Jak na servis brzd Shimano Saint 2011

43 nepřečtených
  • Ondra P.2

    Zdar,

    potřeboval bych poradit.

    Koupil jsem novou vidli, musel jsem k předku dát adapter a rozhodila se mi vůle v brzdě, jakože zabírá dříve.

    Jakým postupem docílit toho , abych dosáhl větší vůle při zmáčknutí, zkrátka aby nezabírala hned nahoře.

    Nikdy jsem to nedělal a je čas se to naučit.

    Jde o tyto sainty http://www.bikeshop24.ch/…sckompl..jpg

    0 0
    • Vilém  

      Vyndej kolo, roztahjni desky nadoraz, dej kolo zpet, napumpuj brzdou a melo by to byt tak jako predtim.

      0 0
    • Baba-Ji  

      To ja ted resim opacny problem, paka jde dlouho navolno bez brzdneho ucinku a „Stroke“ sroubek mam na minimu. On i ucinek brzdy neni nijak zarny, kdyz fungovaly normalne, nebyl problem postavit se na predni kol, kdyz za to clovek trochu chytnul, ted jen normalne dobrzdim. Je fakt, ze za to mozna muzou i desky, kdy super fungovaly origo Shimana(ktere docela solidne ohrizaly kotouce), ale kdyz jsem dal sintrovane Goldfreny, tak ty se proste nikdy poradne nechytly.

      Coz mne privadi k dotazu:

      kdyz odvzdusnujete, stelujete i se „Stroke“? Protoze kdyz jsem nedavno zkracoval zadni hadici a nasledne odvzdusnoval, chod paky se nijak zasadne nenapravil – nezkratil. Tak si rikam, jestli treba povoleni Stroke a mozna trochu vysunutim pistku, nedostanu do brzdy vic mineral. oleje a tim bude chod kratsi a rychlejsi a nebude to takova houba, jako ted(i oproti puvodnimu stavu).

      0 0
      • Baba-Ji  

        nikdo nic?

        0 0
        • KubaBajk  

          Já když odvzdušňoval XTéčka podle Shimano videa (bohužel koukám na Youtube a už je smáznuté), tak v tom bylo dáno, že při odvzušňování má být Stroke co nejvíce vyšrubovaný. Já to zkoušel tak i tak, ovšem nepoznal jsem rozdíl.

          Zkoušel jsem do nich navalit i víc oleje přesně jak píšeš, že by jsi rád zkusil. Těsnění XTéček ovšem ten tlak prostě nepobralo a olej kolem těsnění expannzky lehounce rosil ven z expanzky, do té doby, než si vlastně jaksi samo vbralo, kolik oleje udrží. Teď už nerosí nic.

          Je ale fakt, že než přetlačený olej unikl, tak jsem trochu rozdíl poznal. Desky/pístky jsem schválně netlačil od sebe, ale nechal jsem je tak, tedy tak, jak uvažuješ i Ty.

          0 0
      • Baba-Ji  

        Tak jsem vymenil olej u obou brzd, chod paky zadni zustal prakticky stejny, mozna krapet lepsi. Predni naopak zacalapri promacknuti paky vydavat vrzave zvuky – pri promackavani paky i po sevreni kotouce deskami. Pri tom se mne zda pri tom promacknuti jeste houbovitejsi. Pri brzdeni se nic neozyva, ale chod, brzdny ucinek, teda nedosahuje 100% stavu.

        0 0
        • KubaBajk  

          V tom případě se obávám, že jsi tu brzdu odvzušnil špatně.

          0 0
        • goofy  

          Blbe odvzdusneno

          0 0
          • Baba-Ji  

            Jeste mne napada, je mozne, ze by si brzda natahovala vzduch pres pistky?(treba pri jejich navratu zpet do tela brzdy)

            0 0
            • KubaBajk  

              Určitě je, teče Ti to kolem nich?

              0 0
              • Baba-Ji  

                nevsim jsem si prave, trmeny i pistky vypadaji suse, spise tedy ne.

                Ale zdalo se mne divne, ze mne i po nekolikerem promackavani a „prolivani“ oleje brzdou jde z prasete tolik vzduch bublin.

                Mel jsem pri tom strcene v brzde tri stare brzdove desticky, takze pistky byly vysunute o trosku vic, nez kdyz tam jsou normal desky a kotouc. Zkusil jsem jeste mezi ty stare desky vtlacit jeste kreditku, cimz jsem se dostal zhruba na tloustku kotouce a sjetejsich desek a tolik bublin uz pak neslo, takze jsem to jeste trochu promackal a doplnil olej.

                0 0
                • KubaBajk  

                  Jen pro úplnost…určitě je dobrý ten Tvůj velký třmen při plnění rúzně naklápět a poklepávat čímkoliv, stejně jako hadici, aby bubliny jely všechny.

                  Brzda si může cucat kdekoliv, kde je nějaký spoj, ale pokud je vše opravdu suché, je to divné.

                  Neteče Ti to kolem expanzky jak na XTéčkách např.? Zkus prstem přejet, pokud ucítíš byť jen mastný film, je to blbý.

                  0 0
                  • KubaBajk  

                    Vidím níže, že klepeš, takže ok.

                    0 0
                  • Baba-Ji  

                    vrchem netece a na trmenu je kolem pistku takovy bordel(saze z brzdeni), ze mastny film bych asi jen tak neodhalil, ale nic vlhkeho tam zatim neni

                    0 0
            • goofy  

              Tak muze se stat, ze odeslo tesneni, ale to by ti tam tudy asi tekl i olej…

              Ale trmeny je nekdy slozitejsi odvzdusnit. Kor takove velke. Ja to delam tak, ze prdnu strikacku ze spodu, protlacim kapalinu tak, at ji je na nahore dostatek, a pak strikackou pomalu vysavam a tlacim kapalinu, az prestanou jit bublinky. Tak se poradne odvzdusni trmeny, a pak jeste trochu pretlacim az nahoru, kdyby byla ve vedeni zbloudila bublinka. Asi to popisuju dost debilne, ale snad jsi to pochopil :-D

              0 0
              • kesu  

                jo to je jedinej možnej postup na m810.

                taky plním nejdřív odspodu a pak opačně.

                0 0
                • KubaBajk  

                  Pokud vím, Shimano tento postup doporučuje u všech brzd s FreeStroke. Já si myslím, že je to nejlepší způsob. Taky je fajn třmen a hadici poklepávat, aby vyjel všechen vzduch. Ale to asi tazatel ví.

                  0 0
                  • Baba-Ji  

                    pri odvzdusnovani mlatim do brzdy, hadice i paky kazdou chvilku :)

                    0 0
                • Baba-Ji  

                  oka tedy, prubnu

                  0 0
              • Baba-Ji  

                asi to jeste zkusim s tou strikackou zespodu (chtel jsem to vlastne zkusit uz i vcera, ale nechtela se mne vecer po byte hledat hadicka, se kterou bych strikacku napojil, nekde jsem ji schoval a ted nevim presne kde :D)

                0 0
                • kesu  

                  pak jak psal goofy, chce to opatrne povytáhnout stříkačku u třmenu a vysát bublinky, akorát bacha ať to nepřeženeš a nevycucneš celou expanzku..

                  0 0
                  • Baba-Ji  

                    tak to by zas tak nevadilo, z expanzky/hadice jdou bubliny rychle pryc

                    0 0
                  • Baba-Ji  

                    Tak jsem vcera zkousel odvzdusnit to strikackou spodem(ruzne jsem se trmen natacel a klepal do nej) a nasledne jeste i vrchem, ale zadny vzduch uz nevychazel.

                    Kazdopadne vrzavy zvuk z trmenu vychazi porad a nenapada mne, z jakeho duvodu. Zvuk vychazi, pokud silneji mackam paku i po sevreni ketouce destickama – proste mackam „co to jde“. Nez jsem vymenil olej, tak to nedelalo.

                    Kazdopadne pockam, az si to cele sedne a desky se trochu zbrousi podle kotouce(kdyz jsem s nima ted furt laboroval a vytahoval) a uvidim, co to bude delat.

                    0 0
                    • Vilém  

                      A nevrze ti cep packy, nebo nejaky gufero v pace?

                      0 0
                      • Baba-Ji  

                        nene, vychazi to z trmenu, jako by cim vetsi tlak na pistky/destic­ky/kotouc, tim vetsi lupave vrzani

                        0 0
                        • Vilém  

                          Ajo, asi blbe ctu, celou dobu jsem myslel, ze je rec o pace.

                          Tak tam me toho moc nenapada, mozna najaky bordel na vnitrni strane desek, zkontrolovat srouby co stahuji trmen ap.

                          0 0
                          • Baba-Ji  

                            dneska to jdu projet, bude hodne brodeni rekou,, tak uvidim

                            0 0
                          • Baba-Ji  

                            tak vcera jsme absolvoval XC brodici vyjizdku a brzda ztichla :)

                            …holt, chtelo to „promazat“ stycnou plochu desticek a pistku :)

                            0 0
    • Ondra P.2  

      Odvzdusnoval jsem popve a chtelnbych se zeptat , jak poznam , ze jsem odvzdusnilmdobre ? Paky jsou pri zmacknuti naprosto tuhe/tvrde, z toho usuzuji ze jsem to snad udelal dobre.

      Akorat se mi dostalo trochu oleje na kotouc a desky , ty jsem vzal cisticem lehce je obrousil jemnym smirkem a stejne to hrozne mizerne brzdi.

      Muze nekdo poradit jestli jsem tedy odvzdusnil dobre, pripadne co s tim . S timhle se bojim celkemvyjet na nejakej sjezd.

      0 0
      • bruco  

        Odvzdusnil si to dobre. Ale posral si to zamastenim kotucov a dosiek. :-)

        0 0
        • Ondra P.2  

          No bral jsem ti pripravkem na odmasteni kotoucu brzd na auto smirek pouzil a stejne naprd. Myslite ze to sedne casem , nebo nejaky tip co stim ?

          0 0
          • Baba-Ji  

            Tim zes to prebrousil, tak ted nesedi povrch kotoucu a desek.

            Trochu to kolo projed, myslim, ze by si to mohlo zase sednout.

            0 0
          • Ruprt2  

            dlouhý kopec a pustit a celou dobu na brzdně. Vůbec nemusíš moc.

            Pokud to pomohlo tak to dej 2×-3×.

            Pokud se to nezlepšuje, nebo i po třetím sjezdu to nebude vončo, tak ty desky zahoď. Bohužel.

            I když se to zlepší výrazně, nikdy už to nebude tak jako když byli nové.

            0 0
          • Ondra P.2  

            okej , díky pánové

            0 0
          • Peka  

            Já je nahřeju horkovzdušnou pistolí a v podstatě ten olej vypálím. Funguje to báječně.

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.