• BiSon

    Zdarec! potreboval bych poradit s nastavenim vidlice. Mam M EXR Air 03 a vazim jenom cca 60 kg a nevim, kolik tam mam natlacit vzduchu. Ted nemyslim ofcial tabulky, ale spis jestli mate nekdo nejakej figl. Vim, ze by vidlice mela cca o 1 cm zajet pri nasednuti na kolo ( je to 80mm vidla), ale tohle se mi fakt spatne odhaduje. Ted ji mam ve stavu, kdy nezajede skoro vubec a pri ceste pres mesto chodi tak 6cm. Takze zase mam strach, aby pri drsnejsi jizde v lese nechodila zbytecne na doraz. Da se vidla nastavit treba podle % zajeti pokud ji staticky zatizim svoji vahou? nebo je to slozitejsi? Je to moje prvni vidle, takze predchozi zkusenosti veskere zadne. Jo, jak je to s tlumenim? Jak poznam, kdy je vidlice tlumena akorat?

    0 0
    • Pá-dlista1  

      Ja myslim, ze to je akorat. Kdyz se na ni ostre vyradis na miste, tak bys mel dosahnout asi 90% zdvihu a pak je to fajn. Pro XC ma byt sag tusim 10–20%, ale ten zavisi na spouste veci, tagze bych spis jezdil a kdyz ji procvaknes a vis, ze to nebyla mimoradna udalost, ze treba takhle skaces denne, tak ji prifoukni. Ale zase musi pracovat, jinak vozis zbytecne tezkou pevnou vidlici. S tlumenim to asi bude horsi. To ma kazdej rad jinak. Ja za vidlici prudce zatahnu smerem nahoru (prudce zvednu predni kolo) a kdyz nekopne, tak je to dobry. Kdyz jde spatne vytahnout tak zase tlumi moc a nemusi stacit reagovat na rychly razy:( a blbe se s tim skace:(

      0 0
    • metronom  

      Mam taky asi 60kg. Mam ji nafouklou na 30psi.šFoukal jsem ji v zime a ted zmekla, takze nevim jestli mi usel vzduch. Pri skoku do krikopy zajede 6cm. Mohl bych ji jeste ubrat vyduchu, ale nechci prijit o zdvich.Spis ji chci udelat na 100mm. Takhle malinko tvrdsi, ale zase neplave pri spurtu.

      0 0
      • BiSon  

        No, ja jsem zacinal tak na 40psi a postupne lezu dolu :-) Nejdriv z toho byla skoro pevna, co se pohne pri narazu do patniku nebo pri skoku, ted uz i funguje :-) Sice porad nebere maly nerovnosti, ale s tim jsem tak nejak smirenej… To zajeti jenom odhaduju, pravitko s sebou nevozim.

        0 0
        • metronom  

          Problem je, pumpa je draha a me se nechce jezdit kazdej druhej den do servisu nafukovat. Taky sem kdysi laboroval a najednou tam bylo tak malo vzduchu, ze to taky nepruzilo. Taky nestaci testovat jenom kolem baraku, protoze ta vidla se nerovnosmi rozjede a pak se da rict ze zehi. Asi se to tam vsechno poradne promaze, nebo ten olej napeni. Nevim

          0 0
          • BiSon  

            No sak taky nafouknu/upustim, vyjedu (aspon za krasnejsi polovickou pres mesto) a pak kdyztak znova. Uz se mi doma chcetaji, ze se v tom furt hrabu. Jinak jsem se na* a pumpu jsem koupil. Akorat ze jde o nizkotlakou vidlici tak se pohybuju uplne na zacatku rozsahu tlakomeru. Lepsi, ale mnohem pracnejsi bylo pouzivat minipumpicku na kolo a tlakomer s malym rozsahem na auta. Akorat ze ne vzdy se mi ten tlakomer podarilo nasadit tak akorat a kdyz ne, tak to cely uslo :-( ale presnost byla asi vetsi.

            0 0
    • ivovi  

      No ja svoji vidli M Z5 foukam tak, ze kdyz stojim vedle kola a vsi silou se opru do riditek ( kolo zabrzdeny), tak aby sla skoro na doraz. Vim, je to hodne subjektvini a amatersky nastaveni, ale me to vyhovuje. Vzdy je to kompromis mezi zehlenim klaciku na rovine a ovladatelnosti v pomalym trialovym sjezdu.

      0 0
      • ivovi  

        melo tam byt spis celou vahou…

        0 0
      • BiSon  

        Jasne ze pujde vzdycky o kompromis. Ale kdyz chybi vlastni zkusenosti tak je dobre aspon vedet jak to delaji ostatni :-) Jinak v zasade jsem dospel zhruba k temuz, coz me tesi :-)

        0 0
      • lubos  

        No, to jsem takhle taky tak delal a neni to uplne ok. Pac kdyz mam nafoukanou vidlu tak (10cm zdvih, vzduch), ze kdyz se na riditka vrhnu celou vahou, tak mam asi tak 7cm zdvih. Ale pri rychlejsim sjezdu v terenu, kdyz jsou vetsi rigoly nebo kameni, tak (mam gumicku) mi jde na 8.5cm. A kdyz jeste pripadne skocim nekde nejakych 20cm (uz jsem dobre, ze jo, dam 20cm :-)), tak jsem mel az 9cm. Sag bych mel mit neco tesne kolem 2cm (marathon 2002)

        0 0
        • BiSon  

          A jak teda poznas to idealni nastaveni? zkousel jsi a pomatujes si presnej tlak nebo jak? Nebo jsi proste odpozoraval, ze pri naskoceni na vidli je stlaceni tech 7cm tak akorat?

          0 0
          • lubos  

            Zkousel jsem .. pamatuju tlak. Tedka posledni mesic jezdim s krouzem resp. gumickou na noze, pumpou a metrem :) Kamos vozi Duka XC 80mm .. tam z riditek jde dat tak max. tusim neco pres 5 (nebo 6?)cm, ale jednou po kamenitem sjezdu mel 7cm dle spiny na noze. Proste jsem tim chtel rict, ze jsem zjistil, ze nejakej vetsi sjezd da vetsi pecku do vidly, nez ja s riditek a to tak, ze znatelne vetsi. Ale zas .. kdyz je vzduch, tak stejne nepujde imho nadoraz i kdyz bych dal na 8cm z riditek. Ale budu mit moc velkej sag a to ja nerad. Pokud tedy nemam vidlu bez negativni komory. Tam by to asi slo. Takze asi bych svuj prispevek upravil v tomhle duchu.

            0 0
            • BiSon  

              takze asi budu pokracovat v ladeni a zacnu s sebou vozit navic i metr… sag ted nemam, ale pres koreny chodila slusne uz i na vyssim tlaku, ale asi ne po celym zdvihu. tak uvidim :-)

              0 0
              • lubos  

                Jo, nejlepsi je dat si gumicku a vozit metr. Clovek pak ziska par uzitecnych infos. Jenom tomu moc neprepadni .. tomu mereni :)

                0 0
                • BiSon  

                  pokusim se :-) ale jak rikam, budu uz jenom jemne doladovat, takze to nebude nejakutnejsi, doufam :-)

                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.