Merida HFS XC 1000 - D, r. 2010, cvakání řetězu

19 nepřečtených
  • HMaty

    zdravim, mám uvedené kolo. již nějakou dobou, nevím přesně od kdy, mi cvaká či rachtá řetěz při rychlejším šlapání, a to na všech převodech.

    mám tam řetěz Shimano CN-HG73.

    Nevíte, čím by to mohlo být? podotýkám, že je namazanej:-)

    mám najeto cca 700km, nemůže být již „odrovnanej“?

    uvažuji, že koupím nový, ale netuším, jaká adekvtání náhrada by to měla být (typ řetězu)?!

    díky za rady…

    Honza

    0 0
    • RendyD  

      Může a adekvátní je koupit ten samý.

      0 0
      • HMaty  

        stručný, ale výstižný:-)

        koupim tedy asi novej…

        díky

        0 0
        • ss.mir  

          pokud ti střílí starý řetěz tak to novým nejspíš nevyřešíš…bude asi death i kazeta…kup měrku, protože tě to bude stát méně než s každým řetězem měnit i kazetu

          0 0
          • HMaty  

            nechce se mi věřit, že by kazeta odešla po tak krátké době a tak málo ujetých km…

            je pravda, že když točím kliky protisměně na místě, tak ten řetěz jakoby úplně nesedne na kola kazety. nemůže to být např. tím, že mám špatně nasazené celé zadní kolo? asi to vyzkouším.

            tou měrkou myslíš co? co mám s ní měřit, řetěz?

            ještě asi hloupej dotaz, proč potřebuji k nasazení nového řetězu nýtovačku? myslel jsem, že řetěz je dodán v celku (nerozpojen) a že ho prostě jen nasadím:-)

            0 0
            • M13  

              Možné je všechno, pokud jsi řetěz hodně vytáhl, tak s sebou vzal i kazetu.

              To, že řetěz přesně nesedne může být i špatně seřízená přehazovačka nebo ohlá patka.

              Myslel měrku na řetěz, jak je vytažený.

              Potřebuješ nýtovačku nebo rychlospojku (v případě že bys řetěz nezkracoval)

              Dodává se rozpojený.

              Prohlédni si rám a řetěz a popřemýšlej o tom, jak bys řetěz v celku nasazoval :)

              0 0
              • HMaty  

                máš recht, asi by to dalo fušku ho v celku nasadit:-) nikdy jsem to nedělal a tedy moc o tom jak na to ani nepřemýšlel:-)

                0 0
            • Rorejs74  

              No jestli jsi kouzelnik a dostanes ho spojenej skrz ten svarenej trojuhelnik zadni stavby a tak by Ti stacil asi spojenej … ale my obycejni smrtelnici kupujem rozpojenem a pak to proste nytujeme ;-)

              Taky by jsi to jeste musel nejak dostat skrz vetsinou napevno spojeny vodito presmykace ;-)

              Pokud retez spatne doseda na pastorky, tak je potreba bud lehce doladit prehazku nebo jsi ohnul patku.

              Taky se teda nekdy retez znatelne ztisi kdyz se vycisti a namaze ;-)

              Jinak ja mam na tomhle retezu najezd tak 700–1000km, ale jezdim celkem silove. Treba manzelka udela na tom stejnym dvojnasobek.

              0 0
            • ss.mir  

              :o … zkus současný řetěz z kola sundat a schválně jestli ti nebude něco vadit??…tak a přesně pro to je řetěz dodáván rozpojený … mětkou myslím měrku na řetěz – je to v podstatě go-nogo šablona (koupíš ji v každém cyklo krámě), pokud nechceš nýtovat tak můžeš použít způsob by SRAM tj – spojka …, pokud jedeš natažený řetěz tak ti kazeta odejde dalo by se říct okamžitě (zuby se prostě přizpůsobí nataženému řetězu a nový ti bude střílet) … btw já mám letos už řetěz pořadového č.6 (HG73), takže 700 km není nic neobvyklého, že ti řetěz odejde

              0 0
              • HMaty  

                řetěz jsem sundat, resp. shodit zkusil, při točení klik byl klid jak v hrobě (původně jsem myslel, že by to mohl být střed či co, ale asi ne)

                takže to musí být řetěz.

                natažený řetěz nejezdím (alespoň myslím), nepřijde mi, že by byl abnormálně napružený a také nevím, jak by k tomu přišel…?!

                tou křivou patkou by to možná také mohlo být, ale to se týká zadku kola. ty zvuky ale slyším ze středu?!

                ještě mě napadlo, zda to nemůže dělat díky prachu a vůbec „bordelu“, který je na řetězu – jestli to může být také ten důvod. to mi ale nepřijde jako normální, že by kvůli prachu takhle rachtal…

                takže ho zkusim umýt, pokusím se srovnat patku a když to nepomůže, tak koupim nový řetěz a uvidím:-)

                0 0
                • RendyD  

                  Nataženým řetězem myslel opotřebení současného řetězu. Že tím, jak se natáhl, ojel zuby kazety a nový, nevytahaný bude dělat bordel. Ale víš co, zkus přeměřit řetěz a uvidíš.

                  0 0
                  • ss.mir  

                    hlavně se nesnaž sám narovnat patku…věř mi že na to nemáš…natažený řetěz rozhodně okem nepoznáš ;) a natažení je normální jev…řetěz se mění (záleží samozřejmě na podmínkách) mezi 500 a 1700 km a od toho je měrka, aby si vystihl ten správný okamžik

                    0 0
                    • ss.mir  

                      úkol č. 1 – změř řetěz !!!

                      0 0
                      • HMaty  

                        OK zajedu raději do servisu ať se na to mrknou okem „odborníka“… DÍKY VŠEM ZA RADY:-)

                        0 0
        • RendyD  

          Zkus se stavit kdekoli v prodejně nebo servisu a ať řetěz přeměří. Fakt to vypadá, že je čas na výměnu.

          0 0
          • HMaty  

            Tak jste měli pravdu:-)

            Konečně jsem se tento týden dokopal zajet do servisu a ejhle, řetěz byl úplně v p… Bohužel to však vypadá, že jak jsem to dlouho neřešil, bude v oddělaná i kazeta. Mrknou se prý na to a pořešej to…

            zdravim

            0 0
            • zfajfr  

              Mám to samé kolo a měl jsem ten samý problém.

              Vyřešil jsem nákupem nového řetězu HG73, jen jsem ho nechal o 1 článek delší. A je ticho.

              Na ten původní jsem najel asi 1500km, možná jsem měl měnit už dřív, ale kazeta je snad OK…

              0 0
    • siafu  

      řetěz změř šuplérou, nastav cca 132 mm, opotřebení je při cca 132,8 mm

      zatím beru Sram PC-971, dražší řetěz je pro mě zbytečný, u Sram nemusím navíc řešit spojku ve srovnání se Shimanem, jo a na výměnu řetězu potřebuješ nýtovačku – tu je dobré beztak mít, ještě zkontroluj stav kazety

      0 0
    • AleZ80  

      Ty 73-ky nebudou asi nic moc. Taky jsem ho měnil po cca 700–1000km a to mám pod 70kg.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.