• tiarko

  Zdravím

  Dnes jsem po deseti letech zamířil na dolní Moravu. Pamatuji si to z dětství jako místo s krásnou panenskou přírodou, minimem lidí, krásným výhledem a horami. Lidé říkali, že se tam z toho stal lunapark. nebral jsem to moc v potaz. Když jsem tam ale dorazil, zůstal jsem jako opařený. Kýčovité atrakce monstrózních rozměrů, gigantická parkoviště, totálně zdevastovaná příroda a mraky lidí, mezi kterými se nedalo hnout. Není to náhodou chráněná krajinná oblast, nebo tak něco? Jak vlastně tohle mohlo být dovoleno.

  Podobný pocit jsem měl i loni z koutů nad desnou, kam jsem zamířil naopak v létě. Není to tam tak hrozné, jako na dolní moravě. Nicméně už i tam vznikají kýčovité dětské parky velkých rozměrů, obrovské komplexy budov a podobně. Plánoval jsem jít nahoru pěšky, nicméně nemohl jsem si nevšimnout 400m dlouhé fronty na lanovku. A jedno vyvezení skutečně stojí 350 korun. Pěšky šlo tak 0.5% lidí.

  Poslední zážitek mám z pradědu. Šel jsem nahoru přes divoký důl od dolní nádrže dlouhých strání. Nádherná panenská příroda, super výhledy, průzračně čistá voda v říčce a tůních. Cestou jsem potkal přesně 3 lidi. Více tam bylo lesní zvěře. Když jsem pak vylezl kousek pod vrcholem pradědu, opět jsem zůstal jako opařený. Stovky a stovky lidí, hromady troubících aut pod ovčárnou vytahující z kufru elektrokola a elektrokoloběžky, na kterých hodlali zdolat ten jeden poslední kilometr nahoru. Matky v žabkách s kočárky v crop topu stěžující si, že „tady je nějaká zima a neprodávají tu langoše“. Tak wtf, jste na nejvyšší hoře moravy. A to nemluvím o tom, že vrchol pradědu museli oplotit, aby si lidé nekrátili cestu na Ovčárnu přes chráněný porost. Demence, ale házet odpadky přes ten plot, to lidé klidně udělají. Asi aby se jim za ten plot pomstili..

  Poslední zkušenost mám z chaty Švýcárny, kde dva „cyklisti“ prosili majitele, jestli si o nich mohou dobít elektrokola, že se odsud jinak nedostanou. Toto už ponechám bez komentáře.

  Co se to vůbec s horami stalo? Pro mě jsou hory místo, ke kterým má mít každý respekt. Když jsou součástí chráněné krajinné oblasti, tak by se tam přeci neměly budovat velké komplexy. Jen citlivě zasazené horské chatky. A kdo chce nahoru, měl by tam vyjít po svých, nebo vyjet na kole vlastní silou, pokud to charakter terénu umožňuje..). Ano, i v alpách probíhá silná komercializace hor. Nicméně ani z daleka tam neprobíhá takové devastování, a moc lidí si tam nedovolí třeba odhodit odpadky.

  24 2
  • Barak  

   Nova doba.

   Doba elektrokol, pohodlnosti, právu vsech na všechno, objednávání cetek z Číny za pár dolarů, abys pak zjistil, že jsou k ničemu a objednal nové, doba, kdy za prachy postavit, co chceš, kde chceš a tak dále, a tak podobně…

   9 1
   • Smazaný účet  

    Mě by zajímalo, kolik jen na BF přibývá % uživatelů, kteří jezdí pouze do bikeparků s lanovkou nebo na éčku?

    1 1
    • Honza03  

     Zkus si položit otázku kolik lyžařů používá lanovky a jak moc divný ti to přijde.

     5 5
     • Smazaný účet  

      Mě lyžaři nezajímají, mě zajímá, jak se mění podíl cyklistů nejezdících do kopce za svoje. To tady dříve nebylo.

      2 0
      • libisenuj  

       Nedavno sem nad timhle premyslel. Parchosi na eckach, v lesich eckari, co si pry davaj do tela. Jak pise v uvodu Tiarko, 95proc.lidi pojede na Snezku lanovkou i za cenu 4hodin ve fronte a rance za listek, 3proc.se otoci a jedou na jinou lanovku v okoli a 2proc.jdou za svy. Kde jsou ty casy, co se turisti na horach zdravili. Dnes by ti driv upadla drzka. I kdyz by se zacalo litat do vsech prdeli sveta, stejne vic mista v prirode nebude…

       1 1
       • Melvin  

        Turisti se zdraví i dnes jen to nechce chodit po těch profláklých místech, kdy chodí průvody lidí.

        4 0
        • libisenuj  

         Tech mist ale rychle ubyva…

         0 0
         • jIrI___  

          Bohužel je to tak. Kdysi člověk mohl jít o víkendu na Smrk a potkal dva lidi. Dneska je to pomalu druhá Lysá Hora. Pro mě zarážející je na tom fakt, že na Smrku není hospoda ani žádná další turistická atrakce…

          0 0
          • Melvin  

           Tak na Smrk začali chodit lidi, bo je Lysá přeplněná. Jinak posledně, když jsem šel na Smrk z Podolánek, tak jsem nepotkal nikoho. Ono se celkově teď to chození stalo dost populární, takže i na ty méně známé vrcholy chodí víc lidí.

           0 0
          • -b-n-x-  

           To chce chodit v dešti

           0 0
           • libisenuj  

            Souhlas: mrholení, mlha, vítr, 15 srpnových stupňů na trase Červenohorský sedlo-Ramzová (samo pěšky až dolů) a potkali sme 3 lidi. V chatě na Šeráku ani noha, lanovka nejela pro nedostatek lidí.

            1 0
           • jIrI___  

            Jenže co z takového výletu pak máš, snad jen mokro v botách. Výhledy nula, kochačka nula, turistky navlečené… :)

            0 0
            • libisenuj  

             Na nohy goráč, ale navlečený turistky v goráčích, to snižuje kvalitu výletu…

             0 0
            • -b-n-x-  

             S turistkama máš pravdu… No, i když zase pokud je léto a teplo, tak ty mokré tilka nemusí být úplně špatně.

             Ale jinak si prostě musíš najít zalíbení v té mokré přírodě. Kolikrát je to naopak hezčí než při tom trapném „azuru“ :-)

             2 0
             •  
              Obsah tohoto příspěvku je blokován.
              1 1
          • wert7  

           Na Srmk lezou lidi vlastními silami a není tam hospoda ani rozhledna. To naštěstí koncentraci svátečních idiotů dost snižuje.

           0 1
           • Infidel  

            idiotů??

            0 0
            • honzarb  

             No jasny, kdyz to neni zkusenej horal, nejlepe ten, kterej bydli zrovna treba pod Smrkem, ale nekdo, kdo si udela s rodinkou vylet, tak je to hned idiot! Co tam ma co lezt! Hory patrej nam!!! :-D

             0 0
             • psbiker  

              Selfíčka, halasné obdivování panoramat, řvoucí a pobíhající děti a psiska, odpadky všude kolem. Jasně, ne všichni sváteční výletníci jsou takoví idioti.

              0 1
              • honzarb  

               Jo, je to horor ;)

               0 0
              • Lišák  

               Počítám, že děcka nemáš, že? ;-)

               1 2
              • Auditor  

               Toto je ale aplikovatelne na cokoli… na jakoukoli lidskou cinnost, kdekoli. A porad bude nekdo, komu bude neco a nekdo vadit. Tu deti cakajici v bazene, tu ze kricej venku (treba tady u nas sla petice proti detskemu hristi, ze tam deti krici …) atd atd atd …

               Hlavne ze JA … ze.

               1 0
               • mastihuba  

                Správně rozdal bych jim strikacky ať se zasijou nekam za garáže.

                1 0
               • psbiker  

                Není člověk není problém. Takových míst by raději nemělo přibývat, o tom je tu řeč, ne o tom, že si idiot nedokáže ukáznit šklebáky nebo psisko :)

                0 0
             • wert7  

              To, že jdete na hory jendou za rok ještě automaticky neznamená, že se tam musíte chovat jako debil.

              0 1
              • Infidel  

               Tvl jak víš, že se tam chovám jak debil? A ano, na smrk víc krát než jednou za rok fakt nejezdím, nemám to za rohem.

               Mám se ti snad omluvit, že se ti tam náhodou seru pod nohama?

               0 0
               • wert7  

                Nic takového nikde netvrdím, nejspíše máte problém s chápáním psaného textu.

                0 1
            • wert7  

             Ano svátečních idiotů – hluk, odpadky a jiné bezohledné chování, případně i nevhodná obuv a oblečení (to aby se zase HS nenudila).

             0 1
         • Singlespeed  

          Kradou je developeři. Naposledy ukradli Větrov v Rychlebkách.. Ten měl neskutečnou atmosféru. Podivuhodné, kdysi dávno odlesněné svahy pokreslené pruhy stromů s pozůstatky zaniklé sudetoněmecké civilizace, po úbočí nádherná stará strmá cesta, křížky, boží muka, hromadnice, kamenice, nikde ani noha. Geniální. Dnes, zástupy lidí ze všech stran, kterým je tajemná atmosféra místa naprosto ukradená a zajímá je jen rozhledna postavená z peněz dohozených Dalimilovi mafiánem Faltýnkem a pivo ve stánku vedle..

          3 0
          •  
           Obsah tohoto příspěvku je blokován.
           1 0
          • Marek 2  

           Větrov byl krásné kouzelné místo,teď tam proudí plno lidí,je to masakr .

           0 0
          • kamator  

           Bohužel mám obavu, že na staroměstsku bude hůř. Developeři zasíťovali bývalou osadu Štěpánov a chtějí se zaměřit také na Malé Vrbno, údajně existuje záměr výstavby lanovky z MV na Větrov, atd. :-(

           0 0
           •  
            Obsah tohoto příspěvku je blokován.
            0 0
           • Singlespeed  

            Mika disponuje stamilióny, tudíž se nedá očekávat žádný systémový problém. Pokud do toho zamotá ještě nějaký dotační program, třeba zmíněný Interreg VA CZ-PL, který je zaměřen přímo na lunaparkizaci pohraničí, bude vymalováno nadobro…

            0 1
            • brtníček  

             Tuto hrůzu naprosto nesmyslně umístěnou jsem viděl rozestavenou. Vznikla z toho dobrá hrůza.

             1 0
          • Mustafa  

           Tvl, nemohu se vynadívat na ten přístavek. Nejhnusnější stavení co jsem letos viděl. Profesní část duše úředníka, který tohle povolil ( předpokládám, že její materiální část byla dostatečně ukojena ) musela vědět, že za tohle shoří v pekle.

           1 0
     • tiarko  

      Jenže lyže jsou sport, který je stavěný čistě na jízdu z kopce směrem dolů a předpokládá s dopravou nahoru na kopec. Na kole, pokud se nebavíme o čistokrevném sjezdování se počítá s jakýmkoliv přesunem. A to je trochu odklonění diskuse k něčemu jinému. Nehaním zde lyžování nebo sjíždění kopců na kole. Nelíbí se mi ale extrémní devastace přírody za účelem vystavení lunaparků gigantických rozměrů a chování lidí v nich. Je to to stejné, jako kdybych nad korálovým útesem postavil půjčovnu s tisíci tisíci naftovými čluny, půlku toho útesu sesekal a postavil tam vodní hotel a podobně. Jde mi o ignorování původní krajiny, její absolutní devastace a necitlivé zasazení „produktu“ do okolní biosféry.

      2 1
      • Georrge  

       Špatně :) lyže nebyly vytvořeny pro pohyb jen z kopce, byly podobně jako kolo vytvořeny pro přepravu všemi směry (u lyží samozřejmě v zasněžené oblasti). Časem se z toho stal i sport pro pohyb jen dolů, podobná věc se děje i u kol (a děje se už docela dlouho).

       9 0
      • Honza03  

       Naopak, lanovky pro lyže jsou kořeny tohodle problému a byli první kdo v chráněných krajinách kde se dnes nesmí ani chodit neměli problém vzít Tatry a vybudovat tam sjezdovku, jejich majitele na tom vydělali a dnes za ty peníze staví tyhle lunaparky. Je třeba si uvědomit že drtivá většina dnešního pseoudoturizmusu používá lanovku (pro lyže) viz např Jeseníky, čím dál jsi od lanovky tím méně lidí potkáš.

       To je jako porovnávat sjezďák = lyžě, skialpy= trailbike.

       1 0
       • tiarko  

        Ale mě nevadí že se staví lanovky a nebo i ty lunaparky. Mě vadí kde se staví a jakým způsobem jsou zasazeny někam, kde nemají absolutně co dělat a jak mohl vůbec někdo povolit, aby tam byly a jak to vůbec může někdo podporovat tím, že tam jezdí a nechává tisíce na další devastování

        1 0
       • cyklista86  

        Taky bych okamzite zakazal ty sjezdovky a lanovky. Za me to uz je moc rozezranej sport. Chces si sjet kopec? Tak si ho kurwa pekne vyslapej..

        7 8
        • jIrI___  

         Tak nějak. Smysl sportu lyžování v klasickém hobby pojetí (nahoru lanovkou, dolů se svezu a pak znovu klidně celý den) jsem taky nikdy nepochopil.

         1 1
         • Japhy  

          A zkoušel to někdy na aspoň trochu obstojné úrovni? Mám radši běžky, ale řezat v prašanu nebo naopak na manšestru vysoce jakostní oblouky má též něco do sebe. Ale to nepochopíš stejně jako třeba co je to dobrý kafe.

          5 0
          • wilda81  

           „na manšestru vysoce jakostní oblouky“

           Ekvivalent v cyklistice by bylo nechat se vyvézt se silničkou na Stelvio a sjet dolů :))

           0 3
           • Japhy  

            Skialpy mám v kůlně též, jestli ti jde o tohle. Ale v tuzemsku beztak není pořádně kde, možná kdybych bydlel víc na východ.

            Jinak pokud se to nefláká, da se jet dolů v solidní tepovce. ;-)

            1 0
            • wilda81  

             Tepovku nerozporuji.

             0 0
            • Bike-o-Noor  

             Jistě, ale i nad Tatrou sa blýská..... Jenže mají tam té zachovalé přírody o dost víc a vyhlásili si taky o dost víc NP. CHKO je na zachování skutečné divočiny slabý nástroj. V jejím rámci to jde nejlépe tak v NPR. No ale to zas dost komplikuje volný pohyb mimo vyznačené trasy, že…

             0 0
             • Baroninakolech  

              Tak situaci ve VT sledují takříkajíc zblízka a ten tlak developeských a finančních skupin na proniknutí do dalších a dalších částí NP je až obludný.

              1 1
            • ronda  

             Když pojedu do zatáček jen o málo rychleji, než zvládám, budu mít tepovku na sto šedesáti i při docela malý rychlosti :-)

             1 0
            • -b-n-x-  

             No, to bych chtěl vidět :-)

             0 0
           • JakeF  

            To je názor jak když řekneš že na sjezdovým kole nesportuješ, protože jezdíš jen z kopce…

            Když to pojmeš sportovně, tak držet čistej oblouk v kilu není fyzicky úplně zadarmo.

            5 1
          • jIrI___  

           .

           0 0
         • novas752  

          Kurnik já bych tyhle spravňáky chtěl někdy vidět jak by vypadali po poctivym dni v bikeparku. Pěkně aspoň 4500 výškových do­lů.

          3 1
         • ladys  

          Zábava, adrenalin ? Stejné jako jezdit traily?Nebo vůbec na kole? Pokud na těch lyžích budeš doopravdy lyžovat nevydržíš celý den.

          Sjet dobře sjezdovku pár km dlouhou, tak ti dole hoří stehýnka a pak to musíš stále opakovat.A dobré je to zajezdit na pomě, když není fronta 3h max. Na kole se umím zrušit, ale na sjezdovkách je ten výkon jako v intervalech a pořád dokola. Naposledy 36× 63km dolů a to GPS dost podhodcuje .

          2 1
          • Kouba_2005  

           36× jsi sjel 63km dlouhou sjezdovku? :-)

           1 0
          • -b-n-x-  

           Hele, co je na tom prosim tě náročného?

           Vyjebu pomou nahoru, pritahnu preskace, otocim se špičkami (anebo patkami) dolů, pak se chvíli nudím, a dole zabrzdim. Povolim prezky, na pome odpocinu (pokud je vůbec potřeba), a jebu nahoru. A takhle není problém to dělat do zblbnuti. Nuda jak cyp. Proto se pak dělají při jízdě dolů oblouky – trochu to zmenšuje nudu, a srackam co neumí lyžovat, snižuje rychlost aby se nevysekali v top spidu.

           Tak jako, pokud je sjezdovka rozbitá, tak už se trochu lze bavit o fyzické náročnosti no. Muldy už pak jsou konečně něco proč jít lyžovat. Ale samozřejmě největší smysl pak má volný terén. Ale to už je úplně jiná aktivita.

           0 0
           • Barak  

            Jako vůbec nechápu, proč se závodníci na super top upravené sjezdovce, třeba ve Wengenu, po dvou a půl minutách sjezdu ještě po půl hodině třesou jak sulc.:-)

            0 0
            •  
             Obsah tohoto příspěvku je blokován.
             0 0
            • -b-n-x-  

             Že jo?!

             :-)

             0 0
            • Prasopes  

             bo sou to máčky, co nemaj BF mentální průpravu

             2 0
            • Singlespeed  

             Sjezdovka se pro závody prolévá vodou – preparuje, aby byl povrch jako beton a vydržel nápor závodníků. Běžný lyžař na tom ovšem není schopen téměř jet :-) .

             https://snow.cz/…ta-na-svetak

             0 0
             • -b-n-x-  

              To sice jo. Ale pořád se ten závodník veze akorát dolů. A to ještě nezminuju že při sjezdu se docela dostkrat ocitne ve vzduchu, a tam si nohy odpočívají.

              Prostě sport pro lenochy. Kam se hrabou na cyklisty.

              :-D

              7 1
             • Barak  

              Aha… A já vůl jsem si myslel, že je to tím, že za 2,5 minuty sjedou na 4 kilometrech 1 000 výškových me­trů.

              0 0
              • -b-n-x-  

               Tak parašutista těch 1000m spadne klidně ještě rychleji, a že by se více vyčerpal, to asi ne, že jo?

               ;-)

               2 0
              • kOmE  

               Kdyby nebyli blbí, tak to vezmou rovnou dolů a ušetří i pul minuty, budou mít pak víc času na to třesení se

               0 0
            • skaj  

             Tak to je jasny ne? Vzdyt jezdej v takovejch leginovejch kombinezach, je jim normalni zima jak cestou dolu jenom stojej. Navic treba vubec nejedou hulkama jak na bezkach. Kdyby se poradne obliknuli, tak jsou v pohode, ale holt moda je prednejsi.

             4 0
        • Breakpain  

         Vem si 10kg batoh, sjezdak a jed nahoru na sjezdovku. Jsem zvedavej na ten sportovni vykon smerem dolu ;).

         Prijde mi to jako klasicke protezovani „jen moje disciplina je ta spravna“ ;).

         4 0
        • princ  

         Ty asi nelyžuješ nebo nejezdíš prkno. Jinak bys tohle nepsal. Jezdíš MHD? Autem? Tvoje rozežranost. Dřív se chodilo jen pěšky.

         To že se lidi v přírodě chovají jak hovada mi také vadí.

         0 1
         • scret  

          Srovnavas ale hrusky s jabkama! Nebo ty snad jezdis MHDeckem pro zabavu?:))

          0 0
          • Tomas-kellys  

           I takový se najdou, v Brně se dokonce pořádala soutěž Šalinění, nevím jak to přesně bylo, ale muselo se nějak projet nejvíc čísel šalin za určitej čas

           0 0
           • scret  

            Tak Brno, no… :)))

            0 0
           • filous  

            takze obe dve? ;-)

            3 0
            • Tomas-kellys  

             Budeš pravděpodobně z Prahy že

             0 2
             • -b-n-x-  

              Stejně si myslím, že většinu těch vtipů o brně dělají brňáci :-)

              0 0
             • Smazaný účet  

              Sedí Pražák s Brňákem v hospodě a Brňák povídá: „Ty, víš, co my si o vás Pražácích v Brně myslíme?“

              „Nevím,“ odtuší Pražák.

              „Že jste pěkné sv…!“ řekne Brňák.

              „A hele, víš co si vás Brňácích myslíme my v Praze?“

              „Co?“ zeptá se bojovně Brňák.

              „Vůbec nic,“ praví Pražák.

              9 0
              • sodek  

               Pražák si nemyslí vůbec nic o zbytku republiky.

               2 0
               • VojtaXY  

                Prazak vubec nemysli

                3 1
                • JakeF  

                 Proč by to dělal?

                 My si tady prostě jen sedíme na home officech a čekáme, jak nás zbytek republiky uživí.

                 9 0
                • Smazaný účet  

                 Jozin vi proc zere hlavne prazaky. V sandalech lezou na skaly v Tatrach, obedvaji majku se dvema housky a vecer je nalite odvazi vrtulnik. Pardon ted je to jinak. Ted provladaji elektrokola, leginy, selfiecka, na vyhlidce si 8 lidi objedna 1 pizzu 8 piv, 4 vodky a 70leta duchodkyne s vnoucaty sjezduje po pesine bez helmy.

                 1 0
                 • JakeF  

                  Idioti… Kdyby si radši koupili lahváče v akci v Kauflandu a donesli v igelitce, co?

                  2 0
                 • Petr L2  

                  Tak zase ale musíš mít pochopení, ona se celá republika o víkendech nakýbluje do Prahy a pražákům nezbývá, místo vymetání nákupních center, kam už se přes ty venkovský, co si přivstali, nedostanou, jenom ten venkov. No a protože ty města až na pár výjimek o víkendu moc nenabídnou, musí holt do přírody :-)

                  0 0
        • princ  

         Ty asi nelyžuješ nebo nejezdíš prkno. Jinak bys tohle nepsal. Jezdíš MHD? Autem? Tvoje rozežranost. Dřív se chodilo jen pěšky.

         To že se lidi v přírodě chovají jak hovada mi také vadí.

         0 1
    • tomfree  

     A kam se počítá člověk,co má kolem 5000km na grevlu,2600 na mtb a 1500 na ečku ročně?

     0 0
     •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován.
      2 0
     • Barak  

      Do skupiny, ve ktere by měl příští rok víc maknout.:-)

      3 0
     • gerrard  

      Pocitat kilometry na ecku? To jako vazne?

      1 0
      • JakeF  

       Počítat kilometry na kole? To jako vážně? Kolo je výpomoc, co jsi neuběhnul, to se nepočítá.

       2 4
       • orm  

        Trosku hloupej prispevek, nemyslis? Jakou vypomoc v podobe enerige ti dava kolo? Rozlisuj veci ktere delas vlastni silou a ty kde ti pomaha externi energie, jinak to vyzniva trapne ;-).

        0 0
        • liborg1982  

         Jakou? Na kole dáš za den v pohodě výlet 100km i vice. Zkus to pěšky.

         0 1
         • orm  

          Tak delas pohyb na kole efektivneji nez pesky prece neni vypomoc, jak o tom pise JakeF. Porad to delas za sve, jen chytreji. Zadnou pridanou energii nepotrebujes.

          0 0
          • JakeF  

           A jsme zpátky u toho, že pro každýho je ten „správnej“ level dopomoci přesně ten, kterej sám využívá.

           Jeho využívání je znak „chytrosti“, cokoliv nad je znak lenosti.

           3 2
           • orm  

            Vim, ze nejsi tak hloupej, jak tu argumentujes, tak nechapu, proc to delas? Pokud v tom chces pokracovat, tak beze me.

            0 0
           • jmaselnik  

            no já bych řekl, že pohon vlastní silou je dost jasná dělící čára.

            2 0
            • liborg1982  

             A možná je ta hranice singlespeed?

             0 2
            • JakeF  

             Na cyklistickým fóru si jí určitě obhájíš… Když se tím začneš vytahovat na běžeckým fóru, tak si budou ťukat na čelo.

             0 1
             • jmaselnik  

              kde vidíš jaký vytahování? Je to normální dělení na sporty, kde výkon dává jenom lidské tělo, a kde je i nějaká podpora.

              0 0
              • JakeF  

               Jak říkám, děl si to jak chceš… Mě jen baví, jak každej si to dělí podle toho, co sám dělá a co už ne :).

               0 1
               • orm  

                Ja treba nebeham a beh mne nevadi, stejne jako cokoliv co je pohanene lidskou silou. Na bezeckych forech se resi boty vs. bez bot nebo obleceni vs. nahej?

                0 0
                • JakeF  

                 Takže přesně jak jsem říkal… Cokoliv, co pomáhá míň, než tvůj oblíbenej sport, to ti nevadí. Cokoliv víc se nepočítá a je to známka lenosti.

                 0 1
                 • orm  

                  To rikas spatne. Nekdo tu delici caru napsal, tj. pohyb vlastni silou bez pridane externi energie.

                  0 0
                  • JakeF  

                   Tak já ti píšu dělící čáru na kilometry vlastní silou bez jakýchkoliv nástrojů vyjma ochrany zdraví (boty, oblečení).

                   0 1
                   • orm  

                    Nechapu v cem jsou boty odlisny nastroj nez kolo? Myslim, ze si musi uvedomovat, ze tve argumenty jsou hloupe, tak se znovu zeptam, ceho se tim snazis dosahnout?

                    0 0
                    • JakeF  

                     Boty ti chrání nohy, aby sis je nepořezal, energii v podstatě nešetří. Kolo ti slouží k překonání většího počtu kilometrů při vynaložení stejný energie.

                     0 1
                     • Bike-o-Noor  

                      Jistě je normal mechanic kolo pořád jednoduchý stroj jako páka a kladka. A to mne na tom mj. baví: že zdolám více km, ale pořád za vlastní. Že se v reálném čase mám pořád možnost dostat dál, než pěšo. A že pustiti to trochu z kopce kolmo je pořád lepší, tedy pro mne, než válet sudy. Z toho kopce. Sebemodernější cyklomašina funguje stále na stejném principu, jen efektivita pohonu může být dokonalejší.

                      Optal bych se kros běžců, ultrahikerů a třeba sportovních chodců kde oni vidí tu dělící čáru…

                      (silničně/halové disciplíny jaksi zanedbávám)

                      0 0
               • david25  

                Tvl jezdim na motorce i do lesa a elektrokolo je zlo. Co fcil? :D

                0 0
               • jmaselnik  

                To ale přece není nějaký moje dělení, to je prostě realita:) a možná Ti i uniklo, že vůbec neříkám, co je dobře nebo špatně ;)

                0 0
                • JakeF  

                 Je to stejně reálná dělicí čára jako každá jiná. Jen ty sis zrovna tuhle vybral, protože odpovídá sportům, co provozuješ :))

                 0 1
          • xtonda  

           Z kopce to jede samo na gravitaci.

           0 0
        • JakeF  

         Jasně, že e-bajk je výpomoc větší, než normální kolo… Ale ve výsledku to jsou obojí výrazně snazší kilometry, než kdybys to šel za svý.

         0 1
         • orm  

          Na kole delas pohyb efektivneji nez pri chuzi, ale v cem je ta vypomoc? Kolo, narozdil od ekola, ti zadnou energii navic neda, jen dokaze lepe transformovat tvoji energii na pohyb.

          0 0
          • JakeF  

           Je to nástroj, kterej ti při vynaložení stejný energie umožňuje překonat víc kilometrů. Jasnej podvod. Začni běhat… Samozřejmě bos.

           3 2
          • sodek  

           Dostaneš se tam, kam by ses pěšky nedostal (většina lenochů). Stejně jako na éčku – výše dále rychleji, po rostlinném oleji. Princip je stále stejný, přípomoc je irelevantní. Je to o penězích, počtu lidí, lenosti, lepší dostupnosti, spotřebním přístupu k čemukoliv. Mount Everst je dánno taky plnej, všechno je v (_!_). Není cesty zpět. Každý plave, jak umí.

           0 0
           • Foose  

            Největší problem je ze lidi je moc!

            I když se najde jen 1/10 co chce do hor tak ty hory zaplaví.

            Drive najali lidi na poli a do hor se dostalo par nadšenců. Dneska každý nejlépe na HO a lidi chtějí trajdat alespoň o víkendu

            2 0
          • novas752  

           Například kolo jede z kopce po zpevněné cestě úplně samo. :-) Kromě pár přibrždění a zatočení nemusíš třeba 10km dělat vůbec nic. Jít to pěšky je proti tomu očistec.

           0 0
         • Smazaný účet  

          Děleno třema a máš to stejný ;-)

          0 0
          • JakeF  

           Dovedu si představit, že 50 km v těžkým terénu a kopcích na e-bajku může bejt větší záhul, než kilo na silničce v polabí.

           0 0
           • Smazaný účet  

            Nemyslel jsem e-bajk, ale dřív se 90km na kole počítalo jako 30 km běhu ;-)

            0 0
            • JakeF  

             No tak e-bajk vydělíme 6 a konečně máme problém s e-bajkery vyřešenej, ne? :))

             0 0
            • Krov  

             To třeba mně přijde přísný. A to i když beru silnici. O bajku nemluvě. Ale chápu, že někdo to vidí jinak.

             0 0
             • Smazaný účet  

              V tý době bajky ještě nebyly :-)

              0 0
             • xtonda  

              Rekord na půlmaraton (21,1 km) je 57m 31s, za hodinu by to stejným tempem bylo 22,1 km. Rekord na hodinovku na dráze je 55,1 km, což je cca dva a půl násobek.

              0 0
              • Krov  

               Přesně to jsem měl na mysli. 1:2,5 odpovídá líp. A konkrétně u mě to vychází ještě o trochu míň, ale to už je dáno predispozicema.

               0 0
               • Smazaný účet  

                Teď to takhle možná vychází ;-) Za komunistů ve vrcholovým sportu byl přepočet na cyklický km jednoduchej ;-) Kolo 3:1, kol.lyže 2:1 a běh 1:1 :-)

                1 0
                • Krov  

                 Trenérům asi dělaly problémy zlomky…

                 0 0
                • xtonda  

                 Na 3:1 by musel cyklista o 20 % zrychlit, ale když se dívám do tabulek 50–60 let zpět tak jsou výsledky u běhu i kola cca o 10 – 15 % slabší

                 Aby to bylo 3:1, odpovídal by současnému rekordu na kole půlmaraton za 1:15, to byl v roce 1980 ženský rekord.

                 0 0
                 • Smazaný účet  

                  Hele, ale já nikde neobhajuju přesnost toho čísla ;-) Jen jsem popsal stav, jaký byl :-) Cyklickej kilometr přišel do treninkových deníků někdy v první polovině sedmdesátých let. Ve stejný době, kdy se začal budovat systém socialistického vrcholového sportu (v lyžování, jiný sporty nevím), tak nějakej metodik na ČSTV vymyslel statistický číslo a jeho výpočet ;-) Bylo mi cca třináct a nikdy mě nebavilo psát tréninkový deník, natož přemýšlet o tom, jak moc je ten přepočet pravdivej :-) Na druhou stranu, pokud se ještě dneska cyklickej km používá, tak ty přepočty můžou být úplně jiný ;-) Těžko říct, tak hluboce mě to zase nezajímá :-)

                  1 0
                  • jmaselnik  

                   hlavně dneska to nedává úplně smysl, že jo. Stačí měřit čas odtrénovaný v tepových zónách. Nemluvě teda o tom, že když do hry přidáš MTB, tak jdou „cyklistické kilometry“ do pekel :-)

                   0 0
                • gerrard  

                 To je pořád, jenom to není na kilometry, ale na čas. Místo 6h kola, jsou adekvátní 2h běhu.

                 0 0
                 • jmaselnik  

                  tak to se snad odvíjí od intenzity ne? Nebo máš dojem, že ekvivalent hodinového klusu na 130bpm jsou 3 hodiny na stejných tepech? To bych neřek teda.

                  0 0
                  • gerrard  

                   Já to nechci nijak obhajovat a ani se v tom vrtat. Prostě se to ještě pořád běžně používá, obvykle v přípravném objemovém tréninku, kdy se dává na výběr kolo nebo běh. Ber to jako nějakou jednoduchou „bulharskou“ konstantu. To že to není 100% to samé, to je snad jasné úplně každému, kdo někdy běžel nebo jel na kole.

                   1 0
                   • jmaselnik  

                    v pohodě :-). Já dělal roky triatlon, takže jsem v té kombinaci kolo/běh trochu víc angažovanej :-)

                    0 0
               • Melvin  

                Ty já nevím, Raději bych jel dva dny po sobě 150 km na silnici než běžet dva dny po sobe 50 km.

                0 0
                • Krov  

                 To asi většina lidí. Tam se ale projeví specifický problém dlouhých běhů, kdy se nohy a třeba i záda pomalu zotavují z otřesů, ve svalech vznikají mikroruptury. Čili není to tím, že by člověk musel vynaložit víc energie, ale tím, že dlouhý běh tělo víc pochroumá. I když účastníci závodu na 3100 mil by možná nesouhlasili :-)

                 1 0
            • Spartak  

             Přesně. Běžky 2× běh, kolo 3× běh.

             0 0
         • gerrard  

          Neeee nekoupil sis éčko, že ne? :)

          0 0
          • JakeF  

           Nekoupil a ani to neplanuju.

           0 0
           • jmaselnik  

            tak on pohon ebonitovou tyčí vlastní výroby a liščím ohonem vlastnoručně ulovené lišky není žádná legrace, že jo.

            0 0
            • JakeF  

             To mě přivádíš na zajímavou myšlenku… Když si člověk dobije e-bajk doma šlapacím generátorem, tak pak je podle místních aktivistů v pořádku? :))

             1 1
             • scoty  

              Když si nedáš vyprat to propocený triko, tak by se dalo.. ;-)

              0 0
             • Krov  

              Je to v pořádku, ale musíš to nabíjení zahrnout do času aktivity na Stravě a tím ti klesne průměr :-)

              2 0
             • liborg1982  

              Na tomhle by se snad dal postavit i nějaký kšeft :-) „V našem fitcentru si můžete na hodině fitbike dobít baterku pro vaše cesty“.

              1 1
              • Jezevec70  

               Myslíš jako dobít baterku v chytrých hodinkách? Na baterku v elektrokole by asi šlapal docela dlouho. :-)

               0 0
               • liborg1982  

                A zase jeden negativista :-) tak připojíme více fitbikeru ne? Vlastně vůbec, proč je nepřipojit všechny?

                1 1
                • Krov  

                 To nejde. Každý si musí baterku dobít sám, aby mohl e-bajk s klidným svědomím používat.

                 0 0
             • jmaselnik  

              to je samozřejmě zcela v pořádku, pokud jsi jak ebike tak i generátor sestrojil sám výhradně za pomoci pomůcek a materiálů, které jsi sám vyrobil či získal v přírodě. Potom naprostá pohoda :-).

              1 0
             • orm  

              Bez smajlika, ano, za me by to bylo korektni, ale spise kdybys mel moznost rekuperovat na stejnem kole a byl to uzavreny system, tj. bez moznosti pripojit to k zasuvce. Pak bych s tim ja nemel osobne problem.

              0 0
              • ratel  

               wow, to je ono – naopak pripojit k zasuvce. Zelena energie od cyklistu. Uz to vidim jako promo: tymy TdF v ramci treningu nabijeji tymove eletromobily a zbytek posilaji do EDF. Fitcentra a spinnigy jako lokalni energeticke zdroje. A naopak emopedisti by si museli povinne kupovat tuto energii. Kazda nabijecka by mela fitr – takovy jako se prodaval v Rakousku proti elektrice z Temelina. Dtto bikeparky s lanovkama – neslapes – nejede :-).

               0 0