• Kohout

Už mě nebaví přeplněné běžecké stopy a chtěl bych zkusit ježdění v neupraveném terénu. Máte někdo tenhle druh běžek? Jaké jsou zkušenosti? Díky všem.

• jonti  

Skusenosti mam iba s klasickymi „terennymi“ bezkami, teda normalnymi bezkami s normalnymi topankami bez ocelovych hran. Zist sa na tom da ovela viac ako by si cakal, napr. aj zjazdovka v Jasnej :) Co bol uz dost extrem. Tzv. backcountry maju nevyhodu ze su o dost masivnejsie a tazsie ako klasicke bezky. Podla mna ked uz tak skialpy, s tym sa vazne da aj narocnejsi svah.

• defenger  

O běžkách back-country taky uvažuji (např.Sporten) Takže mě skušenosti taky zajímají… Pro volný terén bez extrémnů…

• hermes  

Sporten dělá backcountry v několika šířkách, ty nejužší jsou stejně široké jako jejich klasické turistické, oproti uvedené třídě bych neřekl, že je jejich hmotnost nějak větší (subjektivní dojem po potěžkání). Rovněž zvažuju o jejich koupi, ale chtěl bych je používat i ve stopě, v jednom obchodě mi řekli, že nejužší varianta jde použít ve stopě v druhém že ne… Neví někdo jak to opravdu je??

• Andrzej  

vyuziju zalozeneho threadu. umi tady nekdo zatacet telemarkem? ja sem to parkrat zkusil na bezkach a vubec nechapu, jak na to. urcite na to budou lepsi skialpy, nebo i specialni boty a vazani, ale nejak nechapu princip jizdy…

• -b-n-x-  

bezky s tim vubec nesrovnavej.

• Andrzej  

no dobre, ale jestli dobre chapu, tak telemark taky neumis? :)

• -b-n-x-  

to nemohu potvrdit. Jeste jsem to nezkusal. Takze je mozne ze to treba umim :-))) ovsem na bezkach ne

• Andrzej  

no ja sem to prave vzdycky jenom rval silou(na vybranem miste s pekne ujezdenym snehem). mam sice bezky 210cm, ale myslim, ze by normalnejsi lyze az tak nepomohly, tam musi byt nejaka finta, jak zatocit… :)

• rarášek1  

Jiné lyže, jiné boty a jiné vázaní. Zkouším to několik let a pořád se válím. Ale je to zábava. :-)))

• -b-n-x-  

podle me by pomohly celkem radikalne. Nevim jake jsou telemarkove veci, ale se skialpovou redukci ve vazani a sjezdovou vybavou sel telemark zcela jinak nez na vratkych bezkach

• JJ  

Tak zasada je rychle prechazet z oblouku do oblouku, jinak se budes valet skoro porad. Ale valet se budes i tak:) Vice tady http://www.telemarktips.com/

• JSt  

skialpy bych na telemark nepouzival – vyvakles tomu spicku. ja sem o tom zacal velice uvazovat loni. ale neni to levna zalezitost – lyze, vazani, boty, pasy, v mem pripade jeste teleskopy hulky. jeste bez toho budu muset nejakou chvili vydrzet…

• RADO77  

Skialpy na telemark vůbec nepoužívej. Zničíš si dost brzo vázání. Když chceš zkoušet telemark, tak si rovnou běž někde půjčit celou výbavu. Na netu už je toho celkem dost. Bližšího Ti ale nic neřeknu neb mě to moc nechytlo. Jsem na klasické skialpy.

• -b-n-x-  

ja bych navrhoval jit do telemarkovych lyzi. Tusim, ze ve skandinavskych zemich to je hodne rozsirena forma turistiky

• RapMan  

Kolega z prace si je loni koupil, nejaky backcountry sporten, ale docela na ne nadaval. Asi jsou vylozene mimo stopu, ve stope mu vuuuubec nejely a pekelne se nadrel.

• Luke  

hodne dlouho jsem premyslel nad tim co koupit. nakonec jsem zvolil turisticke bezky Atomic, ktere jsou stejne siroke jako treba sporten favorit (teda neco malo pres 5cm). do normalni proslaple stopy se to bez problemu vejde (frezovanou jsem nezkousel, takze asi jak kde) a kdyz si treba proslapavam svoji stopu nebo to beru kam me nohy zavedou tak se to ani moc nebori.konkretne jsem koupil typ TX5, staly me neco kolem 1800Kc a zatim si nestezuju (mam je teprve tuto zimu)

• Lister  

mám je doma, dostali jsme je před 3 lety ve Sportenu zadarmiko, když jsem tam kupovali sjezdovky, ale ještě jsem se neodhodlal na ně namontovat vázání a vyjed. Tak jestli to někdy udlěám tak napíšu :o). Si pořád říkám, že běžky jsou skvělý doplněk ke kolu v zimě, ale tak nějak se vždycky přesvědčím, že nejelpší doplněk ke kolu v zimě je..... zase kolo :o))))

• McBlacky  

přesně moje řeč :)

• rasto  

tak to jsme na to stejne :-) vycital bych si cas straveny na bezkach :-) i kdyz tusim, ze by byl pro me prinosem :-)

• Vojtas  

jj, kolo je proste kolo a neda se to nicim nahradit, i kdyz v tech pulmetrovejch zavejich co tedka sou by byly bezky lepsi, jenze rikejte to nekomu koho bezky nebavej ;)

• tomfree  

Nevíte někdo prosím kde by se daly koupit backcountry běžky od fischeru nebo rossingolu,nechci e-shop,potřebuji normální obchod.

• HoA  

Treba Holan sport v Praze. Jinak ohledne backcountry bezek, mrkni na www.bcbezky.cz

• MaPa  

Fakt laciný. Porušuješ desatero víš o tom?

• HoA  

Proč? Že jsem sem dal odkaz na svuj blog? Nekomerční, bez reklam a k tématu o kterym se tady diskutuje.

• MaPa  

Pardon, moc se omlouvám, asi mi přeskočil panel ve vyhledávači. Sorry moc, asi jsem už úplnej magor z těch co tu občas vytáhnou dva roky starý vlákno,, zaregistrujou se a daj link na svůj kšeft.

MOC SE OMLOUVÁM!

• o.unca  

Kdyz jsem zil ve Finsku, kde je BC skiing dost popularni, tak vetsina spravnych BC skiers jezdila drevene lyze s kandahar vazanim a v holinach s vlozkou, ktery meli spicku podobnou (robustnejsi) jako bezkovy boty. Ziskavali to z vyrazenych armadnich zasob a vypadalo to libove. Ale takovou radu si asi slyset nechtel…

Akorat nevim co si v nasich podminkach predstavit pod BC skiing. V Finsku to znamenalo nekolikadenni/ty­deni trek po srubech v divocine.

• Alty  

Na BC sportenech sem se trochu najezdil, připadá mi že spojujou nevýhody skialpů a běžek, draze zaplacená výhoda je snad jen menší bořivost v hlubokým sněhu, ale to jde dohnat delšíma běžkama který budou pořád lehčí, rychlejší ve stopě i mimo, pohodlnější na ovládání a pokud si vybereš se šupinama tak i trochu prudší kopce se dají vpoho vyjít. A nemusíš na ně shánět nesehnatelný boty, pásy a úchyty atd. Oproti tomu skialpy jsou nesrovnatelně ovladatelnějsí i v nesrovnatelně náročnějším terénu (skoro všude kde je sníh), cenově sice vycházejí násobně dráž, ale pokud umíš lyžovat a jednou skusíš jízdu mimo trapný sjezdovky, žádná oběť se ti za tu nádheru nebude zdát velká ;-)

• Spock lone wolf  

Tak pokud by tohle někdo řešil i dnes, přidám pár svých zkušeností.

První věc – pod pojmem BC si u nás představuji hlavně to, že vyjedu odkudkoliv trasou, kde opradu nejsou běžecké stopy, beru to přes pole, louky, lesy, jak se mi chce, podle toho kam mám namířeno. Většinou ale nejezdím na víc dní, neměl bych kam dát výbavu (na zádech už vozím foťák).

Běžky mám Sporten Ranger. Stopu už s nimi bořím, pokud není rozoraná, takže tou je lepší nejezdit. Dneska bych asi volil něco širšího, možná už spíš telemark (do stopy už se stejně nevlezu a v prašanu se mi pojede líp). Volit delší běžky místo širších je podle mě blbost, pokud chce člověk jezdit mimo stopu. Já už jednak většinou delší neseženu a i kdyby – délka je dělaná na váhu, tzn. pořídím delší, už neprošlápnu na komoru a do kopce se budu trápit. To už jsem si měl možnost vyzkoušet a stojí to za opravdu velký prd.

Takže já „příště“ buď něco širšího, nebo sněžnice :)

Vázání jsem chtěl super telemark kvůli spolehlivosti, ale blbě se u nás sháněly boty, pak jsem koupil za hodně dobrou cenu nové Alpina BC 1560, tak jsem skončil u Rottefella BC Magnum. Zatím dobré a doufám že ani v budoucnu mě nevypeče někde v pustině, případně půjde opravit náhradními díly.

A hůlky hlavně nějaké hliníkové, co když se zachytnou, tak se ohnou a půjdou narovnat zpátky, nesmí se zlomit jako karbon. S tím se pak dojíždí zpátky blbě.

• HoA  

Souhlas. Do terénu to chce speciální nářadí. Ideální by asi bylo mít doma několik lyží:

Sportovní běžky do stopy na běhání,

BC běžky do terénu na mírnější kopce (převážně u nás)

a skialpy nebo telemark do vysokejch kopců.

Bohužel je to dost drahý, takže člověk spíš musí volit podle toho co dělá nejčastěji. Kompromisy většinou stojej za prd.

• poriz1  

prosím o pomoc. Sou tyhle boty na vázání 75mm? Díky

• Spock lone wolf  

Než Botas začal dělat SNS, tak dělal hlavně NN75, takže asi jo. Což ale nemusí znamenat že se nacpou do každého vázání NN75, bývaly v nich občas odlišnosti (zvlášť u těch vyráběných u nás).

• jojina20  

Obnovím téma.

Rozhodl jsem se pořádit běžky a vím o tom prd. Ale chci je spíš na takový ježdění kolem baráku.

Myslíte že tyhle jsou vhodná varianta?

Předem díky za rady..

• Singlespeed  

Zajdi se nejdřív podívat do lyžařského bazaru. Koupil jsem tam běžky za pár stovek několikrát a vždy mi bohatě stačily. K tomu vázání NN75 za stovku a hole taky.

• Black knives  

Mám skialpy, a docela pořádné mrchy,takové docela široké a těžké plácačky na prašan. Ale láká mně zase po letech se podívat na hřebeny. Chci BC běžky, tu střední šířku od Sportenu. Plus musím vyřešit vázání a boty. Vypadá to v čr na docela problém. Chci na Beskydské hřebeny, do neupravené rozbité stopy. Líbí se mi lehká forma telemarku, ale zas bych se nevešel do i rozbitých stop. To, co mají vojáci v severských zemích se mi líbí moc, ale na hřebenu by to asi nebylo ono. Už nechci normální běžky. Celé mládí jsem proběhal na závodních špejlích, už ne. Ale moje skialpy jsou těžké svině, tak hledám řešení, a tápu.

• jonti  

Soucasne bezky docela dobre podrzi, klidne bych vzal nejake obycejne levne turisticke siroke supinace, k tomu normalni vyssi boty a mas.

• Black knives  

Umím docela dobře mazat běžky, šupináče nechci ani náhodou. Právě jsem jedny Fišerky s šupinama daroval. Ještě si dobře pamatuju, co je to mít dobrý skluz. A na normálních lyžích na pistě jezdim docela dobře,a v lese freride kličkovaná mezi bukama… Chci BC běžky bez šupin, a chci se vejít do deseti litrů za běžky boty a vázání.

• Singlespeed  

Na backcountry se vyrábí přímo vázání i boty. Třeba já mám BC lyže Sporten Forester s ocelovými hranami, vázání Rottefella NNN BC-manual (podívej se na Rottefella.com), boty Alpina k tomu a samozřejmě stoupací pásy Colltex 40mm (bez toho nemáš v horách mimo stopu šanci, chodit stromečkem v metrových závějích se opravdu nedá). I s pásy to bylo pod deset tisíc.

• Black knives  

s pásama počítám. Měl jsem docela hodně různých skialpových lyží, tak na pásy jsem zvyklý. Jak jsi spokojen se svým výběrem?

• Singlespeed  

Hmotnost kompletu v porovnání se skialpy opravdu znatelně nižší, lyže na batohu ani necítím. Měkké boty do stoupání parádní, člověk je mnohem rychlejší a obratnější než na skialpech. Dolů ovšem bída, jezdím však cikcak, tak to zas tolik nevadí. Dá se jezdit i ve stopě, ale Sporteny jsou v porovnání se štíhlými běžkami těžší a o hodně pomalejší. Při stoupání bez pásů stromečkem si řežu občas hranou zadek druhé lyže, takže pro jízdu bez pásů jsou hrany nahovno. Ovladatelnost Sportenů ve sjezdech jsem očekával větší. Před nimi jsem jezdil na bratrových širokých Rossignolkách a ty byly v tomto mnohem lepší. Takže, abych to shrnul, jezdím jen na pásech, nesundávám je ani když jedu vyjímečně ve stopě. Na turistiku volným terénem mě to vyhovuje, dá se přejet třeba i hřeben Malé nebo Velké Fatry.

• vladaza  

taky jsem si vzal před roky forestery, jsem už starší a žádný dobrý běžkař, tak jsem si říkal – ocelové hrany a je to v pohodě na každém sněhu.ovšem to, jak lyže vypadaly po pár stoupáních „stromečkem“ – hnus, jak jsou posekané od hran, nevím, asi bych je příště nebral

• Black knives  

Začal jsem nad tím přemýšlet, a řešení je. Sporten dělá hodně široké běžky bez hran. A tím je to i lehčí.

• Luma  

Myslíč Adventure,taky o nich uvažuji.

• ZbynekN  

U těch běžek Adventure je největší délka(190 cm) vhodná pro hmotnost 79–88 kg dle tabulky. Já přemýšlím o těch Rangerech. Asi se na ně budu muset někde podívat

• Luma  

Ve Vratimově mají prodejnu s oficialním zastoupení Sporten,tak se zajdi poradit tam,mají tam i servis.

• Black knives  

Tak mám nakoupeno. Sporten Forester 205cm, hrany, hladká skluznice. Boty Rosignol, vázání tež. Až bude na čem, těším se na výlet. Už mnoho let jsem na běžkách nestál. ale jeden stárne, a začíná uvažovat jen o té turistice.

• weekend warrior  

gratulace k tak vážnému rozhodnutí=in­vestici. jen závidím ty beskydy. v tuto chvíli je to tu kolem práglu na velké hov…rýhy na skluznici:(

• šlapatko  

Nazdar, obnovuji tohle vlákno.BC běžky mě dost lákají, jen nevím zda vybrat široké s hranami, ke kterým se hůře shání boty a taky jsou botky drahé.Nebo mám sáhnout po široké turistické bez hrany.Určitě chci s protismykem, nechce se mi mazat.Jezdit chci tam kde v létě na kole.Hlavně volný terén, s kopce do kopce.Do stopy mě to netáhne, chci se kochat přírodou.Vážím 85kg, měřím 192cm.Co mám vybrat? Ještě dodatek, jsem úplný začátečník.Na běžkách jsem stál 2× v životě.Nepot­řebuju to nejlepší.Díky všem za radu.

• Singlespeed  

Přečti si příspěvky výše, je tam skoro všechno. Mimo stopu potřebuješ k běžkám určitě ještě stoupací pásy, bez nich se ve volném terénu skoro nehneš. Co se vázání týče, můžeš použít i nejlevnější vázání NN75 za pár korun (pár vypečených hřebenovek jsem s ním v pohodě přejel/přešel). S hranami v celé délce se bez pásů skoro vůbec chodit nedá, zadní část běžek si při stoupání stromečkem pěkně pořežeš.

• šlapatko  

Jasně díky.Zajímalo mě co nového po roku.Nejspíš vezmu širokou turistickou.Vleze se i do stopy a v hlkubokém sněhu taky podrží.Lze použít pásy i na turistické běžky?

• Singlespeed  

Jasně. Jezdil jsem tak docela dlouhou dobu. Koupil jsem v bazaru obyčejné běžky, nejlevnější vázání, v Hudysportu za litr užší pásy 37–40mm (dají se sehnat buď přímo hotové i okem na špičku nebo levnější na metry, oko jsem si udělal ze staré ploché špice do prvního legendárního modelu kol Shamal :-), zastřihneš je tak, aby končily cca 15 cm od konce lyže) a už jsem lezl na Fatranský Kriváň… :-)

• šlapatko  

Díky, s vybavením to nechci hrotit.Budu nejvíce šmajdat v okolí Olomouce.Jen menší brdky.

• Flegmatik  

Jsem teď našel tip, že ty stoupací pásy jde nahradit v nejhorším kobercovkou (tou šedivou lepicí páskou) :-)

• uiii  

Přemýšlím o pořízení Sporten forester a ty maj ocelový hrany. Co tu píšeš o tom pořezání zadních částí – vadí to nějak tý běžce, nebo je to jen blbý na pohled? To že to bude blbě vypadat mi ani tak nevadí.

• Singlespeed  

Běžky Forester jsou dost bytelné, tak jim to moc nevadí. Ale subjektivně to vidím tak, že pokud nechceš používat pásy, tak jsou lepší širší běžky bez hran, jak už tu psali kolegové, nebo jen s kratšími hranami, které nedosahují až ke konci lyže.

• cuki  

hledám něco vít o telemarku tak jsem sem náhodou zabrousil. Jen dodám pár mích zkušeností:

Sporten sice dělá kvalitní BC lyže, ale ne pro náš trh, taky se BC moc nerozšířilo…

Začínal jsem na širokejch turistickejch běžkých bez hran se šupinama a starym (úzkym) vázání NN75. Vadilo mě na tom hlavně velké ohnutí boty v jednom místě (bota se brzo zničí, a promoká). Proto jsem přemejšlel o klasickejch bežkách s NNN a nebo SNS ten princip se mi líbil (větší odrazová síla a žádný velký ohyb boty v jediném místě), ale zase mi vadilo, že tento systém řeší jízdu jen ve stopě. Mimo stopu se stim jezdí špatně protože se člověk propadá i na dlouhejch lyžích a v lese něco sjíždět je docela obtížný.

Nakonec jsem koupil vazání BC NNN a alpiny 1550ky. Jde to lépe i mimo stopu, ale ve stopě jsem s profilem 55mm na hranici. Ráno když je zamrzlá stopa, tak ji mnohdy ani nerotáhnu. V prašanu se ale pořád Dost bořim a dvoumetrové lyže jsou stále dost neovladatelné. Na sjezdovce (když jsem se tam náhodou dostal) se dá sjet bez problémů červená sjezdovka, pokud tam není moc lyžařů a neni to úplně zmrzlý. Dá se sjet asi jakákoliv sjezdovka, ale já nejsem dobrej lyžař, tak to moc nezkoušim.

V alpách jsem s touto kombinací ale dost narazil a rozhodnul jsem se na stopu vybodnout úplně. I rangery od sportenu jsou totiž dost úzké na to aby unesly jezdce i s batohem. Skialpy jsou těžký a v našich horách celkem nepoužitelný. Telemarky jsou zase špatně k dostání a aby fungovala výhoda telemarku jsou nutné plastové boty za cca 10 000Kč a díky ohybu zdaleka nejsou nesmrtelné a chození v nich je utrpení! Vzhledem k tomu že jsem zatím nesehnal lyže přímo na BC (vyjma párátek od sportenu)tak jsem zatím skusmo přidělal BC NNN vázání na klasické jeté sjezdovky za pár stovek. Očekámám od toho větší řiditelnost lyží, lepší jízda v prašanu a jednoduší pokusy o telemarkové oblouky. Ale chtělo by to tvrdší gumovou zarážku na vázání, jen nevím kde ji sehnat. Bez toho je BC vázání na telemark špatně použitelné… Rád bych taky sehnal tulení pásy jen pod patu, na celou lyži se mi to zdá zbytečné, ale zatím nevím jak na to..

• HoA  

Ahoj, jestli sháníš nějaké širší běžky, tak u nás jsou celkem sehnatelné Salomon X-ADV 89. V Praze jsem je viděl např. v LBS Sportu – začátkem sezóny jich tam měli docela dost, tak snad ještě budou.

Jinak z vlastní zkušenosti a i co jsem porůznu četl, tak boření do opravdu hlubokého prašanu BC běžky úplně nezabrání. Je to sice znatelně lepší než na úzkých sportovních/tu­ristických běžkách, ale pokud je opravdu hodně prašanu, tak se moc dobře nejde.

Telemark na BC běžkách osobně beru jako třešničku na dortu. Baví mě a zkouším telemarkovat jak to jen jde. Viz. moje pokusy např. tady: http://www.youtube.com/watch…

Lyže používám Hagan X-Trace (něco na úrovni Sporten Ranger)

• smeagol  

Tiez prave riesim BC vybavu. Velmi dobre info najdes tu:

http://hiking.sk/…ybava_i.html su tam 4 casti

a tiez tu:

http://www.outdoorinfo.cz/…ntry-touring

Mam stastie co so dostupnosti vybavenia tyka u nas v obchode maju celkom postacujuci vyber od Highlanderu od Sportenu az po X-ADV 89 od Salomonu, ktore asi kupim ja. Tiez vazim 85kg a odporucene mam 192cm X-Adv 89.

• cuki  

ty X-ADV 89 vypadaj pěkně, já je viděl jen v jediném obchodu a tam mi je nechtěli prodat samotné ale SNS BC vázáním a to moc nemusím NNN BC má dvě drážky a díky tomu je noha stabilnější ve sjezdu, navíc se na něj dělá více bot

• stampee  

Ja mam asi uz 3 roky bezky Sporten (highlander?) s ocelovymi hranami.

2 roky jsem jezdil jen ve stope a letos jsem se poprve dostal neumyslne do neupraveneho terenu. Je to super. Razil jsem cestu dalsim 5 lidem a boril jsem se tak o 1/3 mene nez ostatni, kteri chteli stridat.

Jsou o dost teusi nez napr Fischer combi, ale neco za neco;)

jedine z ceho jsem trochu mimo je, ze mi cca po 15–20 vyletech zacala pelychat skluznice:( (samo, ze po zaruce)

• cuki  

Na něčem podobnym jsem jezdil ale bez ocelovejch hran. Pokud by sis pořídil ještě širší alespoň ty naše Rangery tak by jsi se nebořil vůbec, pokud by jsi měl skutečné BC lyže tak by díky šířce mohly bejt i mnohem kratší…

neska jsem vyskoušel namontovat BC vázání na staré sjezdovky a super ovladatelnost, co mě ale překvalipo že i na sjezdovkách jsem po 2hodinách vyjížďky sedřel skluznici skrz naskrz na několika místech. Myslim si že na BC nemá cenu kupovat superkvalitní lyže a radši vzít starší jetý, protože se stejně sjedou…

• jonti  

Pelychat skluzice? Co tim myslis? ze je poskrabana od kamenu? Nebo ji vubec neparafinujes a vysycha?

• stampee  

je sediva a jakoby mela na povrchu „chloupky“. Neni to videt ale na dotyk z toho mam takovy pocit. Voskuju nejakym ochrannym teflonem na skluznice a i po navoskovani je skluznice zasedla, po prijezdu domu je to zase sedivy jako pred voskem.

Ted mluvim o vyjizdce ve stope a neni to po kameni.

• weekend warrior  

na zimu jsem pořídil tuto výbavu:

lyže hagan x-trace:

• šíře 65mm, šupina, ocelové hrany
      • v terénu obecně jsou to tanky, projdeš s tím snad vše, potoky,prohlubně, hromady klád, vše ok. vydží fakt extrémní průhyb.
      • v hlubokém sněhu při chůzi, tedy ne při skluzu, se na nich dělajínábaly, ale to je asi normál???
      • ve stopě se nadřeš asi pětkrát víc než na klasickýchběž­kách!!!

vázaní rotefella BC Magnum:

• na manuální zapínání jsem zprvu nadával, ale člověk si zvykne,obvzlášť zabavné bylo, když se podemnou prolomil okraj ledu na potoce a játak visel po špičky bot v potoce, v poloze klik, abych se nenamočil, amusel si rozepnout vázání:)
      • je to opravdu pevné vázání, má vysoké a široké vedení boty, vesjezdech velkou výhodou.

boty fischer bcx6:

• pevné, vysoké
      • pohodlné
      • diky materiálu(guma, neoprén) zřejmě dost nepromokavé
      • vnitřní bota na tkaničky vedené v okách, nevím jak dlouho to vydží,nepůsobí to na mě nejak extra odolně

obecně k BC:

• je to opravdu zajímavý, bezvadný způsob pohybu volným terénem
      • nečekejte ale, pokud půjdete fakt napřímo terénem, že dáte nějakévelké vzdálenosti
      • je to stejně rychlé jako chůze, tedy alespoň s mojí kondičkou
      • chce si to brát sebou škrabku, námraze se takřka nevyhnete, v lese jsoupotoky, podmáčeniny, lyže se namočí a pak namrzají
      • cuki  

Těch 65 je asi minimum, já volil širší ale do stopy už nechodím vůbec Od toho tyto lyže nejsou. Je to sice rychlé jak chůze ale jen do kopce skopce se na tom dá jezdit docela svižně :-), ale záleží samo na sněhových podmínkách. Jinak free heel oblouky mi teda moc nejdou, jezdím na nich kristiankama.

Jinak vázání mam BC NNN auto proti namrzání je vhodné hodně promazat. To manuální když zmrzne taky nejde nejlíp otevřít…

• weekend warrior  

k botám a vedení tkaniček: myslím, že vydrží, oka jsou velká a tlustá, jen úpí/skřípe ta tkanička, ale asi to není na závadu

ale novinka: při jizdě se mi posouvá vložka v botě, a to až do extrému, třeba deset čísel. to vyřešilo podlepení kobercovkou. Problém bude asi ve výběru velikosti boty. Normálně mám 46 až 47 přes půlčíslo podle výrobce. Zde jsem tedy volil 47, a je to zřejmě moc, ačkoli v krámě se to nezdálo. Ale zas na druhou starnu: začal jsem to řešit dvouma funkčníma ponožkama na sobě(vycpávka:) a nejen, že to vyřešilo problém s vůlí, ale opravdu se cítím sušší, jako kdybych měl pampers:)

• SPavel  

Já pořídil 70mm široké Salamony s ocelovýma hranama a protismykem. Jsou to fakt tanky. Kupoval jsem je jako zimní náhradu za kolo pro takový to plácaní se lesem a tento účel plní bezvadně. Je to takový běžkový freeride. Třeba lesní průseky, v létě se to na biku nedá projet, je tam bordel, ale v zimě na bc běžkách i známá lokalita dostane jinou dimenzi,prostě si ten kopec střihnete jinak :-).Chystám se na nich prubnout, zde tolik slavný singl pod Smrkem. Při pořizování výbavy jsem si připadal jak v dobách minulých, prodejci se toho bojí,pakliže vůbec vědí o co se jedná… Nemáte někdo tip,kde sehnat hůlky s velkým talířkem?

• weekend warrior  

hikosport, fischer bcx

• weekend warrior  

sry, myslel jsem si, že se to tu včera opravilo, takže: fischer variolight(50%te­lescopy) na hiko.cz?: velký talíř, vázaný k hůlce křížem popruhem…

• SPavel  

No já měl na mysli obyčejné turistické hole okolo 500 Kč s velkým talířem.Prostě nejsou…Vyštrachám na půdě bambusky s takovým tím řemínkama vypleteným kotoučem a je to. Uprostřed hvozdů stejně nikoho nepotkám,takže se mně nikdo nebude smát:-)

• cuki  

ty bambusky nic moc ale "modernější jsou hliníkáže s koženejma talířkama a ty jsou pro BC IMHO nenahraditelné, bohužel nemám správnou délku, tak jezdím na běžkovejch :-(

• Dumbo  

Práve naopak. Myslím si že jasanky, poctivé drevenáče a bambusky ešte zažijú svoj veľký návrat. Podobne ako oceľové bajky :)

• Black knives  

Na skialpy mám hůlky s velkýma talířema.

• Dumbo  

Už len ten sneh :)

Tak pochváľte sa na čom budete behať v sezóne 2019/2020 :)

• robb  

Pěkný. Kam na tom hodláš vyrážet a už si na nich někdy stál?

• Dumbo  

Mám len základy turistického bezkovnia, tieto drevené prkna som si zohnal nedávno. :) ešte som na nich nestál.

Plán je pobehať s nimi nejake lesné terény, „freeride“ medzi stromy a nejaký ten prašan na pastvinach :) respektíve najprv tie somarske lúčky a potom možno aj medzi stromy. :)

• RomanH  

Parada

• Singlespeed  

Pokud se chystáš mimo stopu, tak behať určitě nebudeš nýbrž chodit :-).

• Dumbo  

To my na slovensku hovoríme behať tak všeobecne :) napr. Idem pobehať obchody :)

Viem ze to bude bližšie snežnici ako bežke, ale z kopca to dufam pôjde bezpečne rýchlo :)

• petrx  

Docela dobrý retro :-)))

• Dumbo  

Ked sa to osvedčí pojdem do moderných loveckých sportenov :)

• petrx  

Jenom, když se tu otevřelo téma, máte někdo zkušenosti s BC Fischer ve variantách easy skin? (e 89,99,109), mám nyní úzké sportovní běžky do stopy, pak o něco málo širší turistické a zvažuji doplnit svoje vybavení o Fischer e89/99, účel by byl na rozšlapané turistické cesty, hřebenovky a zledovatělý sníh + aby se vešly do strojové stopy a mazací. Koukal jsem po konkurenci, ale u mazacích běžek je tohle v současnosti jediná volba co se prodává.(+ ty odepínací pásy by se hodily na prudká stoupání).

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse