• Eska-z-Teska

    Ahoj,

    fórum jsem pročetl, nicméně jasná odpověď na mou otázku není… Doba na nákup kola je dost zlá, nicméně moje 26" Merida one-forty šla do bajkovýho nebe a je potřeba něco pořídit. Prošel jsem pár obchodů, nicméně testovačky nejsou a nebudou. A ze sezení na kole v prodejně člověk nic moc nepozná… Nicméně mám pár pocitů a zkušeností na základě kterých by se snad našel někdo kdo by mi mohl poradit:

    Já: 184cm,85 – 90 kg dle ročního období, spíše k tíhnu k adrenalinu a výzvám, Celý život jezdím 26" kola. Co se týče terénu:

    40% bajk-parky, traily, kopce dolů v bordelu, skoky, dropy…

    40% výletíky kolem Brna, nějaké ty lesní stezky, přírodní traily, pohodový ježdění v lese

    20% cestování po brně do práce – no jo, hlavně u toho vypadat… nadřu se ale nevadí :D

    Osobně se klaním spíše k hravějím kolům, kde si budu věřit za řídítkama, přijemnej posed kterej bude dávat pocit jistoty, ale zároveň ať je to šlapavý, představa 29" která projede vším mě ale taky nevadí. Neumím si moc představit jak moc bude 29" hravá za cenu pohodlnosti. z pár minut na kole to hold nepoznám…

    Co mám vybráno?

    Giant Trance X – vlhkej sen z mládí, líbí se mi hlavně Advance v karbonu na 29"

    https://www.giant-bicycles.com/…ced-pro-29-2

    Zkušenosti jsou s 27,5" xkem v Lku (2022) …očekával jsem trošku jistější posed, trochu jsem čekal že se na tom budu cítit lépe, nevím proč… Vyzkoušena také 29" v Mku, tam mě to paradoxně sedlo líp i když jsem zvyklej na menší kola… verdikt? ASI 29" v Lku, ale neměl jsem možnost zkusit…

    Levnější varianta: https://www.giant-bicycles.com/…-x-29-1-2022

    Reign mě taky dost láká, jen se bojím aby to nebyl příliš velký overkill… bohužel jsem neměl možnost vůbec někde najít a vyzkoušet, v shopech prostě nejsou…

    Canyon Spectral/Strive

    Zkoušel jsem strive na 27,5" celkem mě bavil, říkal jsem si že by mi stačil i specral, pokukuji po tomhle:

    https://www.canyon.com/…-8/3189.html?…

    Vadí mi že se nedá nikde vyzkoušet, prakticky pro mě nákup na slepo… srovnání 27,5/29" chybí…

    Scott Ransom

    https://www.endorphinrepublic.cz/…-kolo/286308

    pro mě asi lehký overkill, nicméně pocitově na kole v prodejně by mi mohl sedět, bohužel vyzkoušeno jen v Mku na 29" Dle tabulek mám mít Lko, které prostě není

    Scott Genius… kdyz jsem zkusil Ransoma, poslal jsem ho na druhou kolej :( …

    Trek Remedy/Slash absolutně nemám srovnání, snad by se i líbily… Jezdil jsem jen Fuela z roku 2012 ještě na 26" a zpětně to hodnotím jako hrozné chrastítko…

    Poslední Bajk se kterým mám ještě srovnání je RM-blizz… geometrie mě celkem sedí, resp. nevadí, bohužel ty kola jsou fakt ošklivý a asi se mě do toho nechce…

    Ptám se proto vás, kdo některé z kol jezdí, má srovnání, co je jak obratný, hravý, postřehy poznatky… Případně doporučení kam jít, kde to vyzkoušet, kde vůbec sehnat… čemu se ze seznamu úplně vyhnout… Případně co by mi mohlo sednout mému snad nastíněnému stylu jízdy…

    Díky

    Anketa: Má smysl tlačit se na EN/AM kole kolem 100k do karbonu nebo jít levnější cestou? (sem tam stále padám)

    5x
    31%
    0 0
    • vaclaw  

      Za sebe teda preferuju komponenty před karbonem, resp. kolem 100k se obávám, že na karbonu budou ještě dostvzákladní věci jako tlumení, kola a brzdy. V hlíně by to už mohla být jiná písnička.

      A k výběru ještě můžu doporučit Orbea Occam, za mě příjemný univerzál, co dobře jede, ale dá se na tom vyřadit. A přijde mi i vcelku hravý, i když na 29"

      0 0
    • novas752  

      Karbon na am/en za 100k by pro mě bylo příjemné plus, ale rozhodně ne rozhodující parametr. Z hlediska odolnosti bych se toho ale nebál – najdi si video jak jezdil McAskill s karbonovýma ráfkama po schodech.

      Být tebou dívám se po něčem 27,5" a 140–160 zdvih. Například ten Canyon Spectral, YT Jeffsy atd. Závodní 29" endura jako Strive, Slash atd. mi přijdou dost nezábavná pokud na tom člověk nejede už docela nepříjemně nebezpečnou hranu. Na těch 27,5" je to takové hravější, obratnější. Fuelu EX bych se asi vyhnul, ta zadní stavba a ReAktiv tlumič mi vůbec nesedí, je to docela tupé a zároveň se to pak propadne do zdvihu.

      0 0
    • Venda  

      Toho prvniho Gianta mam a jsem strasne spokojenej. Nevim, co by mi na tom kole chybelo. Pro svuj dobry pocit jsem vymenil za vetsi prevodnik (32 oval) a kazetu (gx 10–52). Ale rekl bych, ze stavajici bylo dostatecne. To same vidlice a tlumic, nemam extra srovnání, ale ja jsem rád, ze tam neni moc co stelovat a ladit jako u vyssich Foxu. Pro moje jezdeni naprosto dostatečné, mozna casem poridim tlumic s expanzkou. Ale jen mozna.

      Nejsem si uplne jistej, jestli je to kolonurceny na skakani, nejaky lehci ale jo. Zbytek uplne v pohode. Traily, les, obcas cykloztezka. A taky na nem dojizdim…

      0 0
    • mum-on-bike  

      Mám blizze90/29 rok 20 tuším (karbon) . Každý máme samozřejmě jiné oko, ale mně přijde dost pěknej. Pro tvoje účely (bordel, skoky, sjezdy) ale určitě ne, nemyslels blizzarda? Je to slušný xc, jezdivý. Hravost teda nevím, ani teleskop to dle mýho moc nevylepšil. Pak mám banshee phantom V3 (hliník), downcountry, rozuměj nízkozdvihový full s položenější hlavou. Skvěle mi vyhovuje, dobře stoupá, jistý ve sjezdech a trochu paradoxně mi vyhovuje, že je těžší, asi že větší stabilita. Jo, a je to krásný kolo

      0 0
    • theedge  

      Za mne Canyon Spectral 29

      0 0
      • Venda  

        Ten se mi taky libi. Pripadne Propain Hugene nebo Jeffsy…

        0 0
      • Eska-z-Teska  

        Taky po něm pokukuju, sice má zdvihu habafuk, ale otázkou je jak mu budou chutnat bike-parky a tvrdší zacházení… Sam výrobce uvádí že je to kolo do „středně těžkého terénu“ Strive mi zas přijde moc… Ideálně ho vyzkoušet, ale v čr prostě zastoupení není

        0 0
        • theedge  

          No tak budes se muset rozhodnout co chces …

          Soucasny Strive se starsi geometrii je min enduro nez novy Spectral.

          0 0
          • Eska-z-Teska  

            Kdyby si tak člověk mohl aspoň někde na kolo sednout, při mé výšce 184cm můžu jen hádat jestli 29" v Lku nebo Mku…

            0 0
            • kycis  

              Spectrala urcite L. Jsem presne stejne vysoky a M by bylo sakra kratke… jo, a mam tu alu verzi.

              0 0
            • theedge  

              Urcite L. Pri 184 cm o Mku ani neuvazuj. M vozim ja a to mam 175.

              0 0
            • mirorek2  

              L

              0 0
            • K2  

              Když napíšeš nějakému uživateli z B-F, který má kolo, které chceš koupit, a domluvíš se s ním, tak tě určitě nechá sednout a svézt na svém kole kolem domu (dáš mu do ruky občanku nebo klíče od auta)

              Před koupí prvního Canyona jsem to udělal a nebyl žádný problém…

              1 0
        • embi  

          EWS jezdi na Spectralu i Strivu.

          0 0
          • Breakpain  

            Akorat nevime, jak casto meni ramy ;0) …

            0 0
          • Radek Broz  

            Video, jak si kolo Moir vybíral před sezónou:

            https://www.youtube.com/watch?…

            0 0
            • theedge  

              Ale toho Striva vozí proti normální verzi hodně upravenýho – zvedlá vidle + dálší 15mm spacer pod hlavou.

              0 0
              • Breakpain  

                Tak nema 1,5m ze jo :) …

                0 0
                • theedge  

                  tak nejde přece jak je vysokej. Jde o to že tím hodně změnil geometrii toho kola ( fest to postavil na zadní a položil předek ), takže se standardním Strivem to nemá nic společnýho.

                  0 0
                  • Breakpain  

                    Jsem to proletl a prehledl, uz to vidim, s tim POD hlavou ;)

                    0 0
                    • theedge  

                      Jojo vyrobili mu k tomu rámu 15mm spacer mezi hlavu a vidlici. Vzhledem k tomu že tam snad vozí 180mm vidli + 15mm spacer, tak ten předek proti sérii zvednul o 35mm :-)

                      V podstatě to je na úrovni toho jako kdyby do toho rámu nacpal DH vidli.

                      0 0
                      • TK75  

                        Ale má to pěkně v barvě rámu..jsem byl zvědavej jak to vypadá

                        0 0
                      • Atilla  

                        DH vidlice má stejnou zástavbovou výšku jako 180mm.

                        0 0
                  • embi  

                    jo no ma pres 190 a kolo s reachem 450 a stred kilometr vysoko:-) Rana vsem progresivnim geometristum.

                    0 0
    • Demon  

      Tady je jedna skladovka, kdyby něco: https://www.cyklomira.cz/…x-29-1-2021/

      1 0
      • benobiker  

        Jop, dobrej tip, raději bych volil loňskej model 1 než letošní 1, když je to ± za stejný peníze. Pozor na to označení, co se týče osazení – loňská 2 rovná se letošní 1.

        0 0
    • benobiker  

      Jezdím Trance X 29 2 v Mku, model 2021. S geoškou, hravostí jsem spokojen, mám 180cm. Snad jen vyšší střed by byl fajn. Detailní recenzi a poznatky během roku co kolo jezdím mám na profilu. Dnes bych si jej už nekoupil, protože ta cena, kam se to během roku vyšplhalo, je šílená. Osobně bych teď šel nejspíš do Canyonu, Propainu, beru teda hodně v potaz Cena/Výkon. Rock Machine mě vadí v geošce, snad příští rok s tím trochu už hnou..

      0 0
    • skaj  

      Pridam jeden klasicky a obligatni postreh, co tu jeste nezaznel. Spousta lidi koupi kolo a zjisti, ze je pusti v te adrenalinove zabave zase o kus dal a ze by vlastne chteli jezdit spise neco kousek jineho, zmeni trasy atd. A pak lituje, ze zustali u kategorie, co jezdili predtim…

      Takze, i podle popisu, bych si podobna kola nekde zkusil pujcit. At pak nemas za rok cukani menit.

      0 0
      • vaclaw  

        Ne že bych apriori nesouhlasil, ale moderní enduro potřebuje už dost krmit, tzn. bikeparky, případně specifický traily kde se to dá pořádně rozbalit, jinak to neni zase taková zábava, kodrcat se se 170mm zdvihu za barákem apod. Pokud teda vím, že se zase tak často nedostanu někam, kde bych si to pořádně užil, tak bych právě možná volil nižší zdvihy. Ale to už je na tazateli, jestli ví, co bude jezdit a co mu bude vyhovovat.

        3 0
        • Eska-z-Teska  

          Přesně proto píši že Reign či Ransom případně Strive budou pro mě asi overkill… vzhledově se mi líbí, pocit z nich při nasednutí mám dobrý, nicméně testovačky na to aby člověk poznal jak se mu na tom jede, prostě nejsou

          0 0
          • theedge  

            No pokud je pravda co píšeš nahoře: „40% bajk-parky, traily, kopce dolů v bordelu, skoky, dropy…“ tak při váze 90kg bych teda nějaký moc light kolo neuvažoval.

            40% ježdění v těžkých terénech typu bikepark se skoky a dropy je docela dost a kolu to dá zabrat.

            0 0
        • skaj  

          Strasne zalezi jak jezdis, jestli ten zbytek mimo tezky teren beres na sport a nebo jako vyjizdku. Ono to po porizeni enduro kola muze vypadat tak, ze 40% vyjizdek se zmeni na 20% a to stejne bude jen cesta na traily:) Stejne vybirat podle vyse zdvihu je nesmysl – nehleda XC raketu. Rozhodujici bude geometrie a plaste. Trail bike obuty do poradnych/bikepark plastu pojede hure nez moderni enduro na jezdivem plasti.

          Kazdopadne kam miri, zjisti jen tim, ze si nejake kolo projede. Totiz prechod z 26" na 27.5/29 s moderni geo bude totalni revoluce tak jako tak.

          Tim chci rict, ze je uplne v klidu mozne, ze je enduro bike overkill jak pises. Ale taky je druhych 50%, kde lidi prodavaji trail kola a kupuji endura. Pisu z vlastni zkusenosti, byl jsem na vazkach jakym smerem se vydat a jak jsem rad, ze nemam trail bike. A kolem mam tech lidi dost.

          0 0
          • vaclaw  

            Já s tebou souhlasim, jenom jsem chtěl zmínit, že to může být i naopak. Já něco podobnýho řešil loni, kdy jsem chtěl endurko abych to mohl v bp pořádně rozbalit. Pak jsem si ale uvědomil, že nejvíc budu hoblovat lokální přírodní traily a do bp se dostanu párkrát za sezonu. Tak jsem nakonec šel do AM Orbei Occam a jsem max spokojenej. V bp nemyslim, že mě to omezuje a lokály si užívám.

            Mě nešlo ani tak o jízdu po rovině nebo silnici, stejně mám enduro pláště, jako spíš, že na endurku to z toho kopce musim pořádně hnát, aby to aspoň trochu drncalo a já z toho něco měl. Na AM je to víc v klidu a odpovídající mému věku ;)

            0 0
          • K2  

            Mrkni na články níže, tam to popsali celkem pěkně:

            • Spectral – chci se na trailu bavit
            • Strive – chci závodní kolo a honím sekundy

            Enduro je větší tank a potřebuje náročnější traily, rychlost nebo skoky. Snese i více chyb při nepovedených dopadech – tam bude určitě lepší

            Trail bike zase lépe zvládne AM vyjížďky v kombinací s traily, v hodně drsném terénu bude méně jistější díky geometrii a lehčím kolům

            Člověk si musí vybrat co a jak chce jezdit

            https://enduro-mtb.com/…rive-review/

            https://enduro-mtb.com/…on-spectral/

            0 0
            • theedge  

              Pises tu uz 3 roky neplatny informace :-(

              V tom prvnim linku co posilas z roku 2019 srovnavaji Strive se starym 27.5 Spectralem !

              Od te doby je Spectral uplne novej a jinej – s daleko modernejsi a vic enduro geometrii nez ma dnes uz stary Strive.

              Nedivejte se na kategorie kol, ale na jejich geometrie …

              0 0
              • K2  

                Beru to tak, že se vyvíjí jak Trailbiky, tak Endura a logika toho porovnání bude pravděpodobně i v budoucnu (pokud vezmu aktuální modely jedné značky)

                Enduro – zaměření více na bikeparky a těžší terén

                Trailbike – větší jezdivost, bikeparky a těžší terén ano, ale v pomalejším tempu

                Jinak je samozřejmě pravda, že to je o geometrii a osazení – mi dostačuje trailbike, enduro bych využil párkrát ročně

                0 0
                • theedge  

                  Všeobecně vzato samozřejmě ano – enduro je na tvrdší ježdění než trailbike.

                  Jenomže vzhledem k rychlému vývoji geometrií to neumusí platit automaticky a absolutně – tak jako to teď neplatí u Canyonu. 2 roky novej trailbike Spectral má daleko progresivnější a enduro geometrii než 4 roky starý enduro Strive. Snad letos by měl být novej Strive, tak se to asi zase srovná. Pak je až úplně novej Torque, což je freeride kolo a do bikeparku.

                  proto j důležitější sledovat geometrii konkrétního kola, než se jen dívat na tabulkový kategorie.

                  0 0
            • skaj  

              Promin, asi nechapu, co jsi mi tim chtel rict. Prijde mi, jak kdyz nereagujes v kontextu diskuze …

              0 0
    • Fran-tic  

      Radon slide trail slouží k mé spokojenosti a do 100 k má více než obstojné vybavení

      0 0
    • Honza03  

      Vzal bych nějakou AM 29, ten Spectral 29 budeš asi těžko překonávat, jinak Ripmo AF či podobné.

      Trochu víc enduro je, ale pořád jezdivé je třeba Transition Sentinel.

      Jezdím rok na Ripmu (pravda do BP to nebude ideální kolo kvůli většímu pedal kickbacku) obratnost a hravost je dobrá navíc je to proti „trailbikům“ o hodně tužší kolo a což ti dovolí víc enduro styl v bordelu z kopce dolů. Na přírodní traily bych nic jiného než 29 už nechtěl a to sem se jim celkem dlouho bránil.

      0 0
    • tomfree  

      Já vyměnil enduro za Geniuse,protože jede a na to co jezdím je daleko zábavnější,jezdím hlavně přírodní traily a když nesu kolo do kopce,tak se každé kilo pronese.

      0 0
      • TK75  

        To jsi mi připomněl…tímhle způsobem jsem skončil u grevla, kterej se dal vytáhnout kamkoliv nahoru úplně nejlíp…ale taky jsem ho potom často musel tahat i dolu :-D

        0 0
        • tomfree  

          Tak já zase většinu věcí si projdu pěšky,než tam jedu na kole,protože tahat kolo po žebříku na skále mi moc zábavné nepřijde :-)

          0 0
    • Webonaut  

      Čtu kolem Brna, tak přidávám tip na Ibis Ripmo. Ano, je to hlína, ale je to super bajk, je skladem a je v Brně: https://www.pepebike.cz/…na-l-174825/

      0 0
    • mikš  

      a co https://www.bike-discount.de/…actionteam-1

      nechal bych tě i sednout,mám L-20

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.