• nobody

    Jezdím na kole (cross) s klipsnama a každé kolo, které vidím má SPD (kromě hypermarketovek a tescovek :-) ). Je to opravdu lepší jízda? Nemám žádného známého, který má SPD na vyzkoušení (kromě jednoho, co má nohu menší o 3 čísla). Zatím mě od toho odrazuje pár threadů s problémy s koleny, mám z toho trochu strach (dělal jsem silovku a tam koleny taky dostávaly zabrat). Je tady nějaký nový SPDista, aby mi popsal ten rozdíl?

    0 0
    • game_over  

      spd jezdím teprv krátce, dříve jsem měl obyč pedály. a s spd je to rozhodně lepší noha je dobře zafixováná nemůže nějak zkolouznout, byl to sice z počátku docela nezvyk, několikrát jsem se i vymaznul při nulový rychlosti, nějak jsem se zapoměl :))s klipsnama jsem nikdy nejezedil to posoudit nemůžu

      0 0
    • tulda  

      Sou skoro tak dobrý, jako chuck norris. Věř mi.

      0 0
      • St1c  

        ked si chuck norris da SPD potom SPD su chuck norris:D

        0 0
        • pepino  

          Když upadne Chuck Norris v nulový rychlosti s SPD, tak SPD si rozbijou hubu:-)A Chuck jim jí rozbije podruhý, až se zvedne.

          0 0
    • petebike  

      hlavne jsou mnohem bezpecnejsi nez klipsny…

      0 0
    • VOiD  

      Ahoj, SPD mam asi 2 mesice a problemy s koleny nemam. Vozim pedaly SH520 a maji dostatecnou bocni vuli, s kufrem na bote se da taky trochu potocit. Pokud najdes spravnou polohu, tak nevidim rozdil mezi klipsnou a naslapem (pokud jezdis klipsny dotazene). Problem mohou byt tretry, nektere maji ruzne anatomicky tvarovane vlozky, nekdo ma moc velkou nohu a spatne se shani jeho cislo, nekdo ma nohu sirokou. Pri padech maji SPD proti klipsnam jasne navrch.

      0 0
    • chupas  

      jo. kolen jsem se taky bal. staci dat osvedcena shimana 520 a je to vyreseny. velka vule. problemy zadne. spd je jako noseni hodinek. kdyz si clovek zvykne je nosit, uplne s tebou srostou.

      0 0
    • easyrider  

      Hele řeknu ti to takhle – kdybych znova začínal, tak by byly nášlapy jedna z prvních věcí, co bych si na kolo koupil. Už si bez nich jízdu nedovadu představit. S těmy problémy: bratr si koleno oddělal ale kvůli dvoum důvodům: měl nekvalitní nepevné turistické tretry a špatně seřízené kufry. Až si je koupíš, tak se přijd poradit jak to nastavit( jesli už to tu nikde neni).Nebo ti poradí v krámě.Každopádně obecně platí, že tak jak máš natočená chodidla při chůzi, by si měl mít natočené tretry při šlapání.

      0 0
      • mountaineer  

        Hakt jako pri chuzi?ja mam slehace-takze dost velka vule a automaticky tak nejak slapu sikmo(hodne malo sikmo:o)spickama k sobe-a fakt tak nechodim:o)))

        0 0
      • Blade  

        slapat tak jak chodim, tak si strkam pravou patu do vypletu zadniho kola :-D

        0 0
        • pz-km  

          presne

          0 0
        • mountaineer  

          Ja sem schvalne dneska koukal cestou do prace jak to se mnou je-a slapu spis rovnobezne jenom nepatrne spickama k sobe,zato ale deviace-pravym chodidlem viditelne vic dovnitr:o)

          0 0
          • raceman  

            když šlapeš špičkami dovniř tak si zničíš kolena, doporučuje se právě špičkami od sebe

            0 0
            • maxtor  

              A kam narvu patu?? Včera jsem to taky zkoušel. Mám špičky mírně od sebe, ale fakt jenom mírně. Dál už bych škrtl o řeťez.

              0 0
              • St1c  

                jo ma sa vraj spickami od seba ale akosi sa mi v zivote nepodarilo nastavit kufre do takej polohy, a aj pochybujem ze sa to vobec da.

                0 0
                • lidumil  

                  dá se všechno, ale kufry si každý nastaví podle toho, jak mu to vyhovuje, není universální nastavení.

                  0 0
              • raceman  

                i ta troška stačí, nevím jestli ty spd ritchey co máš na kole mají možnost mírného pohybu boty v pedálu, shimana ano a tam si dáš nohu jak chceš, ty asi budeš muset nastavovat kufry

                0 0
            • Jirik123  

              to se neda takhle rict, kazdej ma nohy jinak krivy a kazdymu vyhovuje jiny nastaveni.

              0 0
    • yetti  

      Ja jsem najel nejakych 40tis na klipsnach a muzu potvrdit, ze s kvalitnima botama se s SPD slape fakt mnohem lip. Kdyz jsem chtel tahat pedal i nahoru, tak jsem musel mit klipsny hodne utazeny a dost me to skrtilo a s SPD je to pohoda tahas nahoru jako nic. Akorat na biku mam docela problem v terenu. Bez naslapu sjedu mnohem tezsi teren nez s nima. Proste se mi nedari vcas z nich vystoupit, abych zabranil padu, ale na silnici je to fakt parada. Uz bych nemenil :-)

      0 0
    • marapara  

      Tak to si teda piš :)

      0 0
    • rock  

      Patřím k té menšině, co nevyužije SPD na tahání pedálu nahoru (alespoň ne dlouho), protože pak se mi ozvou kolena. Ale když si na to dávám pozor, problémy nemám a jistota proti obyčejné platformě (hlavně za mokra) je neuvěřitelná. Takže SPD určitě ano …

      0 0
      • wroum  

        to je zvlastni, pro me je platforma s pinama ta nejbezpecnejsi vec. nohu sundas urcite rychlejc nez s SPD a noha mi z nich nikdy neuklouzla a ani nemuze, bo sou tam ty piny.

        0 0
        • cabbage  

          nedrží nohu směrem nahoru…

          0 0
        • Manas  

          Nesouhlasim. Jezdim oboje docela dlouho a s platformama si v hodne technickym terenu kde je znat kazdy zaber (XC myslim) si moc neskrtnes. Taktez hodne moc rozbity usek – sjezd (a ted XC i DH) je desne znat. Kolo je o dost vic ovladatelnejsi – nemusis se soustredit na udrzeni nohou na platforme. Ackoliv bych rekl ze se na fullu tyhle rozdily mirne stiraji … ale rozhodne ne uplne.

          0 0
          • wroum  

            ja jezdil SPD nekolik let, predtim klipsny a ted platformy (bavim se samozrejme o XC). nohu na pedalu udrzim bez problemu (drzej ji piny) v podstate v kazdym terenu a slapat jde taky. v podstate jezdim takovy SPD, ktery nedrzi smerem nahoru. a je taky fakt ze na XC mam vzadu zdvih skoro 15 cm, takze moc nedrncam. nepocituju v tomhle smeru nejakej hendicap oproti kolegum s SPD. dole sem stejne prvni :-) a nahore posledni (ale to je nohama)

            0 0
            • Manas  

              No ja s dolekop.com taky nemam problem s tim ze bych brzdil. Ale ja mam jen 9cm zdvih :-)

              0 0
            • visby  

              suhlasim s manasom… platformy su super, sam ich jazdim na DH, ale urcite je rychlejsie a jednoduchsie jazdit na SPD…

              SPD su na XC prakticky povinnost…

              0 0
        • Lipon  

          nekecas trochu? co ta krev od pedalu na letosni Ostasi? :-D

          0 0
    • vlk  

      Je to nejbáječnější věc hned po odpružené vidlici co člověk na kole může mít.Já si pořídil specialized boty a žádný problém s koleny apod nemám.Je to mnohem bezpečnější než klipsny, co jsem jezdil dřív.Hlavní výhodou je pevnost podrážky bot.Krásně se šlape, nikdy mě nebolí chodidla.Zápory jsem žádné nespozoroval.

      0 0
      • sportovni_biker  

        SPD rozhodně doporučuji, taky jsem měl strach (2× spadl :-) ).

        PS: Láďo, psal jsem ti mail, ohledně komponent, tak jestli budeš mít někdy minutku…

        0 0
        • vlk  

          Jo už jsem ti i odpověděl.Nevím tedy zda ti to k něčemu bude.

          0 0
    • climber  

      Fakt je to s nima lepší. Ze začátku budeš mít trochu pocit svázaných nohou, taky sebou asi parkrát pěkně švihneš a staneš se terčem posměchu. Ale až si na ně zvykneš zjistíš, že dávají daleko větší pocit jistoty při jízdě.

      0 0
    • maxtor  

      Prostě si je pořiď, ale ze začátku zámky moc nedotahuj a nechej je nastavené tak, aby nohu více méně jen přidržovaly (není to složité – stačí poštelovat jeden šroubek) a pak postupně dotahuj. Myslím, že si velice rychle zvykneš a budeš spokojený.

      0 0
    • kubad  

      Raekce kamoše po první jízdě.Pořídil si na trekingové kolo SPD + slušné boty.(Jezdil v teniskách+klip­sny.) Jezdí dlouho a hodně.

      Jiný svět super. Doporučuje.

      0 0
    • wroum  

      ma to vyhody i nevyhody. ja jezdil klipsny, SPD a ted uz jen platformy. SPD nepotrebuju – nedaj mi nic navic oproti platformam.

      0 0
    • Lance  

      Jak Ti to jen nakreslit…hmhm.....

      0 0
    • tjuren  

      Běž a kup si je…

      0 0
    • rasto  

      nekdy pred 5 rokama se nekde na zapade delala anketa, jaky vyrobek na kolo je nejlepsi od vymysleni kola: vyhrali to naslapne pedaly. kdo jde do nich, nevraci se zpet do klipsen (az na opravdu cestne vyjimky).

      0 0
    • nobody  

      tak uvažuji nad SH520, jak tady někdo doporučoval. co všechno k tomu musím koupit, SPD, kufry a tretry, všechno zvlášť? Nebo když koupím SPD, je to komplet i s kufry? A jaké tretry? Jaká typ nebo na co si dát pozor.

      0 0
      • maxtor  

        Když koupíš pedály, máš to i s příslušenstvím (tedy i s kufry) Zbývá ti koupit boty. V tomto ohledu ale těžko něco radit. Musíš si vyžkoušet, co ti nejlépe sedí.

        0 0
      • Lance  

        Jeste k tretram, ja si jako prvni koupil nejake John Lucky – byl jsem s nima nadseny,ale mely gumovou podrazku, ale neprislo mi to, jezdil jsem i maratony , jeseniky a beskydy, ale pred trema rokama jsem si koupil spesly s tvrdou podrazku a to je uplne jine kafe, proste uz pak nechces jinak! tot aspon muj nazor! tvrda podrazka je zaklad!

        0 0
        • grafik  

          namalovat by to slo? … :)

          0 0
          • maxtor  

            Moc Lanceho nedráždi nebo si tě najde a tou tvrdou podrážkou od spešlů kopne do ******:-)

            0 0
          • Radek Broz  

            Podle me by se Lancovi melo uplne zakazat psat, vsechno by musel vyjadrovat tema uzasnejma kresbama;-)

            0 0
            • Lance  

              tak jsem zacal, ale radeji vysvetleni vzdy pridam:) pro jistotu, je to narocne vyjadrit se kresbou, musis mit citeni........to spravne a cit v ruce at jsou cary presne

              0 0
    • kryspin  

      s spd vubec nevahej. je to jasna vec. ja jezdil bud jen na holych slapkach a pak rovnou SPD. Zadny pady, zadny se kaceni do strany, nic takoveho, uplna pohoda.

      0 0
    • Daf  

      Problém s koleny můžeš mít jen když si blbě nastavíš kufry. Ne každému je příjemné šlapat s kufrem nastaveným rovnobežně s podrážkou boty (svádí to ktomu při prvním namontování). Ja musím mít kufry nastavené tak abych mel chodidla v pedálech mírně do V.

      0 0
      • divinol  

        tAK JÁ SI TAKY PŘILOŽÍM.....měl jsem ještě v únoru klipsny,vozil jsme je ale volný…stačil mi ten pocit,že mi nevypadne noha ale spd je velký rozdíl…už bych bez toho nevyjel.....někdy mám pocit,že trochu bolí kolena,musím ještě zkusit jiné nastavení ale jistota při jízdě je jedinečná.....

        0 0
    • Krutohlav  

      Nebola tu spomenutá hlavná nevýhoda SPD: čím tuhšie máš SPD tretry tým lepšie sa ti bikuje ale tým horšie chodí. Ak jazdíš ťažší terén dosť často potrebuješ bike potlačiť do strmého kopca a potom je to utrpenie…

      0 0
      • maxtor  

        Proto si musíš dobře rozmyslet, jakou podrážku zvolit. Já mám tretry, se kterýma se dá celkem slušně chodit a zároveň mi podrážka nevadí při jízdě. Chce to dobře si vybrat.

        0 0
      • kubad  

        Tvrdší boty než SIDI Dragon asi budeš těžce hledat – a nevyděl bych problém občas popojít po svých žádné utrpení to není. Na trhu je řada modelů chce to si dobře vybrat.

        0 0
      • Jirik123  

        da se chodit i s tvrdou podrazkou, jen se to musis naucit. mam spesly sport a ze zacatku mi to prislo nemozny ale pak sem v nich zvladnul i 2h prochazku:-)

        0 0
    • Seadat  

      SPD jezdim asi ctyri roky a to sem zacinal zavodit na LOOKach v nakejch 14cti a myslim, ze kolena zniceny nemam a jestli jo tak urcite ne od kola ale od skejtu!!!!

      0 0
    • Tomahomo  

      Rád bych se zeptal na váš názor jak moc jsou SPD vhodné, když často používám kolo jako „dopravní prostředek“ po městě, tudíž chodím po obchodech, po úřadech atd. atp.

      0 0
      • maxtor  

        Tak to se ti asi SPDčka moc nevyplatí. V botech se dá nouzově chodit, ale na korzování po obchodech to moc není. Není ale problém koupit univerzální pedály, které lze použít jako prdály pro SPD (zámeek z jedné strany) a normální pedály ze strany druhé – dělá je např. VP. Pro tebe by nejspíš byly ideální.

        0 0
        • VencaV1  

          Anebo si muze koupit boty ve kterejch se chodit da a ktery maj schovany kufry aby necvakali.

          0 0
      • cíca  

        Na úřady jsou tretry nejlepší. Dost často se tam potkávám s lidmi, který by nebylo špatný v nich kopnout pěkně do ******.

        0 0
        • ushi  

          Tak,moje řeč!

          0 0
          • Krys  

            Tiez som si nedavno kupil spd pedale a ktomu spesly s pevnou podrazkou. Slape sa v tom vyborne. Standardne zastavenie na krizovatke uz mam zmaknute. V terene sice niekedy chytam paniku, ale uz sa to zlepsuje. Co sa tyka kolien, tak Specialized ma postaveny marketing prave na tom, ze ich tretry maju rovinu podrazky mierne naklonenu na stranu, takze kolena neopisuju osmicky a preto su menej namahane. Niekedy ma bolia slachy nad kolenom, ale to bude tym, ze s spd-ckami som zacal vyuzivat svaly, o ktorych som doteraz ani nevedel. To ale predpokladam casom prejde.

            0 0
    • Angi  

      Myslím,že skoro vše už zde bÿlo řečeno,já jen abys věděl,že s SPDcky jezdí i baby.Pred 4roky jsem vyměnila klipsny za tento vynález a říkám supr,špica.Nejvíc je oceňuji při drštičkopádech,to si říkám sákra mít klipsny,tak je po mě.Pokud ale nepadáš,můžeš si vychutnat jízdu,kdy ti noha nesjíždí z pedálu(měla jsem vždy klipsny na volno,páč jsem se bála,že nohu včas nevytáhnu,až to bude potřeba).Mám jen takový malý problémeček,nějak divně se mě tře bota,nebo kufr o pedál a dost to vrže,nemůže mě někdo něco poradit?Všechno mažu a jen v pedálu to není.

      0 0
      • pačes  

        Jestli to nebudou kolena Angi. Ne vážně, jesli nemáš SPD „šlehače“, je možný, že skutečně vrže tělo pedálu o podrážku. Mě to kdysi taky sr…, nesnáším, když při jízdě něco randá. Krom záměny jednoho z komponentů případně promazáním podrážky před jízdou s tím nic neuděláš. Pravděpodobně jsi již trochu ochodila podrážku a ta má mezi pedálem a botou nepatrnou vůli a vrže.

        0 0
        • raceman  

          může taky vrzat kufr v spd jako mi, mazat sem přestal, pořádně umyl a odmastil a sice si to občas vrzne ale je to lepší než mazat, protože se na ty spd potom chytá bordel a po 50 km stejně vržou

          0 0
        • Angi  

          Šlehače nemám,koleno jsem si strhala v Jizerkách,takže spíš bolí,s vrzáním se budu muset smířit,kamarádi na mě křičí Angííí vrže ti pedááál-samé klady a pozitíva:o((((

          0 0
      • pos3k  

        zkus vyhledat :-) muj prvni nastrel viz priloha

        0 0
        • Angi  

          Dík za rady a ochotu,ale jestli někde potkáš ženskou která jede s muzikou,budu to nejspíš já.

          0 0
    • nobody  

      kdyz tedy koupim SPD shimano 520, je to komatibilní se všemi treremi? Uchyceni kufru je vsude stejne? Treba adidas, diadora …?

      0 0
    • nobody  

      tak jsem si je koupil, viz www.bike-forum.cz/…0/forum.html

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.