• Mofo

    Zdravím, pro spoustu z Vás to asi bude nepochopitelný dotaz, ale zeptám se: Jde mi o průměr koncovek, z jedné strany by měl být vnitřní průměr stejný jako průměr bovdenu (snad), ale jak je to s průměrem druhé strany? Je hodně druhů nebo jsou návarky na rámech stejné?

    0 0
    • Daf  

      No uz jsem se setkal s tim ze do navarky na razeni jsem nenarval tu sirsi co byva treba u brzd. Ale treba koncovky od Aligatora jsou sesoustruzene na konci, tak ty pujdou vsude.

      0 0
    • kubad  

      Jsou dva druhy koncovek – řadící a brzdové. Tuším 5 a 6mm. Rámy by měly být na tyto průměry typizované – pozor nezaměnit. Možná v tom je problém

      0 0
      • Matony  

        4mm a 5mm

        0 0
        • kubad  

          Dik za opravu po 4 letech :-)

          0 0
          • Matony  

            JJ jsem slepej :-)

            0 0
          • Hroch obojzhivelnyj  

            Kdyby to bylo tak jednoduchy…

            Campa 11 radici 4.4 mm do r 2008

            Campa 11 radici Ultrashift 4.1 mm od roku 2009. Dava se do razeni bez koncovky, ac vsechny prikladane i webove navody tvrdi opak- Campa to zjevne taji..

            Prave jsem si tim prosel, hlavne proto ze mi prisla k novym Ergum stara kabelaz a koncovka podle navodu tam zjevne nesla narvat. Az jsem to vyhrabal nekde na RoadBikeForum.

            Aby toho nebylo malo mam na ramu asi 4 mm koncovky na zadni brzdovej bowden.

            0 0
    • Mofo  

      ještě jeden možná trochu kacířský dotaz, jak moc ovlivňuje dobrá, popř. špatná koncovka řazení?

      0 0
      • Daf  

        V podstate neovlivni. Ale kdyz koupis kvalitni duralovou soustruzenou tak az budes priste menit bowdeny tak ti koncovky zustanou. Protoze mosazne se vymackavaj a plastove praskaj.

        0 0
      • kubad  

        Pokud dobře sedí v rámu a bovden v koncovce, tak v podstatě nijak. Je to pak už jen otázka prachu a nečistot. Dřív nebo později se to zanese a postupně přestane dobře řadit.

        0 0
        • timi  

          Koupil jsem si bovden:

          http://www.kupkolo.cz/…ny_2295.html

          a k nemu koncovky:

          http://www.kupkolo.cz/…si_1189.html

          Jak jsem tusil, tak se koncovky nevejdou do razeni a do prehazovacky. Do ramu v poho. Do brzd (avid sd 7) jeste nevim? Na puvodnim kole byly takove zuzene. Asi bych mel koupit neco jako toto?:

          http://www.kupkolo.cz/…mm_5300.html

          Moc se mi to nechce davat bez koncovky (coz se natesno vejde.)

          Co si o tom myslite?

          0 0
          • Flegmatik  

            U toho posledního odkazu máš napsáno, že jsou pro 5mm bovden, čili je to stejná tloušťka, jako u té chromované koncovky, kterou si koupil. Dle mého si tím nepomůžeš. Musíš koupit slabší koncovku. Zajdi se poptat do krámu, na netu to hledat asi nemá cenu, max. pro ukázku.

            0 0
            • timi  

              Bovden ma 5mm. Vnitrni prumer koncovky je taky 5mm. Vnejsi prumer koncovky je tudiz vetsi. Vnitrni prumer diry do razeni je taky kolem 5ti mm. Tudiz se do nej koncovka neda nacpat. Kdyz se pozorne podivas na posledni odkaz jak si psal, z jedne strany se do ni vejde bovden prumeru 5 mm a druha strana co se strka do neceho je zuzena na vnejsi prumer taky asi 5mm.

              0 0
              • Flegmatik  

                Jo, máš pravdu, že je zúžená. Ta by tam šla. Do té rozšířené části dáš 5mm bowden a zbytkem se prostrčí jen lanko.

                0 0
          • Flegmatik  

            http://www.kupkolo.cz/…mm_4021.html Tahle je slabší.

            0 0
            • timi  

              jj, to ano. Jenze je pro bovden 4mm a ja mam 5mm.

              0 0
              • raceman  

                a co ti brani trochu ten bowden seriznout? ;-)

                0 0
              • lidumil  

                Jak píše kubad před 4 lety – řadicí bovden ma 4 mm, brzdový 5 mm a podle toho kupuj koncovky.

                0 0
                • Pavel100  

                  Používám 5mm bovden Alligator jak na řazení tak na brzdy a funguje to bez problémů (Sram X.9, XT, XTR). Koncovky hliníkové Alligator v barevném eloxu … tak mám doma jeden průměr bovdenu a koncovek a ne pořád řešit 4mm a 5mm a neustále něco dokupovat:-)

                  0 0
                  • Pavel100  

                    jo a korálky nesnáším = akorát to vrže a klepe:-)

                    0 0
                    • timi  

                      Pavle prosimte, znas nekoho kdo pouziva na vsechno bovdeny 5mm jako ty? Ja je mel na kole na vsem, ktere ve sve dobe stalo 25tis. Ted jsem to chtel udelat na jinem kole, beham po praze s fotkou koncovky aligatora a prijde mi, ze na me divne koukaji. Mimochodem nesehnal jsem. Proc pry nepouzivam bovdeny na brzdy 5mm na razeni 4mm. Ma toto forum nejake soukrome zpravy? Chtel jsem ti napsat mimo vlakno a nenasel.

                      Tomas

                      0 0
                      • romachain  

                        Já jsem v Brně v Hobbysportu cca před pěti lety kupoval 5mm černej řadící bovden „Author“. Tehdá tam jinej ani neměli. Na krámě jsme měli (a asi ještě máme) 5mm řadící bovden v šedé barvě.

                        0 0
                      • juli  

                        A proč ti vadí použít pro řazení bowden 4 mm? Vždyť ten je určený pro řadící lanko o průměru 1.2mm. Brzdová lanka mají průměr 1.6mm, proto se používá 5mm bowden.

                        0 0
                        • timi  

                          Nevadi. Jen jsem uz koupil na vesechno 5mm.

                          Prvni duvod:

                          Na koupenem kole jsem je mel a nebyl problem.

                          Druhy duvod:

                          na kupkolo.cz pisi:

                          • Vhodný jak pro vedení brzdových tak řadicích lanek
                          • šíře 5 mm

                          http://www.kupkolo.cz/…ny_2295.html

                          0 0
                          • juli  

                            njn, jenže to je univerzální bowden spirálově vinutý. Na řazení je vhodnější použít bowden, který je vinutý přímo, ten bude mít rychlejší a přesnější odezvu na pohyb řadící páčky, nebo otočného řazení.

                            0 0
                            • timi  

                              Co myslis tim spiralove vinuty a vinuty naprimo? Koukam na rez tohoto a vypada, ze uprostred je nejaka trubicka. Okolo ni jsou asi podelne jemne draty. A ty jsou copankovite ovinute spletenym dratkem. A navrchu je pruhledna neco jako buzirka. Lepe to popsat neumim.

                              0 0
              • Smazaný účet  

                bud si to na kolo blbe naskladal, nebo si zvolil zcela nevhodny zpusob nakupu bowdenu podle koncovek:D

                0 0
                • timi  

                  Dekuji vsem, za nazory. Udelam to jako Pavel100. Tak jsem to mel i na svem starem kole jiz po zakoupeni (FujiTahoe2003). Jinak kolo jsem nestavel. Jen menim pritelkyni nejobycejnejsi bowdeny za malinko lepsi(na Superior XC 830w) a chci dat vsechny stejne. Nesikovne jsem pri vymene vidlice nechal delsi dobu bowdeny vic ohnute a ted to spatne radi.

                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.