• hadacino

  Včera jsem si v poklidu šlapal jeden kopec a najednou jsem slyšel zasebou auto jedu dál a najednou se ten deb_l kolem mě vyřítil a já jen zaregistroval jak jede naschvál blízko mě a strhnul jsem řizení a zkončil v příkopu naštěstí jen s pár modřinama, ale takovýhle hulváti to je o život… jak jste na tom vy a řidiči aut ?

  • Carloss  

   už rovnou jezdíme příkopama..:)

  • bagr84  

   V sobotu me malem na silnicce srazilo jedno hovado z protismeru, predjizdel auto, a me ignoroval. Malem sme se tam nevesli.

   Otocil sem se a z plnejch plic na nej neco neslusnyho zarval a jel dal. Zajimavy ze sem z toho nebyl ani vyklepanej. Kdyz se mi tohle stalo predtim, pomalu sem nebyl schopnej pokracovat v ceste…

   Jinak ale musim zaklepat na drevo ze ridici u nas takovy prasata nejsou, na silnicich strach moc nemam.

   • marapara  

    Ty jo, tak to máš docela štěstí. Já jezdím celkem často do práce na kole, ráno vyloženě po silnici 20 km a často se mi stává, že mi nějaký kretén projede stovkou 10 cm od řídítek. Stalo se mi to i když byla silnice celá volná, z protisměru nic nejelo a ne jednou.

    Proto raději nejezdím úplně po krajnici, ale tak 0.5 – 1 metr od kraje silnice. Stejně ty krajnice jsou často tak rozbité, že se mi po tom nechce drncat.

    • nobody  

     z toho důvodu jsem přestal jezdit na kole do práce, taky musím 17 km jet po rušné cestě a nestojí mi to za to.

    • MedyX  

     No a z toho duvodu kolem tebe budou jezdit jeste bliz.Cyklistum se snazim vyhejbat jak to jde, protoze vim jak je to neprijemny kdyz te auto skoro lizne zrcatkem.Ale tim ze pojedes metr od krajnice si nekoledujes o nic jinyho nez ze te nekdo posle do prikopa deseti metrovim letem.To nadavam i ja kdyz jede cyklista skoro prostredkem pruhu..

     • Rychlej turista  

      Tohle je jeden z mála účinných nástrojů, jak můžeš ovlivnit tuponě za volantem, aby se necpal tam, kam se nevejde. Prostě to rozhodneš za něj. Tvoje bezpečnost je důležitější, než jeho rychlost. Jakmile mu na úzké silnici uhneš, je to pro něj signál, aby se tam vecpal, i kdyby jel v protisměru kamion. A až pojede vedle tebe a konečně mu dojde, že se tam nevejde, co myslíš, že se asi tak stane?

      • marapara  

       Přesně tak.

      • Spider_29  

       V tomhle případě jsi jednoznačně tím bezohledným tupounem ty.

       • orm  

        Co presne je spatne na tom co napsal rychlej turista pred 7 lety?

        • Spider_29  

         Jo, taky jsem si toho datumu všimnul, bohužel pozdě :-).

         Jinak viz Silniční zákon.

         • Barak  

          No, ale i po 7 letech je svatá pravda, co napsal.

          • Spider_29  

           Pravda možná pro lidi, kteří neznají Silniční zákon, jsou bezohlední vůči ostatním i sobě samým a kteří záměrně vyvolávají napětí vynucováním si práv, která nemají.

           • Barak  

            Mnohem raději budu, když si 100× bude někdo myslet to, co ty než, aby mě nějaký kretén vytlačil do škarpy, protože předjíždí v místě, kde je to nesmysl a já na to jako slabší účastník provozu doplatim.

            • Spider_29  

             Bohuže si ve svém boji za neexistující právo neuvědomuješ, že takovýho magora tím ještě víc popudíš a on tě oprasí tak jak tak, jen o dost nebezpečnějc…

             • Barak  

              Zbytečně to hrotíš. Popíšu ti situaci, která se mi stala asi před 3 týdny na silničce.

              Jel jsem tak 30–35 km/hod a blížím se ke kruháči, provoz téměř žádný. Těsně před kruháčem mě dojelo auto, na chvilku zpomalilo, evidentně řidič vyhodnocoval situaci a pak se rozhodl, že mě ještě na poslední chvíli před nájezdem na kruháč předjede. Špatně odhadl mou rychlost a ještě asi 10–15 m před objezdem byl na mé úrovni. Těsně přede mnou ostře zatočil na ten kruháč a najel až na vnitřní krajnici, čímž mi zavřel úplně cestu. Byla to rychlost, takže těžko odhadnout, ale řekl bych, že mi chybělo tak 10cm od jeho blatníku. Musel jsem zaflekovat, abych co něj nevlítnul.

              A teď mi řekni, opravdu by bylo tak hrozné, pokud bych si třeba 40m před kruháčem vyjel od krajnice, abych někomu znemožnil podobný nápad? Zvlášť, když už stejně musí v autě brzdit a já nejedu jak bába s nůší?

              • Spider_29  

               Musíš si uvědomit, že na silnici nejsi od toho, abys kohokoliv vychovával. To ti prostě nepřísluší, jakkoliv oprávněně se ti to v dané situaci z tvého ryze subjektivního pohledu jeví.

               Popsaná situace byla jasnou chybou řidiče. Nikdy ale nevíš, jestli by se o podobný manévr nepokusil i kdybys vybočil. Pak by to reálně mohlo skončit nehodou. Resp. nehoda by byla pravděpodobnější.

               Mohl bych tady z rukávu vysypat celou řádku opačných situací, kdy buďto cyklista svou neznalostí a neobratností v silničním provozu způsobil sobě i ostatním nebezpečnou situaci neby kdy cykloun záměrně omezoval nebo ohrožoval ostatní záměrně nebezpečným jednáním.

               Ohleduplnost musí být oboustranná a nelze si ji nijak vynucovat.

               • Barak  

                Já nepotřebuju nikoho vychovávat, chovám se jen jako zranitelnější účastník dopravního provozu. Zrovna tohle jsou případy, kdy nikoho nenutíš, aby ti stovky metrů koukal na zadek a bůhví jak dlouho se za tebou plazil. Jde o pár vteřin. Pokud bys jezdil na silnici i na kole a ne jen v autě, mluvil bys jinak. Takhle je to debata o ničem.

                • Spider_29  

                 A protože jsi ten zranitelnější, mělo by být ve tvém zájmu riziko snižovat, ne zvyšovat. Teda aspoň já to považuju za rozumný přístup, jak v autě, tak na kole.

                 Ve své domněnce v předposlední větě se mýlíš.

                 • Barak  

                  Tak o tvé první větě není pochyb, akorát to vidíme každý jinak.:-)

                  • Spider_29  

                   Já z pohledu řidiče, kterýho podobná „bezpečná prevence“ donutila ke zbytečně prudkým manévrům…

                   A bylo to přesně před kruháčem. Cykloun si chtěl dělat prostor přesně, jak jsi popsal. Ale byl línej se a) podívat, jak daleko za ním auto je, b) dát znamení o vybočení. Tzn. poslal mi to tam nečekaně ve chvíli, kdy jsem byl asi metr za ním (a víc než metr vedle něho). Vlevo už jsem moc místa neměl (ostrůvek) a za mnou byl nalepenej nějakej blbec spěchatel, kterej to do mě málem nacpal, když mě cykloun svým nesmyslným manévrem donutil prudce přibrzdit. Přitom kdyby cykloun zůstal, kde měl, vše by proběhlo pro všechny komfortně a bezpečně. A ještě se ten blbec na kole rozčiloval…

                   • ˘Ö˘ Krab  

                    S cca 50 tis. km na silnici na kole a ~ 900 tis. za volantem jsem Ti chtěl něco napsat, ale je to marné, musíš si k tomu dojít sám. Jen doufám, že při tom neutrpí újmu žádný cykloun ani cyklista, ba ani nákolka. Zajeď se někdy (na kole) podívat, jak se k cyklistům chovají v Taliáni v Dolomitech.

                    • Spider_29  

                     Sice nevím, co konkrétně bys mi chtěl psát, ale myslím, že jsem si na to už přišel, vzhledem ke svýmu nájezdu bez nehod a trestných bodů.

                     • ˘Ö˘ Krab  

                      Třeba to o najíždění do kruhového objezdu vedle cyklisty. Cyklista byl debil, protože najížděl do kruháku podle krajnice, kde už nemá manévrovací prostor, třeba na nezbytné naklopení do zatáčky v rychlosti. Takže Ty, jakožto znalejší, zkušenější a moudřejší (a opancéřovanější) máš myslet i za něho. Když nemá rozum a potřebný prostor si nedělá, tak mu ho tam přesto nech. O předjíždění bezprostředně před křižovatkou si myslím své.

                      • Spider_29  

                       Nebylo to „najíždění DO kruhového objezdu VEDLE cyklisty“. Bylo to ještě docela kus před kruháčem, dostatečně na jeho bezpečné předjetí aniž by to komukoliv způsobilo jakýkoliv omezení.

                       A nebylo jak myslet za něho. Jel si celou dobu svou při kraji, dám blinkr, dostatečnej odstup, rozdíl v našich rychlostech byl dostatečnej na bezpečný předjetí, jel jsem v limitu danýho místa. On najednou zničeho nic skoro o ten metr doleva, já na brzdy a krátkej klakson, on se rozčiloval jako bych ho zajel… Pako.

                       Mimochodem, v Dolomitech, resp. nikde v Alpách se mi nestalo, nebo si to aspoň nepamatuju, že by cyklista záměrně bránil v předjetí. Celkově kultura na silnicích hlavně v Rakousku a Švýcarsku (Francie a zvlášť Itálie jsou na tom o poznání hůř) je prostě fantastická.

                       • Kubajsu  

                        Bezpečný odstup je určitě něco přes metr, tak tě nemohlo nic překvapit, ne?

                       • look_as1  

                        Pokud to poslal doleva bez ohlizeni a ukazovani a ty jsi jel podle rychlostnich limitu pro dane misto, tak to je jeho chyba.

                        Pokud ukaze a ohledne se, tak ty ho ohrozujes a to je nadrazene jezdeni vpravo (omezovani)!

                   • Kubajsu  

                    Kdybys udržoval bezpečný boční odstup, tak se do takové situace vůbec nemůžeš dostat, protože by tě ani nenapadla možnost, ocitnout se ve zúženém místě vedle cyklisty.

                    • deleteduser  

                     ta sedla :)

                    • Spider_29  

                     Čti pozorněji.

                     • Kubajsu  

                      Ano čtu; „Vlevo už jsem moc místa neměl…“

                      Jak potom vypadá zúžené místo?

                      • Spider_29  

                       Čti ještě pozorněji, celý text a zapoj mozek.

                       Původní situace: krajnice, v normální vzdálenosti od ní cykloun, metr odstup, auto, cca půlmetr, krajnice.

                       Situace po cyklounově manévru: krajnice, metr a něco odstup, kousíček, auto, výrazně zmenšenej půlmetr, krajnice

                       • fargo.  

                        Ahoj, vykašli se na to, nemá to cenu. Nabušenec z B-F fora má vždy pravdu.

                        • Spider_29  

                         Anebo je fakt tak blbej, že si tu situaci neumí představit a proto ji pořád nechápe :-).

                • Bubaaak  

                 Příjde mi, že to tu berou všichni za svůj konec…

                 Silniční kolo šířka pláště 23mm tlak v pneu dost přes 7bar. Tohle rozhodí i kamínek štěrku a jak ti uskočí zadek, hned ohrozíš auto. Navíc na českých silnicích (snad se tomu tak řiká) je plno výmolů, děr, mrtvých zvířat, šutrů, kusů autodílů (závaží, protektory, brzdové destičky, šrouby.....). Takže silniční kolo vždy bude kličkovat, nebo si uskočí o půl metru do strany. To je prostě fakt a i když v autě vemeš díru, trhneš závěs, zavoláš policii a první co bude, tak majitel komunikace bude řikat že se jí dalo vyhnout a škodu platit nebude. Uhybaj teda i auta.

                 Auto, na okresce má povoleno 90km/h, takže tacho 100. Je to víc jak 2násobek rozzuřeného kola (po rovince, do kopce možná i 3 násobek). Tudíž cyklista musí počítat s tím, že bude předjížděn, pak tedy:

                 (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

                 Prostě když Vás někdo předjíždí, máteho pustit a je uplně jedno jestli jedete na žiletce, nebo v kombajnu.. Mimochodem, kombajn mi vždy uhnul a nechal mě předjet, teda i traktor, autobus… jen někteří cyklisti jsou kingove :)

                 Autaři: jsou to bezohlední idioti, co si lečej svoje mindráky na jiných. Vždycky prosvišti na milimetr přesně i kdybych jel na kole po krajnici (dle zákona myslim že ani s kolem po krajnici jezdit nemám), nedávaj přednosti a než odbočí doprava, vždy Vás na poslední chvilku předjedou a šup tam bez blinkru.

                 Kolaři: Idioti co ani nemusí mít papíry, aby mohli jezdit po silnici, nedodržují ani ty dementní semafory, jezdí vždy uprostřed, nejlépe vedle sebe (a pak čumí že nemaj kam uhnout). Díře uhnou vždy doleva i když na pravo maj místa, že bych je tam předjel ve 180km/h v autě a byl bych v klidu…

                 Nevim jak je to možný, ale v Praze jsou autaři velice, velice ohleduplní když jedu na kole, občas mi i poděkují. V autě často potkávám i stejně ohleduplný cylklisty… Ale jak vyjedu za Prahu, je to docela teror :D Častěji teda spíš od těch cyklistů a to i když jedu na kole.. Často předjíždím na kole cyklisty z prava… Ale i od autařů vždy počítám že ať jedu kde chci vždy mě minou o „milimetry“ i kdybych vjel na pole

                 A troubit se má před zahájením předjíždění, když si nejsi jist, zda předjížděný o tobě tuší :)

                 Aneb když chci aby ku mě byli slušní, budu slušný k nim, když uhybám o víc jak půlmetr tak vždy mávám rukama jak kolibřík a podobně :)

                 • Spider_29  

                  Hurá, konečně někdo s mozkem v hlavě :-).

                  Díky za tvůj příspěvek, naprosto souhlasím.

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  Dle zákona po krajnici jezdit můžeš. Troubit před předjížděním můžeš pouze mimo obec.

                  Mám pocit, že stejně, jako jezdí lidé autem, jezdí i na kole. Někdo slušně, někdo méně.

                  • Spider_29  

                   Ano, na kole se na krajnici smí. § 57, odst. 2.

                  • Bubaaak  

                   Díky za upřesnění, raději netroubím a nezvoním, vždy to vyvolalo opačný efekt :)

                   Po krajnici jezdím stejně, nemám rád náklaďaky (teda když ta krajnice je použitelná), jen jsem se chtěl zastat cyklistů, že krajnice je určena pro odstavení vozidel atd.

                 • deleteduser  

                  ta logika bránění v předjíždění je trochu děravá… to by stejně tak bránil v předjíždění už jen svou existencí i traktor. v okamžiku, kdy je v protisměru volno, můžeš cyklistu jedoucího metr od kraje naprosto elegantně předjet.

                  • Spider_29  

                   Nepravda. Možná i ty tušíš, že traktor nebo kombajn je „o něco širší“ než cyklista. Tzn. zatímco pro předjetí traktoru může být místa málo (v protisměru jedou auta, je tam plná čára atd.), pro předjetí cyklisty jedoucího dle zákona může být při dodržení správného odstupu místa dostatek.

                   Jinak nedivím se, že nejsi schopen respektovat Silniční zákon, když nejsi schopen respektovat ani vlastní slova:

                   howgh, domluvil jsem, nebudu ztrácet čas“.

                   • deleteduser  

                    tak v čem je kurva problém předjet cyklistu stejně jako se předjíždí traktor nebo auto? protisměrným pruhem? pak ti může být ganz egal, jestli jede od krajnice metr nebo deset čísel.

                    • Spider_29  

                     Ptáš se na něco, co je popsáno a vysvětleno v příspěvku, na který reaguješ :-).

                     A cos myslel tím „howgh, domluvil jsem, nebudu ztrácet čas“ :-D?

                  • Bubaaak  

                   Souhlasím s tebou, proto předjíždět můžeš, jen když je to bezpečný, a když ti to pak vylepší předjížděný, pak celá situace na silnici je klidnější, pohodovější a tedy lepší :)

                   Bohužel se tím mnoho, řidičů neřídí (občas i já dobře, nejsem pravý moralista :) )

                   § 17 Předjíždění

                   http://business.center.cz/…st1h2d3.aspx

                   Největší experti na tohle jsou majitelé Škody super-b, nenechat se předjet a předjíždět jakmile je to nejméně vhodné :)

                 • look_as1  

                  Debilu ridicich autobus MHD jsem v Praze potkal uz mraky.

                  Za posledni rok nekolik, kteri nechapu ze neridi zdrovna jejich fabii, ale neco sirsi a delsiho! A ze se s tim neda predjizdet bezpecne v 3 m sirokem pruhu.

               • iron.hide  

                „na silnici nejsi od toho, abys kohokoliv vychovával“ – no ty mas co hovorit :D

               • Pankris  

                Totalni nesmysl. To ze jsem cyklista neznamena ze si nejsem rovnej s ostatnima ucastnikama provozu. Takze kdykoliv odbocuju nebo vjizdim na kruhak. Vzdy vjedu do silnice a nazorne rukou naznacim co mam v planu. A zaroven jezdit aspon ten metr od krajnice. Uz z vice duvodu. Je tam bordel. A hlavne, jak bylo zmineno, ridici predjizdi s vetsim odstupem a nebo vubec (za danych okolnosti).

              • Milenius  

               Ano, běžná praxe. Přidám jiný typický příklad:

               Ulice u Továren na mostě přes Průmyslovou ulici, směr východ. Je tam esíčko doleva, když jede cyklista správně po kraji, tak silnice je široká, ale výjezd je úzký. V tom esíčku cyklistu 50% aut předjede a zavře mu cestu, protože výjezd je úzký a protijedoucí auto mu nedá na výběr, cyklista to buď ubrzdí nebo skončí na vysokém obrubníku. A jelikož tam jezdí autobusy, tak to dělají i (obzvlášť) oni. Takže jako cyklista, co to tam zná, tak tam prostě auto nepustím, esíčko projedu po levé straně a hned doprava. Trvá to 2–3 vteřiny a nikdy jsem s tímto chováním neměl problém na rozdíl od toho, když jedu po straně. Ne vždy je předpis kompatibilní s realitou.

               To samé dělám často třeba na horizontech, kam vidím, ale řidič auta ne. Když jede proti auto, tak najedu ke středu a rukou ukážu „teď ne“, když protijedoucí auto přejede, tak se uhnu a ukážu autu za mnou „jeď“. Taky jsem s tím neměl problém a řidiči mi ještě často děkují. Kdybych jel podle předpisů po straně a někdo mne v tom místě předjížděl, tak sejme buď mne nebo protijedoucí auto. Komunikace mezi účastníky silničního provozu je často důležitější než předpisy.

               • Janouch  

                to misto znam a popis problemu sedi

                podobny misto je i na ulici U Plynarny viz odkaz a bod v mape

                zde je problem ve zuzeni silnice do zatacky a za ni parkuji auta ted celou situaci zkorsuje fakt , ze po rekonstrukci tram. trate je vymezeny prostor pro tramvaje bilym zaoblenym obrubnikem zde jet pri kraji silnice vylozene nebezpecny

                https://mapy.cz/letecka?…

               • look_as1  

                Nebo most pres Vysocanskou radialu do Satalic – ridici nechapou, ze musis jet vlevo od cary, protoze nemuzes jet v odbocovacim pruhu, a ze se tam autobus, dodavka nebo nakladat fakt uz nenacpe…

                • Bubaaak  

                 tady? Tam jsem se vešel i vedle tahače s navěsem, ani nějak nebezpečně jsem si nepřipadal, je fakt že je to nepříjemný když tě zleva i zprava berou auta 80, ale tam mě spíš štve, že ti „nikdo“ nedá přednost

                 https://www.google.cz/…13312!8i6656

                 • look_as1  

                  Jak nedá přednost?

                  Kdyz tam.jedes 1 m od čáry vlevo, tj. máš zprava od cary asi 20 cm mezeru (blíž už je moc blízko o autům v odbocovacim pruhu), tak se vedle tebe s metrovým odstupem sotva vejde Fabia, tahač nebo bus uz začne většinou zběsile troubit… Jezdím tam fakt často a není to moc příjemný.

                  Stejně tak dole přes mostem přes koleje od Rajské, taky to vypadá široký, ale vzhledem ke kanálu/diram u kraje je to s osobním autem na hraně a bus tam místo nemá.

                  • Honzink  

                   Místo neznám, ale, soudě z fotek, nebylo by vono, v tomhle případě, úplně nejjedondušší to seknout na chodník?

                  • Bubaaak  

                   Lidi z okruhu to tam většinou švihnou… Ta silnice tam stojí za jelena (níž), ale asi jsem měl zatím štěstí, fakt jsem tam neměl problém, krom pár nepředností :)

               • danis7  

                Ale tohle je jízda podle předpisů. Nikde není striktně psáno, že musíš jet za každou cenu 10 cm od krajnice.

              • velký parní válec  

               skoro to samý se mi stalo cca před měsícem večer, jen z opačného pohledu. přijíždím langsám ke kruháči a vidím ošprckovaného cyklistu jak se otáčí,co za ním jede a náhle padá(je tam pěkná ďuzna). byl jsem za ním cca 10–15m.zajedu ke straně, vystoupím a ptám se jestli je v pořádku nebo potřebuje pomoct. těch sprostejch nadávek směrem ke mně a že mně bude žalovat a že budu cálovat jako mourovatej, to si nepřejte slyšet. a jak se tak chystal vstát, tak dostal takovou facku až si znovu sedl. na jeho otázku"co děláš ču+áku"dostal ještě jednu s odpovědí ať je zticha, že mu to vysvětlím.poté jsem ukázal na auto se slovy "vidíte tu kameru,pane? nahrává i zvuk a já to dám policii se žalobou o pokus vydírání,souhla­síte? tady máte mou vizitku se jménem a telefonem a jeďte si stěžovat, nejbližší policie je tam a tam.tak rychle na kolo snad ještě nikdy nenasedl a byl okamžitě pryč. já to nahlásil policii ve vedlejší vesnici, že se to stalo, nechal jim tam paměťovku(už ji mám zpět) a jel spát.a spal jsem klidně

               • deleteduser  

                hmmm, frajeřinka

                • USPS  

                 jj, hustýýýýýýýýýýýýý automacho jak sfiňa, co se kvůli tomu dnes zaregistroval…

               • look_as1  

                No to mlácení je taky k nahlášení na policii!

               • Barak  

                Copak, že jsi ho nenapálil až když vstal? Bál ses, že bys dostal naloženo a nestihl bys doběhnout zpátky do auta? ;-)

                • Bubaaak  

                 Cyklista by vyndal sedlovku i se sedlem (pokud měl na rychloupínák), domlátil parní válec, vzal kartu i s kamerou a měl by klid :)

               • Honzink  

                No přijde mi to taky celý trochu přitažený za vlasy.

                Ale, na druhou stranu, všichni co tu dštíte na „parního válce“ síru: četli jste co psal?

                Pokud se to odehrálo opravdu tak, jak popisuje a poté co člověk, kterého jste nijak neomezili, ani neohrozili a spadl vám před auto jen proto, že se vás leknul, nebo proto, že čuměl dozadu a vjel do ďuzny, poté, co se mu snažíte pomoct, na vás začne řvát, začne vám vyhrožovat a obviňovat vás z vlastní chyby, tak to by mi taky asi bouchly saze.

                Já bych ho, byvše povahy mírné a tělesné konstituce chatrné, navíc k Mirku Dušínovi vzhlížeje, nebil, ale sprostej bych byl jak dlaždič.

                No možná kdybych měl jako řidič upito, bych i fysicky konal, neb sem pak strašně v nervu, že mě lapí benga a reaguju ve stresu nepřiměřeně. :-)

                • Bubaaak  

                 V některých státech to simulují a pak po plechovkáři chtějí náhradu škody… Bez kamery je to slovo proti slovu, ačkoliv kolize auto vs. Bike by nesl známky na obou přibližovadlech… Tak bych na cajty klidně počkal, kucí nejsou tak hloupý jak se o nich tvrdí :-)

                • look_as1  

                 Ridic a upito?

                 Fakt je dobry se rvat? Prvni co by pripadne privolana policie delala, ze test na alkohol :-)

                 • Honzink  

                  Dvojtečka, pomlčka, závorka uzavírající značí, že netřeba brát vyřčené až tak vážně.

                • look_as1  

                 A cemu vlastne pomuze byt sprostej?

                 Vyresi se tim neco?

                 Maximalne se druha strana muze nasrat a zautocit…

               • Copernicus  

                a na video zaznamu je videt i ty facky? tedy z hlediska soudnělékařského úmyslný úder do hlavy? pokud ano, tak jsi risker,bez ohledu na jednani toho cyklisty

                • novcze  

                 když ho mlátil, tak určitě kryl tělem výhled kamery … vzhledem k tomu, že o ní věděl. Tady ty neandrtálce co se hned chtějí mlátit je potřeba kastrovat.

                 Kdyby se stala stejná situace mě z pohledu řidiče, tak bych nechal cyklistu se vykřičet, protože to z něj spíš mluví šok než nějaká rozumová reakce a pak bych mu to s úsměvem vysvětlil.

                 • USPS  

                  ty neandrtálce co se hned chtějí mlátit je potřeba kastrovat.

                  +1 :-))

         • blaf  

          V zákoně, vyhlášce, něčem je napsáno, že se máš chovat tak, aby jsi nikoho a hlavně sebe neohrozil. Takže pokud se chová tak, aby ho auto neshodilo do skarpy, tak se chová správně.

          • Tomínos  

           Kde se píše, že nikoho a hlavně sebe nesmíš ohrozit? Tohle si nepamatuju, ale jsem fakt hlava děravá.

           • blaf  

            Někde to je, nevim už kde :( Už to tu v minulosti i lidi potvrdili. Zkusím to večer najít.

            • Honzink  

             Už's to našel?

             • JendaH  

              Třeba hned na začátku, v § 4.

              Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen

              1. chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu,
         • orm  

          V zakone se pise jizda pri prave strane vozovky. Definuj mne prosim pravou stranu vozovky, je to jizda na bile care, 10 cm, 20, 30 cm od bile cary na levo nebo je to na az na kraji asfaltu? Pro mne to znamena na pravo od pulky pruhu ve kterem jedu. Pokud s tim nesouhlasis, ok, ale pokud nemas v rukou nejaka fakta, proc by mel byt tvuj nazor lepsi nez muj?

          • Spider_29  

           Protože na rozdíl od tebe vím, o čem diskutuju.

           Neber to špatně, ale je docela jedno, jak to bereš ty. Podstatné a pro všechny cyklisty závazné je to, co uvádí § 57 odst 2.

           • Slavoš  

            Jízda na jízdním kole

            § 57

            (1) Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

            (2) Na vozovce se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka.

            (3) Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou.

            (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

            (5) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, nesmí cyklista ohrozit chodce jdoucí po stezce.

            (6) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je cyklista povinen užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty. Pruh vyznačený pro chodce může cyklista užít pouze při objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit chodce jdoucí v pruhu vyznačeném pro chodce.

            (7) Jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty může užít i osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení. Přitom je tato osoba povinna řídit se pravidly podle odstavců 3, 5 a 6 a světelnými signály podle § 73.

            (8) Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.

            Nikde se tam nepíše o tom , že má auto přednost.

           • orm  

            Stejne tak je jedno, jak to beres ty. Nize ti nekdo poslal ten paragraf, kde se pise o pravem okraji vozovky. Nic vice nic mene. Definuj mne prosim pravy okraj vozovky, tj. jak daleko od bile cary je podle zakona jeste povoleno jet a co uz povoleno neni. Dekuji.

            • Bubaaak  

             Vozovka není definována zákonem, takže po středovou čaru děleno třema (pravá čast, levá, střední) pokud má silnice tvým směrem šířku 3m, tak bys měl jet do 1m od krajnice

             • Spider_29  

              Zákonem ne, ale závaznou ČSN 73 6100.

              A obávám se, že tvé rozdělení jízdního pruhu nemá žádnou oporu v Silničním zákoně.

            • Spider_29  

             Vždyť já taky neuvádím nějaké své dojmy, ale cituju platný zákon.

             Zákon naštěstí není tak tupý, jako někteří zdejší přispěvatelé, a tak ví, že jasnou vzdálenost v cm určit nelze (z mnoha zřejmých důvodů).

             Stejně tak je zřejmé, že „při pravém kraji vozovky“ všeobecně neznamená metr od něj – např. na silnici, na niž jsem dával odkaz.

             • deleteduser  

              ty se chceš hádat, to já poznám

             • Bubaaak  

              https://www.google.cz/…13312!8i6656

              Tady metr je střed vozovky :)

             • ˘Ö˘ Krab  

              Nevím, o co Ti jde.

              Co když je to tak, že pro rychlost cyklisty 30+ km/h, pro začátečníky, jízdu ve větru a hlavně všechny vozovky mimo ty s novým neporušeným povrchem a zatím bez vyjetých kolejí je metr docela v pořádku, nedělej si iluze, že autem jezdíš blíž ke kraji. Všude jinde je často první cyklisticky bezpečná stopa klidně i ještě dál od kraje – myslím tím zejm. okresky, po kterých ze stejného důvodu jezdí (krom míjení) auta středem komunikace.

              Jak moc vpravo cyklista pojede je (naštěstí) výhradně na jeho uvážení, nikoliv na Tvém výkladu. Pokud se Ti zdá daleko od kraje, můžeš na něj (mimo obec) před předjížděním z dostatečné vzdálenosti zatroubit, většinou uhne, pokud to jde a až to jde.

              • GrumpySmurf  

               +1

              • Wáclavka  

               +1

              • gerrard  

               +1

              • Spider_29  

               Jde mi o hromadu uplne nesmyslnych argumentu na podporu nezakonneho jednani.

               Jednim z tech argumentu je i nesmysl o tom, ze autem taky jezdim metr od kraje vozovky. To by pri bezny 3m sirce jizdniho pruhu znamenalo bejt s normalnim 1.8 m sirokym autem byt nalepenej na stredovy care. Tak fakt nejezdim. Neni pro to xadnej smysluplnej duvod.

               • Krutas  

                Auto – je lepší se držet spíše středové čáry.

                • Bubaaak  

                 Blbost – ideální stopu, takže někdy centimetr od kraje, někdy i skoro protisměr

                 • Krutas  

                  Idealni stopa zasahuje do protismeru, na verejne komunikaci, blbost.

                  • Bubaaak  

                   renaultovina, tvuj jízdní pruh má vždy ideální stopu, která se liší dle auta, stavu vozovky…, silnice není závodní okruh, tudíž bys neměl využívat celou šířku vozovky

                • v.leos  

                 Blbost, tam jezdí začátečníci a lidi co nemají odhad a bojí se, že sjedou do příkopu.

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  A na okreskách řidiči autobusů, velkých dodávek a náklaďáků. Jak mi říkal učitel v autoškole, ve velkém náklaďáku vyhýbat cyklistům, chodcům, ale uhýbat jen jiným velkým náklaďákům a hlavně autobusům. Ostatní v protisměru tam mají místa vždycky dost a neváží prázdní přes 6t, je krajnice nejspíš udrží.

              • Bubaaak  

               Ale když mě dojede, víc jak dvojnásobnou rychlostí, auto tak mu okamžitě uhybám a dělám mu místo i když jedu v autě.

               Ano, na kole taky nějaký zatáčky klopím u středové čary, ale ne když je zamnou pověšený auto a vím že bych ho brzdil

               Když na okresce dojedu motorkáře, tak taky mi dělaj místo… teda pokud si nemyslí že motorka je na okresce rychlejší jak auto, ale to jim vydrži jen první minutu

               • blaf  

                a fakt jim delas misto, i kdyz to pro tebe bude nebezpecne? myslim, ze tu nebude moc lidi, co to auto nepusti, kdyz to jde…

                • Bubaaak  

                 záleží na konkrétní situaci, jako v celém slovičařským topicu, pokud je to možný uhnu, na některých silnicích s plnou čarou uhnu s autem i do odstaváku… když chce jet, ať jede, pokud neohrozím sebe a své okolí, je mi jedno zda mě někdo předjede a nemám důvod mu v tom bránit…

                 Jednou jsem hodně spěchal a měl jsem dost závažný důvod, byl jsem vděčný každýmu, kdo uhnul… Nikdy nevíš kdo a proč spěchá. Někdo chce být hustý, někdo může převážet někoho, kdo má řízlou tepnu a záchranka by to nestihla… Není na mě rozhodovat osud a tak nebráním bezpečnému předjetí i když dotýčný nejede předpisově.

                 Důležité je neohrozit

              • USPS  

               +1

             • orm  

              Pozadal jsem te abys me poslal definici co znamena pravy okraj vozovky. Neposlal jsi. Takze jsi pro me akorat zvanil a diskusi s tebou koncim.

              • Spider_29  

               A nechces i definici toho, co znamena slovo pravy nebo okraj

               :-)?

               Ze zvanilstvi obvin platny zakon, kterej ja jen cituju. A prestan se bavit se zakonem :-).

               Smutny z toho bude ten zakon stejne jako ja…

         • look_as1  

          A co pravidlo, ze ridic ma je tak aby jel bezpecne podle stavu vozovky apod.

          To je nadrazene jezdeni vpravo.

          Takze kdyz jsou treba vpravo diry, tak jedu vlevo tak, abych neklickoval.

          Kdyz jsou v pravo zaparkovana aute jedu 80–100cm vlevo od nich, aby mi nekdo neotevrel dvere.

          Pred kruhacem najedu doprostred, protoze jedu svou stopu, ktera je pro me bezpecna.

         • Kosta  

          Myslím, že u druhé věty mohla celá diskuze skončit… Ale ono néé, všichni se s tebou budou hádat a hájit svoje imaginární práva.

         • danis7  

          a co takového Rychlý turista porušil, viz § 11 *Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní

          okolnosti, při pravém okraji vozovky* , vpravo jel a při pravém okraji taky. To, že to je cyklista neznamená, že nutně musí jet po krajnici.

          • Barak  

           To víš, že neporušil nic. Akorát Spyder má nutkavou potřebu se proti něčemu pořád vymezovat, s něčím nesouhlasit a ostatním říkat nebo naznačovat, jací jsou to debilové.

          • Spider_29  

           Bylo to tu vysvětleno, a to hned několikrát.

           O tom, že má cyklista jezdit po krajnici, jsem nenapsal ani slovo.

      • Honzink  

       Nejen pro ertéčko, ale i pro všechny školitele.

       Jako cyklista jste, z pohledu zákona, řidič bezmotorového vozidla, stejně jako třeba dědek s károu sena.

       Takže až pojedete, před zatáčkou nebo horizontem, rychlostí 3 km/h za bábou s fofrmošnou, která má oprávněné obavy z nebezpečného předjíždění a tak jede se svým bezmotorovým vozidlem prostředkem pruhu, tak si nestěžujte.

       :-)

       Jinak k těm výše zmíněnejm traktorů, hovnocucům etc.

       Když se jedná o pomalu jedoucí motorové vozidlo, tak mi, zpravidla, jeho řidič uhne až na krajnici a ještě dá pravým blinkrem znamení, že ho můžu předjíždět, páč je přes něj povětšinou hovno vidět.

       Ale ještě se mi nestalo, aby mi traktorista, páč vidí dál, najetím do předjížděcího prostoru, bránil v předjíždění, aby mi zabránil v, podle něj, nebezpečném předjíždění.

       • look_as1  

        On ten traktor je tak sirokej a velkej, ze si ho nebezpecne nikdo netroufne predjet!

        • arny71  

         JJ, je rozdíl oprasit na horizontu do zatáčky traktor, nebo nějakýho pajduláka na kole. To první si lajzne málokdo, to druhé bohužel běžná praxe.

         • Slavoš  

          Myslíš nějak takhle, podle některých úplně v pohodě, protože se nic nestalo.

          • T.lama1  

           Hmmm, na tehle silnici jezdim kazdy den 2×. V aute si me tam nikdo nikdy netroufl prejet. Kdyz tam jedu na kole, tak me auta berou jedno za druhym a je jim jedno, ze tam cedim krev u krajnice pres diry. Na tom videu neni videt stav vozovky. Takze to tam jezdim pekne v prostred jizdniho pruhu, kde je to hladke a nasledne se jim klidim do vesnice. Coz je samo o sobe narocne, jelikoz se uhyba do prava a bud si clovek musi nadjet, nebo hoodne pribrzdit. Jelikoz za tebou to masti klidne 100km/h, tak na tvou ruku nestihaji ani reagovat.

           Ono je treba dodat ze tomu predchazi 2.4km dlouhy usek, kde nepredjedes a autobus tam bezne jede 40–45km/h. Takze jednomu magoroj rupne v bedne a pak to dopadne takhle. Jinak v tomhle useku je nejmene jednou do mesice vazna dopravni nehoda a nejmene jedno sesrotovane auto. Zvlast ted v lete, kdy je vysoka trava a vzrostle plodiny na poli, neni do zatacek vidite. V zime naopak je vyhled velice dobry. Tim to nuklearni hovado za volantem neomlouvam, pouze dokresluji obrazky. :)

           Pro nektere diskutujici doporucuji prostudovat rozdil predjizdeni a objizdeni, dale rozdil omezit a ohrozit.

           Vynatek ze zakona Předjíždění § 17:

           Ridic nesmi predjizdet:

           1. jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích

           Dulezity je zde „ohrozil jine ucastniky provozu“, tedy i toho co predjizdi. Takze pokud me nekdo predjizdi, tak ja nesmim zvysovat rychlost, ale ve sve jizdnim pruhu si muzu jezdit jak chci(od cary k care). On § 17 celou tuto diskuzi jednoznacne vysvetluje. Jedine co je tam ponekud nestastne je odstavec f) bod 2. Jelikoz s nim i ridici zapominaji, ze ostatni ucastni nesmi ohrozit.

           Jak zde jiz bylo napsano cele je to toleranci mezi ucastniky provozu. To auto asi prezije zdrzeni 20s v neprehlednem/ne­bezpecnem miste. Naproti tomu vykliste a pomali ridici by meli mit kousek soudnosti a pustit tu kolonu za nima.

           • Honzink  

            Takze pokud me nekdo predjizdi, tak ja nesmim zvysovat rychlost, ale ve sve jizdnim pruhu si muzu jezdit jak chci(od cary k care). On § 17 celou tuto diskuzi jednoznacne vysvetluje. Jedine co je tam ponekud nestastne je odstavec f) bod 2. Jelikoz s nim i ridici zapominaji, ze ostatni ucastni nesmi ohrozit.

            To je roztomilé.

            Na jednu stranu se dovoláváš zákona a toho, že „jednoznačně vysvětluje, ale hned další písmenko téhož paragrafu, které umožňuje předjet cyklistu v křižovatce obratem zpochybňuješ a je to "nešťastné“.

            Aneb jak se mi hodí do krámu.

            Nemluvě o tom, že zcela pomíjíš, že ten samý zákon v paragrafu 57 i „jednoznačně vysvětluje“ že:

            „Na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici“

            • T.lama1  

             Netusim co je roztomile, zadne obrazky kotatek a podobnych obecne „roztomilych“ veci jsem nevkladal.

             Ja se zakona nedovolaval, pouze jsem upozornil, ze paragraf 17 resi predjizdeni a vetsinu prispevku v diskuzi. Take zadnou jeho cast nezpochybnuji. Pouze jsem poukazal na to, ze v realnem provozu ridici nasledne po vyuziti moznosti predjet cyklistu, atd… v krizovatce zapomenou ze tam je a dost casto ho nekde skripnou. Nebo proste vytvori situaci kdy musi cyklista zacit brzdit, nebo nema moznost odbocit v levo , atd… . Cele to pravidlo ma smysl, ve veste, kde jsou siroke krizovatky a husta doprava(ta se pomalu sune), tak to prispiva k plynulosti dopravy. Stejne jako moznost cyklisty predjizdet stojici kolonu po prave strane.

             Zde tedy nechapu „Aneb jak se mi hodi do kramu“.

             Ja nic nepomijim ono to stejne plati i pro vsechny ostatni:

             Směr a způsob jízdy § 11

             (1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.

             (2) Na krajnici smí řidič motorového vozidla vjet jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti.

             Nastesti na diry a ostatni prekazky zakon pamatuje a to pod paragrafem 16 Objizdeni. To je presne ten pripad o kterem jsem psal. Tedy bezpecnosti provozu prispeju kdyz pojedu po tom hladkem 55–60km/h(je to z kopce) a pak se uklidim. Naopak kdyz tam pres ty diry budu poletovat, tak realne hrozi, ze nekomu skocim pod auto. Nemam potrebu vychovavat ridice a ucit je spravne predjizdet. Naopak, kdyz muzu tak se jim na nejakem placku uhnu a at si jedou, stejne tak poustim v kolonach motorky a vzdy mi podekuji.

             PS: Pokud bude nasledovat nekonstruktivni, nebo provokaterska odpoved, tak predem rikam, ze neodpovidam.

             • Tomínos  

              Prostě ti to nějak nesedí s tím, že ve svém jízdním pruhu si můžeš dělat co chceš…

     • marapara  

      Když se tam nevejde, tak prostě bude muset brzdit.

      • jIrI___  

       …nebo troubit :)

       • marapara  

        V tom případě akorát uvidí fakáč :)

        • RomanH  

         To sice ano, ale tohle si dovolim jen na biku. Predsi jen muze zastavit – na silnicce s kufry look mam pocit, ze bych dostal na budku i od zenske :-)

         Ale jinak jak pise Turista, po X letech uz jedine kus od kraje a resim to za nej. Jen pokud nic nejede v protismeru, silnice je siroka a uslysim za sebou auto, pomalicku uhybam ke krajnici, aby ridic nemusel zpomalovat.

         • marapara  

          silničku nemám :).

          Jinak je to přesně, jak píše turista.

         • Blade  

          Hmm, jak to tak čtu, tak se svým maximálním uhýbáním až kam jen to jde, jsem asi nenormální :)

          • pepek  

           Nejseš sám, taky se bojím.

           • JSt  

            vis, jak to je. kdo se boji… ;-)

            • pepek  

             …nesmí do lesa. Já právě radši do lesa.

             • Poustmen  

              presne, nejedu na silnice prvni tridy :) maximalne tady lokálně po 3. třídách, tu se s cyklistama počítá, a auta jedou trpělivě za tebou, dokud jim nedáš signál, že za zatáčkou nic neni

          • jIrI___  

           Taky jezdím maximálně při kraji a připadá mi to vůči řidičům i sobě ohleduplnější.

           • rasto  

            ja urcite nejezdim maximalne pri kraji. jezdim tak 10–30 cm od krajnice ci od bile cary. prijde mi to bezpecnejsi. (rocne najedu 8–10k km, vetsinu na ziletce)

    • kadabik  

     Jste dobrej 20 km do práce, to je hezké protažení poránu. A dost velká odvaha v provozu.A proto bych Vám přál a nejen Vám, zažít alespon jednou cestu, kdy vozidlo které Vás chce predjet,pojede vzadu tak dlouho dokud nebude rozestup min. 2,5m.Zádné troubení,rozči­lování apod. To samozřejmě platí i pro jezdce na kolečkových lyžích a bruslích.Snad se dočkáme i v česku.

    • Spider_29  

     Jakkoliv nesnáším, když mě jedoucího na biku po silnici ohrožujou auta, mám mnohdy 100 chutá to autem prosvištět těsně kolem takhle bezohledných cyklounů jedoucích metr od kraje. Krom toho, že tím jasně porušujou pravidla silničního provozu, jednají v přímým rozporu se zdravým rozumem a pudem sebezáchovy.

     Nejlepší je, že i když je objedu v bezpečné vzdálenosti a ťuknu do klaksonu ve chvíli, kdy už jsem před nima (nechci, aby mi úlekem spadl pod auto), tak se v 99% případů začnou nesouhlasně rozčilovat.

     Správná reakce by byla poděkovat za upozornění a vrátit se ke kraji.

     • deleteduser  

      dej si prášek a vrať papíry!

      Část první

      Zákon o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu)

      Hlava II: Provoz na pozemních komunikacích

      Díl 3: Pravidla provozu na pozemních komunikacích

      Oddíl 1: Jízda vozidly

      **

      § 11 Směr a způsob jízdy

      (1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.**

      jako zvláštní okolnost lze brát i výskyt kreténů neschopných při míjení cyklisty otočit volantem doleva a objet ho s bočním odstupem.

      • Spider_29  

       Hehe…

       To je tvůj osobní výklad nemající nic společného s realitou onoho zákona.

       Oněmi zvláštními okolnostmi se myslí třeba uzávěrka jízdního pruhu.

       Navíc tvá přihlouplá úvaha má jeden docela podstatný háček: jak by cykloun dopředu věděl, že řidič jedoucí za ním jej těsně mine namísto bezpečného předjetí?

       • Johnnyxjr  

        Bude nejlepší když se ti to příště stane že pojede cyklista metr od krajnice tak ho klidně a bezpečně předjed a počkej si na další křižovatce a můžeš to s ním probrat a né to řešit tady na bf myslím že to bude hodně přínosný.

        • Spider_29  

         Další křižovatka, kde budu zastavovat, může být 25 km daleko. To není moc dobrý tip.

         Jinak tohle je, řekl bych, diskusní fórum, jehož smyslem je… :-)?

         Dělám to tak, že za ním zpomalím, ťuknu do klaksonu a moje další reakce se odvíjí od jeho reakce a mojí nálady :-).

         • Johnnyxjr  

          Tak tady ze sebe nedělej k…ta meleš hovadiny.

          • Spider_29  

           Vzmůžeš se jen na nadávky nebo dáš dohromady i smysluplnou větu, s čím konkrétně a proč nesouhlasíš?

       • deleteduser  

        cykloune, kolik toho máš najetého na silnici?

        • Spider_29  

         Naštěstí málo – nevedu si nějakou evidenci, ale max pár tisíc km.

         A jako cykloun se tam právě nechovám, protože to sám nesnáším.

         • deleteduser  

          takže ti chybí zkušenosti

          jako ex-silničář, který se po pár letech na silnici opět vrátil, ti můžu říct jedno – v okamžiku, kdy pojedeš spořádaně u kraje, se najde nemálo hovad, která tě oprasí s minimálním bočním odstupem, protože to prostě láká. a je lhostejno, jestli v protisměru něco jede nebo ne.

          já za to pravidelně nadávám kolegovi, který nás vozí z práce… jakmile má pocit, že se vleze mezi cyklistu a čáru, tak dlabe na jakékoliv uhýbání a klidně to tam ve stovce pošle.

          navíc při jízdě u kraje nemáš jak uhýbat dírám a musíš vybočit doleva, zatímco s rozumným bočním odstupem se spoustě děr na silnici vyhneš naopak vybočením směrem ke kraji.

          u kraje je jako bonus i hromada štěrku, občas střepy a další bordel, což může způsobit defekt.

          zkus trochu zapnout mozek, až budeš příště porušovat zákon a bezdůvodně troubit

          • Spider_29  

           Tohle je přesně ono, proč se nedomluvíme. Ty si přiohýbáš realitu za pomocí demagogických argumentů, aby tvé jednání, které je 1. v rozporu se zdravým rozumem a 2. v rozporu se zákonem, vypadalo na oko oprávněně. Jsi ale vedle.

           Řekl bych, že několik tísíc km na silnici na kole a asi 600 tis. km na silnici v autě (bez nehody a bez trestných bodů) docela zavdává oprávněný důvod k tvrzení, že s mou nezkušeností je to jen tvé nenaplněné přání.

           Pokud je řidič hovado, které člověka na kol oprasí, oprasí jej ať už cyklista jede jakkoliv. Jakýkoliv bránění ze strany cyklisty takovýho blbce řidiče jedině popudí a cyklistovi zvětšuje riziko.

           Kanály, výmoly a podobný překážky vidíš zdeleka, min na několik desítek metrů. Stačí tedy pozvolně vybočit, před vybočením ukázat. Štěrk a kamínky to samé.

           Abys chápal i ty: nijak mi nevadí, když cyklista jede oprávněně více vlevo (výmoly, štěrk…). To je ostatně i v souladu se Silničním zákonem.

           Vadí mi blbové, kteří mají vpravo půl metru krásného rovného čistého asfaltu a schválně změnšujou prostor k bezpečnému předjetí. To je proti vší logice té situace.

           O bezdůvodném troubení jsem nenapsal ani čárku, čti pozorněji jak můj text, tak Silniční zákon.

           • Slavoš  

            Vadí mi blbové, kteří mají vpravo půl metru krásného rovného čistého asfaltu a schválně změnšujou prostor k bezpečnému předjetí. To je proti vší logice té situace.

            Když to čtu, tak za „blba“ seš ty.

            • Spider_29  

             A další, kdo se vzmůže jen na nadávku, protože nemá žádný relevantní argument.

            • Tomínos  

             Ale zrovna s touhle větou bych řekl, že má pravdu. Ohledně toho oprasení, že s tím jako cyklista nic nenaděláš když potkáš hovado, má pravdu taky.

             • blaf  

              Půl metru je prd. Potřebuješ nějaký místo na manévrování. V autě taky nejedeš 10 cm od krajnice, tak proč bys na kole měl?

              • Tomínos  

               V autě nejedu deset cm od krajnice jen když jsem na silnici sám (beru teď silnici takovou tu mezi prdelkama co kamiony většinou musí jeden zastavit aby druhý naproti mohl projet). Pokud vidím že za mnou chce někdo předjíždět, klidně mu najedu úplně ke kraji, pokud tam nejsou velké díry. Beru že pro žiletku platí žádné díry.

              • Spider_29  

               Protože ti to ukládá zákon (jet při pravém okraji vozovky). Stejně jako v autě, s ním taky nejezdíš metr od okraje vozovky.

               • blaf  

                Aha, takže konečně číslo a je to 10 cm. Tak buď tak hodný, nech si své názory. Jelikož to nemáš od nikoho fundovaného potvrzené, tak jsou to jen domněnky, o nic lepší než ty ostatních.

                Za mě, 10 cm je nebezpečný nesmysl jak na kole, tak v autě.

                • Tomínos  

                 Proč nebezpečný nesmysl?

                 • blaf  

                  Nemáš prostor na jakýkoliv manévr. Samozřejmě, že někdo to je nutné, ale potom musím přizpůsobit rychlost, ale obecně mi to přijde moc málo.

                  • Tomínos  

                   Já nevím jestli to co jsem napsal je tak nesrozumitelné, ale píšu tam že na prázdné silnici nejedu hned u kraje a když je potřeba tak na ten kraj najedu!! Nebo taky můžu jet stylem tady jedu já, s autem to moc neumím a proto pořád jedu metr od kraje a ty s tím svým pekáčem uhni třeba do příkopu, taky už jsem takových pár střelců potkal, říkám si „ááá řidič s tři metry širokým osobákem“

                   • Bubaaak  

                    bacha tady je boj, napíšeš něco v dobrém umyslu a budeš sežrán :)

                    Oni kluci spolu většinou souhlasí, jen neumí číst, nebo si to berou jako utok :)

                • Spider_29  

                 Dej si na hlavu studenej hadr, já jsem nic o 10 cm nepsal :-)…

                 • JendaH  

                  blaf: Proč bys měl na kole jet 10 cm od krajnice?

                  ty: Protože ti to ukládá zákon (+ nějaká závorka týkající se něčeho jiného než na co reaguješ).

                  Tak co, dozvíme se už číslo?

                 • blaf  

                  Ja: V autě taky nejedeš 10 cm od krajnice, tak proč bys na kole měl?

                  Ty: Protože ti to ukládá zákon

                  Ty mi na otazku „proc bych mel na kole jezdit 10 cm od kraje?“ odpovis „protoze ti to uklada zakon“ a ted delas, ze ne?

                  Delas ze sebe vola (teda spis nedelas). Nebo, ze by za to mohlo alter ego?

                • look_as1  

                 10 cm, to uz budes vrazet rodlama do znacek a lidi na chodniku ;-)

            • TeryPV  

             Je to totální dement, fakt si nemůžu pomoct. Vykládá něco o zdravém rozumu a přitom tvrdí, že máme jezdit po krajnici. Já, člověk, který jezdí , když to okolnosti dovolí, denně do práce 12km po okrskách vím, že čím více vpravo člověk jede, tím víc dobytků to pere na řidítka. Navíc krajnice rozbité, všude díry… viděl bych to tak, že je to troll nebo jezdí po silnici jen do hospody a zpět jednou za měsíc… Člověk, který má na silnici naježděno nikdy nic takového nemůže prostě napsat, to se vymyká zdravému rozumu…

             • deleteduser  

              no počkej, ten si tě vychutná :D

              • TeryPV  

               já bych si na něj někde počkal, ale když on je radši „inkonginto“ :)

             • Spider_29  

              Než se zapojíš do diskuse a začneš ostatním nadávat, měl by sis přečíst, co píšou.

              Nikde jsem nepsal, že mají cyklisté jezdit po krajnici.

              Takže ses připojil k dalším, kteří reagují na svou fantazii, nikoliv na napsaný text.

              • TeryPV  

               Právě, že jsem všechny Tvoje faktasmagorie přečetl a usoudil jsem, že jsi prostě de*il, s kterým se nedá diskutovat a který mele pořád dokola jak kolovrátek svoji pravdu. Více méně Ti tu všichni uvedli relevantní argumenty k Tvým bludům. Postupně jsi se sám zamotal do svých nesmyslů a začal si protiřečit. A modli se, abych Tě někde na cestě nepotkal, protože pouštět ostřikovače na cyklisty může jen ču*ák. Navíc, když to někdo dělá jen, aby si léčil svoje komplexy. Nicméně z druhé strany jsem se ve vlákně dobře pobavil, protože takový jouda jako jsi Ty už tu dlouo nebyl :)

               • Spider_29  

                Snůška nadávek a argument žádný. Typické pro ne-debila.

                A ty ostřikovače. Ano, neměl bych a dělám to jen výjimečně, když mě nějaký cykloun opravdu ohrozí. Neoplácím mu stejnou měrou, tzn. neohrozím ho.

                Tvoje uvažování svědčí o tvé ne-debilitě: cykloun, kterej mě porušením zákona i zdravýho rozumu vystavuje nebezpečí, že kvůli němu půjdu sedět je ok. Ale já jsem ten špatnej, protože dostane spršku.

                Cool :-).

                • deleteduser  

                 ostřikovačem ho neohrozíš? cool idea. nikdy nevíš, jestli se mu nějaká kapka nedostane do oka. nevíš, jestli se nelekne.

                 je vidět, že mozkové myšlení máš na úrovni horší než policajti.

                 • Rorejs74  

                  No jak tak čtu jeho příspěvky, tak myslím že u něj se ani žádné myšlení nevyskytuje … je to prostě magor co pořád dokola mele jen to svoje … možná ty výpary z ostříkovače takhle zafungovaly ;-)

                  • Kosta  

                   Narozdíl od vašich bludů má ale to, co „mele“, něčím podložené…

                   • Rorejs74  

                    Jasně, v pravidlech je explicitně uvedeno, že když máš subjektivní pocit že Tě cyklista omezí ( jinak řečeno neuhne do škarpy když se blížíš ) , tak ho musíš při nejbližší příležitosti oprasit, ukázat mu klaksonem a ostřikovačem jakej jsi těžkej frajer a pak teda samozřejmě na to šlápnout a rychle pryč, aby Ti náhodou na nejbližší křižovatce nenaliskal ;-)

                 • Spider_29  

                  Ne, rozhodně ne takovou měrou, jako on, když mi schválně vlítne před auto…

                  Jestli se nelekne aerosolu, když se nebojí to schválně poslat před auto, který kvůli němu musí dělat prudký manévry :-D?

                  • Slavoš  

                   Uvědom si, že ty jsi ten který v autě přijíždí k cyklistovi zezadu vyšší rychlostí, takže zodpovídáš za celou situaci. Ostatně jako řidič máš předvídat.

                   • fargo.  

                    …jako řidič máš předvídat. Ano, stejně jako „řidič“ kola.

                    • Slavoš  

                     No nevím, jestli cyklista se dá označit za řidiče. A ano předvídám, proto jezdím s bezpečným odstupem vzhledem ke stavu a povaze vozovky.

                     • Kosta  

                      Cyklista je hlavně – stejně jako řidič – účastník silničního provozu..

                      • Slavoš  

                       No a tady se pořád bavíme předjíždění, takže §17 odstavec 3 silničního zákona.

                       Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.

                       • Kosta  

                        Citace:

                        No nevím, jestli cyklista se dá označit za řidiče. A ano předvídám, proto jezdím s bezpečným odstupem vzhledem ke stavu a povaze vozovky.

                        Konec citace.

                        …Nějak nepobírám návaznost tvého sdělení…

                        • Slavoš  

                         Doplním se, s bezpečným bočním odstupem od kraje vozovky, přeči si to celé. Třeba to bude stačit.

                  • blaf  

                   schválně vlítne před auto

                   ty jsi magor :D

             • USPS  

              +1

              Plus bych dodal, že ten jím hojně používaný výraz „cykloun“ taky o něčem vypovídá – v drtivé většině jej používají zamindrákovaní autofrustráti…

              • Tomínos  

               Tak to se pleteš, ti používají buď výraz cyklobuzna nebo silniční veš.

               • USPS  

                Ty taky, samozřejmě. Ten cykloun (nebo pumpička/pumpič­káři) se používá především v moderovaných diskuzích – jako např. tady… :-)

                • Tomínos  

                 Navíc ti co tohle označení používají jsou ti kvůli kterým tady v podstatě ta debata je (nemyslím že spider mezi ně patří, jen se snaží o osvětu, že ne všichni řidiči osobních aut jsou vrazi), a je pravda, že tahle sorta lidí tě oprasí ať jedeš jak jedeš, navíc můj názor je, že se chovají jak hovada k ostatním řidičům, protože žijí v přesvědčení, že by se z nich všichni ostatní měli posrat, oni totiž mají právo jet.

                 • Bubaaak  

                  Ještě bych odplnil, že ti co nejvíc brečí že je oprasilo auto o metr, oni to auto oprasí o 5–10 cm na semaforu s rozdílem rychlostí 30km/h, tedy cca stejná, jako když je to auto oprasí na okresce, jen rozdíl vzdáleností je skoro metr :)

                  Ježiš to zas bude olej :D

                  • Slavoš  

                   Pokud mě auto předjíždí s bočním odstupem cca metr, tak jsem klidný. Horší je to pod půl metru a autem v protisměru. Každý to má trochu jinak, ale pokud někdy skončíš v příkopu, tak to začneš vnímat jinak.

                   • deleteduser  

                    +1

                   • USPS  

                    +1

                    To co popisuješ, je jedna z největších prasáren – ještě bych dodal NESNÍŽENOU RYCHLOSTÍ…

                   • Bubaaak  

                    Co má společnýho, že cyklista mi div neurazí zrcátko s příkopem?

                    A když už překrucujem, v pátek mě předjíždělo auto tak 80, cca metr ode mne, to auto předjíždělo jiný, v protisměru tou dobou předjížděla avie autobus… necítil jsem nejmenší ohrožení :)

                    Ano v příkopu už jsem skončil, jednou v autě, jednou na kole… V autě když mi to tam poslal cyklista z vedlejší a nemohl jsem uhnout do protisměru, okreska u mladý bolky, široká přes 6m..

                    Na kole to byla moje hovadina, blbě jsem si nabrzdil a vyjel jsem do protisměru, asi bych se tam vešel, ale raději jsem to pustil do příkopu a na polňačku… bez nehody a ohrožení protijedoucího vozidla

                    • Slavoš  

                     Aha trolling, tož to jo.

                     • Bubaaak  

                      Jakej, Strakonická je dost široká

                      • Slavoš  

                       Pokud sedíš v autě, stojíš na semaforu a cítíš se ohrožený cyklistou který tě předjíždí zprava je to hodně špatný. Ty v plechovce se strachuješ o zrcátko. V případě, že oprasíš cyklistu zezadu autem, v tom vidím dost velký rozdíl.

                       • Bubaaak  

                        Rychlosti jsou stejný, vzdálenosti menší, jinak ja cyklistu neprasím na desitky cm, tak neobviňuj.

                        Na kole jsem si nějak zvykl že mě to auto oprasí, v autě taky (hlavně ty zrcátka zvládnou celkem dost), sice mě to zdvihne žlučí, ale nevim proč navzájem mu to oplácet, však někde ho náklaďak sundá (jak auto, tak cyklistu)

                     • Bubaaak  

                      Mimo to, trolling mi přijde spíš, nadávat někomu že tě předjiždí, když jede někdo v protisměru a ani nenastínit situaci. V ČR jsou silnice široký 3m, taky 10m… na některý se nevejdeš ani s protijedoucím SUV a maminou za volantem, jinam se vejdeš i vedle přistavající 747…

                      Trolling je někomu přát příkop, vystříkat někomu ostřikovačema ksicht, schávalně někoho omezovat, někoho školit a tím ohrožovat ne jen sám sebe…

                      Líbí se mi, jak tady někdo něco řekne, někoho se to dotkne (nejspíš to sám dělá) a pak tady začne osočovat, poučovat…

                      Přitom bych věřil, že lidi co maj řidičák a kolo, budou jezdit ohleduplně jak k jedný, tak k druhý skupině, očividně ne.. raději si přejme příkop, zlomený vaz a BMW ve 160 do zad

                      Trollig

                 • USPS  

                  +1

           • gerrard  

            A kolik je presne v tom zakone napsano, ze ma ten cyklista jet od kraje?

            • Spider_29  

             Nejdřív si ten zákon přečti (a zapamatuj), pak přijď diskutovat.

             Tvoje otázka svědčí o tom, že o jeho obsahu netušíš nic. Jinými slovy, pokud bys ten zákon znal, takhle nesmyslnou otázku bys nepoložil.

             • deleteduser  

              relevantní paragraf jsem citoval

              o tom, že by cyklista měl jet přilepený na pravé čáře, tam není ani slovo.

              řekl bych, že ti chybí nejen zkušenosti, ale i empatie. nechci škatulkovat, ale přijdeš mi jako mladý král silnic s mokrým řidičákem a orezlým Golfem ftuningu, který prostě jede… ale můžu se plést. každopádně budu rád, pokud tě s tvými názory na silnici nikdy nepotkám.

              • Spider_29  

               No, já když vidím tvé schopnosti i v tak přetěžkém úkolum jako je správné zařazení reakce v diskusi, tak to s tím potkáním vnímám stejně.

               Příliš podléháš svým mylným dojmům a příliš si vymýšlíš namísto abys použil rozum. Nikde jsem nenapsal nic o nalepení se k čáře…

               • deleteduser  

                reaguju přesně tam, kde reagovat chci.

                řeknu ti to asi tahle – až budeš mít na silnici najeto aspon tolik co já, tak se vrať do debaty a můžeme si pokecat o tom, jak se jezdí u kraje. pár příliš blízkých průjezdů debilů, co se tam v pohodě vešli, tě vyléčí

                • Spider_29  

                 Zatím si tu jen taháš triko, nic víc.

                 Vím, o čem píšeš (taky jsem dostal zrcátkem do lokte…), ale to není důvod začít se na silnici chovat stejně bezohledně a omezujícím způsobem, jako to dělají řidiči, na který nadáváš. Tím dosáhneš akorát tak toho, že to nebezpečí ještě zvýšíš.

                 Jak píšu výše, ohleduplnost si nijak nevynutíš.

                 • deleteduser  

                  čím si pro boha živého tahám triko?

                  tím, že ti argumentuju zkušenostmi získanými za cca 15 let silničařiny? prostě mám empiricky ověřeno, že jakmile se člověk schová k pravému okraji, velmi brzy se najde čurák, který se tam prostě vejde, protože je líný otočit volantem nebo počkat, až bude vhodné místo pro předjetí. pokud tohle bereš jako demagogii, potom si běž nastudovat pravý význam toho slova

                  • Spider_29  

                   Čti pozorněji, za demagogii jsem neoznačil to, cos teď napsal, ale něco úplně jiného.

                   I nadále platí, že příliš podléháš (a reaguješ) na své dojmy namísto na to, co píšu.

             • gerrard  

              Nemusis mlatit prazdnou slamu staci ta HODNOTA!!!

           • deleteduser  

            hele ty Silniční zákone, co když místo cyklisty jedoucího metr od kraje potkáš traktor nebo nedej bože kombajn? ten provoz blokuje daleko víc…

            a je pro tebe vážně takový problém pohnout tím volantem o kousek víc?

            bonuz pro kiköťi – ten tvůj adorovaný zákon se nejmenuje Silniční, ale Zákon o silničním provozu

            Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách někt. zákonů (zákon o silničním provozu)

            takže když už se něčím oháníš, oháněj se aspon správně ;)

            • Spider_29  

             Zase demagogie v plné síle. Traktor nebo kombajn jede u pravého okraje. Pokud by nejel a schválně tím blokoval ostatní provoz, je to stejně nepřípustný a bezohledný chování, jako kdyby to dělal cykloun.

             A ohledně slovíčkaření o názvu zákona – SIlniční zákon je běžně zaužívaný pojem, který jesně vymezuje, o co se jedná. Děláš ze sebe akorát tak blbce, kterej nemá žádnej relevantní agrument, tak se chytá takovýhle podružnosti.

             • deleteduser  

              pro ty jednodušší Spidery opakuji dotaz – je v zákoně napsaná přesná vzdálenost, kterou musí cyklista udržovat od kraje?

              ideálně prosím s citací.

              • Spider_29  

               Ne, není. Ani jsem nic takovýho netvrdil. Až se na těch silnicích budeš opravdu pohybovat, pochopíš, že nic takového ani určit nelze a že by to byl věcný nesmysl.

               To, čeho se z neznalosti a touhy mě „dostat“ na něčem, co sám neznáš, snažíš domoci, je schováno pod vcelku výstižnými pravidly (zjednodušeně):

               • jezdí se při pravém okraji vozovky
               • každý je povinen jet tak, aby neohrozil sebe a neohrozil ani neomezil ostatní účastníky silničního provozu

               Plus ustanovení o tom, že rychlost jízdy má být uzpůsobená povaze provozu a vozovky, tak, abys byl schopen včas a bezpečně reagovat na překážky v provozu. Ustanovení o tom, jak se uhýbá nebo vyhýbá překážkám atd.

               Českej silniční zákon je velmi dobře, stručně a srozumitelně napsanej. Evidentně ho ale spousta lidí nezná nebo ignoruje – jak řidiči, kteří lízaj zrcátkama cyklisty, tak cyklouni, kteří si myslí, že můžou bez zákonného důvodu jet jinde než u pravého kraje vozovky.

               • deleteduser  

                600 tisíc v autě nemám, ale za dob, kdy jsem na to ježdění tak moc nesral, jsem nalítal asi 7–8 tisíc ročně na kole a v autě těch 10 tisíc taky dám.

                evidentně ti opravdu chybí empatie, s tím nepohnu. nech si svou pravdu, já si nechám svou a o lidech, kteří nepochopí význam metrového odstupu od kraje, si budu myslet svoje; stejně tak si o bezdůvodně troubících budu myslet, že jsou čuráci.

                howgh, domluvil jsem, nebudu ztrácet čas

                • Spider_29  

                 Ano, empatii pro ty účastníky silničního provozu, kteří svým nezákonným a nelogickým jednáním záměrně zvyšují riziko na silnicích, opravdu nemám. A jsem za to rád.

                 Metrový odstup cyklisty od okraje vozovky nemá žádnou oporu ve zdravém rozumu, v principech defenzivního chování na silnici a v zákoně už vůbec ne.

                 Proč znovu píšeš o bezdůvodném troubení? O tom zde nepadla ani čárka. Zase jen tvá reakce na tvé fantazírování…

                 • blaf  

                  A ta svá tvrzení o nezákonnosti popisovaného chování máš potvrzená nebo jen tak plácaš? myslím nějakého znalce v oblasti dopravy, ne Frantu, co jsi potkal na pivu

                  • Spider_29  

                   Mám je potvrzená platným Silničním zákonem (jezdí se při pravém okraji vozovky a při předjíždění nesmí předjížděný bránit předjetí), x školeníma k profesáku a 20letou řidičskou praxí.

                   • deleteduser  

                    a čím kurva cyklista jedoucí metr od kraje brání předjetí? buď ho můžeš předjet stejně jako bys předjížděl auto, protože je protisměr prázdný, nebo ho nepředjedeš, protože buď proti něco jede eventuelně nevidíš dobře před sebe.

                    pokud nemáš v úmyslu předjet cyklistu formou prase s minimálním bočním odstupem, tak ti může být šumák, jak daleko je od kraje.

                    • Tomínos  

                     No jsou situace kdy jsem si říkal, kdybys kurva uhnul trošku ke straně, tak se tam v pohodě vejdeme všichni tři. Třeba v Itošce mi přišlo, že cyklisti jezdí u strany, Italové je míjejí s minimálním bočním odstupem a všichni tak nějak žijou.

                     • deleteduser  

                      jo, to kolega v autě říká taky – „zas tam zavazí cyklista, klidně bych se tam jinak vešel“. s minimálním bočním odstupem

                      • Spider_29  

                       No tak je tvůj kolega stejnej blbec jako cykloun, kterej jede metr od kraje vozovky.

                      • Tomínos  

                       Takže jestli to dobře chápu, tebe je možné předjíždět jen s odstupem minimálně tři metry a rozdílem rychlostí tak do pěti kilometrů v hodině, jinak je řidič auta hovado?

                       • deleteduser  

                        stačí protisměrným pruhem, stejně jako by předjížděl auto

                        • Tomínos  

                         Ale teď mi vysvětli, proč ty jako cyklista nemůžeš na rovné hladké silnici, kdy vidíš daleko před sebe, jestli na kraji není nějaký bordel, uhnout úplně ke kraji ať má auto možnost tě předjet s bočním odstupem třeba metr a nemusí brzdit na tvých dvacet, ale třeba jen na 40 a všichni se tam v klidu vejdeme? Ty si ode mě vynucuješ ještě nějakou větší ohleduplnost, kde já si myslím že na ten odstup a rychlost bych byl ohleduplný dost.

                         Navíc mi silničáři dost často neuhýbají ani když jedu na majáky.

                         • gerrard  

                          Protoze kdyz jedes na silnicce a prohuci kolem tebe nekdo natesno a rychle, tak je ten metr sakra malo a je to dost neprijemne Kdyz jedu v aute po pazdne ceste pokazde beru cyklistu po druhe strane a pod dva metry polud je hustsi provoz nejdu. Ja radsi v aute pockam nez ohrozovat nekoho kdo je sakra zranitelny.

                         • Tomínos  

                          Metr a 40 je natěsno a sakra rychle? Ahaaa…

                         • gerrard  

                          Ano metr je pro me natesno. I kdyz jedu autem i kdyz jedu na kole. Cim rychlej tim vic to do tebe foukne a tim je to horsi. A pro spoustu zenskych je dost bohuzel klidne i 30cm. Posledni dobou musim pochvalit ridice dodavek a nakladaku ty ti uhnou nejvic co to jde.

                         • Tomínos  

                          Tak to pak vysvětluje vše, jestliže si, když vás auto předjíždí s bočním odstupem metr a v rychlosti čtyřicet kilometrů v hodině připadáte ohrožení, je jasné že takovým gaunerům musíte předjetí znemožnit…

                         • Spider_29  

                          :-) thumb up

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          … si říkám, že kdybychom si to prohodili a ti mladíci ve vyduněných kárách seděli na kole a někdo je vzal takhle blízko, razantně by se zvětšil odbyt pracích prostředků.

                        • Spider_29  

                         Neexistuje žádný smysluplný důvod vybočovat doleva při předjíždění cyklisty o stejný kus, jako při předjíždění auta.

                         V obou případech platí zásada o bezpečné vzdálenosti. Ta je v případě správně jedoucího cyklisty dodržená při vybočení o (odhadem) metr a půl, v případě osobáku o tři metry, v případě kombajnu o šest metrů.

                       • ˘Ö˘ Krab  

                        Dopravní znalci si, na rozdíl od zákona, boční odstup kvantifikují.

                        Tuším říkají 60 cm + to, co má předjíždějící na tachometru, u vozidel s větší čelní plochou a ve větru x 1,25. Takže při 70 na tachometru to dává pěkných 1,3 m, při 90 už 1,5 m, v žádném případě by neměl mít cyklista reálný pocit, že by se při upažení auta dotkl. A to jsou vzdálenosti obrysové, takže od stopy kola + dalších cca 35 cm.

                        • obda  

                         Taky jsem to někde viděl, asi by stálo za to dohledat zdroj. Jinak budu citovat z jedné diplomky , zdroje se dají dohledat tamtéž:

                         Například v sousedním Německu, kde byla stanovena minimální vzdálenost mezi automobilem a cyklistou od 1,5 do 2 m. Také ve Francii je již dlouho stanovena vzdálenost 1,5 m. [30] U dalších sousedů v Rakousku je také odstup stanoven na 1,5 m. [31] Stejně tak je tomu v Portugalsku. [32] A nebo v Austrálii, je boční odstup stanoven na 1 m při rychlosti do 60 km/h a na 1,5 m při rychlosti nad 60 km/h. [33]

                        • USPS  

                         Nepsané pravidlo říká 1 metr + aktuální rychlost v centimetrech…

                    • Spider_29  
                     1. Už jen samotný fakt, že se tady marně snažíš obhajovat domnělou správnost nezákonného jednání, je postavený na hlavu a ukazuje, že jsi na silnici nejspíš agresivní a tudíž nebezpečný svému okolí.
                     2. Až se budeš na silnicích pohybovat o trochu víc, přijdeš na to, že existuje hromada míst, kde by předjetí cyklisty jedoucího dle zdravýho rozumu a platnýho zákona bylo naprosto v souladu se zákonem a bezpečný i když jedou auta v protisměru nebo je tam plná čára.

                     Jenže když tam pojede cykloun tvého „myšlení“ záměrně porušující zákon i zdravý rozum tím, že pojede metr od okraje vozovky, nebude možný ho předjet bezpečně a řidič bude mít dvě možnosti: zpomalit na rychlost cyklouna, který mu v rozporu se zákonem brání v předjetí a nebo ho oprasit v těsný vzdálenosti.

                     • deleteduser  

                      tohle nemá cenu… ty prostě zkostnatěle hájíš dogma, které sis vybájil nebo špatně pochopil, a nehodláš uhnout ani o centimetr

                      znovu ti opakuju, až najezdíš po silnici tolik, co jsem jezdíval já, tak možná to dogma změníš.

                      • Spider_29  

                       Ono „dogma, které jsem si vybájil“, se lidově jmenuje Silniční zákon a zdravý rozum.

                       Nezměním. Nejsem blbec, kterej ze svýho přiblblýho rozmaru schválně omezuje ostatní a vystavuje sebe i je zbytečně většímu nebezpečí, než kdybych se choval jako myslící člověk.

                       • deleteduser  

                        bláznům se nemá odporovat… takže jo pane řidiči, máte pravdu… metr od kraje jezdí jenom debilové.

                        • Spider_29  

                         No vidíš, a tohle je přesně to, proč se na českých silnicích děje, co se tam děje. Člověk, kterej schválně vytváří nebezpečný situace a záměrně porušuje platný zákony považuje za blázny ty, kdo se snaží jezdit tak, aby sebe neohrožovali a ostatní neomezovali a neohrožovali.

                         Potkávám vás dnes a denně. Předjíždění v nesmyslných místech, odbočování bez dání znamení, záměrný blokování, nedodržování odstupů…

                         • deleteduser  

                          jo hochu, život je boj. ale můžeš ťukat na klakson

                         • Spider_29  

                          A to je další rozdíl mezi náma. Já život ani pohyb na silnici na rozdíl od tebe jako boj nevnímám. Možná, že až dospěješ (ne věkem), pochopíš proč je to lepší, bezpečnější, rozumnější, snadnější…

                          A s tím klaksonem pořád, co je nezákonnýho nebo špatnýho na tom, upozornit cyklouna jedoucího nesmyslně uprostřed pruhu s dostatečným předstihem krátkým zatroubením na to, že za ním jede auto?

                         • Bubaaak  

                          nemůže :D zneužití výstražného znamení či co :)

                         • Spider_29  

                          Nesmysl. § 31 odst. 1

                          Kua proč si ten Silniční zákon nepřečtete… :-D.

                         • Tomínos  

                          Může ho použít aby odvrátil nebezpečnou situaci, tzn. cyklista jedoucí uprostřed silnice o mně asi neví, jinak by jel víc vpravo, takže krátce zatroubím aby věděl že jedu.

                         • Spider_29  

                          „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

                         • deleteduser  

                          http://i.imgur.com/iWKad22.jpg

                          ty přece tutáš až jsi před cyklistou… tohle na remízu neuhraješ

                         • Spider_29  

                          Občas i když jsem před ním. Ano, dle zákona bych neměl a pokud mě u toho přistihne policajt a bude chtít pokutovat, nebudu se vymlouvat. Většinou to vyvolá oční kontakt s cyklounem. V 10 % případů kývne na znamení omluvy, to kývnu taky. Zbytek jsou agresivní hlupci, kteří se ve své hlouposti ještě rozčilují nad tím, že jsem si dovolil je předjet… :-D. Podle míry toho rozčilování pak použiju nebo nepoužiju ostřikovač.

                         • blaf  

                          pak použiju nebo nepoužiju ostřikovač.

                          tak a timhle jsi to dorazil, jen jsi dokazal, ze jsi chuj stejnej nebo vetsi nez ti tvi cyklouni

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Asi autoun.

                         • deleteduser  

                          autista

                         • GrumpySmurf  

                          Hlavne ze nemas potrebu na silnici nekoho vychovavat :D

                         • Spider_29  

                          Nemam. To ho nijak nevychova. To je odpoved na to, ze me nadava za to, ze on se chova jako chuj.

                         • blaf  

                          takze ty, ktery je na tom moralne i inteligenci uplne jinde nez on, se snizis k chovani se jak chuj? aha

                         • Spider_29  

                          Kdyz si o to vylozene rekne, tak klidne.

                         • GrumpySmurf  

                          Ok, nemas.. Ono nebudeme si lhat, stejne se netrefis, ikdyby jsi chtel… :D

                          Z meho pohledu je kouzelne, jak urcita pasaz silnicniho zakona je pro tebe svata, zatimco jinou ses ochoten zcela ignorovat. Staci zkusit zaradit vedle sebe, nedodrzeni jizdy u praveho kraje vozovky, ktere tusim ani neni vyjmenovano mezi prestupky ⇒ prumernej policajt by nevedel jak ho pokutovat. A nebezpecnou a agresivni jizdu, nedodrzeni bocniho odstupu pri predjizdeni a potencialne skodu na zdravi a majetku. Fakt by me zajimalo jak cyklistovi co skonci kuli tobe ve skarpe vysvetlis, ze to je vlastne jeho chyba a ze mista tam mel dost.. :D (leda ze by si byl ten pan z te historky „Nehoda neni nahoda“, co poslal nekoho z tady fora do skarpy, zastavil, vysmal se mu, hodil ftipnou hlasku a jel dal..)

                         • Spider_29  

                          Proc by mel kvuli me koncit cyklista v prikope? Nejak nerozumim smyslu tveho prispevku, resp. zas reagujes na sve domnenky, ne na to, co pisu.

                          A s tim netrefenim :-). Nekdy popros nekoho, kdo ma auto, aby ti ukazal, ze ostrikovac za autem vytvori uz pri celkem maly rychlosti 2 m sirokou sprchu…

                         • GrumpySmurf  

                          Tak se priznej, bronzove BMW X1, dneska okolo pul sedme vecer u Pruhonic? Kdyz sem videl ostrikovac bezet, tak sem si nebyl jistej. Hlavne proto ze me kompletne minul, jen lehkej zavan cistice. Treba jen cistil okno, vsude ted hromada kombajnu, prachu a tak … No asi bych tomu i veril, kdyby o par vterin pozdejc nezacal cistit znova, zrovna kdyz predjizdel dalsiho silnicare.. :D

                   • Johnnyxjr  

                    Tak s tou tvojí slavnou řidičskou praxí tady nejsi sám chlapče tím bych se tady moc neoháněl a co se týká profesního školení tak to je pouhá fraška tak nevykládej pohádky jeden podobnej školitel asi jako jseš ty mě loni oprasil na silnici a ted klouček čeká na soud

                    • Spider_29  

                     No oukej, je od tebe milý, že mě soudíš, aniž bys o mě cokoliv věděl. Ale napiš taky, v čem konkrétně nemám pravdu?

                   • danis7  

                    myslíš to školení, kde si ti „profesionální řidiči“ čtou noviny a tak nějak to tam vydrží, aby měli razítko a mohli dále jezdit? Pokud máš profesák, tak předpokládám jezdíš nákladním autem nad 3,5 t nebo autobusem. Tak to máme na cestách vynikající profesionální řidiče, myšleno ironicky. Ale můžu tě uklidnit, takových „řidičů“ je opravdu dost, a jsou i horší než ty.

           • iron.hide  

            jazda mimo krajnice urcite nie je v rozpore so zakonom, cyklista moze ist v jazdnom pruhu a je to plne v sulade so zakonom. A ty ho nemas ziadne pravo ohrozovat, ani ho odtial vyhadzovat. Radsej by si mal porozmyslat o tom, ci si vobec schopny bezpecne viest auto a ci radsej nevratis vodicak, najlepsie este dnes.

            • Spider_29  

             jazda mimo krajnice urcite nie je v rozpore so zakonom“ – nikde jsem nenapsal, že jízda mimo krajnice je v rozporu se zákonem. Píšu pravý opak. Tobě doporučuji osvěžit si význam slov krajnice a vozovka.

             cyklista moze ist v jazdnom pruhu a je to plne v sulade so zakonom“ – ano, cyklista, stejně jako každý účastník silničního provozu, může jet v jízdním pruhu, ale ne kdekoliv v jízdním pruhu, nýbrž při jeho pravém okraji (s výjimkami uvedenými zákonem)

             A ty ho nemas ziadne pravo ohrozovat, ani ho odtial vyhadzovat“ – souhlasím, proto nic takového nedělám ani tady o ničem takovém nepíšu

             Radsej by si mal porozmyslat o tom, ci si vobec schopny bezpecne viest auto a ci radsej nevratis vodicak, najlepsie este dnes“ – z jakého konkrétního důvodu (pokud pomineme mých dosavadních 600 tis. km bez nehody)?

         • Slavoš  

          Při pravém okraji vozovky je i 1 metr. Ne jízda po krajnici, do škarpy mě poslal i profesionál v autobusu, protože se nasral vedle mě a doprotivky jelo auto. Nejslabším článkem byl cyklista, za kterým se mu nechtělo přibrzdit.

          • Spider_29  

           Při pravém okraji vozovky je i 1 metr.“ – na základě jakého psaného pravidla si tohle myslíš?

           • James.Sniper  

            „Vadí mi blbové, kteří mají vpravo půl metru krásného rovného čistého asfaltu a schválně změnšujou prostor k bezpečnému předjetí. To je proti vší logice té situace.“ – na základě jakého psaného pravidla si tohle myslíš?

            • Spider_29  

             § 11, odst. 1

             • James.Sniper  

              (1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.

              Kde je těch 50cm?

              Tento má taky půl metru krásného rovného čistého asfaltu… ale piktogram na silnici mluví za vše.

              • Spider_29  

               Díky za obrázek. Ten krásně ilustruje význam slov „pokud není stanoveno jinak“.

               • James.Sniper  

                A taky nám hezky ilustruje jak si vykládat „při pravém okraji vozovky“.

                • Spider_29  

                 Ne. Platí, že se na kole jezdí při pravém okraji vozovky. Zde je vyhrazený pruh pro cyklisty, tzn. je určeno místo, kudy cyklista může jet, i kdyby to nebylo při pravém okraji vozovky.

                 Jinými slovy, pokud „je stanoveno jinak“ (=je vymezen pruh pro cyklisty), cyklisté se nemusí řídit ustanovením „jezdí se při pravém okraji vozovky“.

                 Stačí být schopen chápat psaný text.

                • Bubaaak  

                 a tady nikomu nevadí, že to auto jede metr od části vyznačené pro cyklisty :)

                 Já už se tady v tom ztrácím :D Když někdo najde jeden argument, otočí se proti němu další 3

                 EDIT: dle fotky možná půl metr a cyklistu bude míjet dvojnásobnou rychlostí

                 • Spider_29  

                  Modrometalízovej Opel jede dost daleko od pruhu pro cyklisty tak, aby cyklista mohl bezpečně projet. Všimni si semaforu, je na něm červená. Tzn. řidič Oplu správně nechává místo cyklistovi, kterej ho za chvíli dojede.

                  Za mě palec nahoru za správný myšlení dopředu.

                  • Bubaaak  

                   Za mě taky, ale na druhou stranu („objektivně“) auto má stát co nejvíc napravo kdyby jela záchranka :)

                   Ale tady narážím na cyklostezky na silnicích obecně, pruh je asi 1,2 – 1,5 metru široky, většinou zúžený puvodní pruh pro auta (plný kanálů a nánosů z vozovky), tudíž auta maj míň místa, a tak jedou cca na 40 cm od pruhu pro cyklisty, cyklista má průměrku kolem 30, auta, ruku na srdce, ve městě spíš 60 :) Takže cyklistu míjejí na necelej metr 2× vyšší rychlostí :)

                   Slovíčkařím nehádám se :) vino je dobrý

                   • Spider_29  

                    Jo, souhlasím :-).

                    Navíc v Praze poslední dobou vznikly cyklopruhy v naprosto nesmyslných místech, kudy projede hrstka lidí na kole ale hromady aut.

               • JendaH  

                Ale to pro kola neplatí:

                Na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici.

                Žádné „pokud není stanoveno jinak“ tu není.

                • Bubaaak  

                 ale je čti zákon dál, když je vedle cyklostezka, na pravem okraji nemáš co dělat… máš jet mezi ženskýma s kočárkama krasobruslařema a jinou havětí a za jízdu u pravého okraje můžeš dostat pokutu :)

                 To fakt slovíčkaříte i nad tím otevřel jsem si víno..

                 Ne otevřel si lahev vína

                 Ne otevřel sis láhev vina s vínem

                 Ne odpšpuntoval si lahve červeného víno ve skleněné lahvi

            • deleteduser  

             pomalejší auto se taky předjíždí protisměrem, tak proč stejnou metodou nepředjíždět cyklistu?

           • Kubajsu  

            1 m je na našich silnicích standardní vzdálenost od kraje, která ti umožní bez náhlých změn směru (které se z auta jeví jako bezdůvodné, tj. nezákonné) objet velkou většinu nástrah našich silnic, i těch nových – kanály, utrhané okraje vozovky, mrtvé kočky, vyjeté koleje, odpadlé kusy (šrouby, kusy gum apod.) aut a další svinčík. Opravdu, když cokoliv z toho uvidíš pár desítek metrů před sebou, nemáš šanci to plynule objet, případně si u toho ověřit situaci provozu za sebou – akce na 3–5 s, tj. na rovině klidně 50m; díru uvidíš se štěstím na 10 m.

            Naopak, jet předvídatelně a rovně kus od kraje, je mnohem bezpečnější, než se motat u kraje a být třeba donucen neočekávaně vybočit; nebo i prudce brzdit – na plynulost a předvídatelnost pohybu zákon taky pamatuje…

            • Spider_29  

             Nesmysl na n-tou s nulovou oporou v zákoně.

             Neexistuje důvod, proč např. zde stabilně jet 1 metr od kraje vozovky.

             A takových silnic najdeš stovky.

             • Kubajsu  

              Takže mi chceš říct, že když pojedu po čáře, tak to tam klidně šoupneš v kilu mezi mě a autobus s bočním odstupem tak půl metru, aby mě závan větru posunul o 20 cm bokem? V bočním větru (o kterém řidič v plechu nemá ani tucha) a blbé souhře náhod klidně k zemi? Tak přesně kvůli takovým expertům pojedu od kraje dál, aby mě prostě museli objet s DOSTATEČNÝM (termín ze zákona) bočním odstupem, nebo alespoň snesitelným rychlostním rozdílem.

              Z druhé strany; pokud bude řidič předjíždět s dostatečným bočním odstupem, tj. tak jak požaduje zákon, může mu být jedno jestli jedu po čáře, nebo kus vlevo od ní, protože ho ani nenapadne předjíždět, když proti cokoliv jede.

              • Spider_29  

               Takže mi chceš říct, že když pojedu po čáře, tak to tam klidně šoupneš v kilu mezi mě a autobus s bočním odstupem tak půl metru“ – nic takového ti říct nechci, nikde jsem nic takového nenapsal ani takový názor nezastávám. Takže v hloupé snaze hledat spor reaguješ na své vlastní dojmy, ne na něco, co jsem napsal.

               Tak přesně kvůli takovým expertům pojedu od kraje dál, aby mě prostě museli objet…snesitelným rychlostním rozdílem“ – máš v tom docela velký zmatek. Za prvé se zde nebavíme o objíždění ale o předjíždění, v čemž je dost podstatný faktický rozdíl. A za druhé mi prosím vysvětli, jak nezákonným odstupem od kraje vozovky zajistiš, aby tě auta předjížděla „snesitelným rychlostním rozdílem“?

               • blaf  

                Zapoj hlavu, všem to tady radíš, tak to zkus i ty.

               • Kubajsu  
                1. Pokud ne, tak nemůžeš mít ani ten nejmenší problém, pohnout volantem o 1 cm víc a musí ti být úplně šumák, jestli jedu 0,3 nebo 1m od kraje.
                2. Tak, že prostě při provozu v protisměru budeš muset zpomalit. A když se to třeba povede nějak porovnat, nebude hrozit riziko „odfouknutí“.
                • Spider_29  
                 1. Neplatí v případě, že pokud bys nejel v rozporu s platným zákonem a zdravým rozumem, mohl bych tě s bezpečným odstupem předjet i pokud by jela auta v protisměru nebo byla v tom místě plná čára.
                 2. Tím jednoznačně bráníš v předjíždění, záměrně porušuješ zákon, abys omezil ostatní. Hlava mi nebere, proč někdo musí na silnici tohle dělat…
                 • Slavoš  

                  §17 odstavec 3

                  • Spider_29  

                   A?

                  • Bubaaak  

                   nechápu smysl

                   Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.

                   myslím že kdokoliv, kdo předjíždí cyklistu, šlápne na plyn, v ten moment tam má alespoň o 20 víc, takže než se stihne zařadit zpět, cyklistu ohrozí maximálně meteorit

                 • Kubajsu  

                  Zákon celkem jednoznačně určuje, co je menší (omezení) a větší (ohrožení) zlo.

                  Takže pokud mírným omezením ostatních zabráním následnému ohrožení (třeba srážce nesmyslně před horizontem či nepřehlednou zatáčkou předjíždějícího auta s dalším v protisměru), beru to všema deseti. Já to předjíždění přece neznemožňuju. Já svým vyjetím víc ke středu jenom donutím předjíždějícího, aby si uvědomil, že opravdu najíždí do protisměru a že když mu někdo podobný vyjede proti, bude to průser. Jak s tou informací naloží je už pouze na něm – dle zkušeností si nadpoloviční většina „šoférů“ tohle neuvědomuje a cyklistu objíždí jak nehybný patník…

                  • Spider_29  

                   Hehe, naprosto nesmyslně a dost hloupě ohýbáš ustanovení silničního zákona. Před tím horizontem nebo nepřehlednou zatáčkou nevíš, jestli by k nějakému ohrožení došlo. Tzn. je to jen hloupý alibismus proč ostatním znepříjemnit pohyb na silnici.

                   Zvlášť na silnicích 1. třídy je spousta míst, kde se dá cyklista bezpečně a v souladu se zákonem předjet i když je tam plná čára nebo auta jedou v protisměru. Pokud tam ale na takovém místě jede „vychovávající“ cykloun tvého ražení motající se metr od kraje vozovky, výsledek to bude mít jediný. Řidiči ho stejně předjedou. Ale namísto toho, aby ho předjeli bezpečně, ho oprasej těsně. Jestli ti tohle připadá rozumný a bezpečný, tak se dál motej tam, kde nemáš, a nadávej na řidiče, jaký jsou to prasata…

                   • GrumpySmurf  

                    a ze po tech 1. tridach jezdej mraky cyklistu..

                   • Kubajsu  

                    První třídy vynech úplně, těch se tohle zrovna netýká ani trochu.

                    Ale opět počítej; běžná okreska může mít kolem 6 m. I kdybych jel zcela a úplně nalepený na kraji, zbyde pro auta maximálně 5m. Objíždějící/před­jíždějící auto trochu povyjede, takže zhruba další 2,5–3m Takže když náhle vyjede z protisměru osobák, který o nějakých takových manévrech za horizontem nemá ani tušení, s obligátním odstupem 0,5–1m od krajnice, je z toho ukázkový EURO-NCAP test. Natož kdyby to byl náklaďák/autobus.

                    Takže rozumný řidič tak jako tak předjíždět kam nevidí nebude, střelec bez špetky předvídavosti to tam pošle hlava nehlava a těm zbývajícím, kterým chybí předvídavosti jen kousek pomůže, že si uvědomí, že už jsou opravdu v protisměru.

                    • Spider_29  

                     První třídy vynech úplně, těch se tohle zrovna netýká ani trochu.“ – no to by ses divil, jak překvapivě moc se jich to týká a kolik po nich hlavně teď v létě jezdí cyklistů i cyklounů… A vůbec nejsou výjimečný případy, kdy je na takový silnici za krajní čárou ještě metrová čistá krajnice, ale cykloun jede metr vlevo od krajní čáry…

                     střelec bez špetky předvídavosti to tam pošle hlava nehlava“ – a to je přesně ta chvíle, kdy ty svým jednáním zbytečně a nesmyslně zvyšuješ nebezpečnost celý situace. Ano, on by neměl předjíždět, ale prostě předjíždí. A ty jak jemu tak sobě schválně výrazně zvýšíš riziko nehody. Možná bys potřeboval, aby tě někdo sejmul, až pojedeš bezdůvodně metr od kraje a on se nevejde tam, kam by se vešel, kdybys „nevychovával“.

                     • Kubajsu  

                      To není pravda. Sobě riziko nehody významně snížím, protože mám vpravo od sebe vytvořený nouzový prostor, kam se můžu bleskurychle uklízet. Pokud v tom prostoru už budu, neudělám vůbec nic a ještě mě případná havárie třeba skřípne na nějakou pevnou překážku. Čím větší překrytí aut, tím pro mě lépe, protože se tolik neroztočí. Úplně nejhorší by bylo, kdyby se vedle mě potkali třeba jen světly a já byl zároveň zcela u kraje; to pravé auto doslova odstřelí do strany.

                      • Spider_29  

                       Človíčku, ty jsi naivka. Každej instinktivně chrání především sebe. Tzn. pokud cykloun svou hloupostí donutí řidiče vyjet do protisměru víc než by bylo nutný a tam se objeví auto, řidič to strhne doprava, hlavně aby zamezil čelná srážce. Cyklouna sejme. Kdyby cykloun jel tam, kde má, je šance na sejmutí výrazně menší…

                       Nakresli si to… :-).

                       • Slavoš  

                        Klasifikace toho co jsi popsal je nebezpečná jízda.

                        • pepek  

                         To už ale mrtvý Kubajsov neocení. Navíc autobus v protisměru strhne řízení, převrátí se, začne hořet a umře v něm celá školka i s učitelkou.

                       • gerrard  

                        Tzn. pokud cykloun svou hloupostí donutí řidiče vyjet do protisměru víc než by bylo nutný a tam se objeví auto, řidič to strhne doprava, hlavně aby zamezil čelná srážce.“ Pokud ridic auta najedeme nekam, kde se mu stane to co popisujes, tak ten řidič je kokot co tam nemel co predjizdet a mel by byt pro vystrahu zastreleny.

                        • Spider_29  

                         S tím naprosto souhlasím, ostatně to už jsem taky psal… Jenže takový situace bohužel nastávaj. A je na hlavu dělat takovou situaci záměrně ještě rizikovější sám sobě (cykloun), když je zároveň v celý situaci tím nejohroženějším.

                       • Kubajsu  

                        Právě. A ve chvíli, kdy začne „řidič“ strhávat, začnu strhávat i já, jelikož budu mít kam. A jelikož ze své pozice vpravo a výš víc vidím, začnu strhávat dřív. A jelikož pojedu zároveň pomaleji, dokážu zatočit výrazně ostřeji.

                        Pokud pojedu těsně u kraje, nebudu mít uhnout kam a budu bez jakékoliv možnosti reakce zřejmě sestřelen.

                        • Spider_29  

                         No, po tom, cos tu napsal, bych i věřil, že máš oči všude kolem hlavy, abys viděl, co řidič za tebou dělá i že máš reakční dobu 0 ms…

                         Oba víme, že je tohle jen další bezzubá teorie. Jak kvůli faktům z předešlé věty, tak kvůli tomu, že pokud bys jel, kde máš, střet aut a tedy nutnost předjíždějícího auta prudce vybočit by byla zásadně menší.

                         Ty sis to nenakreslil, viď :-).

                         • Slavoš  

                          Ty sis to špatně přečetl, on vidí víc dopředu než řidič, klidně za horizont.

                         • Kubajsu  

                          Ano, vidím dál – mám hlavu/oči výš než řidič, takže co je za horizontem uvidím dřív. Stejně tak v levé zatáčce – jsem vpravo, tudíž vidím dál.

                         • jan.pernik  

                          presne tak a proto sice neuhnu ke krajnici, ale pokud vidím, že naproti je dost místa na předjetí, tak mávnu dozadu ať jedou. Vetsinou ridici pak podekuji – zablikaji, nebo mávnou. Zadny problem, teda krom bilych starych golfu s chrom parukou na vyfuku, nizkoprofilovkama a nalepek tunning.

                         • Honzink  

                          Hele, nejels někdy minulej tejden z Radotína podél kolejí?

                          To mě tam školil nějakej umělec před horizontem i když mám dodávku a palici o dost vejš než cyklista.

                  • pepek  

                   Takže jsi vlastně takový vychovatel Trpišovský na kole.

                   • Spider_29  

                    Přesně kvůli idiotům jako je Kubajsu nemají lidi cyklouny rádi. Motaj se, kde nemaj, schválně vytvářejí rizikové situace a když je na to upozorníš, tak buď začnou vymýšlet fantasmagorické a zákonem nepodložené teorie jako tady v diskusi nebo jsou rovnou agresivní…

                    • GrumpySmurf  

                     Tak timhle si mel zacit rovnou,,, Cyklista se na silnici mota a zamerne vytvari rizikove situace.. :D Urcite mas pravdu. .

                     • Spider_29  

                      Přesně tak. Cykloun jedoucí bezdůvodně metr od kraje vozovky dělá přesně tohle.

                      • deleteduser  

                       pár lidí ti důvody, proč se nejezdí u kraje, psalo. že ty jsi jako zaseknutá gramofonová deska a neumíš se na problém podívat z jiné perspektivy, protože ti chybí zkušenosti a ochota myslet, s tím my už nemáme šanci pohnout.

                       • Spider_29  

                        Čti pozorněji, nebudeš vypadat tak hloupě. Několikrát jsem zřetelně uvedl, že se pozastavuju nad bezdůvodnou (=nezákonnou) jízdou jinde než u kraje vozovky.

                        • deleteduser  

                         raději budu vypadat hloupě než ležet sražený autem, které nezachovalo rozumný boční odstup. ale to asi nemáš šanci pochopit.

                         je sranda, že s bezpečným odstupem od kraje jezdím fakt asi 15 let, za tu dobu mě potkala hromada policejních hlídek, ale nejebali mě kvůli tomu ani jednou. takže to zase tak velký prohřešek nebude ;)

                        • Slavoš  

                         No nebezpečné předjíždění je v cenníku bodového systému, nezákonná jízda v jízdním pruhu v bezpečné vzdálenosti od kraje ne. Smiř se s tím, že když potkáš cyklistu pro tebe cyklouna budeš ho muset objet ať jede jakkoli.

                         • Spider_29  

                          Čti pozorněji, tady je to jako v mateřský školce.

                          Cyklisti (lidi, kteří jezdí ohleduplně a v souladu s tím, aby jeli bezpečně pro sebe i ostatní) mi nevaděj, sám bývám jedním z nich.

                          Vaděj mi cyklouni (blbové vynucující si neexistující práva čímž vytvářejí zbytečně nebezpečný situace hlavně pro sebe)

                         • deleteduser  

                          tohle vypadá jako doublethink, už se v tom motáš kámo :)

                        • gerrard  

                         Uz pochop ze lidi na kole jezdi tak jak jim to vyhovuje a tak jak se citi bezpecne a metr od kraje je naprosto v poradku a v souladu se zakonem, protoze jedou vpravo a pri pravem okraji vozovky. Vsechno ostatni jsou jen tve fantasmagorie cloveka, pro ktereho kazdy kdo se nechova tak jak on si mysli, ze je spravne je hajzl. Chtelo by to od tebe trochu tolerance a empatie. A ver, ze clovek co jede metr od kraje se objizdi na silnicih nizsi tridy uplne stejne jako clovek co jede uplne pokraji, pokud dodrzujes bezpecny odstup. A pokud to na uzkych cestach posilas vedle lidi soucasne kdyz jede do protismeru auto, tak si jen dalsi obycejne hovado v aute, kterych je nastesti na nasich cestach cim dal tim min.

                      • kotew CZE JIHLAVA  

                       Nemel už tady ty sra*ky prosím!

             • Kubajsu  

              Dost jsem si toho při „výletě“ po práci všímal a nemůžu se zbavit dojmu, že nemáš ani tucha, jak málo je metr. Počítej se mnou: Když stojím volně s rukama podél těla a nijak se nesnažím „být úzký“ je to na šířku kolem 70 cm, předpokládám, že na kolo se poskládám tak nějak podobně. Vozovka cca 20 cm od kraje je nepoužitelná úplně kvůli různě vykloněné trávě, keřům, značkám či ohlým patníkům. 10 cm rozkyv kola při normálním „hobby“ šlapání a k tomu tak 30 cm rezerva, abych neměl akutní pocit, že mi „pevné“ překážky lížou pravou ruku.

              Dohromady stopa kola 95 cm (70/2 + 20 + 10 + 30) od kraje vozovky, tj. pro účely diskuse 1 m bez jakékoliv rezervy kvůli dírám, kanálům, bordelu a dalším věcem…

              • Spider_29  

               Kraj vozovky je vnitrni hrana (do jizdniho pruhu) bile cary.

               Pletes si kraj vozovky s krajem krajnice.

               • GrumpySmurf  

                Domnenky?

                • Spider_29  

                 Ne. ČSN.

                 • GrumpySmurf  

                  Ne, ja myslim ty tvoje.. Kubajsu jasne napsal „95cm od kraje vozovky“ + pridal nake vysvetleni a matematiku predtim,, A ty tu zacnes spekulovat jestli zna rozdil mezi krajem vozovky, a krajnici.

                  Absurdni. Nemas vubec tuseni kde dneska jezdil, jakej tam byl stav vozovek, ci zda tam vubec byla nakreslena naka cara. Ale vis ze se urcite plete. Domnenky..

                  • Spider_29  

                   Znova: vozovka vs krajnice.

                   :-D

                   • GrumpySmurf  

                    Mozna te to prekvapi, ale valna vetsina silnic nema krajnici vyznacenou, uvazujeme pak o kraji zpevnene vozovky / skarpe. To same ve meste, kraj vozovky / chodnik. Tezko budu pedlem mlatit o chodnik a ramenem kosit chodce. Kanaly a bordel nepocitaje..

                    Ty vzdalenosti o kterejch kubajsu psal sou zcela odpovidajici.. Pricemz on, ani ja tu neresime nakou krajnici, nebo co nam to tu furt vnucujes..

                    • Spider_29  

                     Cti pozorneji, definice obsahujici slovo krajnice nejsou muj vymysl.

                     Ale jinak… Samozrejme, ze jsou mista, kde i ten metr je skoro malo. To ale nebylo gro odpoledni diskuse.

                     Tim byla mista, kde by cykloun bez problemu mohl jet u krajnice, ale zamerne brani za nim jedoucim autum tim, ze vybocuje smerem ke stredu a zamerne tak omezuje moznost bezpecnyho predjeti.

                     To je v neporadku.

                     Situace, kdy cyklista jede sice tak, ze brani autum predjet, ale zaroven nemuze bezpecne jet vic vpravo, pochopitelne neni v neporadku.

                     • Kubajsu  

                      Čáru nemá nejmenší smysl řešit; na většině komunikací pro obecný provoz v ČR není. Tam kde je, tak je to minimálně v polovině případů stejně jedno, protože jak tam nejezdí auta, vegetace prorůstá mnohem dál, keře a stromy se snad kácí jenom na jedničkách (i když i tady je poslední dobou znát určitý posun).

                      A na jedničkách je zase jízdní pruh široký 3,5 m, takže i kdyby člověk jel ten metr od čáry, zbyde podobně místa jako ve zúžených pruzích rekonstruovaných úseků D1…

                      Podle mého prostě jenom hledáš subjektivní problém, kde ve skutečnosti žádný není.

                      • Spider_29  

                       na většině komunikací pro obecný provoz v ČR není. Tam kde je, tak je to minimálně v polovině případů stejně jedno, protože jak tam nejezdí auta“ – z jakých relevantních statistik vychází tahle tvá zatím nepodložená domněnka?

                       A na jedničkách je zase jízdní pruh široký 3,5 m, takže i kdyby člověk jel ten metr od čáry, zbyde podobně místa jako ve zúžených pruzích rekonstruovaných úseků D1“ – tohle se ti taky moc nepovedlo. Pruh ve zúžení má na šířku 2.2 m.

                       Tzn. 3.5 m (šíře jízdního pruhu) mínus 1 m (vzdálenost kola od čáry) mínus 0.5 m (šířka cyklisty od středu kola plus nějaký ten výkyv) mínus 1.8 m (šířka auta). Z jízdního pruhu tedy zbývá celkem 20 cm… Namísto cca metru kdyby cykloun jel dle zákona…

                       Podle mého prostě jenom hledáš subjektivní problém, kde ve skutečnosti žádný není.“ . ale prd. Jen denně jezdím a logicky nesmyslný chování řidičů (i pilotů kol) vídám častějc než by sis i ty přál… Cykloun motající se bezdůvodně uprostřed silnice patří mezi stálice.

                       • deleteduser  

                        nejdřív metr, ted uprostřed silnice, za chvilku budou ty svině jezdit protisměrem

                        • Bubaaak  

                         Jezdí :)

                         Vytrženo z kontextu a zkopírováno z jiného topicu :)

                         Jedu si takhle na kole po silnici ve stoupání v lese pravotočivou zatáčkou, hle, vidím, proti mně líže krajnici paní na kole, brzdí, div do příkopy nezajíždí. Ajta, jaké překvapení, na mé straně stejným směrem její souputník. Říkám mu: to není nejlepší nápad, jezdit v protisměru. Odpověděl značně nevrle, prý jestli nevidím, že má na vodítku psa.

                       • Kubajsu  
                        1. Zkus se někdy koukat kolem sebe a nezapomeň přitom, že zdaleka nejvíc je u nás silnic III. třídy, které čáru mají zcela výjimečně.
                        2. Chytáš se zcela zbytečností; v rámci metru sem, metru tam, kterými tady hážeš je 20 cm řádově jinde. IMHO, málokteré nové auto má i se zrcátky pod 2 m. Můžeš si k tomu klidně říct, že na podstatné části našich jedniček začíná 20 cm od čáry vyjetá kolej od kamionů, která je pro silničku nesjízdná (ale v autě to pocítíš jen jako lehké tahání za volant) – vpravo rozmydlená krajnice, takže první použitelný prostor bude ten 1m od čáry. Ale to je fuk, jedničky mají často i normálně použitelnou krajnici a tam opravdu není nejmenší důvod jet vlevo od čáry, kromě ožralých stréců na moravě.