Takovou konstrukční kravinu mají třeba aero kola od Cervela:(

A jak píše TK75, krytka na přesmyku je špatně nasazena. Imbus utahování lanka musí povolit. Ve tvém případě je povolen na maximum. Když ho dobrým imbusem začneš utahovat, tak by měl v pohodě povolit.

• ferencr1  

Jo je to tak jak pises, kdyz shodim na dolni placku a ladim sroubem v pravo tak sem presmyk hybe, ale jak mam pak seridit horni doraz. Nebo to seridit jen tim pravym sroubem na nejaky kompromis? Coz teda neni idealni but to skrta pri nejlehcim pripadne pri nejtezsim převodu na kazete.

• DaD  

Bohužel kompromis. Spíše si to ale polaď na tu malou placku a lehké převody. Do kopce se jezdí pomalu a dlouho a škrtání muže akusticky vadit. Naopak na nejtěžším převodu valíš převážně jen z kopce, většinou jen chvíli a stejně, díky větru, slyšíš úplné hovno:) A nebo koupit novější kousek, tam už je to vyřešené.

• ferencr1  

Hm asi koupim vyhledove novej protoze me to dost stve nemam rad zvuky skrtani a co reklamace kolo mam cca 8 mesicu.

• DaD  

Zkus to, za to nic nedáš. Když ti to v obchodě nedokáží seřídit (jako že nedokáží) tak reklamuj…

• ferencr1  

Tak nakonec jsem si este vsiml ze muj presmykac sice nereaguje na ten sroub spodniho dorazu, kdyz na nej zatlacim silou tak lze posunout a zatlacit do spravne polohy, ale jakoby pruzina nemela dostatecnou silu pri prerazeni z horniho talire na spodni pritlacit voditko na doraz, ale zustane viset nekolik mm od dorazu. Lanko je volne takze na nem to nevisi. Pravdepodobne se jedna o nejaky vadny kus. Nebo ted prez zimu nejak zatuhla pruzina …

• milan.v  

Aha, to slyším poprvé o těch revizích. A máš informaci, jestli stejná konstrukční chyba byla i u první Ultegry 8000?

Pokud ano, pak už chápu, že jsem měl před lety velký problém se seřízením u svého kola…

https://www.bike-forum.cz/…e-a-serizeni

• DaD  

Bylo to napříč všemi novými řadami. Shimano o tom taktně pomlčelo a pěkně v tichosti problém odstranili. Ty novější už seřídit není vůbec žádný problém. Jen by tam mohly být ty mezipolohy větší. Ač jsou Ultegry docela pevné kliky, tak ve spurtu stejně můžou občas škrtat. Nebo to poladit aby to neškrtalo na velkou pod silou, ale zase to téměř vylučuje jezdit velkého španěla.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse