Brzdové destičky pro levné řady Shimano Altus/Acera/Alivio/Deore

59 nepřečtených
 • venkovan

  Vláken o destičkách je tu mnoho, ale vesměs se zabývají buď Čínou z Aliexpressu nebo obecně vyšších modelů brzd. Proto s dovolením otevírám diskuzi o destičkách pro ty, kteří jezdí základní kotoučové brzdy, které jsou na valné většině, na trhu prodávaných, cenově dostupných kol, ale někdy i z překvapivě vyššího cenového segmentu. (Altus M365 lze najít i na kolech za 50-sát tisíc 000,–)

  Tedy celou rodinu Shimano:

  BR-M3×x

  BR-M4×x

  BR-M5×x

  levné Tectro Auriga a Draco a možná i některé další levné modely brzd.

  Chystám se na nákup nových a originály mi přijdou na páce dost takové poddajné, jakoby gumové, i když brzdným účinkem mi asi stačí.

  Anketa: Jaké brzdové destičky pro levné kotoučové brzdy?

  3x
  17%
  • tromboonen  

   Kolik prosím přesně stojí kolo za 50-sát tisíc 000 a v jaké je to měně? Děkuji!

   • venkovan  

    Darovanému koni na zuby nekoukej.

    • tromboonen  

     To bě někdo daroval šifrovací stroj na psaní čísel, nebo co???

     • ˘Ö˘ Krab  

      To ne, vykopal doma na zahradě originál Enigmu, kterou měli schovanou ve skrýši Werwolfové na lepší časy.

      P.S.: Také cítíš v tom 50-sát to nasávání? A tři nuly jako promile?

      • venkovan  

       No, jak lépe napsat 50 a sát, aby to vypadalo jako padesát a ne jako že chceš sát?

       • ˘Ö˘ Krab  

        50.000,– Kč. Padesát tisíc korun.

        • venkovan  

         Tam ale chybí sát, jakože to není jen pade.

        • Goob  

         Takhle přesně ovšem také ne.

         Pomineme-li oddělování tisíců tečkou, která je typograficky povolena, ale doporučuje se pouze v účetnictví a tak, správný zápis vypadá takto:

         50 000 Kč

         nebo

         Kč 50 000,–

       • venkovan  

        Nicméně bych rád diskuzi k tématu. Vážně si neymslím, že je nutné, aby se třeba sintry od Goldfren chovaly na M315 stejně, jako sintry od stejné značky, ale v XT třmenu. Že tam třeba pískají, nemusí být stejné zde. Atd.

        • ˘Ö˘ Krab  

         Proč rvát sintry do 315? Na jakém kole ta 315 je, že potřebuje sintry? Jaké kotouče tam jsou? Kdo a jak na tom bude jezdit takové vraždy, že normální základní desky nebudou stačit?

         • venkovan  

          Já a má Merida Big.Nine. Jezdíme vraždy furt.

          • venkovan  

           Ale třeba též na sousedovic Scott Scale 935 za 50,–sát táců.

         • venkovan  

          Problém popisuji výše. Přijdou mi takové nějaké vláčné.....Jeden kolega z práce nám teď přivezl takovou starší herku, aby jsme mu jí se sousedem trochu poštelovali a má na ní Tektro Auriga brzdy. Nějaký úplný základ hydraulický a snad 7–8 let starý. Brzdí jak sviňa ti říkám. Za ty vemu jedním prstem a jsou na doraz, přitom krásně dávkovatelné, ale páka není gumová, prostě cítíš, jak kdybys jí narazil na zeď. Moc hezky to brzdí a to tam je vše původní. Destičky neměněné.

          Myslím, že u těch Shimán to dělají desky no.

          • mirorek2  

           no nedělají…

           • venkovan  

            Chceš říct kolego, že celé ty M315 jsou tak vláčné a měkké bez ohledu na to, jaké jim dám ochutnat papání? To se mi nelíbí. To abychom k novým kolům řešili ještě nové brzdy rovnou. V té naší krušnohorské krajině jeto někdy dost o hubu. Myslím ty sjezdy, ne kanaďany.

            • G.B.  

             No, předně to brzdy na žádné velké sjezdy nejsou … a jak píše Blunderbuss – kotouče, které se k těmto brzdám montují z produkce Shimano, nelze kombinovat se sintr. deskama. Ty ostatně nejsou vhodné ani pro zmiňované brzdy – zkus se zeptat v servisu, jak vypadá pístek v levných brzdách Shimano po nějaké době používání sintrů a ježdění v terénu. A lepší kotouč zase pro změnu není vhodný pro levnější brzdu. Takže ano – lepší brzda je řešení ;-)

            • MatS  

             Obávám se, že problém vláčných brzd není problém destiček, ale vzduchu v systému. Chce to pořádně odvzdušnit a pak se budeš divit, jak páka hezky ztuhne.

             Jinak sintrované desky fakt obtížně budeš kombinovat s kotouči pro tyto brzdy vhodnými. Já měl brzdy M506 a použil jsem sintrované desky od BBB a kotouč SM-RT68 (nově SM-RT70). Ten je pouze na centerlock a jako jediný má dostatečně vysokou plochu na desky typu B01S a snese i sintry a je ICE-TECH (sendvičový s AL jádrem). Pokud máš uchycení kotouče na 6 bolt, tak na to úplně zapomeň.

             Bohužel výrobci šetří na brzdách, přitom je to jeden z nejdůležitějších komponent na kole. Takže většina jezdců, co to myslí trochu vážně a nejezdí po rovince typu Holandska, tak hned ty brzdy prodá a koupí aspoň Deore.

             • venkovan  

              Doprčič, tak proč vůbec dělají desky jako tyto:

              https://www.kupkolo.cz/…s-d620_z432/

              nebo

              https://www.kupkolo.cz/…eore_z89719/

              Za 3× takovou cenu, když je tam buď dát nesmím nebo nebudou mít vliv na lepší brždění?

              • Vilém  

               Ty koolstopy, ve stejnem provedeni desky, jsem mel. Brzdily dobre, lip nez original, nicmene si myslim, ze to bylo uplne to stejny jako A2Z, jen s jinym potiskem a barvou plechu.

             • onuce  

              A na Deore již jsou sintry vhodné? Děkuji.

              • jIrI___  

               Nenechej se zmást místními nesmysly, na Deore i nižší řady samozřejmě sintry dát můžeš úplně bez problémů. Stačí si pouze zkontrolovat, zda na kotouči není nápis ve stylu „Resin only“.

               • venkovan  

                Co znamená prosím resin only?

                • venkovan  

                 Už jsem to vystudoval v googlu. Že jsou jen pro organické destičky. Ale většina těch destiček jsou polymerové, i ty originální. To jsem z toho jelen.

               • onuce  

                Děkuji pane Jiří.

               • G.B.  

                …jistě, dát je tam může – já spíše poukazoval na to, že tam nepatří, Shimano jejich kombinaci nedoporučuje a že v servisu, až bude problém s chodem, mu mechanik nejspíše ukáže, že se na pístech levných brzd vytvoří působením tepla lehké vyboulení a brzdy už nebudou schopny provést funkci (tj. spolehlivé brzdění) tak jak mají … Týká se modelů, jejichž číselné označení začíná převážně číslovkami 2,3 a 4.

                Kombinace viz tabulka (první sloupec brzda, druhý DOPORUČENÝ MAT. NA BRZD.DESTIČKÁCH, dále šířka a typ kotouče…

                http://productinfo.shimano.com/#…

              • atty  

               Pokud k nim máš kotouče na sintry, tak ano. Jenže to chce zjistit – výrobci často v rámci ušetření pár desetikorun kombinují brzdy od Deore vejš s kotouči nejnižích řad (SMRT 10,20…na pohled kotouč jako kotouč), které sintry destičkami ohobluješ vcelku rychle.

               • Mr.Duck  

                Ja vim ze to tu je nejakej patek, ale poridil jsem RB s „Resin only“ kotoucema, s tim ze je sjedu a vymenim. No a uz je mam na kole treti rok, na nich Saint brzdy se sintrama celou dobu a docela dost brzdim, ty kotouce sou porad v pohode.

                • atty  

                 Tak životnost kotoučů a destiček je podle použití – od pár desítek kilometrů v nějakém závodním nebo sjezdovém nasazení, po tisíce kilometrů u „turistů“ (sám jsem turista, taky mi vydržej kotouče i destičky řádově mnoho set až tisíce kilometrů).

                 Takže to neznamená, že někdo na obyčejnejch kotoučích nejnižších řad se sintr destičkama nemůže najet hodně kilometrů ke spokojenosti (pokud pominu u Shimana tu rozdílnou výšku brzdné plochy, která může být problém).

                 Ale je faktem, že konkrétně ty nejnižší řady Shimano kotoučů jsou opravdu z plechu, že na konzervy se používá lepší. Při kombinaci bahínka, písku a bordelu si můžeš pořádně zabrzdit opravdu jen několikrát a kotouč je ohoblovanej a nepoužitelnej, snadněji se deformuje a kroutí.

             • pavelxy  

              Co má společnýho kotouč s typem brzdy???

              • Vilém  

               Vysku brzdne plochy.

              • MatS  

               Co si tak najit shimano compatibility chart a budes se divit, ze neni brzda jako brzda a ne jakykoliv kotouc k tomu lze pouzit. Desticky maji ruznou vysku a tomu musi odpovitat u kotouce vyska brzdne plochy. A zde je bohuzel kamen urazu, protoze kvalitnich kotoucu pro nizsi rady brzd je jak safranu. A nedej boze jeste vhodne pro sintr desky.

             • venkovan  

              Tohle taky nechápu. koukal jsem, co tam mám za kotouče a mám tam SMRT 10, to si snad dělají prdel už. Lepší název nemohli vymyslet. Jo a jsou na centerlock.

              Takže abych i smrt měnil za život.

              • venkovan  

               Už jsem koukal po lepších. Všechny ty mrdky jsou SMRT. Největší bizár jsou SAINT SMRT.

               • MatS  

                Tak bud rad, ze mas centerlock. Muzes pouzit sm-rt70, ktere jako jedine maji brzdnou plochu vyssi, tudiz pouzitelne i s nizssimi radami brzd (3,4,5×x) a vhodne i pro sintry. Osobne overeno.

                • venkovan  

                 Díky, seš bombarďák.

                • Youda  

                 To jsi mě potěšil, já mám kombinaci 445 – smrt70 a ty polymery B01S

                • romanholy  

                 Taky jsem chtěl koupit kotouče SM-RT70 k brzdám MT500. V tabulce kompatibility Shimano se ale píše, že by se právě tohle nemělo používat „Do not use these combinations for a reason of interference between brake caliper and adapter of disc brake rotor.“

                 Má někdo na kole přesně tuto kombinaci?

                 • venkovan  

                  Vidíte. Jasný důkaz, jak je toto vlákno potřebné. Najednou se i jiným otvírá nejedna otázka.

                  Lidí, co tu jezdí max.Deore brzdy a mají kotouče smrti nejnižšího levelu je tu více a možná jsou v ohrožení života!!!! – protože si nevědomky koupí něco, co se prodává, ale není pro jejich brzdovou soustavu vhodné!!! A Na zabrždění, když jedeš vraždu, máš jen jeden pokus.

                  • ˘Ö˘ Krab  

                   Kdo brzdí, prohrává.

                  • romanholy  

                   Vlákno potřebné je jen když se do něj přispívá rozumně. Takže tvé výkřiky o ohrožení života si nech. Víš prd kdo jak a na čem jezdí…

                  • MatS  

                   Ono to je celkem hned poznat, kdyz das nevhodny (drahy) kotouc k levnym brzdam. Strejchas brzdnou plochou o loukote kotouce a celkem dost to vibruje a dela bordel. Kdyz das levne kotouce k dobrym brzdam, tak to jen mene brzdi a krouti se po zahrati.

                   Tak jako tak to brzdi a nehrozi nebezpeci. Takze bych to tak nehrotil.

                   • Goob  

                    Čoveče, dal jsem nevhodně drahý kotouč (Hope) k nevhodně drahým brzdám (Code RSC) a škrtají mi nýty o třmeny, musela nastoupit jemná práce s pilníkem.

                    Nechápu, jak by mohly levné brzdy souviset se škrtáním destiček (brzdná plocha?) o paprsky kotouče.

                    • Vilém  

                     Tak brzdeni pres paprsky je snad jasny. Deska je sirsi nez brzdna plocha kotouce. Jediny jak to odstranit by bylo, ze bys na deskach upiloval kus oblozeni smerem k naboji kola.

                     • Goob  

                      Jo, ale jak tohle souvisí s levným či drahým kotoučem a brzdami?

                      • Vilém  

                       Ze ty drahy, od shimana, maji tu brzdnou plochu prave nizsi.

                      • MatS  

                       Celou dobu tu je rec o Shimano brzdach, tak jsem nepredpokladal potrebu to zduraznovat. Shimano ma jinak vysokou brzdnou plochu desek u levnych sad 3×x, 4×x, 5×x a u vyssich sad Deore a vys. Ted nezminuju 4 pistkove Zee a Saint. Tam je to trochu jinak.

                       • Goob  

                        Ha, jsem idiot, jsem si nevšiml, že je řeč o specifické kombinaci, pardon.

                 • MatS  

                  Ano, jezdil jsem tuto kombinaci jakozto jedinou co jsem zjistil, ze funguje. Ale uz mam na jednom kole Deore a na druhem SLX brzdy :-)

                  Shimano bohuzel ma pocit, ze k levnym brzdam patri jen levny kotouce. Proto ty odlisnosti v kompatibilite.

               • oretone  

                HOLY SHIT

              • ˘Ö˘ Krab  

               No bezva. Stejně, jako všechna nesmyslná onuceho vlákna by měla začínat varováním: bacha, onuce, tak i cyklistická venkovanova vlákna by měla začínat zvoláním: bacha, venkovan.

               Brzdy Altus a nejlevnější možné kotouče. Cyklostezková kombinace. Na brzdy se žádný velký nápis nevejde, na rozdíl od přehazovačky, proč dávat lepší. Prostě nějaké brzdy. Jak asi mohou brzdit v terénu? Blbě, protože takové brzdy nejsou pro terénní použití na kole dospělého muže.

               Kdo si kolo s takovou brzdnou sestavou pořídí a pak se v terénu diví, ten si je naprosto zaslouží.

               • venkovan  

                Děkuji

                • ˘Ö˘ Krab  

                 Není zač.

                 P.S.: Ale abych Tě uklidnil, tak zastávám názor, že když levné kotoučovky, tak Tektro Draco s nějakými masivními kotouči, žádné tenké krajky.

                 A k tomu dodám, že když ekonomickou variantu lepších MTB brzd, tak Deore. Když na nich ještě něco vylepšit, tak jako první vyměnit kotouče za IceTech.

                 • venkovan  

                  Vlastně jsem zvažoval, že bych tomu kolegovi sundal z jeho kola ty Tektro Auriga comp, které jsou pocitově skvělé a dal mu na něj místo toho ty moje Shimáno. akorát nevím no, on má kotouče na šest šroubů, doprčic, nemůžu si vzpomenout, jak to nazíváte – šestihran, šestivrut, víš co myslím.

                  A nevím, jak by šlapali ty Tektra na kotoučích smrti a jestli by to vůbec šlo přehodit.

                  • ˘Ö˘ Krab  

                   Vidím, že máš záchvat akutní trolivky a ne a ne se Tě pustit, svině chlupatá. Dej si prášek.

                  • tromboonen  

                   Jojo, je to tu na zívání… a opovaž se lízt do pravopisnýho vlákna, diletante s rudým krkem :)

        • Blunderbuss  

         K levným brzdám bývají obvykle osazeny i levné „resin only“ kotouče.

        • pavelxy  

         Sintry budou pískat ve všem.....:D

  • venkovan  

   Pokusím se sepsat vhodné a nevhodné kombinace.

   Vhodné kombinace k těmto sadám:

   • Deore BR-T675, Deore BR-T615, Deore BR-MT500
   • Alivio BR-M4050, Alivio BR-M446
   • Acera BR-MT400, Acera BR-M3050, Acera BR-M395
   • Altus BR-M375, Altus BR-MT200, altus BR-M365, Altus BR-M315
   • Tourney BR-TX805

   vhodné kotouče:

   160mm SM-RT10-S, SM-RT26-S, SM-RT30-S, SM-RT54-S, SM-RT56-S

   180mm SM-RT10-M, SM-RT26-M, SM-RT30-M, SM-RT54-M, SM-RT56-M

   vhodné destičky: pouze polymerové!

   Nedoporučované kotouče ke všem výše uvedeným sadám brzd:

   SM-RT900 , SM-RT99, SM-RT86, SM-RT81, SM-RT76, SM-RT70

   Nedoporučované destičky ke všem výše uvedeným sadám brzd:

   všechny sintrované!!!

   Byla to mravenčí práce, ale snad je výčet kompletní.

  • venkovan  

   Už jsem podruhé měnil destičky a vždy jsem použil Shimano B01S a k plné spokojenosti. Asi nemá vůbec smysl tam dávat něco jiného, alternativního za 2× tolik peníze. Na nízkých řadách brzd myslím.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse