Tak jsem opravoval hydraulické brzdy

77 nepřečtených
  • Roman

Praskl mi vrchní černý krycí plast – tedy plášť na hadičce u zadní brzdy viz foto: http://www.bike-forum.cz/forum/foto.php?… a: http://www.bike-forum.cz/forum/foto.php?… a hned úvodem musím podotknout, že to bylo mojí vinou, protože jsem hadičku blbě přidělal k rámu a jak jsem točil volantem a ona nebyla na volno, tak ten vrchní plášť umřel. Víkend jsem na jinak zdravé hadičce v pohodě dojezdil, ale usoudil jsem, že oprava je nezbytná.

Propadl jsem mírné trudnomyslnosti bo posledně jsem si vyměňoval přední hadičku taky sám. Ta byla blbě přidělaná na vidlici už z fabriky a taky se prošoupal vrchní plast. Výměnu jsem hravě zvládl ve 4 dnech: Den 1. Detekování závady a demontáž. Den 2. Nákup oliv, hadičky, otočka do dílny pro DOT4. Den 3. Výměna hadičky, oliv, odvzdušnění, ukroucení odvzdušňovacího šroubku, rozlomení pístku na 4 kusy při uchopení kombinačkama, když jsem chtěl vykroutit zalomený odvzdušňovák, modrý palec na noze od zuřivého nakopnutí židle. Den 4. Nákup nové přední brzdy, hotovo.

Demotivován touto stále ještě živou vzpomínkou jsem naložil bicykl do auta a se studem jsem ho odvezl oblíbenému doktorovi, který to zvládl i bez těch mých cirkusových čísel ve srovnání se mnou během okamžiku.

Doma v předsíni jsem se se zalíbením kochal pohledem na poloodstrojené kolo s novými hadičkami. Sedělo přede mnou vzhůru nohama, bez kol, bez destiček, takové čisté, umyté a čekalo až nasadím nové „sintry“ a kola s novými ještě se lesknoucími plášti (už žádné hřeby!). Jasně, že jsem si řekl, že když už je ve stavu rozborky a tak pěkně prosí, tak toho využiju a promažu mu pístky silikonovým olejem pro hladký chod. Sám sebe jsem nabádal k maximální obezřetnosti, aby pístky nevyjely moc, protože to bych z toho zavzdušnění pak asi neměl moc radost. Sám sobě jsem drze odpověděl, že už jsem to přece dělal a vím to!

Nevím proč mě napadlo preventivně promazávat pístky pro lepčí funkci, když chodily bezvadně. Asi jsem byl ovlivněn vánoční atmosférou a nově zakoupenými plášti, očekávajíc obrovské zrychlení a tím pádem potřebou bezvadně fungující brzdy, že jsem zapomněl na zlaté opravářské pravidlo „nesahej na to, co funguje“, ale já ne, já si musel pomačkat tu zatracenou páčku zadní brzdy.

Šup a pístky byly venku a vzduch uvnitř.

Čas se nevrátil zpět o minutu ani když jsem zavřel oči, natož když jsem si hlasitě nadával. Sakra, sem to ale debil, říkal jsem „OPATRNĚ“! No co, teď už nemám co ztratit, promažu alespoň přední brzdu.

Šup a pístky byly taky venku a vzduch uvnitř.

Aááááááchgrrrr, bikerské nebe se proti mně spiklo. Po té, co jsem vyjmenoval celou zoologickou zahradu jsem si hrdě slíbil, že to odvzdušním sám.

Ovšem i podprůměrný psychologomoz­kohnidopich by na mně poznal, že jsem si prostě neuměl představit, že bych se po uplynutí 1 hodiny od generálky brzdy vrátil do servisu s tím stejným blbounovským problémem. Nabízela se mi sice úlisná myšlenka, že kolo opřu na měsíc o zeď , že zajedu do servisu až po uplynutí toho měsíce a že budu tvrdit, že už jsem najel dalších 10.000km a že jdu tudíž na další generálku brzdy. Ovšem tato jinak parádně geniální myšlenka ztroskotala na mé neschopnosti vysvětlit dětem a ženě proč měsíc nejezdím, když mě běžně furt doma nevidí a zanedbatelný nebyl ani denní průměr, který by mi vycházel na cca 300km/den na jedněch pláštích. Pochopitelně jsem tuto verzi výmluvy nechtěl riskovat, protože hrozilo reálné nebezpečí, že by mi v servisu neuvěřili.

Kvalitní 4ky DOTky ve skříni od minule ještě trochu zbylo, hadičku jsem vytáhl z pod akvária a stříkačku 20cítku jsem vzal dětem z košíku na hračky v koupelně, čímž jsem přímo ohrozil jejich právě probíhající námořní bitvu. Vyzbrojen sice chabým nářadím, ale o to pevnějším odhodláním jsem se ujal primitivního odvzdušňování a vy, kdo jste měli tu čest odvzdušňovat brzdy na žigulíkovi, nebo 120cítce, tak mi dáte za pravdu, že na tom nic není. S tímto vědomím jsem se jal odvzdušňovat kolobrzdy.

Nevím, co na tom ti servisáci dělaj za vědu. I malá dítě s přehledem zvládne nasadit hadičku na stříkačku a natáhnout DOTku. To jsem zvládl i já. Hladce jsem nasadil druhou hadičku na expanzní nádržku, kde jsem před tím snadno přidrátoval nádobku. Bez problému jsem nasadil i druhý konec hadičky na odvzdušňovák a s citem pěkně pomaloučku povolil šroubek. Mé sebevědomí vzrostlo na úroveň týmového doprovodného vozidla na T.D.F. Jednoduše a opatrně jsem prohnal dávku čerstvé DOTky systémem, čímž jsem navíc vypudil i mrchu vzduch. Povídám, nic na tom není! Vzpomněl jsem si, jak jsem ještě jako malý kluk seděl za volantem našeho žigulíka a otec ležící pod autem při odvzdušňování brzd vždy zvolal „a ted zašlap“. Pamatoval jsem si to a pořádně jsem pomačkal brzdovou páčku.

Ne, vzniknuvší tlak se nevešel do hadiček a vyletěl ven expanskou. Měl jsem pocit, že DOTka je všude na kole i kolem. No nic, tak znova, utřu to potom. Zřejmě jsem mírně znervózněl, nebo jsem měl strach z blížící se noci, prostě jsem začal spěchat a novou dávku DOTky jsem začal tlačit do systému větší silou, ještě víc jsem zatlačil na píst stříkačky, abych vyplavil i tu poslední bublinku.

Byla všude, úplně všude. Bleděžlutá brzdová kapalina třídy 4. Byla na podlaze, na kole, na skříňkách, na knihách, v knihách, na oblečení, na stěně. Byla všude, úplně všude. Tomu tlaku akvahadička nasazená na kónusovém čulibrku na stříkačce prostě nomohla déle odolávat.

V rostoucí panice jsem začal shánět hadry po bytě a snažil jsem se utírat neútíratelnou brzdovou kapalinu ze všeho v okolí 3 metrů. Jestli jsem si při pomačkání páčky myslel, že mám dotku všude, tak všude byla teprve teď a to doslova. Ještě, že nemám mechanické brzdy. To bych se asi na tom lanku v nastalé situaci oběsil.

Epilog pro rejpaly: Jestli si někdo myslí, že dotka nerozleptává řadu různých materiálů včetně lidské kůže, tak se plete!

P.S. Uklidnit mě může jen fakt, že to bylo relativně nic proti tomu, že jsem na Štědrý den přesně o půlnoci vytopil sousedy, protože jsem napouštěl kaprovi čerstvou vodu do vany a šel se dívat na TV. Až zvonek a soused za dveřmi mě vrátil z biografického opojení do reality. Do 3:00 jsem trávil čas ždímáním a vyhazováním koberce z dětského pokoje. Ještě, že mám kolo, jinak bych se asi zbláznil.

• gaston  

Krasne, jses ty to ale smolar :O)

• mastihuba  

:))

• Manas  

Totaaaalniii ! :-) Narez, skvele jsem se pobavil. Diky.

• senožrout  

Co na to manželka… :-).

• senožrout  

Jinak, jako povídka by se to dalo vydat. Jako vánoční aktivita – fakt blbý…

• Roman  

Manželka je ráda, protože si přála nový koberec. Já nejsem rád, protože beru antibiotika na angínu

• kámen úrazu1  

:-))) Mohl by ses psaním živit.

• Nodar  

hele, fakt dobrej příběh, no hlavně že už víš jak na to, nechceš mně odvzdušnit brzdy ? :-)

• Hanz_Zlin_CB  

Hochu ty ses maser to sme se pekne zasmal i kdyz nejake podobne scenky sem zazival i loni v kuchyny matka mirne zurila kdyz sme s otcem odvzdusnovali Gustavky

• djano  

Pekne :-)))

• venca1  

později napiš kolik jsi vysoudil

• helium  

Sakra, to mi něco připomíná .....

• MartinXC  

Romane, měl bys své thready v nadpisu začínat „Já a bike, aneb …“ a tady dosadit příslušné téma. Až toho budeš mít víc, udělám ti editora a producenta (pod heslem Šimek a Grossmann – znovuvzkříšení), staneš se legendou a budeš bohatý člověk :-)

• hanz  

bejt ježíškem a sledovat tě tak ti nadělím pod stromeček mechaniky fakt krutej příběh

• mastihuba  

minimálně mne přesvědčil, že kotouče mají i nějaký nevýhody. :)))

• BB  

perfektne napsany, skvely jsou ty vzpominky z detstvi, posli to do nejakeho cyklo casopisu, to jsou presne clanky, ktere mi tam chybi. Vsichni se tam berou strasne vazne a trocha srandy a navic s radou zajimavych postrehu. Muze byt spousta lemplu jako ja, ktery by se treba pustili do nejake manipulace s brzami, ale po tomhle clanku, nikdy. Takze hodnotim +++++, z peti moznych

• rasto  

good :-))

• kajulka2  

Tak to je dobrý :)) Takhle šikovnej jsi vždycky?

• wroum  

tva zena ma v tobe fakt poklad :-)

• kámen úrazu1  

KOukám, že článek už je na bikebase.cz.Ono to chce podělit se s ním s co nejvíce lidmi. :-)

• JohnLee  

pekny pekny

• goofy  

Hezkyyy… :o)

• pos3k  

nevim jestli se tvuj clanek o plastich vytratil v historii (nemuzu najit) nebo se vytratil (navrat do minulosti- crash serveru), ale docela bych ho opet uvital na b-f

• Splinter  

Super.. hezky se to čte… Ale asi to taková sranda nebyla…:)

• CZiko  

jsi mi připoměl ten večerníček kde jsou ti dva kutilové PAT a MAT

• RomanH  

Super :o)

P.S. Ja vytopil 5 pater :o)

• mastihuba  

to už by se dalo uvažovat o stěhování do přízemí :))

• RomanH  

Me to definitivne utvrdilo v tom, ze letos zacnu stavet RD.

• mastihuba  

a lokalita? :)

• RomanH  

Úsuší, 7 km od Tišnova, směr Deblín.

• RomanH  

Na sever :o)

• emarco  

Tam to znám… Než se odbočuje na Úsuší je dole za mostkem palírna, ne?

• RomanH  

Jasan :o)

• emarco  

a nahoře ve vesnici autobus vždycky problémy to otočit;-)

• RomanH  

Ten problem je asi mezi volantem a zidli :) Ale mas pravdu, je to vesnicka na konci sveta, 25–30 cisel. Nicmene je zde i plyn, obecni vodovod (snad bude i vlastni studna). Pochazi odtud zena, mam tam spostu kamosu. Uz se docela tesim, i kdyz to budou dva roky plne nervu.

• mastihuba  

to bys nás pak mohl pozvat na Svatoslavskou šlapku. :) Doprovodný program se prý protahuje dlouho do noci :)

• Lance  

Je tak to Ti preju hodne uspechu,neni na RD!!! To by byl muj sen

• RomanH  

Diky

• Lance  

Ni zac,uz mas plany?Jestli se muzu zeptat? A jaky typ budes stavet?

• Toams  

hmmm, to by ma tiez zaujimalo, kolegyna uz ma hotovu hrubu stavbu, kolega zase zaklady … ja mam furt dilemu, ci RD alebo byt … ale polovicka chce byt:-) … posli aspon vizosky na mail.

• Lance  

No kuprikladu ja bych si na byt asi nezvykl,holt zvyk:),i kdyz zalezelo by na jaky byt a kdo by tam bydlel,na tom mi celkem vadi,ze si nemuzes vybrat sousedy

• MartinXC  

Tož hodně zdaru při stavbě a nezapomeň na kolárnu :-)

• grafik  

tak hlavne hodne psychicke sily … a to mas: cihly, pisek, cement, michacku, kolecko, izolace, el. rozvody, vodu, okna, parapety, oplechovani, okapy, odpady, topeni, kotel atd. … zahrada bude? … ryc, lopatu! – ta je nejdulezitejsi :)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.