• davzak

    Skoro při každé vyjížďce v neznámém terénu mám problémy s orientací. Nejedu-li podle barevného turistického značení, ale jen podle cest naznačených v mapě, velice brzo zjistím, že nevím, kde jsem a která cesta je ta pravá. Máte někdo pro tyto situace nějakou osvědčenou metodu? Používáte někdo GPS nebo něco podobného. Skutečně to pomůže?

    0 0
    • Daf  

      :))) ja mam podobnej problem nekdy i na maratonech…

      0 0
    • muffin  

      GPS-ko nemam, ale pomaha mi kombinacia mapy a vyskomeru. Ale my tu mame dost kopcovity kraj, neviem, ako by som sa orientoval na rovine. Ked idem niekde mimo nas kraj, trasu si dokladne nastudujem a prihodim aspon 50% casovu rezervu na bluuudenie ;o)

      0 0
    • JMT  

      zkus jezdit s mapnikem, vypada to hrozne, ale pomaha to…

      0 0
    • MARIN  

      S orientaci v cizim terenu problemy nemam. Nejradeji se podivam do mapy udam smer a jedu. Ale radu jak na to bohuzel nemam

      0 0
      • McBlacky  

        není nad to se pochválit :) když už jsme u toho, tak mě to taky docela jde :)))

        0 0
        • JMT  

          to zas nebude tak horky… prave joukam do mapy a fakt nechapu jak sme mohli mit uz v jincich natoceno 70… :-D

          0 0
          • fousac  

            to vis.. ty lisejniky uz nejsou co bejvavaly…

            0 0
          • jecnak  

            Zrovna ty Brdy jsou docela tezky – v nekterych mistech moc orientacnich bodu neni. Ale 70 to bylo peknych ne?

            0 0
    • Matts.  

      Nepoznám nič krajšie ako zablúdi? a potom nájs? správny smer. Napr. v sobotu na Poľane nám išlo. (stratili sme „len“ 2 hod.)

      0 0
    • JFB  

      s GPS zkusenost nemam. prace s mapou chce ale cvik, postupne zlepseni prijde:-) taky muze zalezet na mapach, ktery pouzivas, ze „stovky“ toho nekdy moc nevykoukas:-)

      0 0
      • davzak  

        Abych se udržel na správné cestě, musím v mapě sledovat každý detail a pak víc koukám do mapy než jedu.

        0 0
        • JFB  

          tak jasne, ze clovek to musi kontrolovat s mapou. ale zas tolik krizovatk snad neni:-) a kdyz o tom tak premyslim, ja vlastne v minimalne v 70% jezdim po uz znamych trasach…

          0 0
      • james  

        Presne tak, zo slovenskych map su najlepsie „50ky“ co robi Vojenska kartografia Harmanec (predsa len vojaci to maju zmaknute:). A z ceskych myslim, ze obdobnou variantou su mapy klubu ceskych turistov (tiez mam ten pocit, ze to davaju robit v Harmanci), mne osobne sa podla nich jazdi ovela lespie ako podla shocartu.

        0 0
        • JFB  

          ja pouzivam to KCT, na shocart si musim vzdycky zvykat – prijde mi, ze jsou min prehledny… ale je to o zvyku…

          0 0
        • Mamut  

          obdobnou variantou su mapy klubu ceskych turistov

          Bohuzial v CR ziadna obdobna varianta nie je, zlaty Harmanec. Nadmorska vyska kazdeho prdu, zakreslena kazdy strom. Rozhodne mi mapy v CR nepridu take podrobne.

          0 0
          • cabbage  

            v 1:50 000? ses si jistej ze se do tohohle meritka da narvat uplne vsechno?

            0 0
    • hydrant  

      já mám problémy, i když tam to značení je, stejně někde sjedu a zakufruju :o)

      0 0
      • stan222  

        Tak to se připojuju, neco jineho je jít pěšky a mít čas koukat po stromech a něco jineho valit na kole. To že se značení na mapě a ve skutečnosti neschodují rozhodně není ojedinělý jev.

        0 0
    • kolombo  

      Vlastním GPS a myslím, že vím, v čem máš problém. Ty mapy jsou šíleně nepřesné a a nespolehlivé, co se týče značení pěšin a nezpevněných cest. V mapě je cesta, v GPS je cesta a v terenu nic neni. 200 m po louce, začíná pěšina v lese. A mapy pro GPS nejsou o nic moc přesnější, jen vidíš svoji pozici v terénu, oproti ostatním cestám atd.

      0 0
    • Martin  

      GPS je samozřejmě nejlepší řešení. Ale strácí se tam to dobrodružství (někdy spíš špatnodružství). Což takhle vyzkoušet vlastní pocit? Když už třeba netrevíš tam, kam jsi chtěl, objevíš nová zajímavá místa a budeš daleko radši!!!

      0 0
      • davzak  

        To máš pravdu, ale aspoň někdy bych fakt chtěl dojet tam, kam jsem plánoval. Štve mě, když si celý večer plánuji trasu a další den jedu úplně jinudy.

        0 0
    • RomanP  

      Jasný, jsem tvůj člověk. Dokážu zabloudit nejen na kole, ale mé spektrum je natolik rozsáhlé, že to bravurně zvládám i v autě a pěšky.

      Na GPS šetřím, vybral jsem si od GARMINa model QUEST. Sice stojí včetně routovatelné mapy, která tě vede křižovatku po křižovatce asi 26,000 ale pak jenom posloucháš, kam máš jet. Dá se dokoupit tuším za 3,000 Topologická (turistická) mapa ČR a i dle této se dá prý velice slušně jezdit. Jinak mají i levnější přístroje, u kterých je pak menší pamě? a to znamená, že dohráváš jenom části ČR kterých se výlet týká. Ne jako u Questa, do kterého se vejdou oba mapové podklady (turistický i silniční 30+40MB) a ještě ti zbyde zbývající pamě? do celkové 243MB. Uvnitř přístroje je podkladová mapa celé Evropy, která není samozřejmě tak podrobná jako ty dokoupené a je tak spíš jako horší průjezdní mapa. Sbírka klasických papírových map je taky řešení, ale můj problém spíš vyřeší takle „krabička od cigaret“ kterou si s sebou můžu vzít kamkoli na kolo i do auta a mapa s dobrou radou, kam mám zahnout tam prostě bude.

      0 0
      • wroum  

        si dej bacha aby ti nekdy nedosly baterky. podle toho co pises by to byl tvuj konec :-)

        0 0
        • RomanP  

          byl :-) proto nekupuju pda s gps co vydržej tak okolo 3 hodin, ale tenhle strojek kterej maká 20 hod v kuse.

          0 0
      • kolombo  

        Jo, to má kamarád, takže než někam vyjedeme, tak se v PC plánuje, pak nahrává, pak kontroluje … Ten QUEST nemá zrovna bytelnej držák na řidítka, ale je znát, že je podstatně novější, než moje Vista a umí toho víc a hlavně zřetelně rychleji.

        0 0
        • RomanP  

          No ten držák na kolo jsem zatím moc neprohlížel, ale snad by to udržet měl, přístroj je odolnej do přetížení 6 nebo 7G tak snad i držák bude v tomhle duchu.

          0 0
    • Paja  

      Na hodinkach kompas, na kompjutru vyskomer, ale stejne to nic nezarucuje:o) Bloudeni je fajn, at zije dobrodruzstvi a objevovani:-)

      0 0
      • Martin  

        …KDYŽ VÍTE KDE JE SEVER, MUSÍTE NAJÍT CESTU K DOMOVU. NA TO MÁM JENOM DVA PÁDNÉ ARGUMENTY. JAK KDO!!!!

        0 0
    • Smazaný účet  

      postupne zahustujesh sit znamych cest :))) novy prostor vykolikujesh, projetim nejshudnejsich, nejlepe znacenych cest a pak testujesh a propojujesh a zahustujes, poznavas…, ve chvili kdy zabloudit v dane oblasti jest pro tebe nemozne, je cas vykolikovat nove uzemi :-)

      s GPS je nuda :-)

      0 0
      • kolombo  

        Proč myslíš, že je s GPS nuda? Já právě porovnávám, jak souhlasí reálná krajina s mapou a nacházím nové cesty tam, kde bych je snad už ani nehledal. A mám celkem dobře zdokumentovaný, kde a jak jsem se motal, kdy a jak dlouho jsem kde byl … Kromě snímání tepu to dělá skoro všechno, co stále hledáme v cyklocomputeru.

        0 0
        • Smazaný účet  

          :-) ale jo, da se stim asi taky hrat :))))) dyz te tak posloucham :)) sem to spis myslel jakosto dalsi neznamou promenou v rovnici urcujici tvoji projizdku ;))))

          treba v sobotu, mi lesak ukazal cestu kterou sem vubec nevidel, natos aby byla na mape :-) mit GPS asi bych se ho vubec nezeptal a jel si podle pristroje ;)) takhle sem byl v prdeli a zbejvalo mi se vratit a kde se vzal tu se vzal zeleny muzicek a ukazuje: TUDY :-))))) po chvilce ostreni vidim cestu ;)))) fakt gut :))

          0 0
    • Lada1  

      pokud nezabloudis doma v byte, tak bych si z toho hlavu moc nedelal :P

      0 0
    • hydrant  

      podle mě správnej chrt nepoužívá GPS, protože když zabloudí, tak našvihá víc kilometrů !

      0 0
      • fousac  

        spravnej chrt i s GPS stejne zabloudi i na zavode, kde ma celou trasu vyznacenou mlikem.. ;))

        (ted zrovna si jeden na T-brdech stezoval, ze zase zabloudil, a to to jel uz potreti.. jak to proboha nekdo dokaze??)

        0 0
        • cabbage  

          jestli bloudi kazdej rok na stejnym miste tak zabloudi i priste- proste si pamatuje ze jel jinudy..... nemluve o xterre:-))

          0 0
    • pavelr  

      Většinou když jedu někam dál od domova, tak plánuji návrat se setměním. Proto než vyjedu, tak nastuduju v mapě trasu. Mapu, světlo(a) a blikačku vezu sebou. Když nevím, kam jet, tak se podívám do mapy nebo se zeptám domorodců (chlapů; ženských se neptám, neznají ani cestu přes pole do nejbližší vesnice). Bloudím vyjímečně, často jezdím podle turistických značek. Na bloudění nevidím nic negativního, dá se přitom najít spousta nových cest. Jsme malá země, tady se snad ani pořádně zakufrovat nedá.

      0 0
    • kovar  

      mapa, kompas, výškoměr. Mapy se ale musí brát s rezervou, protože jsou v nich některé cesty a křižovatky, které neexistují a nejsou, které existují

      0 0
    • Meesha  

      Ja se neorientuju! Maximalne sem schpnej jet od stromu se znackou ke stromu s dalsi znackoku. Tam kde nejedu po znaceny ceste a neznam to, tak to vetsinou zabloudim :-)) Takze nevim, co se mnou chce Cabbage delat na MTBO zavodech…

      0 0
      • cabbage  

        v lese se mi jeste nepovedlo zakufrovat,zato na silnici 1.tridy hned 2×:-))

        0 0
      • fousac  

        musis prepnout do modu „lempl“… vsechno nechat na nem a kdyz ti ukaze TUDY tak jet hlava nehlava a na nic se neptat.. ;)))

        0 0
    • Luka  

      Podle mravencu, maji jednu nozicku vzdycky na sever :) ehm… nejak mam na tohle stesti, spis se ztratim bez mapy (treba kdyz se rozdvoji cervena znacka a ja to vezmu po ty spatny). Na mapu mam dobrou pamet, takze si ji fixnu do hlavy a vim, kudy cesticka vede. Neni to 100%, ale vetsinou se neztracim. V aute je to uplne nejlepsi, hrozne rada delam navigatora, jenze muj muz kdyz bloudi, tak je strasne vzteklej ze nevi kde je, i kdyz ja to v tu chvili vim naprosto presne, a pak je to velmi vesela cesta… tak proto porad nevim, jestli jet na opravdovej orientak nebo ne, protoze pro nej by to byl dost stresujici zazitek :)

      0 0
      • Martin  

        Samozřejmě, že JET!!! Vystreslej Habib nad mapou KDESI v lese......nadějná představa:-) Pak se dozvíš, že podle mapy, jste tááámhle na tom kopci. No a po letech o tom budete se zvláštím výrazem v očích vyprávět potomkům:-))))

        0 0
      • fousac  

        a jak se pozna u mravence, ktera nozicka to je??

        0 0
        • Luka  

          No prece ta severniiii!!!!!!!! – vezmes kompas a ktera souhlasi, tak podle ty se ridis :)

          0 0
          •  

            ale musis si tu nohu necim pozacit, abys ji poznal, a abys tohle nemusel delat pokazdy, tak si toho mravence vezmes sebou do krabicky ;)a mas vystarano

            0 0
            • wroum  

              staci ponechat jen tu severni a ostatni odstranit :-)

              0 0
            • fousac  

              sem spis premejslel, co kdyz se rozhodne otocit a jit zpatky… to asi bude pekne pajdat s tou jednou nozickou porad na sever..

              0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.