• RUMcajs

    Strašlivě mě „rachtá“ zadní kolo, po rozebrání a vyčištění + výměně kuliček jsem zjistil, že problém s rámusem nebyl v kónusech, ale že bordel dělá ořech.

    Po sundání gumového těsnění kuliček ořechu jsem schledal, že by to chtělo celý vyčistit a namazat, ale nevím jak se do ořechu dostat, ani jaký k tomu potřebuju nářadí.

    Jde o Shimano Deore, najeto cca 3000 Km.

    Poradíte?

    0 0
    • lubos  

      pripajim se taky, tohle je snad jedina vec, co jsem jeste nerozebiral.

      0 0
      • MARIN  

        Tusim ze uz se to tu probiralo Budes potrebovat „udelatko“ na rozebrani orechu, ktere zapadne do drazek pod drahou kulicek. Neni problem to vyrobit ale zobacky nebo proste cast zapadajici do drazek musi byt hodne tvrda jinak se hned ozvejka. Pri povolovani(opacny zavit) doporucuju byt hooodne opatrny v orechu je spousta malinkych kulicek a hledat je nekde po garazi atd je celkem peklo. Jako u vseho si pamatovat jak to postupne zase patri na sebe. Proste nic slozityho jen potrebujes ten pripravek

        0 0
      • Otto  

        To se tu řešilo už mockrát. Možná by Administrátor mohl takovéto věci hodit do nějaké rubriky jako:rozebírání věcí co dělají hluk" apod.

        http://www.parktool.com/…reehub.shtml

        Je to ten spodní typ. Zádrhel je trošku ve zpětné motáži.Kuličky se musí nalepitdo drah vazelínou, a jde to jen určitým postupem.Metoda pokus-omyl.Jsou dvě možnosti, povedla se mi ta druhá. Tenoučkou podložkou možno vymezit vůli.Já jsem ji po 2000km na Alivkovém náboji vyhodil – a ořech je jako rys (po operaci ovšem)

        Hodně trpělivosti a málo ztracených kuliček.

        0 0
        • djano  

          Aky zadrhel ? Ja si po miernom povoleni loziskovej drahy (to s opacnym zavitom) jednoducho orech imbusom stiahnem z telesa naboja a pohodlne to robim v ruke. Ked sa bojim ze suche gulicky vypadnu, rozoberiem to nad miskou. A lepenie guliciek do vazeliny nie je problematicke. Na starsich Favorit (Velo) volnobezkach bolo skladanie zlozitejsie :-)

          0 0
          • lubos  

            Kazetu na starych favoritoch som rozoberal, tie gulicky , to bolo fakt … :-)) Ale dalo.

            0 0
            • djano  

              Gulicky nebol problem, ale udrzat zapadky pri skladani. Ja som pouzival pevnejsiu krajcirsku nit, tym som to omotal a po nasadeni plasta musel opatrne vytahovat. Co sa tyka guliciek, ulozenie ostalo…

              0 0
              • MARIN  

                Stejny postup jsem praktikoval i ja – vlastne ani jiny neznam

                0 0
                • kovar  

                  no stejne jsem to delal i u favorita, vidim, ze se moc nezmenilo.

                  0 0
                  • MARIN  

                    Vicekolecko na Favoritech – o tom je rec nekolik radku :)

                    0 0
              • lubos  

                Gulicky bol problem ked sa rozsypali :-)), skladanie len to dlhsie trvalo, tusim 50 guliciek tam bolo ? Ale nepamatam si nejaky velky problem s tou zapadkou … bolo to strasne davno …

                0 0
                • MARIN  

                  zapadky byli dve na rpumeru proti sobe a kazda mela svoji pruzinku, kdyz jsi nasazoval pastorky bylo potreba pridrzet ty zapadky ve stazenem stavu aby zapadly do rohatky – ja to delal tak, ze jsem omotal zapadky niti a pak pomalu nasouval pastorky a kyz bylo citit ze jsou zapadle v rohatce opatrne se nit vytahla. Samozrejme ze se to nikdy nepovedlo na 1pokus nekolikrat to nebylo zapadle pak zase treba vypadla nejaka kulicka – proste to byla tenkrat sranda – jeste ze to je dneska uz vyresene lip

                  0 0
                  • djano  

                    Ale dalo sa to na prvy pokus. Len ta nit sa musela tahat s citom. Teraz ked je pero po obvode je to pohodicka. Staci aby sa velmi netriasli ruky :-)

                    0 0
                • Palo TT  

                  Myslite si, ze pre zjednodusenu montaz su zapadky dnesnych orechov umiestnene asymetricky? Alebo to ma aj iny dovod?

                  0 0
    • Smazaný účet  

      Toto jsem řešil též. Náby Deore. Asi mají za sebou taky 300 km. Vše jsem rozebral, vyčistil + výměna kuliček a nic. Rozebral, vyčistil ořech a „rachtání“ stále přetrvává. Tak jsem se na to … a jezdím s rachtáním. Někdy více někdy méně s tím, že až to klekne pořídím celé nové kolo na průmyslech.

      Měj se.

      0 0
    • kovar  

      Este Shimano orech nerozebiral (nebylo treba) akorat jsem rozebiral orech na Favoritu, takze o Shimano moc nevim i kdyz to asi bude podobne, ale neslo by treba orech bez rozebirani vyprat v benzinu a pak dovnitr vpravit olej. Se ptam , nevim, treba by ten olej vevnitr dlouho nevydrzel a je treba vazeliny.

      0 0
      • MARIN  

        odpovedel jsi sam – olej by vevnitr dlouho nevydrzel a je treba vazeliny

        0 0
      • Mamut  

        To by neslo, pretoze na gulickove drahy potrebujes normalnu hustu vazelinu, ale na zapadky len nejaky riedky olej. To preliatim olejom nespravis.

        Hlavne zapadky fakt maz len niecim riedkym. Ja som si pri prvom rozoberani tiez myslel, ze je to blbost, a ze predsa olej (sice hustejsi, ale stale olej) to nemoze zalepit. Moze, rozoberal som to o 3 dni znova.

        Tazke to nie je, najtazsie je nepostracat gulicky. Pri skladani maznes drahy vazelinou, vyskladas gulicky a das to dohromady.

        Posledna pripomienka. Pokial to len hlasno cvaka, tak bud rad, z eje to ciste a nechaj to tak. Pokial ten hlasny zvuk je drhnutie tak rozober.

        0 0
    • JJ  

      A kdo vi, jak vysroubovat orech z nezapleteny naby? Upnuti mezi dreva do sveraku nepomaha, protaci se to:(

      0 0
      • Otto  

        hmmmm, asi 18 malých hřebíčku(imitace špic) a ďůra do dřeva. anebo…stejně to budeš muset jednou zaplést.

        0 0
        • Gatier  

          Uchytit do zveraku za prirubu,ale je to dost riskantne. Samozrejme medzi to este nieco dat napr. gumu.

          0 0
      • Mamut  

        Mozes skusit obkrutit mokrymi riflami. Kdesi som cital, ze nejaky manici tak usli z basy. Mokrymi riflami obtocili tyc mrezi, pichli k tomu kolmo nejaku inu tycku (nohu stolicky alebo nieco take) a tocili s tym tak, ze ukrutili tu tyc.

        Nikdy som to neskusal, ale je fakt, ze mokre rifle maju strasnu adheziu.

        ak by a ti to nahodou podarilo, tak napis. som zvedavy

        0 0
      • jecnak  

        Jendoduse vyndas osu a loziska a strcis tam inbus. Pak uz jen vysroubujes na druhy strane vnejsi konus orechu.

        0 0
        • Zdyn  

          no jo,ale slo o samotnou nabu.A tam je problem s jejim uchycenim.

          0 0
          • jecnak  

            No dyt jo – v ty nabe je nalisovana kovova trubka s vnitrnim sestihranem. Ten inbus (klis na vnitrni sestihran) z levy strany naby nasunes dovnitr a klic pak chytis do svraku. Pak muzes sundat orech i z nezaplete­ny naby.

            0 0
            • Zdyn  

              jooo?To se mi nejak nezda.Kdyz si vezmu LX nabu,tak imbus tam strkam zprava(zleva si ani nejsem njistej,jestli by prosel loziskovou miskou,ale mozna jo),ale nejak si nevybavuju tu kovovou trubku s vnitrnim sestihranem.Pokud se nepletu,tak celej orech je zasroubovanej primo v tele naby a zadnou zalisovanou trubku s vnitrnim sestihranem si nevybavuju.Al emozna se pletu.Musel bych se kouknout.A nebo to tak maj nektery jiny naby.

              0 0
              • jecnak  

                Ah, tak sorry, ja si blbe precet co potrebujes a myslel, ze chces ten jen orech rozdelat a ne cely sundat. Sundat cely orech z nezapleteny naby bude dost problem – casto to nejde ani se zapletenou.

                0 0
                • Zdyn  

                  Ja ho sundat nepotrebuju.Pris­pekev jsem nezadaval ja.Jen mi nebyl jasnej ten tvuj prispekev,ale uz je to vysvetlene.

                  0 0
      • Bulda  

        vynech to drevo a rovnou do sveraku, pokud ma drazkovany celisti teda, sice se trochu zakousnou do prirub, ale neprotoci se to…vetsinou :(, ale u kazety neni problem sundat pastorky a zaplest, ja tohle delal, kdyz mi aktivni zakaznik chtel ulehcit praci a vystipal draty na obyc sroubovaci nabe a nechal tam sestikolo

        0 0
    • RUMcajs  

      Tohle napsal JD na i-Velu:

      ROZEBRANI ORECHU Tam je treba odsroubovat loziskovou misku, ta ma v okrajich dva vyrezy, za ktere se zaklesne stahovak. To je valecek, na jehoz cele jsou dva vystupky, ktere zapadnou do tech drazek. Nejlepsi je nechat si ho vyrobit. Vnejsi prumer musi jit volne zasunout do kazety az k misce, vystupky jsou tusim 4mm siroke a 3 mm vysoke, z druhe strany doporucuju vyfrezovat plosky na klic a cele to provrtat cca 6mm. V jakekoli dilne vam to udelaji za pakatel (flaska fernetu)

      Vidim ze se ujalo i jine provedeni stahovaku. Princip je ale stejnej. Neco musi zapadnout do tech drazek. Samozrejme to musi dost tesne licovat. Cim vetsi vule, tim vetsi riziko pokurveni orechu. Proto je lepsi stahovak nekalit. Lepsi odrovnat jeho nez kazetu. Pokud je dost dlouhej, vystupky se muzou freznout znova…

      A zase. Stahovak nasadit do sveraku, na nej nasadit kolo, a tady je LEVEJ ZAVIT, TAKZE POVOLUJEME DOPRAVA!!!! Po rozebrani se nelekneme, na telese jsou tri drazky ale praporky vetsinou jen ve dvou. Treti drazka je snad odlehcovaci, nebo co. Dohromady to pak jde docela v pohode ale neprehanet s vazelinou… Pokud neni stahovak, vemte prouzek plechu 4mm , sirku takovou aby vlezl do orechu a zaklesnete do zarezu. Bacha ale muze to poskodit zarezy. Lepsi je stahovak. Jo neni nutne ho kalit ale doporucuji. Rozmery bych na pozadani dodal, nekde to mam namalovany.

      Jinak profi obchody tyhle veci neradi prodavaj, protoze oni vam to radeji udelaji sami, a za dlouhe penize… Obvykla vymluva je amortizace znackoveho naradi.

      0 0
      • Zdyn  

        Nostahovak origos jsem pred casem kupoval za cca 60kc. jinak :www.kovys.cz tady ho teda maj za 82 bez dph. Ja ho kupoval v Brne v RK cyklosu.

        0 0
    • martt  

      tu som narazil na pekne fotky rozobraneho orecha http://icebike.org/…/freehub.htm

      0 0
    • mastihuba  

      už sem se tady na to ptal aspoň 3× a eště sem se nedověděl jak.
      Jak vydělat tu kovovou prachovku co kryje ložiskovou dráhu bez poškození?
      Čím tu věc vyděláváte, aby se nepromáčkla nebo neohla?

      U STX a alivia to byla malina, ale Deore, LX, sem zkur..l dvě a bez ní se člověk dál prostě nehne. ( až s novým ořechem :))

      0 0
      • tomaasz  

        Jde to plochým klíčem vel. 12 – 13, nejlépe slabým (čína) postupně vypáčit a potom plechovou prachovku vyrovnat na kovadlině.

        0 0
        • mastihuba  

          asi nemam tu trpělivost, dycky sem to dělal velkým šroubovákem a pomačkal jsem tu přírubu. Pak už mě neseděla ta krytka co je na ose nad konusem.

          1 0
    • Bulda  

      stahovak mas na www.kovys.cz je to tenhle: 43156 Stahovák na demontáž kazety HG kaleno 82kc v zalozce stahovaky klik, nytovac...... jinak podrobnej navod uz tu nekdo napsal

      0 0
    • heyjoe84  

      Ahoj, chtěl bych poprosit o radu. Přestal mi správně fungovat ořech z náboje Shimano M525, a to tak, že jde ztuha volnoběžka – když vedu kolo, tak se točí kliky a v jednu chvíli se mi to kouslo tak, že jsem z toho měl festku, ale po chvíli to zase povolilo. Ořech jsem nikdy rozdělaný neměl. Čím myslíte, že to může být? Má smysl, abych se ho snažil rozdělat a opravit? Případně nechat to udělat v servisu? Nebo se mám pokusit sehnat nový ořech a nebo koupit celý nový náboj (nutnost přeplést kolo)?

      0 0
      • nox159  

        Možnosti je vice:

        Ztuhlá vazelina, binec v ořechu, rez, zlomene praporky, zlomena pruzinka, zlomená zast orechu…

        Zkus to rozebrat vycistit a podivej se co s tim je…

        0 0
      • Twister  

        Když už se to kouše fest, tak to budou vymačkané zuby či praporky ve volnoběžném mechanismu. Rozebráním a vyčištěním se tomu dá prodloužit život třeba o pár set km, ale stejně to pak chcípne definitivně. Nejjednodušší je asi koupit celý nový náboj a vyměnit ořech. Zbytek ti zbyde na náhradní díly.

        Konkrétně u M525 jsem to na jaře řešil. Koupil jsem tohle: http://www.kupkolo.cz/…cerny_z2515/ Což je M525A a to A je tam podstatný, oproti starý M525 má jinak seskládanou sestavu konusů a je hůř utěsněnej. Nakonec jsem to ale složil z obou nábojů dohromady a funguje to. Hlavní je, že ořech pasuje na tělo náboje, v tom je taky alchimie.

        0 0
      • novas752  

        Měl jsem skoro stejný problém – přes léto začal ořech zatuhávat, tak jsem to na konci září rozebral, vyčistil (vazelína a prach a bordel je luxusní lepidlo) namazal a složil.

        Postupoval jsem přesně podle návodu: http://www.ivelo.cz/…neho-orechu/

        Jen nemám stahovák na ořech, a místo doporučovaného šroubováku jsem použil tupý konec rašple (pilník na dřevo). Rozdělával jsem ho poprvé, najeto cca 16 000km za 5 let, takže povolení ořechu zabralo asi 5minut soustavného bušení kladivem. :) Při zpětné montáži si dej pozor ať tuhle matici zase pořádně utáhneš.

        Teď to chodí jako nový.

        EDIT: žádná část ořechu nebyla výrazně poškozená, jen „vnitřní ozubení“ mělo lehce ohlazené hrany.

        0 0
        • zzd426  

          jen bych sdělil můj nejjednodušší postup pro povolení:

          1. správné opracovaný pilník (aby pěkně zasedl do drážek) uchytit do svěráku
          2. nasadit na něj kolo s namontovaným ořechem
          3. uchopit kolo za ráfek, lehce na něj tlačit aby pilník seděl v drážkách a povolit
          4. sundat ořech z náboje a rozdělat
          5. stejný postup pro montáž

          pak jsem tento postup vytunil tím že jsem za 60 kč koupil udělátko pro rozdělání ořecha – je to rychlejší a nemusím uklízet bordel na ponku abyhc sedostal ke svěráku :)

          0 0
    • Effa  

      Ozivim tema. Snažím se dostat do ořechu deore. Nejdriv jsem to zkoušel podle navodu sroubovakem a klepat, pak jsem našel pilnik ktery pasoval ale také nic. Tak sem koupil ten stahovací bazmek s tema dvěma vystupkama ale porad nic. Ani se to nehne. Dokonce mi přijde jako by tam ten klíč nepasoval. Zkoušel jsem ho tam i naklepat kladívkem ale porad nic. Nemáte nejakou fintu jak na to? Bohuzel nemam k dispozici sverak :(

      Jeste doufám ze dělám dobre, ze se snažím povolovat ve směru hodinových ručiček kdyz koukám na to kolo z vrchu (leží na zemi).

      0 0
      • allrose  

        Jestli myslíš ten klíč z válce od kovysu.tak na novějším ořechu si ani neškrtl..větší průměr,na starších nábojích bez problému,nechal jsem ho lehce osoustružit

        Ta miska mi mlácením přes šroubovák nešla povolit,hodně dotažená,až tím klíčem s menším průměrem to nakonec povolilo s „prodlouženou­“ golou

        Závit se povoloval dle návodu,již si nepamatuji kterým směrem..

        0 0
        • Effa  

          Aha no tak to sem asi v pasti. To by tam taky ale mohli napsat ze na nivy ořechy to nejde :( takze asi servis at to povolí.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.