Závodící děti, technika, komponenty

878 nepřečtených
 • zderes

  Je zde několik témat ohledně dětských kol, techniky ježdění a komponentů. Jeden utočí tohle, tomu je málo tamto a 3× něco je špatně. Každému sedí něco jiného. Proto jsem se rozhodl založit nové téma o všem, co se týká malých závodníků, jejich strojů, snad i techniky jízdy nebo tréninku, závodů. Cenné rady se velice těžko hledají. Rád bych aby přispívali hlavně ti, kteří mají s touto problematikou osobní zkušenost. Ať se to neplete prostě jinam. Pokud bude chtít vůbec někdo někomu poradit, protože dnešní doba je poněkud zvláštní :-)

  • zderes  

   A já začnu hned otázkou.

   Zjistil jsem, že klukovi je málo 1×10. Kazeta Sunrace 11–40, převodník 32 zubů. Málo ale myslím ten pastorek 11. Jak na rovině tak pro jízdu z kopce.

   Pomohlo by řazení 1×11 s převodníkem 34? Nahradí nejlehčí převod 42z x 34 to co má teď 40×32? Nebo to vymyslet jinak? Jak? Díky.

   • ˘Ö˘ Krab  

    A co takhle použít … matematiku? Převod 40:32=1,25 otočky kola na jednu otočku klik. Převod 42:34=1,2353 otočky kola na jedno otočení, takže je dokonce velmi nepatrně lehčí, ale téměř neznatelně.

    • zderes  

     Trošku jsem se zastyděl a díky. Přesně to jsem potřeboval vědět!

    • Marskatin  

     akorát to mělo být 32:40 = 0,8 otáčky kola na jedno otočení klik a 34:42= 0,81 otočení kola na jednu otočku klik. A převod je nepatrně težší.

     • ˘Ö˘ Krab  

      JJ, máš pravdu, náčelníku. Ještě jsem neakceptoval moderní pastorky >36z, tak jsem to převrátil, sypu si popel na hlavu.

   • gerrard  

    Pri 90 otackach za minutu to mas zhruba 34km/h. Na horaka a decko podle me dostacujici. V jake situaci mels pocit, ze by mel mit tezsi?

    • zderes  

     Při posledních závodech při jízdě z delšího kopce vždy trošku ztratil a pak mi říkal, že mu to nestačilo. Když jsem se ho zeptal, jestli by zařadil ještě těžší, tak říkal že jo a vzpomněl si, že i při dojezdu do cíle se mu to stává.

     • gerrard  

      To ze by tam kopl tezsi neznamena, ze by to utahl a ze to dava smysl. Jako vyjit vstric mu muzes, ale za me to nedava smysl. Uz tech 32/11 je podstatne tezsi prevod nez max. povoleny zakovsky na silnici pro deti do 12 let, pri podobnem obvodu kola. Nech ho ucit motat nez tahat tezke prevody i tak je tech 32/11 dost tezky prevod. Ten kopec bych mu jeste veril, ze by tam dal vic, ale po rovine urcite ne. Ja bych mu to nechal jak to je a sledoval jak mota nohama, ale melo by to za me byt v poradku a nemel by potrebovat tezsi.

      • zderes  

       Díky za radu. Kluk má 8, možná to nedokáže zhodnotit. Nechám to tak a trošku se na to zaměřím. O víkendu je závod na Ramzové, tam to poznat půjde.

  • Čipera  

   Mě zase zajímá správná velikost kol… Všimnul jsem si, že spousta lidí dětěm kupuje už 27,5 a třeba s nebo xs velikost rámu a právě mě připadá že 27,5 je dost velké a musí se jim těžko šlapat a i co se týče obratnosti to pro ně musí bejt těžký........

   • ˘Ö˘ Krab  

    Máš děti, kupoval jsi nějaká dětská kola? Do hry vstupují faktory (podle stupně rodičovského zanícení pro cyklistiku): 1) hmotnost zápletů a celého kola vůbec 2) perspektiva „stěhování“ dobré výbavy na větší rám 3) mediální masírka a s ní spojená dostupnost kol a následující prodejnost ojetiny.

    Všichni pořád operují s obratností, ale kolik % lidí na jakémkoliv MTB jede tak a tam, kde by obratnost potřebovali? Takže u dětí jde nakonec v naprosté nezávodící většině pouze o velikosti rámu (a kupuje se do zásoby, dítě roste), snadnost šlapání je výhradně o hmotnosti zápletů a převodech, suma sumárum: pro masu je to úplně jedno.

    • Čipera  

     Ne děti nemám a dětské kolo jsem zatím nekupoval, ale zajímá mě to až jednou budu. Máš pravdu, že pro velkou masu lidí je pro děcka dnes už 27,5 plně dostačující a je to jedno. Ale přece jen těch pár rodiču, který s dětmi jezdí větší dálky nebo s dětmi jezdí na závody…Co je potom pro ně lepší? Dělá se třeba dnes vůbec sehnat nějaká pěkná závodní dětská 26" nebo je fakt už lepší koupit tu dobrou lehkou 27,5 s malým rámem? Protože co jsem se koukal ty 26" všechno je to téměř na totálním základu co se týče osazení.

     • zderes  

      Některé osmileté (devítileté) děti se na závodech objevili právě na karbonových 27,5 kolech, úplně přeskočily 26. Za sebe mohu říct, že v kopcovitých závodech ztrácí. Zase z kopce nebo i po rovině jim to jede. Jeden klučina co měří tak 140 max, tak se s tím hrozně pere. Sám přemýšlím jestli koupit na příští sezónu tohle nebo jen větší rám. Ale spíš to nechám na 26, když mu to vyhovuje.

     • ˘Ö˘ Krab  

      Mícháš dvě věci: závody a větší dálky. Závody (MTB) pro děti mají být a bývají krátké a třeba technicky trošku prověřující, od jisté úrovně a věku potřebuje dítě (aby mělo šanci) závodní MTB kolo, tedy dokonale velikostně přiměřené a opravdu lehké. Bohužel, nespecifikuješ věkovou hranici, je něco úplně jiného vybavovat dítě 6 let, 8–10 let a třeba „dítě“ 14–16 s plnohodnotnou dospělou cyklovýbavou.

      Nezávodní dlouhé vyjížďky jsou na opačném konci cyklistiky, žádné špičkové intenzity, žádné velké nároky na mrštnost kola, o to větší na cestovní pohodlí. Čím vzdálenější cíl, tím více se jede po silnici, v terénu je nesmysl děti trápit maratony.

      Stačí tedy jakékoliv dobře obuté a lehké trekové kolo a později základní silnička. Ale protože produkční treková kola jsou většinou špatně vybavená a tím pádem těžká (a v malých velikostech 24" 507/540 mm jich je poskrovnu, 26" snad ani nejsou), z tradice mají nevyhovující /těžké/ převody, vyjde výhodněji přezout kvalitní MTB na něco hladkého. Navíc finální obvod obutého kola je u plnotučné 26× 2,xx" i trekové 28" v podstatě identický, takže 27,5" se do rozsahu vejde také, silnička bude na dolní hranici rozsahu, 27,5" na horní a kousek za ní.

      Většinu dětí stejně delší jízdy nebaví – ne, že by je fyzicky nezvládly – ale nudí se při nich.

      O dětských kolech je celé vlákno(a), pokud potřebuješ dobré, nestačí většinou jen fest zatlačit na peněženku, ale musíš ještě upgradovat osazení nebo rovnou stavět od začátku.

     • zderes  

      Většinou se takové kolo musí poskládat a vyměnit komponenty. Alespoň ve 26". 24" byla na závodech vidět často např Orbea Team MX 10st., která byla docela lehká a vybavená slušně. Jinak teď co se koukám kolem sebe tak ve 26 jsou ty kola všechny přeskládaný.

    • honhav  

     Ja si s tou obratnosti u nezavodicich deti nejsem uplne jisty. Zavodime tedy v trialu, ale jezdime s detmi po trailech a lese pomerne hodne technicke veci. Proto by me pomerne dost zajimalo co zvolit za ram pro holku kolem 140 cm vysky, tak aby mel moderni „trailovou“ polozenejsi geometrii. 24 Orbea co ma nyni mi prijde velmi xc. Sice na tom zvladne dost ale radeji bych neco vice do terenu. Rad bych neco univerzalniho. Zvazuju detskou 26 od RB, ale taky me prijde, ze na tom bude hrozne natazena. Ale nejak si nevim rady.

     • vpa007  

      když jsem dumal nad mini26tkou, tak jsem prolezl weby výrobců a vyšlo mi, že právě RB je z nich nejkratší… a když jsem mladýho zatím zkusmo posadil na SUPa, tak na tom byl fakt nataženej… viz příloha…

      • honhav  

       taky mi to prijde, diky za tabulku – super…

       • vpa007  

        není zač… budu to na začátku září skládat, tak se těším jak malej :-)

     • gerrard  

      Za sebe 26" kola a 14" nebo 15" ram, kratky prestavec a natazena byt nemusi. jen nevim jak s tou trail geometrii, spis je to vsechno XC v teto velikosti.

   • camlost  

    loni začátkem prázdnin jsme se vypravili do Vrchlabí na KPŽ. dcera (tehdy 7 let) jela na svém 20" kole.

    závod se konal na louce – tráva, drny… sami asi víte, jak skvěle se na takovém podkladu jede.

    abych to zbytečně neprotahoval, dojela někde vzadu. malé kolo tímhle podkladem prostě jede hůře.

    na podzim proběhla výměna za 24", což jí bylo trochu velké, ale bylo jasné, že (dcera) přes zimu doroste na správnou velikost. na podobném podkladu pak zajela jedno 3. a jedno 2. místo.

    protože mám doma ještě mladšího závodníka, díval jsem se předběžně, jak budeme přecházet na větší rámy.

    mladší špunt ještě letos a příští rok pojede na 20". a asi i kus sezóny 2018.

    takže někdy na konci léta 2018 by se mi (z fin. hlediska, samozřejmě) hodilo, kdyby dcera dorostla na 26" rám, tj. nějakých 140 cm. a to by mohlo vyjít.

    které kolo to bude, to v tuto chvíli nevím, ale velmi pravděpodobně vybereme nějaký hezký Al rám a postavíme si kolo sami. nepůjdeme cestou karbonovou, nepůjdeme do nejvyšších sad, protože na výsledky to má minimální vliv. a my nevychováváme reprezentatku, nýbrž děvče, které rádo sportuje.

  • Patar  

   Zdenku,, navrhuji uzavřenou skupinu na FACEBUKU. Na B.F. ??? NIKDY! Probereme to v Bukovince 3.září. L.P.

   • zderes  

    Pane Pátík já si velice vážím Vás jako trenéra i stavitele. Nicméně si myslím, že sem na fórum nechodí pouze věčně se hádající a zakomplexovaní lidi, ale i ti, co rádi poradí. Tak bych to nechal tak :-)

   • Lišák  

    Na FB? NIKDY! Tuhle věc si nehodlám pořizovat. Nicméně téma mě zajímá, i když rozhodně nemám ambice udělat z děcek závodníky, pokud by samy nechtěly.

  • kpitti  

   Mám s výběrem kol pro děti nějaké zkušenosti. Je tu ale celá řada faktorů, které hrají roli:

   1. Věk dítěte – pro dítě, které „baví“ jezdit na kole ve věku 6 – 8 let bych volil běžně dostupné horské kolo pokud možno podle výšky dítěte 26". Pro děti 9 – 10 let, kde je už vidět zájem o závody je možná 27,5" ale jen z důvodu toho, že 26" závodní kolo se prostě nedělá. 11 – 12 let už může nastupovat kolo, které bude postavené na výkon, ale držel bych se stále pravidla, že není potřeba postavit závodní raketu. Na to je čas až ve věku okolo 15 let. taky jde o to si takové kolo zasloužit.
   2. Váha a osazení – pro začátečníky doporučují běžně dostupné a ověřené osazení z nižších řad, děti s kolem mrsknou, položí na přehazovačku apod.. Důležité je vybrat řazení, které dítě „utáhne“ a brzdové páky na které dosáhne a nekroutí se. Pro pokročilé adepty pak určitě obratné kolo na kterém může absolvovat tréninky techniky a zvyšovat si své dovednosti, především rovnováhu a odhad v terénu. Pro ostřílené závoďáky (od 12. výše) je to už pak jen na peněžence sponzorů (rodičů).
   3. Cena kola – pokud někdo nemá problém s financemi, tak koupí to nejlepší co momentálně je a neřeší. Valná většina bude toto řešit až na prvním místě a tady bych jen radil střídmost a podívat se trochu dopředu a reálně na to kde ten můj mladý Mistr Světa je :). Není problém když se kluk, nebo holka budou trochu trápit na těžším a hůř osazeném kole, je na rodičích a trenérech jim ukázat kde je ta zábava když jsou ve věku do 10. let není důležité být ten nejlepší. Vybudovat solidní základ pro úspěšné závodění ve kategoriích Kadetů a Juniorů je právě v tom, aby se naučili bojovat a jezdit pro zábavu. Jestli budou mít jednopřevodník, nebo trojpřevodník když je jim 9 let není vůbec důležité.

   Trochu jsem se rozepsal, ale tohle téma je na dlouho. Na závěr jen prosím všechny tatínky a maminky budoucích Jarů a Katek dbejte na to, aby děti neměli těžké převody. Točit nohama lehké převody!

   Pokud by někdo měl zájem o osobní konzultaci, pak pište do zpráv.

   • ˘Ö˘ Krab  

    … (ty) děti nemělY těžké převody. Kdybys podmět „děti“ prostě vynechal, tak to bylo v pořádku – fungovalo by nevyjádřené „oni“ :-).

    Jako – napsal jsi to pěkně – ale v kadetech a juniorech, alespoň mezi kluky, už to bývá boj úplně nadoraz, byť by šlo o nejzahnojenější hnoják pro deset jezdců, zábava jde stranou. Resp. právě ten doraz je pro ně zábavou.

    • kpitti  

     Díky za korekturu.

     Ohledně kadetů a juniorů souhlas, tam už by to mělo být hlavně o závodění a tím pádem i odpovídající výbavě.

   • gerrard  

    Lehke prevody naprosty souhlas, ale velikost kol 26 palcu pro deti 6 – 8 let to je z meho pohledu scifi, teda pokud u Vas netrenuji deti basketbalistu. A i ty 26" kola na slusnem ramu jdou porad sehnat, takze je to skoro jedno jestli 26 nebo 27,5". Zbytek souhlas, jen z vlastni zkusenosti vetsina rodicu chce detem poskytnou co nejlepsi material a dokaze si to dost dobre vysvetlit :).

   • Soreno  

    Mel bys prosim nejakej tip na razeni a brzdove paky na dite kolem 7 roku spis drobnejsiho vzrustu – male ruce.

    • kpitti  

     Například máme dobrou zkušenost například s touto kombinací:

     Měnič SHIMANO Alivio, řazení a přesmykač SHIMANO Acera, brzdové páky TEKTRO dural. Jezdí to u nás menší děti šest i sedm let.

    • kpitti  

     Skočilo mi to tam 2× :(

   • MyšičKa  

    Jake 24" kolo byste poradil pro děvče, které jezdí slušně, baví ji závody a hlavně jízda v terénu? Nyní má 20", příští rok zvažujeme větší, jednak kvůli závodům, jednak pro její komfort, na 20tce nedá všechny terény a ráda by dala víc(podle jejích slov)…

    • vpa007  

     máš nějakej ideální rozpočet? páč vymyslet se dá leccos ;-)

   • konidana  

    Dbát na to, aby děti neměly těžké převody je hezké, ale jak to dítě mám naučit, aby si ty lehčí převody řadilo včas? Většinou si to dělaj po svým, na rodičovské rady nedají. Kolikrát to končí, že kluk(7) to do kopce rve krokem vestoje na nejtěžší převod, dcera(9) totéž, ale ta k tomu záhy z kola padá, protože to neurve:-(

    • zderes  

     Závodění je musí bavit. Hodně důležité je aby měli spolehlivý a plně funkční systém řazeni. Aby věděli, že se na to můžou spolehnout. Pak to jen trénovat a zkoušet dokola. A když se to naučí, tak je za to pochválit. Jinak nevidím důvod, proč by jeli do kopce na nejtěžší převod.

     • zderes  

      (ne ty děti, ale kluk a holka :-) )

     • konidana  

      Tak bude asi zakopanej pes v hlavně tom řazení. (o nergonomických dětských kolech ani psát nebudu). Nejdřív se to učí a za půl roku to, na běžných kolech co mají, s naší intenzitou ježdění, jde do kopru. Mladej měl tedy ještě donedávna řazení v rukojeti, ale když už nechodilo ani druhé , tak se manžel naštval a dal mu tam páčky. Už s tím tedy nemusí bojovat, tak se to snad lepší. Dcerka přehazovačku prostě natruc sabotuje, tam nic nenadělám :-( Druhá věc je, že mají přehazku věčně nějak ohnutou, tak to nepřehazuje jak má. Bohužel nezvládáme rovnat patku a štelovat řazení před každým víkendem. Pak s tím zas někde fláknou a je to znova. Manžel si pro sebe už z podobného důvodu pořídil převodovku a řemen, teď šetří synkovi.

      • Soreno  

       Tak tohle uz je rukama a o tom jak se ke kolu chovaji. Jablko nepada daleko od stromu.

      • Patar  

       O padacím rámečku k šaltru jste nikdy neslyšeli? Tuhost řazení otočným systémem lze vždycky vyladit pružinami vzadu.

      • Toman  

       https://www.obrazky.cz/?…

       Tohle byste mohli třeba namontovat jako protekci šaltru po pádu a pod. A vysvětlit dětem, aby nepokládaly kola pravou stranou na zem. A pokud možno, kola vůbec neválet po zemi, vždy se najde, o co je opřít, nebo opřít kola vzájemně o sebe ( jako dvoják žebřík ).

    • Pán z Dubu  

     Zásadní je mít vhodnou délku klik. S dlouhými se točit takřka nedá. Na děckách je to vidět, když končí na menším kole – s krátkými klikami točí jak večerníček. Na větším kole začnou šlapání lá-mat, když z něho vyrůstají – točí a na dalším kole se to opakuje.

     Děti vyrůstají v pro ně neergonomickém světě. Jsou zvyklé na nadměrné věci, a tak mají velké oči a chtějí velké věci. Bohužel někteří výrobci asi nechtějí dětem dopřát frekvenční šlapání a osazují kola dlouhými klikami (např. 20“ kolo se 140 mm klikami).

    • ˘Ö˘ Krab  

     Osvědčil se kategorický příkaz: „Podívej se, jak rychle šlapu. Máš mnohem menší sílu, takže budeš vždycky šlapat rychleji, než já. A podle toho budeš mít zařazeno.“

     Nebo „Do kopce se stoupá až před vrcholem, když přebývají síly. Jakmile si nejsi jistý/á, že vyjedeš na tenhle převod celý kopec, tak tam dej lehčí. Stoupnout si hned na začátku a mít přitom spoustu lehčích převodů nedává smysl, když nahoru třeba ani vůbec nedojedeš.“

     Na potřebu přehazování vytrvale upozorňovat, za 3–4 roky se to naučí odhadnout dokonale. Jak mají děti menší sílu, potřebují vždycky řadit i při minimální změně sklonu, ale také povrchu, občas dokonce i kvůli průjezdu zatáčkou, když třeba musejí trochu zpomalit, tak se na stejný převod už hladce nerozjedou.

     Hodně záleží, jestli mají vepředu jedno-, dvoj- nebo trojpřevodník, pak je to ještě obohaceno o taktickou variantu „Mám tam dát malou? – Jak chceš, myslíš, že ten kopec vyjedeš celý na velkou? – Mně to nějak nejede, aha, jsem tam zapomněl(a) malou/prostřední. – Jsem spadl(a)/Co tam máš? Aha, vjet do bahnitého krpálu na velkou, to přehodit rozhodně nestačíš. – Já už nemůžu./Co tam máš zařazeno? Vždyť tam máš těžší převod, než já!“ A tak kolem dokola.

     • konidana  

      Fajn, už mě totiž to neustálé připomínání po více než dvou letech nebaví, ale vidím že budu muset ještě tak dva vydržet. Dcerka se už aspoň naučila podřadit si před zastavením, mlaďas na to zatím většinou zapomíná.

    • Toman  

     Potvrdím Krabova slova.

     Děti nemají sílu, takže nějaké silové pojetí u nich neexistuje. Přikovat dítěti prdel na sedlo. Nevím, ale dle mého soudu děti nemohou umět šlapat ze sedla ( tuto techniku nezvládá ani většina dospělých, mnohé závoďáky nevyjímaje ), protože je to nikdo neučil, protože na to nemají sílu.

     Bez nášlapů to navíc hrozí úrazem.

     Jelikož zvládnutí kadenčného šlapání je u dětí jedno ze základních písmenek cyklistické abecedy ( bylo toho zde na to téma již napsáno hodně ), je potřeba mu věnovat patřičnou pozornost a dítě je prostě nutné v tomto vyučovat. Zřejmě nezbývá nic jiného ( vlastní dlouholetá zkušenost s dětmi v oddílech ), než s nimi jezdit, resp. jet za nimi, neustále je sledovat a pořád připomínat, co mají a nemají dělat. Jinak to nejde ale děti jsou v pohybových dovednostech velice učenlivé, takže to není až taková práce. Jen do nich trochu hučet jak liják do rýny.

     Ale jak píše Krab, i mě se potvrdilo, že to prostě vyžaduje svůj čas. Dva tři roky trvá, než se díte naučí správně na kole sedět a šlapat, používat tělo, tak jak je potřeba a tak jak je to zdravé a efektivní.

     Mít domluvenou srozumitelnou řeč, aby dítě vědělo co je malá/velká ( řazení vepředu ), co je nahoru/dolů ( řazení vzadu ), případně lehčí, těžší, roztočit nohy, nevrtět se atd. a učit ho, aby vědělo, že má mít odřazeno ( pro výjezd ze zatáčky ) už před zatáčkou, do kopce se časem naučí používat, to co budou jeho nohy potřebovat, akceptovat. Prostě to všechno souvisí s rytmikou jízdy, vše dělat kontinuálně, jakoby intuitivně. Ono se tomu dítě naučí, pokud bude mít učitele, který ho k tomu navede. Vidět toho prcka zezadu a hlásit mu, co má udělat. Je nutné dbát u toho povelování na časování, aby než si zpracuje povel, než přeřadí, nestál na místě. Aby kolo pořád jelo dopředu, aby se kliky točily. Dítě záhy pochopí, že na lehčí převody má kolo pod ním lepší akcelareci, že lépe projede kamením, že snadněji vyjede na hupek a pod. Občas mu to také předvést, aby vidělo, jak to vlastně vypadá atd.

     A od cizího to zpravidla dítě přijme tak nějak samozřejměji, než od rodiče.

     Je fakt, že mnohým dětem se to moc nelíbilo, přeci jen si asi cyklistiku představovaly jinak, nicméně opakuji, že každá sportovní disciplína má své pohybové požadavky a tím i nároky na sportovce. No a je pak na něm, zda chce u sportování vypadat elegantně nebo to dělat humpolácky. Elegantně je mnohdy i efektivně a zdravě.

     • gerrard  

      +1 osobni priklad je nejvic. A ucit je to od malicka.

     • Patar  

      Naprostý SOUHLAS! Nedopouštět se také nesmyslných chyb v odstupňování převodů, především pastorků, kdy se dítěti zastaví nohy

     • zderes  

      Nevím kde jste borci byli tak před 3–4 lety, kdy se mladej učil řadit? :-)

      Ale nějak jsme to zvládli. S tím ježděním do kopce máme a nemáme problém.

      Fyzicky to docela dává a dokáže odhadnout jak rozložit síly. Naučil se před vrcholem zařadit těžší stupeň, stoupnout do pedálů a jet. (pokud je to potřeba)

      Co ale neumí (protože jsem ho to špatně naučil) je řazení do kopce. Pod kopcem to rozjede, pak postupně řadí nahoru. To by asi šlo, ale potíž je v tom, že to tam rve, při přeřazení jakoby nepovolí vůbec tlak na pedály, protože si to neuvědomí. Dělá to i když jede ze sedla. Nevím co dostává zabrat jestli řetěz nebo kazeta, ale zvuk to vydává hroznej…

      (Kluk 8 let, řazení 1×10)

      • Toman  

       Vrátil jsem se na začátek celého tématu.

       Píšeš:

       A já začnu hned otázkou.

       Zjistil jsem, že klukovi je málo 1×10. Kazeta Sunrace 11–40, převodník 32 zubů. Málo ale myslím ten pastorek 11. Jak na rovině tak pro jízdu z kopce.

       Pomohlo by řazení 1×11 s převodníkem 34? Nahradí nejlehčí převod 42z x 34 to co má teď 40×32? Nebo to vymyslet jinak? Jak? Díky.

       Dle mého soudu je to pro tak malé dítě celé nevhodně zpřevodované.

       Na co je 8 letému klukovi převod 32/11? Osobně mám na bajku nejtěžší 36/12, a věř, že bys mi na rovině ani z kopce neujel, bavíme-li se to térénu. Ale i na silnici to roztočím na 45km/h, takže teoreticky to platí i pro terén Ten 32/11 je pouze o desetinu převodového poměru lehčí –3:1 / 2,9 :1. Někdo výše zmiňoval kadenci 90ot/min. To je u dítětě z pohledu do budoucna úsměvná ( nízká ) kadence. U dětí se bavme minimálně o 100ot/min, ale raději i více, okolo 120ot/min.

       Tady v dotazu píšeš, že uvažuješ o placce 34 zubů. To bude mít ještě větší šajbu. Navíc vůbec nechápu, jak to dítě zvládne přechod z 13 zubového pastorku na 11ku. To mu musí zastavit nohy. Už mě takový rozdíl vadí a proto ( ale na omluvu za mě hovoří, že jsem zvyklý na jemné převody ze žiletky ) jsem přeskládal spodek kazety, kdy jsem pod předposlední pastorek dal místo původní jedenáctky, dvanáctku. Už vůbec nechápu přechod u kazet s velkým rozsahem, např. …14–12–10 zubů.

       Ale nejde tu o mě, nýbrž o tvého prcka, jen jsem psal názor na své pocity.

       Dalším kritériem a to velmi důležitým u dětí je kadence a s ní i její udržitelnost, a tím i ta kontinuita řazení – ty přechody mezi jednotlivými pastorky, ta plynulost, která se pak promítá do rytmiky jízdy. Rytmika jízdy je velmi důležitá a málo zmiňovaná dovednost a myslím, že i převodová skladba spolu s šikovností dítěte na ni bude mít vliv.

       Můj názor je nechat dětem dvoutác, aby dvěma plackami získaly převodový rozsah a k němu volit jemněji odstupňovanou kazetu púrávě kvůli kadenci, aby nohy měly pořád stejný režim, aby nedocházelo k situacím, že dva je málo, tři je moc. Až bude o dva tři roky starší, bude ho cyklistika stále bavit, tak se jistě nevyhne ježdění na silničním kole a tam se začnou projevovat všechny ty záležitosti okolo šlapání. Dříve se děti učily točit na dráhovce s festkou. A na lehkém převodu, ten nic neodpustíl z pohledu techniky šlapání.

       Ale je to pouze můj názor. Ani pro sebe bych systém 1× nechtěl. Ten dvanáctkový s patřičným rozsahem a přeci jen jemnějším odstupňováním je finančně nákladný, ostatní nesplné mé požadavky.

       Za další – neuč kluka jezdit ze sedla. nemá na to sílu ani techniku práce těla nad rámem ve stoje. Nic tím nezíská. Určitě ne v jeho věku. A to, jak píšeš, že to tam rve, možná to u prcka, který nemá sílu řetězu vadit nebude. Anebo až jednou řetěz roznýtuje, tak možná pochopí, že to je nesprávnou technikou řezení/šlapání.

       • ˘Ö˘ Krab  

        nechat dětem dvoutác

        Dítě má malý jak trvalý (v poměru) , tak absolutní výkon, chová se jako ‚málo pružný slabý motor v autě‘ . Takže ideálně jak velký rozsah převodů, tak i jemné odstupňování. Více-tác nutí nad řazením lehce přemýšlet dopředu, což na silnici jako když najde. Jak jsem už psal, pro jízdu dítěte s dospělým na silnici považuji za optimální trojtác a nějakou kadetskou kazetu – jemné odstupňování, velký rozsah, velké překryvy jsou při této kombinaci plusem, který činí jízdu plynulejší a řazení logičtějším.

        Jednopřevodník na MTB bych apriori nezavrhoval (hmotnost, spolehlivost), ale dohnat celkový rozsah kazetou při jemném odstupňování a omezeném počtu pastorků zkrátka nejde, celé by se to muselo řešit právě stylem dětských kazet na silničku se zmenšeným rozsahem, ale bylo by pak nutné úplně oželet těžší převody. A jsme zase zpátky.

        Skok 11–13 je peklo.

        • gerrard  

         Obvykle s tebou v otazce prevodu souhlasim, ale ted s tebou souhlasit nemuzu. Pro me jsou 3 talire na silnicce zbytecne moc. Kdyz si veznes, ze tam zustane velky talir 44z,46z nebo 52z podle kategorie a budes tam mit zakovsko-kadetskou kazetu 16 az neco, obvykle 27z pro 10 tku a neco vetsiho pro 11 zubu, tak radis porad po zubu az na posleni pastorek nebo nekolik pastorku tak i ten nejlehci zakovsky prevod je pri 120 ot/min 41km/h. Takze za me dostatecne jemne a dirtevzdorne. Jede se skoro porad na velkou placku a jen do kopce se haze mensi.

         Uz tak je slozite jim na silnicce vysvetlit, ze to je jinak nez na horaku a jsou tam 2 polohy pro kazdy talir a obcas je potreba doladovat. Pri trech talirich se tam ztrati. Za me na silnicku jednoznacne dva a neni problem.

         Na horaku taky davam dva, ale klidne bych dal ted uz jenom jeden s 30z napredu a 42 nebo 44z vzadu. Vim, ze prijdu o jemnost odstupnovani, ale neztratim lehke prevody a 30/11 je porad na zacka dost tezky prevod a v terenu ho pojede minimalne. Za me hlavne nesmi chybet lehke prevody.

         • zderes  

          Od kolika let jezdí vaše děcka na silnici? Nejsem pro ho někam tlačit, chtějí ho vzít někam v březnu do tepla se rozjet. Má smysl tohle řešit? Nebo pokud to neublíží, dobrá, ale aby to neuškodilo? On to samozřejmě slyšel a moc se těší, slíbili mu, že bude jezdit jen vzadu, ale přesto, bude mu devět.

          • Toman  

           Mládež závodí na silnici od deseti let, resp. v kalendářním roce, kdy má deset let, tak už bude prvoročák v mladších zácích. V roce, kdy mu bude 13 let ( + 14 ) bude strším žákem.

          • gerrard  

           Na silnici z tech deti nejezdi nikdo. Na silnickach jezdi bud po cyklostezkach nebo po uzavrenem okruhu. Obcas nekdo uz jede se starsima na jarni soustredeni, kde se na silnici dostane, ale jezdi se po plackach bez kopcu nizke intenzity. Zalezi na trenerovi jak to pojme, tady se nikam nespecha vetsina zacina vic trenovat az v starsich zacich.

           • zderes  

            Jo tak nějak to bude, se staršíma 12–14 let. Jarní soustředění a trenér není blázen, dokonce nám zakazuje delší závody než 4 km :-) Myslím, že tu Muldu M5 by nedovolil být to někde na začátku sezony. a na tom cyklokrosu 2.11. budeš?

         • Toman  

          Vše ok, jen pořád nechápu, proč těm malým klukům montujete za každou cenu takové šajby typu 32/11. Boha jeho, to je šajba, to nemůže prcet v životě roztočit. Psal jsem kousek výše, že sám mám na bajku nejtěžší 36/12, což je skoro to stejné, a nemám pocit, že bych postrádal těžký převod. A pak je tam ten několikrát zmiňovaný skok z 13z na 11z. To je opravdu peklo, mě to vadí, natož dítěti. Tomu to zastaví nohy. Při kadenci 120ot/min je to přes dvanáct metrů za sekundu. Nemá nohy, aby něco takového tlačilo dítě ve spurtu.

          • zderes  

           Nevim co na to říct. Prostě kazety 10st se tak prodávají. Nic jiného jsem neřešil. Je s podivem, že mladej mě právě vysvětluje, že by chtěl pastorek 10st. To nemusím nijak měnit (pokud nekoupím kazetu Sram). Ale kdybych mu vzal ten pastorek 11, to by snad ani nechtěl závodit.

           Jak říkám, normálně šlape asi správně, má svůj rytmus, ale i tohle sem tam použije. Dokonce bych řekl, že je to pro něj na rovině nebo z kopce důležité.

           Chci aby ze závodění měl radost, aby ho to bavilo, (to by se ale změnilo pokud bych mu nenechal 11 pastorek) a zároveň mu to neublížilo.

           • Toman  

            Ještě doplním k těm převodům. Na silnici, kadeti – nejtěžší převod 52/16, sprintovalo se šedesátkou a půlhodinové časovky jezdili průměrem 40 – 43, ti špičkoví i 45km/h. Starší žáci na převod 52/18 byli pomalejší ale padesátkou špurtili zcela jistě. Vím, že mi nechceš tvrdit, že dnes předžáci v terénu na 32/11 jezdí ještě rychleji. Přesto to pořád nechápu.

            Kdybys mu kazetu poskládal ( jenže to nejde ) 13–42 nebo 13–46, tak bych to už akceptoval. Ale tu 11ku ke 32ce ani náhodou.

            Prostě jsem s dětma jezdil 15 roků, také tam mnozí měli v té době trojtalíře 22/32/42 ale snad si ani nepamazuji, že by kdy potřebovali tu velkou. A to byli mladší a starší žáci!!

          • gerrard  

           Ja jim to nemontuju :) za me je to taky zbytecne moc. Otazka je jak tam dat tech 30z nebo min. To uz se vetsinou blbe dava. Ja jsem to poresil 2 plackou, kde velka je zbytecne do tezka a tak spoustu prevodu ani nejezdi, az tu velkou osoupe dam mensi. Ja myslim, ze my se shodneme. Jinak takova drobnost na MTB to odstupnovani neni tak velky problem jak na silnicce, tam se to tempo chyta lip. Aspon muj osobni dojem.

        • zderes  

         Moc si cením takových rad, protože jsem tohle na dětském kole nikdy neřešil a děti jsem netrénoval.

         V žádném případě vaše rady nezpochybňuji. S tímto kolem končíme, poslední závod v sobotu a pak půjde do světa.

         Ale teď jsem asi fakt zoufalý z toho, co dál. Mladej teď sedí vedle mě a znovu se ho ptám, co by zlepšil na řazení. Lehčí převod prý nepotřebuje, ale chybí mu pro jízdu z kopce a pro jízdu ze sedla do cíle převod těžší… Normálně netahá těžké převody.

         Nechám mu jednopřevodník 32, když zvážím plus a mínus tak na závody jemu prostě tohle vychází nejlépe.

         Jen si říkám, když do teď je spokojen s kazetou 11–40 (kromě toho nejmenšího převodu), je nutnost dávat 11s kazetu? Nestačí ta desítka? Není to jen o tom, že 1×11 je víc v módě? Pozná to při jízdě? Jasně, že pastorek 10 nebo 42 pozná, ale je to nutnost? Nebo je spokojen jen proto, že nemá srovnání?

         Toman: *Za další – neuč kluka jezdit ze sedla. nemá na to sílu ani techniku práce těla nad rámem ve stoje. Nic tím nezíská. Určitě ne v jeho věku.

         • Tomu moc nerozumím. V kolika letech by děti měly jezdit ze sedla? Nechci to sem tahat, ale mladej jezdí v kategorii do 10ti let vždy na špici, v poslední době i kategorie starších do 12ti let a je schopen většinu dětí porazit a dojet do třetího místa. Nedokážu si představit, že by nemohl ze sedla, to snad ani nemůže závodit.

         Díky za odpověď.

         • Polka  

          Uz to tady nekteri resi moc v profi kvalite :-) S jizdou ze sedla to taky nechapu, nechavam tomu zcela volny prubeh, mladej (7 let) je lehkej a ze sedla jezdi proste dost casto, nejen spurty do kopce ci do cilovky, pritom radit umi celkem v plnym rozsahu 3×7 nebo co to tam ma, takze tezky prevody rozhodne tahat nemusi. Proste mu to tak nyni asi vyhovuje, tak to neresim, za rok/dva tomu bude zase treba jinak.

          • Toman  

           Na jedné straně samozřejmě chápu, že se tím ježděním na horákách ty děti baví, že sportují, soutěží, protože děti jsou soutěživé atd. A to je správný počin.

           Na druhé straně stále platí, že silniční trénink je základ. Nejlépe kombinace dráhy ( kvůli bezpečnosti a kolu s pevným převodem ) a silnice a k tomu ty bajky, no a ještě nějaký další sport, a v zimě lyže, tělocvična, plavání atd.

           Prostě každá sportovní disciplína má svá specifika, potřeby, nároky, možnosti, pravidla atd, a to vše, pokud chceme sportovat správně, zdravě i dobře z pohledu výsledků, je vhodné ( nutné ) respektovat.

           • gerrard  

            Ja bych pro ty nejmensi co hodne chteji jezdit na kole urcite nezapomel na bikros, kde se nauci spoustu veci co se jim pozdej budou hodit i kdyz po case prejdou na jinou disciplinu.

            • Toman  

             Pro učení techniky jízdy, vedení kola, kadenčního šlapání, výbušnosti, rychlosti reakce i pohybu je bikros určitě přínosný a užitečný. Je to ovšem specifická disciplína vyžadující další výstroj a výzbroj, dostupnost tratí, mít někoho, kdo pomůže v začátcích – jízda na klopenkách, výuka jízdy po zadním, bunny hopy, pak skoky, rytmika jízdy, věnovat se ještě důrazněji tréninku obratnosti, pohyblivosti, rozvíjet obecnou výbušnost, rychlost i sílu všeho druhu atd. Já bych řekl, že je to už samostatná disciplína.

             Několik let jsem s bikrosáky pracoval, dneska jsou už to starší kluci, mnohé z nich zaujalo Enduro, DH a podobné disciplíny. Ale dá se říci, že všichni těží z toho, co se na bikroskách naučili. Takže se dá říci, že to je velmi dobrý základ.

             • Pán z Dubu  

              Samostatná plnohodnotná disciplína určitě, vždyť si vysloužila místo v programu OH. Ono umět dolů potlačit, nahoru potáhnout, vyžehlit trajektorii těžiště, polety a při tom nepřestat šlapat se hodí v každé terénní cyklistice. + prosadit se, když chce být více cyklistů ve stejnou dobu na stejném místě, se hodí do každého závodu.

             • gerrard  

              Bikros je urcite dostupnejsi nez draha a s bikrosem se da zacit uz velice brzo klidne od 4 let a pritom to mit dlouhou dobu jako zabavu, kde kazdy trenink je hra a to je podle me pro mensi deti nejdulezitejsi. Krome citu pro kolo se tam nauci orientaci ve skupince jezdcu a nejake technicke dovednosti, ktere vyjmenovals. Za me kdo ma deti, ktere rady jezdi na kole a ma tu moznost, nech s nema jde na bikros. Nic lepsiho pro ne pro zacatek nemuze udelat.

              • zderes  

               Tohle můžu potvrdit. Protože máme kousek od domu skvělý bikepark, kde je i taková duálka bikrosová, mladej tam jezdí moc rád a dalo mu to hrozně moc.

               Dokonce chtěl zkusit pravý bikrosový závod jen tak pro příchozí, ale bohužel termín nakonec jsme nestihli žádnej.

               Jednou týdně tady Kamil Tatarkovič pořádá pro veřejnost trénink, je velice trpělivý a lidi dělají fakt pokroky.

          • Toman  

           Ale mě neber až tak vážně. Ty se totiž na problematiku díváš z pozice rodiče, a já z pozice trenéra. To mění pohled a tím pádem i přístup a použité metody.

           I když už se tomu nevěnuji tak intenzivně jako dřív. Už mám jiné prioroty, už si chci své sportování užívat po svém.

         • Toman  

          Říkáš, že mladej říká, že lehčí převod nepotřebuje. Ok, zatím ne. Až bude závodit v žáčkách, tak pokud stavitel postaví legální XC trať, tak ty převody do lehka potřebovat bude. A závody budou vždy co dva roky delší a delší.

          Nemyslím si, že 32/40 je kdovíjak lehký převod. Vem ho do pořádného terénu, jen zkusit. Ale na to má čas, je to dítě, předžáček z cyklistického pohledu.

          Pokud necháš na 1×11 stejný rozsah, tak získá trošičku jemnější diferenciaci převodů, ale pouze trošku a to někde v první třetine, v polovině kazety.

          S tím ježděním ze sedla, podívej, vždycky se od žáčků učilo sedět na sedle a všechno, co šlo vyjet vsedě, se jelo v sedě. Ano, učili jsme prcky používat i jízdu ze sedla a to buď do spurtu nebo při nástupu, aby si doskočil díru, nebo zaútočil a pod. Ale platilo sedět. Jízda ze sedla bere energii, dostává tělo během několika sekund z relativně pohodlného režimu jízdy do nepohodlného ( i když tím získáme kýžené zrychlení ). Prostě to víc bolí. Vždy jde ale nástup – zrychlení, spurt atd. zajistit jízdou na sedle, roztočit nohy, používat řazení. No ale tady to právě naráží kupříkladu na to nevhodné zpřevodování. Na jemné kazetě cvrnkne o pastorek nahoru a úplně lehce roztočí nohy, zrychlí, pak to dá zpátky ale má kadenci, kolo jede, jemnější odřazení na těžší mu nezpomaluje nohy. Když je tam velký převodový skok, tak je problém – dva je málo, tři je moc. Proto pořád dokola omílám to jemné zpřevodování.

          Jestli bude v budoucnu jezdit závody na silnici, tak to pozná na sto%. Zvláště pak v mírně zvlněném terénu, kde bude řadit pouze tři pastorky, čili pouze dvou zubový rozdíl. Ale to hlavní – kadence tam bude skoro stále stejná a kolo pojede plynule, jeho podaný výkon bude stále stejný, tepovka ( s ní pocit, dýchání ) bude relativně konstantní, což se bude náramně hodit s prodlužujícími se délkami závodů. Ale to už předbíhám, ale nedívám se pouze na to, co je dnes, nýbrž beru v potaz výhledově i to, co bude následovat.

          Další věc – technika šlapání ze sedla. kdo to umí? Má nějaké tlačení na kliky shora za použití vlastní hmotnosti smysl? Opravdu to jede rychleji? Co aerodynamika, co tak soustředěné šlapání do kruhu, to jsou taleko efektivnější zbraně. Při jízdě ze sedla se totiž vlastní hmotnost jako tlak na kliku sice použije, ale není to všechno. I za této situace tam musí být kruhové šlapání. Pak to teprve opravdu jede dopředu. Ale o to víc to stojí energie a použití je opravdu jen pro dojezd. Navíc, s únavou už nějaký styl jde vždy do kytek.

          • zderes  

           Tak to jo, s tou jízdou ze sedla, samozřejmě to používá pouze na ty případy, co popisuješ ty. Píšeš, že zatím nepotřebuje lehčí převod, protože nejezdí pravý terén. Já nevím, co je pravý závod XC pro žáčky, ale myslím, že některé závody jsou docela v terénu. Přidám odkaz na závod, který jel, který je vypsán i pro tyto kategorie. Tohle jel už i minulý rok. Je to z kamery na jeho kole a stoupání si tam užil dost…

           https://www.youtube.com/watch?…

           Další závod, kde je vidět, kde se jede ze sedla je toto: https://www.youtube.com/watch?…

           Jinak nevím jaký příklad bych uvedl, nevím jestli znáš Brněnskou Muldu, tak dvě kola zkráceného okruhu zvládl docela dobře, tam je taky docela stoupání.

           Tak tohle jezdí na 32/40

           Jinak nevím, jaký terén by mohl být těžší, protože tohle jezdí i dospělí, jen větší délky.

           Aby to ale nevyznělo tak, že se chci dohadovat, jsem rád, že tohle můžu řešit s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Já jen říkám to, co je teď, jeho pocity. Koncem roku bude mít devět let.

           • gerrard  

            Jde o kadenci s jakou to vyjizdis. Nizsi kadence = vic silove pojeti = min vhodne pro deti.

           • Toman  

            Ok, tak trochu mu vycházejí nevhodně cyklistické roky. Koncem roku bude mít devět let, to značí, že už v r. 2017 mu bude deset a to už může být vedený oficiálně jako mladší žák, i když mu vlastně bude celou sezónu devět.

            Pokud ho cyklistika baví a pokud má ambice a takovou tu zdravou aspiraci na vítězství, tak se mu věnuj, co to jde.

            Na videjka jsem se díval, no, jsou to takové ( ze závodnického pohledu ) nenáročné tratě. Dnes je takový trend, že pro masy se jezdí jednodušší – technicky jednodušší tratě, aby ty lidičky měli chuť to odjet, a komu to trochu jede nebo má fyzičku z jiných sportů, třeba atletika, běžky a občas se sveze na kole, tak je schopen zajet i slušný výsledek, protože technika trati neoddělí ty co umí na kole jezdit, od těch, co neumí.

            U předžáčků a pak i mladších žáčků také není vhodné je hnát na technicky těžké tratě, vždyť to jsou děti a ty se musí postupně učit. Takže tratě jsou rovinatější, jezdivější. Později, možná už v mladších žácích již půjde vidět vláčky, háky. To se naučí na silnici a mohou to aplikovat i na ty bajky.

            Na tom druhém videu, ten delší závod, ty byla kategorie jaká? Předžáci 8–9 let? Nebo už jeli namixovaní s deseti, jedenácti letými? Někteří už předváděli vcelku hezký jízdní projev, jiní zase ukazovali běžné žákovské nešvary jako nízká kadence, nekonstantní kadence, vrtění horní částí těla, zbytečné nastupování ze sedla, nevyužívání aerodynamické pozice nad rámem atd. Ale pouze podotýkám, co jsem viděl, jsou to prcci ( a je moc fajn, že sportují a jezdí na kole ) a pak už je na trenérovi či na rodičích, jak vše to berou vážně a jak ti dospělí pak toho žáčka patřičným dovednostem naučí a jak toho dítě časem dokáže využít ve svůj prospěch z pohledu výsledků..

            • Pijer  

             Ahoj, v příspěvku zmiňuješ „vrtění horní částí těla“, poradíš nějaký fungující postup, jak se tohoto nešvaru zbavit?

             • Toman  

              Měl jsem tím na mysli takové různé pohybové neřesti typu klování trupem nahoru/dolů, kývání do stran – při pohledu zezadu se stídavě krčí a natahují paže v loktech, nadskakování zadku a podobně. Prostě mám rád eleganci pohybu. On v podstatě sport je krása pohybu a jeho zdokonalování ( to napsal kdysi Ota Pavel a já s tím souhlasím ). I když netvrdím, že sám tak předpisově jedu, jen mě potěší, když vidím, tak skvěle pohybově vybaveného cyklistu.

              Základ vychází z předpisového kruhového šlapání. Jakoby odpojit záda od nohou a nechat dole motat pouze nohy, od kyčlí dolů. Nic ostatního se nehýbá, resp. skoro nehýbá. Toto se dobře vyučuje na festce, na kole s pevným převodem a postupně přidávat na kadenci. Občas jsem u mládeže používal metodu posedu, spíše držení/nedržení řidítek, kdy se nechají ruce na gripech pouze položené, nesvírají gripy, nebo je nechat položené na malíkových hranách, a čím blíže k představci, tím je ta ztráta opory a rovnováhy markantnější, tím znatelněji se projeví ty vrtochy. Soutředit se na pohyb nohou tak, aby se přes zadek a záda nic nepřenášelo do paží, tak pojede přední kolo ( a tím i zadní ) rovně, opravdu rovně, nekličkuje, nedělá takovou tu známou zmijovku. Asi se to lehce píše, hůře už učí.

              Pro mnohé je toto zbytečné téma. Už jsem o takové technice posedu, šlapání a výuce technik zde psal v minulosti ale bohužel jsem s tím byl některým zdejším k smíchu. Kdo neprošel pod vedením nějakého cyklisty nebo trenéra, který ho to naučil, který na takový přesný, elegantní a zároveň i efektivní pohyb dbal, ten to bude těžko umět. Takový elegantní projev mívají zpravidla starší cyklisté, dráhovkou a silničkou odchovaní. Ale i mladí, kteří tomu porozumněli jsou naštěstí k vidění.

              Ale je každého věc, jak jezdí a jaký je jeho jízdní projev.

              V poslední době se spíše věnuji už bmxákům, sjezdařům, fourkrosákům co se fyzičky a techniky šlapání týká a zpravidla všichni jsou zvyklí v nástupu rozkývat kolo do stran, neefektivně u toho pracovat tělem nad rámem, no a když se na tom zapracuje, tak si všichni pochvalují rychlejší sprint, výjezd ze zatáčky při zrychlování, bezpečnější vedení kola při šlapání na sypkém a kluzkém povrchu atd.

              • gerrard  

               Ten tip na malikovou hranu vyzkousim, to zni dobre. Muzes prosim jeste rozvest to neeftivni prscovani nad ramem z posledniho odstavce. Co je cil, jak by to melo byt spravne a jake k tomu vedou metody. Diky.

               • Toman  

                Toto všechno není jednoduché popsat ale jsou to detajly, vlastně je to hodně drobností, které se potom podílejí na tom stylu šlapání, na projevu, na eleganci, ne té efektivitě. To špatné, tu neefektivitu atd., tím mám na mysli všechem ten špatný styl, od posedu po tlak na kliku, neumění jakoby tlačit kolo před sebe, ne ho vláčet a za sebou nebo ho zašlapávat pod sebe. Souvisí to s šikovností, s rytmikou jízdy. To bych tě musel vidět, a přímo za jízdy ti hlásit, co vidím atd. Všichni děláme pohybové chyby, asi nikdo není stroj a nepojede dokonale, ale na mnohých jsou vidět chyby už z velké dálky. Ale většina lidí to neprožívá, radují se z toho, že jezdí. Já si jdu také občas zahrát hokej ( výstroj mám, bez ní ani náhodou ) ale je na mě tragický pohled. Ale jsem rád za pohyb, že se pobavím atd. I když toto jsou krátkodobé záležitosti, kdežto cyklistika má charakter zatížení dlouhodobý, a to už pak může mít negativní vlivy.

              • danis7  

               A já jsem si vždycky myslel, že při nástupu ze sedla, se musí i kolo rozhýbat do stran.

               • zderes  

                Jasně, že musí. Nejsi robot.

               • JSt  

                vseho s mirou. na draze s uzkyma rodlama neni az tak vzacne, ze si pri nastupu, ani to nemusi byt v klopeni, nekdo podtrhne predni kolo. na kluzkym se ti klidne to samy stane i na mtb.

               • Toman  

                No, tak ono se samo vždy trochu do stran rozkývá ale ideál je, aby se nekývalo a všechna cyklistova síla šla do zadního kola kruhovým šlapáním. I ze sedla se šlape do kruhu, jedině tak půjde kolo razantně dopředu a když odstraníš kývání, tak to zefektivníš. Všechna ta energie bude dopředná, ne do stran, a ještě u toho vyrovnávat balanc a tím opět ztrácet. A ještě tím minimalizuješ riziko pádu, jak píše JSt

              • mastihuba  

               nemáš nějakej typ jak se zbavit zlozvyku skovávání hlavy mezi ramena?

               • Breakpain  

                Tady bych to viděl na posílení mezilopatkových svalů … cíleně je cvičit.

               • JSt  

                k usim privazat nafukovaci balonky.

               • Toman  

                Jak píše pod tebou Breakpain, možná budeš mít ochablý celý ten pletenec – šíje/trapézy, ramena. Ono to je tam hodně provázané, napojuje se na horních zádech na sebe více svalových skupin, a když zlobí jedna, přijdou potíže i na ty další ( vinou nevědomé kompenzace atd. ) Rozhodně zpočátku více pomohou rehabilitační, zdravotní cvičení, než nějaké posilování zvedáním něčeho.

                Platí zde rozcvičit, posílit, protáhnout, uvolnit. Jsou to cviky kde se krouží rameny v předozadní ose, se záběrem do lopatek, oběma rameny současně i po jednom, krouží pažemi – tzv. soustředné kruhy, různé předpažování, rozpažování s vytáčením dlaní, zatahování pokrčených paží dozadu za tělo, posilování s malým míčem, na velkém míči, tlaky hlavy do malého míče vleže, silové rotace krční ( nejen ) pátěře, dělat hlavou " ne ", nebo " ano " s výdrží tlaku v krajních pozicích.

                Prostě to tam nahoře všechno rozhýbat, prokrvit, občas nechat namasírovat. Rozhodně to nejde jen tak popsat, nejlépe se poradit s odborníkem.

                Všemu tomu se věnuji se svými přáteli v zimě v tělocvičně.

                • Pán z Dubu  

                 K udržování poloh vzdorujících gravitaci slouží hluboké posturální tonické svalstvo. Pokud je tato zátěž přenesena na fázické svaly, je to vada pohybového (polohového) stereotypu. Tyto svaly nejsou na takovou zátěž stavěné a „zvládají“ ji jen omezeně se stupňujícími se obtížemi. Chybné je fázické svaly posilovat za účelem většího zapojení do posturální stability.

                 • Toman  

                  Proto vždy doporučuji začít s cvičením pod vedením odborníka, který to studoval a zná zákonnotosti, třeba i ty, o kterých píšeš. Běžným, mezi lidmi rozšířeným cvičením se kýženého nedosáhne. A proto by mělo být sportování mnohočetné, pestré, pravidlené a mělo by se sekládávat z více sportovních disciplín. U mě kupříkladu: kolo, pěší horské tůry, domácí cvičení, v zimě 2× týdně dvě hodiny pestré tělocvičny ( ta je nejlepší na rozvoj pohyblivosti a obratnosti – posilování, protahování, překážkové dráhy, míčové hry atd. ), sjezdovky, běžky, plavání, hokej. Nedělám z toho nic na vyšší výkonnostní úrovni ale dělám tím hodně prospěšného pro svůj pohybový a kardiovaskulární aparát. Toť ale pouze můj názor.

                 • Toman  

                  Když si o tom člověk, kterého to zajímá přečtě něco více, tak se dozví opravdu zajímavé věci. Jak má kupříkladu na pohyb šíje vliv pohyb dolních i horních končetin, podle toho, zda šíji zakláníme či předkláníme. Posed na kole, zvláště pak na silničce, kde jsou záda položená blíže vodorovné rovině, je opravdu docela záhul pro svaltsvo krku, šíje, a k tomu je napojen vcelku velký a docela dost touto činností přetížená trapézový sval, a s tím vším jdou ruku v ruce svaly ramen a paží.

                  Nedávno jsem se tady zhrozil u připojeného videa nad postavou cyklisty, který právě slezl z nějakého ergometru. Bylo to v diskuzi na téma tepový a wattový trénink atd. Ten mladý hoch měl opravdu zdegenerovaný postoj. Do oblouku ohnutá záda, ramena dopředu, paže také vpřed a pokrčené, promáčknutý hrudník. Nějaký z místních pisatelů mě zplísnil, že zda prý vůbec jezdím na kole, že to je úplně normální. Asi se takový člověk zhlédl v postavě onoho chudáka.

                  Samosebou jsem na to hned reagoval příspěvkem o zdravém, spíše zdravotním cvičení s důrazem na kompenzaci posedu na kole. Udivilo mě, že na to už pak nikdo nereagoval. Oni totiž zdraví a mladí toto neřeší, je nic nebolí, nic jim zdánlivě není. Ale ty tisícce hodin odšlapaných na kole, pokud je to bez řádné kompenzace, už nadělaly v jejich tělech drobné ale nezvratné změny. Až ty se projeví ve budoucnu, tak se hoši asi nebudou stačit divit, jaké jim jejich páteře nabídnou zážitky.

                  Takže než zvedat železo, přetěžovat se mnohdy nezdravým a nesmyslným cvičením, to raději jógu, pilates, power jógu, posilovat s vlastním tělem a s drobnými pomůckami a využívat k tomu i pohyb venku, v přírodě, strečink, uvloňovací cvičení a podobně. Roste tím méně progresivně kondice, za to se rozvíjí obratnost a pohyblivost a to je pro budoucí zdraví určitě přínosnější.

                  Ale nikdy jsem do takových věcí nikoho nenutil, nemám na to ani právo, a ani chuť přemlouvat ty, co si to vysvětlit nedají. Ať si každý dělá, co uzná pro sebe za vhodné. Mnozí lidé si totiž myslí, že čím víc, tím lépe, čím intenzivněji, tím výkonnější budou, že když přijdu zbořený z tréninku, tak jsem takto pro sebe udělal maximum, protože jsem se vydal naplno. Protože zle taková moudra najít na vševědoucím internetu a bohužel tomu někatří lidé věří. Fitka jsou dnes přeplněná všemožnými ( ne novými, všechno už tu bylo ) moderně a cizojazyčně pojmenovanými cvičeními pod vedení instruktorů absolvujících víkendové kurzy cvičení, hlavně, že jsme zvládli marketing a taháme z lidí peníze. A o zásadách a pradidlech zatěžování toho takoví, bohužel ke škodě jejich cvičenců, mnoho nevědí. Tutově ovšem poradí s jídelníčkem a jejich cvičení je to nejlepší na světě. Samozřejmě, že jsou i seriózní trenéři, opravdoví odborníci, lektoři, rehabiliťáci. Ale jak má nezkušený člověk rozlišit kvalitu od té pseudokvality?

                  Je lepší vždy nějak sportovat, pokud to není vyloženě špatně a hluboce nezdravě, než ležet na gauči.

                  • Breakpain  

                   IMHO bych řekl, že jsem nato kdysi reagoval já. Akorát že jsem to myslel „takhle aktuálně cyklisté vypadají, protože se ženou za výkonem, nikoliv za tím, zda je za pár let doženou zdravotní trable“ ;-) … Nezmínil jsem nikde nic o tom, že si myslím, že to je pěkné či OK z hlediska zdravotního stavu ;).

                   Takže jestli už jsem se dále nezapojil v diskuzi, jak že myslím, že ne ;-) … bylo to proto, že jsem nic nerozporoval – jen že se věci aktuálně takhle mají ;-) …

                   A pokud jsem se spletl a reaguju na něco jiného, tak mě vesele ignoruj :) …

                   • Toman  

                    Fajn, díky za reakci. Možná jsi to byl, určitě to ale nevím.

                    Každý nějak reagujeme a mě tehdy opradu zaujala ta jeho postava. Mohl bych být jeho otec, rovnat se sním v rychlosti jízdy na kole nemám ambice, ale vím jistě, že takovou figuru mít nechci. Ale on možná chudák na tom ani nemá vinu, on dělá cyklistiku, baví ho jezdit a závodit. Vělký podíl viny na tom mají ti kolem něj. A trochu se mě dotknul tvůj ( zřejmě tedy tvůj ) dotaz, zda vůbec jezdím na kole. To víš, že ano, možná už mám ujeto víc, než ten mladý hoch, ale tak křivý nejsem.

                    Takže diskutujme vesele dál, a pokud budeme slušní, tak je to v naprostém pořádku.

                    • Breakpain  

                     Jo, to budu já ;).

                     Já to nemyslel špatně byla to nadsázka, nemyslel jsem to doslovně ;). Jen mě udivilo, že se někdo podivuje nad „typickou“ cyklistickou postavou, to je celé, proč jsem reagoval.

                     (cyklista co hodně jezdí je většinou zdeformovaný, kulturista je hora svalů, MMA zápasníci mají z uší karafiátky … top sportovci vylepšují výkony prášky a podobně – nevím, těmhle věcem se nedivím a beru je prostě jako samozřejmost, že to k tomu patří. NE, že je to správně, ale že to tak prostě je ;) …).

                     • Toman  

                      Jasně, v podstatě s tebou souhlasím- každá lidská, do blba se opakující činnost zanechá na člověku následky. Fyzické i duševní. Všechno co děláme, nás tvaruje, zda chceme nebo ne. A mnohdy ani netušíme, že to po čase na nás bude mít – zpravidla negativní vliv – ono všeho moc škodí. Pak jde o to, co nás vlastně motivuje, abychom se nechali deformovat. Pokud s tou deformací nepřichází potíže ( zdravotní omezení, zhoršené vnímání, pohyblivost, bolesti atd. ), tak se nic neděje. Ale ono se většinou děje a časem pak můžeme litovat, že jsme se něčemu věnovali přespříliš, a nekompenzovali. I když, zase to radostné, čemu se věnujeme dlouhodobě a často, nás léčí na duši.

                      • mastihuba  

                       Nj. Me ted na podzim trapi zada, kyčle, koleno. Neni pro telo nic horsiho nez manualni práce. :) než člověk poryje, tak aby si nechal napsat předpis do lázní. :) zlaty kolo.

                       • Toman  

                        Hlavu vzhůru a neklesej na mysli. Děláš to pro sebe.

                       • oddie  

                        Já mám na rytí „jenom“ 100m2, to celkem jde, i když zatím mám hotovou jen asi pětinu… Na větší plochu a trvalejší hospodaření už bych si asi pořídil nějakou mechanizaci.

                        • mastihuba  

                         ja to beru jako mentální cvičení. Známej mi nabízel nějakej naviják s radličkou, ale 50× to přetloukat mezi řádkama a pak ještě přeorat kořeny… Někdy je jednoduší to udělat a nespekulovat. :)

                         • oddie  

                          Taky jsem s něčím takovým koketoval, závěs by musel být někde na kraji napevno, ale ono na ten můj plivanec, co mi stejně za chvíli seberou a místo něj bude dálnice nebo baráky, to nemá smysl. Nakonec jsem zavrhl i skleník.

                        • Pán z Dubu  

                         Pěstuj permakulturním přístupem. To se půda vzhůru nohama neobrací. Viz např. https://www.kosmas.cz/…ava-zahrada/

                         • oddie  

                          To už jsem někde četl, možná u reklamy na ploskořezy, které někdo používá místo rejče. Možná to příští rok nuceně zkusím na druhé zahrádce, páč celé se mi to rejt nechce, ale dost mě štve ten plevel, co tam je.

                         • mastihuba  

                          Uz se to praktikuje i na vinicich. Kdyz neni hmyz zahubenej jedama, tak se to pozere navzajem. Nicmene v uzkym greftu s nizkym vedenim todle praktikovat nejde.

              • Pijer  

               Díky za radu, vyzkoušíme.

        • Toman  

         Krabe, v podstatě s tebou souhlasím a když porovnám tvé a mé příspěvky, řekněme rady, tak lze říci, že na to máme skoro stejný anebo alespoň podobný pohled.

         Jen nyní s tebou tak trochu nebudu souhlasit s tou trojplackou na silničku pro dítě, pro předžáka, mladšího žáka. Ti starší už toto pak nepotřebují vůbec, nebo ť mají více síly, lepší kondici a také zkušenosti.

         Pro 8 letého kluka, což je z cyklistického pohledu přežák by na silničku bohatě stačily dva talířky. Ale nutně zvolit jerjich správnou velikost. Převodový poměr u mladšího žáka je 2, 73 ( někdo to zde vypisoval přesně ). Takže by to odpovídalo asi převodu 44/16. K tomu dát dopředu řekněmě 34 ( 32 ) a kazetu 16–27 ( 16–30 ) nebo něco podobného. S tím by měl i žáček vyjet kde co. Takže rozhodně bych nic těžšího pro předžáčka nedával, ať si zvyká, kdyby se za dva roky ocitnul na silnici.

         Z toho všeho mi plyne, že trojtalíř je moc.

         • ˘Ö˘ Krab  

          Přeskočil jsi jednu důležitou část, psal jsem „pro jízdu dítěte s dospělým na silnici“. Takže mu zůstanou všechny správné pomalé převody i do táhlých stoupání, ale na sešupy velkou rychlostí v háku má zkrátka velkou, aby se svezl a nemuselo se čekat. Co na tom ve sjezdech zkoušejí sami mimo dozor raději nebudu šířit.

          Na závody je to jinak.

          • Toman  

           Ok, tomu rozumím. Aby jel rychle, ale aby přiotm netlačil na kliku nijak víc, než obvykle.

           Stále respektuji omezené mládežnocké převody. Z toho vycházím i pro ty bajky, i když tam ta omezení neplatí.

    • JendaH  

     ale jak to dítě mám naučit

     Já už teda nejsem dítě, ale taky se nedokážu sám přinutit řadit lehké převody.

     Pomáhá mi siréna, která začne řvát, když kadence klesne pod nastavenou hodnotu. Nevím, jestli to někdo prodává, vyrobil jsem si to z magnetu, magnetického čidla a Arduina.

     • Breakpain  

      Chytřejší komputery umí pípnout, pokud se dostaneš mim daný interval … ale jestli to má být silný akustický vjem … tak to tohle není ;).

      Každopádně to pak víc vybíjí baterku … :-)

  • zderes  

   Dotaz k plášťům. Má smysl měnit plášťe na závod, který je úplně jiný a s MTB nemá nic společného, protože se jede po asfaltu lesem do kopce? Jezdí se na silničkách, ale teď je ta cesta pro silničky nevhodná, je špinavá od hlíny a nějakých kamínků.

   Zatím obuté bezduše Schwalbe Rocket Ron EVO – PaceStar 26×2.1. Napadlo mě, jestli je stačí hodně nafoukat nebo je to blbost a raději nasadit nějaké hodně hladké a úzké? Ráfky Mavic Crossmax XL. Dá se na tom nějaká vteřina ušetřit nebo stačí nafouknout ty původní?

   Díky.

   • ˘Ö˘ Krab  

    Určitě bych nepřifukoval, nic se tím nezíská, krom nepohodlí, spíš bych měnil, asi by stačilo i jen za něco s hustšími figurami nebo třeba něco se s téměř hladkým středovým běhounem (à la Wormdrive) – když ne rovnou 1,5" Maxxis Detonator. Pokud to nebude těžší, než stávající obutí. To by pak ztrácelo smysl.

    • zderes  

     Druhá má otázka a podruhé skvělá odpověď. Díky. Ten plášť je v součtu o 160 g těžší než ty balony co má teď, podívám se ale po něčem podobném. Díky.

   • gerrard  

    To spis zalezi jak to beres. Jestli ti nejde o vysledek, tak je to jedno a nech ho jezdit to co jezdi normalne a neres to, kvuli jednomu zavodu to nema smyls resit. Pokud chces honit vysledek, tak se da dat neco jezdivejsiho http://www.kupkolo.cz/…te-mtb_k221/#… ,ale nemyslim si, ze by ten rozdil musel byt nejaky moc velky. Ale stejne me neni moc jasne jak ta cesta vypada, mozna bude normalni MTB plast stejne porad nejlepsi.

    • zderes  

     Jasné, že jde o výsledek, ale ještě budou minimálně dva závody podobné, tak to alespoň pak nebudu muset řešit a ty pláště mi zůstanou i na příští rok. Zvláštní je, že jsou ty pláště 1,5 skoro bez vzorku tak téžké. To, co má teď je váženo 435 jeden.

     • gerrard  

      Rocket Rony jsou lehke, nektere z tech co jsem sem dal jsou na dratu a buhvi na jake gume. Jeste se da treba Continentalcon­tinental

      • zderes  

       Tak to je už trošku za hranu, ale asi to zkusíme. Váha super, valivý odpor snad výborný, ještě adekvátní duši. Snad to nebude úzký a na ráfek to v pohodě vleze.

       • gerrard  

        Duse ma koloshop taky treba Duse a rafek pokud nemas nejaky extra siroky tak to zkousne, podle me to byl xt rafek na kterem jsem to videl jezdit. Jestli chces tak ti muzu overit presne co tam byla za duse a rozmer, at mas jistotu, ze to pujde. Jen to dalo dost prace nahodit, ale nakonec to slo.

        • zderes  

         To by bylo super, pokud by jsi to věděl přesně! Ještě hledám alternativu toho pláště, moc toho není. Díky!

         • gerrard  

          Tak je to presne jak jsem psal, XT rafky, presne ty contiky plaste co jsem odkazoval a 1" duse a bylo to tak nejakou dobu provozovane jako „silnicni“ horak.

     • pekl024  

      Já jsem jezdil na Schwalbe Furious Fred , na silnici dobré a i tvrdé šotoliny ok

      http://www.koloshop.cz/…-kevlar.html

  • zderes  

   Díky za informaci. Jen ty ráfky to snad poberou. Ty Continentály zvažuju vážně a ještě jsem našel dvě možnosti. Vše tak nějak podobné.

   http://www.koloshop.cz/…vlar-26x1,10–(28–559).html

   http://www.koloshop.cz/…-kevlar.html

   http://www.kupkolo.cz/…vlar_z98971/

   Jen doufám, že ty ráfky to poberou. Máme Crossmax XL, to by měl být předchůdce těch XT, snad rozměr bude stejný. Vyberu, zkusím nandat a dám vědět. Díky!

  • zderes  

   Řešilo se také odpružená nebo neodpružená vidlice na závody v kat. do 10ti let. http://www.bike-forum.cz/…ena-pro-dite

   Zkušenost nakonec taková, že kolo jsme nechali bez odpružené vidlice celý rok, jezdilo tak 90% v terénu, mnohokrát docela náročném. Ve srovnání s odpruženými vidlicemi mělo kolo ve většině závodů dost navrch. To jen k té vidlici.

   Rád bych zkušené poprosil o radu ohledně velikosti kol 26" vs 27,5"

   Objevují se docela častěji ve startovních polích malých borců kola 27,5" na rámech velikosti kolem 14–15"

   Protože malej zřejmě již odrostl ze svého supa, řeším co dál. Jestli kolo prodat celé jak je nebo jen jiný rám a přeházet výborně fungující komponenty, jestli nechat na větším kole véčka (v kombinaci s keramickou vrstvou na ráfcích to brzdí výborně) nebo to úplně zahodit a pořídit kotouče? Co ale přemýšlím nejvíce tak velikost těch kol. Má někdo zkušenost s tím, že pro dítě 9–10 let jsou kola 27,5" v závodech MTB přínos nebo naopak to někoho „zabrzdilo“? Jezdí se hodně do kopců, kde váha je celkem důležitá. Pořád si říkám, že donedávna jsme i my jezdili jen na 26, ale vím, že vývoj nezastavíš…

   • vpa007  

    Zkušenosti nemám, ale osobně bych poslal dál rám SUPa a poskládal mladýmu další 26" kolo… 27,5 mi přijde zbytečný už jen z toho důvodu co píšeš, že jsme na tom jezdili leta i my a ničemu to nevadilo… 27,5 vidím jako výhodu u velkejch chlapů jako fulla univerzála (jak to mám já), či pro ženský, kterým je 29tka moc velká… 26" bude dycky o fousek lehčí.

    Takže otázka podle mě spíš je, jestli poskládat fungl novou 26tku, nebo přeskládat co máš…

    • zderes  

     Nakonec asi rozhodnuto. Zariskuju a nechám mu kola 26 na větším rámu. Zatím s tím co má celkem drží krok s dětma na 27,5". Bohužel už jsem nikde nenašel větší rám na véčka, tak oželíme pár gramů do plusu a dáme kotouče.

     S tím řazením pořád váhám jestli 10 nebo 11 kazeta. Když bych nechal 1×10 11–40 a 32, tak na to je zvyklej. Když 1×11 (11–42 a 32) tak to bude stejný akorát bude mít navíc nejlehčí převod, který ale asi nepotřebuje + nějaké gramy naavíc. Když 1×11 (11–42 a 34) tak to bude asi stejný + navíc dole těžší převod, který mu občas prý chybí. Navíc to bude trošku těžší. Tohle je zatím dilema na které má každý jiný názor a já zase nechci postavit něco, s čím budu bojovat než to bude sedět jak má. Se supem jsem si takto vytrpěl dost, pokus omyl se opakoval pořád, stálo to času a peněz než jsme to dostali do stavu, kdy je to fakt perfektní a spolehlivé.

     • vpa007  

      za sebe bych ponechal 1×10.. když je na to zvyklej, tak se aspoň na novým kole nebude tolik „hledat“… bude to podobně velký s podobnejma převodama. Pokud uznáš, že by následně potřeboval přiložit, tak bych mu dal dopředu větší placku (34T), klidně i třeba ovál (?).

      • zderes  

       S tím oválem já zkušenost nemám, nebránil bych se tomu, jestli se to vůbec dětem dává… Naopak by to mohlo pomoct i nohám…

       Jinak pokud dopředu 34, tak určitě vzadu největší pastorek 42. Je to jenom děcko.

       Kdyby někdo měl zkušenost s tím oválem pro děti, tak by mě to asi zajímalo, ale už teď vím, že to pro dítě asi neschválí nikdo…

       • vpa007  

        mno, jestli se to smí nebo ne nevím, ale jelikož nemáme žádné závodní ambice, jezdíme jen pro radost, tak jej mladej měl na Kosmikovi (1×7), tak i teď na RBčku, kde je to přesně v kombinaci 1×10, 11–42 : 32T oval.

        • zderes  

         Škoda, že tvůj mladej nemůže porovnat, to by mě fakt zajímalo.

         • vpa007  

          mno, pokud chceš, tak by se asi dalo provís to, že bych mohl z Kosmika ovál sundat a půjčit na test tvýmu mladýmu (ten to spíš pozná, jestli je to jiný)… přes zimu na tom stejně malá ještě jezdit nebude a do Olmika dříve či později za rodičama pojedu…

          EDIT: klidně napiš SZ, domluvíme se.

          • matbiker  

           Chlapi neblbněte s těmi převody. Někdo to psal výše, to už jste na dospěláckých hodnotách. Točit, točit, točit!!!!!

           • vpa007  

            To mi bereš z úst… tohle jsem v pondělí řval na mladýho, kterej pořád pere těžký převody… :-)

            • matbiker  

             Naštěstí Eli jezdí všechno v sedle a řadí těch 10 převodů nahoru dolu… Do kopce si nestoupne, ale zabere a když to nejde, tak cvaká měkčí.

             • zderes  

              Děcka teď na tréninku jezdí závody od startu asi 50–80metrů na nejlehčí převody. To je dobrá sranda!

            • dan001  

             Kdyz jste u tech prevodu. Jakej prevodnik na jednoplacku kdyz bych chtel vzadu zachovat osmikolecko 11–32. Bude to na 24" kole. Nebo resit vzadu jiny rozsah. Dik

             • zderes  

              Pokud s tím má prcek závodit, tak určitě jinou kazetu…

              • dan001  

               Jsem netrefil vlakno,tady se zavodi :-) Mladej zavodid urcite nebude. Vyuziti prevazne na cyklostezky

               • zderes  

                Zadej si to navrchu do vyhledávače tam toho bude dost, dětské kolo, převody…

             • vpa007  

              hoď to sem: Dětské kolo 24, to vlákno celkem slušně žije, tam ten dotaz roznodně nezapadne prachem :-)

  • zderes  

   Hodím to ještě sem.

   15.10. se koná v Jezernici takový zavírák sezóny mtb horských kol. http://www.selasport.cz/…opozice.html

   Dávám to sem proto, že součástí je dětský maratónek, který je moc oblíbený. Děcka mají na trati svoji občerstvovačku, jsou doprovázeny pořadateli, kteří pomůžou nasadit spadlý řetěz a tak. Bohatá tombola, super atmoséra, opékání špekáčků…

   Tohle vše organizuje Aleš Procházka, který dělá Autor Šela maraton. Počasí má být podobné jako na Muldě.

   Vemte děcka a dorazte. Pak se budete vracet vždycky :-)

   (jo a kdyby mi někdo odpověděl na můj komentář výše (předposlední), byl bych moc rád :-D )

   • vpa007  

    Tyjo, super tip… docela bych o tom i uvažoval, měl jsem v plánu jet o víkendu na Hanou a na tenhle maratónek by to bylo kousek.. akorát hvězdy nejsou nakloněny, děti nemocný, tak si to píšu do notýsku aspoň pro příští rok :-)

   • Motyll  

    Jedeme. Vypadá to na dobrou akci.

    • zderes  

     Tak kde jste byli Jihomoraváci se škopkama? :-D

     • Corbett  

      V Jezernici na Viaduktech :)

      Můj ogara v akci. Nakonec krásné 2. místo :)

      https://www.youtube.com/watch?…

      • zderes  

       Šikovnej ogar :-) jel moc hezky, snad se mu to líbilo a přijede zas!

      • Polka  

       Ty nohy mel natreny hrejivkou?

       • zderes  

        Hřejivka nebyla potřeba. Děckám bylo horko, většina si sundávala oblečení ještě na startu, protože bylo fakt krásně a teplo.

        Fotka ze startu nejmladších.

     • Motyll  

      Škopek výbornej. Stejně jako všechno okolo. Díky za video, konečně vím, kudy jeli.

      Dávám si do kalendáře na příští rok. Škoda, že takových „maratonů“ není více.

   • Patar  

    Zdenku! Máš ode mne e-mail.

    L.P.

   • Corbett  

    Je fajn, že nejmladší kategorii je dovolen rodičovský doprovod. Jedeme a těšíme se.

    • zderes  

     Ale s Všeminou se to srovnat nedá :-D Jinak vyhlašuje se pět nejlepších v kategorii i když ve vašem případě je to asi jedno :-D

     • Corbett  

      Děkuji, můj kluk je 2011 a kategorie je 2010 a mladší. Na ty nejlepší 2010 nemá. Pak tam hraje velkou roly i velikost kola. Lukin sedlá ještě 20". Rok tréninku navíc a větší kola u těchto prcků je znát. To ale zrovna tobě vykládat nemusím, že :) Těším se, protože je to jediný závod, kde si už ve svém věku může vyzkoušet závodit na delším okruhu jak 10km a na to, že můžu jet s ním. Na druhou stranu je to logické. Samotného bych ho ani nepustil.

   • zderes  

    Jinak ještě dnes se dá přihlásit on-line a pokud platba dnes odejde, má prcek číslo i se jménem http://registrace.sportsoft.cz/…tration.aspx?…

    Jinak samozřejmě normálně registrace i v závodní den v místě prezentace :-)

   • zderes  

    Tak počasí v sobotu v Jezernici má být výborné počasí, odpoledne až 17 st, slunko a hlavně nemá pršet. Snad to vydrží!!! Tak ne, že si to ještě rozmyslíte, to by vám děcka neodpustily!

  • Toman  

   Zdar,

   něco kolem sportování a tréninku dětí jsem sepsal na základě odborné literatury a vlastních zkušeností sem.

   http://www.cyklisprint.wz.cz/…nk_deti.html

   Dávám trošku delší příspěvek, snad tě jeho délka neodradí, ale shrnout to na dva řádny nelze, a stejně je to jen takový základní výcuc.

   Převody u dětí: opět téma jako jiná témata, zvláště pak je to u dětí, jakožto u začátečníků vždy citlivé téma z pohledu zdraví našich dětí. Děti nzávodící na silnici mají omezený nejtěžší převod. Toto platí celosvětově pro všechny mládežnické kategorie až po junioři, kteří mají nejtěžší převod odpovídající staré klasice 53/14. Jaký je ekvivalent k dnešním kompatům se mi nyní nechce počítat. U bajků to hlídané není. Ale vždy platilo, že děti v podstatě sílu nemají, takže neutlačí těžší převody. I dospělý je oproti motorové technice velmi slabý a těch našich pár stovek watt je zanedbatelný výkon v porovnání se stejně těžkým spalovacím motorem. Proto se u mládaže dbalo na kadenci. Naučit je správně točit nohama, na to byl fetsky , dráhovky s jedním převodem a prcek motal a motal, až se naučit trochu šlapat tak, aby mu ta festka nenakopala zadek. Má to výhodu do budoucna, pokud bude pokračovat v cyklistice, protože s věkem půjde rychlost dolů, rozumněj rychlost pohybu, tedy kadence. Žáci na omezených převodech na rovině běžně točili 115–130 ot/min a už starší žíci jezdící na převodu 53/18 jezdili časovky průmerem 35–38 km/h, což nedá polovina zdejšího cyklistického fóra, i když je respektuji, ale je to prostě tak. 15–16 letí kadeti na převodu 53/14 jezdili průměry i 43 km/h. Takže nastavit dítěti správný posed, délku z pohledu sklonu zad, natažení paží. nešetřit na výměně představce a podobně. A jezdit za ním a učit ho točit konstantně, anby se neučilo věšet nohy, aby se učilo rytmu i rytmice šlapání. A k tomu dýchat, nevrtět horní částí těla. To se mu později přidá ať už na bajk ale i na silnici. Každému sedí něco jiného ale dítě není zmenšený dospělý a prostě chtě nechtě, pokud se hodlá sportu a cyklistice věnovat, sučit se podle správných pravidel to správné hned o začátku. takže zde nelze s jistotou říci, že každému vyhovuje něco jiného. Možná tomu dítěti budou vyhovovat jiné gripy, boty, sedlo, ale převody by měly být dětské. A u dítěte – teď nevím, jak staré ( mladé ) a narostlé dítě máš bych určitě na horáka volil dvoutalíř. Jednak kvůli převodovému rozsahu a za druhé kvůli jemnosti odstupňování. takže raději dvoutác s kazetou s menším rozsahem, než stejný rozsah s použitím singltalíře. A učit ho řadit, používat řazení, děti jsou velmi pozorné a vnímavé, když je něco baví, a učí se rychleji, než my dospělí, takže nějaké obavy, že nezvládne dvoutác nejsou na místě. Ještě před několika lety mladí jezdili s trojtalířema, a vůbec jim to nevadilo a technicky to ovládali skvěle.

   No a k tomu všemu nejen kolo ale v duchu připojeného článku obsáhlejší a pestrý tělesný rozvoj, rozhodně pod vedením zkušeného trenéra.

   • zderes  

    Díky, nějaké věci se mi potvrdily, jiné jsem nevěděl a něco děláme jinak (neříkám, že dobře). Mladej má zatím osm, jezdit ho baví, sem tam zajede slušně, ale potenciál do budoucna myslím moc nemá. Takže ho nechám na co je zvyklý ať mu to nějak neznechutím.

    • Toman  

     Omlouvám se za překlepy, kterých jsem se v tom delším příspěvku dopustil. Klepal jsem to v noci po tmě. Kluka to asi baví, jak píšeš, i když do budoucna možná dostane přednost jiný sport. Uvidíš. Obvykle, ale není to pravidlem, se sporty doma dědí. V osmi letech je zrovna v tom nejlepším věku pro výuku motoriky pohybu, a proto je dobré dbát na to, aby vstřebával správné návyky. Proto opakuji, dítě by nemělo být v situaci, kterou popisuješ – nechám ho, na co je zvyklý. Jak ty objektivně posoudíš, že to co dítě popisuje, že mu vyhovuje, je to správné – zvláště z pohledu zdraví ( dítě roste fyzicky i duševně ). Dítě je potřeba vyučovat a vést, myslím i z toho sportovního hlediska. Ale ono do toho sportování promlouvá celá řada hledisek jako dostupnost dílů, servis, dojíždění někam do oddílu, motivace dítěte, rodinné zázemí, platba za to všechno atd. Takže je mi jasné, že zrovna pro tebe a tvého syna některé záležitosti nemusí být a ani nebudou prioritní. Nejdůležitější je na tom všem skutečnost, že kluka sportování baví, tak ho u toho držte.

     • Lišák  

      Za překlepy se neomlouvej, ale začni používat odstavce. Takhle se to čte dost špatně.

      • Toman  

       Ano, mělo by to být rozštosované, ale psal jsem to rychle na jeden nádech, jako jednu myšlenku, tak jsem na ně zapoměl.

   • Hrubiduk  

    Ahoj,

    díky za podnětný příspěvek. Docela jsem se začetl, neboť jsem nedávno řešil podobnou věc.

    Nakonec jsem se rozhodl pro 1×11 u holky (v dubnu jí bude devět). Uvidím. možná jsem se rozhodl špatně, možná ne, každopádně ji budu tlouct do hlavy kadenční šlapání :)

    Závodit nechce, ale na kole jezdíme docela dost, tak snad se jí to bude líbit.

    Jo a kolo 26, větší pro tkový prťata dle mě nemá význam, možná až bude výrazně starší.

   • Toman  

    Opravuji, věková kategorie Kadet, tedy kluci a holky ve věku 15 a 16 let mějí převod omezený na 53/16.

    • gerrard  

     Tak kadeti by meli aktualne mit 52×16, starsi zaci 46×16 a mladsi 44×16. Plati pro silnici. Draha to ma jinak. MTB prevody omezene nema.

     • Toman  

      Na dvacítky pláště to ještě vycházelo u kadetů na 53/16. Bajky omezené nemají, to už jsem v jenom příspěvku také zmiňoval. Stařší žíci 53 ( 52 )/18 a mladší pak 53 ( 52 )/19.

      • gerrard  

       JJ tak je to uvedeno v provadecim predpisu, ale realne to nikdo nejezdi. Od zaku az po kadety maji kazetu s 16 zuby na zacatku a jen meni placku.

       • ˘Ö˘ Krab  

        Ještě by bylo dobré zmínit, že v pravidlech není stanoven přesně převod, ale max. vzdálenost ujetá na jednu otočku klik. Takže si to každý může osadit v podstatě čím chce, v intencích tohoto omezení, které třeba eliminuje (u nás nepříliš rozšířené) jiné rozměry ráfků na malých kolech (silniční kola 26" nebo 27,5").

        • gerrard  

         JJ presne tak. Sem myslel, ze jsem to psal, ale nemam dnes cas, tak jsem na to hodil bobek. Takze zaci mladsi 5,84m, zaci starsi 6,17m kadeti 6,94m. Jen jeste technicka, kluby se snazi mit vsechno jednotne, pak ti staci jedna, dve rezervy a nemusis nic resit. Takze zadne speciality se opravdu nenosi, ale jede se tezka unifikace. S jednim kolem se spravnou kazetou a spravnym poctem pastorku osefujes 3 kategorie.

         • zderes  

          Ty děcka ve vašem týmu jezdí i cyklokros?

          • gerrard  

           V Brne se jezdi takovy sranda cyklokros, doufam ze se zadny mistni zavodnik neurazi: http://www.favoritbrno.cz/…s%202016.pdf

           povolene jsou i MTB kola a nikdo nic neresi. Takze kdo chce, tak ho jezdi na horakach a nic jineho nejezdi.

           • zderes  

            Myslel jsem jestli jezdí děti třeba do 10ti let cyklokros na cyklokrosce. Zajímá mě, jestli takové děcko bude na svém mtb kole rychlejší nebo naopak pomalejší? Tohle dilema řeším docela aktuálně pro mladýho.

            • gerrard  

             Cyklokroska podle me bude rychlejsi, aspon co mam vypozorovane. Kdyz nekdo presedl na cyklokrosku, tak podle me subjektivne zrychlil. Ale exaktne to podchycene nemam. Ale ty to kolo mas hodne lehke, tam bych skoro rekl, ze vaha bude ± stejna. Za me, pokud to neni otazka penez, tak bych bral cyklokrosku. Ani ne kvuli rychlosti a pomalosti, ale jen kvuli tomu jezdeni na jinem kole v terenu. Je to proste zase nejaka dovednost, co kdyz se nauci, tak se mu neztrati.

             • zderes  

              No právě když jel cyklokros na svém kole tak dokázal porazit starší děti na cyklokroskách. Myslím že to bylo tím, že se ty děcka s tím trošku praly. Tak přemýšlím, jestli to pořídit nebo je to ještě zbytečné.

              On teda jezdí na podobném tomuto spíš pro srandu, ale tady ho do toho trošku chtějí natlačit. Jestli to není brzo. http://superiorbikes.eu/…orange-black

              • gerrard  

               Kluk ma odhadem neco pres 140? Jestli jo, tak s kratkym predstavcem se podle me vleze, ale bude to natesno. Moc mista nad trubkou mit nebude. Teoreticky uz je pro cyklokros mladsi zak, protoze pristi rok uz mu bude deset, tak od tohoto zari uz muze jezdit mladsi zaky. Me kdyby to nenabouralo rozpocet nebo to bylo jeste nejak vyhodnejsi :), tak ho beru. Druhym setem kol nebo prehozenim plastu z toho mas silnicku. Kol neni nikdy dost :) a jezdeni na opravdove cyklokrosce- super zkusenost.

               Jo jeste bych pohlidal, jak to ma dlouhe kliky, at to nema nejakou nesmyslnou delku.

               • zderes  

                No on to zkoušel, ty starší děcka tady na tom jezdí, vždycky škemrá jestli si to může půjčit, ale zdá se mi, že se cítí lépe na tom svém. Myslíš, že když jede děcko na cyklokrosce a stejný okruh na horáku, že je rychlejší ta cyklokroska? Myslím terén.

                • gerrard  

                 Ja si myslim, ze cyklokroska je rychlejsi. Ale jak uz jsem psal, jen si to myslim na zaklade nejakych zmen rychlosti u deti co menily MTB za cyklokrosku v terenu cyklokrosoveho zavodu. Muze to byt jenom zmenou hmotnosti kola nevim, ale ten dojem jsem mel. To je trosku namet na zmereni ze :). Nekdy pri vhodne prilezitosti zkusim zmerit. Ja osobne bych to bral a vetsinou beru, jako novou dovednost. Z meho pohledu je dulezitejsi se neco noveho naucit, nez resit, co je rychlejsi. Kolo je zabava, nech ho hrat a jestli chce jezdit na cyklokrosce, tak mu tu cyklokrosku doprej, bude mit radost.

                 • zderes  

                  Docela rozumě jsi to napsal. Pokud by byla příležitost tak to zkus prosím změřit nějakého juniora. Díky!

                  • zderes  

                   Tak nakonec první závod na cyklokrosovém kole bez újmy na zdraví. :-)

                   Byl jsem mile překvapen tou tratí. Spíš taková biková.

                   Pro tak malé děti si myslím, že je to ale moc.

                   Jinak mladej spokojenej, zkusil si co chtěl. Viděl jsem jak je hotovej, dokonce si v závodě řekl o pití, ale pak v cíli dělal jakoby nic.

                   Nakonec to cítil tak, že na biku by byl rychlejší a mnohem jistější. Ale když jsem se ptal na čem by jel příště, tak zas na tom samým…asi je to fakt zábava :-)

                   • Breakpain  

                    Je, obecně sračky a bahno nesnáším – ale když si dám nějaký okruh v lese na CX se špuntama … tak to má své kouzlo, i když je tam bahno ;-) … Je to pěkná změna :-). Takže to na podzim zařazuju pravidelně .)

             • Patar  

              Rozhodujícím faktorem je v tomto případě charakter tratě-, většinou okruhu. Pokud žáček, případně dorostenec nemá nacvičenou dokonale techniku jízdy na cyklokrosovém kole a to včetně výběhů, sesedání a nasedání s rychlostí zacvaknutí do pedálů, pak bude jízda na MTB rychlejší.

              Do táhlých výjezdů bude cyklokroska vždy rychlejší, ve sjezdech podstatně pomalejší. Pokud se adept cyklistiky naučí obstojně cyklokrosové technice jízdy včetně nošení kola v akci, bude mu jen ke prospěchu. Pro obratnost je důležitá také gymnastická průprava, rozsah pohybu je zásadní. V době mojí trenérské práce se vždy pro výběr specializace ( a také periodicky) využíval dvanácti-bodový test všestrannosti, který se některým metodikům pak zdál zcela zbytečný, stejně jako nácvik kruhového šlapání na festkách.

              • zderes  

               Díky!!! Takže ve zkratce, bez trenirovky nět šampionov :-)

             • Pijer  

              tohle bych podepsal – „tak bych bral cyklokrosku. Ani ne kvuli rychlosti a pomalosti, ale jen kvuli tomu jezdeni na jinem kole v terenu. Je to proste zase nejaka dovednost, co kdyz se nauci, tak se mu neztrati.“

              Kouzlem cyklokrosu je to, že je to cyklokros a ne MTB – dcera teď z nouze objela jeden krosový závod na biku a říkala, že je to „prostě taková nuda“ :-)

              Myslím, že u „prvoročáků“, zvlášť v kategorii ml. žáků, nemá moc smysl řešit, kolikátý dojede, ale aby se právě na krosce vyjezdil a prodal to pak v dalších letech – proto z mého pohledu úvaha, jaké kolo bude rychlejší, vůbec nedává smysl.

              Možná příspěvek není úplně správně zařazený, ale to snad nevadí :-)

              • zderes  

               Příspěvek jsi zařadil dobře a asi na tom opravdu něco je. Napadlo mě nechat vybrat kluka samotného jestli chce jet na biku na který je zvyklý nebo cyklokrosce. To jsem fakt zvědav.

               • Pijer  

                Ještě k tomu odkazu SUPa za padesát – poměrně dost dětí jezdí na rámu CX400 od Maxbike, dělá se od velikosti 47 a dá se na něm za slušné peníze postavit kroska s váhou okolo 8,5 kilo......

                • zderes  

                 Jasný, myslím, že to bude postavený na rámu Spyder, ale to já moc neovlivním. Spíš šlo o to, že to nebude ani silnička ani cyklokroska, má to kotoučovky a jdou na to dát i širší gumy na cyklokros.

                 Na tomhle to zkoušel a vím, že to bude podobný. Moc se mu to vracet nechtělo. I když mu to bylo velký :-)

                 • zderes  

                  Tak nakonec obyčejná klasická cyklokroska, ale líbí se mu to tak, že asi zajedeme na nějaký cyklokros s tímto. Bude to sranda, ještě se naučit to sesedání, naskakování. Myslím, že to bude ještě dost bolet :-D

           • zderes  

            Je ta trať náročná? Jsou tam nějaké výběhy s kolem na rameni, schody a tak?

            • Polka  

             Schody ne, jen naky sutry viz. foto, ale treba to jde objet. Ja to zkusil predloni asi 2× na mtb a bylo to jetelny bez noseni, jen jedna fosna jako prekazka mam dojem, vic nic.

             • zderes  

              Díky! Možná se přijedeme podívat.

             • Patar  

              Schody a lavičky jsme měli zařazeny již před 60 léty, kdy jsem byl v mladším dorostu. V roce 1977 na M.S v Hannoweru již tyto 3 fošny o výšce 40 cm přqskakovali oběma kola naráz téměř všichni nominovaní závodníci.

              Dá se to naučit, i když nějaký převodník se musí obětovat. .

             • Patar  

              Schody a lavičky jsme měli zařazeny již před 60 léty, kdy jsem byl v mladším dorostu. V roce 1977 na M.S v Hannoweru již tyto 3 fošny o výšce 40 cm přqskakovali oběma kola naráz téměř všichni nominovaní závodníci.

              Dá se to naučit, i když nějaký převodník se musí obětovat. .

            • gerrard  

             V podstate jak pise Polka. Jeden brdek, kde kdyz chyby kondice nebo prevody tak se musi vybehnout, pak ty sutry a umela prekazka. Jinde slezeni nehrozi. Tady je mapa, kde zaparkovat a kde se startuje https://mapy.cz/s/199jo . Specifikum je, ze tam snad neni misto po rovine. Porad nahoru dolu. Minule startovalo 11 deti od 9 do 16 let.

             • zderes  

              Jde z toho strach.To napoprvé raději najdu něco lehčího. Nevím jestli by to mladej na té koze vůbec ujel…

              • gerrard  

               Tak nic strasneho to neni. Tady jsou prvni letosni fotky .

               • zderes  

                Tak jo, teď středa je asi brzy, zatím se s tím pořád pere, ale toho 2.11. dorazíme. Je smířený s tím, že dojede třeba poslední, chce to zkusit..

                Dnes se učil naskakovat, nejdřív hodněkrát dopadl na štangli, i slzy byly, smál jsem se tomu, jak to nechtěl vzdát a přitom doskakoval pořád na naražené „slabiny“, nakonec se to naučil.

                Při seskakování zase spadl, protože se mu zaklapla zpět tretra těsně před seběhnutím z kola.

                A kolo je těžký, nezvedne ho na rameno, tak pořád zkoušíme metodu pokus-omyl.

                Doufám Gerarde, že tam budeš a dáš mu nějakou radu, pro mě je cyklokros španělská vesnice… :-)

                • Hrubiduk  

                 Ahoj,

                 nějaké tipy, jak se naučit naskakovat na kolo za jízdy? Zatím jsem neměl odvahu to ani zkusit… :)

                 Díky

                • gerrard  

                 Ty to beres hrozne vykonostne :). Tim, ze to je napohodu po sezone a nikdo to jako primarni zavodeni nema, tak se tu nic moc neresi. Kazde z decek si naskakuje a seskakuje jak chce, pres prekazku to nejak pretahne a do brdku kdyz nevyjede, tak tlaci. Kdyz mrknes na ty fotky, tak nekteri ti mensi uz jsou ke konci radi, kdyz to pres prekazku jakkoliv pretahnou a pak na to nejak vlezou. A caj pak dostane kazdy :). Je to napohodu zadny stres, teda velci chlapi obcas mrci, kdyz jim neuhybaji. Jeste jako bonus se dat podivat na XCO okruh po kterem se jezdi cesky pohar MTB. Tady je video ze zkracene casti pro decka, na ktere se jezdi Brnensky pohar nektere pasaze jsou stejne s cyklokrosem.

                 • Pijer  

                  „tosemilíbí“ :-)

                 • zderes  

                  No možná to tak vypadá s tím „výkonostně“, ale já mu do tohoto fakt nemluvím, tohle je jeho aktivita. Jen ho nechci pustit na závod aby někomu nezavazel a aby si nenabil zbytečně kokos. Třeba při pomalým šlapání neumí zatočit, drhne špičkou boty o kolo, ale snad je to prý normální, tak jen si to trošku ochytat.

                  Jinak to beru já i on jako zpestření a zábavu s takovým kolem. Za mě, já cyklokros moc nechápu a tak mu ani moc neporadím…

                 • Patar  

                  Osvědčené metodické pokyny se vždycky hodí. . Od toho jsou trenéři, aby poradili a na chyby i v technice upozornili. Špatné návyky se podstatně hůře napravují. Někdy je také už pozdě.

           • zderes  

            Tak jdeme na to. To bude bolet! :-)

            Ale kdo chce kam…

       • Toman  

        Dnes už asi tak, jak píšeš. Já pamatuji ještě tu starou klasiku 52 zubů, a k tomu, jak píše Krab, byly dány maximální vzdálenosti ujety na jedno otočení klik při zařazeném nejtěžším převodu. Ale už tehdy měli někteří mládežníci placky 44 nebo 46 zubů, a podle to namixováno vzadu.

  • zderes  

   Video ze závodu „Jezernické viadukty“ dětský maratónek, nezkrácená verze.

   Trošku kočkovaná při startu, průjezd tunelem, trošku krizovka (25:20– 26:55 min.)

   https://www.youtube.com/watch?…

   • Polka  

    Tak ten start byl hodně o život :-) Jakoby první cenou mělo být osvobození ze školní docházky na celý rok :-D

    • zderes  

     Protože startovali vepředu starší žáci 11 a víc, vzadu mladší, celkem asi 90 dětí, ale hodně dětí vzadu bylo rychlejších a tak se to ucpalo. Příště to bude rozděleno minutou.

  • konidana  

   Ahoj syn 7 let rád jezdí na kole dálky s tátou i závody (zatím dětské mtb). Chtěl by tretry a nášlapy(zatím má obyč klipsny bez řemínků – tak trochu na nic) Pedály máme, ale jaké se dají sehnat tretry v nejmenších velikostech? Ve vel. 33 jsem našla jen Northwave Hammer Junior MTB cca za 2tis. Existuje ještě jiná alternativa?

  • zderes  

   http://www.juniorbicycles.com/katalog/020100/

   Levnější prostě nejsou.

  • Motyll  

   Možná trošku začátečnický dotaz. Jak správně nastavit dítěti posez na kole? Čeho se držet?

   Všimnul jsem si, že synátor se snaží jezdit se vzpřímenou hlavou a pak ho po delší době bolí za krkem.

   • gerrard  

    Pokazde zacnu vyskou a predozadni pozici sedla. A pak uz tak podle pocitu, hlavne aby byli pokrcene ruce. Dokud jsou mensi, tak vzrimenejsi posed, jak jsou vetsi, tak postupne natahovat a snizovat. Pokud zveda hlavu, tak bych ho zvedl celeho, at sedi vic vzprimene. Jeste teda kolik ma roku?

    • Patar  

     Vypadá to na předčasný přechod na větší kolo. tedy velmi dlouhý rám. Pomineme-li výšku posedu, délku klik a výšku úchopu od země. což se nedá bez bližších informací určit pak jsou zásadní :

     ,1. úhel páteře 45°

     2. úhel předloktí v přímém směru jízdy min. 12°

     3. špička sedla musí tvořit kolmici ke středu šlapání – samozřejmě je to variabilní s poměrem délky trupu k nohám.

     4. sedlo musí být v absolutní rovině

    • Motyll  

     Našel jsem teď jen dvě (nic moc) fotky. Má čerstvě 8, cca 128 cm. Štítek demontuju.

     • gerrard  

      Ja za sebe bych jako prvni zkusil zkratit posed kratsim predstavecem (jestli to je mozne), popr. posunout sedlo dopredu, jestli je moc vzadu a pak zkusit uzsi riditka. A jeste me pripadne ze ma brzdove packy daleko od gripu, to bych taky poladil. Ale takto z fotky je to napul z kristalove koule.

      • Motyll  

       Díky za nápovědu. Představec má 30, přišel mi v původním nastavení OK. Sedlo je vepředu na maximum, špička OK.

       Když ho „poskládám“, tak sedí a šlape (podle mne) OK. Ale po chvíli má tendenci napnout ruce a zlomit je v zápěstí. Dneska jsem vyhodil kšilt od přilby a prý je to lepší.

       Zkusil jsem bliknout dvě boční foto.

       Kolo mu rozhodně není velké.

       • šlapatko  

        S fotky těžko soudit, otoč představec jestli je v negativu. Ruce má podivně. Jednou ho to vytrestá. Jezdím pevnou vidlici tak vím o čem píšu :-)

        • Motyll  

         Tohle je právě ta „flink“ poloha. Když mu řeknu, chytne je správně. Po čase ovšem opět poleví. Asi jsem měl začít s „buzerací“ dřív.

         Taky jezdím s pevnou, takže vím o čem mluvíš :)

       • gerrard  

        Jj velike mu to urcite neni, jen mu ten posed neni pohodlny. Me to pripadne, ze by riditka potreboval vys a bliz, at se vic narovna. Predstavec meris jak? 30 je divne cislo a z fotky mam pocit, ze mezi riditkama a sloupkem vidlice je celkem kus. Tu sirku riditek merils jen tak pro zajimavost? Ja si porad myslim, ze je zbytecne natazeny a potreboval by byt vic vzprimeny, at se uvolni.

        • Motyll  

         Upsal jsem se. Představec je 70 a je otočený do negativu. Plus můžu jít ještě o dvě podložky nahoru. Řidítka jsou 590, ale ten karbon bych nerad řezal.

         • oddie  

          No, a máš odpověď…

          • matbiker  

           Rozhodně se celý potřebuje dostat dozadu. Představec bych o moc výš nedával, jen sežeň nejkratší, co se dělá.

         • Pán z Dubu  

          Odokametricky z těch fotek mi přijde, že úhly trupu a paží jsou OK, ale celá figura je na kole vpředu. Tzn. šlape pod zadek a horní část těla naléhá na ruce. Kratší představec, aby více vzad šoupnutý zadek vyvážil hlavu. Na 128 cm tělesné výšky jsou 152 mm dlouhé kliky ještě moc. Jestli ještě máš 20“ kolo, kliky z něj instaluj na tu Orbeu.

         • Polka  

          Tu 70tku tam měl z „výroby“ nebo jsi mu to měnil?

       • JSt  

        takhle od oka bych dal kratsi predstavec a sedlo posunul adekvatne dozadu. takhle slape jak na casovkarske koze mi prijde. ;-)

        • mastihuba  

         To je naprosto v pořádku. Od pristiho roku jej zacne vyucovat autobusak na draze. :)

         • Motyll  

          To bych sice rád, ale tréninky Favoritu časově nedávám. Potřeboval bych nějaký cyklo oddíl v Líšni. ;-)

          • mastihuba  

           Tak tam to mas jednoduchy. :)

          • Karaya  

           My tam od září chodíme, ale směrování oddílu je jasné – silniční a dráhová cyklistika. Pokud chci aby jezdil v lese, tak jsme tam na špatné adrese, ač je to tam výborné. Už teď je skoro jediný, kdo ještě nemá silničku.

     • Polka  

      Ja si uz driv vsiml, ze casto sedi jen na predni casti sedla tzn. blbe, takze zkusit taky posunout.

      • oddie  

       To mi teď začlo dělat malé zvíře na Belteru, naučil se šlapat vestoje, dělá s tím blbosti a často si sedá jen tak na špičku, skoro na tom nesedí. A to mu to kolo už je spíš malé…

   • JSt  

    jestli ma na helme silt. zacal bych demontazi. ;-)

  • Karaya  

   BTW jaké vozí děcka délky klik? Teď budu řešit nové kolo pro kluka, už jsem v podstatě rozhodnutý pro RB K.I.D S. Výška po rozkrok je 67cm, celkem má 140cm. Mám dát kliky 155 nebo 165mm? Převody budou asi 30z a 11–46z.

   • matbiker  

    Podle Crank Shorteners max 155. Kratší kliky nevadí, delší ano.

   • zderes  

    165 je akorát. 155 je málo.

   • Polka  

    Mladej ma ted na te 24" pri 135cm vysky kliky asi 152mm. Jinak cca viz. foto a zde, takze spis 155, vic radsi ne.

   • gerrard  

    Jak kdo. Kdo to resi, tak vozi kratsi, kdo to neresi tomu decka jezdi na dospelackych 175mm klikach. Ty pak poznas, ze se jim ta noha nechce na ty kliky vlezt, kopou se do zubu nebo vytaceji kolena do boku. Za me 165 nebo 160mm. Noha se jim tam uz vleze a chvilku jim ty kliky vydrzi. Dostupnejsi jsou 165mm, jak sram tak shimano. Ja pouzivam pro porovnani bikrosacke tabulky Tabulka , podle kterych se da taky orientovat. To RB planujes asi ten vetsi ram 15" na tech 150cm?

    • Karaya  

     Chtěl bych ten větší, protože ten menší je v podstatě jak 24" co má teď a já bych chtěl aby mu to alespoň 2–3 roky vydrželo.

    • Pán z Dubu  

     Přijde mi, že zásadním kritériem tabulky je, že nesehnal kratší kliky než 135 mm. Takže ty jsou dobré pro děti od 110 cm. Ale barevná je hezky.

  • zderes  

   Karaya: A teď si vyber :-)

   Tabulkama se moc řídit nedá. Např. u Sup fly 26, který má také rám 12" jsou standardně montované kliky 160mm.

   Co je ale zarážející, že rám je určen pro děti od 10ti do 16ti let a na rámu je nálepka XS 145–165cm (doporučená výška postavy)

   Mladej měl toto kolo necelý rok, v osmi, resp. v 140ti cm mu už bylo malé, jezdil na něm do 143, kde jsme ale museli dát delší sedlovku (400mm) a byla vytažená na max.

   Kliky jsme tam dali 155, jen proto, že jsem chtěl lehčí a jiné, ale to bylo moc málo.

   Tohle neber jako že je to správně, jen nevycházím z tabulek, ale z vlastní zkušenosti.

   Toš tak.

   • Karaya  

    To je teda dilema s těma klikama. Podle všech tabulek by měl mít 155, na druhou stranu je chci na kolo, které by mu mělo pár let vydržet.

    Jak jsi poznal, že to bylo moc málo, respektive jak moc mu kratší kliky vadili?

    • blaf  

     Toman to tady uz celkem rozebiral. Dite ma tocit, takze potrebuje kratsi kliky. Kdyz mu nacpes dlouhe, bude se s tim prat a nenauci se slapat. Kdyz mu pozdeji das kratsi, tak uz mu to s nima nepujde. Chapu, ze se snazis usetrit, ale ono to proste moc nejde :/ A kliky snad nejsou takova investice.

    • oddie  

     Podle všech tabulek? Z grafu nahoře můžeš snadno odečíst pro nohu 67cm délku klik 145mm, a to ještě s uvážením, že to je graf pro dospělé, a dítě by mělo mít kliky spíš ještě kratší. Takže o 165 bych neuvažoval ani ve snu, to je mimochodem délka klik, co má moje žena, která je o čtvrt metru vyšší (!).

     • gerrard  

      Nesmis brat ty tabulky moc vazne. Prakticka zkusenost je, ze kliky 165mm jsou ve vetsine pripadu pro dite od 140cm v poradku, nijak jima netrpi a jeste je tam perspektiva, ze nejakou dobu vydrzi. A jeste ve 165mm lehce sezenes jak Mtb, tak silnicni nebo drahove kliky standardnich rad a nemusis nic rezat nebo jinak tunit.

      • oddie  

       Jasně, ten graf si někdo vycucal z prstu a nic neznamená, vlastně je jen na ozdobu. A pak se o pár příspěvků vedle někdo děsně diví a řeší, jaktože se mu kluka nedaří přesvědčit, aby to nerval silově – no to je strašně divný, sice má kliky skoro o 20% delší než by ke své noze měl mít, ale to je přece „v pořádku“, hlavně že mu to vydrží pár let, ale jaktože ho to teda svádí rvát to silou a proč s tím nešlape frekvenčně, poraďte někdo jak ho přesvědčit.

       • Polka  

        Asi tak :-) Napřed na oko uznat rady a zkušenosti trenéra a pak si to stejně udělat podle sebe, no jejich volba.

        Ačkoliv já si třeba myslím, že dnes může být klidně trošku jiná doba, i tím jak se mění technika a převody, tak můžou platit třeba trošku jiná pravidla (nevím, jen spekulace), ale i přesto já klukovi dlouhý kliky na kolo dávat nebudu, pokud to nebude vyloženě poslední možnost.

        • gerrard  

         :) Pobavils, ani netusis jak. Kde se resi delka klik je bikros. Tam k jedne velikosti ramu pouzijes klidne dvoje kliky. Tam je to hned videt, kdyz je neco spatne. Jinde to vetsinou nikdo neresi a tim nikdo myslim opravdu i trenery. Ano doba je jina. Nastesti. A muzes mit kliky primerene vysce ditete a nemusi se ti 135cm vysoky sprcek kopat do zubu na 175mm klikach. Takze dlouhe kliky rozhodne nebrat. Ted uz je to jen o tom jak dlouhe jsou ty spravne dlouhe, aby byly vhodne na vysku ditete, chvilku s nim vydrzely a nebyl to kus vykovaneho zeleza. ;)

         • Polka  

          Ty ses taky trener? :-) Jsem z diskuze tak nejak vyvodil ze Toman/Patar, ale tebe jsem nejak prehlidl.

        • mastihuba  

         To si musim zapamatovat ke krbu, ze mam asi nevhodny kliky a moc tezky prevody. :)

       • gerrard  

        Graf je orientacni, neni to zadne dogma, stejne jako bikrosacka tabulka co jsem daval, muze ti to pomoct k orientaci, ale brat to doslovne taky nemusis. Pokazde mas nejake rozpeti v kterem s muzes pohybovat a nic nezkazis. Kdyz ma nekdo dlouhe kliky vidis to hned na to zadnou tabulku nepotrebujes a ze tech malych decek na 175 klikach jezdi, protoze se je kazdy co nejdriv snazi dostat na velke kola a delku klik neresi.

        I na kratsich klikach jde jezdit silove, jen to jde hur nez na delsich. A samotna delka stejne neni samospasitelna. Nejdulezitesjsi je dohled a nutit spravne radit a mit patricny rozsah prevodu do lehka. Jen kratke kliky jezdit kadencne nenauci.

        Zaverem: nerad bych, aby tu nevznikl dojem, ze hajim zbytecne dlouhe kliky. To v zadnem pripade. Moc dlouhe kliky jsou zlo. Jen v tomto konretnim pripade zastavam nazor, ze vzhledem k dostupnosti klik v ruznych delkach, vysce ditete apod. je 165mm dobra volba.

        • oddie  

         Ten graf vychází z matematického popisu nějakých zákonitostí, popisuje nějakou geometrii, vychází z nějakých mezních úhlů, co mají pro danou délku nohy být. A pro nohu 67cm dlouhou z toho vychází klika 140mm (nejbližší nižší dostupná od 145 z grafu, zvláště s uvážením toho, že pro dítě by měla být spíš kratší). I když to nebudu brát jako úplné dogma, klika delší o 2,5cm, zvláště v porovnání s tak krátkou nožičkou, je rozdíl víc než brutální (i u dospělých s podstatně delší nohou je pořád znát i rozdíl 5mm, jen tak mimochodem). Ne, samotná délka není samospasitelná, to je pravda, jen je velmi, velmi motivující. Pokud mu dám v tomhle případě kliky 140mm, může sice zkusit rvát to silou, ale nepojede mu to, a když to zkusí frekvenčně, zjistí, že mu to jede o dost líp. Naopak když mu naperu 165mm kliky, frekvenčně s tím nebude schopen jet, ani když se o to bude snažit, ale co by se vůbec snažil, když to snadno urve. O tom, co to znamená pro kolena ani nemluvě, ale to je zjevně každýmu buřt, když se to projeví třeba za 30 let, hlavně že je teď rychlejší o sekundu na kilometru…

         • gerrard  

          Ja bych toho asi nechal. Ja s tebou ve vsem souhlasim a zastavam podobne nazory jako ty. Jenom nejsem takovy ultras na to jak dlouhe kliky pro jakou vysku maji byt, zohlednuju vic faktoru a hlavne je pro me ve finale dulezitejsi, jak na tom slape nez jestli je to spravne podle tabulky. Je sranda se dostat na opacnou stranu, nez jsem vetsinou ja. :)

    • zderes  

     Tak kliky 155 mu vyloženě nevadilY.

     Možná to vypadá jako blbost, ale od namontování těch krátkých klik byl vždy na stejných tratích trošku pomalejší. Bavíme se řádově ve vteřinách na dva a více kilometrech. Protože nejezdíme trénovat nebo závodit sami, jen já jako ten co tomu nerozumí a mladej, tak to bylo divný několika lidem,a každý říkal, že potřebuje delší kliky.

     Pak jsme je namontovali a hned se to srovnalo, snad i zlepšilo.

     Ale jsme ve vlákně o závodících dětech, kdyby nezávodil, vůbec bych to neřešil.

     • gerrard  

      Kratkyma klikama nic nekazis zbytecne dlouhyma ano. Kratsi kliky podporuji kadencni slapani delsi silove. Na horaku ta delsi klika muze byt poznat, tam je to slapani podstatne vic silovejsi.

    • gerrard  

     Jestli chodis s klukem na favorit, tak neni problem se domluvit na vyzkouseni horaka se 165mm klikama. Sedne a uvidis.

  • zderes  

   Spuštěna registrace na Šela maraton i Jezernické viadukty

   http://www.selasport.cz/…opozice.html

  • Mark-H14  

   Předem se omlouvám jestli stejná otázka v tomto vlákně již padla.

   Kluk jezdí letos ještě za starší žáky (v červnu mu bude 14, téměř 170cm). Jezdí silnici i MTB.

   Potřeboval bych poradit jak zpřevodovat jeho nové kolo. Kolo je 29" a převody budou 1×11.

   Takže otázka zní:

   32 / 11–42 XT

   32 / 10 – 42 Sram (případně novinka od Sunrace)

   34 / 11–46 XT

   Dát případně oválný převodník?

   Děkuji předem za váš čas a cenné rady. M.

   • matbiker  

    Ja jsem na odpovedi taky zvedav. Jen si myslim, zes ty prevodniky posadil dost vysoko, kdyz takove prevody jezdi spousta dospelych.....

    • zderes  

     Myslím, že ty převodníky jsou na MTB v pohodě. Ta první varianta určitě. Spíš by mě zajímalo, jestli kluk jezdil 1×10 nebo 2× něco.

   • Pán z Dubu  

    Převodníky pořiďte oba 32 i 34. Může si je mladej přehazovat dle profilu tratě. U kazety podumejte o skocích mezi pastorky (třeba i dle procentuálních rozestupů), aby mu velké skoky při řazení na těžší „nezastavovaly“ no­hy.

   • gerrard  

    Neni nejjednodussi si to prepocitat ze stavajiciho kola na nove? Zohlednis zmenu velikosti kol a dopocitas jaky potrebujes prevod. Ja pokazde pocitam prevody tak, aby nejlehci odpovidal nebo se aspon blizil 22/32 na 26" kole, aby nejezdil silove, ale kadencne. Tim mas vyreseny vrsek. A spodek to uz je otazka, ale zase se to da prepocitat na max povoleny prevod na silnic pro starsi zaky coz je 46/16. A zas prepocitat na obvod kola velikosti 29" a tak nejak z rychliku si myslim ze prevodnik 30z a kazeta 11–46 by mohla byt dobra volba pro muj pristup. Pokud ho uz chces nechat jezdit silove, tak mu muzes nalozit urcite vic.

    • zderes  

     Tvůj přístup znám, dovolím si ale trošku polemizovat s tím, že 30:11–46 pro MTB mu na případné asfaltové rovince nebo z kopečka bude chybět převod do rychla a v závodě může takto ztratit. 30:46 je zase hodně s rezervou, to vyjede i 89 ° . Za mě převodník 32.

     • gerrard  

      Tak sem prestal byt lenosny a hodil to do kalkulatoru a ten 30/46 je na 29" jeste o neco malo tezsi nez 22/32 na 26", takze jsem okometricky zas tak daleko nebyl. Jestli je 37,5 km/h na rovince pri 100 ot/min moc nebo malo nebudu rozporovat, to musi kazdy vedet sam jak moc velka je to rychlost a jak casto tak rychle jedou decka XC zavody. :) A vymenit placku neni zas tak velky problem a neni to zas tak strasna investice, takze muze relativne bezbolestne zkusit co bude vic vyhovovat.

      • zderes  

       Ja jsem přehlédl, že jde o kola 29". To beru všechno zpět. Ale zas jsem docílil toho, že jsi přestal být lenošný a něco spočítal a jistě to kolegovi pomohlo ;)

       • Mark-H14  

        Tak jsem zatím objednal 32z převodník od AB a dozadu dokonce zvažuji „jen“ těch 11–42. Kdyby bylo málo, tak koupím ještě jeden převodník 30z. Dle trenéra by to mělo být ok. Uvidíme. Děkuji moc za vaše rady a propočty. Dám vědět, jak jsme nakonec dopadli.

        • zderes  

         Tak pak dej vědět. Jinak úplně nový tento převodník nabízím na bazaru :-) škoda na obě strany :-)

         • Mark-H14  

          Škoda, už je objednán. Potřebuji pro kliky Sram X0 se středem BB3,.

  • zderes  

   Tak na tyto případné odpovědi jsem zvědavej..

  • Corbett  

   Lukáš (r.nar. 2011) třetí den ježdění na SPD pedálech. Vyslechl jsem si spoustu různých názorů, ať kladných, či záporných na ježdění na SPD v tak nízkém věku. První den, kdy s tím Lukin trochu bojoval, jsem byl trochu na rozpacích. Po dnešním třetím tréninku jsem si jistý, že jsem chybu neudělal. Lukin má z nového kola (ORBEA MX24 TEAM Disc 2017) a nového dobrodružství na pedálech evidentně radost a já dobře vidím, že to jízdě, stylu jízdy jenom prospívá. No a řeči o tom, že bych se měl poradit s ortopedem, protože boty jsou tvrdé. No, to by pak děcka musely lyžovat v bačkorách.

   https://www.facebook.com/…rana/videos/?…

   • zderes  

    Přesně tak, k těm tvrdým tretrám.. ony ty dětský nejsou vůbec tvrdý, ale i kdyby, musel by v tom prcek chodit tak často jako v botech normálních aby to mělo nějaký negativní vliv. Jinak souhlasím s tím, že růst dětské nohy a používání správné obuvi je velice důležité pro vývoj nejen nohy, ale správného držení celého těla.

    Jinak fotka když mladej dostal první tretry na narozky v sedmi letech, přál si je moc, víc než auto, robota nebo tank.

    A nevadí mi, že mu je vidět obličej :-))

  • Heinrici  

   Měl bych dotaz ohledně plášťů. Dcera jezdila plášťě Schwalbe RoR SS EVO 2,25 a já nyní přemýšlím, zda ji nedat ty samé, ale 2,1. Nemáte někdo zkušenosti s těmi užšími? Jiné než RoR nechce. Měla na zkoušku i Schwalbe RaR, ale o těch prohlásila, že jsou pomalé a nic moc v horším terénu.

   • zderes  

    Jaké kolo? Jak je dcera stará, že dokáže zhodnotit, že RaR jsou pomalé?

   • seatik  

    Můj malej 7 let má RoR 2,1 vpředu i vzadu a šířka víc než dostačující. Plášť je rychlý a drží. Nevím,kolik dceři je let a kde jezdí,ale 2,25 mi přijde dost na šířku. S 2,1 bude rychlejší.

    • Heinrici  

     Kolo stavba 27,5. Věk 11 let, závodí. Je ovšem možné, že to je tím, že přešla na větší kolo.

     • zderes  

      Ty pláště ještě když závodí jsou nesmyslně široké. Na fotce http://www.bike-forum.cz/…ior-fly-2016 sice 26" jsou RoR EVO 2,1. Předtím tam byly už nevím ale jaké také 2,1, vyměněno pro váhu a recenze za ty RoR stejný rozměr, ale byly o hodně širší než původní. ( na té fotce je vidět ten plášť takový balon, nejen široký, ale i dost vysoký)

      Nakonec nasazeny RoRo 1,85, váha 375g, celý minulý rok výborné, defekt 2×,( o kterém jsme věděli) vše pobral tmel.

      Jediná nevýhoda, že se sjíždí a tuším 2× jsem to měnil. To je ale jistě tím, že perfektně funguje. Fotky v profilu při „testování nového kola“ jsou už jen ty 1,85. Tím chci říct, že 2,1 je úplně v pohodě. Toš tak.

      • zderes  

       Chtěl jsem ukázat jen tuto fotku, už nelze editovat. Fotka test nového kola je jen jedna a není tam nic vidět, to jsem taky špatně napsal.

  • Heinrici  

   Díky, zítra jdu pro 2,1. Jinak ty 1,85 jsou SS nebo Lite Skin verze?

   Koukám, že jsem to hodil kousek vedle…

  • Corbett  

   Jaro je tady, tak jezdíme a trénujeme.

   Parádní zpestření tréninku na boulích v Kvasicích.

   https://www.youtube.com/watch?…

   • vpa007  

    pěkně pěkně!

    Když ale na to koukám, tak mě napadá… chlapi, kde dětskám sháníte cyklohadry? Zrovna dumám nad malejma dlouhoprsťákama a nemám tucha, kde je vzít…?

   • heyjoe84  

    V pumptracku by se mělo jezdit se sníženým sedlem, nebo nejlíp na bmx.

    A vůbec, děti by neměly příliš honit vytrvalost na XC, na to je vždycky dost času později, ale měly by rozvíjet dovednosti. Takže třeba bmx, nebo cyklotrial, a k tomu nějakou všestranná pohybová příprava.

    Ať to jezdí.

    • zderes  

     V pumtracku pokud nejde o kolo BMX, není potřeba snižovat sedlo, protože jak správně píšeš, děti by měly rozvíjet svoji dovednost. A jako výborný příklad jak zvýšit dovednost na svém kole je přejíždění podobných překážek právě na pumtracku.

     • heyjoe84  

      A jaké dovednosti jízdou v sedle přes boule jezdec trénuje?? Jízda v pumptracku není samoúčelná a její zvládnutí je perfektní průprava pro jízdu v terénu.

      Doporučuji shlédnou třeba video s tímhle výborným maníkem https://www.youtube.com/watch?…

      Na XC kole jezdec bude sedlovkou omezen, ale děti si mají budovat všestrannost a proto nechápu Tvůj radikální postoj proti nácviku SPRÁVNÉ techniky :)

      • zderes  

       Nene, tady děcka trénují na trase pro horská kola v uzavřeném prostoru, součástí toho je pumptrack, kde trénují techniku, mnozí to projedou bez šlapání pouze prací rukou a správnému „zhoupnutí se“. Nikdo z nich v sedle nesedí. Ale není podmínkou mít sedlo dole. Jasný, pokud pojede závod jen na těch boulích, lepší bude dát sedlo dolů. Ale to jsme hodně u bikrosu a to je zase někde jinde.

       Např. v závodě Ostravský chachar! je součástí bikrosová trať. Nedovedu si představit, že by si někdo z děcek kvůli tomu dával sedlo dolů. A třeba právě pro podobné terény je dobré si trať na horském kole projet s normálně vytaženým sedlem.

       Jinak souhlasím s všestraností, rozumím tomu, že třeba BMX je super průprava pro jakoukoliv disciplínu a ty děcka co na tom jezdí docela obdivuju.

   • ˘Ö˘ Krab  

    Nějak to dává, ale s kratšími klikami, výraznější prací těžiště a vyšší frekvencí šlapání by to bylo asi přínosnější.

  • Corbett  

   Zdeněk určitě odpustí. Využiji tuto diskuzi k tomu, abych vás rodiče malých i větších závoďáků pozval na náš cyklistický závod CYKLOBRÁNA do PRÁZDNIN – www.cyklobrana.cz

   Závod je ojedinělý tím, že děláme bohatý doprovodný program, který je pro všechny účastníky zdarma.

   Další perličkou je závod pro rodiče FAMILY RACE – ANEB MAMI,TATI POJEĎ SE MNOU V TÝMU, kde mohou tatínkové a mámy ukázat svým ratolestem jak se má opravdu závodit :)

   Aktuálně jenom dodám, že byla spuštěna registrace.

   • zderes  

    Tento závod je mezi dětmi snad nejoblíbenější. Adekvátně dlouhé tratě ani málo ani moc, tratě hlavně bezpečné, bez kamenů, blízkých stromů, dlouhých prudkých sjezdů nebo vyjezdů. ( mimo děti nejstarší, ti mají navíc perfektní pekelný usek lesem) Bohatý program včetně letadla co shazuje bonbóny.

    Hezké video zde:

    https://youtu.be/taxuqe5qC7s

    Video z řídítek trasy 9 let zde: https://youtu.be/Wg5JxyLXgA8

    • Heinrici  

     Ač máme ve stejném termínu za rohem Malevil Cup, tak mě Cyklobrána láká. Jen kdyby to nebylo přes celou republiku. :)

     • Corbett  

      Na otočku to určitě není. Já takto jezdím s rodinou na závody do Bakova nad Jizerou. Jezdíme ale na celý víkend.

      Vám bych navrhoval udělat si pěkný víkend u nás na Moravě. Hotel Všemina nabízí výhodné pobytové balíčky, které se vztahují i na CYKLOBRÁNU. V sobotu si uděláte výlet někde po okolí. Nabízí se nejkrásnější ZOO v ČR Lešná. Před večeří projedete tratě, které v sobotu odpoledne chystáme, v neděli posbíráte vavříny a na pohodu domů. V neděli večer za 4 hodiny s prstem v nose jste doma.

      http://www.vsemina.cz/…dinny-pobyt/

      • zderes  

       Tak jsem využil slevu na ubytování a přespíme tam. Těším se na to ráno jak vykouknu z okna na připravenou trať :-)

  • zderes  

   Jen pro možnou inspiraci jsem skoro do konce dotáhl mladého závodní náčiní http://www.bike-forum.cz/…43952-batman

   Nechci tady řešit hezké, hnusné, špatné, dobré, jen pro inspiraci.

   • mastihuba  

    ty jo 7,7 uz je hodne slusna vaha :)

   • Corbett  

    Dobrá raketa.

   • Polka  

    Designově nepřehlédnutelná raketa, už se těším až ji letos uvidím někdy naživo. Dával jsi jen polepy nebo ta vidle je nová?

    • zderes  

     Ne, původní a design už podruhé jinak :)

     Letos mj pojedeme opět Muldu, ta se mladýmu moc líbila, prý to byl fofr od startu mezi těma velkýma :-) a něco na té Brněnské straně také.

   • Corbett  

    Odpružené vidlici se stále bráníte? Nemyslíš, že vzhledem k tomu, jak a co mladý jezdí by mu jen prospěla? Těch pár gramů na víc by se už stratilo, ne? 

    • zderes  

     Mám ji nachystanou. On sám ji nechce, ale nevím proč. Možná proto, že jsem mu dříve vylíčil tu pevnou jako nejlepší volbu a to mu zůstalo. Jsem rád, že se naučil ovládat kolo s pevnou vidlí. Příští sezonu (jestli ještě bude jezdit) mu odpruženou dám, přeci jenom už bude víc vážit a ty sjezdy jsou čím dál rychlejší.

     • gerrard  

      Byls vcera? Mladeho sem videl tebe ne.

      • zderes  

       Byl, raději jsem neměl :)

       Bylo mi ho líto, protože s tím na čem nakonec jel to byla velká trápená. Alespoň do kopce.

       Zeptám se Tě tady, třeba to někomu pomůže.

       1. Kolik km denně by na silničce na soustředění měly děti 9–10 let jezdit?

       Mě se to zdá hrozně moc, když jede kluk 9let denně 2× 40–50 km. K tomu jedou hlavně náctiletí a třeba dva nebo tři do desti let.

       Myslím, že to není dobré pro nikoho. Starší se musí přizpůsobit mladším nebo mladší starším.

       Já ježdění na silničce nerozumím a už vůbec ne trénování děcek na silnici. Nedovolil bych si ani s trenérem polemizovat. Jen mi to příjde moc a nerad bych mladýho uvařil.

       Dá se nějak porovnat poměr ježdění na silničce x na horském kole k času? Na horáku v tréninku najedou asi 15, někdy 20 km v opravdovém technickém terénu s přestávkama na pití. Dá se to porovnat, kolik je to na silničce?

       Možná je to v pohodě a jen to zbytečně řeším.

       • Patar  

        V tomto věku se zásedně nenajíždí obJEMY A, LE TRENUJE SE RYCHLOST , NÁSTUPY , INTERVALY iDEÁLNÍ JE K TOMU KRÁTKÝ KRITERNÍ OKRUH V UZAVŘENÉM PROSTORU, KDE VE AKUPINÁCH 5–7 DĚTÍ SE ADEPTI UČÍ STŘÍDAT Z OBOU STRAN NA KRÁTKÝCH KLIKÁCH, KMIHAT. pOROCE PŘÍPRAvy a nácviku techniky se potom mohou vypustit na silnice v doprovodu trenérů přeD i za bAlíkem, který bY V žádném případě neměl by věrší, jak 12 dětí přibližně stejného věku a výkonnosti. Uváděné objemyoporučuji až cd věku 11 let, připadně před přechodem do strších žáků silové ježrění je v tomto věku škodlivé a múže mít špatná dopad na rozvoj srdečního svalu. V Prostjově je dostatek lidí , co cyklistice rozumí , např, Kratochvíl . jindea i Vladimír VČškář a mnoho dalších , Komu se dAVid dostal do PÉČE

        MÁM PROBŮÉM S KLÁVESNICÍ I HLAVOU PO LEHČÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ.

        • zderes  

         Tak když uberu rok a půl, tak je to celkem v normě. Tak tomu nechám volný průběh.

         Přeji rychlé uzdravení!

         • ˘Ö˘ Krab  

          Ten rok a půl může být docela „smrtelný“. V tom intervalu může být rozdíl 15 kg a 15 cm, čemuž budou odpovídat výkony.

          • zderes  

           Máš pravdu. Už je v tom, tak uvidíme. Třeba to nebude tak hrozný a skončit může vždycky.

       • gerrard  

        No tak to je tezka otazka a spis na nekoho, kdo ma odchovanou nejakou generaci zavodniku a to ja nejsem. Bez najetych kilometru se na silnici neobejdes. Otazka je jestli potrebujes na zavod trvajici kolem pul hodiny coz mladsi zaci jezdi najizdet na soustredeni 80 az 100 km za den, to se me jako standard davka zda i moc. Ale ted jeste zalezi jak rychle to jedou, kolik dni to je, jak je to poskladane, jaka je regenerace a jak to zapada do treninkoveho planu. Hlavni je jestli ho to bavilo a jak se citi. Ja mam vyhodu, ze me dite stavkuje, kdyz je toho moc a pretahnout se neda. A to by mel zase videt a vedet trener jestli je to na ne moc nebo ne a treba je strcit do auta, kdyz uz se mu zdaji utahani. Poskladat se da skupinka z ruzne starych decek, ono to pak funguje i jako vzdelavani prikladem, kdy ty starsi ovlivnuji mladsi a pokud jen najizdeji km, tak to nemusi vadit. Takze co je dobre a co spatne ti nepovim, protoze to sam nevim a mam jen svoje predstavy, jak by to mohlo vypadat. Za me je v tomto veku hlavni pece o rychlost a vytrvalost ma jeste cas.

        • zderes  

         Tak díky. Cítí se dobře a bohužel pro mě ho ta silnice baví také. Jinak asi trenéři ví co a jak, tak to zatím nechám být.

  • Corbett  

   Cyklo trénink dětí z TUFO CykloZákladny Otrokovice:

   https://www.youtube.com/watch?…

   • gerrard  

    Uzasne misto na trenovani a zaroven material na polemiku, ze velke ramy a dluhe kliky nejsou pro male deti ta spravna cesta.

    • Pán z Dubu  

     26er rámy mají BB drop na 170 (175) mm kliky. Když se děckům osazují kratší, je pak těžiště zbytečně vysoko. Nadměrné obruče, vysoké těžiště, některé kliky také přílišné. Dost to s některými cvičí. Přijde mi, že kdyby ta děcka měla menší stroje (24ery), měla by je více pod kontrolou.

     • ˘Ö˘ Krab  

      To určitě, ale čekal jsem – podle komentářů – větší tragédii. Ve skutečnosti se mi nepozdávají pouze tři věci:

      1. jak dělá klučina kliky (první prostřih) s prověšenými bedry, trenéra za toto pověsit do průvanu
      2. jak dívčiny občas do sjezdů jdou ve stoje na napnutých nohách, to se jim jednou vymstí
      3. závěrečná parodie na protahování, ze které je jasné, že vůbec nevědí, co a proč vlastně dělají, natož jak to mají dělat.

       Jinak asi pár hodně šikovných dětí s vyježděnou úspornou a efektivní technikou.

      • zderes  

       Protože vím, že na videu terén vypadá mnohem lehčeji tak ti úplně malí jsou šikovní moc.

       Kliky ani protahování nehodnotím, protože jde hlavně o kolo a dělat kliky po tréninku na kole nevím, jestli je to nutné, spíš to byl trest – „dej si 20:) “

   • Motyll  

    Škoda, že nic takového nemám poblíž…

    • gerrard  

     Tak teamy mas Brno, Blansko, Boskovice, Benesov a tereny se taky najdou, ale o tak peknych a vyjezdenych nevim..

  • zderes  

   Soupeři z Tufa jsou vždy soupeři s velkým „S“

  • zderes  

   Udělám trošku reklamu parádnímu dětskému závodu Autor Šela maraton. Už teď je přihlášeno 326 dětí a jistě pojede kolem 600 dětí 7. května 2017. Výborný doprovodný program, organizace na jedničku, super tratě, i z posledního místa se dá dostat na bednu, vyhlašuje se vždy prvních pět dětí, bohatá tombola.http://www­.selasport.cz/cz/det­sky-maraton/propo­zice.html

   • Motyll  

    Sic bez ambic na bednu, ale jedeme. Těhle „maratonů“ pro děcka moc není.

  • Mr.Data  

   Potřeboval bych poradit s klikama na 20". Jde zkrátit každá klika nebo jsou na to jen adepti? Jakou délku klik, zahlédl jsem tu 127,5 mm i 140 mm, co je obvyklé? V šuplíku mám nějaké ocelové deore a xt 780, šly by zkrátit? Předem díky za odpovědi.

   • Pán z Dubu  

    Woom bikes na 20“ kole pro děti od 115 do 130 cm používá kliky 110 mm dlouhé s Q-faktorem 137 mm https://www.woombikes.com/products/4

    Sinz kliky začínají na 115 mm http://www.jrbicycles.com/…-crank-32106

   • matbiker  

    Malé jsem na 20" dával 115, teď jí chystám 125. Delší určitě ne.

    Nahoď foto, ale jestli jsou to starší kliky, tak zkrátit určitě půjdou.

    • Mr.Data  

     Jsou to tyhle

     • matbiker  

      Tyto si nech na zkrácení na 155. Jsou duté a na kratší délky pro jednoduché zkrácení nevhodné.

      Vem nějaké na klasický čtyřhran. Můžeš je zkrátit jakkoliv a osou si poladit co nejužší Q faktor a řeťezovou linku.Tyto klasické MTB dospělácké s dutou osou jsou pro malošky stašně široké. Kukni na mé foto japonský kšeft.

      • Mr.Data  

       Díky pánové. Tak čtyřhranu a oceli jsem se chtěl vyhnout kvůli váze. To by byly dobrý ty starý deore, ty jsou na čtyřhran. Jak poladit q faktor? Jako zkrátit osu v tom zapouzdřeném středu? Japonský kšeft jsem samozřejmě viděl, krásná práce.

       Pak by mi asi nejlíp vyšlo časově i finančně vzít ty Sinz.

       • matbiker  

        Osu zkracovat nebudeš, prostě koupíš třeba 108 – 110 namísto origo 120mm

       • vlk  

        Mám staré deore na Octalink osu zkrácené na 152. Zkarcovat na kratší bych kvůli dutině nedoporučoval.Q-link s co nejkratší osou, co rám dovolí, by měl být lepší než u integrované. Myslím, že byly i některé Alivia bez dutiny na Octalink osu-ty by mohli jít zkrátit i o něco více.

        • matbiker  

         Ogaři na Octalink se vykašlete. Ta osa je stejně těžká jako čtyřhran (skoro)… Kliky od deore dolů duté nejsou, takže cokoliv jde zkrátit na 110 a víc. Samo i suntoury, truvativy apod,.

         • Marskatin  

          Ktrou řadu deore máš na mysli?

          U Fc591 atd. sice není klika dutá, ale zezadu solidně vybraná., tam by zkrácení na 125 asi nešlo.