Zmena tlmiča z 152 mm na 165mm - ma to vplyv na rám?

39 nepřečtených
  • paz

    Rad by som vymenil tlmič na ráme Specialized FSR XC 2004, mám tam momentálne pružinovy 6,0" x 1,25" (152mm/31.75mm) Bohužial zohnať air tlmič aj alebo bez lockoutu v tejto veľkosti je problematické až nemožné. Napadlo ma skúsiť tam dať air tlmič o niečo dlhší – 165mm. Má s podobnou prestavbou niekto skúsenosti – aký to ma vplyv na rám pri takejto zmene geometrie? Ďakujem vopred za rady.

    0 0
    • Jenda  

      nemyslis ze rozmer tlumice je pro dany ram pevny?:-)

      0 0
    • Caryfuk  

      Zmeni se ti uhel hlavove trubky a vidle bude vic postavena, zalezi na puvodnim uhlu, zda to bude jeste mezich tolerance. Plati vic postavena vidle – kolo neklidnejsi.

      0 0
      • paz  

        dakujem za nazor, snad ten 1 cm nenarobi az take problemy. Snad to nebude mat inak negativny vplyv na ram…

        0 0
        • kOmE  

          zmeni se tim i prubeh pruzeni,budou jiny krajni polohy a tim i pomery pak ,13 mm je na zdvihu aspon 20mm ,takze stredový slozeni se zvedne o nejakejch 15mm vejs ,ale treba to bude ok

          0 0
          • Pá-dlista1  

            No na zdvihu to byva vetsinou trojnasobek. Existuji, ale vyjimky (LRS, Foes 2:1 atd.)

            0 0
            • paz  

              to znamena ze ma to zmysel zmenit tlmic za tlmic s inou dlzkou? alebo smam radsej neriskovat skusat najst/objednat tlmic v povodnych rozmerov? Totiz nerad by som poskodil ram…

              0 0
              • Pá-dlista1  

                Nebal bych se ani tak poskozeni ramu jako spis totalni zborceni geometrie. Uz ted mas hlavovy uhel 71°C coz je sice na XC ideal, ale je to ta horni hranice pouzitelnosti. Kdyz tam vrazis ten delsi tlumic, tak to bude jako kdybys mel vzadu 140mm zdvih. Hrozne se to kolo nakopne a nebude se na nem dat rekl bych vubec jezdit.

                0 0
                • paz  

                  vidlicu mam nastavitelnu 100 – 120 mm, permanentne na 120 mm takze to trosku o par mm ten uhol zmierni…

                  Ako pises, tak to radsej necham tak, zatnem zuby :-) a budem zhanat air tlmic povodnych rozmerov, ach jo…

                  0 0
                • fousek  

                  no neslo by to vyresit vetsim SAGem? no pokud by mel ten 165 mm tlumic stejnej zdvih tak na ukor zdvihu

                  0 0
                  • kOmE  

                    ten ale stejnej zdvih nema ,a kdyz das vestli sag ,tak se to bude i vic houpat

                    0 0
            • kOmE  

              to je pravda ,ale nevim kolik to dela presne tak jsem to napsal takhle ,dokonce na zacatku zdvihu je u speslu te pomer vesti a pak se snizuje ,aspon teda u bighitu

              0 0
              • Pá-dlista1  

                Tady to šacuju na cca 3,14

                0 0
                • paz  

                  tak to je dost… to neni dobre :-(

                  0 0
                • kOmE  

                  ma to zdvih 75 nebo 90 a zdvih tlumice 31,75 takze zalezi na pouzitym zdvihu,pri tom vetsim to bude na zacatku aspo 3,5 ,co uz udela pomerne dost s geoskou

                  0 0
                  • paz  

                    momentalne to mam na 90… ak to dam na 75 pri vidlici 120 mm bude to take zle tiez?

                    Chalani, dakujem za vasu ochotu poradit mi, musim koncit na internet sa dostanem az rano, ak by ste este na nieco dolezite prisli dajte mi vediet… dakujem!

                    0 0
    • lubos  

      Nebo canecreek, ale diky vzduchovemu tlumeni ne moc dobry pod nejakych 5 stupnu www.canecreek.com/195.html (od 135mm) prodava se na www.phenix.cz/index.php?…

      Pak manitou , treba www.answerproducts.com/items.asp?… (ostatni modely neuvadeji velikost, asi bude taky od 152, otazka je, jestli se dovazeji)

      rockshox zda se uz dela az od tech 165mm.

      No, snad jsem ti pomohl :)

      0 0
      • paz  

        jasne, pomohol, dakujem za skvele typy,

        najlacnejsie vychadza manitou Radium RL ale ten ani v CZ a ni v SK uz nie je. A kedy bude najblizsie ze netusia…

        kedze uz mam zainvestovat skusim FOX Float RP3, sice je najdrahsi ale myslim ze sa to vyplati…

        este raz dakujem vsetkym za rady, velmi mi to pomohlo spravne sa rozhodnut.

        0 0
        • lubos  

          este som zabudol dopisat, ze niektore z tlmicov, ako napriklad canecreek a tusim aj manitou su nizkotlake, fox a rockshox je vysokotlakovy. DT Swiss neviem. Co to znamena v praxi … napriklad ja si na Sugara fox tlmic dat nemozem. Pretoze aby to pruzilo musi v nom byt tak max. 100psi, a pri tejto hodnote je nepouzitelny z dovodu tlmenia, je uplne utlmeny (aj ked je vysroubovany na min.). To iste rockshox. Takze by som mu musel upravit komoru .. aby mal vyssi tlak. Co sa nehodi zas z principu. Ale tvoj pripad to nie je, kedze mas Specialized FSR. Tam sa fukaju podstatne vyssie tlaky. Myslim, ze Fox tlmic s propedalom bude ok, napokon, dava sa to na tieto ramy bezne.

          0 0
          • paz  

            to zamena ze ak by sa mi podaril tam dat manitou Radium RL – nemuselo by to splnat resp. netlmilo by to tak dobre ako FOX s propedalom?

            0 0
            • lubos  

              Toho by som sa neobaval , ze by to netlmilo, ale nepoznam tento system, a nikto z tych, s ktorymi jazdim ho nema. Ja osobne mam tiez len Swinger 3way (spv). Ten je ok. Ja osobne propedal nemusim (i ked som ho nejazdil :).

              0 0
              • paz  

                na manitou stranke som na siel ze sa an ten Swinger 3 way vyraba aj v 152mm velkosti… ale kde ho zohnat… v SK a CZ nemaju ziaden tlmic vtejto velkosti.. neviete o niecom?

                0 0
                • lubos  

                  No, v Podunajskych som kedysi davnejsie nieco take videl, bolo to kratke, ale neviem ci prave taketo. Ale ked sa najblizsie u nich zastavim , pozriem.

                  0 0
                  • paz  

                    skusal som dodavatelov manitou v SK aj CZ… tam nemaju nic… ale skusim obvolat obchody.. ten v podunajskych to je dobry tip…

                    0 0
                    • lubos  

                      Este mozes ist na vylet do Viedne :)

                      0 0
                      • paz  

                        to by slo tiez… je to za rohom…btw volal som do podunajskych zajtra sa tam stavim, ze nieco najdu pozru… :-)

                        0 0
      • Peslezedirou  

        Ahoj, zeptám se jak jsi spokojený s tím tlumičem Cane Creek SD5? Tlumení atd. díky moc…

        0 0
        • lubos  

          Zatim jsem spokojen. Tlumic funguje dobre, docela dost zajimave, jako kdyby mel inteligentni tlumeni, a to je tlumeni jenom vzduch. Ale je to asi taky diky zadni stavbe toho Sugara. Mohl by akorat lehci, ma nejakych az 240g tusim. A byl docela levnej.

          0 0
          • Peslezedirou  

            Už jsem se o tom bavil s Blue, vozí ten samý tlumič jako ty. Seřizoval jsi už interně tlumení nebo ti vyhovuje tovární nstavení? Dělá se to snad jinou velikostí toho bazmektu, či co.

            0 0
            • lubos  

              No, docela jsem se bal, ze vyhovovat nebude. Ale asi vyhovuje, nestezuji si. Alespon se nemusim zabyvat nastavovanim dalsich n systemu. Ale myslim, ze kdyz je chladeji uz by to asi chtelo prestavit. Ale na nem stejne nejezdim pod nejakych 6–7 stupnu .. tak neva. Pro nastaveni se musi rozdelat vnitrek pistu, nejenom klasicky odsroubovat komoru. A nejde to uz delat rukou, a neni to uplne jednoduche. Tak jsem to nechal byt. DLe canecreek webu je na to tuning kit .. ale v spominanem obchode o tom nic nevedi. Nastavuji se 3 veci

              1. tlumeni odskoku, vymenou dilce, jde o sroubek s dirou , bud vecsi nebo mensi dira, kudy vzduch prochazi .. mensi je myslim vetsi utlum
              2. comprese, ta se meni nejakou podlozkou, tlustci nebo uzsi.
              3. progresivita (ke konci), prestavenim nejakeho uzaveru uplne na konci pistu, tusim to meni nejakou vzduchovou komoru. Neni nic potreba menit, jenom se to zatoci nebo odtoci.

              Mam pucenej i starsi CLoud Nine, kde tohle vsechno ma externi regulaci, jsem se s tim i hral, ale nejak … nevim. A chtelo by to znovu Nine vyzkouset, nejak se mi ale nechce :) Rozdil tam je, a taky nevydava splouchavy zvuk :)

              0 0
              • lubos  

                Jinak nedivil bych se, kdyby ten tlumic byl nastaven primo na muj ram. Nebo se primo takhle dela. Nevim. Funguje docela zajimavo. Kdyz prejdes diru, tlumeni je rychle , kdyz se v sedle zhoupnes vraci se pomalu :)

                0 0
              • Peslezedirou  

                Skoro dva dny tě už zpovídám, viď? :o))) Taky jsem o tomhle tlumiči uvažoval, ale nakonec jsem vzal foxe. Blue právě psal, že je s ním v celku spokjený. Myslel jsem si, že příslušenství k tomu bude právě ten šroubek s různě velkými otvory. Bohužel jsem nenašel nějaký shop kde by ho měli, ale teď už je to stejně jedno. Vlastně ID sport jako dovozce má odkaz na cc stránky. Stejně dík…

                0 0
                • lubos  

                  Nevadi :) Jinak i ja jsem si myslel, ze neco jako par veci navic jako tuning bude .. no, co se da delat. Stejne ale ladit kompresi a hlavne tlumeni takovymhle zpusobem by bolo silene. To uz radeji AD12, tam na to jsou externi sroubky. Krome progresivity. Ale ta se nastavuje obecne mnohem jasneji.

                  Fox (konkretne septune 190mm) jsem zkousel .. bohuzel, nepouzitelny. Kvuli nutnosti tlakovat na hodne nizkej tlak.

                  0 0
                  • Peslezedirou  

                    Když jsem koukal na jejich stránky tak je tam vyobrazený ten klíč na povolení vnitřku tlumiče, ale zase není problém si ho vyrobit.

                    Jezdím poměrně málo přepákovaný rám (jednočep) a tam je ten fox hodně znát, velký útlum přesně jak píšeš. Naštěstí jeho síla stejně jako Propedal postupně mizí tak začínám mít podezření na těsnění :o/ Začínám přemýšlet o návratu na HT :o)

                    Jinak pěkný víkend, letím domů.....

                    0 0
    • Peslezedirou  

      Koukni na DT swiště :o) v nabídce tvůj rozměr mají.

      www.bottico.cz/…yrobkysk.php?…

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.