• DAWE25

    Definice Ondoňe…

    Ondoň – předmět použitý ponejvíce k vyřešení zapeklité situace v rozporu s jeho původním určením. Za ondoň považován jest jakýkoliv předmět libovolného určení, na surovině ni na původu nezáležejíc, kterým pracovník důvtipným způsobem nahradí součástku neexistující, obtížně dostupnou, výrazně dražší, byť často kvality pochybné. Toliko o ondoni říká Ottův slovník naučný, vydání 1911. Potom ještě slovník odkazuje v souvislosti s ondoňem na bazmek – to je ve zkratce v největším procentu případů poruchová součástka, kterou je nutné nahradit ondoňem.

    Tak jsem si řikal, že se tady dost často slovo ondoň a bazmek používá, tak zde je vysvětlení pro lidi, kteří nevědí co to přesně je. (taky jsem nevěděl co si pod tímto slovem mám přesně představit, ale kdo si hraje nezlobí)

    0 0
    • Krys  

      Etymológia slova bazmeg je celkom prozaická.

      Na začiatku bolo maďarské slovné spojenie baszd meg, ktoré znamená pojeb. „A“ v prvom slove sa vyslovuje ako niečo medzi „a“ a „o“. „Sz“ sa vyslovuje ako naše „s“. Napríklad: Baszd meg magad! – Pojeb sa! Baszd meg az anyád! – Pojeb si mater! Pôvodne sa to zrejme používalo podobne ako to mě *****, len je to viac pejoratívne.

      Časom sa používanie tohto slovného spojenia v istých kruhoch zautomatizovalo podobne ako ty vole alebo skôr no ty *****.

      Ďalším vývojom, ktorý si netrúfam odhadnúť, pravdepodobne došlo k fonetickej komprimácii na bazmeg a rozšíreniu oblasti použitia prakticky na akúkoľvek situáciu, predmet alebo činnosť.

      Toto životaschopné slovo sa, ako je známe, rozšírilo za hranice Maďarska a oblastí užívajúcich maďarský jazyk. Dokonca až do Čiech, kde maďarčina až tak rozšírená nie je.

      _____________­_____________ Na záver jazykového okienka poznamenám, že toto je len moja osobná teória. Čo som ale počul, videl, čítal, tak nie som jediný s týmto názorom.

      0 0
    • fousac  

      hele a nemas v ty chytry knizce i uzasny slovo  pihňáblo ?

      (no mozna se pise s Y)

      0 0
      • DAWE25  

        Našel jsem to náhodou na nějakym blogu toto, takže to slovo ti bohužel neporadim, ale zkus hledat ;-)

        0 0
    • Pijer  

      A mně by někdo z místních jazykovědců mohl přelozit „blbej jako štolverk“ :-) – mě napadá akorát něco jako sbíječka

      0 0
    • rock  

      Kašli na Otta a koukni se na Buriana:

      " … vlak byl v pohybu a on doň skákal … a manželka je ona doňa. A děti donďata …"

      0 0
    • džony  

      … a což takhle MORIBUNDUS (Dařbuján a Pandrhola )

      0 0
    • Blade  

      Bazmek je spíš cokoliv blíže neidentifikova­telné, pro co nemáme vhodné označení. To, čemu ty výše říkáš bazmek, se odborně nazývá „kurvítko“ ;-)

      0 0
      • Janes  

        Tak to už mi zase připomíná další výraz z vojny- hentý oný dzindzík :-)

        0 0
        • Janes  

          A samozřejmě – hentý oný bazmek

          0 0
          • jirkacv  

            u nas se zas spis rika henten oný, ale to je dost podobny :)

            0 0
            • Janes  

              neříkám, že nemáš pravdu :-), z vojny už jsem doma přeci jen docela dlouho…

              0 0
        • náčelník  

          Za mě se na vojně používaly i zko­moleniny zmíněného přídavného jména „oný“ jako náhrady libovolných jiných slov, např. sloves (ondit, zaondit), podstatných jmen (ondič, ondítko) apod :)

          0 0
      • Luka  

        bazmek a kurvitko jsou dve rozdilny veci…

        bazmek je je hentento neco, co tak uplne presne bud nevime co je, nebo jak se to jmenuje,

        kurvitko je vecicka, ktera je nezbytna k tomu, aby domaci kutil pri homodomo servisu narazil, zkurvil a pak donesl do autorizovaneho servisu a ztratil zaruku a zaplatil furu penez :D

        a pak je tu jeste " Bambršťouch" :)

        0 0
        • Blade  

          ..no však teď jsi jen potvrdila to, co jsem řekl já :) BTW, ten bambršťouk je co? :-)

          0 0
          • Luka  

            bambršťouch je to, co blbe trci odkud koli kamkoli, tedy takovy ty sloupky uprostred cesty, proti vjezdu autum, zabradli, cudlik na klikach, co „kdyby tam nebyl, tak by tam chybel“… :)

            0 0
            • MaPa  

              tak v tom případě znám babršťouch jako chcaplík :-)

              0 0
    • DAWE25  

      Taky znám ještě výraz „KYNŽÁL“ – univerzální název pro vše

      0 0
      • náčelník  

        Kynžál je ale taková velká kudla, snad  toto označení pochází z Asie nebo přímo z Ruska, nic víc o tom nevím.

        http://www.aukro.cz/…_kynzal.html#…

        0 0
        • Janes  

          Kindžal

          kinžal, dýkovitá zbraň podobná handžaru a jataganu, jenže mnohem kratší a s čepelí více zakřivenou, užívaná hlavně kmeny tatarskými a kavkázskými.

          0 0
    • Howgh  

      přátelé, uvítal bych praktické příklady ondoňů. Uvádím první : plot z radiátorů ústředního topení v Kyzgyzstanu.

      Podívám se po své domácnosti a objevím takových ondoňů něurekom…

      0 0
      • Pekáček  

        Vypadá to jako chladič superpočítače důmyslně ukrytého v té dřevěné kadibudce :o)

        0 0
        • Howgh  

          z té budky se ozývalo chrochtání…když jsem projevil touhu si vepře pohladit, nebyl jsem připuštěn…ono to chrochtání fakt trochu znělo jakoby z nepříliš kvalitního  reproduktoru…

          0 0
      • Martin  

        co je tohle: ondoň, kurvítko a nebo bazmeg?

        0 0
        • Pavel  

          Hen ten oný dzinzik… Mrknu a vidím, ne? :-)

          0 0
        • Krys  

          Kurvítko z nejakého pondianého bazmegu. ;)

          0 0
          • Martin  

            kurvítko to je a není. s hentímoním bazmegem ta věc chodila a ted chodí taky, ale jinak :-)

            0 0
            • Jenda  

              to je ficura – protoze ficuru lze libovolne odebrat aniz by to vyrazne zmenilo chod vidlice

              0 0
              • Martin  

                this is not a bug, this is feature? :-D

                0 0
              • Blade  

                To teda ne. Fičura je nějaká věc, udělátko, které významným způsobem řeší nějaký problém. Takže fce nějaké věci je s fičurou a bez fičury velmi odlišná :o)

                0 0
        • Blade  

          Hen ten oný bazmek ;-)

          0 0
    • thiel  

      vidim ze sa to tu len tak hemzi lingvistami a tak zneuzijem situaciu. stretli ste sa s pojmom „dzigvajz“? je k tomu nejaka definicia? .. :-)

      0 0
      • DAWE25  

        Přijde mi to jako nějaká variace na dzindzik, ale nevim no. Nikdy jsem se  s tim nesetkal :-)

        0 0
      • Krys  

        Hm, tak by som aj myslel, že základ je slovo dzigať, ktoré na východnom Slovensku vulgárne označuje súloženie.

        Napr.: Co še dzigaš? Takú ci dzignem!

        Mohlo by to byť niečo veľmi podobné ako bazmeg alebo dzindzík. Prípadne by to mohlo byť vulgárne označenie človeka. Niečo ako jebo alebo trtko.

        0 0
        • jirkacv  

          u nas kdyz se rekne dzikat tak se mluvi o moceni :)

          0 0
        • Janes  

          JJ, vzpomínám :-)) Takú ti dzigněm ( lebo jebněm).

          0 0
          • Janes  

            Jo, anebo : Takú ti dzignem, že sa z teho ojebeš !!!

            0 0
            • Janes  

              A do třetice (vrcholné nasratí): Takú Ti dzigněm, jebněm, po piči treskněm, kokote drevený, plechom pobitý!!!

              0 0
              • Pavel  

                …laminátom poťahnutý… :-)

                0 0
    • Howgh  

      teď mně dochází, že „bazmek“ je cosi jako „fenomén“. To slovo můžeš použít absolutně všude a za všech okolností.  Bazmek je prostě fenomén.

      0 0
    • Bender382  

      Tak sem doma při úklidu našel tyhle dvě věci. :-)

      Na první fotce je buď ondoň nebo kurvítko, tím sem si téměř jistý, které bylo u brzd XT 08, materiál a barva jsou stejný jako zarážka mezi pístky…

      a na druhé asi nějakej bazmek nebo fičura, co byla u reby

      Tuší někdo k čemu to konkrétně je?

      0 0
      • Krys  

        To druhé sú tzv. spacery. Slúži to na zníženie zdvihu vidlice. Keď má Reba max. zdvih 130mm a vložíš tam napr. dva 15mm spacery, tak sa vidlica nemôže vysunúť na plný zdvih, ale len na 100mm.

        0 0
        • Pijer  

          Jsem si myslel, že Reba je na maximu na 115mm, nebo se pletu? Tedy aspoň ta dual air.

          0 0
          • Krys  

            Ano, Reba Team má maximum 115. Ja mám Toru, ktorá má maximum na 130. To ma pomýlilo. :)

            0 0
      • Krys  

        Bližšie info

        0 0
        • Krys  

          Tak táto finta s priamou linkou na príspevok už nefunguje…

          Tech.dokumentácia

          Použitie spacerov

          0 0
        • Bender382  

          díky, a ten druhej? už sme se shodli na tom že to je bazmek, ale k čem to pořád netušim:)))

          0 0
          • Krys  

            Práve ten druhý obrázok, tie čierne krúžky s výrezom, sú spacery. Tie žlté štolverky neviem čo sú. :)

            0 0
            • Bender382  

              jasně, spacery sem pochopil, jen sem to blbě napsal, myslim to žlutý :-)))

              0 0
            • Luka  

              tie zlte stolveky jsu na to, kdyz zkracujes hadicku u hyder, chytnes to do teho a muzes na konec nasadit takovej ten prstynek, aby hadicka drzela pevne v pace a nevypadla…

              0 0
              • Bender382  

                to sou věci… hadičky sem sice zkracoval, ale tohle sem fakt nepoužil:))

                každopádně díky za objasnění:-)

                0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.