• p@X

Kdo byl včera u ohně? Foto ilustrační z pivců © Jst.

• RomanH  

Ja :-)

• mastihuba  

ja jen u vyhasnutyho polkovo táboráku. :-) dnes to králíci asi vobserou, nejak se mi po vcerejsku tresou ruce :-)

• babicak  

Já, menší, decentní, špekáčky, zeleninka a na vyzkoušení 11 Konrád, Vratislav a k táboráku nebyl špatný, žádné následky. . A dnes probuzení do krásného slunečního dne, polibek pod rozkvetlou třešní. Kdyby měl někdo cestu kolem, v ledničce ještě něco zůstalo :-)

• RomanH  

Ja se ted trepal celej na longboardu a freestyle kolobce. Zjistil jsem, ze synkovi nestacim, po hodce jsem toho mel plne brejle. A hlavne, um a jistota, co tam byla pred cca 30 lety, je pryc :-(

• p@X  

Já zjistil, že ve volnějších měkčích tretrách se líp cítím ve sjezdech, ale zas na Feltovi s blaťákama mám brutální toe overlap (nevytočím přední kolo:).

• Paja  

A co ty mas ted za tretry? Ponekud jsem ztratil prehled @:-)

• p@X  

Pepek sem přestane úplně chodit.

https://bike.shimano.com/…H-ME301.html

• Paja  

Nema to hreby, to uz nevadi?

Jak to dycha? S tema malinkyma dirkama mi pripada, ze to musi byt jeste slabsi nez ty moje PI.

• p@X  

Měkká podrážka není s hřeby kompatibilní, ale např. Lake to umí. Mi to slabé větrání vyhovuje, jako alternativa k síťkovým PI.

• Paja  

Ty Gira teda byly tvrdsi?

Nevim k cemi je to dobry, ale je to videt u vic znacek, i ty Gira nebo Northwave, Sidi,…daleko min sitoviny a jen maly dirky.

• Polka  

Možná kvůli tomuhle ;-)

• Paja  

Nejsou to Spesly?-) Shimana mi nic takovyho nedelaly, asi moc jemnej material te sitky.

• Polka  

Starý Sidi Eagle…právě ta síťka mě sere. Spešly co mám naštěstí nic takovýho nemají.

• Paja  

Me to tak napadlo, bo sitky na Compech byly legendarni.

• p@X  

Imho je to jednodušší a levnější na výrobu, trvanlivější, hezčí, ale míň prodyšné.

• Paja  

Asi jo, navic je vrsek te boty pevnejsi, ale ta prodysnost je slaba.

• obda  

Prave. Budu potrebovat novy tretry (misto prastarejch Speslu Sport) a skoro vsechno je malo prodysny. A mne se haksny poti fest.

• pepek  

Shimana jsou ok. (Ale raději jsem loni koupil zase ten stejný starý model, kdyby se to, jako obvykle, zhoršilo)

• RomanH  

Ja teda zatim (cca 200 km) jako vyborne hodnotim ty Mavic XA Elite.

• p@X  

Ale 300km asfalt bys v tom jet nechtěl ne? :)

• RomanH  

? Pokud se bavime o tvrdosti, tak silnicni tretry jsou jeste tvrdsi a jel jsem v nich 400 a nekolikrat pres 300.

Pokud se budu bavit o odvetrani, tak zatim OK, horke leto jeste nebylo.

Co nemohu posoudit je odolnost podrazky a pak delsi tlaceni.

• p@X  

Až teď zlikviduji podrážku, pošlu je dál. A budu dál do nekonečna hledat hezké, široké, tvrdé na šlapání, ale s nevyzouvající se patou při chození :)))

• Paja  

S tim asfaltem to myslel tak, jestli nejsou malo tvrdy, ne moc.

• RomanH  

No tim si nejsem jistej, protoze Patrik celou dobu resi bikove tretry. Nicmene je to druha nejtvrdsi bikova tretra Mavicu.

• Paja  

Tak treba nam basnik sam rekne, co tim chtel rict.

Tech druhych nejtvrdsich treter je tam hned nekolik, ale koukam, ze u tohoto modelu pritvrdili, Dusan nam vcera ukazoval ten predchazejici model bez oznaceni II a ten mel ten jejich index 40/100, ty nove maji 60.

• RomanH  

Uz 2018 mel tusim 60, 40 mel 2017, taky bez oznaceni II

• Paja  

Vypada trochu jinak a mely jiny barevny kombinace pisou 40 u rocniku 2018, ale muzou to mit klidne spatne.

• Paja  

Vypadaly trochu jinak a mely jiny barevny kombinace pisou 40 u rocniku 2018, ale muzou to mit klidne spatne.

• mastihuba  

to je Roman takhle sladěnej s kolem?

• Paja  

S temahle by Roman moc sladenej nebyl ;)

• RomanH  

Jsem, mam fluoro-zelene, Sampon, no :-)

V modelu 2017 bych byl sladen jeste vice, cerne se zelenou podrazkou, ale mely prave mensi tvrdost a na zahranicnich forech jsem cetl, ze se trhaji, proto Mavic tu podrazku u lonskych modelu prekopal. No a ty letosni ji maji zase jinak a od nekoho jineho, tak doufam, ze vydrzi.

• p@X  

To u mě není cyklotretra ale Salomonka s plechem na kufr. Rozlišuju dvě tvrdosti, buď podrážku ohnu v ruce nebo ne :)

Musím si najít nové chrtí kamarády, můj vkus je jinde :D

• RomanH  

Hledej, Smudlo ;-)

V tom zahranicnim testu AM treter, na ktery jsem daval odkaz nekdy v unoru, prave lonskemu Mavicu vycitali az prilis tvrdou podrazku. Ja ji chtel a po tech cca 200km musim rici, ze je to pro me na MTB tak akorat.

• Polka  

Tvůj vkus se mění každým okamžikem :-)

• p@X  

Neřekl bych, už jsem testoval i tyto (podzim 2017), ale byly sam. úzké a začaly Halózkovy puťáky…

Problém je, že umělá bota prostě nepovolí.

• Polka  

V tom případě nechápu jak se od těch Pearl Izumi a Shimana můžeš dostat k docela pěkným Gaerne a Sidům.

• p@X  

Ale já nikde netvrdil, že se mi líbí, Pi už vůbec ne.

• Polka  

Výrobci ti při pásové výrobě na nějaký tělesný abnormality serou, takže si prostě kup jedny pořádný tretry na všechno a nemel ;-)

• RomanH  

Ja mam taky radeji tvrdou podrazku.

Test

Problém je, že umělá bota prostě nepovolí.

Nepotrebujes, aby povolila, pokud si na pocatku koupis spravnou velikost.

• p@X  

Hlavně já mám nesplnitelné požadavky, design profi XC, extra wide, tuhá podrážka, ale aby se v tom dalo i chodit. Ale už jsem takové tretry na všechno měl, dalo se v nich dát 300 km asfalt i tlačit v lese do kopce.

• Polka  

To byly ty spešly? Tak proč si je nekoupíš znova? Jako tvrdá podrážka na chození fakt není, ale s tím člověk holt musí počítat. Pár chodících akcí s tím ale určitě přežiješ a nebo budeš mít dvoje – tvrdý do rychla a měkký na pohodový akce…jako to mám já ©Polka.

• Paja  

A nejses prvni, kdo mu to rika ;)

• p@X  

Ale tak to teď mám, ale oboje o 3 čísla vetší než civilní, pak je jasný, že ta pata v tom lítá a tlačení do stojky, když nemám prsty ve špici, je taky na hovno.

• kankrlicek  

Zkus si najít Eksteinova ledová technika.

• Polka  

No tak to máte kurwa blbě, Jasánek! Pata ti musí držet, malíček se holt musí zmáčknout, zvykne si, časem zakrní :-) Mně teď spešly sedí krásně, ale když jsem onehdá musel na orienťáku vyběhnout…no spíš rychleji vyjít jeden strašnej výmrd, tak jsem taky myslel, že je svleču. Ale tak to jsou prostě extrémy, který se normálně nestávají.

• Polka  

Opakování je matka moudrosti :-)

• LM  

Ale už jsem takové tretry na všechno měl, dalo se v nich dát 300 km asfalt i tlačit v lese do kopce.

Tak proč si je nekoupíš znova?

• p@X  

Já kdysi zavrhl nástupce kvůli boa, dnes už by mi to asi nevadilo, síťky už asi nechci, mám ledový nohy, takže léto přežiji a jaro/podzim je lepší bez sítěk.

• RomanH  

Ad Boa :

ja je mel na tech Lake. Zase tak super mi to neprislo, navic to na nich bylo hodne spatne umistene – na pate. X-krat jsem o ne zavadil treba pri prelezani skaly. Kamarad je tak rozlomil.

Nicmene jsem je ted zkousel i na tech Mavicach, a tam mi to prislo fajn, jak stazenim, tak i umistenim. Chvili jsem vahal, ale nakonec strach z kombinace Mavic+kurvitko zvitezil :-)

• mastihuba  

ja mam spešl boa na rimech a to stojí dost za hovno, oproti tomu na zimních norwave je úplně super, umístění neřeším s tím nemám žádnej problém jde mi především o funkci kolečka. Je to výrazně pohodlnější než zapínat přezku. Sucháče jsou přežitek, protože se relativně brzo ojedou a začnou povolovat.

• obda  

S těma sucháčema záleží na kvalitě. Tyhle boty (spíše jejich starší verze, ale vypadají podobně) se mi už komplet rozpadají celkovým opotřebením, ale sucháče drží…

Na mé potivé nohy je ta síťka ideál, a tvrdost podrážky a je přesně tam, kde ji potřebuji mít. Není extra tvrdá, ale na mé použití dostatečná. Bohužel nový model Sportů je úplně někde překopanej, z mého pohledu k horšímu.

• p@X  

Být tam vrchní „zubačková“ přezka a stejné kopyto jako před 10 lety = značka ideal.

• Paja  

V ruce (prip. na noze) jsem to nemel, ale podle cislovani tvrdosti 6 (nejtvrdsi mtb tretra 13) mi to prijde zhruba jak ty Shimana, co mas (5 nejtvrdsi 11).

• p@X  

Těžko říct, ty Shimana se prohýbají při chůzi jak normální bota, rozhodně jsou měkčí než starý Compy.

• Paja  

Ja mel jen ty M123, o kterych Roman rika, ze jsou mekky, oproti PI urcite, ale ohebnost normalni boty si predstavuju jinak ;) pokud teda clovek nepovazuje za normalni boty nizky ferratovy trekovky.

• mastihuba  

ja ty rime mužu mít ze stejné doby a bylo by divný kdyby používali jiný sucháče :) asi je to o subjektivním vnímání. Vono to lepí, ale mě se zdá že by to mohlo lepit pevněji :D

• Macik  

Nazdar, přiznám se, že tretrám moc nerozumím, proto se ptám. Hodně času vozím 5/10 Freeridery na platformách, ale na XC kole mám nášlapy. Našel jsem ve skříni svý stařičký Shimano botky a ty používám i když to asi nebudou nej botky z hlediska tuhosti podrážky. V porovnání s papučama na platformy je ten rozdíl, ale značný. Pokud bych zvažoval do budoucna nějaký XC tretry, tak mám celkem obavy ze životnosti těch utahovacícho koleček na boku, zejména mám strach z odolnosti při pádu. Jaké máte zkušenosti vy?

• scoty  

Každá firma to má jinak. Nw mi nevyhovuje, navíc poruchové a Sidi dobrý. Obecně už bych nechtěl kolečko na boku.

Tyhle boty se mi docela líbí. Po tel dotazu do bruslárny to vypadá že chtěli vzít teď na jaře něco na sklad, vyzkoušení atd.

https://www.google.com/search?…

• mastihuba  

co se ti u NW posralo, ať vím co mne čeká? :)

• scoty  

Tak údajně hodně vypadávaly provázky z boa koleček, ale já jsem měl jen propadlý skelet nad palcem dovnitř, zvnějšku to nebylo vidět… Navíc extra tvrdé a vysoké bočnice u kotníku, že jsem nemohl šlapat ze sedla… No šly, a teď si v Sidech chrochtám.. :)

• p@X  

Máš to stahování paty? Předpokládám, že jsou italsky úzké?

• scoty  

Hore jsem mluvil o zimákách:)

Jinak na letních Tajgrech stahování je. Mám taky širší nohu. Chtěl jsem si vzít dragon jako dřív , pak draco, ale nic mi nesedělo. Ty Tajgry jsou proti nim papuče:) Je to jiná bota, měkčí lorika kůže a širší kopyto. Při chůzi se mi nezouvaji, oproti draco.

https://m.probikekit.de/…1856394.html?…

• scoty  

Jo a nej mimo tuhosti a nulové hmotnosti je to stahování přes skeletový jazyk zhora. Tu nohu ti to dokonale obepne bez tlačení.

• Paja  

Pockam az to zas budou za 2 litry vyprodavat ;)

• Macik  

No tak ty tvoje SIDI Tiger jsou asi top i umístěním těch točítek nahoře na nártu. Jen si kladu otázku, zda má cenu, aby si člověk mé výkonosti kupoval takový tretry :)

• mastihuba  

to by sis pak moh říct na co má člověk tvé výkonnosti takový kolo jako LV :D

• Macik  

Až by se mi chtělo říct: „Na dojíždění do vinohradu“, ale nemám ani ten vinohrad, že? :D

• mastihuba  

ja mam letos najetých 2000km tak to neni tak hrozný :-)

• Macik  

Dobrá, už mlčím. 2000 km je 2.5. fakt hezký.

• RomanH  

:-D

• babicak  

Jak velkou vzdálenost máte mezi koncem palce na noze a špičkou boty? Předpokládám, že nikomu se palec o botu neopírá.

• scoty  

Třeba Sidi doporučuje 1–2cm…Já tam mám tak 12mm.

https://www.sidi.cz/…formace.html

Jinak řečeno délku chodidla mám cca280(každá jinak) a délku boty 290.

• babicak  

Mám tak 1,5 až 1,8 cm, čili cajk? Nákup na netu :-(

Délka chodidla 268 a velikost UK 9.

• Paja  

U treter i beznych bot mi to zhruba vychazi tak, ze kdyz posunu nohu v bote az tak, ze se palcem dotykam spicky, jde mi za patu nacpat ukazovak, tj. zhruba 15–20 mm.

• p@X  

Prostě se v té botě musíš cítit dobře, ráno je noha menší, údaj o velikosti vůbec nic neznamená, to zjistíš až po změření stélky. Velká bota je taky špatná, u silniček, CX může docházet k toe overlapu, to není tvůj případ :)

• babicak  

Trošku jsem se vylekal od Tvé zkušenosti a kritiky boty, že když ji máš větší, tak Ti lítá pata. Viz loňské Slovensko. Vyzkoušel jsem všechny moje tretry, a jsem klidný, podobnou vzdálenost mám u všech, i čísla bot jsou kupodivu stejná. Nebudu vracet a měnit. Už je mám a ve středu, nebude-li pršet vyzkouším.

• p@X  

Teď mám o 2 čísla větší a pata mi v tom nelítá.

Další Salomon, u mě jsi skončil :)

• RomanH  

Dobra volba :-) Budou Ti OK. Ja je mam ve 43 1/3 (UK 9) letosni model, a co si tak vybavuji nasi debatu o tretrach, tak mame skoro stejnou nohu.

• Polka  

Ta barva…to je nějaká chyba né? :-)

• babicak  

S Maňasem do teamu přece

• Excel  

Na to tahátko, je tam taková kapsička kam to po zatažení schováš, aby tě to na botě nesralo. Pár švihů mi trvalo, než jsem na to došel. Tak ať slouží.

• RomanH  

Tu kapsicku znam ze Solomonu. Nicmene u techto treter to tam narvat nemohu kvuli vysokemu nartu – nezapnul bych pak rozumne ten suchac. Tak to jen tak polozim pod nej a zajistim suchacem.

• mastihuba  

co to je kurva za modu ta oranžová. ste buzny ci co? :-)

• babicak  

Aji ponožky máme stejný :-) , přidej se k nám!!!

• Polka  

Vy ste bratia?

• RomanH  

V triku

• Paja  

…v ponozkach;)

• p@X  

Pomalu, ale jistě se nám etabluje slovenské Salomonové puťákové trio ;)

• les  

Paráda.

• mastihuba  

me jo a je to docela nahovno :-) už nebudu kupovat boty po netu :-) ta ušetřená koruna za to nestojí. už se to měsíc snazim vyšlápnout a moc to nevypadá kdyby chtěl někdo boty pro děti tak velikost 41 :-)

• Polka  

Na „závodních“ 1cm, na starých turistických 0,5cm a je to ok na obou.

• RomanH  

Zkus se v nich projit. Pokud se Ti nebude do kopce zouvat pata a z kopce tlacit spicka, bude to OK. Mne se na tech starych letnich Shimanech pata zouvala, a optimalni to nebylo, ale i tak jsem na nich odkroutil 5 sezon.

To Franta : ono ani tak nejde o setreni jako o to, ze v Brne treba konkretni tretru v pozadovane velikosti nesezenes.

• mastihuba  

ja by ch sehnal ale na BD byly za polovinu a jedny mam doma, jenže oni soupli během dvou let s velikostma o pul cisla dolů, dokonce když jsem objednaval tady v Brně pro švagrovou tak mě na to borec upozornil. :-) ale ja je mam od prosince…

• String  

To s tím sundáváním paty jsem někde četl o nezavázaných tretrách – nemá se pata vyzouvat. Otázka bude jaký. Silniční a nebo mtb čistě na šlapání asi budou trochu těsnější, na chození přes půl Fatry by asi tak těsný být neměly. V létě ve vedrech, odpoledne a večer prý lítá velikost nohy až o číslo.

• p@X  

Na kole se má jezdit kua, už ani v CX se skoro nesesedá :)

• LM  

Už neslejzáš ve sjezdech? :-)

• p@X  

Znovuobjevil jsem základ, silnici, dnes jsem snad krom Rebešovic nepotřeboval malou pilu :)

• String  

Já taky nemám rád tahání kola v rukách, sám vybírám trasy, abych nemusel pěšky, jen jsem zmínil příklad té Fatry, co jsem tady viděl. I když dnes jsem zase jel do kopce takovou rychlostí, že by to bylo pěšky asi stejný. :-)

• mastihuba  

když vyjedes s nekym kdo te utavi behem třech km tak ti to nekam do bordelu kde se musí tlačit uhne prakticky samo :,–)

• String  

Proto jezdím radši sám. Buďto jsem vždycky trpěl, jak jsem někoho honil po lesích, a nebo naopak, že jsem každej kopeček čekal nahoře. Teď můžu nadávat leda sám sobě a na sebe. :-)

• JSt  

loni jsem ujel na shimano 520 pedalech a tech oi! oi! papucich, ktery ti kdysi doporucoval scoty 480 km v kuse. a bylo to uplne vpohode. kdyz chces, bude te to bavit i v picutkach vod rakosky a kdyz chtit nebudes, nepomuzou ti ani suflata za petku. ;-)

• RomanH  

Asi tak

• p@X  

Když jsou už i v Klice enduro papuče in, tak bych se vysral na nějaký puťáky a začal být konečně hustej :)

https://www.youtube.com/watch?…

• pepek  

Tvl boty řešíš půl roku. A tady to bude: kolo, tuning, boty, hadry, přilba, kolo, tuning, gumy, vidla, tlumič, tuning, brzdy, gumy – to máš na pět let co dělat.

Boty

• p@X  

Naopak, už jsem to tady někde psal, to je jasně daný: RM s pružinou, POC, 5.10… 1/2 litru slivky nebo jiné drogy…

• Paja  

…sanitka, urazovka ;)

• mastihuba  

stals nekdy nahoře na takovym sutru? já jo a fakt to radeji obejdes. :-)

• p@X  

No je to zvláštní, mozek, pro který nejsou sebedestruktivní myšlenky vzácné, má najednou na kopci o sebe strach, přesně jak o tom mluvil Vorel.

https://youtu.be/UldlpBozLTk?…

• obda  

Jé, ten druhej endurista je mi sympatickej :D (ale nosit kolo umím líp ;))

• ufoncz  

On asi taky. Podle mě tam jde vidět ta rozpolcenost – že by na to jako rád někde přece jen zase nasedl (znám od sebe v nejmenovaným úseku pod Vranovem).

• Polka  

Hnusnější neměli? :-D

• mastihuba  

ted sem to chtel napsat :-)

• p@X  

Za to může paní z Pepe, strašně dobře se v nich chodilo, až doma jsem zjistil, že mám ve špici skoro 2 cm navíc.

• novcze  

se teda musím ozvat protože mám ty stejné, v černé nevypadají vůbec špatně a co se týče ventilace, tak možná je o něco horší, což mě nevadí, ale hlavně tam není žádná tkanina, která se po půl roce zbarví do hněda od prachu, tyhle jen utřeš a pořád jsou černý ;)

• Polka  

Já :-)

• mastihuba  

kdes to vzal, rikals že už nemáš :-)

• Polka  

Však za tmy jsem už neměl :-) Příště to musíme líp namyslet a domluvit se, i když se třeba někdo jinej šprajcne.

• Paja  

Kde to je?

• Polka  

Kousek od tří javorů.

• Jaroslávek  

Jelikož v květnu nepolezu ze zásady do neauktuálního vlákna reaguji zde: představuji si, jak na těch e-kolobrndách na Buku dovádí polizei gruppe :-))

• Polka  

Představit si můžeš cokoliv. Přijel na tom ale takový postarší pár. Byli navlečení, jak kdyby jeli na severní pól. Z báglu chlap vyndal dvě speciální nabíječky co mají i větráky, aby se uchladily. Zbytek jsem co nejrychleji vytěsnil z paměti :-)

• Jaroslávek  

Pakliže seděli u kofoly, být Laďou bych je vykázal :-(

• Karaya  

Náhodou jsem se k tomu připletl v Líšni. Starosta nám vyrobil oheň z dřeva, kartónů, kelímků od piva a taky 2l podpalovače, WTF?

Fajr to byl možná větší, než zamýšlel, zejména, když se do toho opřel vítr a odtrhával plamen až k lidem. Na chvilku slušná panika. Hasiče jsem nikde neviděl, tak snad to dopadlo dobře.

Příště musím dětem vysvětlit, že půjdeme radši jinudy :-).

• obda  

Ja :) Hadry mam kourem nacichly fest :D

• mastihuba  

Dnes nekdo?

• Jaroslávek  

Som ustatý.

• obda  

Na bajk pudu, ale ne az na Buk. Zlobi mne uz pres mesic chodidlo (asi slachy, posledni tejden pajdam jak Meresjev), takze to musim setrit :( V pondeli konecne ortoped, tak uvidime.

• babicak  

Mám náhradní francouzské hole, kdybys po pondělku potřeboval.

• obda  

Díky za nabídku, ale doufám, že ne :) Bohužel pokud to je opravdu to, co si myslím, tak je tu nenulová šance :-/ Je to na palicu – konečně se člověk začíná alespoň trochu dostávat po zimě do formy, za chvílu prázdniny… Ale to ti nemusím popisovat ;)

• obda  

Tak po pondělku, RTG a dnešku to vypadá, že fofrklacky nebudou potřeba. Poškozený to je, ale ne tak hrozně. Takže šetřit, nicméně kolo v rozumných mezích prý ok :) Akorát potřebuju vložky na míru, abych nepřetěžoval nesprávné úpony. A v Sanomedu mají volný termín až za měsíc :( Takže pokud máte někdo dobrý tip, kde mě vyšetří stejně dobře a vložky mi udělají rychleji, sem s ním.

• Polka  

Já se tam asi otočím, když se tak oteplilo.

• Excel  

Asi se tam přifestkuju

• p@X  

Mě sereš, nechceš radši do Sokolnic či Šumic? ;)

• Jaroslávek  

Copá ? Moc kopec ?

• p@X  

Ne, v obou je pivec.

• mastihuba  

V Pozořicích žádnej pivec neni :)

• p@X  

Stihl jsem to opravit, ale v tvarglu prý budou dělat nachmelené vajno :)

• Excel  

sorry jako

• p@X  

Já vlastně nemám světlo, takže jebat.

• mastihuba  

vem si hoodně peněz :)

• Twitko  

Hele Stringu … takova nabidka k tvymu lamentovani ohledne zapletenych kol co jsi psal minuly mesic – nestihl jsem reagovat do apriloveho vlakna tak to pisu sem.

Minuly rok jsem si chtel mocimermo vyzkouset vlastni zapleteny kola. Po nejakych testovacich pokusech na starem kole ze silnicky jsem v lete na bike24 jsem koupil komponenty na MTB 26" = naboje, rafky, niple a draty a pustil se do toho. Delal jsem to na centrstolici s pouzitim tenzometru. Je to „klasika“- 3× krizeny, zadny experimenty. Podle me se povedly – dal jsem je na svy kolo a najezdil na nich v terenu cca 250km. Nijak jsem je nesetril a mych 100kg jim to taky neusnadnilo. Vse vypada ze funguje jak ma – ani to nebylo potreba serizovat. Pak jsem na bajk vratil puvodni (prece jen o neco kvalitnejsi material). Ty novy jsem mel namysleny jako zalozni nebo pro lehci vzorek (vic asfalt atd). Jenze se na my stary kolo objevil zajemce, tak slo z domu i s origo koly a tyhlety zaplety mi zustaly doma. Jsou mi naprd, bo novy kolo mam 29. Nabidl jsem je synatorovi, jenze ten uz temer nejezdi, takze mi tu lezi v koute a prasi se na ne. Coz je imho skoda. A navic zabiraji cenny misto …

Moje nabidka je cca takova – chci za ne pouze to, co me stal material – viz nize. Praci pochopitelne nepocitam. Zisk taky ne :-) Ani nechci penize hned. At na nich dotycny jezdi a otestuje zda jsou skutecne OK jak si myslim. Pokud bude potreba neco opravit, dotahnout, staci rict. Pokud budou kola stat uplne za prd, hodi mi je hlavu a neda mi ani kacku – staci kdyz mi rekne co je na nich blbe. Nemam problem. Pokud bude vse OK a bude si chtit kola nechat, pak mi na konci sezony da penize. Pro me to bude zajimavy test toho jak kvalitni ty zaplety jsou a budu rad ze jsou nekomu k uzitku.

Cena a specifikace (davam tam odkazy pro detaily)

Dohromady je to 286 Eur, coz je dneska nejakych 7.300 (zaokrouhleno dolu). Vubec netusim zda je to dobra cena nebo ne .. jak rikam, je to cista nakupka, za kterou jsem ty komponenty poridil. Bylo to za beznou koncovou cenu – zadny slevy atd. Fakturu k tomu jeste mam. Pokud by ta cena byl jediny problem, muzem se o tom bavit.

Pokud je to zajimavy dej mi vedet. Klidne z nich otru prach a vyfotim je. Podle me je ta kombinace cernych rafku a dratu s cervenymi naboji a niply docela pekna – ja mel cerveno cerny kolo, tak se k nemu docela hodily :-)

• p@X  

Bazar je jinde :) Moje boost DT M1900 29" nikdo nechce a to chci polovinu co ty.

• Twitko  

:-) tohle prece neni bazar … to je vyhodna nabidka na testovaci pouzivani kol prakticky zadara … navic ty tvoje dozajista nejsou tak pekny= cerveny. Coz je znacne znevyhodnuje :-)

A s tou cenou – ja fakt nevim zda je dobra ci ne .. jak rikam, cena je v podstate to posledni co me ted „trapi“

• JSt  

ta cena twitkovych kole je podle me nadsazena trikrat, mozna ctyrikrat. a bude jen klesat. ;-)

• Twitko  

cena je to, co za to TW zaplatil … ostatne v odkazech jsou i ceny …puvodni se od aktualnich moc nelisi … a jestli bude klesat ? No to pravdepodobne ano .. otazkou je kdy a pokud to mezitim nekomu nedam gratis …

• String  

Moc nevím co myslíš tím lamentováním. Jen jsem tu psal o prasklým niplu, to mi vyměnil servis, dal jsem jen novou pásku a od té doby se zdá všechno ok. Říkal jsem, že bych řešil kola, kdyby toho začalo praskat víc. Krom toho mám 29". Každopádně dík za nabídku.

• Twitko  

jo myslel jsem tohle .. jsem to blbe pochopil (mel jsem dojem, ze by se ti hodily novy zaplety, ale nechces do toho ted vrazet $). A navic ta velikost je blbe. Tak nic :-) No kdyby se to hodilo nejakymu z mistnich at da vedet …

• PENE  

Cau Brnaci, potreboval bych poradit. Kde by se dala vyzkouset prilba IXS Trail RS? Pripadne vice prileb ruznych vyrobcu. Nekde pobliz centra, nejlepe mezi VUT stavebni fakultou a nadrazim. Predem diky za rady.

• Karaya  

pro zájemce – otázka hybridu GX Eagle kazeta +X01 řazení + XTR šaltr je vyřešena, chodí to jak po másle. Oproti Sramu má XTR pěkně vyřešenou spodní kladku – je na vyosení, takže se podle zdvihu natáčí podle řetězu – dole směřuje mírně doleva, nahoře mírně doprava.

• p@X  

Tak ještě to řazení (o 2 dolů ;)

• Karaya  

Kamarád má GX kazetu a šaltr a XTR řazení a na mě je to má moc velký odpor, to by mi za chvíli upadl palec. Musím počkat, až se vrátí zpět k jemnému chodu předchozích ročníků. Jinak to smysl dává, protože XTR řazení je o dost levnější než X01.

• RomanH  

No ale z vlakna GX Eagle jsem pochopil, ze nejvetsi kurvitko v ciste sade je kazeta a pak saltr, ne ?

Kazdopadne davat za kazetu vice nez ty cca 2 litry bych taky nechtel.

• Polka  

Myslím, že kazeta je cajk, hazka je problematisch. S druhým odstavcem souhlas.

• RomanH  

No novou kazetu rovnaji sroubovakem

• hony007  

To jako X01 nemá řazení o dvě dolů? :D Dyť to má i moje devítkový deorko z roku 2009 :D

• pepek  

To tam není potřeba, bo hrubé odstupňování (to je teď po novu pozitivní)

• Karaya  

Podobné výkřiky zaznívají i na silnici, kde to pro změnu Shimano a SRAM nemá a Campa má už od Kuvajtu napadení.

SRAM je v tom alespoň konzistentní a nemá to nikde :-)

Mně to vůbec nechybí, je to jak říkal Pepek…

• Paja  

Jak Sram to nema nikde? Zaradim klidne o celou kazetu dolu…jednim otocenim :D

• Karaya  

Ok, odebírám i ten bod za konzistenci. Ledaže bych to omezil jen na páčky :-)

• Paja  

Campa taky nemuze byt konzistentni ;)

• pepek  

To je v pořádku, slepé vývojové větve nemusíš zohledňovat.

• scoty  

Chlapci, nevite co mě vrže při záběru v zadním kole když dřu do kopce na dva nejlehčí převody?

• dráty x nába
      • niple x ráfek
      • dráty o sebe?

??

dík:)

• pepek  

kolena?

• scoty  

při převodu 22 × 36…?

:)

• ufoncz  

Něco podobnýho jsem taky řešil, ale až jsme vyměnili ložiska v nábě, řetěz a střed, tak jsem zjistil, že šílený pazvuky na těch lehkejch převodech dělal sjetej čínskej převodník.

• scoty  

Ložiska jsou nová, ořech x kazeta namazáno.

Tak jedině ráfek, niple, dráty, nába. Prostě ve sgoupáku vzniká velké páčení mezi pneumatikou a nábou…

• RomanH  

Patka prehazky ?

• Excel  

Kdybys měl Mavic XA lepenej náboj, tak jako já – blbec!, tak může vrzat rozlepenej náboj, u přímýho uchycení drátu zas může vrzat to uchycení zanesený od prachu.Ještě se mi to na zadním ozývalo, když byl povolenej výplet. (na dvou největších pastorkách v závislosti na tlaku v gumě, čím menší tlak, tím to bylo víc slyšet).

• scoty  

Mavic nikdy, nebo navždy:) ne, je to tento náboj :

https://www.cyklodiskont.cz/…32-der-61761?…

Nedávno zapletono, už jsem ho i o čtvrt otáčky přitahoval, ale asi to bude málo…

Mám to jako druhý kola na xc…

• String  

Vrzal mi párkrát taky v záběru povolenej drát, ale to se dalo lehce nasimulovat promačkáním přes sebe křížených drátů. Hned se ozval vrzálek a taky bylo cítit, že je volnější. Vrzal o ten druhej, ne u náboje ani v ráfku. Kolikrát si člověk říká, že vrže něco vzadu a ona vrže třeba sedlovka, špinavej kufr o pedál atd. Však to znáš.

• scoty  

Tohle je vyloženě ze zadního kola na dvou velkých pastorkách při max tahu do prudkého kopce. Je to okamžik, kdy je ten výplet nejnamáhanější no. Torze, tahy, tlaky a tak.. :)

• mastihuba  

me takhle lupe v novateku mam podezření na ořech, asi to pristi rok vypletu a dam DT už mne ty experimenty serou.

• p@X  

Nevím proč mají na fóru Novatecy pověst kvalitních emerických náb.

• Polka  

Já je mám právě z BF zafixovaný jakože nebrat a DT brat.

• mastihuba  

sem se spíš nechal ukecat :-)

• scoty  

Můžu si tipnout kým :))

Jakodybys nevěděl že Novatec, Hope, Mavic atd nebrat… :)

• mastihuba  

davidem ne :-) hope mam stary a ty sou cajk, ale novou zadni nabu už jen s rohatkou

• JSt  

vysere se ti vsechno. kamosa jsme 20 km tlacili, kdyz mu prestal zabirat orech na dt 340. a oproti beznemu shimanu nahradni jen tak nesezenes. ;-)

• p@X  

Moc maziva? Seženeš, ale né za litr.

• JSt  

obe rohatky smetene a prokluzovaly. proc se to stalo nevim, kazdopadne to bylo po zatezi uplne stejne jako vylamane praporky. ;-)

• p@X  

Posere se všechno, teď si vem, jakou to všechno musí dostávat čočku na éčkách.

• Macik  

Takhle to dopadne, když jsi přepečlivej a ty rohatky namažeš velkou vrstvou vazelíny.

• p@X  

On se na to dá kůpiť náprstek orighinal vazelíny :)

• p@X  

Akorát mě zarazilo DT klasický jsem měl krásně hlasitý a teď 350 je úplně tichý.

• RomanH  

Mas tam vazelinu :-)

• Polka  

Hodně vazelíny. Taky jsem měl 350 napřed tišší a postupně zhlasitěla :-)

• scoty  

Přesně, s DT nemám za 10 let jediný kua problém.. :)

• JSt  

prave lozisko klik. ;-)

• Paja  

To patri do kvizovek ;)

• p@X  

Mohla to být zajímavá akcička: https://www.youtube.com/watch?…

• Hammond  

Jedu!

• p@X  

Nemáte někdo CL matku kotouče pro tlustou osu? A 29" plášť na půjčení, nebo dá se to dotáhnout nedestruktivně i bez obutí? Dík

• babicak  

Jestli fakt potřebuješ celkem jetý plášť, tak Ti nechám 29×2,1 RR za odvoz, nebo ho do Brna v po přivezu

• Polka  

Dušane, povolil se ti XD ořech od té doby jak jsem ti nandával tu kazetu? :-)

• babicak  

Ahoj kamaráde, Tvoje práce je super, od té doby žádné problémy (doufám, že je nepřivolám)

• Paja  

Jakou ma dotazeni kotouce souvislost s plastem?

• p@X  

Tak dá se ráfek obalit hadrou ale s gumou se CL na krev dotahuje líp.

• Polka  

40Nm je na krev?

• p@X  

Můj momenťák má 24Nm, o kazetě se taky říkalo, že se má dotahovat na kriv.

• obda  

Smarja, ani kazetu, ani kotouce jsem nikdy neutahoval na krev. Proste primerenou silou, klidne bych zvladl i (o dost) vic. On ten klic, ktery nasazuju na HG stahovak, je velky sam o sobe dost. Nikdy se mi nic takto utazeneho nepovolilo :)

• RomanH  

Pockej u XD :-)

• obda  

Pokud se povoluje, tak ho nechci :D (a na 2×11 ani nepotřebuju ;))

• RomanH  

On se nepovoluje, ale malej pastorek bude hned vedle spodni savle – nevleze Ti tam retez

• Paja  

Nechapu to ani tak, proc bys musel rafek obalovat hadrou?

• p@X  

Že jsem vůbec něco psal, matku si seženu o víkendu klasicky předraženou v Cyklopointu a udělám si to po svým.

• Paja  

Matku bohuzel nemam kdyz nemam kotouce, ale ptal jsem se, bo me to zajimalo, ne abych prudil.

• JSt  

kazetu mas a to je uplne to samy. tzn. misto nazutyho plaste pekne poslouzi treba rohozka prede dverma, kdyz je nekdo camprdlik. …vlastne cimprlich jsem chtel napsat. ;-)

• Paja  

To, ze matku nemam, jsem mu psal proto, ze mu ji nemuzu pujcit :)

• JSt  

ptal ses, proc rafek obalovat hadrou, na to jsem odpovidal. to, na co jsem klikl je vec vedlejsi. O:-)

• Paja  

Tak obalovat hadrou rafek, kdyz chci povolit jeden srub, je zbytecnost, ani nemusis hledat rohozku, staci to povolovat treba na trave, myslel jsem, ze to bude nejaka vetsi veda :D

• p@X  

Kdybych chtěl povolovat, tak bych asi tu matku už měl :)

• Paja  

Tak utahnout, to je snad to samy, akorat na opacnou stranu ;)

• mastihuba  

tady to technicky okenko mne celkem baví :-)

• RomanH  

Kdo ze to montpakou protrhnul pasku ? :-)

• mastihuba  

čert ví proč se to stalo, karma je zdarma :-)

• RomanH  

No doufam, ze jsem si ji tim neprivolal

• Paja  

To leda ze bys chtel zas nekomu namazat retez nebo vymenit desky.

• RomanH  

;-)

• mastihuba  

vtipny je že to pul roku drželo, dokud sem nemachroval jak je to cajk, pak to vyfucelo na parbe a ted se to zas tváří úplně neprůstřelné. kunda :-)

• p@X  

Já chtěl zároveň, aby si pomocí duše sedla i neumně nalepená páska před prodejem bez gum :)

• RomanH  

Ja to opiram o narty, pripadne venku na trave

• pepek  

následovat bude: strhl jsem jemný závit v hnilíku, co s tím mám dělat?

• RomanH  

Asi tak. Ani jsem nevedel, ze u CL je takovy moment. Normalne jsem ho dotahnul na doraz a pak trosku zabral. Nic se nepovoluje.

Ale kazeta na XD orech me takto prekvapila. Dotahnul jsem ji od oka jsko Shimano, a retez mi na nejmensim pastorku solichal zadni stavbu. Fakt jsem musel vzit momentak (po porade na BF a ujisteni, ze to je OK), a zabejcit na 35 (tech 5 jsem si nechal jako rezervu a pripadnou nepresnost momentaku).

• p@X  

Každopádně já jsem CL obhajoval, ale už vím, že akorát přináší komplikace a omezený výběr kotoučů.

• pepek  

výběr kotoučů řeší redukce

• p@X  

Jak je známo, nesnáším adaptéry a redukce, cokoli navíc :D

• p@X  

Na toto já jsem úchyl, např. na Felta jsem kupoval nový kliky s osou 30mm, jelikož tam byly adaptéry na 24mm :)

• obda  

Jaké komplikace? Nový kotouč za 10–20 s namontuju, po sjetí (nebo při servisu náboje) za stejnou dobu sundám. Klíče mám stejně doma, protože jsem si je primárně koupil k jinému účelu. Komplikací jsem si za ta léta zatím nevšiml… Žádně strhlé hlavičky, zarostlé šrouby, nerovnoměrné utažení… S výběrem kotoučů je to individuální, mně výběr bohatě stačí.

• Polka  

+1

• obda  

nebo dá se to dotáhnout nedestruktivně i bez obutí?

Nikdo ti vlastně pořádně neodpověděl, tak to udělám já. Ano, dá se bez problémů nedestruktivně utáhnout i bez obutí. :)

• pepek  

jako že než přišlápneš ráfek nohou k zemi, tak se vyzuješ? A ponožku taky sundat?

• p@X  

Nebudu to dělat, posl. co si pamatuju, jak jsem se díval na čtvrtou čárku a chtěl jít domů. Další sobota v prdeli. Člověk jde načerpat nová témata, místo toho všichni řeší éčka. Jeden sósed si dal na Trance Bafang, další šetří na e-Hájbájk.

• mastihuba  

co máš z toho, me dietologové zakazali chlastat, to je daleko horší než ecka i ecigarety :-) v lednici mám místo lahvacu nizkotucnou proteinovou stravu a v hrncu se mi k obedu vaří špagety, když mama vo patro níž smaží tatovi řízky. život byl tak hezkej a ted je tak napicu že se raci seberu a jedu do lesa.

• p@X  

Tak smaženýmu se snažím vyhýbat, nekouřil jsem nikdy, jen se chci naučit po třetím odejít, ale dost let se mi to nedaří :)

• mastihuba  

to znam, v úterý sem to rikal nahoře a odjel sem po tretim kolečku, třetím ustupovym a po třetím placení.

• Polka  

Po třetím…to se mi stává jen párkrát do roka O:-)

• RomanH  

No vidis, my u souseda od 7 do 19 delali na stodole novou strechu, v becce jeste tak tretina zbyla, a koralky taky padly jen dve tri flase. A ke vsemu jsem zjistil, ze se na stari zacinam bat – jakmile byla stara krytina dole a ja koukal ze starych lati z nejakych 10 metru dolu, nedelalo mi to vubec dobre.

• mastihuba  

takový období sem taky měl, dokonce se mi v snu zdalo že su na žebříku a bojim se nahoru i dolu

• babicak  

Pomaloučku, polehoučku. Už se musí začít. Děkuji Jaroslavovi za trpělivost. Doufám, že při návratofce nezmokl.

P. S. Kvízovka : kde je foceno :-) :-)

P. P. S. Může Obda to aprílové vlákno zamknout?

• p@X  

Nechybí Vám tam ještě jeden kamoš v těch přirozených porostech bukových lesů? :)

• babicak  

Chyběls nám, Páťo

• p@X  

Já myslel toho, který Tě přivedl do Kliky :)

• pepek  

Tak asi se vám to spolu líbilo, ale nestačilo by jedno selfíčko na BF?

• babicak  

Úměra: Dva bajkeři – dvě selfíčka :-)

Tamto mi nešlo smazat, špatně zařazeno, protože někteří soudruzi píši do vláken již minulých a druzí to před příspěvkem nezkontrolují. Co už s tím, ledaže by zakladatel tamtoho vlákna byl tak hodný a smázl to.

• Jaroslávek  

Já to říkám furt, že je matoucí ty minulá vlákna nezamykat. Navíc jsou zde notoričtí pisatelé do neauktuálních vláken bůhví jak dlouho. Bohužel nejsem vyslyšen :-(

• Jaroslávek  

Já jsem původně chtěl fotku na porovnání dospěláckýho a dětskýho kola :-)

• Excel  

No a jak to slo, lepsi nez chuze, nebo ne?

• mastihuba  

roman bude muset vymyslet nejakej vymrd bez tlačení :-)

• babicak  

Je to lepší než chůze, již jsem trénoval na rotopedu, ale kolo je kolo. Rovina a menší kopečky v pohodě, větší ještě nebudu zkoušet, na Buk to vidím do týdne. Je to paráda zase se projet na bajku.

• Excel  

zupa!

• RomanH  

Super

• obda  

Toz vitej zpet :)

• babicak  

Pánové, děkuji. Doufám, že to bude OK. Jak jsem v rekonvalescenci, tak jsem si říkal, jak jsou někteří jedinci silní, že se dokáží zabejčit a po opravdu vážných zraněních vrátit se zpět do života, do sportu. Třeba náš Pepek. Vidím to na sobě, jak u mně po ne moc vážném zákroku během dvou dní svaly na operované noze totálně ochably. Pepa byl s několika vážnými zraněními upoután na lůžko a za pár měsíců už zase jezdil. Fakt borec.

• pepek  

Jak pár měsíců? Za 2 týdny jsem už nevyjel ten Zoncolan ke škole. (Až na druhý pokus) A za další týden k Ríšovi s dvěma zastávkama. Mně to kolo vlastně vyléčilo.

• Jaroslávek  

Kde jsi měl včera FoFo ?

• RomanH  

Tipuji pod Novym hradem nebo v Adamove :-)

• Jaroslávek  

Když si vzpomenu co všechno byl schopen na biku Pepíček dříve objet z domu …

• pepek  

Proč bych to dělal? Všechny použitelné cesty do Adamova už znám.

• RomanH  

jj, onehda jsem mezi Pribrami na Morave a Zbraslavi vzpominal, jak si tam po ceste z Trebice na Smelc daval tycku na nakopnuti.

• Paja  

Je to adept na ecko.

• Jaroslávek  

Co jsem ti včera říkal ? Dát na stravu, 14 dní po těžké operaci pohybového ústrojí, na sociálních sítích musíš být tvrďák :-)

• obda  

Obda ho zamknout nemuze, nezalozil ho ;)

• babicak  

Omluva, byl to LM

• LM  

Vlákno zamčeno, byl jsem teď pár dní offline :-)

• pepek  

někteří soudruzi píši do vláken již minulých – což ovšem vadí pouze jednomu soudruhovi . . .a teď i tobě. Asi je to extrémně nakažlivé. (kdoví, co jste tam dělali :-)

• Sistematicx  

Na Kuleho probehla oprava skoku v prvni pulce. Byl zvysenej odpal, pridana jedna klada a usejplej najezd. Je to peknej odpal ted. Skace se tak o metr a pul dal.

A hned za nim je postavenej novej skok pred tim korytem z ktereho se vyskakovalo mezi dva stromy. Pri rychlosti jakou clovek nabere to posila az do toho koryta, ale vypada to ze tam nekdo planuje nahrabat dvojak pres to koryto. Trosku me to prekvapilo ale da se to. Ale v tom miste to nema moc smysl ztratilo to flow malinko. Takovej skok do prazdna zatim.

• babicak  

Zkoušel jsi v lomu sjet ten hřebínek, jak dával fotku LM?

• Karaya  

Hlavně z toho nedělat žádnou výzvu, v tom lomu už bylo mrtvých dost.

• Sistematicx  

Tam jsem dnes nedojel. Ma hadech to vubec neznam takze tam nejdriv budu bloudit nez najdu vsechny ty trasy. Kdyby tam nekdo jel kdo to zna tak bych se pridal.

• LM  

Hm, tam to za chvíli bude jak v Zamilci nebo Netroufalkách :-/.

Když tam byla jen zarostlá pěšinka s trochu rozpadlýma klopkama, tak se mi tam líbílo víc…

• RomanH  

Prosim Te, ten Kuleho trail je kde ? (klidne do SZ). Ja si myslel, ze je to ten mezi Utechovem a Vranovem do Adamova, ale uz jsem pochopil, ze nee (btw, ten ma nejake jmeno ?).

• babicak  

Francie

• obda  

Ten je u nas (SZ).

• LM  
            Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
    • obda  

Dneska dopoledne značka ideál :) Všude pusto prázdno, bez lidí, trakce slušná (když pominu zadní RaRa v aktuální verzi semi-slick ;)) Akorát řazení trochu zlobí, a rok od roku je náročnější ho seřídit. Jen se nemůžu rozhodnout, zda je to tím, že:

• komponenty mají určitě přes 20 kkm (řetězy teda točím tři ;))
      • hazka má vakl jak prase, a kladky vypadají poněkud jetě
      • kazeta a kliky mají vymačkané zuby
      • řetěz má 133,25

Tohle by se p@Xovi stát nemohlo :D

• RomanH  

Mne prijde, ze je skoda tuto metodu pouzivat na vyssi sady. Retezy netocim, ale po opotrebeni vyhazuji. Retez cca 1500km, kazeta (u 3×9) dala minimalne 6–8 retezu, malej + stredni prevodnik presne netusim (asi taky tolik, kladky snad 12t km). Mozna se to takto financne nevyplati, ale proc pak kupovat vyssi sady, kdyz mi to tam bude hazet jak vidlama.

• obda  

Tak každej z těch mých řetězů (jde o C9) má 7–8 tisíc km :) Akorát už je to zralé na celkovou výměnu, ale nechce se mi do kola moc investovat, protože odchází tak nějak celkově na sešlost věkem. Finančně (Kč na km) to vychází ale příjemně :)

• Paja  

Tvl, jaka seslost vekem :D

• obda  

Jsem čekal, že se ozveš :D Na druhou stranu, pokud nepočítám spotřebák a upgrade na teleskop, tak za posledních 10 let jsem AFAIK měnil jen představec, jedno ložisko v HTII středu a smyk. Ale je mi jasné, že zrovna tobě fakt, že vidle má ještě původní stíráky a těsnění pístku a brzdy původní olej, nebude vůbec připadat divný ;)

• Paja  

Tak treba lanka v brzdach uz jsem menil ;)

• Paja  

Smysl toceni retezu je v tom, ze celou soustavu opotrebovavas postupne, pokud to cele chces dojet az do smrti, tak to diky tomu, ze na kazetu z 75 % opotrebovanou davas opotrebovanej retez a ne novej, bude fungovat dyl.

Na devitce mi retezy ale vzdycky vydrzely aspon 3000 km, pokud vydrzi jen 1500, nema smysl o nejakym toceni uvazovat, to bys nedelal nic jinyho ;)

• p@X  

Oběd a nákup v Globusu v zamračenou neděli, to je zážitek, v té samoobslužné jídelně to je jak lidi vypuštění z koncentráku. Původně jsem chtěl do 3 opic, ale sednout si bez šance.

• obda  

Měl si jít na kolo, v lese fakt skoro nikdo. Zato po dešti všude spousta ptáků, z pár metrů jsem viděl (kromě klasiky jako jsou konipasi či rehci) například hejno strnadů, straku či žlunu – vše jen tak mimochodem po cestě :)

• Hammond  

Jo,bylo fajn..

• p@X  

Abych zas vytahoval veškerý zimní doplňky ne? :)

• obda  

Zas taková kosa nebyla, roubaix 3/4 v pohodě stačily.

• p@X  

Navíc mě to samotný šlapání už delší dobu neinteresuje. Třeba nikdy by mě nenapadlo po hokně dojet busem dom a pak jít na 2 hod. na kolo, proč?

• novcze  

trochu odreagovat a vypustit fyzickou energii po tom sedění na prdeli, já když je venku teplo, tak v pracovní týden minimálně dvakrát po práci vyjedu, člověk pak přijde na jiné myšlenky …

• babicak  

+1 Ještě se potká s kamarády a nezávazně poklábosí, zasměje se a třeba i ti pivko dá.

• p@X  

Pokud je tam ta motivace přátelé, pivo, večeře, to je samozřejmě něco jiného.

• String  

Mám motivaci přesně opačnou. Utéct od lidí sám do lesa a pokud možno nikoho moc nepotkávat. :-)

• RomanH  

Takto to u me funguje pres tyden, presne jak psal Novcze, odreagovacka z prace. O vikendu nejradeji s kamarady, neco delsiho, samotneho me to uz tak nebere.

• Macik  

Souhlas. Přijedu z práce (autem) s náladou pod psa, zralej tak maximálně lehnout na gauč a čučet do zdi. Pak se ale přemluvím, vyrazím na kole do lesa a po pár km mám hubu jak rohlík a je mi fajn.

• p@X  

To já se teda nepřemluvím, vůbec nesmím zapadnout dom. Vpodstatě před každou jízdou mažu kluzáky a řetěz. Je pro mě efektivnější přemluvit se ráno na CX, tam mi ševelení řetězu tolik nevadí a ještě ušetřím za dopravu, nemám žádnou předplatní jízdenku.

• RomanH  

Vpodstatě před každou jízdou mažu kluzáky

Mno, mel bych pro Tebe reseni O:-)

Retez – ano, je to slabsi clanek, ale s tim Brunoxem to neni tak hrozne a caste. Snazim se teda mazat alespon den dopredu

• String  

Kluzáky setřu a namažu rovnou po jízdě. Řetěz tak jednou po 4 jízdách (asi 200 km), jenom pořádně utřu a namažu Top Kettem, trochu protočím a zase utřu přebytek, jindy než před jízdou. Pokud není slejvák, tak nevidím důvod mazat častěji, to by mně mohlo… :-)

• p@X  

MTB jezdím jen v neděli celodeňák ke stovce km, Motorex a Eagle, když dojíždím dom už je hlasitý.

• Paja  

V tomto je velka vyhoda, pokud muzes jezdit do prace na kole, stejne na nem zpatky pojedes, takze „premlouvani“ je daleko snazsi ;)

• RomanH  

To kazdopadne. Mne se ale tech 35km rano po statni moc jezdit nechce.

• Macik  

+1 Mám to po silnicích taky cca 35 km. Nelíbí se mi to. I ty užší silnice přes Tuřany směr Slavkov jsou dnes už tak frekventovaný, že se bojím a mám z toho blbej pocit. Když zvolím trasu lesama = severní obchvat Brna, tak mám jednu cestu 50 km. Už jsem se smířil s tím, že se musím naštvat, zvednout se z gauče a vyrazit. Btw. to pivo s kamarády je pro mě spíš kontraproduktivní, měl bych spíš hubnout… :)

• mastihuba  

do hlubic je to nebezpečný i vod nás když je to 3km, měl bys to celý přestěhovat. Kdybys jezdil severní trasu vobden, tak nemužeš mít problém s nadváhou :)

• Paja  

V takovym pripade bych si asi vyhradil jeden den, kdy bych jel do prace na kole a spojil to s odpoledni vyjizdkou a jinak bych do prace na kole nejezdil.

• Macik  

Já si občas nechám dovézt kolo do práce a dom jedu na kole. Ráno bych dorazil pozdě nebo bych musel moc brzo vstávat. Holt jsem lenochod.

• obda  

A ještě jedna spíše dokumentační, než hádanková, ze dneška. Kůrovec je fakt všude.

• rorschach  

to vypadá, že by na to šlo skoro vyjet:)

•  jarek1  

rozcestí Ž/Č pod Sychrovem nad Jinačkami/Iva­novicemi

• obda  

Tak jest, kácí se i na Babě. Vpravo na fotce jsou vidět ještě stojící souše…

• novcze  

jó Poláček na trojce v Jedovnicích :)

https://youtu.be/a90Pl0SwdYY

… někdo mu tam napište, ať jede ještě do Mariánskýho :))

• Jaroslávek  

Hmmm, z Blanska, takže krápník je to a má čtyřkolku a televizní stúdio:-)

• LM  

Ať to nemusíte celý proklikávat, na trojku najíždí zde

Zdá se mi to, nebo celou dobu sedí? :-)

• p@X  

Je to borec, je třeba vše okomentovat, myslím, že o něm ještě uslyšíme: https://www.youtube.com/watch?…

• ufoncz  

Po pár sklenkách je naprosto výbornej. A jak si maže všecky ty, co tam jezděj se 150+mm endurama a minimálně 2.3 Shorty nebo Magic Mary na chleba :D

• String  

Já se vždycky bavím i za střízliva, jestli jsi teda nemyslel jeho po pár sklenkách :-)

• mastihuba  

já teda tydle videa moc nemusím ani od TH, natož od tohodle dementa, to už raději porno s nafukovací ovečkou :)

• p@X  

Je konečně vidět, pro koho je to vybudovaný :)

• JSt  

depycu, vcilkaj sem byl na kamosove golovacce v penzionu pri, kerym je maly pivovar. udelali pro nas neco jako exkurzi. dohromady tam bylo hovno, ale proc to zminuju… pana miroslava, teda vlastne sladka, jsem se zeptal, proc vsecko to pivo delaji nefiltrovany. odpoved byla lakonicka – protoze to prodam i nefiltrovany, usetri se tim jeden krok vyroby, tzn. naklady. :-D

kdyz se to spravne poda, zakaznici povazuji za bonus, ze do sebe lejou i kalny sracky, kery v pivu nemaji co delat. ;-)

• mastihuba  

u vína i lehký stín na čirosti sráží body v hodnocení, pokud chtějí pivaři rovnat krok s vínem, tak by na tom měli trochu zapracovat. :)

• String  

Vinaři s tím vydrbali úplně. Udělají šťávu a jak začne bublat, hned to prodají za kolikrát vyšší cenu než víno a dál se o to nemusí starat :-)

• mastihuba  

jj nejlepší víno je prodaný nebo vypitý :)

• obda  

A často tam vhodně upotřebí ty horší hrozny ;)

• obda  

Sráží jak kde – u některejch vín je to kravina. Hodně lidí dává za barvu plný body automaticky (pokud plus minus odpovídá), protože hodnotit barvu je kravina. Třeba já :) (nicméně za nezamýšlenou hnědku srazím taky).

• mastihuba  

barva a cirost sou dva ruzny parametry, ale to te asi učit nemusím :-)

• JSt  

presne. kdyz se napiju a zahlasim barva!, neni to predzvest niceho dobryho. ;-)

• les  

Dobrý :)

• RomanH  

No vsak Obda psal, ze za neplanovanou hnedku srazi ;-)

• obda  

Nemusis :) Pravda, mohl jsem se vyjadrit presneji, myslel jsem celkově vzhled ;)

• RomanH  

Jak se vubec da objektivne hodnotit chlast ?

Kazdy predsi mame jine chute. Chapu rozliseni dle barvy, horke/sladke/ky­sele, vune, ale to vsen jen v ramci zarazeni, ne hodnoceni. A pak jestli po nem druhej den boli / neboli hlava.

• mastihuba  

to zas pozor. mas senzoricky zkoušky nekolika stupňů a víno který chutná tobě jako dobrý nemusí být nutně nic super

• RomanH  

No vsak tak to myslim. Kdyz by byly nejake meritelne stupnice nekolika vyse uvedenych parametru, somelieri by kazdy parametr ohodnotili bodovou skalou, a ja trubka bych pak hledal lahev dle ciselneho kodu jako v kartotece. Vedel bych pak presne, co mam ocekavat. Takto si koupim Zweigel a pokazde chutna jinak.

• obda  

Měřitelné to úplně není, ale pokud řekneš, že chceš ovocný, lehký Zweigelt, bez bariku, s nižším tříslem a střední kyselinou za ± XXX Kč, tak by tě někdo s přehledem mohl docela bezpečně nasměrovat na konkrétního vinaře/lahve. Třeba u Frankovek bych to uměl :)

• RomanH  

A tak treba mne chutna obycejny jakostni od Tetura, a je mi prakticky jedno, jak kdo ho hodnoti. Proste mi chutna vice nez nektere pozdni sbery od jinych vinaru. Bariky umi take docela jemne (z meho laickeho pohledu).

Na druhou stranu uz vubec nemusim to jeho navonene Chardonnay, ktere ma ovencene tituly.

Libilo by se mi, kdyby misto (krome) cen z ruznych vystav (ktere mi jsou jako laikovi k nicemu), byla na lahvi sada absolutnich cisel,a ja bych si pak v obchode vybral tu nejvice podobnou.

• mastihuba  

částečně se da vycházet z poměru kyselin a cukrů což už spousta vinařů uvádí, ale nic moc to nezaručuje.

• obda  

Ceny z vystav jsou zakaznikovi naprosto k nicemu. Ty jsou dobre tak pro vinare jako marketing. Pokud ti chutna Zw od Tetura, proc ne. (Ja ho nepil, takže netuším.) Nejdulezitejsi je, jestli chutna tobe, a ne jake hodnoceni vino dostalo od znalce XY.

S temi cisly je to nerealne. Pokud sam nemas prehled, musis se spolehnout na nekoho, kdo ho ma. V dobre restauraci tohle reknes sommelierovi, a pokud je dobry, doporuci ti neco, co ti bude chutnat. V kvalitnim obchode s viny by tohle mel zvladnout zase prodejce.

• mastihuba  

tak kdo už umí pojmenovat co mu chutná, tak ten už se da obsloužit. pokud teda tam není obsluha ktera je mimo. jednou se mi stalo že jsem na akci prochazel skvelej vinnej listek a slecna se dvakrát vratila že to nemá, tak rikam tak se jdem podivat do skladu co tam vlastně mate, takhle bych se asi nenapil. :-)

• obda  

Objektivně samozřejmě nedá :) A už vůbec ne podle absolutních čísel. Proto je důležité i slovní hodnocení. Nicméně třeba pořadí vzorků v rámci degustace budu mít dost podobné (i když ne nutně stejné) jako většina ostatních, kteří mají podobně napito.

Co sleduješ je, zda odpovídá odrůdě, intenzitu a čistotu projevu, komplexnost, délku dochutě, vyváženost (kyseliny, tříslo, projev sudu …) atp.

• Excel  

Presne! Ten pocit, po becce rano na hajzlu kdyz se drbu na trisle a vychcavam komplexne ty kyseliny z cisteho projevu vecerniho sudu a v hube mam tu intenzivni delku dochute ranni savle.

• RomanH  

:-D

Tebe je jako projektanta skoda

• mastihuba  

voe, takovej lepší tesař, tam posune příčku, tu vyřízne diru na dveře :)

• obda  

Dovedu si k tomu predstavit odpovidajici bodove hodnoceni :D

• p@X  

To je otázka, jestli tam nemají být, v pivu, který má vydržet 1/2 roku určitě ne…

• mastihuba  

pivo bylo dycky jen na chlemtání pro chudinu, takže ve finále je to asi jedno a nikdy to nebude muset splňovat kriteria nápoje králů jako vajnoš :)

• JSt  

kdyby tam ty sracky mely byt, proc by odpovidal, co odpovidal? ;-) mne to jen utvrdilo v tom, ze vsecky ty moderni mini pivovary nejsou nic jinyho nez sme na fatrland. ;-)

• p@X  

Seš zaujatý, když to pivo začnou filtrovat, pasterizovat, šidit chmel, tak ztratí svou osobitost a stane se z toho zas euroškopek. Ona ta filtrace imho nebude mít zase tak dlouhou historii.

• Jaroslávek  

Z diskuse pro mne vyplývá, že na jedný straně jsi Ty, na druhé JSt a my ostatní mezitím prostě pijeme a hotovo :-)

• RomanH  

Jasne, my to berem ukolem :-) Jedno se ale musi uznat – ten nefiltr Te druhej den krasne protahne.

• pepek  

Asi mám dobrý kyseliny, ale mně se to nestává. Nebo tam musím hodit 10 škopků, aby to tělo nezvládlo?

• RomanH  

Nebo zauzlovany streva :-)

Pokud si jdu sednou do hospody na pivo, malo kdy je to pod 8 kousku.

• mastihuba  

to asi neni tak často, když tam nemáte hospodu :-) pak nevíš kdy přestat :-)

• obda  

Jeden/dva nefiltry fakt ne, a vic si jich nedavam :)

• p@X  

Znalci už přece dávno nelijí, ale chodí na 2 – 3 speciály jako akademik a probírá se a popisuje chuť jako u vajna :)

• mastihuba  

nikdy to nemůže být jako u vajna :-)

• obda  

Tak znalci/neznalci – pokud to jde, chci si na pivu pochutnat, a ne to lit ve velkym. Nicmene kdyz maji jen Starobahno, tak holt min mlsam a vic liju ;)

• Excel  

Tak u euroškopka „většinou“ přesně víš co dostaneš, to beru jako výhodu. Když se někam vyprahlej došmrdlám, tak si dám raději to, než nějakýho místního Sysla nebo Tchořa, po kterým mi třeba vyrostou chlupy i na chlupech. ;-)

• Paja  

:D chlupy na chlupech

• p@X  

To je právě špatně, kdyby ses měl poblit, zesrat, zechcat, zpolucovat, měl bys podpořit místní pivovárek.

• Paja  

Loni se o to s Romanem na pivcich pokouseli…;) minimalne o ty prvni dve.

• obda  

Tak na to bych se mohl vysrat :) Kdyz mistni maly stoji za pytel, tak radeji euroskopek…

• p@X  

Tak musíš to nějak otestovat :)

• obda  

Tak obcas obcas ochutnam, a zbytek nedopiju, no :(

• p@X  

Bylinkové „pivo“ bez chmele Gruit z pivovaru Volt :)

• p@X  

Sdílení je zlo…

• obda  

Tak ve Zmiji už sem hodně dlouho nebyl… Ale tohle by mne teda zajímalo.

• p@X  

Měl jsem třetinku + 3 jiný, nemohl jsem spat a jsem úplně mimo, nízký tlak.

• mastihuba  

ta trojka se s náma vleče… tři ústupový, 3× nic, 3 lidi v hospodě… dokonalej stav :)

• RomanH  

Tak ten popis by me dostatecne varoval :-)

• Polka  

Jen to chlastej, at vime, co nemame pit :-) Ten popis je uz teda hodne marketingovy divadylko. Zas muzes byt rad zes po tym neznasilnil v parku kdejakou ciganku.

• p@X  

Jak je zima a nechodím přes Svoboďák, tak zatím jsem v tomhle směru klidný :)

Jinak pelyněk ve formě absintu byl hnací motor impresionistů.

Aha, tak proto to chutnalo jako kofola s pendrekem.

• mastihuba  

tvl po tomhle bych při cestě z buku asi zabloudil :)

• Paja  

Nj, narkotikum, afrodizikum, co jsi cekal ;) ale rad bych to ochutnal.

• les  

Dnes je Motýlla. Přeji krásný, sváteční den.

• p@X  

650t kamení: https://mtbs.cz/…vi-evropy-xc#…

• pepek  

lokalita je perfektně dostupná z města a může se využít i dál pro další cyklisty, děti a hobíky,” řekl Jára – Jára bude mít na svědomí dost zmrzačených cyklistů, dětí a hobíků.

• LM  

Ale jenom těch bez mozku (nebo pudu sebezáchovy). „Normální“ cyklista, dítě a hobík koukne na ty šutrový sekce s dropama a pojede lehčí trasu kde to není :-)

• pepek  

To neznáš ty aktivní tatíky, kteří ze svého potomka chtějí mít Jardu.