• lubosalbi

  Jezdí někdo tlumič Suntour Triair? Zajímalo by mě porovnání jeho linearity s jinými tlumiči, hlavně Rock Shox Monarch plus RC3.

  • TJK  

   Suslos ho ted jezdi… co resis s monarchem?

   • lubosalbi  

    Nedokážu na RB využít zdvih. Zbývá mi tak 1cm na pístnici. Nižší tlak už dát nemůžu, protože by to už byla hrozná žvejkačka. Sag mám 30%, tlak 160psi, vážím ve výstrojí cca 81kg. Mluvil jsem o tom i Petrem Heiníkem, je to kombinace progresívního rámu a tlumiče. Doporučoval mi tlumič Fox nebo DVO, že jsou lineárnější Rock Shox. A ten Triair se tváří jako klon Topazu.

    • TJK  

     dej tam DVO, zen chodi na Banditunepesne a jednu vlozku do negativky… snizis tlak v hlavni komore a bude ti vyuzivat vic zdvihu… hlavne chod je upne jina liga

     • lubosalbi  

      Věřim, že Topaz je dobrej, ale ta cena už moc dobrá není. Triair stojí skoro půlku, co jsem se o něm dočetl, tak si ho lidi chválí. Suntour ho pro DVO prý vyrábí, rozdíl je snad jen v tom, že DVO má měch v expanzce a Suntour píst. I střeva tlumiče jsou prý zelená jako u Topazu, foto jsem teda neviděl.

      • Goob  

       Ten měch v Topazu je super, protože se jím dá řešit posun celé křivky nahoru či dolů. Laboroval jsem na Altitude přesně s tím samým co ty: rám nastavený na nejvyšší progresi, ale protože nejezdím velké skoky, nechodil mi do plného zdvihu. Vyvložkoval jsem negativku, odfoukl trochu z měchu a jsem tam, kde jsem chtěl být.

       • lubosalbi  

        To samý jde u Triair právě taky, jen tlak vzduchu nepůsobí na měch, ale na pístek.

     • lubosalbi  

      No každopádně jsem se teď domluvil s Přemkem Tejchmanem na půjčení Triair tlumiče, tak že paráda.

     • embi  

      DVO Topaz a Suntour TriAir jsou si konstrukce podobni.

    • MlokCZ  

     Ono mnohem větší vliv než samotná progrese průběhu má negativka.

     Když je velká a má přepouštěcí kanálek více ve zdvihu, tak na stejný sag foukáš mnohem větší tlak a křivka průběhu je pak výrazně strmější i když vůbec nemusí být progresivní.

     Řešením problému je pak něco s malou negativkou. I když je otázka jestli to stojí zase za ten výrazně horší počátek zdvihu.

     Pro představu srovnání extrémů, které jsem jezdil a už tu i někde uváděl. Na stejném rámu Fox tlumič (testováno jak na starším CTD, tak na současně ježdném DPS) s malou negativkou a ten stejný s velkou negativkou (jen výměna komory), pro ten DPS:

     • komora s velkou negativkou + žádný spacer v pozitivce (tzn. nejlineárnější možná varianta), pro sag, který chci vozit foukáno 200psi, tedy velký tlak a křivka je tak hodně strmá a i když je téměř lineární, tak na doraz to běžně poslat nedokážu (ale zdvih využívám celý); tohle řešení pak chodí mnohem méně do zdvihu od sagu až cca do 2/3 zdvihu (tedy velká podpora střední části zdvihu)
     • komora s malou negativkou + největší spacer v pozitivce (tzn. nejprogresivnější možná varianta), sag ani nedosáhnu jaký chci, ale jen o něco menší, i přes malý sag na to stačí 125psi; a ani ta progrese to nezachrání a i s největším spacerem jsem to dokázal poslat na doraz (ale jen sem tam, použitelné to bylo), tohle řešení se od sagu do 2/3 zdvihu vyloženě nechutně propadá a chodí moc a zachraňuje to před chodem na doraz až ta velká progrese konce zdvihu

     Tedy to jen pro ujasnění co potřebuješ hledat. Potřebuješ tedy zejména méně strmou křivku průběh. Samotná lineariata křivky sama o sobě to řešit vůbec ještě nemusí.

     Na praktickém příkladu to už naznačil TJK, to je přesně to, o čem píšu. Tedy méně strmá křivka.

     Foxe s malou negativkou bych ale stejně nedoporučil. Sice by to vyřešilo využití zdvihu, ale počátek zdvihu s tou extra malou negativkou je bídný. To propadání v první části zdvihu bys takové asi neměl, protože bys nemusel použít pro ten rám tak velkou vložku v tlumiči a samotný rám i když má progresivnější průběh, tak to není takový extrém jako největší vložka v pozitivce (u rámu to není zprogresivnění až jen úplného konce zdvihu).

     • lubosalbi  

      No jám mám Monarcha se standartní komorou, tak že sním žádný pokusy s vložkama dělat nemůžu. S Debonair komorou si dle Petra Hejníka nepomůžu.

    • vojtechposmourny  

     Mě by zajímalo, proč tuhle kombinaci tedy RB nabízí, když ví, že to není optimální.

     • lubosalbi  

      No to mě popravdě taky

     • Goob  

      Ono taky dost záleží na tom, jak to kolo kdo nakrmí (netýká se jen RB).

      • lubosalbi  

       Mám porovnání s 5 jinými koly co jsem jezdil, tlumič vždy Rock Shox. Vždy jsem zdvih využíval. Nemám uplně ladný styl, kolo obačas schytá slušnou ránu, ale na RB stále zbývá 1cm na pístnici, tím se dá říci, že využívám cca 130 ze 160mm zvihu, což je celkem škoda.

     • goofy  

      Že by pro lidi co potřebují progresivní rám? Kámoš vozí stejnou kombinaci a zdvih využívá prakticky plně. Samozřejmě komu to nevyhovuje si může tlumič vždycky vyměnit nebo koupit rám bez tlumiče.

      • TJK  

       stejny rozdil jsem mel ja a kamos na Banditu, ja vyuzival skoro cely zdvih, on vyrazne min… reseni poradne to krmit :)

    • MirosPikos  

     Já bych to kvůli tomuhle neřešil. Protože ve finále zjistíš, že ti stejně i u DVO nebo TriAir zbyde 1 cm zdvihu. Teď jsem chvíli vozil 2 vložky v negativu a 1 v pozitivní. Získalo to oporu, tolik se to nenořilo v prvních 2/3 ale zdvih jsem užíval stejně. Teď jsem zkusmo nechal jen jednu vložku v negativní, tlak 220, bladder 170 což je minimum v rozsahu 170–200 PSI. Cestou do práce jsem pustil na placku jeden svah, málem jsem zul zadní gumu :-D A doraz pořád nikde.

     Už jsem se s tím smířil a neřeším, že nevyužívám vzadu celých 160 mm. Daleko víc mě štve, že škrtám klikama téměř o cokoliv a kdekoliv při SAGu 30%.

     Nerozumím tomu, jak někdo dokáže při SAGu 30 a méně, využít plný zdvih.

     • pitos  

      Také nevyužiji celý zdvih na Banditovi, při sagu 32% co vozím mi běžně při ostřejším ježdění chybí tak 7mm na pístnici. Také mě to vůbec netrápí, zdvihu mám pocitově dostatek a jsem raději než bych chodil furt po dorazech. Klikama/pedálem ale neškrtám nějak výrazně, což je možné dáno tím že u předchozích kol jsem měl střed níže a musel jsem si na to dávat daleko větší pozor.

      Jiný tlumič možná časem vyzkouším, nejsem ale moc náročný a ten monarch RC3 mi zatím celkem sedí.

      • vojtechposmourny  

       A co ta hranka ve zdvihu při přechodu mezi negativkou a pozitivkou? Už to nedělá?

       • pitos  

        Ta hranka tam je pořád. Celkem se s tím dá žít, při jízdě to jde poznat jen v určitých situacích které nenastávají zase tak často. Ale normální to není a takto výrazně jsem to nezaznamenal u žádného tlumiče.

      • goofy  

       Vidíš, tak jsem tu mystifikoval. Myslel jsem, že zdvih využíváš prakticky celý. :-)

     • lubosalbi  

      No každopádně ten Triair budu mít půjčený, tak uvidím jaký to bude a jestli bude mít smysl ho kupovat.

      Já s funkcí Monarchu celkem spokojený jsem, teď jsem dal do horního oka jehlový ložisko a chod je opoznání lepší než z originálním bushingem. Pridal jsem 10psi na tlaku, protože se mi to už zdálo citlivý až dost.

      • MirosPikos  

       Opravdu se tak moc zlepšil chod? Předtím ten bushing byl ok, nebo už měl něco za sebou? Já jen, jestli se mi neobjevuje prostor pro zlepšení :) Že bych taky pořídil jehly.

       • goofy  

        Jestli jsem se dobře díval, tak RS má pořád klasický a ne plastový bushing, a tam je to mnohdy hodně natěsno a rozdíl je pak propastný. Chytni ve dvou prstech trubičku co jde skrz, a pokud udržíš trubičku bez hnutí a tlumič se na ní vlastni váhou v pohodě kýve, tak ten rozdíl tam bude, ale ne tak extrémní. Pokud je tam ta trubička prakticky natěsno, tak budeš mile překvapen. :-)

       • lubosalbi  

        Fakt to je to znát, vahadlo se na horním bushingu poměrně dost otáčí. Ten originální na Rock Shox je hodně tuhej, nic mu nebylo. Na bike24.com je endurobearings za 10 éček.

        Bushing na DVO je ale jiný, tam si myslím, že nebude změna tak velká, předpokládám, že jde mnohem lehčeji než původní u Rock Shox.

       • Goob  

        Tyvole tohle přestávám číst :D. Už dlouho jsem si nekoupil žádnou kravinu na kolo… bude to tak deset minut?

       • Goob  

        Sorry za ukradení vlákna, ale když už se o tom píše: máme nějaké jehly v nabídce pro Topaz? Já jsem jen zběžně hledal a nenašel.

       • krabica  

        Mně jehlové ložisko Enduro vydrželo tak 2 vyjížďky než chytlo vakl, sice na jiném kole, ale se stejným chodem horního čepu.

       • Sistematicx  

        Je to fest znatelny. Na stejny trase mam ozkousenej jak orig RS vlozky tak Fox tak jehlove lozisko od endury.

        Ty jehlove jsou na citlivost a chod asi nejlepsi. Rozdil mezi RS teflonem a Fox s jehlou je znatelnej. Mezi Fox a jehlou uz to tak poznat neni.

        Ale porad ta jehla je poznat. Hlavne ten prechod z RS na jehlu je znat.

        • TJK  

         i mezi foxem a jehlou je rozdil… ja mam na DVO jehly na hornim oku s fox 5díl na spodnim oku

         • Sistematicx  

          Nemam teda DVO. Vozim pluskovej monarch. Ale ty vlozky mam jak ty. Horni oko jehla dolni fox. Mel jsem fox-fox na par dni a pak jsem dal ty jehly. Tam uz jsem zase takovej rozdil nepoznal jako mezi RS a jehlou.

        • MlokCZ  

         Můžeš zkusit ještě heavy duty kit z TFtuned. Mírně lepší než Fox, oproti jehlám téměř žádný rozdíl (jen neznatelně horší). Nevadí tomu čep s krátkým chodem.

         Výdrž excelentní (nejlepší ze všech řešení co znám).

         Vozím to na všech tlumičích mnoho let. Po uvedení 5-dilného Fox kitu jsem nejdříve myslel, že už bude Fox stačit, ale zase jsem se brzy vrátil k tomu kitu z TFtuned.

         • MlokCZ  

          Současný Fox kit má aspoň výhodu, že jde dobře ven. Dříve to byl trochu porod, to jsem na to musel pořídit pripravek na vylisování/na­lisování.

          • Sistematicx  

           Ano stary teflonovy bushing jde ven blbe. Ten lis na to mam taky. Kousek naradi co se neztrati a nestal uplne raketu.

           Fox vlozky rozeberu sroubovakem, tu posledni casto co je napasovana v oku.

           Ten heavy duty kit jsem videl. Za jehlu od endury jsem daval 320 kc myslim, bral jsem pred tremi lety u Sterba bike. Treti obchod kterej mel rozmer co jsem potreboval tak jsem vzal a od te doby jetej dve sezony a je v pohode. V pulce sezony vetsinou rozeberu, ocistim namazu jehlicky a tim starost konci.

      • hrota  

       Dej potom vědět, mám ho taky v hledáčku :) I když nejvíc mne láká časem zkusit nějakou pružinu.

       • MirosPikos  

        Ještě přidej do hledáčku nový Manitou Mara Pro :)

        • wilda81  

         Po zkušenostech se spolehlivosti McLeoda bych ho z hledáčku zase vyřadil.

         • mirorek2  

          asi tak… po třech reklamacích McLeoda na kole ženy letěl jak namydlený

       • lubosalbi  

        Tak pružina mě taky láká, ale. Váha je už někde, kde asi uplně nechci a cena tlumiče, který má HS a LS nastavení koprese s lockem, je aspoň 15k a za to mi to asi nestojí.

       • lubosalbi  

        V Praze v Krabcycles se dá zdarma půjčit Cane Creek, pokud by sis chtěl nasadit brouka do hlavy.

        • hrota  

         Manitou, no nevim :)) nemám s touhle značkou nějaké bližší zkušenosti, zaujalo mne to DVO a pak přišel ten SR, zatím mam Monarch Plus RC3 a jsem spokojen, možná budu laborovat s tokeny, vychází mi tak 7–10mm rezerva chodu, ale nejsem žádný letec, mám se ještě hodně co učit.

         Jinač co se týká váhy tlumiče, v soustavě jezdec-kolo je to u mne jen kapka v moři. Spíš bych chtěl jen vyzkoušet ten chod apod, pochybuju, že budu schopen ho správně naladit, je to jen nápad, abych se nenudil :D

         • lubosalbi  

          Základní nastavení ti udělají podle rámu a poradí co a jak ladit.

          • hrota  

           Žádné takové, letos už jsem do toho nasypal dost :D musí mi to alespoň sezónu vydržet a pak se uvidí :D

        • Stingray  

         Pokud jsi ochotnej sypat nesmysl za servis. A nahradni tesneni Krab samostatne neproda.

      • pitos  

       I díky tomuto vláknu jsem pořídil jehlové ložisko, dnes namontoval a rozdíl oproti originálu od RS opravdu velký. Dobrý tip:)

     • Pan.Fazole  

      v Söldenu jsem se jednou jedinkrát dostal někam ke konci zdvihu, ale praskla mi při této taškařici helma, tak nevim jestli se to počítá :)

     • TJK  

      dej 2 do negativu a zadnou dompozitivky… to pujde do zdvihu cely a jeste uberes kus tlaku

      • hrota  

       Možná blbý dotaz, ale nepřijde pak snížením tlaku zase o oporu ve zdvihu?

       • Goob  

        Možná trošku o citlivost na začátku. Já teda nepozoroval ani jedno, ale jsem zatím jen na jedné vložce v negativu (topaz). Možná zkusím i druhou… kdyby jen nebylo na mém kole vložkování takový opruz!

       • TJK  

        nevim ja nic takoveho nepozoruji… zmensenim negativky je pak potreba mene tlaku na pozadovany SAG, me tlumic peijde citlivejsi a ze vyuziva cely zdvih (mam extremne progresivni ram) takze u me s DVO jedine dobre… daval jsem 2 vlozky ale ted hsem jednu vyndal… se 2 to slo na trailu vyuzit na plno ale asi by chybela rezerva na skoky tak jsem tam jeden vratil (obrazek je orientacni z netu)

        • hrota  

         Pokud vím, tak Bandit je taky poměrně dost progresivní. Momentálně mám jeden token v negativce, další se mi tu nikde neváleji, ale asi nastal čas dokoupit a zkusit experimentovat. Skoky jsou pro mne zatím neznámá věc, tak zkusím hodit něco i do té pozitivky.

         • TJK  

          a mas RS nebo DVO ? na to mam vlozek dost… klidne nejakou venuji jinak donpozitivky nic nedavej… na co zvysovat progresivitu tlumice kdyz uz mas progresivni ram a to te bandit ma ten konec opravdu extremni

         • Smazaný účet  

          Jestli chceš vložky do Monarchu, tak jich pár navíc mám a už je nebudu potřebovat.

          • hrota  

           TJK: Mám tam teď RS, na DVO nejsou finance, když teď ještě něco pustím za ten rám hlavně. Celkově zatím na to moje ježdění myslím stačí Auron a Monarch plus bohatě. A ok, budu vlozkovat pouze pozitivku. Ještě v tom mám trochu hokej co a jak.

           mpIII: Odkud si, asi bych nepohrdl, vymenim za pivní ekvivalent hodnoty :D

           • Smazaný účet  

            Plzeň…

           • Goob  

            Jestli máš centimetr na tlumiči rezervu zdvihu, tak dalším zprogresivněním si úplně nepomůžeš. Zdvih je jako RAM: volná RAM = zbytečná RAM :D.

            • Smazaný účet  

             Já myslím, že se upsal a myslel negativku ;0)

             • hrota  

              Dneska nejsem ve formě, včera večer sem si hrál na strakáče a trochu to přepísk

              • Smazaný účet  

               :0)

              • Goob  

               Jako že jsi radil úplně v každém vlákně v tématech, o kterých nemáš ani páru, ale v každé větě bylo minimálně třikrát „na mým dirtu“? :D

               • hrota  

                Jakože sem chlastal jako puberťák :D naštěstí jsem na BF neměl ani pomyšlení. A nemám dirta :(

      • Sistematicx  

       Da se to aplikovat i u Monarchu? Mam stejnej problem. Zacal jsem to pozorovat a pri sagu 30% nedam plnej zdvih. Tak ze bych hrknul do negativu tak nejakou vlozku jestli to pomuze.

       • hrota  

        Dá, pokud máš DebonAir verzi jako já, tak můžeš dát vložky do negativky i pozitivky :) HV jen do pozitivky a klasický se nedá vložkovat. Pokud si to teda správně pamatuju :)

        • Sistematicx  

         Vim vim. Ze debon se da vlozkovat jak negativ x pozitiv. Me slo spis o tu formulaci. Jestli do bude platit i pro monarcha. Jak TJK radil Mirosovi. At da do negativu…

         Jsem se zameril na ten zdvih ted pri vyjizdce. Dva skoky v lajne, jeden dvojak 2 metry dira a druhej ctyri metry dira. A oba dva jsem se snazil naprasit na dopadu a stejne mi tam zustalo dost zdvihu.

         O te progresi banditu vim. Ale novej tlumic letos nechci kupovat (bazar leda, tam ale nic ted neni).

         Co takovej Vivid, nebyla by to taky moznost.

         • Atilla  

          Tak na dopadu dáš doraz málokdy

         • Goob  

          A když ho prorveš nějakou kompresí a hodně dole zatlačíš, jdeš do plného?

          • Sistematicx  

           Nechapu vubec ted.

          • Atilla  

           To už vuběc ne. Doraz dáš nejvíc když dášbuď někde placku, nebo něco trefíš zadním kolem

           • Goob  

            Já totiž teda nevím, jestli to u tohohle tlumiče jde, ale třeba by pomohlo otunit shim stack (jak se tohle řekne vůbec česky?).

            • TJK  

             mas DVO tak nechapu proc to resis… ten tlumic ma komprese nastavene dobre a i dobry rozsah expanze takze zbytek chovani doresi vlozkovani Pos a Neg komory…

             • Goob  

              Já to neřeším, protože jsem se (s Ronnieho pomocí) dobral nastavení, ale Sistematicx řeší ten samý problém, co jsem měl já.

         • lubosalbi  

          Dle informací přímo z RB je Vivid ještě progresivnější než Monarch

     • Lukáš_EN  

      Já vozím SAG 28% a zbývá mi 5 mm což mi přijde jako využívání celého zdvihu..

  • lubosalbi  

   Dneska jsem měl možnost testnout Fox DPX2 factory a už jsem si ho nechal. Využití zdvihu podstatě lepší a celkový chod tlumiče o proti Monarchu taky. Navíc byl za pěknou cenu, jetý půl roku.

  • Lukkis  

   Někdo nový se zkušenostmi s tímto tlumičem a jeho laděním případně?

   • TJK  

    suslos ho jezdi dost intenzivne

   • suslos  

    Co by Te zajímalo? Je to nejcitlivejsi vzduch na který jsem kdy sahal… ladis jak pozitivku tak negativku, vše je pekne znát a poznat. Na Slackjumperu jsem skončil se 4mi spacery v pozitivce. Rebound je trochu rychlejší při standart ladění – mám zaskoceno na max.

    Aktuálně je v servisu v Lumenu. Náplně, těsnění – začalo si v něm pocvachtavat. Ale už dostal řádně za uši, tak si to zasloužil.

    Pustil jsem se zpět do ladění pružiny a experimentuji zda se dobrým směrem…

    • embi  

     Kolik hodin pred servisem zvladnul nalitat? (cca) V Lumenu si reknou kolik za servis? Dik dik

     • suslos  

      Hrubým odhadem 50–60h. Cenu zatím nevím, pořad tam je :-)

      • embi  

       50h mi prijde malo i pri nejtvrdsim nakladani:)

       • suslos  

        neřekl jsem, že je to moc :-)

       • mirorek2  

        u X2 je to tak 30 hodin… :-)

        • embi  

         Heh. Přitom DPX2 je úplně jinej svět. 100+ a furt nic.

         • suslos  

          bohužel i funkčně :-)

          asi to bude podobný jako ty gumy → závodní gumy vydrží taky hovno, ale přitom jsou na jízdu prostě TOP

          • mirorek2  

           funkčně je tak na 80% dle mého skromného odhadu

           • suslos  

            no jelikož jsem kolo s DPX2 koupil tak mám drobet srovnání :-)

          • wilda81  

           Zase bych to tak neprehanel. Ano Topaz je dobrý tlumič, ale rozhodně není výrazně lepší než dpx2.

           • suslos  

            viz výše, na mojem kole – na tý kinematice určitě je… ale to je fuk :)

            • wilda81  

             Jasně. Jak si rozumí s rámem bude základ. Na vpp by chtěl Topaz tuning na daný rám. Aftermarket fox mi tam fungoval lépe.

             • suslos  

              dobrý vědět :-) já to na FSR nevyladil tak aby to nechodilo na doraz a zároven nebylo tupý jak sekera co posledních pár let chodila ostrým do kamení… Začátkem chodu a „domácí tunabilitou“ je topaz/triair dost jinde… ale zase bych ho potřeboval zpomalit – rebound zavřenej na max a snesl bych ho ještě pomalejší…

              • TJK  

               pokud vim tak se nekde na webu na zacatku chlubili tim ze na tom jde ladit shimstack… tim by asi rebound zpomalit sel

              • mirorek2  

               mám dpx2 na patrolu a x2 na insurgentu a patrol je hodně na pohodku :-) ale je to dpx2 asi tuněná přímo na rám, taky píšou v návodu, že mám vozit trochu větší sag

               • suslos  

                větší SAG se vozím na každém TR

               • embi  

                DPX2 je na Patrolu v OEM dokonce vyvlozkovan mimo tovární specifikaci:)

                • mirorek2  

                 A to jak prosím tě? Zdá se mi to dost progresivní, to jo :-)

                 • lubosalbi  

                  Na Banditu mám dpx 2 bez vložek a funguje to výborně.

                  Záleží prostě na kombinaci rám tlumič

                  • MirosPikos  

                   Chodí v plném zdvihu nebo jen 140? Noří se ve středu a často škrtáš, nebo je to eliminované? Citlivost na začátku také ok? Jen se ptám, co je to „funguje to výborně“ Hromada lidí neví jak by to mělo chodit a vůbec nepozná, jak to reálně funguje. Jestli je to nebo není v pořádku a co od toho očekávat.

                   • goofy  

                    Funguje to výborně, protože mu to sedí. ;-)

                   • lubosalbi  

                    O proti Monarch+ RC3 je využití zdvihu lepší, ale stále mám na tlumiči cca 3mm rezervu, což beru jako plus v případě nějaký velký rány. Doraz jsem zatím ještě nedal. Prodpora u prostred zdvihu taky určitě lepší. Mám factory verzi s regulací komprese v otevřeném stavu a jsem myslím na 6 kliku, citlivost skvělá a houpavost v mezích. Při přesunech po asfaltu tlumič zamykám. Při plném zavření to kolo i celkem pěkně jede, prostě o proti Monarch pro mě plus ve všech směrech.

                    Se škrtaním pedálama o zem nemám větší problém než na jiných kolech co jsem měl.

                 • embi  

                  2019, FLOAT DPX2, P-Se, A, 3pos-Adj, Trunnion, Evol LV, Transition, Patrol, 205, 65, 0.6 Spacer, CAL001, RAL001, Rezi A F M, Standard Logo

                  • mirorek2  

                   :-) co je to prosím tě dnu cr too high

                   • goofy  

                    Chápu to tak, že by se neměly tyhle spacery v tomhle rozměru používat. Hrozí prdnutí komory. :-)

                   • embi  

                    compression ratio too high

                    kompresní poměr příliš vysoký – při chodu tlumiče do zdvihu můžou nastat ve vzduchové komoře příliš vysoké tlaky.

                    • mirorek2  

                     super:-), jen jsem nevěděl dnu

                     to znamená budu se těšit na překvápko asi

                     • embi  

                      No vyjádření Foxu je, že tyhle tlumiče na Patrolech jsou na to testovány – měly by to vydržet. Nicméně životnost těsnení asi nebude veliká, případně bych asi ubral kdybych měl nad 90kg.

                      Já jsem ten spacer (modrý 0.6in^3) ubrousil o nějakých 15% – 20%.

                      • mirorek2  

                       no dovnitř jsem nekoukal ještě, ale mám s výbavou 105? kg :-(

                       mám nějaké spacery z x2, ale to asi nebude to samé co

        • suslos  

         no, o tom jsem už taky slyšel dost :) fakt takovej průser?

         • mirorek2  

          nový z krabičky cca 25 hodin poježdění… ofiko vyjádření autor. servisu, no víte pane, tak to je

          • LM  

           Máš ty repasy alespoň v rámci záruky zadara?

          • krabica  

           Kamil G. říkal něco o mizerných těsněních od Foxu, dělá si svoje kvalitnější a zatím X2 drží, ale hodiny spočítané nemám.

          • suslos  

           :-(

          • goofy  

           Nedělám si iluze, a bude to tak u všech top tlumičů. CCDB Air mi odešel vždycky ještě dřív. Pružinové varianty by na tom měly být lépe, ale taky mě už někdo strašil, že to zase o tolik lepší není. Holt kdo chce top funkci, asi musí servisovat a jsem s tím tak nějak smířený.

           • Baba-Ji  

            měl jsem kdysi CCDB Coil bez CS, měl jsem ho min. dva roky a nemusel jsem na něj sahat(nemluvě o tom, že jsem ho kupoval jetý z UK). Na Spindriftovi jsem měl CCDB Coil s CS taky dva roky, taky jsem na něj nemusel sahat (a tipuju, že nový majitel taky min sezónu ještě ne) a to je u Propainu tlumič umístěný podle mnohých na dost „nebezpečném“ místě. Tož takové jsou moje zkušenosti s dvěma tlumiči

            • suslos  

             Já neměl problem ani s inline coilem ani s velkým bráchou zatím :-) ale na roky to ještě nemam

            • goofy  

             jako já si taky doufám, že to snad tak horké nebude. Obecně se více sypou ty vzduchové varianty.

           • kesu  

            CCDB AIR cs mám nějakou první verzi a chodí už roky bez repasu, sice to nemá desetitisíce km, ale tisíce už určitě. CCDB coil mi začal zlobit jednou po repasu, uvolnila se pístnice. Jinak repasuju po dvou letech, řekněme 40–50 dnech v bikeparcích. A taky nic.

            A o CCDB air IL se mi mluvit zatím nechce :(

            Ale štvete mě s tím X2 floatem, to je to fakt taková bída? Chtěl jsem ho na Levo?

            • wilda81  

             ad X2) Pokud koupíš 2019+ ročník, tak už by měl být přepracovaný.

             • TJK  

              tak on kdyby koupil DVO nebo Triair tak by mu imho na Levo fungoval .. ale kdyz Martin ma krajni odpor k jedne nejmenovane znacce tak ma holt smulu :-)

              • kesu  

               Jenže Topaz pokud to chápu správně NEMÁ nezávislou vysoko a nízko rychlostní expanzi. A bez toho tlumič chodit správě nemůže. Nemluvě o tom, že je to třeba i správně nastavit, což interně dělat nehodlám. Takže na výběr je CCDB, kterej mi vybouchl a pak FOX. Otázkou je, co Ohlins..

               • TJK  

                tak myslim ze LEVO nebude daleko od Stumpa co ma Suslos a na nem oboji chodi dobre.. a imho jak DVO tak SR maji vnitrni komprese nativne nastaveny docela dobre.. resp. imho rozhodne lepe nez RS

                • kesu  

                 Ten RS je fakt průšvih a jednak je to tupý ale hlavně v malých nerovnostech se to vrací pomalu, ale z velký komprese to pak kopne, jako by to ani nemělo tlumič. Navíc to nechodí celej zdvih.

                 Každopádně já nejdřív zkusím vyměnit vidli (Mezzer) a pak uvidím co tlumič.

                 • goofy  

                  Mezzer může být dobrá volba. Když jsem teď sháněl vidlici, tak jsem se díval, jestli už není dostupná, ale zatím nic.

                 • Baba-Ji  

                  tak na tu vidli jsem hodně zvědavý

                  • MirosPikos  

                   Metoo

                   • TJK  

                    mí nou :) ja se asi pudu zabit protoze sem po par vyjizdkach vymenil X2 za iL Coil s ted nejspis pude 36ka za Helm Coil :) ale jako tesim se ne ze ne :)

                    • goofy  

                     :-D :-D :-D

                     Pak poreferuj rozdíly Helm Coil vs 36. Citlivost předpokládám bude plus u Helmu, ale spíš pak jak na tom bude chod.

                     P.S.: levněji by tě to vyšlo, kdyby jsi vyměnil X2 Float za DHX2 :-D

                     • TJK  

                      zatim jsem na vymene tlumice nic neztratil takze to vyslo velmi levne :-) u Helmu netusim ale co jsem ji zkousel na parkaci tak to zasadni zobacka neni ale fakt je ten ze ten prubeh zdvihu je fakt jiny a co mam info od pilota z prvni ruky je potreba ji nakladat :-D a ma vybornej ficuru Autosetup HSC .. o tom se nikde moc nepise :-)

                      • goofy  

                       Hmm… Tak to nevím jestli bych chtěl. Maruna byla moc pěkná zobačka, ale aby se využíval plný zdvih, tak tomu musel člověk fakt dávat, a to na tu mojí turistiku bylo až zbytečné. :-)

                       • suslos  

                        stačí vypnout HSC a jsi na celém zdvihu :-)

                        nebo jít s tvrdostí pružiny dolů a dotáhnout komprese – to jsem chtěl zkoušet já, ale uvidím jestli mě k tomu TJK vůbec ještě pustí :-D :-D :-D

                        • TJK  

                         vsechno zalezi na tobe :-)

                         • suslos  

                          víš jak to je, pokud bude motorka na 170… tak se ledy pohnou :-))) jinak nemám moc důvod :-D

                         • TJK  

                          vsak proto to pisu :) takze pekne v klidku a uvidis sam ;)

                        • goofy  

                         Jasné. Tak to je pak pohoda. Maruna měla štelovatelnou jenom LSC a HSC byla napevno a byla dost na tvrdo. :-) Pro tebe asi vcajk, ale prě mě turistu to už bylo u dost vyjížděk zbytečné. Ale zdvih držela perfektně.

                         • suslos  

                          já se toho bál, že to prolítne zdvihem a bude to lineární a nebo, že zůstane vyset ve zdvihu zatlučená jako starší RS – ale tam ta pružina je prostě živější. A při tom tvrdším ladění je to fakt bomba :-) na druhou stranu tam vozím tu 90kg pružinu

                      • suslos  

                       citlivá je, né že ne :-) ale průběh není máslo – na to, že je to péro tak drží ve zdvihu skvěle

                       a propro, já mám vidlice dvě, tak si jí klidně můžeš půjčit pak :-D

                       autosetup HSC je pro vyklepané ruce :D nahoře to ještě držíš v plnejch, po 5ti minutách už je to horší, tak se Ti to snaží ulehčit :-D no a 10min trail/RZ dojíždíš s rohlíkem :-D

                       • TJK  

                        tvl.. si nerikal ze mas 2 :-DDD

                        noj inak uz sem naladeny.. takze jakmile bude odKrabovana tak to musime nejak doladit :-D

                    • wilda81  

                     A sladění pístnic je v háji. Na tom nemůžeš ve dne vyjet!

                     • TJK  

                      tak vsechno cerny a hodne zlaty :) to pude :-D

                      • suslos  

                       a modrá pryč a stříbrná in :-D

                       • TJK  

                        to ne… nejak se to spolu pomlati :-D

                        to bych musel prodat kola, brzdy, prestavec a kliky … :-D

                        • suslos  

                         no a? :-D

                         … no nevím s tou modrou :-D :-D

                        • suslos  

                         BTW kola máš stejně v rozkladu, brzdy prodáš v klidu, představec je v tom zanedbatelný… takže jediný problém jsou ty kliky :D a nebojím, se, že by jsi z nich stříbrný neudělal :-D

                         • TJK  

                          kola se skladaji znova :)

                          misto brzd nevim co jinyho :)

                          forbec jde udelat do ravu jako kliky :-D

                         • suslos  

                          a už na stříbrných hydrách? :-P

                          no stříbrné V4řky? :D

                      • goofy  

                       Počkat. ty máš zase nový rám? :-)))

             • embi  

              Prdlajs, je tam X-ring misto O-ringu, a prej se to kazí stejnak.

              • wilda81  

               Do detailu jsem to nezkoumal, ale půjde to najít na webu v rozkresech dílů. Každopádně ten tlumič předělávali víc. Kromě samotné hlavy se měnily i průměry některých dílů, proto taky nejsou díly kompatibilní mezi ročníky. Dal se koupit i upgrade kit, ale stál nesmysl.

               Každopádně můj X2 na Traceru funguje a drží. Teď když jsem to napsal, tak se ale určitě posere taky :))

    • Lukkis  

     TJK mi ho doporučil na Bandita za monarch plus debon Air místo pružinového co jsem myslel, že by tam mohl nějaký sedět. Tak sosam info než ho objednám… Zkušenosti v provozu no a potom to ladění. S tím nemám bohužel vůbec zkušenosti a v podstatě ani nevim kde sehnat ty spacery tedy pokud nejsou v základním balení třeba. To však nikde neuvadeji. Tak nevím jestli z kupkola přijde nějaký oem nebo krabice se vším všudy. Budu vděčný za jakékoli poznatky, rady, tipy… Jakou ladiš pružinu?

     • suslos  

      Na Bandita, pokud neresis váhu/jezdivost kola je pružina super – protože Bandit má velkou progresivitu

      Volume spacery v něm vozim z rockshoxu, kamos tam má nastrihanou duši, funguje obojí.

      CCDB coil cs… tocitek je tam moc a těch typu nastavení taky… vtipný jak je to závisle na trati a povrchu :-) to mě moc bavi

      • TJK  

       blby je ze bandita ma dost bidnou kinematiku pro slapani… tzn. koupit jakoukoli pruzinu bez CS nebo Locku bude trosku utrpeni uslapat.. to je fakt a bida je to i se vzduchem… zase na druhou stranu to chodi v teenu fakt hezky

       • suslos  

        Kupovat tlumič na takové kolo bez locku je blbost, to je jasný… dokud to není vpp nebo dw Link je packa potřeba skoro vzdy

      • Lukkis  

       Ten CCDB má kámoš na reginu a celkem dost si ho pochvaluje… To je zas trochu jiná cenovka :-) Měl tam obyč monarcha a nebyl s ním spokojen, ale říkal mít tam toho monarcha co mám já, tak to asi nemění. Mi ten monarch přestal prostě nějak sedět a chtěl bych změnu… Jen jsem už z toho trochu jelen co tam dát nakonec.

      • Lukkis  

       Váhu dnes už nějak moc neřeším… Právě proto mě to zajímá a sbírám informace od zkušenějších. Jaký je v zásadě rozdíl ve funkčnosti CCDB coil cs a CCDB coil il? Mimo teda váhu, expanzku a cenu :-) Možnosti nastavení to má stejné.

       • Baba-Ji  

        dle informací některých zdejších majitelů obou tlumičů mají trochu jiné rozsahy nastavení, takže „úplně“ stejné nejsou

       • Zdendyš  

        Od zkušenějších… na internetu :))

    • Sistematicx  

     Kdo krom Lumenu umi udelat na ten tri air servis. Mam ho taky objednanej a jak to ctu tak do konce roku si necham jeste Monarch jak zalohu.

     Ja nenasel ani poradnej rozkres nebo nahradni tesnici sadu. Ani na strankach suntour neni sada vedena. Jesi je v tom 5 krousku a je to vsechno…

  • Sistematicx  

   Tak necekal jsem skoro az montazni baleni. Ale jsou k tomu vlozky v okach tak treba mi budou pasovat na muj rozmer.

   • mirorek2  

    tak kup dvo s kufrem na pistoli za dvojnásobek :-)

   • MirosPikos  

    To jsem celkem čekal, viz. jak říká Míra. Dali k tomu alespoň ty plastový bazmeky? (spacery) Nebo budeš improvizovat. Šup tam s tím a dej vědět jak to chodí.

   • MirosPikos  

    To jsem celkem čekal, viz. jak říká Míra. Dali k tomu alespoň ty plastový bazmeky? (spacery) Nebo budeš improvizovat. Šup tam s tím a dej vědět jak to chodí.

    • chemik_mara  

     Spacery k tomu nejsou…

    • Sistematicx  

     Navod v Aj jazyce

     Navod v cestine nekdo blbe zabalil a misto k tlumici je navod na vidlice.

     Ale je potesujici ze jsou k tomu vlozky v okach v rozmeru na bandita.

     Nevim teda jesi je pro ne dela fox nebo kdo ale jsou 5 dilne a cep je asi nerezovej.

     Spacery nevim jestli neni neco uvnitr.

     Kdyz chci stahnout hlavni komoru musim vypoustet tlak i z, jak se tomu rika si nemuzu vzpomenout, toho maleho kanistru kde ladim ten tlak krivky?

     • TJK  

      Vlozky jsou stejne jako DVO a ty mi prijdou stejne jako FOX.. resp. jsem mezi nimi nenasel zadne rozdily… funguji velmi dobre a hlavne se s nima dobre dela rukama

      uvnitr stopro nic neni, tlumice chodej prazdny.. DVO ma takovy mlecny plastovy krouzky a imho to bude tady stejne

      z expanzky nic vypoustet nemusis.. to je samostatna komora.. staci jen vypustit vekou a stahnout hlavni komoru dolu… pri nasazovani bacha na tesneni a dobre namazat

      • MirosPikos  

       Raději doplním. Je třeba stáhnout okrouzek než začneš stahovat tu plechovku. Píšu to proto, že jsem na to jednou zapomněl.

      • Goob  

       Jenom bacha na jednu věc: vyrovnávání tlaku. Poctivě při upouštění projeď pomalu přes 30procentní sag sem a tam, jinak ti negativka po vypuštění zatáhne pístnici a blbě se s tím pak pracuje.

       • Sistematicx  

        Tohle se mi deje i na monarchu. Pri vypousteni se pistnice zatahne dovnitr. Sundam komoru a pak pri tlakovani dam jen par psi abych to dostal do ramu a pak tlakuju a postupne musim propruzit aby se ty tlaky srovnali. Tady je to teda stejnej pripad.

  • Sistematicx  

   Tak TriAir v ramu.

   Dal jsem momentalne sag 30% coz je 19mm zanoreni, uvidim pri projizdce. Tlak cca 210 psi v hlavni komore. Do negativky jsem rovnou dal jeden krouzek co mi zbyl z monarchu (vic jich nemam).

   A pod pist jsem mrknul a je tam 190psi (nechal jsem co bylo fouknuto tovarnou).

   Rebound mam uplne utazenej (nejpomaleji) a klidne si troufnu tvrdit ze jeste bych mnohem rad utahl vic. Oproti monarchu zde neni rebound skoro poznat.

   S timhle utazenim bych byl na monarchu tak nekde ve ctvrtine otaceni.

   Triair ma hodne rebound hodne posunutej. Rozdil mezi pomale x rychle velmi maly.

   Packa komprese ale zase znatelna mnohem vic. Na pedal je to dobrej beton, zase srovnam proti monarchu.

   Z toho reboundu jsem trochu v rozpacich, jesi mi to nebude moc strilet pod zadkem. Mam radeji trosku pomalejsi navrat.

   Jo a oka maji stejnej rozmer jako fox a rs, takze neni problem s vlozkama. Pasuji tam jak 5 dilne fox tak obyc rs a jehlove lozisko od endurobearing taky.

   • embi  

    Měl by jít přeskládat shimstack ne?

   • wilda81  

    S rychlostí reboundu jsem u DVO bojoval taky. Já měl na vpp ale tuším opačný problém.

   • MirosPikos  

    Na Topazovi rebound úplně v pohodě. Vozil jsem ho dost utazenej a nedalo se moc skákat. Povolil jsem mu a už je to ok. Tedy rozsah mám takový jaký potřebuju a reálně využiju. Můžu mít ještě rychlejší i pomalejší než potřebuju.

  • Sistematicx  

   Prvni test TriAir dnes.

   Presun asfalt. Hodne velka aktivita tlumice, nepropada se ale je citit jak pracuje.

   Zamknuti komprese, tlumic citelne ztvrdne a Bandit jde citelne za pedalem. Dupani ze stoje je taky lepsi. Komprese je zde vic znatelna.

   Trail mod. Hodne pekny. Pocatecni citlivost na drobne nerovnosti velmi dobra.

   Do vzduchu jde kolo ted mnohem lip. Na odrazech je citit opora ve zdvihu (proti monarchu ktery se v momente kdy mel podrzet se propadl a ne zrovna idealne se mi odrazelo) takze je to mnoem prijemnejsi. Dopad hodne sametovej. Prubeh mi prijde pekne linearni. Rezervu na pistnici jsem mel dnes 8 mm do konce pistnice. Fotka je pro projeti prvniho kola trailu, pocitove bych to ve vetsim bordelu, nejakej rychlej rock garden mohl jeste posunout vic do zdvihu. Pak jsem to dostal jeste vic do zdvihu. Trail teda nebyl vubec rozbitej. Takze jen mensi dvojak, jeden drop a jeden mensi skok.

   I tak jsem se stim snazil prasknout o zem co to da.

   Celkove je pro Bandita tento tlumic hodne dobrej. Proti Monarch Plus e to znatelne lepsi a jsem spokojen.

   Jeste by me zajimalo co se vlastne stane kdyz prifouknu tlak do expanzky…? Momentalne mam v expanzce minimalni tlak co je predepsanej neco kolem tech 190 psi.

   • Goob  

    Celá křivka se posune nahoru.

    • Sistematicx  

     Jak pro blbca prosim.

     Pridam tlak a tim se zvetsi tlak na olej a upravi se rychlost odskoku a brubeh tlumeni. Pocatecni sila potrebna na oddrh se taky upravi? Pak to nebude takova zehlicka jako?

     A nebude to pripadne tolik propadat do zdvihu?

   • TJK  

    dej si jednu vlozku do negativni komory a pujde to jeste o kus vic vyuzivat zdvih

    • Sistematicx  

     Jednu uz tam mam danou. To usem udelal jako prvni. Zkusenosti z Monarchu kde jsem vlozkoval taky negativku

   • MirosPikos  

    Kolik foukáš a kolik vážíš?

    • Sistematicx  

     210 psi hlavni komora

     190 expanzka

     Sag 30% (19mm cca)

     Vaha 89kg bez vystroje. Vim ze vych to mel foukat s vystoji ale to by byl vetsi tlak zrejme a pak uz bych mohl teoreticky mit problem s vyuzitim zdvihu. Ted mi to neprijde jako nejaka zvejkacka.

     • TJK  

      tak dej jeste min jednu vlozku do negativky.. nebo klidne 2 a pripadne dovlozkujes jednou pozitivku… s timhle se da hrat.. ja jsem s DVO docilil temer uplne plneho vyuziti zdvihu na G13 (predtim vetsinou na monarchu chybelo 8–10mm na pistnici)

      • Goob  

       Hele, to mě zajímá… já jsem skončil na třech vložkách v negativce, máš nějaké zkušenosti, když k tomuhle přihodíš ještě do pozitivky (pořád řešíme to samé, jen na jiných rámech: superprogresivní konec – nevyužití zdvihu)?

       • TJK  

        normalne tim upravis pomer negativka X pozitivka a uz to po dorazu chodilo… tak jsem pridal jednu vlozku do pozitivky… jde o to ze upravou negativky se mi snizil potrebny tlak na mensi SAG a nezabijelo to citlivost na zacatku… ale ja to mam nastavene tak ze povetsinou jezdim nekde na 80% zdvihu a tu rezervu mam jen na traily se skokama nebo do parku na jested… ted uz teda nemam.. ted jedu na pruzine a zase jsem na zacatku ladeni jen to je jeste o dost slozitejsi :-D

        • Goob  

         To mám přesně stejně, ale připadá mi škoda vozit devadesát procent času tlumič naladěný na něco, na co na aktuálním trailu nedosáhnu. No kdyby tady někdo půjčoval na test nový Jade X (za předpokladu, že ho teda narvu do rámu), asi bych taky zkusil péro.

         • TJK  

          tam to ale bude stejne.. jen neuvidis krouzek na pistnici :-) proste tam das pruzinu ktera bude vyuzivat zdvihu treba ze 70–80 procent a zbytek ti zustane rezerva… imho bys proste musel dat velky tlumic s vsema kompresnima okruhama jako treba X2 a proste si kdyztak pritahnout na velky veci HSC… jinak to bude porad stejne… ale me to prijde naprosto vpohode.. ja teda to uplny vyuzivani celyho zdvihu porad a vsude nevidim jako uplne idealni

          • Goob  

           No, nebude to stejně v tom, že to péro bude lineárnější než vzduch. Já vozím kostku ride9 na slack-heavy, protože když ji dám na full slack (což mi geometrií vyhovuje nejvíc), ta stavba je tak progresivní, že se při svém prasečím stylu jízdy nedostanu na poslední centimetr zdvihu tlumiče při 30% sagu. Jasně že tady je problém v jezdci, který neumí tomu kolu naložit, no.

           • TJK  

            tenhle problem bude ale pritomen vzdy… nejlip se s tim smirit nebo vic vyvlozkovat negativku :-D

      • Sistematicx  

       A co mi pak resi tlak v expanze. Kdyz tam fouknu vic. Tak to bych musel vlozkovat znovu rim ze pridam dalsi vlozky protoze posunu nejakou krivku?

       Aktualni rezerva na pistnici byla tech cca 9mm.

       Coz ale ted nemam kde poradne ozkouset. Testoval jsem na znamem trailu kde mam odzkousen monarch a ktery mam najety. Prilezitost budu mit pristi tyden to poradne ozkouset.

     • MirosPikos  

      Tak to máme naprosto stejné. Až na ty vložky. Mám tam snad 3. Ale stejně nevěřím, že bych někdy udělal doraz. Neudělal jsem ho ani když jsem zlomil rám :)

  • Sistematicx  

   Osvetlil by mi nekdo co se vsechno ovlivni nebo jak se projevi ta zmena tlaku v expanzce. Na banditovi ten tlumic fak chodi krasne nejak nemam teda potrebu tam jeste neco vic ladit. Nicmene me to zajima.

   Odpoved posune se cela krivka mi kulove rekla…

   Dikec

   • suslos  

    ovlivňuje dost začátek chodu – tzn. u mě na stumpu je cítit rozdíl v začátku – jak odtrh tak první řekněme jeden dva centimetry…

    zkoušel jsem jak 180psi, tak 220psi tak 240psi → zůstal jsem u 220, ale rozdíl mezi 220 a 240 jsem nepoznal, tak jsem tam jen nechtěl mít max

    • MirosPikos  

     Obávám se, že tahle odpověď nebude stačit. Větší tlak tedy znamená co? Větší citlivost?

     • suslos  

      Menší citlivost

     • Goob  

      Jestli je to stejné jako u Topaze, jako že si myslím že ano, tak posune se celá křivka nahoru či dolů je myslím dost jasné.

      Takhle nějak jsem to viděl nakreslené a popsané.

    • Sistematicx  

     Takze velkej bordel. Sutry skoky fouknu vetsi tlak.

     A na tekneme nejakej hladkej trail kde je nejaka boule mensi ale neni tam rozvyta sekce necham mensi ay to zehlilo.

     Jde mi o prakticke pouziti, jak je to vlastne mysleno od vyrobce.

     Jasne ze zalezi na preferencich jezdce ale sunturou to nejak mel namysleny ze to muzes na kazdou trat doladit.

     • Baba-Ji  

      mas to nejake propletene – na hladky trail chces zvysit citlivost? Tam to nepotrebujes, kdyz je trail hladky ;).

      Velke skoky a hladsi traily (typicky airlajny a skákavé bajkparkové lajny) – můžeš snížit citlivost tlumiče a zvýšit zároveň progrsivitu. U rozbitých trailů naopak právě potřebuješ tu citlivost… ;)

      • Sistematicx  

       No vsak…mam to naopak no.

       Hladkej flow trail. Jump lajna, cisty dopady dam do expanzky vyssi tlak.

       A velkej bordel. Rock garden, sutry, dropy rychle za sebou. Vyroletovanej trail tak mensi tlak?

       Ted treba na x-line saalbachu to bralo neskutecne. Nejsou tam takovy posilaky. Ale v leogangu to jsem potkal doraz a tam by to chtelo vetsi progresi ke koncu. Jen o malinko. Resil by to teda vetsi tlak do expanzky.

       Jenom kvuli dvou jizdam se mi to nechtelo nejak resit, nicmene pro priste abych vedel.

       • Baba-Ji  

        vetsi progresi na koncu resi primarne vyvlozkovani pozitivky

        …takze idealne nizky tlak v expanzce a vyvlozkovana komora > citlive na zacatku a progresivni na koncu (idealne vyzkouset vhodnou kombinaci tlaku v expanzce + pocet vlozek v pozitivce)

        • Sistematicx  

         To s tou progresi na konci je mi jasne. Ale u Bandita se tu obecne resi velka progrese ramu a vsichni hledaj linearni tlumic. Coz s timhle suntourem je vyuziti mnohem lepsi. Ted jak to mam mi to dost vyhovuje. Ale slo mi o to co a jak na ruzny trate teoreticky nastavit aby bylo dosazeno v podstate maximalniho vykonu a potencialu ramu.

         Hlavne co s tema tlakama v expanzce.

         Coz uz tak nejak chapu a je mi to uz jasnejsi.

  • Sistematicx  

   Tak jsem tlumic radne otestoval.

   Lze jen doporucit. V expanze zakladni tlak 190psi myslim. Hlavni komora viz nejakej prispevek vyse.

   Jeden token v negativce.

   Celkove vyuziti zdvihu na cca 90%.

   Jednou jsem klepnul doraz na dropu v Leogangu s tim ale ze jsem dal doraz i na vidlici takze dopad jsem nedal uplne sametovej na poprve. Druhej pokus uz byl tlumic odhadem tesne pred dorazem podle gumicuy na pistnici.

   Parkrat jsem zaznamenal pocit propadu v chodu. Ale jen minimalne asi trikrat.

   Stabiliba projevu i na konci dne porad vyborna. Proti monarchu kterej toho mel dost uz po par hodinach. Tohle litalo neskutecne stabilne.

   Na Bandita lze tento tlumic doporucit.

  • Smazaný účet  

   No tak jsem se rozhoupala a koupil taky. Kua uz sem komplet na suntouru to jsem necekal. A jen sonduju jestli by nekdo nemel zajem o Fox DHX rc2? servis na jare u KGB. Asi uz mi bude nanic a at se mi trosku vrati investice. jinak roztec 200×57.

  • Smazaný účet  

   Kde sezenu ty tokeny na ladeni komor? ani pres topaz se mi nedari ,asi neumim hledat. dik

  • Smazaný účet  

   Neni ta pistnice trosku kratka? ma to byt 200×57. Vzdyt bych na dorazu musel tu gumu srolovat.dneska jednou projety.

   • Sistematicx  

    Mam dojem ze kdyz jsem vyfoukl tlumic abych ho dal do ramu tak lehce zajela pistnice. Ja mam 63mm zdvih pustnice a merim tam necelejch 63.

    A doraz ma fakt hodne na koncu. Kdyz jsem minulej tyden trefil doraz tak gumicka spadla z pisnice.

  • Smazaný účet  

   Tak me napada, topaz ma prodejne servisni kity. To by mohlo sedet na triair ne? Lumen ma stejne prd.

   • lubosalbi  

    V Lumenu mi říkali, že s díly na servis nebude problém, když jsem chtěl tlumič kupovat

    • Smazaný účet  

     tak na eshopu ani v tech spriznenych webech, jsem nic nenasel. Asi leda na objednavku uvidime no, az bude potreba.

    • wilda81  

     Klasika, slibem nezarmoutis. A pak jsem musel kupovat dily na Slovensku.

     • Hnoj  

      Blbost. Lumen má na TriAir všecko. Cos sháněl a neměli?

      • wilda81  

       Zkušenosti s blbymi stiraky na Aurona pár let zpět.

       Edit: tak bylo to přesně 11/2016. Stejně tak dily do patrony. Tenkrát jsem potřeboval nějakou matku.

      • Smazaný účet  

       na tak treba ten servisni kit potom teda maji, leda na zavolani asi. Protoze verejne nic. Na topaz jde koupit normalne na eshopech.

  • Maran1  

   Ne, tohle vlákno jsem neměl číst :D

   Mám doma rám od RB 675 s Monarchem Plus RC3 a po přečtení jsem dost nalomenej zkusit něco jinýho. Fakt je to takovej rozdíl? Ještě jsem nejel 675 a tak, jestli není zbytečný pokukovat po jiným tlumiči.

   • suslos  

    To asi zbytečný je :-D

    • Maran1  

     Dík, to jsem chtěl slyšet :D

     • suslos  

      Příjezdu, vyzkousej. Každému vyhovuje něco jiného. A s přibývajícími zkušenostmi není TriAir žádná výhra.

      • Sistematicx  

       Tak cetl ksem ze mas zkusenosti ze moc nedrzi.

       Ja teda zadnej problem zatim.

       A to sel dvakrat nadoraz. A ne jen nejaky lehky tuknuti. Ale fest rana.

   • TJK  

    moje zkusenosti jsou takovy ze s Topazem chodi suprove a triair by mel byt funkcne temer shodny, sle ja to uz tak stavel s monarch na tom vubec nemel, tzn. primlouvam se k tomu co pise Suslos, neresit, jezdit a suz budes mit pocit ze potrebujes neco jineho a budes vedet co a jak, tak mozna premyslet o vymene…

    • mirorek2  

     za pružinu :-)

    • Maran1  

     jop, vidím to stejně. Díky

     • pitos  

      Mám na Banditovi s Monarchem odjetou zezónu. Během ní jsem si pohrával s myšlenkou že tlumič vymění, vyzkouším jiný ale pravděpodobně bude Monarch zůstávat, jsem s ním celkem spokojen. Jediné co jsem vyměnil jsou ložiska do tlumiče za jehlové, tu změnu určitě doporučuji.

      • wilda81  

       Jaký typ a jak dlouho ti vydrží bez vaklu?

       • Sistematicx  

        Enduro bearing mam od cerven 2018 v hornim oku. Stale bez problemu.

        • wilda81  

         Takhle dlouho mi bohuzel vydrzi max na polici. :(

         • Sistematicx  

          Cca 1500km najezd.

          Z toho narocnejsiho jezdeni 9dni alpy, 20 dni rychlebske a nespocet dni lokalni trail.

          Dvakrat za rok je rozeberu, ocista namazat slozit. Nejakej vakl malej tam je uz od zacatku. Kdyz vemu za tlumic a krouzim s nim tak je citit jak se to v tech loziskach malinko pohybuje. Beru to jako vlastnost, jelikoz mi to delalo i na druhem kole kde jsem nove loziska.

         • Atilla  

          Taky daly tak týden, zlatý fox polymer

       • pitos  

        Endurobearings ve vrchním oku někdy od léta a zatím bez vůle. Dole jsem ho dal později také a po cca 2mesících jemná vůle, budu tam tedy dávat něco jiného.

      • Maran1  

       Dík, kouknu se na to.

      • nksh  

       jestli chces trosku poladit tlumic mrkni na MegNeg komoru – 2× vetsi negativka + moznost ladeni tokenama

       • suslos  

        zaprvé, je jen na metrické tlumiče a zadruhé se vůbec nedoporučuje na super progresivní rámy :)

        • lubosalbi  

         Tak tak, tím by se vše jen zhoršilo, stačí si o tom něco načíst

        • nksh  

         Nesmysl, mám to na Yt Capra a problém s využitím zdvihu nemám. Zato se to konečně přestalo na odrazech propadat do zdvihu

         • Baba-Ji  

          Propadat o zdvihu na Capre? :O

          Kolik vozis SAG?

          • nksh  

           30%, prostě opora ve středu zdvihu je ted mnohem lepší a líp se mi s tím odráží

           • Baba-Ji  

            a k dorazu se dostáváš? Resp. bez problému aspoň k 80% zdvihu?

            • nksh  

             Doraz ještě necinknul, ale tak 95% využiju. S puvodnim kanystrem jsem měl v pozitivce 2tokeny + 5mm spacer. Oba tokeny jsem vyndal, ale mozna tam jeste 1 znovu vratim. Ta pridana progresivita ke konci zdvihu zase tak velká není.

  • Sistematicx  

   Komu poslat triair na posezoni servis?

   Zvazuju KG Bike…

  • Sistematicx  

   Netusite jak se jmenuje tento tool? Je to na rozdelani IFP pistku. Podle googlu to nemuzu najit.

   Na strankach Suntour taky neni.

  • Sistematicx  

   A kde je ta zelena? Cekal jsem stejnej vnitrek jak u DVO.

  • Sistematicx  

   Odlozim si sem dalsi svuj post a doplnujici informace od BP Lumen.

   Doporucovany olej TF2 5wt http://bike4u.cz/…-500ml-19755?…

   Tokeny, spacer vzduchové komory TRIAIR http://bike4u.cz/…triair-20460

   Seal kit na tlumici cast https://www.bikestrike.com/…-kit-p16672/

   Seal kit na vzduchovou cast https://www.bikestrike.com/…-kit-p16666/#…

   Dle technika BP Lumen:

   Sada tesneni primo od SR Suntour neni v CR zatim k dostani, maji objednano ale termin naskladeni neni znam (mozna pul roku), nahrada od nej primo ten odkaz na Bike strike. Bud vzduchova cast nebo ta tlumici cast. Komplet vsechno neni.

   Jako vazelinu lze pouzit RSP slick kick nebo PM600 Military Grease.

   Olej na primazani tesneni do vzduchove komory BP Lumen nedáva, jen namaze vazelinou.

   Jeste jsem mel dotaz na utlumeni odskoku, zda se da neco pri domacim servisu udelat. Zmena shim stacku (BP Lumen: TRIAIR je vlastně DVO TOPAS a do něj dávají olej 2,5Wt. Mají jiný shim stack (skladba podložek) na odskoku, proto TRIAIR potřebuje olej 5Wt. Těsnění lze použít z DVO, protože kit na Triair bude opravdu třeba až za půl roku.) nebo jinej olej. Na odpoved cekam.

  • plazzer  

   Ked som kupoval zaciatkom 2019, bol vnutri cely zeleny. Ake mas vyr. cislo (MY)?

   • Sistematicx  

    S.N. netusim, nemam ted doma. Ale kupoval jsem nekdy v cervnu 2019. Je mozny ze ten zelenej pasl davaj do trunion verze.

    Kazdopadne jsem ted ziskal DVO Topaz takze zde uz to muzu opustit a jit si psat do tematu o DVO.

    • plazzer  

     Este pls. vyssie si dal link na servisne video na youtubu, link je vsak sukromny, neda sa prehrat. Nemas to video nahodou niekde k dispozicii?

     • Sistematicx  

      Mam ho stazene. Chtel jsem video na youtube znova nahrat ale myslim ze by me suntour nahlasil…

      Pis vecer sz kdybych na nej zapomel. Nekam ho nahraju aby bylo dostupne. Link pak dam sem.

  • Sistematicx  

   Servis video tri air

   https://www.youtube.com/watch?…

   Kdyby nejelo v prubehu, tak aktualizuju. Nevim jestli mi to suntour az to zjisti ze jsem jim to reuploudnul nenahlasi.

   • mkzvk  

    Ahoj už je to blokle, neposlal bys třeba přes úschovnu??

    • Sistematicx  

     Ted by to melo fungovat. je tam problem se zvukovou stopou. DLouho jsem na YT nic nedaval tak jsem blbe zaskrtl upravu videa. Jeste se to zpracovava ted znovu. Kdyz tak to dam na nejakou uloznu nebo neco. Ale za par minut by to melo zase nabehnout.