Centerlock - čím povolit, jaký klíč a kde jej sehnat?

80 nepřečtených
  • Pidas

    Mam koutoučové brzdy Shimano XT a nejsem schopen je seřídit tak, aby mi neškrtaly.Myslím, že bude potřeba vymenit kotouč. Co jsem se díval, tak není problém kotouč sehnat, ale problém vidím v nářadí. Nikde jsem neviděl klíč na povolení centerlock matice. Poraďte.

    0 0
    • kovar  

      NA co vylívat vaničku i s děckem? Pokud máš křivý kotouč, tak ho srovnej, ne?

      0 0
      • Pá-dlista1  

        :-D … a ted se nesmeju te predstave rovnani kotouce :)

        0 0
      • Pidas  

        Jak je srovnáš? Máš nějakou radu?

        0 0
        • Pá-dlista1  

          a hazi ti vubec?

          0 0
          • Pidas  

            Malinko jo, víš jak ten centerlock povolit?

            0 0
            • kovar  

              když ti hází, srovnej :-) Ale pokud opravdu chceš klíč na centerlock (stejně ho budeš časem opravdu potřebovat), tak možná pasuje stahovák na kazety (nevím, nemám zkušenost)

              0 0
              • Pidas  

                To mě taky napadlo, nejsem si ale jistej, budu se muset na to podivat…

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  No v nejhorsim.. v nejhorsim si muzes precist navod ;)

                  0 0
                • Daf  

                  staci se podivat na stranky shimana a doctes se ze to je tak.

                  0 0
                • Bulda  

                  pasuje …jak p.del na hrnec :)

                  na pevný osy (nebo CL od DT) pasuje tuším stahovák na misky

                  0 0
                  • worlusho  

                    Pozdě ale přece. :) Myslím, že už to za těch devět let vyřešil.

                    0 0
                    • Bulda  

                      hm, na datum jsem nekoukal, ale to asi ani nemusím psát, že :))

                      0 0
        • kovar  

          jemné vykřivení rovnám takto:roztočit kolo, opatrně přiblížit fixu, abych přesně vyznačil, kde je kotouč vyhnutý, no a potom chytit do ruky nebo hadry a kombinaček nebo tak něco a vyrovnat (samozřejmě rovnané část nesmí být v ten moment mezi deskama :-)

          0 0
          • Volf  

            možná kecám, ale neroztahuje právě určitá křivost destičky od sebe stejně jako u aut ?

            0 0
            • Pá-dlista1  

              Uz toho nech :)

              0 0
              • Volf  

                No dobře jako vtip se to neujalo, ale já vždycky když potkám někoho s cinkajícíma kotoučema tak se prostě neudržím.

                0 0
        • kovar  

          no ale otázka je, jak říká Pá-dlist, zda ti kotouč významně hází, škrkat ti může z jiných důvodů

          0 0
          • Pidas  

            Po pravdě zas tak křivej neni, ale škrta. Myslel jsem to spravit tak že to vymením. Hází jen trochu a vuli mei destickama vetsí neudělám…

            0 0
            • hydrant  

              a co hnout s třmenem ? bys pak už nepotřeboval ani ten klíč na centerlock :-)

              0 0
            • Daf  

              Mozna se trochu krouti vidlice.

              0 0
    • bajaja  

      normalni klic na kazetu

      0 0
    • pocestny  

      Potřebuji dotáhnout kotouč na 15mm ose náby. Takže na 15mm osu musím koupit ten oversajzový CL lockring a k němu klíč TL-FC36, a nebo jde někde sehnat něco ve stylu TL-LR15, který by měl ty zoubky povytažené, aby to šlo i s běžnou matičkou přes tu 15mm osu dotáhnout?

      Ta matička na tu osu totiž vleze, ale s klasickým TL-LR15 ji nedotáhnu. Už se to tu řešilo, jen se ptám, jestli existuje nějaký workaround. Chtít 260Kč za pitomou matičku je trochu moc…

      Názor? Díky.

      0 0
      • pocestny  

        Našel jsem tu oversize CL matku za 150 kč, tak už to kašlu. (Dotaz na ten klíč s vystupujícími zoubky neřešte, nebudu tam dávat už tu klasickou CL matku.)

        0 0
    • romanholy  

      Poprvé chci měnit kotouče centerlock a zjišťuji jaký klíč potřebuju. Matice má vnější průměr 44mm, vnitřní 27. Někde mám tenhle klíč, ale nemůžu zrovna najít: https://www.kupkolo.cz/…ech-ii_z621/

      Poradíte?

      0 0
    • Tecka  

      Mám problém s centerlockem na zadním náboji DT 240 (pevná osa 142*12). Klíč na kazetu co mám doma, tak má malou hloubku toho vnitřního vybraní – 12.5mm takže se klíč vnitřkem opře o koncovku náboje – hrana klíče je těsně u matky, chybí tak cca 3mm. Nemáte někdo tip na klíč na kazetu, který tento problém nemá? Díval jsem se i na originál Shimano TL-LR15 ale v dnešní „online only“ době, je to tak trochu kupovat zajíce v pytli za ty peníze co ten klíč stojí :-)

      0 0
      • Markony  

        Vrtnout do klíče větší díru foto by též pomohlo

        0 0
        • kubad  

          klíč je kalený většinou

          0 0
          • Markony  

            Možná ale za vysoušení nic nedáš popřípadě soustruh .

            0 0
            • Smazaný účet  

              No…tak to jsi ale nekdo trochu jinde, nez na puvodnim ‚vrtnuti‘. Navic teda hodne stesti pri prevrtavani takoveho prumeru. V kalenem matrosi zapomen, ze by se ti to v rukach nebo nejakem stojanu na vrtacku podarilo…

              0 0
            • Tecka  

              Ten vnitřní průměr je 19 mm. Na to nemám výbavu a obávám se, že je to opravdu kaleno. Jinak by ten klíč vypadal po pár použitích jinak :-)

              0 0
            • Mr.Duck  

              To máte každej doma soustruh nebo jak to mám chápat poslední dobou :)

              0 0
              • Markony  

                Ne ale v oklik jsou jisťte firmy které to mají, jen sem se snažil pomoci nic víc nic min,pokud mi ho pošle mile rád mu ho upravím .

                0 0
      • Smazaný účet  

        Býval i v Dekáči, dlouhý klíč s trnem.

        0 0
      • Smazaný účet  

        Nesla by ta koncovka, co prekazi, dat dopryc?

        0 0
        • Tecka  

          To jsem zkoušel mírnou silou a pohybuje se jenom kousek. Předpokládám, že koncovka jde vyndat jen při odšroubované matce centerlocku, nebo hodně velkým násilím :-)

          0 0
          • kubad  

            jj je to tak

            0 0
          • Smazaný účet  

            Já kdysi CL chválil, ale jsou s tím jen problémy, musíš mít 2 speciální klíče a velkou matku na předek, kterou ke kotouči nedostaneš…

            0 0
            • kubad  

              ta matice je 120kč

              ty klíče pasují na střed a na matici kazety

              takže nic extra nepotřebuješ

              0 0
              • Smazaný účet  

                Můj ořech HT úplně nepasuje, a jak vidíš, většina uživatelů má stahovák na kazetu krátký, a už 2× jsem lítal po celém Brně a sháněl tu matku a nesehnal skladem na prodejnách.

                0 0
                • kubad  

                  :D není krátký, má uvnitř malou díru, protože pevné osy

                  můj klíč na kazetu Pedros koupený někdy v roce 2000 pasuje :D

                  0 0
                  • kejda  

                    Mám ještě starší a pasuje výborně. Na přední klíč na Hollowtech a obě můžu dotahovat momenťákem

                    0 0
            • jIrI___  

              +1. Teď jsem přešel z INTL na CL a jsem z toho nešťastný. Spešl klíče, velká vůle mezi nábojem a kotouče, prostě samá pozitiva :D

              0 0
              • tomasz70  

                Nemám vůbec takové zkušenosti. Jedem klíč za 300stovky který pasuje i na střed Shimano a jedním tahem je povoleno a během pár vteřin vyměněn kotouč. Tak jsem šrouboval 6 šroubků a časově velmi nepohodlné. A pokud někdo má problém s tím že v terénu to nevymeni tak pochybuji že někdo vozí v batohu náhradní kotouč. Takže za mě centrlock je parádní a o vůli nic nevím. Ani nevím kde by měla vzniknout. Prostě utahnu a je jak pribity. Toť moje postřehy z osobního používání

                0 0
                • jIrI___  

                  Vůle mě taky zaskočila, kdybych to neviděl na vlastní oči tak nevěřím. Z počátku jsem z toho byl nervózní a hledal kde může být problém, ale pak jsem prošel místní historii a prý že je to běžná věc, která ničemu nevadí. Tak se teď snažím přesvědčit sám sebe, že dotyční měli pravdu :)

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    To bych nesnesl, dělají se i podložky…

                    0 0
                  • tomasz70  

                    Tak vůle asi není běžná věc a nemyslím, že by měla. Nevím jak tam vůle může vzniknout. Možná tam ještě chybí nějaký mezikus, ale já nasroubuji ručně kam to jde pak klíčem pár otáček na dotažení a drží jak beton

                    0 0
              • RomanH  

                A jeste i cena za kotouce…

                Ted se mi sice povedlo sehnat SLX na CL za relativne slusne prachy, ale porad to neni cca 8 USD, za ktere se da sehnat INTL. Cim dal vice premyslim o redukci.

                0 0
      • DEEcz  

        Nevím jak u tebe, ale u mého 240s náboje jde ta koncovka (redukce na pevnou osu) vyrazit. Pak tam klíč normálně strčíš.

        EDIT: Koukám, že už to zde někdo radil. Tak nic.

        0 0
        • kubad  

          pokud tam nemáš matici s externím ozubením tak to není možné

          0 0
          • DEEcz  

            Jojo. Chápu kde je zakopanej pes. Já používám k CL redukce na 6 děr, tak jsem si to hned neuvědomil.

            0 0
      • Jakobo  

        Vsak vem jakykoliv stahovak, flexou nebo mozna i pilou urez stenu a mas to. Tam zase tak velke sily nejsou, aby to zbortilo nevyztuzenou stenu zvlast pokud pouzijes ockovy klic pokud mozno.

        No a nebo zvetsit diru pilnikem. Pilnik miva velkou tvrdost a bezne si s takovou zakalenou oceli poradi.

        0 0
    • tomasz70  

      Cena třeba Ice tech kotouče je na kolokramu na korunu stejná. Možná menší výběr ale ty lepší jsou v pohodě. Hlavně ty krásné xtr kotouče.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Kdo by si kupoval kotouče přes litr, který jsou hned sjetý? :)

        0 0
        • Mr.Duck  

          Nemam sice CL a ty fancy Freeza veci, ale Shimano IceTech mam vepredu na DH tak 5 sezon, vzadu tak 2–3. A sezona byva 3–5dni v tydnu na kopci, neprijde mi ze vydrzi nejak malo. Treba Hope sem sjel na ziletku rychleji, ale to sem i experimentoval s deskama, ted uz vozim jen Shimano.

          0 0
          • Smazaný účet  

            V DH se brzdí? :)

            0 0
          • RomanH  

            To nechapu. Shimano kotouce (IceTech i bez), doted jsem vozil pouze organiky, a kotouce mi vydrzely tak rok a pul / dva max (krajinkar po TZ, za kazdeho pocasi, obcas s baglem na zadech, cca 4t Km rocne). Ty plovouci z Ali, na ktere jsem daval odkaz nize, po dvou letech prakticky bez znamky opotrebeni.

            0 0
      • RomanH  

        Jenze u CL mas na vyber jen Shimano, SRAM, a tusim Formula. U INTL muzes vzit cokoli, treba plovouci z Ali

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.