Šířka řidítek v roce 2020 pro XCM...

82 nepřečtených
  • choceň

    Udělal jsem si ke 40. narozeninám radost a pořídil si full rámovou sadu (Lapierre XR, velikost L). Postupně to osazuji a dostal jsem se k řidítkům… posledních pár let (na rámech SUP 969 vel M a Ghost Lector vel. M) jsem jezdil 700 mm flat řidítka s 90 mm představcem.

    Ale zdá se, že jsem zaspal dobu…

    nějaká vlákna na dané téma tu jsou, ale několik let stará.

    Na ten (pro mne) nový rám dával výrobce v prvních dvou letech řidítka 720 mm v kombinaci s 70 mm představcem (S,M,L), respektive 90 mm pro XL velikost. viz např. zde rok 2017: https://shop.lapierrebikes.com/xr-929-ei-2017 ,

    rok 2018 nechali 720 mm řidítka, ale představce šly dolů na 60 mm pro S a M, a 70 mm pro L a XL (https://www.lapierre-bikes.co.uk/…9-ultimate-0 ).

    V roce 2019 a 2020 už to jsou 740 mm řidítka a představce 60 mm (S,M) a 70 mm (L, XL).

    Když se podívám na letošní nabídku SUPů, Spešlu a dalších, jsou tam i 760 mm větve, TREK Supercaliber zas zústává celkem konzervativně u 720 mm…

    Jsou ty nové geometrie na to takto dělané? Na tak široká rodla? Nebo je to jen módní výkyv?

    Já zkoušel něco málo i kousek projet a minimálně 720 mm s 80 mm představcem mi do ruky sedly moc hezky… 740 jsem ještě nezkoušel, jsou na cestě…

    Jezdím maratony ala Nova Cup, jel jsem letos Dolní Moravu i Sudety, jinak mám rád Kupkolo Bělohrad, Moravský bikemaraton v Leštině, Cyklo Maštale apod. typy závodů.

    Měřím 178 cm a jsem trošku atyp – dlouhý trup, krátké nohy… ruce tak nějak normálně řekl bych ;).

    Co vozíte na takové použití? Co už je moc?

    Anketa: Jaká šířka řidítek je pro běžné proporce při výšce 180 a moderní geometrii rámu vhodná pro XC maratony na fullu?

    0x
    0%
    13x
    27%
    5x
    10%
    0 0
    • Lachtis  

      Rekl bych, ze je to o proporcich (delce) ramu a celkove tedy geometrii a samozrejme sirce ramen jezdce atd.

      Ja treba u xc fullu presel z 70mm a 720mm na 60mm a 740mm. Citil jsem, ze chci sirsi a kratsi predstavec jsem riskl a vyslo to :-).

      Na xc ht mam 70mm a rodla 760mm a taky super, ale resil jsem sklon predstavce, takze tam jsem menil seriovy.

      0 0
    • snas89  

      Mám 760 a 45 mm.

      Před tím jsem měl 720 a 90 mm.

      Poskládal jsem se úplně v pohodě.

      Na delší přejezdí po silnici apod., kde nechceš být roztažený jak plachta, tak prostě chytneš řidítka blíž k představci. Dolekopcom širší rodla s kratším představcem uvítáš.

      0 0
    • doubleingram  

      820/45, bude 35, XC full, myslel jsem, ze budu zkracovat, ale nakonec asi ne :) Siroka ramena

      0 0
    • Potkan007  

      Na XC HT mám 720/60 a přijde mi to jako optimálně ovladatelné, jede to, nemám pocit, že jsem roztažený jak na motorce. Šel bych znovu touhle cestou.

      Na traily a pohodlné dojíždění, kde si moc nehraju na rychlost, naopak čím víc, tím líp. Na fullu mám 760/40, na zimáku 800/40. Z těch dvou mi 800 sedí víc, mám 173 cm.

      0 0
    • -b-n-x-  

      Ted jezdim do prace na takovem zimaku, kde jsem na zkousku hodil 760mm. A je to super. Jezdim cca 10km vicemen po rovine, po asfaltu a je to hodne v klidu. Nedavno jsem jel na kole od zeny, kde jsou riditka 680 a to byla hruza :-). Takova divna jizda.

      Jinak jsem zvykly na EN kolo s cca 800mm. Kazdopadne bych do terenu nerad jel na necem co ma mene nez cca 720mm. Myslim, ze uz vicemene cokoliv nad 740mm je tak nejak v pohode (pro me).

      ps.: Nemate nekdo nejakou fintu jak zenu presvedcit, aby si na to sve kolo nechala dat ty 760mm? To co ma ted (ty 680) – to se neda. Ona tvrdi, ze nechce jet rozplacla jak zaba s rukama metr od sebe, a ja zase nechapu jak vubec muze dychat :-)

      0 0
      • iron.hide  

        delas si srandu? 760 pre zenu? vzhladom k tomu co ma teraz, tak 720

        0 0
        • -b-n-x-  

          No a kolik vozi treba Emily Batty, nebo jine XC zeny ve svetaku?

          Jinak, samozrejme mohu mirne rezat :-)

          0 0
          • embi  

            treba courtney ma 680

            0 0
            • Aussig  

              Většina jich asi dnes ale vozí opravdu širší. Nakonec je to každého věc, nejlepší koupit široký a seřezávat.

              Víc zajímavé je že to tak vozí i Nino, on to má asi pro to, aby se mu lépe předjíždělo. Na ostatních kolech vozí mnohem širší řídítka, jestli i na XCM (Cape Epic měl snad 720?) vozí jiná ale nevim.

              0 0
              • jonti  

                Serezavat vic nez 4 cm bych uz nechtel, vetsinou pro vetsi sirku sedi vetsi uhly.

                0 0
            • -b-n-x-  

              Takovou informaci nepotrebuju! :D

              0 0
      • okam_z_brna  

        Jak může dýchat? Jako sorry, ale co je tohle za blbost? Takže na silnici se nedycha a na drahovych kolech jezdí na jeden nádech?

        0 0
        • DaSnail  

          skús uchopit napr ceruzku obidvomi rukami a predpažit. po 1–3 minutách upadneš do bezvedomia.

          0 0
          • Singlespeed  

            Jakto, že silničáří, kteří někteří vozí 38 cm řídítka, neupadnou do bezvědomí?

            0 0
            • DaSnail  

              ty si to s tou ceruzkou neskúsil, že ne. už by si tu nepísal. ked to náhodou budeš skúšat, zváž použitie helmy

              0 0
            • kubad  

              to je přece jasné, jsou svázaní zkostnatělíma předpisama, tak musí trpět a vozit berany, si vem když na silničku dají 76cm rodla, to se jim bude dýchat v kopcích a poletí

              0 0
        • -b-n-x-  

          Tak to jsem jen použil takovou „hyperebolu“ no :-)

          0 0
      • mirage  

        700 – 720 budou idealni. Se ji nedivim ze nechce 760, bylo by to na ni uz moc.

        0 0
      • Metrick  

        Nevím zda je to přijatelné co se módní policie týče, ale mě se osvědčily vnitřní rohy SQlab. Na přesuny super a v terénu zas šírší úchop.

        0 0
    • iron.hide  

      1620

      0 0
    • Pepe72  

      Trochu se podělím: jezdil jsem od 700 po 810 a bohužel jediné měřítko je – jestli se vejdu a projedu. Poslední výměna byla z 780 na 810mm. 810mm bylo super až když jsem začal fakt jezdit. Cestou necestou jsem několikrát šlápnul a raz spadnul. Nevypadá to tak, ale ty 2cm co jsem uříznul šly poznat. Takže nejširší pro mou jízdu není nejlepší.

      0 0
      • -b-n-x-  

        Siroke riditka hlavne vadi doma kdyz jsou uzke dvere a chodby. My ted mame takovy sklep s futrama 60cm. A takhle troje dvere za sebou a dve pravouhle zatacky – celkem nahovno.

        A pak pri davani kola do auta.

        0 0
        • Pepe72  

          Jj, nechal jsem.přes noc bajk v chodbě a špatný. Do auta taky opruz, naštěstí chuť jezdit to spraví.

          0 0
      • Pepe72  

        Edit: nyní cca 790mm + 2 × 0,5mm špunty. Předtím 810mm + 2 × 0,5mm špunty

        0 0
    • Georrge  

      Mam 750mm, oproti 600mm co se vozilo pred lety je to super, ale u sebe uz jsem asi narazil na limit a zacinam zkracovat. Z kopce je to fajn, ale mezi stromy uz mi to obcas vadi a nedovedu si moc predstavit jeste sirsi. Do kopce opruz a po rovine taky opruz, tady se bohuzel neobejdu bez rohu a i proto vic jak 750 ne. Ted jsem zkracoval na 730, tak uvidime. Dostat kolo z bytu a do vytahu je hrozne…

      0 0
      • mirage  

        Dej takove rohy a budes spokojeny. https://www.bikemax.cz/…i-cerne.html

        0 0
        • Georrge  

          To by mohlo byt dobre! Skoda ze je to tak hnusne :D tedy ono pro plno lidi zde jsou hnusne i obyc rohy (na vlajdach pak uplne nepripustne), ale me se rohy libi, jen spojeni s sirokymi rodly neni ideal. Ale asi ty vnitrni zkusim.

          0 0
          • mirage  

            Na siroke ritka bych uz moc rohy nedaval, jak se za ne chytis tak jsi uz jak rogalo :-)) Ty rohy moc pekne mozna nejsou, ale jen tam zasunes ruku a uvidis jak budes prekvapeny .

            0 0
            • kiwaf  

              Presne jak u nich pisou. Zamilujete si je behem prvni zkusebni jizdy. Taky jsem byl prekvapeny :)

              0 0
    • michomin  

      Při 191 cm mám na XC řidítka 690 mm a, popravdě, netuším k čemu by mi byla širší, co bych tím získal. No ale když někdo musí mít na XC 800 mm, tak ať je má, klidně i metrová. Každý podle svého gusta.

      0 0
      • -b-n-x-  

        Ja si to vysvetluji tak, ze kdo ma radeji „technicke“ jezdeni, tak preferuje sirsi, a ten kdo spise tradicne vykonnostni, tak preferuje uzsi, nebo mu to je jedno.

        JA teda nikdy nebyla nebudu ten „spravny“ cyklista, tak muj nazor je irelevantni :-)

        0 0
        • Georrge  

          Asi tak. Navic dost lidi ma vice kol, takze daji sirku podle zamereni kola. Kdo ma univerzala, jako ja, tak to ma slozitejsi, protoze musi najit uchazejici kompromis.

          0 0
        • embi  

          na XCM se jezdi technika takova, abys potreboval vic nez 680 mm riditka?

          0 0
          • -b-n-x-  

            A dyt ja ani nevim co je XCM? Tak se dneska jmenuje XC?

            0 0
            • embi  

              XC / XCO – okruhove jezdeni (nove mesto)

              XCM – maraton (kolo pro zivot, cape epic)

              0 0
              • -b-n-x-  

                Tak maraton, tam je asi nejlepsi kolo takove to XC s trojprevodnikem a asi ty uzsi riditka nevadi. Mozna by se uplatnily i rohy. A pri ceskych verzich by asi byl nejlepsi gravel bike, nebo cyklokroska ne?

                0 0
          • MichaelSimek  

            XCM neni jenom koloprozivot

            0 0
            • embi  

              to jsem netvrdil. A i v extremu jako je trilogy te budou brzdit jina veci nez 680+ riditka. Nejdriv to bude chtit teleskop, full, plaste a pak mozna i treba sirsi riditka.

              0 0
    • straky  

      Jezdím Novacup i ČP XCM. Před děma roky jsem nasadil karbonová řidítka Force 760mm se 70mm představcem na HT Ghost Lector. Pěkne se to drželo, ale bohužel jsem během těch dvou sezón musel zkracovat, respektiva blízké větve zkracovaly. Teď už jsem na 720mm a nijak mi to nepřekáží a už se všude vejdu. Mám pocit, že se lépe předjíždí v úzkých pasážích.

      Měřím 177cm, užší ramena a Ghost je M.

      0 0
      • az8  

        Aký je rozdiel medzi seriály Nová cup a Kolo pro zivot? Par závodov z KPZ som absolvoval. NC nepoznám.

        0 0
        • choceň  

          NC jsou o dost techničtější tratě… kořenité či kamenité singly namotané mezi stromy apod. Ono třeba i v rámci KPŽ byly dřívě závody jako Jestřebí hory, které byly celkem technické, jinak je ale KPŽ spíše synonymum polních a lesních cest bez výraznějších technických prvků.

          0 0
          • mikub  

            Tak tuhle definici především tlačí Véna Hornych, aby poleštil svoje ego. Vybrané závody NC jsou opravdu těžké (ovšem v maximální verzi, která je pro většinu účastníků spíš bojem o projetí, než závodem).

            0 0
      • straky  

        Nejčastěji jsem zkracoval na Extreme Bike Most, kde jsou singly opravdu úzké.

        0 0
    • Smazaný účet  

      A pak kouknete na čem jezdí profíci…

      Nino Schurter – 680mm

      https://www.bikeradar.com/…e-epic-bike/

      Jaroslav Kulhavý – 700mm

      https://www.bikeradar.com/…-epic-wc-29/

      0 0
    • kubad  

      700 – 720mm

      mě vyhovuje na to co píšeš, čím techničtější ježdění tím širší, na Trail kole mám 780mm

      ale jinak dej co ti vyhovuje, výrobce počítá že si to zakrátíš podle potřeby

      0 0
      • Smazaný účet  

        To zkracování univerzálně úplně nefunguje. Řidítka v kategorii 680–720mm mají backsweep běžně okolo 5–6°, zatím co 780mm již 8–10°. Zkracovat lze relativně libovolně, ale úhel se tím nezmění.

        0 0
        • kubad  

          to sem nějak nepobral co tím chceš říct, jde o zkrácení, ne o změnu úhlu, nevím jak by se měl úhel měnit když je řídítkama daný

          0 0
          • Smazaný účet  

            Pokud někdo preferuje řekněmě backsweep 5°, nemůže si (zpravidla) koupit 780mm řidítka a pak zkoušet zkracovat, jaká délka mu bude vyhovovat, protože taková řidítka se téměř neprodávají (snad jen MUD peak má 3°).

            0 0
          • Georrge  

            Asi tim chtel rict, ze pri velkem zkraceni uz nemusi sedet uhel. Napr. pokud 750mm 9st riditka zkratis na 680mm, porad budou mit 9st uhel, prestoze v tehle sirce uz by bylo lepsi mit 7st nebo 5st.

            0 0
            • kubad  

              vozím 8st na 780 na 720 na 700 a kdysi i na 620 a nějak mě to nevadilo :D

              tohle je tak hypotetické že se tím nemá smysl moc zabývat, někomu sedne jinému ne

              0 0
              • Georrge  

                To rozhodne :) ale mozna je dobre na to myslet, kdyz chce clovek experimentovat s rezanim riditek. Radeji koupit nejake levne a po seriznuti vyzkouset, jestli uhel stale vyhovuje, pak pripadne koupit drahe riditka. Ale je dost mozne, ze plno lidi tech par stupnu ani nepozna.

                0 0
                • jonti  

                  S tim koupit levne a zkouset je problem, ze uvadeny a realny uhel se casto lisi. Taky kdyz se skombinuje upsweep a backsweep tak je vysledny uhel o dost vetsi nez jen backsweep.

                  0 0
                • mikub  

                  Taky se daj posunout gripy, projet se, a pak fiknout. Jako, tu chvilku před zaříznutím to není tak cool, ale vcelku to funguje ;)

                  0 0
                  • Pepe72  

                    Jj, to je dobrá metoda. Já si zkrácení memůžu dovolit, tak na xc pojezdu ,, držím ,, řidítka na malíkové hraně tj. jako bych jezdil s 720mm řidítkama.

                    ,

                    0 0
                    • -b-n-x-  

                      Jo, tohle mi vlastne pripomina neco co mi taky trochu vrta hlavou. Proc ti lide, kterym tedy nevyhovuji sirsi riditka, tak proc je nedrzi vic „uprostred“? Pokud se jedna o mensi rozdily (reknemee do 2cm na kazde strane), tak mmi to jako problem teda neprijde. Ale porad by meli moznost pouzivat i jejich vetsi sirku (kterou nechteji). Kdezto, kdyz se zkrati, tak sice bude „spravna“ sirka, ale uz nebude ta moznost to drzet jako ty sirsi.

                      A taky uplne nechapu argument, ze se na silnici s tim neda jet, protoze mam ruce daleko od sebe a mam velky odpor vzduchu. Vzdyt jakkoliv siroka riditka se mohou drzet treba i u predstavce :-)

                      0 0
                      • Georrge  

                        Ne na kazdych gripech se da takhle chytnou a ne vzdy tam mas tolik mista pro ruce. Navic ti to dost narovna posed a to na rovinky nechces. Narovnany posed na roviny a predkloneny z kopce je presny opak toho co chces.

                        0 0
                  • Charlie_R  

                    Přesně tak jsem to udělal minulý týden. Nejdříve jsem si dal dva výjezdy s posunutými gripy a brzdami. Zkracoval jsem ze 760 na 740. Člověk by nevěřil, jak jsou ty 2 cm znát. U mě byly důvodem bolesti zad.

                    0 0
    • jonti  

      700 az 780. na kolech mam 700 a 750, merim 187 cm a mam spis uzsi ramena. 750 je super ve velmi tezke technice kde uz neresim jak to projet rychle ale vubec to projet. do kopce je to jedno, ale po rovine proti vetru jsou ty 750 uz docela brzda.

      0 0
    • Tydlii  

      vozím 90/780. měnil jsem ze 100/720 a ten rozdíl v terénu je obrovskej. Nicméně mám docela úzký ramena a řidítka mám takhle už dost do široka, občas mě z toho bolí zápěstí. Pokud XC kolo u tebe znamená víceméně XC ježdění, tak bych volil podle proporcí aby ti to bylo pohodlný. něco jako 740–760mm.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.