• Cannonball

  Posledních pár let jsem ježdění pěkně flákal. Respektive po autonehodě před čtyřmi lety, kdy jsem kvůli tomu musel skrečovat celou sezónu, tak na kolo jen sedal prach a já se místo něho věnoval jiné kratochvíli – dobrému pití a dobrému jídlu. A to tak že nestřídmě. Dá se říct, že jsem se začal i tak trošku přejídat. Hmotnost šla pochopitelně neustále nahoru, ale tak nějak jsem to ignoroval. Ale když mě letos v červnu jednoho rána zbudil místo budíku infarktový stav, naznal jsem, že ze sebou budu muset něco dělat. Ve věku kolem pětačtyřiceti se sice už tak nemusí dbát na super štíhlou a vypracovanou postavu, ale tak nějak jsem tušil, že váha sto třicet kilogramů při výšce 176 cm není zrovna úplně ideální a kalkulačky pro výpočet BMI mi házely jen jakési nesmysly „out of range“… ;-)

  Takže jsem se prostě rozhodl, že s tím budu muset něco dělat – a to něco bude obnovení pravidelného ježdění na kole. Jezdím na něm totiž od raného mládí (teda pochopitelně ne pořád na tom samém) a pár set tisíc km jsem na kolech asi najezdil… Oprášil jsem tedy svého BASTARDa, nafoukl kola a o prázdninách začal s návratem k cyklistice. Ovšem to jsem netušil, co všechno budu muset řešit za problémy…

  Problém č. 1 – Oblečení

  Jelikož mám na kole SPDčka, prvním překvapením pro mě bylo, když jsem si chtěl nazout svoje staré cyklistické tretry a zjistil jsem, že vypadají, jako kdybych je ukradl nějakému děcku… Nějak jsem do nich nemohl nacpat svoje sloní nohy, i když jsem se hodně snažil. Následovala tedy návštěva cykloshopu, kde se mi s velkou dávkou štěstí podařilo koupit boty které seděly na mé momentální chodidla. Ovšem personál si mě prohlížel dost nedůvěřivě – když zhodnotili mou postavu evidentně mi vůbec nevěřili, že chci ty boty na ježdění na kole, neboť naznali, že neexistuje na světě kolo, které by mě uvezlo. A pokud by existovalo, že bych já na něj vylezl.

  Stejný problém pak nastal s ostatní garderóbou. Z toho, v čem jsem před lety jezdil jsem na sebe nedostal vůbec nic. Po zkušenostech s nevraživými pohledy z cykloshopu jsem tedy nakoupil oblečení online – ale přesto jsem se musel stydět sám před sebou, když jsem zjistil, že i šortky XXXXL mi jsou celkem malé a rozhodně je přes pupek nepřetáhnu. Nakonec jsem tak nějak dosáhl kompromisu, ale když jsem se zhodnotil v zrcadle, na nějakou módní přehlídku by to rozhodně nebylo. Ale co už. Tím ovšem peripetie nekončili, neboť přišel:

  Problém č. 2 – Kolo

  Změna váhy z 85 kg na 130kg měla i dramatický vliv na to, co se dělo s kolem pode mnou. Hned po rozjetí od baráku, po silnici z kopce jsem naznal (když jsem nechtě prohučel přes dvě křižovatky) že přední kotouč 160mm už není úplně optimální na moji současnou hmotnost a kupodivu když jsem zabral za páčku tak, jak jsem byl zvyklý, kolo tak nějak brzdilo daleko méně ochotněji, než když jsem měl o 45 kg méně… Následovala tedy instalace 180mm kotouče, ketrý vrátil brzdění zpět do komfortní zóny.

  Zadní kolo toho už mělo celkem hodně za sebou, ráfek dostal dříve celkem dost zabrat a vycentrovat ho tak, aby se daly používat véčka znamenalo silně nerovnoměrně napnutý výplet. No a netrvalo dlouho a právě výplet si řekl – dost!. Po asi osmé prasklé špici (kdy mě dokonce jednou ruply dvě zaráz) jsem se rozhodl pro komplet nové zadní kolo. Aby bylo dostatečně dimenzované , rozhodl jsem se pro starší (ale z hlediska pevnosti dobře hodnocený) Remerx Panther ve verzi 36 špic. K tomu příslušnou nábu a zesílené dráty (2,3–2). Tímto byl tedy problém zadního kola vyřešen. Doufám. Ale nastal:

  Problém č. 3 – Kondice

  Nevěřili byste, jak poměrně dobrá kondice může po pár letech lenošení spadnout nikoliv na nulu, ale spíš někam hluboko do mínusových hodnot. Že na tom výkonnostně nebudu úplně super jsem usoudil dle toho, když mě na prvních vyjížďkách předjížděli i tříletí caparti na odrážedlech. Ale zatnul jsem zuby a vytrval. A úspěch se dostavil! Jaké bylo moje nadšení, když jsem předjel prvního cyklistu! Co na tom, že to byla stařičká, asi devadesátiletá babička, která jela na kole, které tady pravděpodobně zanechal Wehrmacht při ústupu, předjel jsem ji! ;-)

  No a teď vážně – tak nějak jsem tušil, že ty kila navíc se nějak projeví. Neubráním se pousmání, když tu občas někdo řeší hmotnosti kol a komponent – já na začátku prázdnin začal s přídavným závažím o hmotnosti cca 45 – 50 kg. Po rovině to ještě není tak tragické, ale musím přiznat, že kopce (tedy ty směrem nahoru) jsou zatím očistec. Sice jsem ještě nemusel kolo potupně tlačit, ale malou placku používám v kopcích častěji, než by bylo záhodno. Kondice jde sice pomalu nahoru, ale uvědomuji si, že i kdybych měl stejnou kondici a svalovou výbavu jako dříve, pořád ještě s sebou vozím minimálně 45 kg navíc, a to se prostě projeví.

  Další věc, o které jsem předtím ani neuvažoval (a nikomu, kdo nezačal opět jezdit s takto obří obezitou, to ani nepřijde na mysl) byla nutná změna geometrie posedu na více vzpřímený. A to ze zcela racionálního požadavku – abych se při šlapání nemlátil nohama do pupku.

  Problém č. 4 – Pády

  Neměl jsem tušení, že i když umím padat, tak s hmotností dobře rostlého malého slůněte mě nezastaví v pádu první křoví. Po pádu v ne příliš dramatickém sjezdu (v rychlosti cca 40km/h) jsem vyryl do země velmi hlubokou a velmi dlouhou brázdu, která procházela přes minimálně dvoje křoví. Nic jsem si naštěstí nezlomil, naopak jsem při svém letu a dopadu zlomil několik tenkých (asi 5cm) kmínků… Když jsem tím místem projížděl (již opatrněji) druhý den, potkal jsem tam divné lidi. Dal jsem se s nimi do řeči a prý přišli zkoumat bolid, který sem dopadl minulý den, neboť někdo zde nalezl nezpochybnitelné stopy po dopadu obrovského tělesa… ;-)

  Resumé

  Tož asi tak. První měsíc prázdnin – to bylo strašné. Najel jsem za něj pouhých 400 km a byl jsem často fyzicky i psychicky na dně. V srpnu už to bylo o něco lepší, namotal jsem dalších cca 600 km. Za ty dva měsíce (a tisíc km) jsem zhubnul zatím 8kg, ale váha není úplně směrodatná, protože tuším, že jsem sice nějaké to kilo tuku shodil, ale nabral i nějakou svalovou hmotu. Každopádně je příjemné, když se ručička na váze zastavuje u čím dál tím nižších hodnot. Teď, v září, už se mi šlape poměrně lépe jak na začátku, jednak díky lepší kondici a druhak díky malinko nižší váze. Ale pořád je přede mnou dlouhá cesta, obrazně i doslovně. Chtěl bych se vrátit na svůj roční průměr ±6000 km a váhu pod 90. Není to sice nic světoborného ale odpovídá to mému předchozímu ježdění, tak mě držte palce. Zatím si totiž jen občas náhodně vyslechnu nějakou tu humornou či uštěpačnou poznámku od ostatních cyklistů, jako např.:

  …Na kolik fouká? Na 12 atmosfér, aby nejezdil po ráfku?…

  …Nevěřil jsem, že nejede na elektrokole…

  …Koukej na to tlustý prase…

  …Co dneska za lidi vlezou na kolo…

  A pokud máte někdo také nějaké zkušenosti s obnovením ježdění po obezitě, či nějaké tipy a triky, budu rád, když se zapojíte do diskuze…

  • plzakj  

   Pekna prace. Drzim palce at vydrzi motivace a zdravi. Nejakou i spiraci lze najit i zde

   http://www.bike-forum.cz/…37-kilo-dolu

  • Světloslav  

   Ty bojuješ s váhou , já zase s jinýma „slabostma“ -a ačkoli snad nejsou na první pohled vidět-dá to taky fušku!

   takže držím palce ! :-)

  • Val  

   Tip – min psat, vic jezdit.

   • Cannonball  

    Dnes 68 km s průměrem 19km/h (1/3 rozbitá silnice, 1/3 polňačka, 1/3 lesní cesta – vše více méně rovinka) . O moc více už prostě v současným stavu neujedu – kde jsou ty časy, kdy jsem jezdíval více jak dvojnásobné vzdálenosti s prstem v nose… Jsem vyšťavenej, tak jsem si zpestřil večer psaním, no…

    • kandik psi zub  

     nenech se vyprudit :D

     a drzim palce

    • Breakpain  

     Kasli na popichovani.

     Jezdi tak, abys byl schopnej dalsi den znovu vyjet. Ne ze se jeden den utavis a dalsi den se nemuzes hnout.

     Nespechat, jezdit u spodni hranice a je to.

     Ja mam mnohem mensi nadvahu, ale kopce jezdim taky „na duchodce“ a prd se deje. Jedu si svoje tempo a pomalicku to prinasi ovoce …

  • bezdratova.sprcha  

   Dost bych doporučil k té cyklistice začít doma posilovat – hlavně s vlastní váhou (kliky, dřepy, atd.) a dělat cviky na středové svalstvo Velmi dobré video na dané téma

   Zrovna tak si najít nějakou alespoň pětiminutovou rutinu na protahování, hlavně nohou a zad. Není to jenom o tom jak se ti pak jede na kole, ale i jak se celkově cítíš když jdeš, stojíš, sedíš…

   Dobrý point s nabíráním svalů. Víc než na ztrátu váhy se soustřeď na nabírání fyzičky. Já třeba když jsem začal cvičit a posilovat, přibral jsem asi 5–8 kilo, ale nosil o čtyři čísla menší oblečení.

   Jakmile jsi schopný něco pořádného pohodlně ujet, vidíš v tom hlavně potěšení než práci.

   Jinak dobře děláš s kopcama – nevyhýbej se jim. Tohle jsem udělal ze začátku já. Měl jsem nadváhu a absolutně žádnou fyzičku – doslova jsem nebyl schopný ujet 10km aniž by mě začaly bolely nohy jak po maratonu a to už jsem měl nějaký základ v tom, že jsem skoro rok cvičil.

   Po zhruba dvou nebo třech měsících jsem sice byl schopný najet přes 25km mixu terénu a silnice za méně jak hodinu a půl a 15km silnice do 40 minut (na horském kole), ale absolutně jsem nedával kopce, což mě přimělo se jim zcela vyhábat. Takže následující sezónu jsem sice v létě jezdil kolem 1000km měsíčně a po rovinkách jsem protahoval plíce i o 40kg lehčím hobíkům, ale jakmile začaly kopce, přišlo typické „počkáme nahoře“. A bylo hodně kopců, které jsem nebyl schopný vyjet bez odpočinku. Dneska mi to přijde vtipné, protože mě zase nebaví jezdit jenom po rovince (možná tak na silničce) a kopce vyloženě vyhledávám.

   • Cannonball  

    Dík za reakci. Dřív jsem dělal powerlifting na amatérské bázi, proto jsem se i při výšce 176 motal pořád mezi 85 – 90 kg, ale většina toho byly svaly. Po té autonehodě jsem však nemoh dělat nic a strašně jsem zlenivěl (a rozežral se – což nebylo nic těžkýho, páč jsem se celkem ládoval v době, když jsem cvičil). A to mám doma celkem dobře vybavenou posilku… Takže mám v plánu přes zimu, kdy toho přece jen tak moc nenajedu, se zase obout do závaží. Konečně bych chtěl zlomit těch 200 kg na bench… (ale to nevím, jestli se někdy vůbec kdy podaří, uvidím příští sezónu – přece jen, už nejsem nejmladší… ;-)).

    • Nutribird  

     Já bych volil menší váhu a více opakování. Něco si urvat je hned a pokud u toho nikdo není jde o život.

   • gerrard  

    Asi dobry oddil, maji tam Zatopkuv citat na stene.

   • Světloslav  

    pak by kromě fotek kol bylo dobré zveřejnit i fotky vlastních vypracovaných těl -nejlépe „do půl těla odhalených“… Jistě by to dodalo váhu většině „zbytečně skromných“ příspěvků! Když už si tady kdosi honí ego, jaké má krásné , drahé a moderní kolo (nejlépe s elektricky řízeným Eaglem 1×14 a rámem z balistického carbonu)) -proč se nepochlubit i svým vypracovaným tělem ? :-)

  • Tina  

   Predpokladám, že jídelníček si už medzi tým upravil a nastavil a kompletne si vylúčil sladkosti a ovocie na večer. Pretože samotným jazdením a cvičením váhu neupravíš.

   • YuraOlomouc  

    Jasny, hlavne to ovoce. To je nejvetsi zlo LOL.. Jinak souhlasim, ze kolo mu jen navysi apetit. To hlavne plati u kulturistu, trojbojaru apod.. Kde telo neni zvykle na aerobku. Je to zacarovanej kruh jakmile bylo na tom tele jednou vetsi mnozstvi svalu a/nebo tuku.. Malo kdo ma na to se pak pretransformovat. Je to nekonecnej boj..

    • Tina  

     Od teba ma to prekvapuje, že chceš rozporovať vhodnosť ovocia na večer keď chce niekto schudnúť. Ale chápem to. Si mladý, plnej sile a metabolizmus funguje na plné obrátky :) Buď trpezlivý, ono sa to zmení :)

     • YuraOlomouc  

      Vzhledem k tomu, ze me stavkuje stitna zlaza a musim zrat T4, tak me asi metabolismus na plne obratky opravdu nefunguje. Proste kdyz nekdo zere sracky, tak jako prvni doporucovat omezovani ovoce je uplne mimo. Ikdyby si dal 3 kusy ovoce, treba 2 vetsi jablka a banan, coz muze byt nejakych 300kcal tak co jako? To je v konecym souctu kalorii uplne nic. Zaklad je jist celostni potraviny a z nich si pripravovat jidlo. Uz to samo o sobe dostatecne snizi kalorickej prijem a hlavne clovek po takove strave nema vykyvy hladiny cukru = ruzne chute apod.. Jinak to ze se nemaji cukry na noc je taky dobry prezitek. Zalezi na celkovem prijmu za ten den a je uplne jedno kdy si clovek ty svoje sacharidy sni. Plno lidi to provozuje tak, ze od rana do vecera jedou na minimu sacharidech a pak si daji na veceri, coz jim zvedne inzulin a dobre se pak spi.

      • Tina  

       To je tvoj názor a ja ako lajk nesúhlasím :)

       Počas dňa potrebuješ na fungovanie energiu. A teda výdatné raňajky a obed. Medzitým malé svačinky. kľudne vo forme ovocia. Načo sú ti však cukry na noc? Ak máš večer chute tak pomáhajú oriešky, mandle, …

       • YuraOlomouc  

        "Načo sú ti však cukry na noc? "

        Kdyz drzis celej den sacharidy nizko a das je vecer, tak na doplneni jaterniho a svaloveho glykogenu( zvedne se ti inzulin=snizi kortizol a lepe se spi jak uz jsem psal). Mas to trochu popletene jestli si myslis, ze kdyz si das ovesnou kasu na snidani, tak na energii z ni fungujes nasledujici hodiny. Takhle to opravdu nefunguje a ten glykogen ve svalech a jatrech mas spis z predesleho dnu/dni. Ale to je zbytecny ti tady neco vysvetlovat.

        • Tina  

         Nikde nepíšem o ovsenej kaši na snídani ako celodennom jedle. Skús si ešte raz prečítať čo som napísala „výdatné raňajky (raňajky = snídaně) a obed. Medzitým malé svačinky.“ Píšem o tom, že na večer sú cukry v diéte kontraproduktívne. Potrebuješ, aby telo spaľovalo tuky a nie mu dodať ľahký zdroj energie vo forme rýchlych cukrov. Pokiaľ špatne spíš a zvaľuješ to na nízku hladinu cukru tak budeš mať iný problém. A radiť to niekomu kto bojuje s nadváhou? Smiešne.

       • xtonda  

        Jablko 237,52 kJ / 100 g.

        Vlašské ořechy 2893,9 kJ / 100 g.

        • Tina  

         Nikde neradím zožrať 100g orechov. Na celodennú dávku ti stačí tak 25 – 30g.

         • YuraOlomouc  

          Ale radis zrat orechy misto ovoce. Sorry, ale kdo si da malou hrst orechu? Clovek sezere 100g sacek ani si toho nevsimne. To se ti s ovocem opravdu nestane..

          • novas752  

           To ne no, 100g neni ani jeden banán. :)

          • Tina  

           Pokiaľ máš problém si naložiť malú porciu tak bude lepšie ak ľuďom s nadváhou nebudeš radiť ako sa majú stravovať :)

           • YuraOlomouc  

            Ja ten problem nemam(kdyz chcu), ale naprosta vetsina lidi se nedokaze ovladat co se jidla tyce. Jestli sis nevsimla.. Proste tvoje zbrojeni proti ovoci je komicke. Kdyz uz jsme u toho kolik si videla bachratych frutarianu? Jsou vsichni vyhubli na kost. Ti co opravdu nejedi nic jineho nez ovoce.. Zbroj proti fast foodu, sladkostem, uzeninam apod.. To dava aspon nejaky smysl..

            • Tina  

             Prekrúcaš moje odporúčania. ja som nepovedala, že ovocie nesmie. Ale neodporúčam ho na večer.

             Koľko poznáš frutariánov, rodenýchČechov alebo Slovákov, ktorí sa živia iba ovocím viac ako 20 rokov a sú stále zdraví? Nemôžeš porovnávať 130kg človeka s frutariánom. Inak by ten 130kg nenabral tých 130kg. Bežný našinec nedokáže fungovať iba na ovocí. A osobne si myslím, že to ani nie je zdraviu prospešné.

           • Peslezedirou  

            Něco v tomhle smyslu by mělo být napsané na balíčku kešu :-) „pamatuj na to, že pár kousků stačí“

        • Tina  

         100g jablka však obsahuje 2,5 kocky cukru. Pokiaľ váži jabloko priemerne 150 – 200g tak jedno jablko na večeru = 4 – 5 kociek cukru

         100g vlaškých orechov obsahujú cca 3/4 kocky cukru

         • Sgt Pepper  

          3/4 kočky? no fuj :-)

         • YuraOlomouc  

          Ty ses taky dobra kocka.. :)) Tim tady chces rict co. Ze kalorie s tuku se nepocitaji a clovek s toho nepribere nebo co?

         • novas752  

          A co jako? Týpek chce jen zhubnout a udržet si to a tady už se zase diskutuje na úrovni diety pro KPŽ v top 20. Kdyby to měl dělat takhle detailistickym přístupem, počítat každou kalorii, moc dlouho mu to nevydrží.

          Jestli si dá v osm večer jeden banán nebo pytlik ořechů je z dlouhodobýho hlediska úplně šumák.

          • Tina  

           A ty si myslíš, že sa hubne alebo priberá po kilách? Nabral za niekoľko rokov a tak nemôže očakávať, že to za pol roka zhodí. Na to musí kompletne zmeniť spôsob stravovania a životosprávy. Inak sa nič nezmení.

           • novas752  

            Nooo vzhledem k tomu, že při sedavym způsobu života pálíš necelých 3000kcal denně, tj 21000 týdně. A na kole se dá docela v pohodě spalovat 500–1000 za hodinu (a aspoň polovina pak ještě padne při regeneraci), tak při pohodový aktivitě 8h týdně (3×1h, 1×2h a 1×3h vyjížďka) přidá nějakých 6–12 kcal, to je nějakých 40–50% navíc. To je docela velké nabourání dosavadní bilance, nemyslíš?

            • mr.ricardo  

             Ovsem je dulezity po dojezdu nevycistit lednici :D

             • krabica  

              A to mám jako chcípnout hlady? :-D

              • mr.ricardo  

               Ja vim, je to obcas tezky :) Zvlast, kdyz to uplne nesedne, ani tratovka nepomuze a uz 20 km pred domovem clovek nemysli na nic jinyho nez na zradlo …

               • krabica  

                Dneska třeba trpím. Po dojezdu jsem dal smažák a hranolky, zalil pivem, na véču pak dvě pečené kotlety se zeleninovým salátem, trochu nanukáče a teď nemůžu usnout hlady… :-D

              • Sgt Pepper  

               nee…těsně před tím si smíš něco zobnout…

           • YuraOlomouc  

            Pochop, ze u cloveka kterej nikdy neresil stravu nemuzes zacit „zadne ovoce na noc“. Jak tu nekdo psal ovoce je mnohem lepsi nez tabulka cokolady nebo zmrzlina na noc. Ba naopak v tomhle pripade je pouziti ovoce na zahnani nejake chute na sladke apod. idealni.. Jestli si myslis, ze kus ovoce vecer misto rano udela nejaky rozdil, tak si mimo. Na zacatku neni absolutne dulezity pocitat kalorie, ale vyradit vsechno „nezdrave“. Kazdej moc dobre zna nezdrava jidla a ceho by se mel vyvarovat. K tomu dodrzovat takove zaklady jako jist pravidelne, idealne v kazdem jidle dostatek kvalitnich bilkovin a vlakniny apod.. Tohle jak dotycnej dokaze dodrzovat, tak uz jen diky tomu si vaha sedne na nejake mnohem zdravejsi cislo a az pak, kdyz byde chtit zajit dal, tak muze resit detaily.. Jestlize ale zacnes vyrazenim ovoce na noc, tak ti garantuju, ze dotycnymu nepomuzes ani trochu a skonci to jeste hur nez to zacalo..

            • look_as1  

             Tezko diskutovat s nekym, kdo netusi o rozdilech vstrebavani cukru snezenych s vlakninou a bez.

             Zase z tech 100g orechu dotycnej dost rovnou vysere, takze vyhozeny prachy (pri cene 50 Kc / 100 g nekolik set za mesic) a diky rychlejsimu traveni o to vetsi hlad;-)

            • DjOriech  

             Yuro, ty to nechapes, vsichni ti tlustoprdi na ulicich to maj z toho, ze ji na veceru moc ovoce… nadbytek carbohydratu, rozumis, to chce vic libovyho masicka a zeleninky a pridat jeste dve hodky cardia denne… :p

           • Cannonball  

            Ahoj, nabral jsem především proto, že jsem v době, kdy jsem se jen válel žral úplně stejně jako v období, kdy jsem 3× týdně tvrdě cvičil na powerlifting a 6× týdně jezdil na kole (příp jiná aerobní aktivita). U jídla je u mě problém nikoliv ve skladbě, neboť to mám z dob posilování poměrně podchycený, ale spíš v tom množství, který musím omezit. A taky v pivu, který miluju, ale prostě už to nepůjde dát si po tréninku dvě orosená či po celodenní tůře 6 kousků… ;-)

            • YuraOlomouc  

             Njn pivo dela krasna tela.. Neverim, ze kdyby jsi jedl klasickou „kulturistickou“ stravu(coz je v podstate zdrava vyvazena strava bohata na bilkoviny, komplexni sacharidy a zdrave tuky)ze by ses vyzral na 130kg.. Dej do toho ale ty pivka, sem tam nejaka ta cunarnicka a speky se jen pohrnou. Tomu verim…

             • Cannonball  

              Njn, o co méně bylo pohybu, o to více bylo různých grilovaček, pečených selátek přes léto (pochopitelně s bečkou piva) atp… A letělo to raketově (+12kg ročně)

              • Ricci  

               to nie je ziadna raketa, to by si sa divil ako lahko sa da da pribrat aj 5kg za mesiac :-)))

               • novas752  

                Přesně, přes zimu jsem 3 měsíce ležel kvůli obratli a hned jsem měl +10kg (68>78) i přes omezení příjmu (menší porce). Ale na jaře to zase raketově letělo dolu, v červnu už jsem měl 66 (a přitom jsem naopak žral jak otesánek), ale kolo je prostě náročný.

                Vzhledem k tomu, že zakladatel má z čeho hubnout mnohem víc než já, klidně může hubnout ještě rychleji.

                • Ricci  

                 v jednej faze chudnutia sa mi podarilo cca za 4 mesiace dat dole 17kg, doteraz na to spominam :-)

              • YuraOlomouc  

               Njn a jsme u toho. :D Pecene selatko a becka piva opravdu nema nic spolecneho s kurecima prsama, ryzou, zeleninou a lzickou olivoveho oleje. :)))

               • Ricci  

                fuuuj :-))))

                • YuraOlomouc  

                 Hm me se zase zvedal kufr, kdyz vidim veprove koleno a chleba.. jako ten moment co to clovek ji je ok, ale potom by se me nechtelo zit. :)

               • Tina  

                A kde máš ovocie? :)))

                • YuraOlomouc  

                 Snazim se dodrzovat nejaky zasady kombinovani potravin, takze ovoce idealne samostatne. Urcite ne k jidlu kde jsou bilkoviny a tuky..

                 • Goob  

                  Což diskvalifikuje nemalou část asijské kuchyně, hm hm.

                  • YuraOlomouc  

                   Kazdymu vyhovuje neco jinyho. Kdo ma traveni jak hyena, tak muze bagrovat vsechno dohromady..

                  • -b-n-x-  

                   Trochu mě mrzí že tady zase nikdo nezmínil bretarianství – to je přece také důležitá větev asijské kuchyně ne?

                 • Tina  

                  Takže podľa teba ovocie na večeru ako samostantné jedlo. Hm, hm. Zase som sa niečo nové naučila :/

                  • YuraOlomouc  

                   Ne podle me mezi jidly nebo minimalne pred jidlem(coz dobre nastartuje traveni). Ale rozhodne neni idealni se naprat tukama a bilkovinama a pak na to poslat ovoce, ktere je rychle stravitelne, ale diky ucpanym trubkam tim tezce stravitelnym to zacne kvasit.. Se neni cemu divit, ze ma tak velke procento lidi dojebane traveni, kdyz placaji pate pres devate..

                   • ˘Ö˘ Krab  

                    Se neni cemu divit, ze ma tak velke procento lidi dojebane traveni, kdyz placaji pate pres devate..

               • TeryPV  

                Tak na tohle bych neměl morál… Nejlepší koře je prostě prase :) Život je moc krátký na to, abych si ho aspoň trochu neužil a neudělal si ho krapet krásný :)

                • jIrI___  

                 Tak nějak. Život je moc krátký na to, aby se člověk vyhýbal chutným, byť ne úplně zdravým, věcem a živil se jen kuřecím, zeleninou, klíčky a rýží. Každý den to stejné dokola, z toho by jeden blil :D

                 • YuraOlomouc  

                  Tady nejde o to si nedat na co mam chut. Tady jde o to nezrat od rana do vecera uplne sracky jen protoze mam na ne chut.. Stejne tak jako jedno zdrave jidlo z tebe neudela zdraveho, tak jedno nezdrave jidlo z tebe neudela otekleho vepre pred infarktem.. Drzet se nejake vyvazene, pestre stravy zalozene na jidlech z celostnich potravin – maso, vajicka, ovoce, zelenina atd.. a tu a tam si dat dat nejakou prasarnicku. Clovek si to mnohem vic uzije nez kdyz takhle, podle toho na co ma clovek chut jist kazde jidlo.. Podle toho pak ten clovek a jeho zdravi vypada..

                • Libores  

                 máš pravdu, když se budeš furt cpát prasetem, tak ti život skutečnš bude připadat moc krátký:)

                 • TeryPV  

                  No co ale dělat. Když jsem si zkusil dát na snídani třeba ovesnou kaši, tak se mi obracel žaludek, musli, to samé, prostě nejsem schopen to pozřít. Jo jogurt, ten mám rád, ale pořádný jogurt se prostě nedá tak jednoduše sehnat a když, tak je to sakra drahá svačinka, na každý den. Jako rád bych zkusil jiné snídaně, ale prostě když mi to nechutná, tak to nebudu jíst. Ale pokud dá někdo nějakou rozumnou a chutnou radu ohledně snídaní, nechám se poučit :) Osobně snídám věci jako tlačenku, prejt, nebo pak různé sýry. Tvarůžky, Nivu atd. Nějaká zdravá alternativa k tomu asi nebude, co ? :)

                  • ˘Ö˘ Krab  

                   Potíž je v tom, že máš „geneticky“ zapěstované takové chutě, že v jejich rámci třeba ani nic přiměřeně stravitelného, energeticky obsažného a rozumně vyhlížejícího (a možná i drahého) nenajdeš. Tlačenka, prejt, různé sýry, tvarůžky, Niva atd. … to by neměl být žádný zásadní průšvih (asi až na ten prejt), ale kolik energie v tom všem je, kolik toho sníš? A vyvážení sacharidy-tuky-bílkoviny také nebude úplně v pořádku. Začal bych tím, že bych se snažil stávající stravu vhodně doplnit a energeticky balancovat s výdejem.

                   Jogurt není svačinka, stejně, jako mléko, je to plnohodnotná základní potravina! A ano, mléčné výrobky, ovoce a zelenina jsou celkem drahý špás, to ten prejt a tvargle vyjdou nakonec levněji.

                   • TeryPV  

                    Tak v průměru kolem 150g + 2 – 3 rohlíky/sojo­vé/grahamové na co mám chuť. Záleží hodně na tom, jaký hlad mám po předešlém dni na fotbale/kole. Tak jako snažím se jíst tak nějak pestře. Vajíčka, maso vepřové/kuřecí. Zeleninu mám vlastní na balkoně/zahradě, takže mrkev, kedlubny, okurky, papriky od každého něco. Teď co si poslední roky s ženou vaříme a nechodíme na obědy, tak se snažíme i střídat těstoviny, rýži, brambory, tak aby se nejedlo pořád to samé. Teď když nad tím tak přemýšlím, tak hranolky mám třeba aktuálně jednou za půl roku :)

                    Jinak asi přistoupím na ty jogurty. Máme u nás v okolí dvě farmy, kde mají opravdu parádní jogurt. jo je dražší, ale zase vynikající :) Jen teda co tak na snídani k tomu jogurtu ? Musli a podobně to nee, to mi nejde. Polystyren taky ani omylem. Nějaká alternativa?

                    • arny71  

                     Do jogurtu si můžeš dát: med, javorový sirup, agávový sirup, datlový sirup, oříšky, lesní ovoce, tropické ovoce, jablka, hrušky… Stačí si vybrat.

                     • TeryPV  

                      Med a oříšky, hmmm, to zní dobře, to mě nenapadlo. Tím asi začnu, díky :)

                      • YuraOlomouc  

                       Arny je asi nejak ujetej na sirupy lol. Ja si ochucoval jogurty treba cokoladovym proteinem. Prida to kvalitni bilkoviny a chutna jak cokoladovej.. Nebo si muzes na snidani delat dopredu palacinky. Receptu na zdrave palacinky jsou mraky. Nekdo si je dela i na tyden dopredu. V lednicce bez problemu vydrzi. Kazde rano jen vytahnes, potres nutellou nebo cim chces, pridas treba banan na platky..

                  • jIrI___  

                   +1, to je úplně přesné. Zatím mi taky nikdo nenašel nějakou poživatelnou večeřovou náhradu rohlíku s vysočinou, chlebu se sádlem a solí nebo obyčejné klobásy.

                   • ˘Ö˘ Krab  

                    Bojuješ s hmotností?

                    A) Nebojuješ, tak co řešíš.

                    B) Bojuješ, tak alespoň víš, proč.

                    • jIrI___  

                     Nebojuju, ale prý bych měl. Tak už několik let sbírám informace o protivníkovi a zatím to vypadá na prohranou bitvu, tzn. je lepší se do ní vůbec nepouštět :D

                     • team_daddy  

                      Víš, co se říká: „Když je nemůžeš porazit, přidej se k nim“.

                     • Mig_all  

                      „Už máš na to věk Jiri. Když jsi mladší tak si jíš co chceš, piješ co chceš a pořád oblíkneš své gatě číslo 26 a dopneš je bez problémů. Ale jak jsi už v tom věku, 24, 25, tvé svaly to vzdají, zamávají bílou vlajkou a bez varování je z tebe hnedle tlustý dědek.“

                      • Pepe72  

                       Nechci být detajlista ale 25 a vše je pořád super. Má zkušenost je stopka na 29ti.

                       • Sgt Pepper  

                        to jsem teprve začínal…stopka ve 40.

                        • Pepe72  

                         Ne ne, nahoru mužeš jít, ale do 28let dosáhneš nejvíc. Např ve 28mi když trenuješ od mala zabjehneš 800m za 1.59 a potom už ve 29ti to nejde nahoru a to nemluvim o zranenich.

                         • deleteduser  

                          Prosímtě, zkus se odnaučit ten debilní zápis čísel 28mi a podobně! To se nedá číst!

                         • Pepe72  

                          Zkus se odnaučit chytračit.

                         • deleteduser  

                          Ono se to fakt nedá číst. A sám tvrdíš, že ti čeština nejde, tak to ber jako výzvu ;)

                         • Pepe72  

                          Tohle třeba- 28mi jsem si říkal jestli to není kravina. Těch kiksu mám hodně. Důležité psaní mi dělá manželka a taky se pousmívá :-) a nechápe.

                         • deleteduser  

                          Čísla se prostě s koncovkou (až na výjimky) nepíšou, zápisy 1-ní, 50tka a podobně vymyslel někdo hloupý, kdo potřebuje pomůcku, aby to zpětně přečetl.

                         • arny71  

                          Proč by po tobě měl vůbec někdo něco číst, když je to „sdělení“ plné hrubek? Zabjehneš… To jako fakt?

                          Nejsi ochoten se ani pořádně naučit svou rodnou řeč. Překlep či chybu občas udělá každý, ale tohle je neznalost základní gramatiky ze ZŠ. Proboha, vždyť češtinu používáš pořád. Fakt ti není hloupé ze sebe dělat každý den blbce?

                          Nebo jsi obligátně „dyslektik“?

                         • Japhy  

                          +1

                         • Pepe72  

                          Takoví jako ty za mně dělaly úkoly a nosili mi aktovku. Dělali ze sebe blbce 8 let a já jim říkal kámoši.

                         • Sgt Pepper  

                          a to se chlubíš, nebo si stěžuješ?

                         • Pepe72  

                          Přeber si to jak chceš. Ohánět se na netu pravopisem je trochu frajeřina to jo, ale je to jenom internet. Na různých fórech chi na chatu si kdekdo vylévá svou depku a ukazuje na chyby druhých popř. se chovají tak jak to normalně nedokážou. Někdy je to sranda. Někdy ne.

                         • deleteduser  

                          Jak píše Jiří, každému není shůry dáno a uznat, že je někdo hloupý a neumí pořádně rodný jazyk, chce koule :)

                         • jIrI___  

                          Každému není shůry dáno…

                   • -b-n-x-  

                    Nejlepší co jsem kdy večer jedl byl rohlík s tatarkou :-)

                    Na tohle už asi tak deset let vzpomínám se slzou v oku. Kam se hrabe bageta+brie+ hrozno

                    • jIrI___  

                     Co ti brání to jíst i teď? :O Nechtěl bych se nikdy dostat do situace, kdy bych si musel zakazovat jíst něco, na co mám zrovna chuť.

                     • YuraOlomouc  

                      Tak sracky muzes pojidat az do doby nez umres. To ti nikdo nezakaze, to muzes byt v klidu, Jen musis pocitat s tim, ze jestli se dozijes vyssiho veku, tak kvalita zivota nebude asi nic moc.. Pak uz je pozde chodit za doktorama a chtit po nich, aby nejak zvratili xx let tveho stylu zivota. :)

                      • TeryPV  

                       No, ale lepší, než pít ovocně-zeleninové koktejly, hltat salát po kilech a brát bílkoviny v prášku. Pak Tě někde sundá auto a co jsi z toho života měl? Prd. Bych chtěl vidět jak naše babičky/prababičky držely nějakou dietu/zdravou stravu. Chleba ze sádlem, zabíjačky atd. A že by umírali nějak předčasně.

                       Jako ano, uvedl jsem opačný extrém, ale žádný extrém není dobrý.

                       • deleteduser  

                        všeho s Mírou, člověk je koneckonců všežravec

                       • ˘Ö˘ Krab  

                        Vůbec neumírali naši předkové předčasně, to jen průměrná doba dožití se nějak pořád prodlužuje :-).

                        Za posledních 15 let se průměrný věk mužů prodloužil o 4,2 roku, průměrný věk žen o 3,4 roku. Podle ročenky 2014 se ženy v průměru dožívaly téměř 82 let a muži téměř 76 let.

                        Za poslední století se délka života protáhla o několik desetiletí. V roce 1920 se muži měli šanci dožít 47 a ženy necelých 50 let. Za první republiky do roku 1938 se naděje dožití u mužů prodloužila na 56,5 roku a u žen na 60,8 roku. V roce 1968 střední délka života mužů dosáhla 67,1 roku a žen 73,4 roku a v roce 1989 byla u mužů 68,1 roku a u žen 75,4 roku. (zdroj)

                        • YuraOlomouc  

                         Ja to vidim tak, ze mozna se lidi dozivaji vyssiho veku, ale zato vic lidi ma tu kvalitu zivota nizsi. Prezivaji s ruznyma zdravotnima problemama apod.. Kdo by chtel zit do 90ti a poslednich 20 let se trapit? Lidi sou vic a vic zdegenerovani, protoze porusujeme to pravidlo prirody, ze maji prezit jen ti silni a zdravi. Pak se ti co nemeli vubec prezit rozmnozuji a predavaji ty zdegenerovane geny dal.. Driv to bylo asi tak, ze kdo byl nemocnej, tak umrel, kdo byl zdravej, zil kvalitni zivot treba do 100 let.

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Tamtéž:

                          V Česku se neprodlužuje postupně jen život, ale také jeho část, kterou lidé prožijí ve zdraví. Čeští muži mohou podle údajů Eurostatu bez zdravotních omezení žít v průměru déle než 62 let a české ženy přes 64 let. Před deseti lety to u žen i mužů bylo zhruba o čtyři roky méně. Zdravotní problémy tak provázejí přibližně poslední pětinu života.

                          Takže tak. A s kvalitou života může každý něco dělat, třeba si ji plynule zvyšovat doutníky, uzeným kolenem a tuzemským rumem či becherovkou při plavbě na nafukovacím člunu.

                         • TeryPV  

                          Tohle se mi ale vůbec nelíbí. Pokud bychom se měli držet toho, že přežít mají zdraví a silní, tak se vracíme zpět do pravěku. Dostaneš klackem po hlavě, byl jsi slabší, nepřežiješ. Chápu, že to myslíš z pohledu genetiky, nicméně genetickou sílu nezískáš tím, že budeš jíst zdravě. To se na mě nezlob, ale řekl jsi pitomost.

                          A jinak mluvíš jako Hitler, zdegenerované geny. Kdo určí, které jsou a které nejsou zdegenerované? Možná jsi to tak napsat nechtěl, ale napsal jsi to hodně nešikovně.

                         • deleteduser  

                          Bůh rozdělil lidi na silné a slabé, pánové Colt a Smith & Wesson toto dělení změnili :)

                         • TeryPV  

                          Dobře Ty :D

                         • Pepe72  

                          Jsi blázen .

                         • Japhy  

                          No, taková eugenika na zcela(!) dobrovolné(!) bázi není až tak úplně od věci. Kdybych podědil po předcích bechťáka nebo hemofilii, asi bych z toho úplně nadšený nebyl. Někdy lékaři doporučují docela rozumné věci…

                          Mimochodem, v druhé sérii Man From A High Castle je tohle téma docela zajímavě rozvinuté, až z toho jde mráz po zádech.

                         • Pepe72  

                          Špatně zařazeno.

                         • orm  

                          Nemas pravdu v tom, ze maji prezit zdravi a silni. Maji prezit nejschopnejsi. V tom je rozdil.

                         • deleteduser  

                          vidí to ze své perspektivy, je „zdravej a silnej“ :)

                        • TeryPV  

                         Tak si k tomu srovnej, jak postoupila medicína. Když řekneš A, musíš říct i B :) Například kdy byl objeven penicilín? A to je jen kousek skládačky.

                        • Sgt Pepper  

                         nojo, jenže tam ti snižujou ten věk dvě války ;-)

                       • YuraOlomouc  

                        Tvoje predstava zdrave a vyvazene stravy je nejak pomatena.. Jinak co ma spolecneho strava nasich prababicek s pojidanim sracek co ji treba jiri? Je takove prislovi- co by nepoznala tvoje prababicka ze to je neco k jidlu, to nejez.. Takze co by ti zbylo z pohledu te prababicky? Tuzemske druhy zeleniny, ovoce, maso, vajicka, mleko.. Polotovaru nebo nejakych sracek absolutni minimum jednou za rok pri svatecnim vyletu do mesta a chleba kterej se delal pred 100 rokama a domaci veprove neni nic spatnyho. Proste si uplne mimo..

                        • Sgt Pepper  

                         a štamprdli na zažívání…

                        • TeryPV  

                         Tak ty se tu pořád do někoho navážíš s tím, že „žere sračky“ . V Tvém podání, je to cokoli, s čím Ty nesouhlasíš. Nemám problém s tím, když někomu poradíš nebo tak něco, ale brát to co máš ve své hlavě jako středobod veškerého stravování? Z toho plynou i Tvoje hádky s Krabem. Navíc s tou představou… Obecná představa zdravé stravy se mění skoro stejně rychle jako názory politiků, navíc má každý tu představu jinou a nedá se jednoznačně určit, co je to správné.

                         • YuraOlomouc  

                          Ja mam jasno co to je zdrava strava. To je strava slozena s celostnich surovin/potravin pokud mozno prirodni kvality bez chemie apod.. Jak vidis neni zde zadne omezeni co se prirozenych potravin tyce. Opravdu je nekdo, kdo nechape tenhle koncept?

                         • TeryPV  

                          Ano, je to Tvoje představa, ne středobod zdravé stravy. Nemyslím si, že je správně, že kdokoli má názor jiný, je pro tebe diletant…

                         • YuraOlomouc  

                          Tak me rekni svuj nazor? Budeme se tu hadat jestli je zdravejsi snirska s kofolou nebo jidlo uvarene ze surovin ze zahrady/zvirat co chovas? Fakt? Jinak nikdo nerika, ze tohle by se melo dodrzovat na 100% a nebo se na to vysrat uplne. Je to proste ideal a clovek by se tomu mel priblizovat/ drzet se toho pokud mozno co nejcasteji. To ze jedu na kole a sezeru tatranku neznamena, ze to je neco spatnyho. Sedi to dane situaci. To ale neznamena, ze zrat tatranku misto ja nevim masa se zeleninou na obed bude neco dobreho..

                         • TeryPV  

                          Ale já se hádat nehodlám. Jen poukazuju na to, že to co tvrdíš Ty, je Tvůj názor, Tvoje zkušenost, ale jiní lidé to mají jinak a nejde tak Tvoje tvrzení brát jako nějakou mantru. A taky na to, že máš problém s tím, že to někdo vidí jinak. Ale nechme toho, nemá to smysl.

                         • YuraOlomouc  

                          Kdo to vidi jinak a jak to teda vidi? S tim co jsem napsal nemuze normalne uvazujici clovek nesouhlasit..

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Doporučuji přečíst si nějaké dobové kuchařky. Od Magdaleny Dobromily nebo od Sandtnerové budou pro začátek stačit.

                       • Libores  

                        Zase to to hned hrneš do extrému – salát po kilech atd…

                        A hlavně bych chtěl vidět ty babičky, jestli se tím sádlem futrovali pořád a jak často byly zabíjačky – párkrát do roka, maso v neděli, vejse, sem tam drůbež, sádlo možná častěji a jinak luštěniny a brambory. A hlavně lidi dřív neseděli celý dny v kanclu a po večerech se neváleli u televize.

                        • YuraOlomouc  

                         Ta posledni veta je dost zasadni. Jestlize cele dne jen sedis a hledis do TV, tak tvoje telo degeneruje mnohem rychleji nez nekdo, kdo se celej den motal venku kolem zahrady, zvirat apod.. Jinak sadlo apod.. se jedlo hodne, ale celkove lidi meli mensi kalorickej prijem a vetsi vydej.. Vetsina lidi vubec nechape a bagatelizuje ten dopad „moderniho“ stylu zivota na lidsky telo. Na jednu stranu je ta technika apod. pokrok, ale na druhou stranu to je tak vzdalene a neprirozene pro lidi.. Staci si uvedomit jak moc se vsechno zmenilo za poslednich ani ne 200 let. Co to je 200 let v meritku evoluce cloveka. Absolutni nic, jen zlomek sekundy. Furt se vsichni divi jak nejsou zadne poradne leky na rakovinu apod.. Nas „moderni“ styl zivota je rakovina…

                         • TeryPV  

                          Jako, že někdo kdo denně tvrdě maká, je zdravější, než ten nic nedělá ? Zase prostě extrém proti extrému…

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Zase se na to můžeš podívat tak, že rakovina s námi vždycky byla, je a bude, jen se jejího plného rozvoje předešlé generace buď nedožily nebo nebyla diagnostikována. Existuje terminus technicus „propitvanost“, která byla ve venkovských oblastech nulová, člověk prostě zemřel bez přesného určení příčiny, pozůstalí si tak maximálně mohli říct, že předčasně. Všichni se modlili, aby se umírající netrápil, dotyčný si navíc přál, aby nebyl nikomu na obtíž.

                          Náš moderní styl života je právě takový, jaký je a hlavně jaký si ho uděláme.

                        • TeryPV  

                         Ale vždyť jsme napsal, že je to vyvedeno do extrému. Nebo jsi to nečetl? Uvedl jsem to tak schválně, abych ukázal na to, že každý extrém je špatný.

                         Co je to televize? :)

                         • KAITEN  

                          chytrej monitor

                         • deleteduser  

                          s hloupým obsahem

                         • YuraOlomouc  

                          Ja myslel, ze dnes je moderni hledet na internet a ruzne filmove kanaly apod.. pres TV?

                         • deleteduser  

                          a tak jo, smart TV a VoD jsou výjimka, jinak ale telka dává většinou pičoviny

                         • YuraOlomouc  

                          Dava. Mam to jen na sport, pripadne film. Ma to 36 hodin zaznam, takze nemusim cumet na reklamy nebo cekat az neco bude. Proste se podivam do programu jestli tam byl dobrej film a muzu si ho kdykoliv pustit.. Uz bych nemohl sedet u TV jako pred 10 rokama. :D

                         • TeryPV  

                          To asi nikdo :) Je fakt, že dnes je televize už vnímána jinak, spíš jako velký monitor na konzumaci vlastního obsahu, ne na konzumaci reklam a podobně.

                        • gerrard  

                         To malo co mam od babicky:

                         • maslo nemeli vubec, to se vozilo prodat
                         • sadlem se setrilo
                         • prase bylo v zime kdyz byly zabijacky, sirsi rodina si nosila navzajem cast zabijacky aby se jim to nezkazilo, tak to rozlozili pres celou zimu
                         • v zime chleba, brambory, zeli, lusteniny, zelenina a ovoce co slo uskladnit
                         • v lete + cerstva zelenina a ovoce
                         • maso vyjimecne v nedeli na obed
                         • vsichni chlapi chlastali prvni ligu
                       • Pepe72  

                        Naše nabičky nemněly blahobyt jako my a taky nemněly éčka a různé svynstva !!!

                  • kandik psi zub  

                   do chuti se ti to asi netrefi, ale za vylozenou lahudku mam cottage s hurskou nebo jabkem po ranu…

                  • krabica  

                   A co vajíčka? I když nevím, zda je rozumné je dávat každý den…

                   • TeryPV  

                    To jo, ta já můžu moc, ale v práci si je neusmažím a jíst je ráno před tím, než sednu na kolo a jedu do práce, tak se asi pobleju :D

             • arny71  

              JJ, párkrát týdně pivko, sem tam brambůrky, občas pizza, proč ne hambáč s hranolky, však je to jen výjimečně… :D No a k tomu hromady normálního jídla… Pak to jede.

       • Světloslav  

        co by asi na tohle řekli breathariáni nebo vegetariáni ? Jistě existují nějaká obecná doporučení-máme i výživové poradce..Jenže každý jsme tak specifický ! Každý to prostě máme jinak a nejlépe je poznat sám sebe – jak funguje naše tělo-a to chce samozřejmě také trochu experimentovat a nenechat se příliš ovlivňovat trendy z komerčních „odborných“ médií …

        Takže takové rady , co by měl kdo a kdy jíst..a navíc když ho osobně neznáme -ani jeho metabolismus, životní styl, způsob myšlení..dost absurdní! Lépe je psát jen o sobě a svých osobních zkušenostech..a nedělat obecné závěry..

     • xtonda  

      Já myslím lepší jabko než tabulka čokolády nebo pytlík brambůrků.

      • YuraOlomouc  

       Delas me chute sakra.. Tuhle jsem sezral 250g baleni naplatkovaneho suseneho bananu asi smazeneho v kokosovem tuku s cukrem. Za 10 minut do me omylem spadlo 1300kcal. :D

       • Sgt Pepper  

        ona je otázka, jaká je vstřebatelnost – abys změřil spotřebu celého systému, musel bys taky měřit kalorickou hodnotu odpadu

        • Roxteedy  

         To musi bejt sichta, tohle merit :)

        • YuraOlomouc  

         Vubec nechapu co si tim chtel rict, ale ser na to. Bo tady bude zase debata na 1000 stranek o nicem.. :)

         • Sgt Pepper  

          chtěl jsem říct, že když sežereš 1300kcal, ale 800kcal vysereš, tak do tebe vlastně šlo jen 500kcal = nelze vycházet jen z informací o tom, co do systému cpeš, ale musíš započítat i to, co jde ven (ergo měl by sis změřit, kolik kalorií má tvoje hovno)

          :-)

          • lukas aka mitro  

           K tomu poslednimu…ori­entacne vy to slo stanovit skvasenim a prepalenim na alkohol:)

           • deleteduser  

            na kilo hoven…

           • YuraOlomouc  

            Nejhure stravitelny jsou tuky, hlavne ve vetsim mnozstvi a nejsem si jistej jestli tuky podlehaji kvaseni? Ty te proste protahnou a vylezou defakto v nepozmenene podobe..

            • lukas aka mitro  

             to nevim…ale kdyz tucne nejis a nafutrujes se mastnym, do par hodin seres jak racek:)

             • mr.ricardo  

              Staci byt bez zlucniku, sice uz nemas koliky, ale jakykoliv vetsi mnozstvi mastnyho te spolehlive prozene.

              • YuraOlomouc  

               No to pak je dobry s kazdym tucnejsim jidlem brat hovezi susenou zluc. Coz je v zahranici naprosto bezna vec, ktera docela spolehlive resi nedostatek zluci. No u nas kdyby ses na to zeptal dokturka, tak na tebe bude asi hledet jako na vola.. Smutny.

               • ˘Ö˘ Krab  

                A není jednodušší ta hodně tučná jídla vůbec nejíst?

                Mi připomínáš moji tchyni, která se, před tím, než se vrhla na pekáč s omastkem z husy, nezapomněla nafutrovat Febicholem.

                • YuraOlomouc  

                 Tak ze by clovek nemel zrat smazena jidla, ruzne prepalovane tuky a na posezeni kvanta zivocisnych tuku apod.. Je jasny, ale plno lidi si to odeprit nedokaze. Ale tady jde hlavne o vstrebavani vitA,D,E,K a to jde bez zluci blbe.

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  Máš konkrétní představu, co vlastně žluč dělá, k čemu je dobrá?

                  • YuraOlomouc  

                   Krome eliminace odpadu z jater pomaha travit tuky. Nebo se pletu tati?

                   • ˘Ö˘ Krab  

                    Narážíš na hranice svého obecného vzdělání, synku.

                    Odpověď na otázku, co dělá žluč má znít jinak. Pomáhá trávit tuky je správně, ale jak to dělá? Odpovědí na tuto otázku přijdeš i na to, jak je to s trávením tuků bez žlučníku a tím si také lehce upravíš pohled na vstřebávání/nev­střebávání vitamínů rozpustných v tucích.

                    • YuraOlomouc  

                     Ptal ses k cemu je zluc dobra, co dela. Na to jsem odpovedel ne? Takze mas napsat dekuji za odpoved a polozit dalsi otazku a ne ze sebe delat takoveho tutana.. Zluc pomaha v traveni tuku za pomoci zlucovych kyselin, soli a lecithinu bambulo.

                     • ˘Ö˘ Krab  

                      Sám jsi bambula, protože Ti nedochází, jak to funguje, pak Ti spousta věcí uniká nebo dává jen poloviční smysl. O emulgaci už jsi někdy slyšel, fanfaróne?

                      • YuraOlomouc  

                       Ano a co asi zajistuje tu emulgaci. Zaludecni kyseliny a lecithin. Nemam naladu si s tebou odepisovat na tema slovickareni, takze bez otravovat nekoho kdo to oceni..

                       • ˘Ö˘ Krab  

                        Ne, jde o to, proč se tuky emulgují a jestli to náhodou nějak nejde i bez toho. Nejde o slovíčkaření, ale základní principy, které Tě evidentně občas míjejí.

                        To je asi jediný důvod, proč jsi (pro mě) jen pisálek na internetu a ne úspěšný a respektovaný výživový poradce. Víš spoustu věcí, až občas žasnu, ale ještě by Ti mohly zapadat správně do sebe a dávat smysl.

                    • john34  

                     Ahoj všem, to sou věci…už je to hodně dávno co mi byl taky odebrán tento orgán, hloupej dotaz, jak bych měl teda brát vitamin E aby se správně vstřebal když sem bez žlučníku? Asi dělám něco špatně, díky všem, opatrujte se…

                     • YuraOlomouc  

                      Jak si poznal nedostatek vitaminu E? :) JInak Ecko je komplex neco jako B vitaminy. U nas se v tobolkach prodava vetsinou jen jedna forma a to jeste v synteticke podobe, takze vsechno spatne. To uz je lepsi nebrat nic, nez tu sracku co dostanes normalne v lekarne.. V zahranici uz se da sehnat fakt kvalitni Ecko s kompletni spektrem treba Bral bych to k jidlu kde mas nejake tuky. Treba rano na snidani k vajickum, kde bych pridal ox bile a neni na skodu pridavat do jidla kde mas tuky taky lecitin

                      • john34  

                       Bojim, bojim…:-), nevim, chtěl sem tomu trošku pomoct, začal sem trošku víc jezdit, do toho trošku cvičení, blázinec v práci, měl sem toho nějak dost, bolel mně celej člověk…v každym případku dík za tipy, mrknu…

                       • YuraOlomouc  

                        Vitaminy rozpustne v tucich ti urcite muzou chybet. Kor kdyz nemas ten zlucnik, ale spis bych to videl na mikroziviny, ktery jdou z tela rychleji tzn. Bcka, Ccko, horcik, zinek..

                      • jIrI___  

                       Dá se to ox bile sehnat někde v ČR? Resp. pod jakým českým názvem to hledat?

                       • YuraOlomouc  

                        Jsou e shopy, kde se preprodavaji ruzne doplnky stravy, ktere nakupuji na iherbu/amazonu a pak tady prodavaji draz, ale zrovna ox bile tzn. susenou hovezi zluc jsem nenasel.. Nechapu proc to nedela nikdo v CR. Surovina je defakto zadarmo(to same plati pro stitnou zlazu, nadledvinky apod.. Vsechno slape perfektne..), jen teda to suseni a kapslovani. Slo by to tady na dracku. Jsme proste sto let za opicema no co se doplnku stravy tyce..

                        • jIrI___  

                         Ženě to ox bile po vyříznutí žlučníku doporučil přímo doktor, ale když jsme se na to ptali v lékárnách, tak vůbec nevěděli co chceme. A popravdě mě ani nenapadlo hledat někde na zahraničních eshopech.

                        • Mig_all  

                         Proč to nerozjedeš sám, když jsi objevil takovou paradní díru na trhu…

               • Mig_all  

                To je v tabletách? Kaj se to dá sehnat?

               • mr.ricardo  

                Hm, to mi nikdo nenabidnul, ja proste, kdyz uz jim neco mastnejsiho, tak jen malou porci. Clovek se s tim casem nauci fungovat.

              • jIrI___  

               Může a nemusí. Žena ho před několika měsíci bohužel taky šla vytáhnout, přečetla si na netu co všechno špatné ji čeká a naštěstí zrovna tahle věc s mastným se nekoná. Takže klopíme smažáky, bramboráky, langoše atd. jako za mlada :D

               • YuraOlomouc  

                Kolik ji je? Pockez za 10 let.. Tady nejde o mastna hovna..

                • deleteduser  

                 Pokud tělo hned od začátku po operaci naučíš fungovat normálně bez žlučníku, tak se žádné „za deset let“ nekoná ;)

                 Nejhorší je žlučníková dieta, to je sbohem a šáteček.

                 • YuraOlomouc  

                  Aha a jak naucis jatra ukladat zluc, aby byla pripravena k traveni naloze tuku, kdyz ju nema kam ulozit, ale tece neustale do tenkeho streva? lol

                  • deleteduser  

                   Teoretizovat můžeš jak chceš, svou informaci mám z praxe od kamarádky, která byla před x lety na žlučníku a pokyn „natrénovat“ tělo dostala přímo od primáře, který jí tenkrát žlučník bral. Po operaci má 20 let a navzdory absenci žlučníku sežere skoro cokoliv. Knedlovepř, kačena, výpečky, bramboráky, langoše, všechno bez problémů. Samozřejmě s Mírou, nic se nemá přehánět.

                   • mr.ricardo  

                    To je sice pravda, ale nefunguje to tak u kazdeho. Doktor me uz pred operaci varoval, ze je to tak pul na pul, nekdo po operaci muze futrovat jak chce a nekdo musi alespon castecnou dietu dal dodrzovat. Ja bohuzel patrim k druhy polovine, i kdyz jsem zacal cca mesic po operaci na pokyn doktora testovat, tak proste mastny zrat nemuzu, jinak je mi zle a poseru se. Ale fakt je, ze mi to ani moc nevadi, ja jsem spis na sladky :) bohuzel …

                    • deleteduser  

                     Jasně, je to individuální. Jen jsem chtěl poukázat na fakt, že dogma o žlučníkové dietě neplatí všude a záleží na doktorovi, jak pacienta informuje.

                    • YuraOlomouc  

                     Dulezitej je dostatek vlakniny ze zeleniny a ovoce. Tucnyho jidla jako ruzny smazeny rizky, chipsy, tucne veprove, ruzny uzeniny apod. ktery ti nic neda, ba naopak dela paseku ve strevech a zatezuje slinivku bych se vyvaroval uplne. Max jednou denne, bych si dal jedno jidlo, ktery ma i nejaky mikroziviny u tech tuku jako vajicka, avokado, nejaky plody more, jatra, morskou tucnou rybu apod. a k tomu bych pridal par tablet tech ox bilu, pripadne muzes pridat slunecnicovej lecithin. Kdyz davas olej treba olivovej, tak je nejlepsi ho promychat s tim lecithinem, nebo treba nasypat na ty vajicka. Vetsinou to pak nedela traveni problemy..

                   • zet65  

                    Mas pravdu. Mam pres padesat a jsem 18 roku bez zlucniku. 7 dni po operaci na obed knedlo, vepro, zelo a Radegast. Doktor rikal, bud te to zabije nebo budes mit do konce zivota klid. Jo a zeru vsechno a bez Miry :-).

                    • deleteduser  

                     Místní teoretici totiž zapomínají, že žlučník s tvorbou žluči nesouvisí úzce – žlučník je zásobník, žlučník se na tvorbě žluči nepodílí. Takže záleží, kolik žluči tvoří žlučovody. A ty jde právě pěkně vycvičit, ale mělo by se to dělat co nejdřív po operaci, ne až 6 týdnů.

                     Stejně tak hovězí žluč je v kontextu s metabolismem tak trochu placebo, protože má jiné složení, než s jakým tělo počítá. Takže žluč v tabletkách uleví peněžence a organismem projede jak kulový blesk :)

                     • YuraOlomouc  
                      1. zluc netvori zlucovody ale jatra lol. Zlucovodama se zluc presouva do zlucniku.
                      2. To sis nekde precetl nebo ti to rekl lekarnik kterej to neprodava? Napr. tenhle produkt je jeden z nejprodavanejsich vubec a ohlasy na nej hovori za vse. Ja sam mam problem s mastym masem. Staci ale 1 kapsle na zacatku jidla a traveni je uplne jinde.
                      • deleteduser  

                       A to je mi novinka s těmi játry :)

                       Ale jo, už u toho psaní začínáš přemýšlet. Tak si ještě ujasni, k čemu je v tom procesu žlučník, a pochopíš, co plácáš.

                       Na dvojku snad ani nebudu reagovat. Placebo jak vyšité. Věř a tvá víra tě uzdraví ;)

                     • zet65  

                      Jj, je to tak jak pises.

            • Goob  

             Jestli z tebe lezou tuky v nezměněné podobě, nech si vyšetřit játra

          • KAITEN  

           no podle toho co obcas pise .....

          • YuraOlomouc  

           No vzhledem k tomu, ze to je opradu lehce stravitelna vec hlavne v podobe cukru a kdyz vemu v potaz, ze jinak jsem ted v kalorickem deficitu, tak telo urcite pobralo vetsinu. Jasne ze neco jineho je, kdyz clovek sezere pul prasete na posezeni, tak tam se predpokladat neda, ze by telo bylo schopno zpracovat vsechny kalorie, hlavne ty z tuku. To clovekem proste proleti..

           • Sgt Pepper  

            no a splachovat takový vysoce kalorický hovno…není to vlastně plýtvání? nedalo by se to poslat třeba do Somálska?

            • YuraOlomouc  

             Plytvaji vsichni a se vsim. Uz by to chtelo nejakou tu poradnou prirodni katastrofu, aby jsme si zase zacali vseho vazit.. :)

            • Roxteedy  

             To nevis, ze od roku 2020 smi mit dle EU tve hovno max 300kJ/kg? A dale se bude snizovat

             • Sgt Pepper  

              jako že budou hajzly z analyzátorem, před vykonáním potřeby se biometricky přihlásíš, načež ti to změří parametry hovna, odešle Babišovi a tobě to doporučí úpravu jídelníčku?

            • Mig_all  

             Aj hovno semtam bývá nutričně hodnotné? :D

             • YuraOlomouc  

              Jo podle toho jak ti funguje traveni a kolik toho zeres naraz.. JInak hovna obecne proc se asi pouzivaji k hnojeni .. :)

              • Roxteedy  

               No to je logika… podle te by byl nejlepsi hnojivo gulas.

               …pekna blbost… kytky zerou uplne neco jinyho? Nez my.

               • IndyCZ  

                No dyť jo. Nebo ty žereš ho…tuhé metabolické produkty? :-)

              • xtonda  

               Co vím, tak se k hnojení používají hlavně bobky býložravců.

              • lukas aka mitro  

               Protoze obsahuji hodne dusiku, fosforu, drasliku a jinych mineralu…v za­vislosti na podilu „slozitejsich“ organickych latek, probiha nasledny rozklad sracek i v pude…

               Zakopat hovno je jenom zacatek procesu, potrebujes aby ho neco rozlozilo – mikrobreberky. Trochu CO2 a methanu utece a zbytek je pro kyticky.

             • krabica  

              A preto ho psy žerú, je jak čokoláda… :-D

      • -b-n-x-  

       Nene, čokoláda je samozřejmě ta nejlepší základní potravina. Nedávno jsem ji na dva dny vynechal a skoro týden jsem byl v depresi.

       • Alojs01  

        Přesně! Kupuju si v Lidlu speciální čokoládu pro sportovce, Ritter Sport, na posezení dám tabulku a jak je mi fajn :-)))

   • vanderpoel  

    Ja teda nevim, nejsem vyzivovy specialista, ale co jsem tak pochopil, tak vzhledem k jeho jatecni hmotnosti a ctyrletemu sezeni na prdeli v jeho situaci takto na zacatku podle me staci aby jedl vicemene jako doted (myslim skladbu, nikoliv mnozstvi) a uz jen ten pohyb je aktivita navic, ktera povede k hubnuti.

    Ja osobne teda jim cely rok stejne, a konkretne ovoce jim vecer dost casto a rad, a v breznu mam po lyzarske sezone o cca 10 kg vic nez na konci zari po sezone na kole. Rozdil tedy vidim pouze v cetnosti a delce pohybu, plus teda kolo je aerobni, zatimco sjezdove lyzovani v podstate anaerobni aktivita.

    • Tina  

     Jeho skladbu jedálnička nepoznáme. Je však dôležitá. Taktiež sú dôležité veľkosti porcií a rozostupy medzi jedlami. Nie je však nutné vzdávať sa všetkého. Vo väčšine prípadov stačí poprehadzovať poradie jedál a dbať hlavne na skladbu posledných jedál na večeru.

    • MiKED  

     Jelikož jsem si prošel podobnou anabází, jako zakladatel threadu (ze 120 na současných cca 89–90), musím říct, že změna jídelníčku je základ.

     • exupery  

      +1…17kg dolu s minimálním cvičením, zato s upravenou stravou.

      • ˘Ö˘ Krab  

       To záleží, čeho chceš dosáhnout. Jenom pro zhubnutí nežrat stačí. Cvičením bys navíc ještě navýšil výkon, vybudoval vytrvalost a osvalil kostru. :-) Baby by na Tebe letěly! (Ale stejně bys na ně neměl, musel bys cvičit.)

       • Sgt Pepper  

        zase by byl vyčerpanej z tréninku a nepodával by výkony v posteli…

       • exupery  

        Pojal jsem to stylem „Nejdřív zhubnout, potom nabrat kondici“ :) Samozřejmě to jde spojit, ale schazoval jsem přes zimu a na jaře se hned běhalo lépe :D

        • MiKED  

         běhat/jezdit na kole se dá i v zimě… u mě to před lety vyhrál squash, který mě neskutečně chytl…

         • Sgt Pepper  

          kolečkový křeslo už máš koupený?

          • Japhy  

           Musím říct, že jsem neskutečně vděčný za to, že jsem absolutní antitalent na veškeré míčové a kolektivní sporty. Všichni fotbalisti a házenkáři v mém věku už se musí před výkonem obrňovat tejpy a ortézami a s ortopedy už si pomalu tykají. Z běžek a z bajku hrozí maximálně nějaký to rytí držkou v zemi, nějaká zlomeninka, ale při troše štěstí typicky žádné zpřetrhané šlachy a rozdrcené menisky.

  • vanderpoel  

   Jak te tak ctu, tak ti asi neporadim nic, co bys aspon netusil, ale neda mi to: hlavne nechtej zhubnout rychle. znam v okoli x pripadu, kdy drsny tlustoch rychle zhubl, pak to za rok nabral zpatky, k tomu i neco malo navic a dolu uz to v zivote nedal ani naznakem. Vahu bych taky kdovijak neresil, ostatne sam na sobe to poznam podle obleceni.

   • adam1  

    Tak,tak na byla bych se zatím vykašlal ,upravit stravu /nehladovět -doporučuji ryby,zeleninu ,ryby nic nesmažit!Ty kopce bych taky moc nehrotil ?Spíše jel na tepovku.Jak bude „hlava“ v pohodě tak to půjde jak po másle – vydržet /držím palce

    a

  • michal1968  

   No vypsal jsi to pěkně..

   Na popichovani sa vy.er..

   Jak říká starecek Pagáč..,,každý jak ten ščór,repe a repe..

   No bude to boj..

   Držím ti palce!!!

  • Pepe72  

   Taky přispěju zkušeností: více aerobní činnosti méně hladu. Proti hlad bílkovnu.

  • Roxteedy  

   Hlavne na pohodu. Pohyb min 30min a radeji mene a casteji. Pohyb kombinovat – kolo, plavani, prochazky. Bacha na klouby – beh, salovy sporty, atd nebrat. Musi te to bavit. Neni to „kura“, ale je to uz naporad.

   Nehubnout vic, nez 0.5 kg/tyden. Vazit se kazdy den rano a prumerovat. Hmotnost miva vykyvy.

   Sjed si na netu Jste to co jite. Je to zabava, inspiruje a motivuje.

   Vyhni se zazracnym dietam a pripravkum…

   • Roxteedy  

    Jo a taky mi hrozne dela dobre zeleninove smoothies nebo podmasli. Nekolikrat denne cca 3deci.

    Smoothies – do mixeru (z Lidlu za 700Kc) nahazim ruznou cerstvou zeleninu. Rad mam cervenou repu, mrkev, celer… snazim se kombinovat. Lzice lneneho seminka, trochu panenskeho oleje (oliv nebo repka) a inulin (na 4fitness za par kacek). Neni to kdovijak dobry. Ale polknu a pak uz mi to dela hrozne dobre.

   • xtonda  

    Mě ta kráva vždycky rozčílila, tak sem se na to přestal dívat. Byla to reality show, tak mi přišlo že to zbytečně hrotili aby pacient nějakým způsobem selhal a oni mu za to mohli mýt hlavu.

    • Roxteedy  

     Nevidel jsem vsechmy dily. Ale z tech, co jsem sjel, to na mne takovy dojem nedelalo.

     Je fakt, ze to co pises, je v posledni dobe vsade… akorat se hadat, utoky, jebani… asi to lidi bavi. Mne ne.

  • p@X  

   U nás v hokně začali všichni chodit k výživové poradkyni a je to na nich vidět. Furt mají nějaký zdravý svačiny, hodně Skyru…

   • Roxteedy  

    K tomu jsem skeptickej. 90% jsou podvodnici…

    • Pepe72  

     Ty jsi fakt expert: raději podpoříš zmrdy, než abys přemýšlel.

     • Roxteedy  

      Nerozumim… jaky zmrdy podporuju?

      • Pepe72  

       Podporuje afričany a neuznává Evropany.

       • Roxteedy  

        Jotaaak… hele, nenadchnul mne bubak v katalogu. Pod plnym jmenem, nikoliv nickem, jsem se hlasite ozval proti zprzneni kosteliku ze Santorini.

        Je treba resit pricinu – tj. import verbeze. Nikoli nasledek, ze se obchodnik snazi vyjit vstric v Evrope stale pocetnejsi skupine zakazniku. Obchodnik je kurva prodejna. Bylo je a bude…

        Tim to povazuju za uzavreny a nehodlam to resit na BikeForu… promin…

    • YuraOlomouc  

     No tak jestli ma ten poradce/poradkyne 18 let a ma za ukol prodavat/dopo­rucovat nejake doplnky, tak to mas pravdu. Ti patri do stejne kategorie jako ti co delaji predvadecky pro duchodce, kde jim vnucuji hrnce za desitky tisic apod..

  • blackboy007  

   V lednu 2016 jsem měl 95 kg při 184 cm za rok v lednu 2017 jsem vážil 82 kg omezil jsem příjem cukrů a jídla a za rok nehladovění jsem zhubl 13 kg a samozřejmě jezdím na kole hraju tenis fotbal hokejbal a to je recept na solidní postavu když to tak vezmu 8 měsíců v roce sportuji

  • xtonda  

   Tak hlavně pozor na ty pády, já sem si loni v Srpnu zlomil ruku → konec sezóny. Před týdnem sem si zlomil nohu, takže zase konec. Letos sem shodil 15 kg, ale teď se bojím, že to neudržím, nedokážu nějak sušit hubu když se ostatní cpou. :-)

   • Roxteedy  

    Presne z toho mam strach. Az si ze mne kamosi delaji prdel, ze sem posera. Jenze ja vim, ze kdyz mne uraz vyradi z pohybu, chcipnu…

   • Radonrider  

    tak alespon, ze se nelames zacatkem kvetna..to uz by opravdu nasralo :D

   • michomin  

    To bude těžký. Se zlomenou nohou toho moc nejde dělat a do ledničky je to kousek.

  • novas752  

   Neřešit, jezdit. vysedávánim nad bf a studiem nutričních tabulek toho moc nespálíš. :)

   • Roxteedy  

    +1

    Ja furt planoval epesni trasy a dostal se na kolo 1× tejdne. Pak sem to vzal z druhy strany. Nahradit auto kolem, kde to jen jde… do prace, na nakup, k doktorovi… na nosic brasnu, do brasny notebook, popr. veci na prevleceni.

    Moje nedavna cesta z prace (zrovna dorazily nahradni dily :) )

    • YuraOlomouc  

     Co je na tom +1? Vysedavanim u BF za predpokladu odpovidajici stravy toho spalis mnohem vic nez jezdenim a nasledovnou obcerstvovackou u piva a knedliku.. Neco jako frajeri co chodi 20 let do fitka, ale progres u nich nevidis zadnej..

     • Roxteedy  

      I tebou popisovane jezdeni je lepsi, nez zadne. Na pivu a knedlicich nevidim v prubehu hobby jezdeni vubec mnoho spatnyho. Ideal to neni, samozrejme…

     • Ricci  

      radsej sa hybat a zrat ako vysedavat pri PC bez pohybu…

      • YuraOlomouc  

       To kazdopadne. Ja jen narazim na fakt, ze pohyb ti postavu atleta opravdu nezaruci..

       • Ricci  

        to nikomu, postava atleta je z velkej casti aj otazka genov, vacsine staci ked maju normal postavu a vahu a hlavne kondicku

        • YuraOlomouc  

         Postava atleta neni otazkou genov lol. Je to otazka pohybu a stravovani se jako ten atlet a ne hospodsky povalec..

         • novas752  

          Jo, ale jsou lidi, co budou pri stejny zivotosprave proste tlusty, jini (treba ja) proste hubeni bez vyrazneho osvaleni a pak ty hubeni s osvalenim.

          • YuraOlomouc  

           Ano to mas pravdu. Cesta k te postave je pro kazdeho jinak obtizna, ale pro vsechny dosazitelna..

         • Ricci  

          mam na mysli atleticku postavu aj co sa kostry tyka a to ziadnym cvicenim prilis nezmenis, ked ma niekto siroku panvu a uzke plecia tak mu to ani svaly nezachrania

          • YuraOlomouc  

           Asi si pletes kulturistu s atletem. Plno atletu ma uzka ramena a sirokou panev. O tom to neni. Je to o decentni osvalenosti a rozumnemu mnozstvi % tuku..

        • hmm  

         Geny s proutku udělají špalek. Stačí mít někoho v rodině kdo skoro nejí a tloustne, pak pochopíte že být hubený je dar.

         • marttoni  

          Kdo tloustne, tak na svůj výdej energie jí prostě hodně, tečka.

          • Roxteedy  

           Spis dvojtecka: na tohle tema uz je mnoho set studii a zdaleka se nekonci :)

           • marttoni  

            Já myslím, že je to prosté a žádné perpetuum mobile v tomhle směru neexistuje. Je to jen jednoduchá rovnice.

            • Roxteedy  

             Velmi slozita…

            • orm  

             Muj otec, ktery je hodne obezni, ma pres 200kg, mne rikal, ze kdyz byl u lekare, tak mu lekar rekl, ze jeho telo dokaze z potravy vyzdimat vice energie nez je bezne u normalnich lidi. Prijde mne to mozne. Nema s tim nekdo zkusenost?

             ps: Samozrejme otec hodne zere a nic nedela.

             • YuraOlomouc  

              Je to nesmysl ze strany toho dokturka. Jak by tohle asi zjistil..

             • Roxteedy  

              200kg je fakt ohrozeni zivota…

              Pokud hodne zere a nic nedela, tak spis bude telo energii plytvat. Ale stale je ji dost, ze tloustne… bud je doktor hnup a nepochopitelne tatu utvrzuje, ze je vse OK. Nebo si tatik vymysli :)

              To co pises plato spis kdyz se drasticky hubne. Telo setri a uklada co muze. Takze si porad unavenej, je ti zima a tloustnes. Ikdyz jis mene, nez jiny clovek bez nadvahy. Dualedkem je tzv. JOJO efekt.

              • orm  

               Ted vynechme meho otce, to je jeho vec a delat s tim nic nechce. Ze by s tim jeho lekar tenkrat souhlasil jsem nenapsal. To bylo jen intro k otazce. Proc by nemohlo byt biochemicky mozne, ziskat z potraviny vice energie nez kolik ji ziska nekdo jiny? Evolucne mne to prijde jako vyhoda. Muzes jist mene nez nekdo kdo tu vyhodu nema. Ze zijeme ve spolecnosti, kde je nadbytek enerige v potravinach a lide s tim neumeji pracovat je neco jineho.

               • YuraOlomouc  

                Mozny to je a tech pricin muze byt hodne. Tady jde o to, ze jak na to prisel ten doktor? Proste placl nesmysl. Mozna nechtel byt uprimnej to je cele..

                • orm  

                 S tim lekarem souhlasim, mozna delal nejake testy nevim, neni to podstatne.

                 Vzpomnel jsem si, ze na osel.cz jsem par let zpet cetl nejake clanky na podobnou problematiku.

                 http://www.osel.cz/…nfekcni.html

                 http://www.osel.cz/…obezita.html

                 http://www.osel.cz/…teriich.html

                 Neni to vymluva pro tluste, vcetne me, jen problematika muze byt slozitejsi nez prijem/vydej.

                 • marttoni  

                  Problematika složitá není, v koncetračním táboře nikdo nadváhou netrpěl.

                  • xtonda  

                   Jistě, ale měl sem kolegu co byl dost vychrtlý a měl od doktora doporučeno přibrat a moc se mu to nedařilo, prostě jeden přibere snáz a hubne hůř než druhej.

                   Taky sem slyšel o někom komu doktor léčil cosi velkými dávkami tuším vitaminu B, problém se sice vyřešil, ale nabořil mu metabolismus tak, že bez změny životosprávy hodně přibral. Prostě to není tak jednoduchý jako u strojů na benzín nebo elektriku.

                   • marttoni  

                    Souhlasím, že metabolismus má každý jiný, ale stále platí co tu napsal Krab o zákonu zachování hmoty. Když komukoliv s nadváhou nastavím podmínky jako byly v lágru, tak váha půjde prostě dolů. Někomu rychleji, někomu pomaleji, ale nakonec budou všem koukat žebra.

                    • ˘Ö˘ Krab  

                     Když to takto extrémně přeženeš, tak „tlusťoch“ se zasekne a bude hubnout zpočátku daleko pomaleji, než člověk hubený nebo osvalený. Jeho nastavení metabolismu, pokud po něm nikdo nebude chtít zároveň fyzické výkony, mu může dokonce prodloužit život.

                     Ale nakonec zhubnou nebo zhebnou všichni.

                     • marttoni  

                      Extrém jsem použil jen proto, že hodně lidí svádí nadváhu na různé vrozené indispozice, geny a bůhví co ještě. Většina z nás je prostě rožežraná (včetně mě), jí sračky a plácá páté přes deváté. Pokud mám rodiče se značnou nadváhou, tak jako jejich potomek budu vypadat velmi podobně. Není to geny, ale jen proto, že se budu stravovat dle zvyklostí rodičů a pokud naprosto zásadně nezměním stravovací návyky, tak trend nemám šanci zvrátit. Věta typu „skoro nic nejím a stále přibírám“ je prostě nesmysl a ano, tlusťoch na pustém ostrově může ve finále přežít hubeňoura…ale zhubne i kdyby byla mamka H.Růžičková a taťka B.Spencer (budiž jim oběma zemé lehká).

                      • arny71  

                       Nerozporuju, jen s tím Spencerem a geny bych byl opatrný. V mládí vypadal úplně jinak.

                       On se později prostě vyžral, přesně jak píšeš.

                       • marttoni  

                        Jj, jako mladík byl i na olympiádě a Růžičková byla baletka. Takových sportovců, kteří po skončení kariery naberou je více. Vedle mne sedí kolega, bývalý sportovec a teď má postavu Věstonické venuše. Od rána tůruje mikrovlnku a tlačí do hlavy, jeho jediný pohyb je od compu na WC a pak do auta 5km domů.

                     • xtonda  

                      Jo, to se říkalo, přijde válka a tlustý budou hubený a hubený budou studený.

               • Roxteedy  

                Ano, je to tak, ze „ucinnost“ muze byt jina. I u toho sameho cloveka v ruznych zivotnich situacich.

            • gerrard  

             Az na to, ze to telo se umi prizpusobit a to tak, ze kurva dobre. Takze cim min mu davas, tim dokaze jet na min. Kdyby byllo tak jednoduche, jak pises, tak je problem obezity vyreseny.

             • KAITEN  

              +1

             • Sgt Pepper  

              a i globální problém nedostatku potravin…vždyť vlastně nejsou potřeba :-)

             • marttoni  

              Souhlasím, že tělo se přizpůsobí a začne vnitřně šetřit, ale jen a pouze vocamcaď pocamcaď. Problém obezity je vyřešený už dávno, vše je jen o tom, co do sebe nacpeš. Člověk musí od základu změnit své stravovací návyky, diety fungují jen a pouze přesně po tu dobu, co jí užíváš – po jejím skončení se vždy vrátíš na předdietní váhu + nějaký ten bonus navíc. Bez radikálního řezu ve svých stravovacích návycích nemá v podstatě člověk s nadváhou žádnou šanci nad obezitou vyhrát. Naprostý základ je strava, pohyb je až druhotný.

              • ˘Ö˘ Krab  

               Nemáš tak úplně pravdu, že pohyb je až druhotný a první je změna stravy. Změna stravy je totiž tou jednodušší a méně namáhavou částí. Zase pohyb, nad určitý rámec a intenzitu, už s sebou značnou změnu stravovacích návyků nese tak jako tak. Ze změny jídelníčku Ti metabolizující svaly samy od sebe nevyrostou.

               • YuraOlomouc  

                „Změna stravy je totiž tou jednodušší a méně namáhavou částí.“

                LOL

                Dalsi neskutecna perla tutánku..

                • ˘Ö˘ Krab  

                 Nehodit jednou týdně něco do nákupního košíku je daleko snazší, než ujet denně 50 km na kole, to mi nevymluvíš. A protože pro dnešní většinově nezemědělskou populaci platí, že co nekoupíš, to nemůžeš sníst, tak je to přesně tak, jak jsem napsal. Lulánku.

                 • YuraOlomouc  

                  Tady se jen ukazuje jak ses uplne mimo ty tutane. Vetsina lidi si neodepre sracky ani kdyz maji cukrovku, vysokej tlak jako prase apod.. ne tak z duvodu aby zhubli na idealni vahu se prober. Delas ze sebe šaška. :))

                  • Barak  

                   Je to smutný, ale musím souhlasit. Kolega v práci nadváha, vysokej tlak, cukrovka, žere prášků jak Horníček. Vždycky, když přijde od doktorky z pravidelné kontroly, na které dostane pojeb, následující dva dny odměřuje množství chleba se šunkou k snídani na kuchyňské váze, aby dodržel množství a třetí den? K snídani 3 rohlíčky se salátem, potom oběd v restauraci a večer na čínu…

                   • jIrI___  

                    Ty 3 rohlíky se salámem je jakože moc? :)

                    • Barak  

                     3 bílé rohlíky s dvaceti vlašáku jakože prasárna.

                     • deleteduser  

                      duvenblejt

                      • Žíža  

                       Souhlasím, proč tolik rohlíků? Vždyť na 20 deka stačí bohatě jeden 

                       • kandik psi zub  

                        no tvl. Za vš časů jsem si teda daval rohlik na pet deka, abych se neposral/nepo­blil :D.

                        Cili obvykle 15 se trema

                        • TeryPV  

                         Tak jest :) A po darování krve si vždy naložím 25 – 30 a pěkně čtyři rohlíčky a pěkně to zaliju sladkou malinovkou :D

                         Kdy že to jdu na krev :D

                         • gerrard  

                          Jak ten dnesni vlasak muzete jist? To je hnus co nejde pozrit. Co dnes dokazali z te smesi salamu, zeleniny a majonezy vyrobit to je katastrofa.

                         • TeryPV  

                          Vlašák nejím, dávám si ševcovský, feferonový, nebo vajíčkový :)

                         • gerrard  

                          Jo to uz je lepsi. :)