• petr.dvorak1234

  Ahoj,

  rád bych se s vámi poradil. Už dlouhou dobu uvažuji o změně a upgradu svého 29''

  hardtaila, kterého jsem koupil původně s převody 3×9 – chtěl bych přestoupit na 1× systém.

  Jezdím většinou XC a také traily na zlepšení techniky, účastním se amatérských (a chtěl bych

  poladit formu a následně i pokročilejších) závodů.

  Můj dotaz zní – má cenu upgradovat na 1×10 systém (11–42 kazeta a ostatní komponenty Shimano),

  nebo se stačí držet levnější varianty, a to jen upravit kolo na 1×9 (11–36 kazeta) – jaké jsou vaše zkušenosti?

  Původní zpřevodování bylo již zmíněných 3×9 (11–34 kazeta, 22–30–40t převodník).

  Děkuju moc za rady!

  • novas752  

   Strč tam rovnou 1×11. 1×9 je nesmysl a 1×10 asi nebude o moc levnější než 1×11. 11–36 je zoufale nízký rozsah a v 9spd i odstupňování. 11–46 nebo 42 by na XC mohlo být dostatečný.

   Normálně kazetu řazení a přehazku, a nějakej NW převodník kísto prostřední placky.

  • Honzis  

   záleží jaký rozsah teď používáš, ale 3×9 má všechno a 1×9/10 bude kompromis. Já bych to nechal jestli to funguje. 1×9 jezdím na crossu ale to není na prudké delší kopce když mám pilu „39z do rychla“ a vzadu 11–32z. Můžeš si zkusmo z klik sundat převodníky, doprostřed sehnat cca 32/34/36 a dozadu nechat 11–34, jestli to urveš.

  • Nutribird  

   Rovnou dát 1×11, 1×9 neušlapeš a na 1×10 musíš koupi stejně řazení i hazku, pokud se ti to neválí doma. Koukni na cyklobazar s příchodem 12 se toho objevuje dost za slušné peníze.

   • Lišák  

    Jsem si těch jedenáctkových věcí, a ještě k tomu za slušné peníze, nějak moc nevšiml. Je to dost bída.

  • Čipera  

   Určitě 1× 11 dnes jsem viděl na bazaru skoro celou sadu bez klik 1× 11 Shimano XT, slx za 3000.

  • pokec  

   Udělej to jednoduše jestli hraješ na cenu.

   Sundej 30z a 40z a dej tam jen 36z. 80–90% cest pojedeš na velkou pilu a až půjde do tuhého shodíš na malou. Odpadne ti hodně řazení a vyprošťovák zůstane. Já když jedu traily v Jedovnicích, tak mi stačí nejlehčí převod 36/32 na 26" a na malou vůbec neshazuji, ale když se pak vydám cestou necestou a natrefím na dlouhý prudký stoupání, tak bych si bez převodu 22/32 neporadil a tlačil bych. Bude ti stačit koupit jen jeden převodník. Presmykač půjde poštelovat jen na dvě polohy.

   Pokud se bez systému 1× něco neobejdeš, tak pak běž do 1×11 s kazetou 11–46 nebo ideálně 1×12 11×50. (Předpokládám že nechceš měnit ořech za xd). Cokoli s menším rozsahem bude znamenat menší prožitek z jízdy, protože to buď nepojede rychle, nebo budeš spoustu stojek zbytečně tlačit. Ale tady už krom řazení, hazky a převodníku kupuješ i kazetu za cca 1500,–

  • xtonda  

   Máš tu už několik reakcí, ale podle mě se nedá skutečně dobře poradit bez toho aby rádce věděl proč to chceš udělat. Co ti vadí na současném pohonu a co si od změny slibuješ?

   • Čipera  

    No to je asi jednoduchý, řekl bych že hlavně usnadnění řazeni, vaha a asi trend.

    • blue.sun  

     Od toho se ale taky odvíjí, co mu poradit. Pokud jde o trend, pak nutně musí mít jedině a pouze Eagla!

   • petr.dvorak1234  

    Slibuji si od té změny zjednodušení kola, odpadne mi levé řazení a uvolní se místo pro ovládání teleskopické sedlovky a vidlice, ale hlavně když jedu hodně rychle nebo technicky (závod,…) a nemůžu se tolik soustředit na řazení tak mi vadí to, že když třeba v kopci shodím na menší převodník tak mě pak hrozně zpomaluje dostávání se zase zpátky na ten větší, kde potřebuji být – možná je to ale jen problém ve mně, nevím a nemám tolik zkušenosti, ale jednoplacka se mi v tomto jevila jako spásné řešení.

    • KAITEN  

     1×11 /10 – 42/ ma svoje limity resi se vymenou prevodniku pokud vis do ceho jdes, jinak orel /10 – 50/ je otom vybrat prevodnik kterej ti bude nejvic sedet. takze jeto jenom o penezich

    • xtonda  

     V tom případě si rozmysli, které převody oželíš, protože v případě použití systému 1×12 s kazetou 10–50 přijdeš o 1 převod, v případě systému 1×11 s 11–46 nebo 10–42 o dva převody. A taky kolik chceš do toho investovat.

     Taky je možný, že to máš rozštelované nebo opotřebované a že i ten 3×9 pohon by se dal opravit tak aby to na větší placku řadilo tak, aby tě to neomezovalo.

  • blue.sun  

   Pokud opravdu nutně potřebuješ jednoplacku, pak jedině 1×11. Předpokládám, že jsi zvyklý tahat převod 40–11 na plnou rychlost, takže budeš potřebovat převodník s 36 zuby. A k tomu kazeta 11–46, stačí SLX. Loni jsem tohle jezdil v kombinaci 2×11 (36–26 vpředu, 11–46 vzadu), ale jsou některé kopce, kde jsem vpředu stejně musel řadit malou.

   A pokud vyloženě netrváš na 1× něco, doporučuju spíš 2×11 v sestavě 36–26 vpředu a 11–42 vzadu. Pro 2×11 je 46 zubů vzadu zbytečných.

  • JEKL  

   Jsem totální amatér, tak nevím jestli mohu radit. Ale nedávno jsem přešel na jednoplacku, a jsem nadšený, už žádné přemýšlení před kopcem jak to tam naskládat :-D ano je to větší dřina, ale o to víc to nutí makat na fyzičce :-)

  • tromboonen  

   2×10 voe! Ať to vzadu nemá díry a není velký jak ten velkej převodník bejvalej :)

  • zdenek  

   Srovnej si, jaké převody používáš a jaký tedy potřebuješ rozsah. Abys pak nelitoval. Nikdy nebudeš mít takový rozsah jako má 3×9…

   • onuce  

    3×9 má jednu zásadní chybu, totiž že je dokonalé. A jelikož vývoj se v době konzumní nesmí zastavit…

    • popokatepetl  

     :-)

    • Mereck  

     Není. Tedy pokud dokonalost není jen v rozsahu převodů. 3× je zároveň objemnější, těžší a vozí více zbytečných (=zdvojených) kombinací převodů. 3×9 se nikdy nerovná 27 rychlostem, ale spíše tak 20 (některé jsou stejné, krajní nelze řadit)

     • oddie  

      Spíš tak 11 než 20 :D Reálně třeba postupně řadím z velké první 4, pak shazuju na prostřední a zároveň s tím dolů o jeden pastorek, z prostřední na malou dejme tomu podobně, zbytek se překrejvá, takže i když pro vykrytí třeba krátkého stoupání nechám velkou a řadím jen vzadu až třeba do španěla, už mi to nic nepřidá.

     • Singlespeed  

      Např. 3×9 s převodníky pro 29-er (40/30/22) v kombinaci s 11–34 kazetou má 14 efektivních převodů, zbytek se překrývá. Třeba převodový poměr 2 se objevuje hned 3× (22×11, 30×15, 40×20)

      • Honzis  

       ale to je snad i jedno, víc mi na 3talíři vadilo křížení řetězu s velkou a 22z převodník byl krom extra kopců skoro k ničemu, neb rychlost byla v tu chvíli skoro „chodecká“. Ale nejsem biker, před lety MTB prodal a vracet se do těžších terénů nechci. Na silnici je taky 34/17 a 50/25 třeba

       • onuce  

        Také jsem nikdy nepoužíval nejmenší převodník, teď na stará kolena jej naopak blahořečím.

    • novas752  

     V ledasčem je, v ledasčem zase neni. Na cyklotoulání krajinou po lepších cestách supr – velký rozsah, může byt i rozumné odstupňování, 3 placky pro kopec rovinu a klesání…, ale na ježdění v terénu to neni nic moc – přehazky s brzdou nejsou, z převodníků padá řetěz, velká pila v případě pádu docela kouše, horší zástavbové možnosti do komplikovaných celoodpružených rámů nebo rámů s velmi krátkou zadní stavbou pro tlustší pláště.

     • MlokCZ  

      Hlavně na dost novějších rámů se už vůbec nevejde trojplackový přesmyk. Manželce jsem chtěl ještě jen přeskládat ze staré 26" 3× pohon (nechtěla to předělávat) a už došlo u trojplackového přesmyku ke kontaktu s rámem a nevešel se. Rám je HTčko a má navárku na přesmyk a dvojplackový menší tam jde v pohodě. Tedy vynucená přestavba na 2×.

      Pak jsem koukal na více rámů a není to ojedinělá vyjímka, ale je to už dost časté.

     • Zdendyš  

      Na 3×8–9–10 jsem zavodil pres deset let a nikdy mi nespadl retez a pila me nekousla :). Pouze se nekdy v extremnim bordelu a stredne ojetym kasparem a strednim talirem namotaval retez. Pilou jsem videl pouze rozrizle lytko ale i preparovanou lebku. To se muze stat i s jednopilou ovsem s mensim procentem pravdepodobnosti.

      S nastupem 2×11 uz trojtac ztratil smysl i kdyz pro turisty a cestovatele je to porad idealni system.

      • MlokCZ  

       Na 3×8–9–10 jsem zavodil pres deset let a nikdy mi nespadl retez a pila me nekousla :)

       Tím jen říkáš, že jsi přes deset let nejezdil žádný pořádný terén nebo v pořádném terénu jezdil extrémně pomalu. Jak moc komu padá nebo nepadá řetěz na 3× s přehazkou bez brzdy je krásný ukazatel toho co a jak agresivně jezdí.

       • MlokCZ  

        A doplním, že mě stačí pro nepadaní přehazka s brzdou + přesmyk (na 2×11). Jiným agresivnějším jezdců jezdící těžší terény než já (nebo stejné rychleji) to nestačí a někomu nestačí ani přehazka s brzdou + jednoplacka s NW zuby.

       • Singlespeed  

        Běžné padání řetězu u 3×9 byla banalita, v drtivé většině případů šel nahodit zpět za jízdy přesmykem. Fatální spadnutí řetězu takové, jak ho znáíme z jednoplacky (nutno nahodit rukou) se u 3×9 de facto nekonalo.

        • MlokCZ  

         Pokud to zrovna nevycházelo na zasukování řetězu mezi rám a malou placku (šlo vždy nějak dobastlit aby se nestávalo, ale někdy bylo nutné to řešit).

         Na jednoplacce s NW zuby + přehazka s brzdou je zase už dost málo těch, co jim to padá.

  • Cemik  

   Začínal jsem na 3*10 komplet XT, teď 2*10 na sramu, jestli jsi amatér jak píšeš tak přejdi na 2*11 a neřeš kraviny. Tak či tak stejně budeš muset koupit nové komponenty.

   • Zdendyš  

    Na 2×11 jezdi i profici prosim pekne :)

    • Breakpain  

     Teď jen odbočím. Kamarád závodí a má sponzoring, tedy ne hobík. Osobně preferuje Sram brzdy a Shimano nesnáší. Změnil se sponzor a najednou musí jezdit brzdy od Shimana, které mu nesedí a je naštvaný. Ale nemá na výběr…

     Takže řídit se tím, co jezdí v profi není vždy směrodatné ;).

     konec OT

     • Zdendyš  

      Jo to je takova obecna pravda a praxe nicmene mezi tzv profiky jsou obrovske rozdily. Nekde musi brat co je a jinde je to i o castecne dohode.

      Kdyz ti nesedne material je to blby ale kdyz musis jezdit dres ktery se ti nelibi, to je horsi ;).

      Jinak jsem predtim reagoval na kolegu vyse, kdyz prohlasil, ze pokud je nekdo amater staci mu 2×11:).

      Ale uz bylo dost OT, pokud OT vubec existuje kdyz pry souvisi vsechno se vsim :)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse