2019 TARMAC DISC PRO - 52 nebo 54 velikost...?

12 nepřečtených
  • tom.almasi

    Dobrý večer,

    prosím o radu/pomoc.

    Chci si koupit kolo a nedokážu vyřešit velikost.

    Jde o 2019 TARMAC DISC PRO, pánský. V obchodě mají jasno – velikost 54.

    Jenže – mám 173 cm, in-seam 82 cm, krátké tělo a dlouhé ruce (rozpětí paží o 12 cm víc, než výška; asi jsem opice).

    Tu 54-ku mají, seděl jsem na ní. A připadal si natažený…protože jak mám kratší tělo, ramena mám (logicky) nad rámem víc vzadu. Rukama sice dosáhnu, ale jdou mi „ven z lopatek“. Byl tam 10 cm představec. Jasně, jde dát kratší…

    Ale říkám si, jestli by velikost 52 nebyla vhodnější; otázkou je pak drop řídítka vs. sedlo.

    Jezdí tady někdo Tarmaca ve velikosti 52…?

    Děkuju všem za rady a názory.

    TB

    0 0
    • Smazaný účet  

      52

      0 0
    • rdx  

      Nevim jak moc relevanti to bude, ale treba to pomuze. Tarmaca mam model 2014 .. merim 174 a 52 sedi naprosto perfektne.

      0 0
      • tom.almasi  

        Děkuju za zkušenost!

        Jen dotaz – pokud můžu?

        Jak se to chová co do „vytažení“ sedlovky a délky představce a podložek pod ním…?

        Jaký máš drop…?

        Ptám se, abych se k tomu ohnul…ta hlavová trubka je celkem krátká (což je na tento typ rámu samozřejmé, to chápu, není to Roubaix).

        Díky předem,

        TB

        0 0
        • rdx  

          koukni do fotek mam ho tady nafoceny. Posed jsem nijak specialne neladil /vse je puvodni – podlozky, predstavec, sedlo/ kolo sedelo na prvni posez

          0 0
          • tom.almasi  

            OK, jo, máš pravdu, vypadá to úplně super.

            Nevíš prosím Tě kolik cm máš od středu po horní stranu sedla…?

            A jak dlouhý máš představec na tom..? Asi původní 90 mm, že?

            A už fakt poslední dotaz – máš změřeno kolik cm to máš od špičky sedla do středu řídítek (měřeno prostě nad top tube. shora od špičky sedla metrem směrem dolů, ke středu řídítek, rovně)…?

            Děkuju!

            TB

            0 0
            • rdx  

              Stred sedlo: 68cm

              Predstavec: 9cm

              sedlo – riditka 51

              0 0
              • tom.almasi  

                Díky, skvělé!

                Tak teď jen dořešit, zda se k tomu ohnu – mám od středu po horní stranu sedla 74cm.

                A taky teda jestli bude stačit sedlovka.

                Možná budu muset koupit zvlášť, delší, z většího kola.

                ..a kolik to udělá drop…podložky pod předstvec nějak moc přidávat nechci.

                TB

                0 0
              • tom.almasi  

                Už poslední příspěvek, resp. dotaz – koukal jsem, že jsi z Prahy. Já taky.

                Jezdíš o víkendech…?

                Napadlo mě, že bych to srovnal se svým stávajícím kolem, jedno vedle druhýho, a viděl bych jak by to velikostně vypadalo…

                Nemám problém si to autem přivézt kamkoliv.

                Děkuju,

                TB

                0 0
      • tom.almasi  

        Děkuju za zkušenost!

        Jen dotaz – pokud můžu?

        Jak se to chová co do „vytažení“ sedlovky a délky představce a podložek pod ním…?

        Jaký máš drop…?

        Ptám se, abych se k tomu ohnul…ta hlavová trubka je celkem krátká (což je na tento typ rámu samozřejmé, to chápu, není to Roubaix).

        Díky předem,

        TB

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

          Jaký má jiný jezdec drop je naprosto irelevantní, stejně tak podrobnosti jeho nastavení. Na kole budeš jezdit Ty. Stačí o centimetr jiný poměr délky stehen k holením nebo o centimetr delší paže, nemluvě o ohebnosti, technice šlapání a silové vybavenosti nebo třeba poloze kufrů na tretrách, aby Tvůj optimální posed byl značně jiný – při stejné tělesné výšce a třeba i inseamu. A porovnávat délky představce je skoro jako porovnávat si pindíky.

          Pokud máš stávající kolo (trekové, XC, silniční) a posed máš na sebe doladěný, tak na novém uvažuj s počátečním nastavením sedla identicky.

          Náhodně jsem vybral ze zásob cizí hodnoty CC nastavení pro velmi podobné jezdce – v něčem se překrývají, v něčem dost zásadně liší. Nebudeš na tom jinak.

          Top Tube Length 54.6 – 55 Cm

          Stem Length 9.5 – 10.1 Cm

          BB Saddle Position 72.1 – 74.1 Cm

          Saddle Handlebar 51.1 – 51.7 Cm

          Saddle Setback 2.3 – 2.7 Cm

          Top Tube Length: 51.9 – 52.3 cm

          Stem Length: 9.1 – 9.7 cm

          BB Saddle Position: 73 – 75 cm

          Saddle Handlebar: 49.7 – 50.3 cm

          Saddle Setback: 4.9 – 5.3 cm

          A konečně ještě třetí ukázka, včetně rozměrů jezdce. Podle proporcí se budeš pravděpodobně pohybovat kolem Comp Fit a měl by Ti vyhovovat spíš kratší dosah na řídítka a větší drop. Tušíš, jaký fit má nastavený kolega, se kterým se chceš srovnávat? Kde bereš jistotu, že má kolo nastavené správně na sebe a že by Ti to vyhovovalo?

          The Eddy Fit (cm)

          Top Tube Length: 53.3 – 53.7 cm

          Stem Length: 9.6 – 10.2 cm

          BB–Saddle Position: 74.5 – 76.5 cm

          Saddle Handlebar: 51.5 – 52.1 cm

          Saddle Setback: 5 – 5.4 cm

          The Competitive Fit (cm)

          Top Tube Length: 53.3 – 53.7 cm

          Stem Length: 10.7 – 11.3 cm

          BB–Saddle Position: 75.3 – 77.3 cm

          Saddle Handlebar: 50.7 – 51.3 cm

          Saddle Setback: 3.8 – 4.2 cm

          Your Measurements

          Inseam: 82

          Trunk: 56.5

          Forearm: 35

          Arm: 64

          Thigh: 58.5

          Lower Leg: 55

          Sternal Notch: 140.5

          Total Body Height: 172

          Každopádně je délka rámu hlavní orientační hodnotou při výběru, nastavení sedla je alfa-omega, dosah na řídítka je podstatný, drop volitelný. Představec slouží jen k dosažení polohy řídítek a měl by být v nějaké rozumné délce, u Tarmacu bych řekl 90–130mm, ale spíš delší. Klidně se Ti může stát, že geometrie rámu bude vyhovovat, ale nebudeš schopen, kvůli délce hlavové trubky, dostat řídítka tak nízko/vysoko, jak potřebuješ. Se standoverem problém mít spíš nebudeš.

          Takže Tarmac na sportovní jízdu bych pro Tebe (pokud zásadně nezměnili geo) viděl velikosti 52, kvůli délce rámu, aby vycházel spíš delší představec. Ale posed si nastav opravdu podle sebe a nikoliv podle někoho jiného. Nemáš-li zkušenost se silničkami, tak se vyvaruj pro začátek kufrů zbytečně moc vepředu a utkvělé představy ležícího střelce zapřeného v obloucích řídítek.

          0 0
          • tom.almasi  

            Ahoj,

            uuuh, díky za vyřerpávající odpověď a čas, který jsi tomu věnoval, vážím si toho!

            Souhlasím s tím, co jsi napsal v úvodu; tou fyzickou inspekcí kola a srovnáním se stávající silničkou (Ghost Race Lector, 20th anniversary edition, size 54; eff.top tube těsně pod 55cm) jsem chtěl získat dojem, jaký by byl rozdíl ve velikosti (ač ty kola mají jinou geo, šlo mi o kontaktní body), a zajímala mě ta velikost 52 vizuálně/es­teticky..na krámě měli jen 54.

            Posed na stávajícím kole (silnička) je spíš „jsem si zvykl“ než vyladěný…ročně nájezd cca 5.000km. Vydržím na tom šlapat 6 hodin, ale mohlo by se na tom sedět líp, kdybych nebyl tak natažený. Jenže to už nejde doladit – mám tam 70mm představec, s 60mm už se to skoro nedalo udržet rovně, bylo to dost neklidné…ten rám je asi prostě dlouhý. Zřejmě mám i dlouhé stehenní kosti a i když má sedlovka 2 cm set-back, sedlo je na railech úplně vzadu…abych měl kufry na správném místě. Takže tak.

            Na CX kole se mi sedí líp; drop větší, ale rám (top-tube) kratší (53cm); odtud pramenila ta úvaha o tom menším Spešlu (52 místo 54). Jinak se sedlem je to stejné jako na silnici..sedlovka 2cm set-back a sedlo až vzadu.

            Tedy vše nasvědčuje tomu, že správná cesta bude jak píšeš – řídítka blíž a klidně níž; Spešl TARMAC 52 by měl tedy fungovat. Jak jsem psal někde výš – měl jsem/mám obavu o to kolik bude „čouhat“ sedlovky z rámu a zda nebude potřeba delší, neb nějakou částí by v tom rámu přece jen měla držet…

            Ještě jednou díky za Tvůj příspěvek a výpočty!

            Hezký den,

            TB

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.