Šířka řídítek a jízdní vlastnosti

80 nepřečtených
  • kycis

    Zdravim, v souvislosti s bike-forum.cz/forum/fot­ky/kola_a_kom­ponenty.html?de­tail=2183 shanim nova riditka. Chtel jsem koupit nejaka ne moc draha hlinikova od Pellsu maji do 400, ale jde mi o to ze ta puvodni byla 580mm, ale Pells dela jen 560. Myslite ze ty dva cm budou mit nejaky zavaznejsi vliv na navykli posed a hlavne ovladani kola? Diky

    0 0
    • Gorgov  

      S uzsima riditkama se vejdes do mensi skviry, kdyz treba predjizdis kolonu a proti jedou auta. Takze urcite brat uzsi:)

      0 0
      • McBlacky  

        nebo mezi tramvaje :) s 580 to jde, pokud stojí tramvaje na zastávce.

        pells dělá i 580 mám od nich dvoje jedny normál jedny OS.

        0 0
        • blue  

          tak to mi musis nekdy ukazat na nejaky zastavce :-)

          0 0
          • McBlacky  

            možná to nepůjde ve všech, ale mám pocit že v Ječný to jde určitě :)

            0 0
            • blue  

              no, zkouset to urcite nebudu :-) sem minulej tejden prisel o pulku zubu a to by mohlo na nejakej cas zase stacit :-)

              0 0
        • kycis  

          Ale to jsou asi OS nebo vlastovky,co? Podle katalogu jsou rovny riditka na normal predstavec jen 560:-(

          0 0
        • Ondrais  

          mám vyzkoušeno i s 680 :-)

          0 0
    • goofy  

      560? To jsou riditka na silnicku, ne? Dyt to mam sirsi gripy… :-)

      0 0
    • poiko  

      sakrys, chlape, ty jsi tak 200 metrů od ode mě:) já bydlim nahoře u sámošky.

      0 0
    • JMT  

      cim vic tim lip, aspon answery (maj 600)

      0 0
    • UCHI  

      Doporučuji raději širší řiditka, já mám 640 mm a nemá to chybu oproti 580 mm dávají daleko lepší ovladatelnost a jistotu hlavně v terénu. Průjezdnost ve městě je horší ale dá se na to zvyknout.

      0 0
    • libik  

      ahoj, kazdymu samozrejme vyhovuje neco jinyho. ja sem zkousel od 580 plynule az do 720 (samozrejme na ruzny styly a na jinejch kolech) a pro me je idelani na XC 600mm a na fr 680mm… dycky kdyz sem presedlal z fricka(720mm) na xc (580mm) tak sem mel pocit ze se s tim neda na xc jezdit, ze snad ani nezatocim, kazdopadne jde a zvyk. Ja bych volil aspon 600mm !

      0 0
    • jirkag  

      Ja mel na XC 600mm a ted sem si koupil novy kolo a furt sem mel pocit, ze se mi tam ty ruce nejak nemuzou vejit a ze to drzim nejak divne a pak sem je zmeril a maji jen 580mm. Tim chci rict, ze i ty dva centaky sou poznat. Ja bych radeji volil sirsi.

      0 0
    • cabbage  

      momentalně mám na xc 690–700 vlastovky a neni to nic moc.. sice by se tam vešla spousta věcí jako mapník, alespoň 2 lockouty, tacháč, gps a tepák, ale nějak blbě se s tim zatáčí:-/ ideální jsou tak 640 nez rohů…

      0 0
    • jecnak  

      Pokud na 56ky nedas rohy, tak je to ok. Ja osobne mam obrovsky problemy se s uzkyma riditkama (54) dostat do spravne stopy v rychlych pozvolnych zatackach. Uz se tesim az budu mit zpet sve 60ky. Na druhou stranu s uzkyma se lip, aspon mi to tak prijde, jezdi rovinky.

      0 0
    • vasek80  

      OŽIVUJU

      Dá se vůbec na 580 řídítka zvyknout? Jezdil jse doposavad vlajdy 630 – 650mm (670 už bylo moc) a dnes jsem nahodil rovná 580mm a docela šok. Najel jsem jen pár metrů okolo garáže, ale e to zvláštní, nedovedu si představit dát na ně ještě rohy.

      Řeším, jestli je nemám vrátit, mám je půjčené. Na kolo se ještě měsíc nedostanu, tak se nechci unáhlit po prvotní 200 metrové zkušenosti.

      0 0
      • Polka  

        Da. Jezdil jsem je asi 5 let a ted je mam jeste i na zimakovi. Kdyz presednu na ty s 60cm, tak mi to prijde jako strasnej rozdil :) (oboje jsou rovny rodla)

        0 0
      • Tomcat  

        No tak zvyknousi můžeš. Hlavně posiluj až se budeš na tak malý páce přetlačovat s kořenem nebo podélnou teréní kolejí budeš to potřebovat.

        0 0
      • Kubas.1  

        zvyknout si určitě jde, nicméně mě třeba úzkej úchop strašně vadí, blbě se mi dýchá…chce to vyzkoušet

        0 0
        • vasek80  

          U vlajd mi bylo nejsympatičtější 630, uvidíme

          0 0
        • Tomcat  

          Hele mě fascinuje, že se řeší dýchání, hmotnost, image, čelní odpor. Ale taková věc, že čím užší tím je snadnější ti to v terénu něco vyrazí z rukou ne. A to bych řek, že je zásadní.

          0 0
          • Kubiczech  

            Většinou se takhle úzká řídítka vozí na těch kolech, kde ti řídítka z ruky nemá co vyrazit a když, tak jen výjimečně. Jinak bych zkusil posilovat vršek, jestli je s tím problém. (:

            K věci – střídám 580, 660 a 685mm a žádný problém v tom nevidím. X dalších věcí při přesednutí z kola na kolo vnímám víc.

            0 0
            • Mr.Duck  

              Já střídám 560 a 785, a nějak je to celkem znát kdykoliv sjedu z Áčka ;-(

              0 0
              • Kubiczech  

                Citlivko. (: Já s tím v terénu problém nemám, ale mám to na dvou úplně odlišných kolech.

                0 0
                • Mr.Duck  

                  Tak u mě ty kola tak nejsou uplně stejný no, to možná taky bude mít trochu vlivu ;-)

                  0 0
        • Tina  

          Chudáci „silničáři“. Tí sa so svojimi 42 alebo 44cm širokými riaditkami asi zadusia. Sa im musí strašne ťažko dýchať :)

          0 0
          • Mr.Duck  

            A maj zlomený páteře podle mě. Vyoperovaný žebra nebo tak.

            0 0
      • goofy  

        Nechapu proc se vracet k prehistorickym zvykum, ale kazdeho vec to jest…

        0 0
      • mr.antik  

        na toho xc pevňáka? bez rohů to ještě jde, třeba cenťák na každou stranu jde nastavit pomocí gripů s objímkou… ale na nevim nevim jestli bych si zvyknul…

        0 0
        • vasek80  

          jj na toho Tractiona, když jsem si tak dával ruce na gripy stranou, tak odhadem 60 cm by bylo pohoda. Takle mi centimetr na každé straně chybí. Rodla jsem si nechal. Uvidím po první pořádné projížďce, nechtěl jsem dělat závěry po pár metrech. Spíše si budu muset zvyknout na držení gripů u kraje a brzdy a řezení mít nadoraz gripu. Mám rád mezi gripem a brzdou minimálně 1 cm. Ještě mě napadlo seříznout gripy… Místa mám dost

          0 0
          • goofy  

            A nemas tam lepsi hodit nejake ty 63cm, co ti nejvic vyhovovaly a vic neresit? Nevim no, ale prijde mi divne si schvalne davat uzsi riditka, kdyz sam rikas, ze ti ty sirsi vyhovuji…

            0 0
            • vasek80  

              Abych to uvedl na pravou míru. 630 jsou stávající vlajdy Eastony. Potřeboval jsem na kole natáhnout a snížit posed, takže jsem vzal o 10 mm delší představec a rovná rodla.

              Chtěl bych raději třeba 600mm, ale tyhle se tak nějak naskytly za supr peníze.

              0 0
              • vasek80  

                Ještě doplním, mohl jsem je vrátit, ale jelikož od října jsem neseděl na kole a každej volnej den rekonstruuji byt, tak nemám šanci si urvat čas na vyzkoušení. Ten bude až skončím práce v bytě, což bude koncem měsíce. Rodla si ale nechám, kdyžtak je potom prodám. Stejně si po první projížďce pořádnej obrázek neudělám.

                0 0
      • notobi  

        na starým kole co mam jako přibližovadlo do práce mam 480 a nedělala mi problém jízda v terénu. Na Fullu byly původně cca 620, ale jelo se mi na nich děsně blbě (ruce ze široka mi vadily) tak jsem je seříz na 580 a už mi to vyhovuje. Každej to má prostě jinak mě osobně se se širokýma jezdí blbě, ale třeba přijde doba kdy je budu mít taky. Zatim mi vyhovuje těch 580 dostatečně.

        0 0
      • vasek80  

        Uzavřel bych to. Dnes jsem se utrhnul na hodinku na kolo a rodla jsou v pohodě. Z garáže jsem je na zimáku co má 630 vlajdy a přišly mi hrozně široké, ačkoli jsou mi normálně OK. Jsem zvědav až jednou přeskočím na Ghosta s 670mm.

        Je zajímavé, jak hodinka stačí aby to člověku rozhodilo představu co je ideální.

        0 0
      • pepino  

        Ted se jezdí 800, i na ten metr dojde.

        0 0
    • camlost  

      jak psal McBlacky o něco výše, mnohem větší problém než šířka řídítek mi dělá třeba jen o milimetr jiná předozadní pozice sedla.

      (řídítka mám 645 mm bez rohů, 560 mm s rohy a 620 mm s rohy)

      0 0
      • Tomcat  

        mnohem větší problém než šířka řídítek mi dělá třeba jen o milimetr jiná předozadní pozice sedla… …lol . Ještě nějaká teorie ze světa mýtů, galusek, klipsen, řazení na rámu a pletených dresů? Tohle sou starý silničářký pověry nešířil bych je.

        0 0
    • mirabike  

      došel jsem až na 720… je to super na ovládání i posed mi vyhovuje.. (na silničce mám 440 – vnější rozměr)

      0 0
      • Smazaný účet  

        Ono hlavne zalezi jakou mas postavu. Nekdo s kratrsima rukama/uzsima ramenama by uz pri tak sirokych rodlach mohl mit problem s vyuzitim rejdu:)

        0 0
        • mr.antik  

          tak základem je vybírat řidítka podle toho, jak se s nima jezdí a ne jak to vypadá na fotkách :-))

          Nechci se rouhat, ale zvažuju, že svoje 700stovky o 5mm na každé straně říznu :-))

          0 0
    • novas32  

      kratky cas jsem majitelem fullu a resim sirku riditek.

      na silnici mam 420 mm, na HT rovna rodla 600 mm a na fullu jsou vlajdy 700 mm siroke. mozna je to zvykem z HT, ale prijde mi to, jako kdyz sedim na motocrossove motorce, proste sileny nezvyk.

      bude porizeni neceho uzsiho kontraproduktivni ve vztahu k ovladatelnosti kola? videl bych to tak na 640 mm. mozna bych sel zase i do rovnych rodel, vyhovuje mi vic delsi posez, tady na tom sedim jak na chopperu :)

      0 0
      • mr.antik  

        Záleží co to je za fulla a na jaký styl jízdy. Jestli to má být na stejný styl jako HT, měl by být i posed podobný.

        Zkusil bych nejdřív hýbat s tím co máš – zkusit níž, případně delší přestavec a uděláš si představu.

        0 0
        • novas32  

          Trek Fuel EX 8.

          ta sirka je silena, myslim, ze delsi predstavec to moc nespravi. a jezdeni v terenu by mi stylove asi vyhovovalo vic jako na HT, poridil jsem ho jednak kvuli zadum (operovane plotny) a pak chci si uzit nejake pekne singletracky

          0 0
          • Slavoš  

            Jak dlouho ty vlajdy jezdíš ?

            0 0
            • novas32  

              mam na nich nejakych 150 km

              0 0
              • borda  

                Nazdar :-)

                Protoze jses ze stary skoly, stejne jako ja, pochybuju, ze si zvyknes. Ja dal dnes 64 cm na hardtaila a jeto siroky jako prase. Na kolo jako je trek fuel si myslim, ze tech tebou zminovanych 64 bude ideal. Bud to rizni, nebo vymen. Spis vymen, protoze uz je to dost velky zkracovani.

                0 0
              • Slavoš  

                Tak vydrž, pokud si ani po 2tKm nezvykneš tak řež nebo vyměň.

                0 0
          • mr.antik  

            no jak říkam, šířku zatím nech, maximálně pořeš výšku a zbytek posedu a uvidíš po pár týdnech.

            0 0
          • Kubas.1  

            700 už je docela dost, na trail bike bych si já dal 685, ale sem zvyklej na širší rodla, takže klidně něco mezi 640–680

            0 0
          • jIrI___  

            Na EXku mám 640 mm a už mi to připadá jako taková horní hranice k tomu kolu, snesl bych i o něco užší. Ale záleží hlavně na tvých pocitech.

            0 0
          • Chlebovnik  

            700, to neni žádná šířka. Vždyť to už se dneska jezdí běžně na XC. =D

            0 0
          • Lišák  

            Na HT mám 580 rovná, na FS jsem začal s vlajdama 685 a nemohl jsem si zvyknout. Po cca roce jsem zkusil 620, to už mně přišlo skoro dobrý, ale po testnutí 640 jsem zjistil, že to je moje míra. Forbec mám na všech třech MTB, co používám 90mm. Ty 620 jsem nakonec dal na HT zimáka.

            0 0
          • novas32  

            jeste jsem vecer premeril HT, nemam 600, ale 580mm. takze skok na 700mm je fakt propastny a jak psal Borda, 640 bude myslim az az. posez je uplne odlisny, mnohem vzprimenejsi, ale to mi u TB neprijde na skodu. predstavec na HT 120mm (Author ma myslim obecne delsi posez a uplne mi to vyhovuje), na TB je predstavec 90mm, ale tady bych ho asi nemenil, posez jako takovy mi vyhovuje. myslim, ze v tomhle pripade jde jen a jen o tu sirku. jeste resim, jestli vlastovky (kdyz, tak urcite melke), nebo rovna riditka, ktera by mi asi vicemene ucelove malinko natahla posez…

            jestli dojde na zmenu rodel, budou tyhle k mani, mel by to byt tenhle typ:

            Bontrager Race Lite Low Riser, 31.8mm, 25mm rise, 9 degree sweep, délka jak jsem psal 700 mm

            edit: nemel by nekdo z Prahy nejaka riditka 640mm na vyzkouseni?

            0 0
    • lazza  

      Ovlivňuje změna velikosti kol (přechod z 26" na 29") i volbu délky řídítek? – tj. bude se stejně širokýma řídítkama (740mm) stejně ovladatelná 26" jako 29"? Anebo je to spíš otázka geometrie kola, hlavovýho úhlu apod.

      0 0
      • tromboonen  

        Bych si dovolil tvrdit, ze sirku rodel ovlivnuje hlavne moda :)

        Mrkni na zacatek vlakna, tam se resi sirka 400/560/580 (rok 2006)… tady uz jste na 740, nedavno se nekdo ptal tusim na 800… to uz je na okresce problem predjet..

        0 0
        • goofy  

          Tak móda nebo nemóda. V roce když bylo založeno vlákno jsem už dávno vozil 710 mm a lidi se na mně divně dívali. Nakonec jsem skončil u 785 mm a širší bych už ani nechtěl. Ale ani užší. Je to hodně o šířce ramen a osobních preferencích. Ale je fakt, že když někdy vidím 150 cm dívčinu držet řidítka, jak by chtěla vzlétnout, tak si říkám, že móda to každopádně taky bude :-)))

          0 0
          • Smazaný účet  

            Byla to móda a stává se z toho norma… Navíc hodně lidí nenapadne vzít pilku a „řezat si kolo“, i kdyby jim užší řidítka vyhovovala třeba s ohledem na tělesnou stavbu a to, co jezdí. Prostě neví, že „se to dělá“, neřeší to. Bikerů s posedem „sedím na hajzlíku a opírám se o zárubně“ (co do výšky a šířky) potkávám stále víc. Já jsem se zastavil na cca 680 mm.

            0 0
        • pepino  

          Asi jako návrat rovnejch místo vlajd.

          0 0
        • Pedro404  

          400 v prvnim příspěvku je cena, ne šířka:)

          0 0
          • tromboonen  

            Ajo, sorry, ja jsem menecennej silnicar, 400 je normalka sirka, zato ty ceny bejvaj trochu vyssi :)

            0 0
        • Dorsiflex  

          Móda asi má nějaký vliv, ale že hlavní nemyslím. Cyklistika se vyvíjí, zvlášť „segment“ technického bikování. Vidím to na sobě – jak postupně jezdím techničtější a techničtější věci, tak nějak přirozeně se mi i posunuje šířka řídítek. Začínal jsem na 620, pak 680, dál 720 a teď 760. Krátce jsem i zkoušel 810, ale to mi hrubě nesedělo a to mám 2 metry.

          0 0
      • goofy  

        Ovladatelné určitě stejně nebudou, protože to je 26 a 29…

        0 0
    •  

      by mě zajímalo kdo jezdí na 29 s rohama a jakou šířku rovných či vlajd

      0 0
    • lazza  

      Startovat diskusi, jestli jsou širší rodla módní nebo nejsou, a zda jsou vůbec nutná, nechci: širší mi prostě vyhovují.

      K věci ale: jen teoreticky mě napadlo, že větší kola budou vyžadovat větší páku=větší rodla. Ale možná je ta úvaha úplně blbá. Proto se ptám…

      0 0
      • jenda kohout  

        Pravdu máš.

        0 0
      • goofy  

        Tak hlavně si kup řidítka jaké ti vyhovují. Těma neobratnost 29 stejně nezachráníš.

        0 0
      • PENE  

        Asi to tak bude, když jsem se šel zeptat do krámu jestli mají řidítka 700, tak se mě ptal jestli to chci na devětadvácu. :D

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.