• kolda

  zdarec,

  od podzimu jsem majitelem silničky a pořád sbírám zkušenosti. silnici mám čistě na tréninkové účely.

  v současné době tam mám převody 53×42 + 11×23. na roviny super, ale do kopců mám problém – a to jsem na bajku myslel, že mi silová jízda do kopce docela sedí…

  vzhledem k tomu, že dost času strávím na horách (Jeseníky), ptám se místních silničních vrchařů, jaké převody jsou optimální?

  uvažuju o 53×39 a 12×27 nebo 25 – aby se na tom daly jezdit dlouhé krpály (praděd) a nebyly moc velké skoky při řazení.

  dík za rady silničnímu začátečníkovi:)

  • Beeda  

   na tyhle kopce ber 27…

  • Lone1  

   Mám kazetu 12–23,campu devítku.Vyřešil jsem to jednoduše.Sundal jsem origoš kliky a koupil jsem kompakty,50–36zubů.Vyjedu všechno.

   • Lone1  

    Ještě dodám,jde to řešit i poskládáním převodů na kazetě,ale pozor aby ti to pobralo ramínko šaltru.Tenhle způsob se mi ale nezdá tak optimální,protože prijdeš chtě,nechtě,o p­lynulé převody.

    • Prazak0  

     Jezdím od kraje Prahy dál do středních Čech. Tady mi zpravidla stačí do kopce převod 39/23, v odpočinkové variantě /26. Ale kde jsou prudší kopce, tak tam by to chtělo spíš kompakt, tj. nějakých 34. A Vzadu bych měl největší pastorek min. 32 nebo spíš 34. Kompakty dělají typicky 50/34, větší převodník na rovině dle mého názoru má smysl leda pro závodníky. Myslím, že i Froome, když byly kopcovité etapy, tak jel kompkt 50/34. I že se dávají jiné pastorky na horské etapy, to pamatuji z doby, kdy se ještě jezdil Závod míru a od TdF se v čs novinách moc nepsalo. Pokud člověk jezdí v hodně členitém terénu, tak není asi nutné mít odstupňované převody na rovinu po jednom zubu. Myslím, že se to jmenuje cyklo Škoda, kazety tam lze objednat ve vlastní sestavě, kde si člověk navolí počty zubů na jednotlivé pastorky, pak jde dokoupit i pastorky samostatně, což je výhodné, pokud např. pastorek na rovinu člověk sjede dřív.

     • Singlespeed  

      Jen pro upřesnění, Froome vozí do hor obvykle 52/38+11–28.

      • Prazak0  

       Někde jsem četl o kompaktech, ale musel bych to hledat. Ale stejně, spíš než kopírovat něčí převody by bylo asi lepší kopírovat jeho kandenci. Což pro většinu lidí zde by asi znamenalo spíš lehčí převody. Nakonec i u převodů na rovinu a z kopce. Potřebuje většina lidí zde převod 52/11? Pak bych si kladl otázku, proč Froome, Contador a další superšpička nejzdí třeba 56/10, výkonnostně a rychlostně jsou o tolik výš, že by to neznamenalo pomalejší šlapání. Do toho kopce jedou na z mého hlediska těžký převod, jenže oni i ty strmé kopce vyjíždějí rychle, jak většina lidí zde asi sotva.

       • Spartacus  

        Vozím 52/12 a při sjezdu to využiju, točím to cca do 70 km/h. A když jsem třeba na týden, dva v horách, tak bych i 11z využil, ale tady až tak prudké a dlouhé sjezdy nemáme a radši si ponechám 16z.

        10z se nevozí, protože se zde už ztrácí efektivita – tak jsem to alespoň zatím všude četl :-) Stejně by se to asi nevlezlo na ořech

       • kubad  

        Myslím že nám všem tady může být sumafuk co jezdí Frome ,nechapu k čemu je to dobře vědět a řešit?

        • Prazak0  

         No fuk to je, co on jezdí. Ale beru to jako užitečné srovnání. Pokud někdo potřebuje stejný rozsah převodů jako on, tak buď jezdí stejně rychle a to chápu. A nebo šlape s nízkou kadencí. Takže o toto mi šlo. Pokud někdo jezdí průměrem 45km/h, při časovce i přes 50 km/h a nebo do kopce taky hodně rychle, tak ať má ty těžký převody.

         • kubad  

          jednak je jeho výkonnost úplně jinde než tvoje, jednak na každou etapu má přesně to co potřebuje a to má otestované, takže to srovnání je ti tak akorát víš k čemu :D

          • Prazak0  

           O tom právě píšu, že je výkonnostně jinde. Nejen než já, ale i než výkonnější jezdci zde. Takže pokud někdo tvrdí, že potřebuje stejný převody jako on, tak jezdí blbě. Pokud Froome jezdí 52/11, tak většině lidí by mohla mít 52/13 nebo /14 a stejně by točili asi pomaleji než on. Jinak já jezdím taky obdobné trasy, takže mám převody dělané na to. Kdybych bydlel někde poblíž Jeseníků nebo jiných hor, tak bych měl převody jiné. A na nějakou cyklo dovolenou bych dal jiné převody na putování podél Dunaje, a jiné do Dolomitů nebo Alp.

           • Spartacus  

            Ale těch 11z tam není od toho, abys to točil půlku švihu :D Je to pro sjezdy nebo sprinty. Nebo za Karosu… :o)

            • Prazak0  

             To mi je jasný, převod na u závodníků spurt, kdy jednou třeba 70km/h na krátkém úseku nebo na jízdu z kopce. Z kopce mi zatím stačí třináctka.

           • kubad  

            ale on má jednu etapu 53/11 a jinou klidně 50/12 nejtěžší prostě podle profilu co potřebuje dokážeš to pochopit, on prostě nevozí zbytečný převod, a má to prostě spočítané a otestované

            • Prazak0  

             Já, jelikož jezdím v okolí domova stále podobné trasy, tak mám převody taky přizpůsobené tomu terénu. Na rovinu bych to změnil a bydlet poblíž hor nebo na horách, tak je mám zas jiné.

             Já psal o tom, že prostě nevěřím o výhodnosti, pokud jezdci zdejší výkonnosti mají taktéž 52/11 apod. Myslím, že zdejší nejlepší najezdí ročně nějakých 15 tisíc a v nižší intenzitě a chodí naplno do práce. Tzn na ten samý terén, kde má Froome 52/11 by jim stačilo nejspíš 52/14. I on by dokázal marginálně využít nějaký těžší převod, třeba při sjezdu z prudkých kopců, kde sjíždí rychlostí 90km/h, tak tam by mohl mít 56/11 a stejně by kmital hodně rychle.

             Tady navíc píšou lidi, co oproti většině cyklistické populace jezdí víc a rychleji. Celkem nechápu, proč pro málo jezdící a nevýkonné masové cyklisty i v levnějších řadách ty převody na kazetách začínají na 11 max. 12 z, aby bylo 13, tak to člověk musí už hledat a častěji jde spíš o silniční kazetu, kde to budou jezdit junioři. Argument, že nejlepší je, to co se v obchodě prodává, to neberu. Spíš ty převody jsou stejné jako pro závodníky, akorát že výkonnost většiny masových cyklistů je někde úplně jinde. Jistě, jde to pak vyřešit menšími převodníky. Což je možná výhodné, protože pak se rychleji opotřebuje řetěz, než když na převodníku i pastorku je víc zubů.

            • Spartacus  

             Je to marné, je to marné, je to… :D

             • Prazak0  

              Ty kopce, co v okolí jezdím, tak tam nemůžu jet tak rychle, jak bych chtěl. Důvodů je víc, díry a jiné nerovnosti na vozovce, nebo těsně pod kopcem je prudká zatáčka, kterou bez přibrznědní musím jen jedině že v jedu do protisměru ap. Vlastně zatím z kopce jedu většinou na 15 z pastorek, jen párkrát jsem dal 13, když na jeden kopec jsem měl vítr v zádech. U ostatních kopců ta 13 nemá smysl.

              Asi pokud bych jezdil v lepších vozovkách nebo jiném terénu, tak bych 13 využíval běžněji a mohlo by mít smysl mít i 12 pro občasné využítí.

              • tromboonen  

               Musíš míň „přibrznědňovat“ a víc „v jezdit“… pak se 11tka jako když najde..

               Už nás tou svou logikou a hlavně písemným projevem netrap prosím..

              • blaf  

               Jednu zimu jsem jezdil 46×12. Taky se s tím z kopce dalo. Že by to bylo komfortní, to vážně ne…

              • Spartacus  

               V tvých podmínkách ok, ale ty vztahuješ své podmínky na nás všechny… Ani nemusím bydlet na horách, třeba 25 km od baráku mám stojku 10%, kde je hezký asfalt a jen jedna hodně vlažná zatáčka. Tam máš převod 52/12 skoro hned a pak už jen kochačka, protože těžší už není.

               Pokud máš v okolí hnusné cesty a chceš využít celou kazetu, tak si tam dej tu juniorskou 14–25 ne ?

           • pelhrimov  

            Plácáš nesmysly, nauč se trojčlenku, převod 52/14 znamená při kadenci 90 rychlost cca 44 km/h a to je z kopce nebo po větru po rovině zbytečně málo, nehledě na to, že běžný amatér se lépe cítí při kadenci cca 80.

            • Prazak0  

             Tak převod jsem nepřepočítával, ale z kopce není důvod šlapat 90 za minutu. Pokud nešlapu silou, tak proč netočit třeba 120? Ale asi jsme u jádra pudla, amatér prostě má točit pomaleji, já si to zcela nemyslím. Při šlapání nalehko, např. po větru, když fouká, tak dokážu točit daleko rychleji, než když mám běžnou zátěž, tj. šlapu proti určité síle.

             • standoslav  

              To je teda objev jak noha, že se s větrem v zádech, nebo z kopce šlape lépe a tedy i rychleji.

              • Prazak0  

               Připomínal jsem, že pokud jede člověk z kopce a nebo má v zádech silný vítr, tak bez problémů točí s vyšší frekvencí, než když jede standardně po rovině nebo dokonce proti větru či do kopečka. Bavíme se tady o velikosti pastorků, jestli sis nevšiml.Přístě si přečti, o čem diskuze je, než začneš rozdávat svý moudra.

            • Spící kníže :-)  

             Já mám osobně vyzkoušenou kadenci co nejvíc sedí asi 94–98rpm. Pod 80 už mi to nedělá dobře. Kopce kolem 90–115. A to se považuju za běžného amatéra.

             • JakeF  

              A už jezdíš ty 40km/h průměry, jak bylo v plánu?

              • Spící kníže :-)  

               Sem tam se zmáčknu ale ted spíš hodně kopce. Takové ty co sotva jedu. Tam ta 40 nehrozí. Ale jinak se dá pokud je chut a je k tomu profil kvalitní silnice. Na okruhu to zajedu to není až tak problém. Ale čím dál víc mne láká se pustit do dráhy. Mohlo by mi to v rychlosti pomoct. Jenže mám spíš ten problém že uviset i dobré závondíky není problém ale v dlouhém táhlém kopci kde se to víc rozjede to dám jedou dvakrát, potřetí nebo po čtvrtý už ne. Takže spíš nějaká větší intenzita, do který se mi moc nechce. Na rovině nebo v mírném profilu nemám problém být stejně dobrej.

               • gerrard  

                Ten Vas kadet ted chodi trenovat na drahu. Pravidelne ho vidam.

                • Spící kníže :-)  

                 Jo vím. Je dobrej to musíš uznat. Já myslím že když vydrží budoucnost má. Ale je ještě velká cesta do profesionální cyklistiky. Já ti nevím jak budu mít nový materiál tak to přijedu testnout ten velodrom můžeš se mnou. Máme tréninky v Praze – Motole jako klub. Ale pro mne trošku z ruky. Na druhou stranu kluci tam trénují.

                 • gerrard  

                  Tak jestli nikdy na draze nejels, tak nez vyrazis do motola, tak si to bez nacvicit treba do Brna. At vis jak na to. Hele ja nevim jak na tom je, jen ho tam pravidelne vidam, jak trenuje. Vim ze zajel hezky Hlohovec, ale v CP uz mu to tak moc neslo jestli si to dobre pamatuju.

                  • Spící kníže :-)  

                   No ono je to o závodních zkušenostech, a ty nemá. Ale to vyladí. Myslím že výkonnostně na to má. Oproti jiným stejně starým co se plácaj pořád tak nějak stejně. Jenže jak by řekl Rosťa je vůbec zázrak že se někteří plácaj. Protože dnes jsou in jiné věci. Než se trápit na kole.

                  • Spící kníže :-)  

                   Ale říkáme a vidíme to všichni že kdo chce v cyklistice prorazit zvláště od nás musí být mímorádný nadprůměr. A takový lidi momentálně v těch mladších moc nemáme. Mluví se o Turkovi, já ač jsem jistě horší, a ztratím na něho 20–30minut v závodě.Tak nevím jestli je to mimořádný nadprůměr. Na český poměry dobrý, evropský závody kdo to sleduje tak by mohl hodit koment. Kdo si myslí že může z mladých vyrazit do světa. :-)

                • Spící kníže :-)  

                 Ono to je jedna z věcí, která je prostě nutná. Bez té průpravy by mu dost chybělo.

                • Spící kníže :-)  

                 Každopádně se tam letos chystám tak se třeba potkáme.

                • Spící kníže :-)  

                 Co Zlatý kolo mistře? Letos jedu, tak můžeš fandit. :-)

                 • gerrard  

                  Jeste porad nevim je tam toho moc v tu sobotu, ale porad jeste je moznost, ze tam pojedu. Uvidime, kdybych tam byl a sam nejel, tak fandit budu. :)

                  • Spící kníže :-)  

                   No hele teoreticky zajedeš to pade, vyhraješ, a pojedeš mi naproti po té trati dvoukila. Takové malé vyjetí a já se někde vynořím. :-)

                   • gerrard  

                    Kdybych jel, tak pojedu s mladym jako doprovod a pojedu podle neho. Kterym smerem se to vlastne jede? Prvni na Bites nebo Bites az nakonec?

                    • Spící kníže :-)  

                     Prvním smerem se jede na Biteš ta dlouhá rovinka. Na kraji Bíteše jedeš hned pravá. Je tam segment Tasov – Bíteš… tak doufám že mne trhneš. Dá se tam jet průměr přes 50km v hodině. Tím si dost pomůžeš. Pak už tam jsou nějaké brdky. Ono tam nikdo nechce moc táhnout tu dlouhou rovinu. Tak jsem se toho loni ujal. :-) Ale nejaké kopečky tam jsou tak pak napiš report jak se ti jelo. :-)

                    • Spící kníže :-)  

                     Hele nevím kdy se to startuje ale pade máš za hodinu dvacet odjetý. Takže máš dost času se přiblížit někde k trati dvoukila. Když si teda dáchneš, pojíš gulášek. Já to vidím na 7 hodin + Startuje se v 7 takže si to spočítej.

                    • Spící kníže :-)  

                     Je to tady ten usek na Bíteš

                     http://www.strava.com/…es/545294850

                  • Spící kníže :-)  

                   Náš kadet pade jede tak snad vyhraje. Já co si tak matně pamatuju loni, jel jsem tam průměr cca 35km/hodina. Jelo se na mokru místy takže opatrně. Mohlo by to být i rychlejší. Když bude mít někdo nohy. A pojede početnější skupinka nás jelo do konce mám pocit asi 6 kusů pod poslední brdek. V kopečku už jen 4 lidi a záver 3.

              • Spící kníže :-)  

               Ono je to podmíněný i tím že kvalitní lidi který by mne donutili se zmáčknout tady takových v okolí moc není. A vetšine ostatních stačím v klídečku. Samotnýmu se mi se devastovat v kopci nechce. Tak si sice dám ale ne tolik abych se opravdu musel ždímat. Sám vím že mám ještě hodně velkou rezervu kam bych mohl jít.

        • platypus  

         Asi narážka na tohle – vozím desítkovou tiagru a k čemu mi je potřeba 11a 12ti zub pastorky, když by kazeta mohla být 13–25 (13,14,15,16,­17,18,19,21,23,25). Pozn. Závody nejezdím a kdyby náhodou jo, tak bych si určitě připlatil ňákou jedenáctkou začínající kazetu.

         • Prazak0  

          Myslím, že právě ta Tiagra se dělá, že to začíná od 13 nebo 14 zůbů a končí to relativně malém největším pastorku, takže odstupňované po jednom zubu.

           • Prazak0  

            To se mi docela líbí, bohužel v levnějších verzích se toho podobného moc nevidí.

          • platypus  

           Jo, ale devítková, ta má pěknou nabídku kazet. Jinak viz Adam, a tam je to cenově jinde.

           • Singlespeed  

            Tak dej menší velkou placku. Pokud jezdíš max 50×13, tak ti stačí 42 nebo 43 velká placka (50×13 je mezi 42×11 a 43×11). Pak se nabízí vzít zrovna NW 42z a přejít na jednoplacku s 11– 36 kazetou nebo 11–32 kazetou (42×36 je to samé jako 34×29). Já menší placky jezdím, na jednom kole mám 48+39 a na druhém do hor 46+34, vozil jsem pár let i zmíněnou jednoplacku 42z s kazetou 11–32 zubů – na sólo tréninky v pohodě, ve skupině už mi to nechávali kolegové docela sežrat :-).

            • platypus  

             Dík, už jsem o tom uvažoval, dát dopředu něco menšího než 50zubů. Ale musím se Ti přiznat, já se přizpůsobím, chtěl jsem to tady nakousnout, že by se třeba do půl roku mohla ta kazeta v nabídce šimana objevit :-)

   • pepek  

    Dobře děláš, já sice o silnici nic nevím, ale Robert Bakalář už asi třetí rok při TdF vykládá, že ti dobří rideři jedou tak dobře do kopca proto, protože mají „ty kompakty“. Tak to musí být pravda :-)

    • Martula  

     Robert Bakalář je ............!!

     • pepek  

      Kde jezdíte, už jsem 2 dny nepotkal v lese ani jednoho bikera, dnes jsem už pozdravil i žiletku, tvářil se na to divně :-)

      • Blade  

       kde jezdíš ty? já pár bajkerů potkal :-)

       • pepek  

        Sem jezdil kolem Vranova (místama těžký slalom mezi turistama, hlavně na „magistrále“ Utěchov-Vranov), pak jsem jel čeknout ten vražedný sjezd. Dyž sem byl dole, tak jsem neměl brejle, tož zase nahoru, ležely na pařezu. Pak jsem zjistil, že je pozdě a zima, tož nejkratší cestou přes Šebrov a Lelky z5. (55 km)

        • Blade  

         No tím směrem jo, kolem Ořešína to bylo zacpaný, ale jinak paráda. Já jen 50 ;-)

      • Martula  

       Brácha marodí s kolenem…Polka jezdí vo 106…Slou byl taky nemocný…a já mám votočenej palec na ruce..ale jezdím na silnici, bika mám rozebraného…:) TOŽ TAK :)

       • pepek  

        Tož to budu muset ten sjezd sjet asi první, ach jo?

        • Blade  

         Kdy jedeš? Přijedu fandit ;-)

         • pepek  

          Až to trochu zamrzne, ten písek je teď mokrý, až zamrzne, bude to jak asfalt. Pak ještě tu lopatičku, zahradnicke nužky na maliny, půl hodiny přípravy trati a bude ?-)

       • Paja  

        jo tak proto mam davat bacha na kosti :o)

    • Rychlej turista  

     Ono to není ani tak o těch kompaktech, jako spíš o tom, že jim do těch kopců takový převod stačí. Pokud ale normální člověk předpokládá, že tak rychle, jako oni ty kopce nevyjede, pak mu ani kompakt nepomůže a musí si do takových kopců vzít převod ještě lehčí. Ale na většinu kopců u nás to stačí :)

     • Beeda  

      ja myslim, ze hlavne RB nestacil jeste spocitat zuby:-))B

      • pepek  

       Ne, ne vyvracel mu to i myslím Padrnos, nebo gdo, ale vyšlo to tak, že pravdu má RB (měl zase poslední slovo :-)

  • Vrci  

   53/39(38) a 12/25. Já tychle přovody jezdim jak na jedničce – 10 tak na zimákovi – 8. Při těch osmi jsou skoky už větší je třeba častěji šáhnou i na smyk, ale jde to zvládnout.

   • DoomHammer  

    já trasu olomouc – praděd jezdím na plackách 53/39 a kazetě 13/25 (9sp.) – podle mě je pastorek 25z dostatečný, při výstupu z hvězdy na ovčárnu cvakám podle pocitu převody 39/21–23–25 a z ovčárny nahoru jsou jenom dva prudké výstupy (od odbočky k barborce k odbočce na kurzovní a potom „strmilovák“ těsně pod vrcholem, jinak je výstup z ovčárny docela pohodový), které jsou krátké a dají se vybušit ze sedla. pastorek 28z, který jsem vozil dříve, jsem sice při výstupu taky řadil, ale mě osobně se zdálo, že ve výstupu buším stejně a jedu pomaleji :-)

    • DoomHammer  

     eště doplním, že po cestě na praděd je jenom jeden kopec, který mi s kazetou 25 na konci dělá problémy – ve vesnici Ondřejov je výstup jak kráva, kde se i s 25z trápím…

     • DoomHammer  

      a eště doplním jednu věc – kazetu mám skládanou podle mě naprosto vyváženou: 13–14–15–16–17–19–21–23–25. na rovinách na větší jak 19z nejdu a v kopcích dvouzubé skoky na velkých nejsou poznat

      na rovinné trasy u nás na hané mám jinou kazetu – 11–21 :-)

      • Prazak0  

       V kopcích ve skutečnosti nejsou tolik znát ani skoky o 3 zuby. I čistě matematicky, skok z 23 na 25 je dost menší skok než třeba ze 17 na 19. Z hlediska optimálního zatížení pro svaly je naopak do kopce vhodné šlapat lehčeji. Tu kazetu bych já změnil na 17–18–21–24–28 (nebo 30), to jen takový tip.

       Pokud bych jezdil vyloženě na rovině, tak bych měl na kole asi osmikolečko a dvojpřevodník, kde bych mezi převodníky měl malý odstup, třeba 52/46 nebo 50/42 ap.

       • standoslav  

        to mi silně připomíná český dvojtác s klikama na klínky, blééééé.

  • JaP  

   Mám 52/42 a 13–28 a zatím jsem vyjel vše.Pouze maximálka není tak vysoká, ale o tu mi až tak nejde…

  • Rychlej turista  

   Pořád jsem laboroval s převody, vpředu jsem zkošel 52,53,54 i 55 a jako malý 39, 42 a 44 a nejvíc mi seděl 52/39. Vzadu jsem pak volil kazetu podle toho, co jsem jel, ale stejně to nikdy nebylo ono. Když jsem dal 11/23, zase mi chyběla 16 na rovinách. 25 jsem ani nezkoušel, protože bych přišel i o 14, a to už by bylo hodně nechutné. Tak jsem to vyřešil trojpřevodníkem 52/40/30 a kazetou 11/21. Vypadá to sice pěkně hnusně a když s tím jedu časovku, tak se lidi raději ani na nic neptají :-D ale v mém věku si to už můžu dovolit. Hlavně si ale vezu všechny převody stále s sebou a až do 17 po jednom zoubku :)

   • Lone1  

    Tuhle variantu jsem mu ani neradil,z jed­noduchého důvodu.Prakticky musíš koupit všechno nové.To je hodně peněz.Nestačí jen kliky s trojtácem,musíš koupit i nové řazení na trojtác. Jo,když kupuješ nové kolo,to je jiná!Taky bych kupoval kolo už s ním.

    • Rychlej turista  

     Jasně, je to tak, já si to tak nechal poskládat na funglovku po dlouholetém laborování. A jestli to chce jen na trénink, tak ani nepotřebuje tu 11 a ani tolik nevadí to odstupňování po dvou zubech. Ale určitě by měl vyměnit tu 42 za39.

   • Matts.  

    Tento problém som vyriešil pred 5 rokmi, kúpil som Meridu 52–42–30, vzadu 12–23.Odvtedy nič neriešim, v pohode vyjdem aj Všeminu.

    • Rychlej turista  

     Když jsem Všeminu jel poprvé, tak jsem ji vyjel na 39×23. Ale to jen proto, že nahoře fotili a nechtěl jsem mít fotku, jak tlačím. Hodinu jsem se z toho pak vzpamatovával. Další rok jsem dal kazetu s 27, ale pak mi zase chyběly převody na rovinu a 27 už vezl zbytečně, protože už jsem ji pak nepoužil. Tak jsem to další roky řešil tak, že jsem jezdil 23 a Všeminu chodil pěšky. Bylo to skoro stejně rychlé, ale nahoře jsem nebyl našrot :-)

   • MlokCZ  

    Já než prodal silničku jsem to vyřešil i s dvouplackou: 50/34 – 13/29 (a do 17 jsem to měl taky po jednom zoubku, jen mě tam chyběla ta 11 a 12, kterou bych stejně nikdy nejezdil). Ale je mi jasný, že výkonnějším by 50–13 nejtěžší nestačil.

  • Biker jak Pes  

   Já vozím 52×39 a vzadu 14×25, ale spíš mívám opačný problém než ty. Nestíhám z kopců a po rovinách, ale se anučím aspoň točit … ;))

  • jecnak  

   Kup si nejake levnejsi kazety, ktere jsou rozdelavaci a poskladej si je podle chuti. Silnicni prehazka pobere i vic jak 27z. Jel jsem v Alpach na 11–32 a zadny problem (krome toho, ze se horni kladka prehazky vozi po pastorku) nebyl.

   Jen dodam, ze jestli ti jde jen o trenink, tak muzes klidne zahodit 11 a 12z z kazety. Ty bys vyuzil jen na zavodech.

   • MlokCZ  

    A když zahodí 11 a 12, tak už se dělá silniční kazeta hotová (alespoň od Campy určitě). Jezdil jsem 13–29 (13,14,15,16,­17,19,21,23,26,29) kazetu Veloce (než jsem prodal silničku). Ta je podle mě pro méně výkonné jezdce super, rozsah do hodně lehkých převodů a současně ještě celkem solidně silničně odstupňovaná. A přehazku jsem měl Veloce, akorát se středně dlouhým ramínkem (místo krátkého).

    • jecnak  

     Obavam se, ze Shimano (ma silnicku na Shimanu) vic jak 27 zubu u silnicnich kazet nedela. Nejjednodussi reseni vidim v tom koupit jednu silnicni kazetu a jednu horskou a podle nalady a terenu to skladat.

     • MlokCZ  

      Je to možný, na shimanu jsem měl silničku před lety a tam jsem měl kazetu právě s těmi 27 zuby. Tak jsem myslel, že už se to s příchodem 10-ky zlepšilo. A asi tedy ne. Pokud žádná není, tak samozřejmě jedině jak radíš složit.

     • DoomHammer  

      není lepší nabušit nohy a na skládání kazety podle nálady se vybodnout? nebo zaplést další zadní kolo a mít dvě hotové kazety, jednu na roviny a druhou na kopce?

      • MlokCZ  

       Taky taková kazeta není pro každého. S tím nabušením je to pro některé (mezi které já patřím) asi tak stejný, jako kdybych já doporučoval tobě, ať nabušíš nohy a jezdíš kazetu 9–19 (schválně jsem uvedl fiktivní neexistijící kazetu, která by ani pro tak malý počet zubů nemohla být použitelná, ale pro srovnání je to tak akorát). Mě třeba byla ta kazeta 13–29 stále příliš těžká (s převodníky 53/39), tak jsem tam k ní ještě dával kompakty 50/34 a to byla pro mě ideální složení.

      • jecnak  

       Kdyz nevi co mu bude stacit, tak to je tezky. Jinak nez ze si vyzkousi ruzny kombinace a neco si vybere to nezjisti.

      • Beeda  

       myslim ze hlavni umet tocit, tzn na rovne si utocit 105cd a v kopci 70, pak prevody bohate staci…a netocit po rovine 80cd na 11z a v kopci 80cd na 29z…

      • kolda  

       holt nejsem tak nabusenej jak ty:) tak budu skladat kazetu.

     • Rychlej turista  

      Taky jsem to tak skládal, ale je třeba se připravit na to, že to řazení kvůli rozhozeným náběhům na pastorcích není dokonalé.

   • kolda  

    vidim to na vymenu prevodniku na 39 a kazetu 12×27. to by melo stacit. 11z nepotrebuju, 12z se obcas hodi.

    • DoomHammer  

     kdybys měl zájem, tak bych ti na vyzkoušení věnoval jetou placku 39z – ze své silničky jsem shodil kliky Ultegra, které přijdou přítelce na kolo, ale placky z těch ulteger nahradím novýma, tak mě staré zbudou

   • Prazak0  

    Není lepší si nechat poskládat Miche Primato? Škoda v Brně to nabízí, akorát musí 3 týdny čekat. Sám jsem přemýšlel koupit dvě levnější kazety a pro vlastní kombinaci. Bohužel samostatné pastorky jsou tak drahé, že to se taky nevyplatí.

    Z doby šroubovacích vícekoleček Velamos pamatuji, že tehdy prodávali samostatné pastorky volně, za rozumnou cenu.

    • standoslav  

     Cena to bylo to jediné fajn; s výběrem pastorků to bylo horší. Velamos to sice vyráběl ale v obchodech to bylo žalostné. Věř mi, tenkrát jsem tomu fakt rozuměl.

     • Prazak0  

      Jak bylo za bolševika pamatuji, ale myslel jsem spíš dobu zač. 90. let, kdy tu už byly cykloobchody a právě ty samostatné pastorky použitelné na šroubovací vícekolečko Velamos tam byly.

    • 2. Bóďa  

     3 týdny by určitě počkal, ale deset let už je docela hodně… :)

     • Prazak0  

      Škoda v Brně nevyřizuje objednávky na kazety, myslím ty sestavy, kde si to člověk navolí? Píše tam něco o 3 týdnech, zatím jsem tam neobjednával.

  • Chiron  

   Obnovím tohle téma. Chci kupovat svoji první silničku. Ale nemám s tím moc zkušeností. Takže nějak nedovedu určit jaké převody by byly vhodné. Chtěl bych na ní jezdit jak roviny, tak kopce v Beskydech a okolí. Silničku bych vybranou i měl, ale jsou na ní převody 52–39/12–25 9sp. A netuším, jak s takovými převody pojedu někde na Pustevny nebo třeba i Lysou. Co sem se díval, tak kazety s 27z vyjdou tak na litr a 2z mi nepřipadají, jako velká pomoc. A výměna za kompakty vyjde ještě dráž. Díky za každou radu.

   • Rychlej turista  

    Na Pustevny i Lysou bohatě stačí 39×23, jsou to dlouhé kopce, ale ne nějak extra prudké.

    • Chiron  

     Ale už to budu asi muset spíše točit silově ne? Dá se třeba nějak srovnat bikové a silniční převody? Když pojedu stejný převodový poměr, bude tam nějaký zásadnější rozdíl?

     • JSt  

      jo. 39/23 je dost na silu. radej vzit vetsi kazetu.

     • Rychlej turista  

      Nedá se to srovnat, protože silnička jede rychleji, má lepší akceleraci, je lehčí…

      Na silničku a její převody je třeba si zvyknout. Kdo na ní nikdy nejel, tak je to zpočátku nezvyk, ale časem nabereš sílu a přestaneš mít potřebu jet v kopci krokem a točit při tom jako večerníček. Silnička chce jet rychle a časem tě k tomu donutí :-)

      Pustevny se kdysi jezdily jako předposlední kopec na Beskyd Tour a i když jsem jednou kvůli Všemině měl kazetu s 27, tak v Pustevnách jsem neměl potřebu 27 dát a i po více, než 200 závodních km jsem Pustevny pohodlně vyjel na 21 – 24 zubů.

      • MlokCZ  

       A teď si představ, že ten kopec pojedeš s polovičním nebo ještě menším výkonem než máš…

       • Rychlej turista  

        Jenomže já odpovídám Chironovi, který má 22 let a dá se tudíž předpokládat, že chce jezdit rychle :-)

        • MlokCZ  

         Chtít jezdit rychle nic neznamená a věk sám o sobě také ne, rozhodující je výkonnost. A většina bude prostě o třídu výkonnostně horších než Ty. Srovnatelně s Tebou tu na BF bude jezdit možná tak 10–20 lidí a to ještě možná ani to ne.

         A co těch zbylých pár tisíc nebo tedy z pravidelněji sem chodících zbylých pár set?

         • JSt  

          myslim, ze i o nekolik trid horsi jezdci vylamou ty kopce na 39/23 celkem vpohode ;-).

          ty ses imho deformovanej z vysokyho fullu. zvykl sis sedet a motat nohama, aby se to zbytecne nehompalo. na silnicce se chodi ze sedla. i na mtb se v kopcu, ktery to dovoli stoupa, coz ti tak nejak i naznacuji vyrobci masivnim nastupem dvoupily ;-). ale nemuzes mit pod sebou houpajdu, kerou nerozjedes, to je jasny.

          • MlokCZ  

           Tak to jsi úplně mimo. Já rád jezdím ze sedla, proto také jsem měl tolik let silničku (20 let jsem ji měl) a teď ji zase zkoušel a když neseděla, tak místo toho zase stavím celopevňáka.

           A nejméně 10 let jsem ty extra těžké převody kdysi jezdil, když to jinak nešlo.

           Jak jsem psal níže, taky jsem to kdysi vylámal vše ještě na těžší převod než 39/23. K čemu je to ale u méně výkonných jezdců dobrý? K ničemu, pouze jsem si huntoval kolena a měl s nimi občas problémy i přes to, že jsem měl o 15 let méně.

           Nikomu tu necpu extrémní převody, co jsem teď měl na silničce já. Jen 39/23 je prostě pro rozumné kadence pro jezdce, který není extra nabušený blížící se profíkům vůbec vhodný nejhlečí převod.

           Co se týká tazatale, tak bych mu doporučil dát kompakty a pak kazetu už vyzkouší jaká mu bude sedět. Může tam mít jak 11/21, tak třeba 11/25 nebo když mu to nebude stačit, tak třeba 11/28. V každém případě bude mít možnost to poladit do těžka i více do lehka.

           I v mojem okolí jsou tací, co jsou o třídu nebo dvě výkonnější než já. Třeba jeden jezdí běžně sám průměry kolem dost přes 30km/h na trasách 200km+. A nikdo nevozí z nich ani při lepší výkonnosti nevozí takové extrémy typu 39/23. Konkrétně tenhle tam má 50/34 + 11/25 desítku.

           • MlokCZ  

            Na fullu samozřejmě jezdím aby to bylo efektivní. Ale i tam občas ze sedla jezdím, i když tam to efektivní není.

            Proto mi taky silnička/celopevňák zase chyběla/chyběl.

           • Chiron  

            A kdybych vyměnil kliky za kompakty, musel bych měnit i přesmykač? Co se týká kazety, 10sp. by se mi líbila více, ale ta cena pak zas bude jinde. Možná se mi v obchodě podaří domluvit výměnu přímo při prodeji. Háček bude spíše v tom, že na krámě moc silničních komponentů mít nebudou. Tak nevím jak ochotní budou. Když tak, je to tohle kolo http://www.merida-bike.cz/…-Race-901–18

            • MlokCZ  

             Hned při koupení vyměnit za kompakty by bylo ideální, jak jsem psal, pak máš možnost to ladit do těžka s perfektním ostupňováním kazetou typu 11/21 a nebo naopak máš možnost to ladit více do lehka.

             Dodatečná výměna kazety už nebude drahá a je možné, že s tou 12/25 to bude sedět.

             Na kompakty se dělá speciální jiný přesmyk, chodit to může ale i s tím přesmykem co tam je. Přesmyk je pár korun. Rozhodující je jaké budou při koupení kliky, ty jsou na výměnu drahé.

            • Dumbíček  

             A co to nekomplikovat a koupit rovnou něco na desítkový sadě? Pokud netrváš na Meridě, seženeš v podobný ceně na Xenonu a o pár tisíc dráž i na 105

             • Chiron  

              Netrvám, Meridu sem volil protože to byla nejjednodušší volba. Mají ji tady na krámě v mojí velikosti. A cena je něco okolo 13k. Chci se vlézt do 15k, max něco málo přes. Ale dávat 20k za 105 už nechci, protože peněz nemám nazbyt a jelikož je to moje první silnice, tak trošku chci vlastně zjistit co od ní chci, co mi bude vyhovovat a časem investovat do něčeho lepšího.

           • JSt  

            z cehoz plyne, ze kazdej je jinaci a sam musi zjistit, co mu vyhovuje. na 200km nepretahnu 30kph ani nahodou :-). na jednym kole mam 39/23 a ty dva zoubky vzadu navic bych mistama snesl. na druhym mam kompakty s 25z kazetou a malej dekl hazu minimalne. jako zaradim nekdy i tech 34/25, ale to jen z duvodu, ze to tam je :-)).

      • jama  

       Když si vzpomenu, že před 20 roky jsem měl na F1 Waltra s 54/44 a vzadu šroubovací 6kolečko 13–22 a muselo to stačit…

       • MlokCZ  

        To je ale přece úplně fuk, co kdysi muselo stačit. Já kdysi jezdil jednotác (myslím, že něco kolem 48 zubů) a pětikolečko taky s cca 22 největším pastorekm a stačit to taky muselo.

        Ale také je třeba doplnit, že jsem na tom lámal výjezdy na supernízkých kadencích (typu 30–40ot./min i v dlouhch několikakilome­trových kopcích), což bylo zcela špatně (taky mi i přes mnohem mladší věk zlobila občas kolena, která mi teď při větším nájezdu a vyšším věku na vyšších kadencích nezlobí vůbec).

        • Rychlej turista  

         Píše, že tam bude mít devítkovou kazetu 12 – 25 a to na naše kopce opravdu drtivé většině lidí stačit bude a do hor je to dobrá volba. Ovšem velmi brzy zjistí, že jakmile sjede z hor, tak ve zvlněném terénu a na dlouhých rovinách mu bude ukrutně scházet nejpoužívanější převod (52×16) a rád by ho vyměnil za tu 25ku, kterou bude dávat jen z lenosti, když už ji teda má :-)

         • MlokCZ  

          A proč tedy vozíš i při Tvojí vynikající výkonnosti trojplacku na silničce?

          • Rychlej turista  

           Kvůli odstupňování, mám všechny potřebné převody i odstupňování stále při sobě. 52/42/30 × 11,12,13,14,1­5,16,17,19,21 :-)

           • MlokCZ  

            Já vím, že tyhle převody jezdíš.

            To pak ale i při Tvojí výkonnosti máš převod odpovídající 39/27.

            A když to vezmu, dle toho extrému, co tu psal JSt, tak bys měl minimálně odmontovat malou placku nebo spíše nechat jen velkou, přeci tak všechny kopce musíš v pohodě vylámat, když o několik tříd horší jezdci by měly vylámat vše na 39/23.

            • Rychlej turista  

             Mám tam takový převod, ale tu 23ku dost často používám s 42z převodníkem, ne 30z. A na velkou pilu můžu jet větší pastorek a nemusím furt řadit. Ten 30z převodník dávám málokdy, jen v opravdových kopcích. Je to prostě vyprošťovák a když přijde pořádná stěna, tak se hodí :-)

             Už mě nebavilo pořád přehazovat kazetu, abych v kopcích měl 23 (11–23) a na rovině 16 (11–21). Na zvlněný terén jsou nepostradatelné 13,14,15,16,17 a v pohodě by mi stačilo 52/39×12,13,1­4,15,16,17,19­. A i ta 12ka se v takovém terénu dává málokdy a přesto si ji i další nepoužívané pastorky na rovině každý vozí.

         • MlokCZ  

          A dále proč tu teda tolik lidí jezdí kazety s 27čkou nebo 28čkou a to navíc dohromady s kompakty?

          V poslední době tu více lidí řešilo, jestli fungují starší Shimano přehazky i s 28 pastorkem.

          O tom, co bude stačit tazateli se můžeme jen dohadovat, to si musí zjistit sám. Když ale teď vezme kolo s 52/39 a stačit mu to pak nebude, tak to bude obtížně řešit (tedy ne obtížně, ale spíše ho to bude stát více peněz).

          Na devítce nebude mít možnost to až tak pořešit kazetou, protože tam když dá nějaký výrazně větší pastorek, tak přijde o jemné odstupňování.

      • blisterexist  

       myslíš ten kopec ve Všemině, teda spíš na konci, směr na Liptál?, tak ten jezdim s 39/23, ale je to dost brutál, nikomu bych nepřál to prožít:-)

       • Lukecz  

        Zkus někdy přejet přes sousední kopec ze Všeminy do Trnavy, to je teprv lahůdka :))

        • blisterexist  

         tak pokud je to věčí brutalita něž ten, tak bych to musel jít pěšky:-)nebo koupit compakty, nebo kazetu:-D

       • Rychlej turista  

        Ne, je to z lesa se vynořivší asfaltka ještě před Všeminou. Přesně se to jmenuje Papradná a když se před tebou vynoří, tak první co tě napadne je, že tohle se prostě vyjet nedá. Pak zaostříš a vidíš, že pár lidí jede i nahoře, tak to zkusíš taky. Pokud člověk v totální prošitosti zvládl sjezd z ní (kdy během okamžiku nabral rychlost 80 km/h, aby vzápětí dostal do nosu ránu od řídítek, když se tu zase zalomilo vzhůru a v druhé houpačce stihl zatočit a nevjel do lesa), tak teprve pak sjel do Všeminy a začal stoupat ten tvůj kopec. Ten ale jen slabý odvar :-)

   • teepeex  

    doporucuju 50/34(nebo 36) a 11–23(25)

    pokud nezavodis, tak ti na horizontu nikdo neujede a v kopcich se nestrhas:)

  • muppet  

   Být tebou řešil bych to 53×39 a 12–25,já mám sice kompakt 50×34 a 11–23 a vyjedu 12. promile stoupání celkem v pohodě.

   • JSt  

    jj. 39/25 je i dle myho u nas ideal.

    • Blade  

     tak

    • Rychlej turista  

     Jenomže tam má kazetu 11–25, takže mu bude scházet 14 a 16, což je docela tragédie a pokud už musí mít 25ku a nebude na tom závodit, tak bych oželel těžké převody a dal kazetu 13–25. S dvojpilou je to prostě věčný převodový boj.

     • JSt  

      nevim. na obou osmickovych campach 12–23z i 13–26z ctrnactka je a sestnacka neni. takze muzu s klidem rict, ze bez 16z pastorku se obejdu ;-).

   • karliner  

    Řekl bych, že stoupání 12 promile není zase tak hrozná stěna :-)))

   • prvniodkonce  

    Jsem na tom stejně, jenže si nepamatuju, že bych snad někdy jel 34×23, teda párkrát při kompenzaci možná. Ten skok mezi 50 a 34 je velký moc a třeba při závodě, když shodím na malou, mám z kola kvedlačku. Na novou silnici to vidím na 50/39 a kazetu 11/25, to bude imho ideál, protože 50×12 z kopce prostě nejede a na rovinaté nástupy je to taky k ničemu, ta jedenáctka mi tam prostě chybí, na druhou stranu 50 placka je zase super, že se s ní dají jet i prudší stoupání bez shazování na malou, s tím bych u 53 viděl možná problém ve stoupáních cca. nad 7%.

   • blisterexist  

    12% v pohodě dávám s 39/23–21, ale až přijde nějaký větší kopec, tak to je vždy masakr:-/

   • Rychlej turista  

    12 promile stoupání běžně vyjede i vlak :-)

    • Blade  

     Stupně, procenta, nebo promile.. lidi to prostě neřeší :)

  • yngwiedio  

   Potreboval by som poradit zo zmenou s 3×9 na 2×10

   Momentalne vozim tieto komponenty:

   Kluky-SLX-48–36–26

   Prehadzovacka-XT RD-M780 stredne ramienko

   Presmyk-LX FD-T 661

   Radenie-XT SL-M770

   Chcel by som tam nahodit cestne kluky:Kľuky Shimano 105 FC-5750–50–34

   Co je treba vymenit aby to bolo mozne jazdit,na cestak momentalne nemam prachy a tie zuby naviac mi chybaju kedze jazdim len cestu-kazetu mam 11–28 zubov

   • Tina  

    Najskôr si zisti, či tie kľuky budú kompatibilné s tvojím MTB rámom. Obávam sa, že prevodníky 50/34 sa budú dotýkať zadnej stavby tvojho MTB rámu a tak sa kľuky nebudú dať namontovať.

    • yngwiedio  

     No nezda sa mi to je to crossovy ram ale isty si niesom tak si ma zneistil.

     Malu placku na klukach nepouzivam a tak dost casto krizujem retaz 36/25 dokonca ak je stupak tak aj 36/28.Pri cestnych bikoch je to ok ale pri tomto to asi nie je to najlepsie riesenie.Je mozne to nejako prestavit aby som nedodrbal zuby na klukach,kazete plus retaz?

   • Singlespeed  

    Je to jak píše Tina. Sám mám na krosovém rámu silniční kliky Tiagra a větší placka než 44 zubů mi tam ani náhodou nevleze, neboť brousí zadní stavbu. Velký převodník u silničních klik je přibližně na úrovni středního převodníku bajkových klik, tak dej na svých klikách SLX velkou placku 48z místo prostřední a vyzkoušej, jestli to jde namontovat, případně je-li tam nějaká rezerva.

   • mr.antik  

    opravdu ti chybí ten rozdíl dvou zubů? To musíš drtit hrozný převody na krosáku

    • yngwiedio  

     Ani nie tak sa mi jedna o tie 2 zuby aj ked niekedy idem s niekym co je na cestaku tak je to citit ze musim dat do toho viac.

     Jedna sa mi skor o to co som pisal v predchadzajucom prispevku,kedze nepouzivam malu placku 26 zubovu a krizim tak retaz zo strednym tanierom 36 zubov ci to sa da nejako nastavit alebo nieco aby mi neodisli komponenty.Neviem ci som to dostatocne vysvetlil

     Alebo je v poriadku ak idem prevod 36/28 zubov,Myslim ze asi nie alebo sa mylim?

     Jazdim amatersky uz cez 23 rokov rocne cca 7000km

     • yngwiedio  

      Ak by to tam vliezlo a nechytalo,dokazalo by to fungovat s tymto radenim, saltrom,dalo by sa to doladit alebo to treba vsetko pomenit salter,presmyk…

      • Tina  

       Laco, šalter, prešmyk aj radenie by mali byť OK. Ešte raz však opakujem čo už ti tu napísal Singlespeed. Veľký 50zubový prevodník budeš mať na pozícii súčasného prostredného prevodníku. Máš tam toľko miesta medzi rámom a prostredným prevodníkom, aby sa tam zmestil 50z prevodník s takým veľkým priemerom?

       • yngwiedio  

        dakujem za odpovede ak by sa to zmestilo a este aj radilo s tymito povodnymi komponentami bolo by to skvele.

  • peter934  

   otazka: Vpredu compakt a vzadu 11kolo 11–25. Jazdim ale len cca stred kazety, prip lahsie prevody. 11 a 12 som tam hadam ani este nemal.

   Oplati sa kupit kazetu 12–25 alebo su to zbytocne vyhodene prachy?

   • Člověk a jeho svět  

    Občas si přišlápni z kopce, zasprintuj si na cedule, projeď se za někým ve dvojici a uvidíš, že tam tam tu jedenáctku budeš potom dávat častěji :)

    No a teď vážně – jestli ti vzadu stačí 25, což asi jo, pak to je o zvážení, zda ti jemnější odstupňovaní u 12–25 stojí za novou kazetu (např. u desítkové kazety 12–25 máš navíc 16, takže si řadíš od dvanáctky do sedmnáctky po zubu, u desítkové 11–25 to máš po zubu do patnáctky).

    • peter934  

     ved to ze vacsi rozdiel by bol as az medzi kazetami od 13, len 6800 ultegra ich nema. Asi necham to co mam a ked pribudnu kilometre v nohach tak aj vyuzitie spodnej casti kazety pride :-)

     • Člověk a jeho svět  

      6800 je 11sp.

      Když jezdíš jen rovinky, budeš za chvíli shánět 11–23 nebo 11–21 :)

      • peter934  

       myslel som od 13 zubov :-)

       • bodaj by to bola pravda, mozno dam na mesiac vypoved a natrenujemnieco :-D
   • JakeF  

    Spíš už bych dal 12–28, ať toho můžeš víc objet na velkou vepředu, šetří to řetěz a řazení smykem je otrava.

    • peter934  

     byvam praveze na nizine a kopce siroko daleko nic. Tak ta 25 mi aj teraz staci ked tych km v nohach nie je moc.

  • Spartacus  

   Měl bych jeden dotaz – Jezdím teď převody 52/36 a 12–25. To je v 90 % dostačující, ale jsou situace, kdy i 36/25 lámu malou kadencí ( rychlost pod 15 km/h ) a mám dost. Buď to jsou delší výživnější stoupání teď z jara, nebo 12% stojky s živým protivětrem… I posléze v sezoně když jedu švih s více stoupáními s průměrem 7% a víc, tak by se hodil lehčí pastorek na občasné pošetření noh – rozhodl jsem se tedy pořídit novou kazetu, jen váhám mezi 11–28, 12–27, ve hře je i tiagra 12–28.

   Bude stačit 27z, nebo to nemá smysl a mám jít do 28z ?

   Zaujala mě i tiagra 12–28 svým rozsahem( 12,13,14, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 28 ). Tam, kde mají všechny kazety 19z, má tiagra 21z – to by se hodilo do krátkých brdků nebo proti větru – v kombinaci s velkou by se tolik nekřížil řetěz. Jen škoda, že to je těžítko :(

   • tromboonen  

    Ja mam 50/34 a univerzalni kazetu 11–25, 11–23 ma super odstupnovani, ale v kopcich jsem obcas nestihal, tak sla na zaplety na valce.. kdyz jedu vylozene do hor tak prehodim 11–28.. v kopcich je to odstupnovani porad OK, na rovinach treba ve vetru malilinko hrubsi, ale da se to…

    Mezi 11–25 a 11–27 moc velky rozdil nebyl, kdyz uz tak 28, ale pravda ja to mam jak rikam jen na extremy, zas ale mam vepredu o dva zuby min..

    Tiagra bacha aby nebyla z nove rady 4700, ta by nemusela sedet (razeni a hazka je urcite nekompatibilni, jestli vzdalenost pastorku na kazete nevim..)

    Jestli mas 12–25 a zustane Ti, sel bych do 12–28 at je tam nejaky rozdil a kdyz Ti to v lete bude pripadat moc, hod tam zpet 12–25 a mas to..

   • Spartacus  

    Jako při závodě dojde málokdy i na 25z, ale při tréninku by se občas hodilo něco lehčího. Asi bych koupil 11–28 a ze současné kazety poskládal 12–28, měl bych pastorek 16z. Ideálně koupit jenom ten unašeč s pastorky 21–24–28, ale to těžko shánět :(

    • tromboonen  

     To už podle mě moc řešíš… za mě jednodušší mít 11–25 a 11 nebo 12–28 a proste to prehazovat kus za kus podle toho kam jedu, teda pokud se nepohybuješ ve specifické oblasti kde potřebuješ jemné odstupňování i lehký převod.. ale třeba na závody s tou 28 asi nepojedeš..

     • Spartacus  

      A jaké označení má ta nová tiagra ? Co jsem hledal, tak buď tam dávají kazetu 105 5700 nebo HG500 ( žeby ? )

      Ale pokud to jede se 105 kazetou, tak nevím, proč ty mělo být nekompatidebilní.

      • tromboonen  

       No sada se jmenuje 4700.. 10 sp, ale paky bez oprati s jinym krokem lanka nez maj predchozi 10 sp (nevim jestli je podobny 11sp)…

       Jaky tam davaj kazety nevim, jen jsem videl info o tom, ze paky a hazka jsou nekompadebilni se starsimi 10sp… dal jsem nezkoumal, ale kdyby to bylo tak, ze kazeta je stejna (jde tam 10sp 105tka 5700 (a tim padem i Ultegra 6700 a Dura 9700)) tak je to super, muzes mit zimaka nebo pracaka s Tiagrou a furt tocit zaplety..

   • Coural  

    Mám 50/34 a k tomu dvě kazety. 11/23 jezdím asi 90% času a když jedu do hor tak 11/28. Přehazuji to i s kolama, většinou vozím 50mm vysoké karbony, na zimáku vysoké a těžké ráfky od Giantu a do hor nebo do větru beru Mavic Ksyrium. Na starý kolena se učím šlapat víc kadenčně a tak mi kompakty víc vyhovují.

  • juricmir  

   Co takhle zkusit semikompakty? Má to převodníky 52/36. Zíškáš lehčí převod na malou, navíc bych do zadu dal kazetu minimálně 11–25 (28). Mám na Rubím sice kompakty ale ty půjdou pryč protože budu dávat právě buďto semikompakty nebo klasiku.

   • mvd  

    Zkusil už někdo na semikompaktu dát malej místo 36 34? Rozteč je stejná, takže technicky to přehodit jde. Přesmykač by to zvládnout měl, otázkou je ramínko přehazky. Ale pokud nebudu křížit malej x malej (kde ramínko složí řetěz na sebe), tak by to mohlo fungovat, ne? Jde mi o získání většího rozsahu se zachovaným jemným stupňováním. Už jsme to tady na podzim řešili, že se chystám do silničky, ale chci zachovat co největší rozsah převodů a zároveň jemný stupňování. Takže teoreticky bych to viděl na 11 st. 52/34 × 12–28.

    • Člověk a jeho svět  

     To už vyjde lépe 50/34 + 11/25. Skok z 52 na 34 je celkem brutální, to bych nedělal, byť technicky to jde.

    • Hanyz1  

     Technicky to jde, např 105–5700 by to měla zvládnout se středním ramínkem – Maximum front difference 22T, total capacity 40T. Tobě vychází kapacita na 34 a rozdíl mezi převodníky 18 (krátké ramínko zvládá kapacitu 34, ale rozdíl vepředu jen 16).

     Nicméně jak je zmíněno, je to velký skok, osobně bych do toho nešel. Chápu to tak, že ti jde o lehký převod do kopce, tedy viděl bych to na výběr ze:

     • velký skok mezi převodníky
     • méně jemné odstupňování při větším rozsahu kazety
     • přechod na 50/34 a nezávodit z kopce :-)
     • Prazak0  

      Velký skok jako převodníky mi přijde použitelný pro určitý typ terénu. Snažil bych se za každou cenu vyhnout tomu, aby při zařazení na malý převodník jsem musel řadit na menší pastorky, aby to nebylo moc pomalé. Kazeta nemusí přece být jemně odstupňovaná v celém rozsahu. Nevím, jestli někdo má terén, kde třeba z 52/17 by rovnou potřeboval dát 34/17.

      • tromboonen  

       Tomu se nevyhneš téměř nikdy, ani u dospělých placek 53/39… a ty většina hobíků v kopcích stejně neuveze, nebo jen za cenu extrémů na kazete..

       Osobně mám 50/34 a 11–25… to na většinu kopců stačí, z kopce 50+11 zas o tolik méně než 53+11 není a když už nemůžu točit, tak si dáchnu, stejně to potřebuju..

       Jediná nevýhoda je ten skok mezi 50 a 34 vepředu, ale to je daň kterou jsem ochoten platit, holt řadím simultánně oběma rukama, stejně to člověk musí dělat i u všech ostatních kombinací, možná ne u 46/36 na CX..

       • jonti  

        Elitacke kombinace typu 52/42 a podobne to taky umoznuji.

       • mvd  

        Já teda koriguju vždycky (snad s výjimkou, že jsem právě vyjel střechu a rovnou se to na pěti metrech láme do sjezdu :o) ) Na 48/36 mě to vychází na korekci o 3 pastorky, aby to navazovalo. Na 46/36 to bude o 2 pastorky.

    • Prazak0  

     Co to je semikompakt? Koukal jsem na samostatný převodník, bez problém se sežene převodní 46, 48, 50, 52 – s roztečí 110, tj. na kompakt, určeno na velký převodník. Na malý se sežene krom 34 i 36, 38 a 39. Nesežene se 42 nebo dokonce větší. Nevím, jestli by na klasický převodník 130 mm šlo dát na malý 34 zubů, asi by se velikostně nevešlo. 39 by snad šlo? JInak mi přijde, že chce na převodnících obrovský skok. Já mám radši naopak menší skok, třeba 52/42 nebo 50/39, to mi přijde pro řazení lepší. Já nerad podřazování, tj. na pastorku řadit jemně a více stupňů, pak dám malý převodník a zas pastorky taky na menší. Jemné odstupňování má smysl pro rovinu, do kopce naopak se mi výhodné nejeví. Záleží teda, jaký terén člověk jezdí.

     • tromboonen  

      Semikompakt je 52/36… oproti kompaktu 50/34 o malinko těžší každý převod, díra mezi velkou a malou stejná, takže výhoda jen pro namakance nebo rovinné závodníky.

      Sice se tu oháníš matikou a já nevím čím ještě, ale o realném použití převodů moc nevíš, bych si troufal tvrdit, když myslíš, že to vyřešíš 1× systémem… ten na silnici funguje dost problematicky (obr skoky vzadu) a je dobrej tak na gravel a CX a pro někoho kdo neumí řadit..

      • Marskatin  

       Malinké doplnění: díra je u semikompaktů stejná absolutně, malinko menší poměrově.

       • tromboonen  

        Aha, jo, dik… ja se tou teoretickou matikou tak nezabyvam a semi jsem nikdy nevozil.. v kopcich by 36 mohlo byt na me moc a 52 z kopce me zas tak nevytrhne.. :) Ale hrabnout do toho pravou rukou musis stejne tak jako tak, ne?

        Me ted napada… kdyz ma nekdo eTap a k tomu kompakty (nepredpokladam, ze si to kupujou jen borci schopni utocit 53/39), tak to musi byt docela makacka na bednu a na prsty to provest.. preradit vepredu obema a pak hned vzadu pravou… clovek si asi zvykne (jen nesmi presedat na jinej system), ale narocny to bude..

      • Prazak0  

       O matematickém rozdílu jsem psal jinde, sice že skok z 23 na 25 je i čistě matematicky menší než třeba ze 17 na 19. Jde o jednoduchou matematiku, aritmetiku. To, že jsem připoměl, že je to jinak i čistě matematicky, to není ohánění se matikou. Spíš jsem si vědom, že nejde jenom o převodový poměr (což je záležitost jednoduché matematiky). Nějakou fyzikální stránku jízdy do kopce či proti větru, to jsem chtěl nechat zcela stranou, proto to „čistě matematicky“.

       Aspoň jsmi mě poučil, co míníš semikompakty. Já to bral, že jsou klasické silniční kliky, u Shimana s roztečí 130 mm, u kterých typicky bývá velký převodník 52 nebo 53, i když, jak jsem psal, může být i 50, pokud by se vyráběl, tak i 48 a nebo naopak větší. Primárně to je dělané na velké převodníky s 53 příp. 52 nebo i 54 zuby, menší různě. Za kompakty jsem považoval a stále považuji prostě ty kliky, co mají menší rozteč pro šrouby a typicky se dám dává kombinace 50/34. Aspoň obchody ale nabízí jako kompakt i jiné kombinace, třeba 50/36 nebo 50/39, nebo i 46/34 – toto zejména pro cyklokros, ale není to na to vázané. Shrnu, rozlišoval jsem dvoje kliky klasické silniční u Sh 130 (Camp. myslím 135 mm) a kompakty 110 mm rozteč pro šrouby, co uchycují převodníky.

       Nevím, co myslí, že nevím nic o reálném použité převodů. Trochu jezdím, sice ne moc, nějakých 7–8 tisíc km za rok, jelikož jezdím v terénu, kde jsou kopečky, kousky s rovinou atd., tak často řadím. Zkušenost mám s klikami s převodníky 52/42 nebo i 48/36 a 48/39. Za reálné použití převodů považuji ježdění, vím, že lidi ať hobby závodníci a nebo úplná špička v silniční cyklistice jezdí převody jiné. Jezdí taky jinou rychlostí a najezdí toho několikanásobně víc než já, takže jejich převody pro sebe beru spíš jen jako inspiraci, ale je mi jasné, že bych měl spíš kopírovat jejich kadenci šlapání, než mít stejné převody, tj. kombinaci převodníků a pastorků vzadu. I když i u té kadence to beru, že šlapu pomaleji, než profíci a nebo asi i hobby závodníci. Nicméně převody jsou pro mě stejné důležité jak pro ně.

       Naopak jsem psal, že nejsem pro velké skoky, tj. u kompaktu mi přijde nejlepší kombinace 50/39 – vzhledem k terénu v okolí Prahy, co jezdím. Určitá kombinace převodníků a pastorků může být vhodná (pro daný terén a osobu), další věcí je ale zvyknout si třeba na jiný způsob řazení. Jinak tohle téma je, které stále řeším, proto tu o něm diskutuju. Zajímají mě jiné věcné názory lidí, jejich zkušenosti. Řeči že o tom nic nevím atd., to si každý může strčit za klobouk. Jinak píšou tu i úplní trollové, co na příspěvek reagují třeba bla bla bla, těm ani neodpovídám.

       • Marskatin  

        Dneska už je to s těmi roztečemi trochu složitější. Rozteče platily u starších pětiramenných klik.

        U čtyřramenných silničních klik shimano už je jen „kompaktní“ rozteč 110mm pro všechny kominace.

        U čtyřramenných silničních klik campagnolo je 145mm pro velký a 112 mm pro malý převodník

        • Prazak0  

         Já vycházel z běžné nabídky v obchodech, kde ale myslím ty kompakty jsou 110 mm a pětiramenné kliky. Ale asi je těch variaant víc, máme jeden převodník sundaný z Waltera a na Shimano to nenasadím.

        • tromboonen  

         A na temer vsechny kliky uz pasuji pouze prevodniky od te znacky.. to si zas soudruzi ve vyvoji prihrali polivcicku..

         • Marskatin  

          Které kliky máš na mysli?

          • Člověk a jeho svět  

           Shimano, Campa…?

           • tromboonen  

            dneska uz i FSA… vsechno co ma ctyri packy… pekne to napsal jeden soudruh z Bike Radaru

            • Člověk a jeho svět  

             JJ, já tam schválně nechal otevřený výčet. Ale na jednu stranu to je dobře. Chceš Shimano, kupuj Shimano ;)

             • tromboonen  

              No tak u takove Dury by to vypadalo blbe mit tam jiny prevodniky, to jo, ale me docela vyhovuje michat to treba u SL-K, Gossameru, starejch 105tek atd.. a to nemluvim o malejch, ktere nejsou videt, takze u bcd110 muzes mit jakekoli kdekoli, ale u tech novych ani nahodou.. a to se bavime o blbych prevodnicich… hlavko taky preziju, jen je problem identifikovat jake potrebuju, ale ty naby, z toho bych si hodil masli… jeste ze MTB neupgraduju a kotouce na cemkoli co pripomina silnicku bojkotuju…

            • Marskatin  

             Nevím, jak na FSA tam je myslím problém s tím, že jsou ty šrouby ještě nějak asymetricky.

             Na campu jsem myslel, že by nikdo nic jiného než campu nedal. Ale i na ni dělá převodníky TA, Stronglight

             Na shimano Gebhardt, Stronglight, TA Specialites, Absoluteblack, BBB, takže prakticky jako na pětipacku.

             Různí se kvalita a promyšlenost toho, aby to ladilo a plynule přecházelo na ramena kliky, ale je z čeho vybírat.

             • Člověk a jeho svět  

              A ty by sis na Shimano dal cokoliv z výše uvedeného?

              • Marskatin  

               Já ne. Nikdy jsem neměl takovou potřebu. Převodníky na silničce jsem se svým nájezdem nikdy nesjel. A kromě nějakých zvláštních kombinací zubů pro to ani nevidím na silničce důvod. Když si vezmu cenu převodníků, tak pod u 105 a níže to prakticky nemá smysl. To jsem plus mínus na nových klikách. U ultegry by se dalo diskutovat. A u Dury bych aplikoval pořekadlo o opicích a banánech.

             • tromboonen  

              OK, ja mluvil spis o tom, ze mas dve tri kola a kdyz neco ojedes, hodis to na dvojku/zimaka a podobne.. na CX mam nejake stare Gossamery kliky, funguji v poho, ale dal jsem na ne 105 bcd prevodniky.. to uz bych dneska nezvlad..

              • Marskatin  

               No jo udržet kompatibilitu strojů v domáci stáji není vždy lehké.

               • tromboonen  

                Jediná cesta začíná být záměrně vybírat starší komponenty – naštěstí poslední 10sp generace a kliky, náboje atd. z té doby jsou pořád dostupné a nejsou to žádný hrůzy… ale jakmile neskládáš a koupíš novou sériovku, už máš většinou něco nekompatibilního..

    • Marskatin  

     Přesmyk to mozná pobere, ale většinou mají oficiálně udáván rozdiĺ převodníků 16 zubů. Nešel bych do toho, skok je hodně velký. Na některých klikách se navíc může stát v závislosti jak mají daleko převodníky od sebe, že bude při křížení malý převodník malé pastorky chytat řetěz o velký převodník.

     • tromboonen  

      Zajimavy je, ze Prazak bojuje proti 11 z, dokonce by vzadu mel nejradsi nejmensi 14 nebo co, ale pritom dopredu by chtel 52.. a zaroven 34 misto 36… podle me hrani s cisly… cim vetsi skok vepredu tim vic laborujes pri podrazeni na placce vzadu, ale ono se to vetsinou dela v kopci, takze se to da prezit… lip nez nejake skoky na kazete kdyz ses na vetru nebo v mirnym kopci na tom rozhrani velka/mala a jeste to stihas vyladit na kazete… ale kazdy at si to postavi jak chce.. dneska uz mame moznosti plno, pokud si nenechame vymyt mozky ze na silnici potrebujem 1×

      • Člověk a jeho svět  

       No to bude peklo. Už jsem zaznamenal takové výkřiky, že 1×12 na silnici řeší vše. Za sebe mohu odpovědně říct, že do takové zhovadilosti nikdy nepůjdu. To už se v kruhu pomalu vracíme k 1×5, a to už nemá daleko k 1×3 :)

       • mvd  

        Vnímám to tak, že je to snaha eliminovat řazení na převodnících, obzvlášť, když mají velký skok a musí se zároveň korigovat na kazetě o 4–5 pastorků, aby to navazovalo.

        Na dvojpřevodníku 2×11 50/34 × 11–25 a kadenci ± 90 mě to nutí přehodit na malý převodník v rozmezí 30–25 km/h. Při rozjíždění zpátky na velký nejpozději v cca 37 km/h. Tedy ve zvlněném profilu řadím na převodníku relativně často, pokud nejsem zaťatý vyznavač „per tam velkou“, kterej radši chcípne ve stoje na kadenci 50 :o)

        Jednopřevodník nikdy nebude mít zároveň dostatečný rozsah a jemnost stupňování. 2×11 50/34 × 11–25 má 16 nepřekrývajících se převodů. Takže beru zpátky to „nikdy“ – jednopřevodník se srovná s dvojpřevodníkem, až bude 1×16.

        A teď pozor, přijde moje myšlenka dne :o)

        Mě z toho prostě vychází jako nejlepší řešení pro hobíka, kterej nesestavuje převody před každou vyjížďkou, ale chce mít univerzální převody – trojpřevodník! Jeho filozofie je úplně jiná, než u dvojpřevodníku. Není to „per tam velkou“, a když už fakt nemůžeš, tak si shoď na malý. Většina provozu (17 – 40 km/h při kadenci 85 – 95) se odehrává na prostředním, a krajní jsou jen „rozšíření na sjezdy“ a „poslední záchrana před smrtí“. Z hlediska přehazování na převodnících to vlastně JE JEDNOPŘEVODNÍK s rozšířením na obě strany.

        Znovu se vracím k tomu, že moje současné řešení 3×10 48/36/22 × 11–23 je vlastně jednopřevodník 1×10 do zvlněného profilu s rozšířením na obě strany, které mi dává 19 nepřekrývajících se převodů.

        • Člověk a jeho svět  

         Na dvojpřevodníku 2×11 50/34 × 11–25 a kadenci ± 90 mě to nutí přehodit na malý převodník v rozmezí 30–25 km/h. Při rozjíždění zpátky na velký nejpozději v cca 37 km/h.

         Asi si dneska sedím na vedení, ale toto fakt nechápu. Vlastně ani ten zbytek ;)

         • mvd  

          Myslel jsem tím zpomalování v kopci, podřazování, klesání kadence na 85 – a pak už fakt musím shodit na malý, pokud nechci ze sedla a brát to ve stoje silově. Pak jsem nahoře, rozjíždím se a už není kam odřazovat – musím na velký. Tedy ve zvlněném profilu furt přehazuju na převodnících.

          • Prazak0  

           To, co píšeš, to mi dává plně smysl. Já zkrátka taky nemám rád podřazování, což je dané právě velkým skokem mezi převodníky. Lépe mi vyhovuje, když jsou převodníky velikostně blíž k sobě, ideální mi přijde pro zvlněný terén s rovinami 52/42 nebo 48/39 ap. I při velkém pastorku vzadu pak někdo může říct, že pak na toto nevyjede vše, nebo spíš nevyjede v rozumné kadenci. Pak se nabízí 2 řešení, buď toto brát jako kombinaci pro to, co jezdím většinu času a neřešit prudké kopce, které by člověk jel leda o dovolené. Nebo tam mít ten třetí převodník. Dvojpřevodník má zas výhodu, že velký převodník je posunutý víc k prostředku kazety, tedy jde bez křížení na něj řadit i větší pastorky. Mně přijde rozumnější mít kazetu odstupňovanou třeba jemně, ale ne v celém rozsahu. Tj. u větších pastorků dávat větší skoky. Neboli celé řazení pak vychází plynuleji, není sam superjemné na kazetě o jeden zub a obrovský skok na převodnících.

        • Melvin  

         To nechápu proč shazovat na malou u kompaktů, už při rychlosti 30km/h . Vždyť při kadenci 90 mužeš mít v pohodě v předu velkou placku a v zadu 19, což je skoro uprostřed kazety.

         • Člověk a jeho svět  

          Přesně to jsem myslel tím, že nerozumím – viz výše.

         • mvd  

          Koukám před sebe, co mě čeká. Když je to vlnka, tak se snažím to udržet na převodníku co nejdýl a třeba i stoupnu, když už je to skoro nahoře. Když se to dál zvedá, shodím raději dřív a mám z malýho převodníku skoro celou kazetu na další jemný podřazování.

          • Člověk a jeho svět  

           To jo, jen moc nechápu, že to děláš už v rychlosti 30–25 km.

           • mvd  

            Spíš se vraťme k té mé myšlence, že ideál pro hobíka je „jednopřevodník s rozšířením na obě strany“ (tedy trojpřevodník), díky kterému pokryje „střední pásmo“ zcela bez nutnosti řadit na převodnících, má možnost na rozjíždění sjezdů jít nahoru a nemusí se bát, že v Jeseníkách umře. Co Vy na to, pánové? :o)

            • Prazak0  

             Myslím, že většina lidí asi jezdí nejvíc jeden převodník a ostatní méně. U dvojpřevodníku je zas možnost na velký převodník jet i větší pastorky, jelikož je víc ke středu kazety než u trojpřevodníku.

             • mvd  

              Aplikace Gaussovy křivky na tuto problematiku mně dává jasnou odpověď. Pokrýt situaci s nejčastějším výskytem bez nutnosti řadit na převodnících. Obě krajní části křivky mají nízký výskyt, ale přesto se vyskytují. Tedy je dobré na ně být připravený, ale už tam nevadí řazení na převodnících, protože se to děje spíše výjimečně.

              Kdybych si měl tipnout použití jednotlivých převodníků, tak u troj bych to dal: prostřední 90 %, velký 9 %, malý 1 %. U dvojpřevodníku to bude velký 70 %, malý 30 %? A to jen, pokud nejsou větší kopce.

              • Člověk a jeho svět  

               Já už to vzdávám :)

               • mvd  

                Dobře, tak to na velkým převodníku utáhneš o chvíli dýl. Jdeš na 23z pastorek, nebo až na 25z? A kadenci necháváš spadnout na kolik?

                Já si prostě nemůžu pomoct, ale koncepci dvojpřevodníku „velká skoro všechno, malá jako záloha do fakt kopců“ vidím vhodnou pro hodně výkonné jezdce, nejlépe s možností flexibilního laborování s převody. Hobík, kterej si dokáže přiznat, že nemá takovej výkon, by si taky mohl přiznat, že to pro něj není ideální. Ale to by musel bejt ještě schopen překousnout, že to ideální řešení nevypadá IN.

                V čem se tolik mýlím?

      • Prazak0  

       To si špatně četl, mám kombinaci 52/42 kde ten skok není nijak dramatický. U kompaktu mi přijde jako optimum 50/39, pokud člověk nemá moc prudké kopce. 50/34, to mi přijde docela velký skok. Rozhodně bych nedával 52/34.

       11 z mi přijde pro většinu lidí, co jezdí větší převodníky, tj. 48, 50 nebo 52 ap. moc. Někde jsem srovnával, že Froome jezdí nějakou kombinaci, kde má snad 50/11 nebo 52/11 jako nejrychlejší převod. Vzhledem k tomu, jak tu je vůči němu výkonná většina zdejších jezdců, tak jim by při stejném převodníku stačil vzadu nejrychlejší pastorech nějakých 14 nebo 15 zubů.

       Jinak žáci jezdí často s velkým převodníkem 52 zubů, ale nejmenší pastorek mají třeba 18 nebo 19 zubů, dle věku, pak snad 17 a 16. Je to zvláštní, že nejezdí menší převodníky, někdy snad mívají velký převodník 48, pak místo 18 z. mají 17 z – ovšem tohle je trošku pomalejší. Větší převodník a pastorek současně znamená menší opotřebení řetězu, ale tohle asi není důvod, proč to jezdí.

       • Melvin  

        Nesmiš zapomínat, že většina jezdců tady netoči na švihu kadenci 120 ot/min.

        • Prazak0  

         Odlišil bych kadenci při normálním záběru, tj. typicky po rovině bez větru v zádech. A potom kadenci s prudšího kopce a silným větrem v zádech. Pokud šlapu nalehko, tak utočím snadno daleko větší otáčky, i když normálně šlapu pomaleji. Myslím, že i závodníci ve spurtu a nebo na dráze točí 150, přestože po rovině jezdí 90–105. Krátkodobé rychlé točení nevadí, díky vysoké rychlosti jsou takovéto úseky zpravidla kratší záležitostí

         • Melvin  

          Tak na dráze to bude asi dané tím, že mají jen jeden převod. Kdyby dali moc těžký tak se nerozjedou, takže musí zvolit kompromis. Ono hlavně každý má i tu efektivitu šlápání různou, což se dá krásně zjistit pomocí wattmetru, při kterých otáčkách jsi nejvíc efektivní. Ve finále, ať si každý šlape, jak mu to vyhovuje.

       • Singlespeed  

        Velký převodník v kombinaci s tzv. juniorskou kazetou s velkými pastorky znamená jemnější odstupňování převodů. Skok např. 16–17 na začátku kazety je naprosto jiný než třeba 11–12 s použitím malých převodníků.

        • Prazak0  

         Ano, daleko jemnější odstupňování, které se týká jízdy po rovině. Pro jetí do kopce jde mít jednak větší pastorky, potom taky přehodit na menší převodník. Ti žáci myslím ani nejezdí 9 nebo 10 pastorků. Kazetu a řazení mají sice na 10, ale místo pastorků tam mají distanční kroužky a jezdí třeba sedmikolečko.

         • Singlespeed  

          Juniorské kazety mají 10 rychlostí úplně běžně ( https://www.sportovnidum.cz/…unior-16-27z ), což však nevylučuje použití třeba jen 7 pastorků, pokud jich více není třeba.

          • Prazak0  

           Tak junioři jsou dost výše než žáci. Žáci to mají myslím 19 a 18 zubů při převodníku 52, 16 nebo 17 mají snad kadeti. Musel bych se dívat, na internetu je ta vyhláška nebo předpis, kde to je přesně popsané, ty povolené převody. Přesně si to celé nepamatuju.

           Než Ultegru bych volil asi spíš Miche Primato případně vyšší, kde si to jde zcela navolit. I když asi ta Ultegra je lepší oproti tomu Primatu.

          • gerrard  

           Vylucuje, na zavodnim kole nepovoleny prevod na kole nemuze byt i kdyz treba nejde zaradit upravou na prehazovacce.

           • Singlespeed  

            Trochu jsme si nerozuměli. Myslel jsem použití jen sedmi pastorků a nepotřebné prostě vůbec nedávat a nahradit podložkami jak psal Prazak0.

            • gerrard  

             Jo tak to by slo, ale nedela se to. Vozi se kazeta zacinajici na 16 zubu a umerne tomu velky prevodnik. Mladsi zaci 44z a starsi 46z.

             • Prazak0  

              Tak 52/18 je velmi podobné jako 46/16, o chlup rychlejší. V předpisech pro závody se myslím uvádí přímo i převod 52/18, pochopitelně musí odpovídat i obvod kola, tj. ujetá vzdálenost na jedno otočení klik. Tenhle převod má patrně svoji tradici. Ta směrnice je zde: http://www.ceskysvazcyklistiky.cz/…d-c-2011.pdf – strana 9, bod 8.2, uvádí tam Žáciažákyněstarší 6,17/52×18/ . Pro silnici, pro dráhu jsem nekopíroval, bere mi to paznaky. Pokud se dá přev. 46 z, tak to je o chlup pomalejší, zkrátka není to na něj vymýšlené, ale samozřejmě je povolený.

              • gerrard  

               Ano mas spravny predpis, kterym se zakovske prevody ridi a spravne vsechno to vychazi ze vzdalenosti ujete na jedno otoceni klik, coz je pro starsi zaky jak uvadis prevod 52×18 pro vzdalenost 6,17m. Tento prevod muzes brat jako referencni prevod, ale realne ho snad nikdo nejezdi. V drtive vetsine se vozi kazeta zacinajici na 16 zubu a umerne tomu placka 44z mladsi 46 starsi zaci a 52 kadeti. Nikdo nevymysli ptakoviny. Kazeta od 16 zubu je bezne dostupna jak pro 10 tak 11 rychlosti. Koupis kazetu a podle veku menis placku.

               Na drahovce to sedi placka 48 zubu a dle veku jiny pastorek, tam zadna revoluce neprobehla.

       • Člověk a jeho svět  

        Někde jsem srovnával, že Froome jezdí nějakou kombinaci, kde má snad 50/11 nebo 52/11 jako nejrychlejší převod.

        A taky jezdí kombinaci, kde má 58/11 ;)

        • Prazak0  

         Pozor, má tam 54/42, ale to kolo je šišaté, což je vidět i na fotce. A když má nejleší záběr, „efektivní páku“, tak část toho převodníku funguje, jako kdyby tam bylo 58 zubů. V té méně efektivní části záběru má naopak zuby tak, že to je pomalejší, prostě na jedno otočení tam má 54 zubů. Myslel jsem, že bio převodník a podobné varianty se nejezdí. V časovce, co vím, tak ty rychlostní průměry jsou vyšší a hlavně, šlape se kratší dobu, maximálně hodinu. Takže chápu, že tam má převody, co jinak na běžné etapy nejezdí. Článek uvádí, že toto kolo má na časovku (time trial).

         • Člověk a jeho svět  

          Jistě, zrovna toto kolo má na časovku, stejně jako jiné kolo s převody 50/11 nebo 52/11 (jak jsi ty uváděl) má na jiné etapy. A na jiné zase 53/11–23… ;)

          • Prazak0  

           Docela mě překvapil ten biopřevodník, myslel jsem ,že u závodníků toto se vůbec neužívá. Viděl jsem, že převodníky biopace nebo jak to jmenují se nabízí, v podstatě za výprodejové ceny. Rád bych si to i zkusil, ale má to divnou rozteč klik.

       • gerrard  

        Mladsi zaci jezdi standardne nejtezsi 44×16 na silnicce a 48×18 na drahovce. Kde beres ty tvoje cisla netusim, ale u nekterych silnicnich ramu mit nejmensi pastorek 19 zubu snad ani nejde i tech 16 uz je obcas na hrane.

  • lukas_77  

   mam prevody compakt 50–34, kazetu 12–25 a je to stale tazke do kopcov. mam 29 rokov, vaha 75 kg a rad jazdim lahke prevody, nie som silovy typ, po rovinke potrebujem 90– 95 otacok a v kopci tak 80 otacok. v kopci je vsetko pod 70 otacok tazke a napriklad teraz som isiel Lysu horu za 45 minut pri sklone 10% som tocil nieco malo cez 50 otacok/min na najlahsom prevode, takze mi tieto prevody vobec nevyhovuju. chcem kazetu s 27 zubami spravim dobre? lebo citam toto forum a tu kazdy radi do kopcov 39–23 alebo 39–25 nechapem, to ste dobri borci, ale ja dam casovku na Praded za 34 minut. som niekde inde vykonnostne. ak nehcem dritit v kopci 55 otacok tak si mam tu kazetu s 27 zubami kludne kupit?

   • Člověk a jeho svět  

    39/23 nebo 39/25 do kopců nikdo moc neradí a myslím, že ani moc lidí nejezdí :)

    Pokud ti nevyhovuje to drtit, jak píšeš, tak ti nezbývá nic jiného, než pořídit jinou kazetu.

   • Spartacus  

    Prvně jsem jezdil jsem 50/34 a 12–30, roční nájezd cca 7000 a neexistovalo nevyjet něco, tu 30 jsem snad ani jednou nezařadil.

    Pak jsem přitvrdil na 52/36 a 12–25, roční nájezd cca 11500, většinou ok, ale místama 25z nestačila.

    Teď vozím 52/36 a k tomu 11–28 a ideál, tu 28 moc neřadím, ale když chci jet kopec na pohodu, nebo stojku proti větru, tak se hodí. Nějakou extra sílou v nohách neoplývám.

   • lukas_77  

    cital som toto vlakno tak zbezne a dost ludi tu preferuje sa skor vytrapit v kopci ako tocit lahke prevody. chcem sa vykonnostne troska aj zlepsovat, tak sa bojim, ze ked dam kazetu s 27 zubami, ci to nie je na skodu. z pohladu treningu je lepsie tocit v kopci 55 otacok ako 70 ? v sobotu idem akciu PEKLO MORAVY a mam pocit, ze tu Lysu horu uz nedam na tejto kazete co mam, kedze som sa tam teraz tri dni dozadu trapil na 55 otacok. sme to pocitali s kamosom, a tie dva zuby spravia rodziel v kadencii 14 otacok/min a to je dost. ak to stupne z 56 otacok na 70, to sa mi tie dva zuby asi oplatia. rad jazdim kopce ale potrebujem tych 70 otacok, vsetko menej je zle, takze mi neostava nic ine ako kupit tu kazetu 27z

    • mvd  

     To jsem rád, že nejsem jedinej divnej, komu vadí, že na silničce nejde jet kopce na slušné kadenci v sedle :o) Pravověrný silničář radši chcípne, než by přiznal, že na té koncepci je pro hobíka něco špatně. Já jsem si užil ranné mládí na Vysočině s Favoritem s převody 2×5 a nejlehčím převodem (tuším) 47×22. A věděl jsem, že to je hodně špatně. Špatně je i 39×23, pokud nejezdíš jenom Polabskou nížinu. A špatně je i 34×25, pokud přijdou prudší kopce. Nechápu, proč to není schopen přiznat fanatickej hobík, když profík po dojezdu krpálový etapy řekne, že 36×30 bylo na hranici použitelnosti a bral by i lehčí převod.

     Ale nějak divně počítáš ty převody. Jestli si myslíš, že něco vyřešíš tím, že místo 25z dáš 27z, tak se nad tím zamysli. Zvedneš kadenci o 8 %. Takže místo „něco málo přes 50“ se dostaneš na 60. Zároveň přijdeš o jeden jemný stupeň v oblasti, kde se ještě jednozubové skoky hodí.

     Takže máš několik možností:

     • Hrát si na pravověrnýho silničáře a lámat každej prudší kopec.
     • Pořídít několik kazet s různým rozsahem a přehazovat.
     • Jít do trojpřevodníku.
     • Spartacus  

      +1, taky mám pocit, že pro dost hobbíků, co našmrdlají pod 10K ročně by byl obrovský problém přiznat, že na 53/39 a 11–25 prostě nemají fazonu… jednou jsem se borca co jezdí jen pro radost zeptal, jestli točí kompakty nebo klasu a skoro se urazil :D

     • IndyCZ  

      Já mám na silnici dokonce Sh. 105: 50/34 – 11–32. Jezdím půl roku a jsem za ty nízké převody celkem vděčný. Sice je využívám zřídka, ale když je někde delší a prudší kopec, radši vrtím nohama než abych si je odvařil :-) Když se pak objeví nějaký krpál kolem 20 %, jsem rád i za těch 32 zubů.

      • ˘Ö˘ Krab  

       Je to o výkonu, kondici, měřítkách a o tom, co si kdo pod silniční cyklistikou představujeme.

       Kolik je u nás ve vnitrozemí, tj. mimo pohraniční horstva, delších kopců „kolem 20%“, které se běžně na silničce jezdí? Nevím, proto se ptám, napadá mě osobně jen výjezd z Dolní Rožínky.

       • IndyCZ  

        Však samozřejmě. Za ten půlrok, co jezdím, jsem rád, že něco vyjedu – ne abych se ještě měřil s lidmi, co jezdí roky. Spíš jsem reagoval na ty komentáře, které se tu několikrát vyskytly, tedy že by si mnozí hobby cyklisti nevzali víc než 25 zubů. Nevím proč, asi z hanby, každopádně nechápu co je tak strašně trapného a nepřípustného na tom znát své možnosti a schopnosti a přizpůsobit jim převody :-).

        Ten příklad s 20 % stoupáním byl spíše ilustrační, zmiňovaný úsek má takové stoupání jen pár desítek metrů pod vrcholem, jinak kopec jako celek v průměru 8 %. Spousta lidí by to vyjela s prstem v nose, já nikoliv, takže jsem rád i za hodně velkou placku. Přijde mi to jako lepší alternativa než to kolo do kopce tlačit, s nášlapy je to pěkně nepohodlné :-).

        • look_as1  

         8% s prstem v nose jezdí možná Nezerka, ostatní se s 39 cokoliv mimo 32 zapoti a kadence bude nehezky nízká.

        • platypus  

         Pětadvacítka s kompaktem vzadu stačí, když je něco naježděný a jezdí se rekreačně, kopce akorát, časem to taky zjistíš, není to o chlubení. Kluci co tady jezdí ty lehký převody to tam mají proto aby jezdili regeneračně aji do kopce kvůli tréninku a jsou lehcí, takoví ti pavouci jako froome, zacharin a spol. Když chcou tak to prostě na ten lehkej převod utočijou a udýchaj při závodech.

         • jan.pernik  

          na kompaktu jde i 23, těch 25 je na velkou pohodu a nebo tlačení maminy/dětí do kopců.

          • platypus  

           To jsem si taky dlouho myslel, ale jsou tady kluci co jezdí podle wattmetru s určitýma tělesnýma parametrama (váha, výška), kteří dokážou právě na těch lehkých převodech vyšvihat víc wattů, než kdyby byli limitovaní jenom tou pětadvacítkou, v kopci a za určitého stupně trénovanosti, samozřejmě.

           • kokoska.rokoska  

            Nojo, jenomže ti umějí šlapat a do kopce už navíc někdy v životě jeli, a ne jen o tom teoretizovali na B-F :-)

           • look_as1  

            ja se hlasim :-)

            Nevic wattu jedu s kadenci pres 100.

            Koukni treba na kadence u rekordu v hodinovce. Krome Obreeho vsichni pres 100.

           • jan.pernik  

            taky jsem vyšvihal :-) jen jaksi začínám zjišťovat, že kadence jde s věkem dolů, takže max těch 95 a tepák už nevozím hodně dlouho – to bude pěkné až to se mnou sekne …

            • platypus  

             Já dostal tepák a měřič kadence od Ježíška ve čtyřiceti, něco teorie plus zátěžový test a jezdil podle toho než to tělo vzalo v potaz, teď jezdím podle pocitu,hodinek, na radaru zjišťuji okamžitou rychlost a podle sezóny tam dávám kopce a peru velkou. V háku se to dá roztočit, jezdím sám, tam ten průměr kadence nebude u mě ani 80.

             • mvd  

              Kadence přece nesouvisí s tím, jestli jedeš sám, nebo ve skupině, ne? Taky jezdím sám. Když jedu krátkou trasu na výkon, tak je průměrná kadence 95, při delší vytrvalostní trase 90.

              Spíš je to „stará škola“. Nevyrostl jsi taky na Favoritu? :o)

              • platypus  

               Teď co jezdím to je můj pátý Favorit :-) je mi 48, co jsem vozil kadenčák tak v rovinách 39km 1:19:27 29.32km/h 87avg CAD, jsem ještě vyštrachal. Co jsem se chytil rychlýho traktoru tam to točilo samo, nebo s někým dobrým.

               • platypus  

                Myslím samo ve smyslu, že normálně kdybych jel sám tak tolik netočím.

              • Spartacus  

               .....jedu krátkou trasu na výkon…

               už si nepamatuji ten název vlákna, ale nepsal jsi tam náhodou, že netrénuješ, nejezdíš na tréninky, ale jezdíš na výlety, za účelem a s vozíkem. A docela sis za tím stál. že by změna preferencí ? :o) :)

               • mvd  

                Poslední tři pondělky jsem měl budíka na 4:00, 4:15 sedal na kolo a v 5:38 mně jel vlak z 33 km a 200 výškových metrů vzdálenýho nádraží. To je ta praktická cyklistika a motivace :o)

                Edit: Teď naposledy to bylo trochu nesportovní. Sice horská kazeta, pláště 47–622, nosič a 8 kg bágl, ale 5 m/s do zad – čas 1:08 :o)

                • Deathwing  

                 To uz si moh dojet do cile na kole :D

                 • mvd  

                  Je fakt, že v tomhle větru a při splnění dalších předpokladů (které ale splněné nebyly – silniční záplety, kazeta a bez báglů) by bohatě stačilo vyjíždět o půlnoci, abych byl v osm v práci už osprchovanej a převlečenej.

                  Mám tyhle noční přejezdy rád, ale tentokrát na to nebyla vhodná konstelace :o)

          • kokoska.rokoska  

           Přesně!

           34×25 při mých 76 kg znamená třeba při stoupání z Pece k Pražské boudě pohodových 400 W, což i jako netrénovaný hobík vydržím libovolně dlouho a budu u toho svačit…

           • Singlespeed  

            Nebylo by od věci si nechat zkalibrovat wattmetr. Pohodových 400 W do kopce libovolně dlouho a při tom svačit, to je hodně slušný výkon. Na Alpe dˇHuez bys vyjel (počítám-li celkovou hmotnost i s kolem 86 kg) za, bajoko, 40–43 minut, takže bys sis při svačině mohl povídat třeba s Thibaudem Pinotem, který by, ovšem, jel šrot :-).

            • look_as1  

             :-)

            • jenda95  

             Asi tak. Mozna by ti stacil jeste Froome, ktery v laboratori byl schopen udrzet 419W po 20–40 minut pri vaze 70kg. Ale podle fotek nemel na svacinu ani pomysleni. Kazdopadne jsem v klidu, az Konig, Vakoc, Barta, Kreuziger a spol odpadnou, tak na B-F se vzdy najde kvalitni nahrada :)

             • jan.pernik  

              sem si poprskal klavesnici

             • Prazak0  

              Taky jsem si to našel, někteří lidi jsou jak Baron prášil a nebo jak pan prezident. Nechybí jim suverenita, fakt ne. Tady je odkaz na ten článek http://www.cyclingnews.com/…ta-released/.

              Jinak co jsem četl dřív, tak když se jede týmová časovka, tak ten na vepředu podává malinko přes 500W, ti v háku za ním snad 350W. Těch 500W je opravdu krátkodobý výkon, musejí se střídat, jeden by to nevydržel v tomto tempu.

              • Spartacus  

               A někteří si sedí na vedení.

              • kokoska.rokoska  

               Zbytečně ze sebe děláš troubu, pane kolego.

               Zaprvé bych doporučil, aby sis ještě jednou pročetl vlákno, obávám se že jen slabomyslný jedinec dokáže nepochopit sarkasmus mého příspěvku. Obzvláště vzhledem k mému, obecně známému, názoru na neustále nadhdnocovanou výkonnost uživatelů B-F.

               Ale to podtstané uvedu až zadruhé – nepoužívej prosím čísla, kterým nerozumíš. Když píše o výkonu, vždy musíš uvést i hmonost jezdce, jinak je to pouhé plácnutí do vody. Pro reálné příklady nemusíme chodit daleko – zmiňovaných 400 W FTP bude mít bezpochyby nejden uživatel B-F; stačí aby vážil 100+ kg a pravidelně jezdil na kole, pak je to totiž celkem pohodový výkon. Znám takové. Stejně tak v časovce, 57kilový Brambilla 500 W v týmové časovce nepojede ani chvilku, protože by se okamžitě uvařil, kdežko 86kilový Marcel Kittel bude na špici schopen jet téměř jistě i víc (pokud bude vláček stíhat)…

               • Prazak0  

                Ty jsi celkem oprsklej, druhý obviňuješ, jak něčemu nerozumí. Takže se koukni na první příspěvek. Tady se mluví o ježdění do kopce a o převodech. Kolem toho se točí diskuze. Tak dobrý, někdo udělá těch 400 W, protože váží metrák a více a proto mu stačí těžký převody? Typicky časovkáři s robustní postavou zajedou skvěle časovku na rovině, mají vysoké watty, ale v kopcích mají obvykle potíže. Indurain, který byl těžší a skvělý vrchař byl spíš výjimkou.

                Samozřejmě já vím o hodnotách wattu na kilogram hmotnosti, ale právě ty jsi psal o těch 400W, co běžně hobík dá i hodinu. Podívej se, jestli jsi psal, že toto dá běžně metrákový jezdec a nebo jestli to psal obecně. Myslíš si o sobě, že jsi chytrej jak stádo opic, ale doporučuju ti nepsat kraviny. A nepoučuj druhý lidi, buď opatrnější v tom, abys někomu psal že ničemu nerozumí atd. Sám píšeš kraviny, tak jsem ti dal jen sežrat tvoje vlastní hovno.

                • Spartacus  

                 Pořád tě nenapadlo, že těch 400w byla silná ironie ?

                • kokoska.rokoska  

                 Kdybys býval mlčel, zůstal bys filozofem.

                 Přečti se to znovu a znovu a znovu a opakuj tak dlouho, až textu porozumíš. Zatím ze sebe stále děláš troubu. Čím dál tím víc…

            • Mirec.K  

             Neviem, ale ja som ten príspevok kokosky pochopil ako veľmo silnú iróniu :)

             • kokoska.rokoska  

              Správně, ironie, sarkasmus.

              Čísla jsou reálná, vloni v létě zaměřená a dával jsem si fest. Připadá mi úsměvné, jak každý druhý B-F kecka má FTP 6 W/kg a tudíž hobíkum přisuzuje 5,5.

              • Mirec.K  

               No ja sa tu na tom len usmievam vždy a radšej ani neprispievam. Pretože sa moje predstavy o rekreačnom cyklistovi zjavne rozchádzajú s predstavami väčšiny B-F osadenstva.

            • kokoska.rokoska  

             Hodím to pod Tebe, i když to patří i k většině dalších reakcí:

             Je prima, že si všimneš, že hobík ani profík s váhou po 80 kg 400 W v pohodě jet nemůže a mnohdy nemůže jet vůbec :-)

             Ale je smutné, že sis nevšiml, že přesně stejný nesmysl je prohlášení o převodech 34×25 a tlačení mamky v kopci.

             Protože právě tyto převody ve zmiňovaném kopci vedou výsledným 400 W. A i když připustím, že hobík bude extra mamlas a nebude umět šlapat a tudíž bude točit nula nula prd kadencí, pod 350 W se nedostane…

             • ˘Ö˘ Krab  

              Myslím, že ke každému komentáři o použití malých pastorků ve stoupáních by měl vždy pisatel doplnit, jak rychle vlastně reálně jel (měřič kadence nemá každý, rychlosti skoro každý má). A také náznak cíle snažení – dojet, přejet, potrénovat, zničit se, nejlépe ve spojení s údaji o délce již ujeté trasy a parametry stoupání. Údaje o konkrétním cizím FTP a podaném výkonu stejně 99% nic neřeknou. Abych nezapomněl: rozpětí jízdněnakole/cy­klistické zkušenosti dané zejména rozdílným životním a aktuálním nájezdem (délkou tras a dosahovaných rychlostních průměrů) v podstatě znemožňuje vynášet jakékoliv kategorické všeobecné soudy směrem k těžším převodům.

              Nebudu zapírat, aktuálně mám (z lenosti a trochu ze záměru) ke kompaktům největší pastorek 25 a jako mi to i většinou stačí, nikde kolem nemám žádné brutální stoupání, ale takové ty zákeřné zlomy ve sklonu na pár desítek metrů >10% by byly se 28 zuby příjemnější, zvlášť, když zrovna (=trvale) nehoním čas/průměr/vý­kon/tepy.

              Letět do kopce pár minut 25 km/hod samozřejmě jde, ale ne vždycky, mnohem častěji to vychází na o dost pomalejší jízdu, při které se zkrátka lehčí převody hodí.

              Vždycky, když před sebou někoho vidím v libovolném kratičkém (stovky metrů) brdku, jak do toho jde od začátku kadencí 50 a silou, tak si jen tipuji, jestli umře hned nebo až na vrcholu, kde by se měl znovu rozjíždět. Zatím všichni pozorovaní umřeli nebo byli vzápětí za přehoupnutím předjeti. Stejně tak jsem byl opakovaně předjet já skutečnými cyklisty.

              Bez tréninku to silou nejde a s tréninkem snad získává člověk rozum, aby si dopřál dobrodiní pokroku (v podobě různých měřičů, jízdy s vyšší kadencí, kompaktů, větších pastorků).

              Jediné, co mě ve skutečnosti na kombinaci SH + kompakty + 10sp kazeta 11–25 nebaví, je odřazování o víc pastorků při shození na malou. Na kazetě 11–28 už mi to tak nepřijde (ale zase mi některé kombinace chybí), na „rovinné“ kolo po očku pokukuji po klasických převodnících nebo hybridní semikompaktní kombinaci 50–36. Velkou pilu přes 50z nějak kriticky nepostrádám, většina sjezdů v okolí je stejně tak krátkých a rozbitých, že si o moc rychleji jezdit netroufám, naopak, ve své plouživé rychlosti si klidně i po rovině dovedu opravdu užít dráhový 48z převodník.

             • mvd  

              Jenomže ten, kdo říká, že 34×25 stačí, už neříká, na jaký kadenci to jede, a že v pořádným kopci už to s cyklistikou nemá moc společnýho. Buď je to čirý masochismus, nebo „Co by tomu řekli ostatní“ :o)

              Edit: Z mého mládí si pamatuju toho Favorita a prudký kopce. Kadenci bych odhadoval tak na 20 :o)

              • ˘Ö˘ Krab  

               Stačí prostá matematika: na jedno otočení klik silničního kola při převodu 34×25 a obvodu kol 2.120 mm vychází ujetá vzdálenost 2,88 m. Při šibeniční kadenci 50 rpm je to 144 m/min, tj. 8,65 km/hod. Pro kadenci 65 rpm je to 11,24 km/hod, pro kadenci 80 rpm 13,83 km/hod, 90 rpm … 15,56 km/hod, 95 rpm 16,43 km/hod.

               Dejme tomu, že ani ze sedla nemám důvod točit nikdy pod 65 rpm (jak jsem předeslal, nevyrostly v mém okolí skutečně dlouhé a prudké kopce), když se flákám mám průměrnou kadenci 88, když jedu, tak klidně i 96 (na 100 km).

               Převod 34×25 je podle mě použitelný pro ty rekreační cyklisty, kteří i v sedle udrží ve stoupáních skutečnou rychlost min. 13 km/hod, nejsou líní točit nohama a váží si svého pohybového aparátu (nepředpokládám, že by utočili 80 rpm několik minut při jízdě ze sedla).

               • Singlespeed  

                Co mají dělat cyklisté, kteří jezdí třeba na Valachách (jako třeba já :-), kde má každý druhý kopec stoupání k 15 procentům a některé i dost přes 20 procent. Tam je běžná rychlost do kopce kolem 6 km/h, což při kadenci 80 ot/min vyžaduje převod 34×57 zubů… ;-).

                • krabica  

                 :-) Jezím do Beskyd, tak jsem rád za 34 × 32 a někdy i to je na hraně. U tebe jsou ty kopce ještě trochu ostřejší. :-D

                 • mvd  

                  Jo, chlapci, kdybyste nepohrdali trojpřevodníkama, … 3×10 48/36/22 × 11–23 :o)))

                  • ˘Ö˘ Krab  

                   Neboj, na trekovém kole mám trojplacku, sice s ne tak minimalistickou pilečkou, zato se silniční kazetou, ale je tam.

                  • krabica  

                   I kdybych chtěl, tak to nejde, hydro dualy na 11s trojplacku od Shimana jsem ještě neviděl.

                   • mvd  

                    To je to, co se tady snažím celou dobu říkat. Že se nedělají kola pro hobíky, kteří chtějí kvalitu a všechny převody s sebou. Dřív byl Favorit a tvrdilo se, že je normální lámat kopce. Teď se tvrdí to samý, jen trošku míň extrémně – můžeš si přece kombinovat různé převodníky a kazety (ale kdo to reálně dělá?). Trojpřevodníky jsou prej pro ženský, a to ještě jen začátečnice. A těm stačí low end kvalita. Kdo chce kvalitní osazení, musí na to mít profi fyzičku. Nebo se tak aspoň tvářit :o)

                    • Spartacus  

                     Ale blbost, kompakt 50/34 k tomu kazetu 12–30 a neexistuje nevyjet. Nebo ještě 12–32, ale to je už tak na vyjetí ze škarpy po lehnutí :D

                     Když jsem si pořídil silnici, tak kondice byla ( z pohledu vylítaného silničáře ) nulová. Měl jsem tam právě 50/34 a 12–30, a hned jsem nové kolo tehdy vzal do Krušných hor. A v pohodě jsem vyjel i Dlouhou Louku ( zvlášť v dědině u kostela je to výživné :) ) V pohodě = nelámat nízkou kadencí. Jestli tam pojedu letos, tak pastorek 28 to jistí.

                     • kokoska.rokoska  

                      Jo, jo. Buď na vyjetí ze škarpy nebo na Colle delle Finestre:

                      http://roadbikeaction.com/…1_1_full.jpg

                      • Spartacus  

                       Jasně, že „grand tour“ kopce jsou jiné kategorie a zrovna Alberto je tím známý, že vozí kompakt a 30 (32) pastorek. A určitě není sám. Psal jsem to tak nějak v rámci ČR. Jen jsem reagoval ne ten trojtác ve smyslu, že to je zbytečné, ikdyž někomu ty pily můžou vyhovovat…

                     • krabica  

                      Podle mapy to má tak max 10%, v průměru 8%. To není extrém. V Beskydech to je takový standard, třeba Lysá je trochu prudší a vzdálenost dvojnásobná.

                      • look_as1  

                       I v Cechach – kopce z Rokytnice nad Jizerou smerem do Harrachova :-)

                     • mvd  

                      My nemáme spor v tom, že dneska jde nakombinovat převodníky a kazetu prakticky na cokoliv i s dvojpřevod­níkem. Dokonce v tomhle vlákně kousek vedle lukasovi77, kterej tohle vlákno po čase oživil, radím, ať si koupí ještě dvě kazety a kombinuje. Že přehození kazety je úkon na dvě minuty.

                      Ale, na rozdíl od profíka, už je to pro hobíka komplikace. Asi nebudeš vozit v kapsách dresu druhou kazetu a nářadí. Takže před cestou se musíš rozhodnout, čemu dáš přednost. Jestli jemnýmu řazení do lehce zvlněnýho profilu, ale kopce budeš lámat. Nebo lehký převody, ale při každým podřazení šlápneš naprázdno, než se srovná kadence s rychlostí, a při každým odřazení srazíš kadenci pod optimum.

                      Co tím chci říct je, proč nemít všechny převody s sebou, když to technicky velmi snadno jde. Dokonce by to ani pro gramaře nebyl problém. Hmotnost 22z duralového převodníku vykompenzuje lehčí kazeta.

                      Myslím si, že jediným důvodem odporu k trojpřevodníkům je image. Silnička s trojpřevodníkem – fuj, to je pro ženský! Já chci vypadat jako Contador! :o)

                      • look_as1  

                       Kde k tomu prosim sezenu poradny dualy?

                       Nejmodernejsi je Ultegra 6703.

                       • mvd  

                        Bohužel neseženeš. Když to nikdo nechce, tak proč by to dělali, že jo? A proč by to tlačili marketingově silou, když současný stav má zřejmě vyšší ziskový potenciál? Vývoj je společný pro profi i hobby, samozřejmě podle profi požadavků. Co na tom, že hobby má jiná specifika.

                      • Prazak0  

                       U závodů se to dělá tak, že tam dají kombinaci převodníků a kazety vhodnou pro danou trasu. Nevím, kolik těch variant mají třeba pro závody jako Giro nebo TdF, v zásadě by stačily 2–3 kombinace.

                       Pokud někdo jezdí většinu roku jeden typ tras, tak klidně může mít kombinaci převodníků a pastorků, co je přizpůsobené tomu, kde bydlí a kde jezdí. Nemusí mít kombinaci, aby v pohodě vyjel vše. Já u kompaktu vyměnil malý převodník, takže mám 50–39. Kazetu mám v rozsahu nyní 11–30, i když jezdím reálně a to ještě málo 13–30. Spíš že to je tak koupené, jiný důvod pro nejmenší pastorek není, nemám šanci to využít. Do kopců v okolí Prahy mám radši převodník 39, kde nemusím podřazovat. Pokud bych bydlel někde poblíž hor a jezdil tam ty kopce, tak bych naopak tam měl 34z a neřešil ten velký skok mezi převodníky. A vůbec bych se nebránil trojpřevodníku, myslím silničnímu, kde na klikách s roztečí 110 mm by to bylo nějakých 50–39–30. Pak by největší pastorky stačily i menší. U dvojpřevodníku někdy zařadím i 50/26, u trojpřevodníku bych tuto kombinaci kvůli křížení nedával. Takto mám velký převodník přece jen trošku posunutý, takže druhý největší pastorek tam někdy dám, i když typicky spíš dám 39/23. Pokud bych měl kompakt, tj. 50–34, tak bych asi 50/26 řadil častěji.

                     • look_as1  

                      Jde i 11–36 kazeta, SRAM MTB hazka chodi s road dualama jak v 10s tak v 11s :-)

                   • look_as1  

                    Se SRAMem jde 11s: 50–34 a 11–36 a hydro dualy, silnicni kola.

               • arny71  

                To máš hezkou kadenci.

                Já točím do kopců (kopečků) s průměrem kolem 5–6% a délkou 1–3 km průměrně kolem 60–65 otáček na 34–25/28 a jsem happy. Průměr 88 nemám ani na rovině.

                Rád bych se dožil doby, kdy pojedu do kopců 80+ RPM, ale už to asi nestihnu. Přemýšlím, jestli nemám zrušit registraci na BF, abych tady nekazil průměry.. :-)

                • jakub_kencl  

                 Díky, konečně někdo z pozemšťanů :-) Po rovině, abych se cítil dobře, tak točím kolem 80 – 85. kopce někde kolem 60 – 70. Když mám na vyjížďce cca 100/1000 průměr kadence 75 tak si říkám, jak mi to dneska pěkně točilo :-) A to jsem to za cca poslední tři roky pěkně zvedl.

                 • Hroch obojzhivelnyj  

                  No abychom tady nepodlehali zbytecne vecernickove lobby, v dobe Stravy neni problem se podivat, kdo kolik toci v kopcich. Dobri hobici, ktere znam maj v dlouhym kopici prumer kadence 60–70, profi co nejedou celo na Giru 60–80, a pres 80 jen kdyz jedou profici sroty na cele, a max jedou kolem 90, treba Vakoc na Strade Bianche.. Kruijswijk na Colle del Angelo 80., Preidler 70, resp 76 na poslednim kopci a to dojel 8., 72 predtim na Giau, tak namatkou.

                  • platypus  

                   Dík!

                  • kokoska.rokoska  

                   Víš co je to průměr, Hrochu, viď :-) To je když já sním dvě večeře a Ty ani jednu, takže budeme oba průměrně dobře najedení :-) Pokud jsi někdy analyzoval surová data z Vectorů/SRM, víš určitě, co myslím.

                   A nevím, proč tu stále (řekl bych že Ty a Ječňák) vytahujete kadenci 100 a párujete ji s kopcem. Zaprvé jest třeba si uvědomit, že optimální kadence je člověku fyziologicky daná (nemyslím tu, která je mu pohodlná, ale tu, na níž v daném sklonu a délce terénu podá maximální možný výkon), takže jedna univerzální optimální. A zadruhé, medián kadence bez nulových vzorků (aspoň co jsem měl možnost vidět z TP) a vyhlazování leží i u vrchařů v kopcích níž. Většinou kolem 90–95, i když to už jsme zase u těch nešťastných průměrů. Kadence 100 je spíš běžná na rovinkách.

                   A je to stejné, jako před lety, akorát ve vyšších otáčkách – začneš jezdit kopce na kadenci 90 a rovinky na 100 a mírnými posuny se aproximativně dobereš svého optimav daném prostředí (ideálně s wattmetrem, tepákem a stopkama). A když jedeš šrot (v závodě), pojedeš logicky tak, aby medián kadence bez nulových vzorků byl okolo toho optima. A jak Ti začne docházet, kadence začne klesat a místo bicepsu začne více zabírat rectus. Tím ještě něco odjedeš a pak buď zvolníš, nebo zastavíš :-)

                   • Hroch obojzhivelnyj  

                    Ano vim co je to prumer, uz z toho, ze vim ze jezdim o mnoho rychleji nez se mi snazi podsunout muj prolhany comp jako prumernou rychlost.

                    Surova data jsem neanalyzoval, protoze nemam whatmetr ani cidlo kredence. Ja jsem predpokladal naivne, ze diskutovana cisla tady ve vlakne pochazi z nejakeho normalniho zdroje, jako ze si soudruzi vecer sednou ke strave a podivaji se co tam je za data z garminu. Nepostrehl jsem ze se tady diskutuje o hodnotach po frekvencni analyze, zkorigovanych na zmeny uhlove rychlosti behem otacky a rozdil kadence prave a leve nohy. Ale kdyz uz jsme na to narazili, dej sem nejakou takovou analyzu dat z nejakeho delsiho kopce, jak se lisi median bez nulovych vzorku od prumeru.

                    Kopec, to je takove to misto, kde kdyz clovek prestane slapat tak se skoro okamzite zastavi, neprestava slapat pri projizdeni zatacek, protoze se do nich pri sve rychlosti v pohode vejde ale spise je to tam jeste o neco vice do kopce. Dlouhe kopce se jednou nejakym ustalenym tempem a kadenci, a radi se podle aktualniho sklonu, ktery se moc nemeni. Takze myslim ze prumer kadence je dobrym odhadem nejcastejsi hodnoty distribuce, a lisi se maximalne v radu nizkych jednotek. Tak jsem se podival na stravu jednak slusnych hobiku na dlouhych kopcich v Alpach i profi pelotonu ted z poslednich etap Gira. Nejsou to zaznamy, kde nekdo tlaci, svaci a fotografuje nebo jsou tam viditelne zuby kadence, ani zaznamy jezdcu jako Nibali a Demare, o kterych se vi ze dokazou jezdit do kopce znacnou rychlosti i bez slapani.

                    Ta cisla v kopci se jen vyjimecne blizi k 90 a Lookas se svou 98–100+postovanou nize je dost za exota. Takovy Honzis ma ve stejnem segmentu prumernou kadenci 70, presto bych ho jako cyklistu uplne nezatracoval (uz proto ze jel o 2 km/h rychleji).

                    To je odezva na tvoji ironii ze na 34/25 se tenhle usek? musi jet aspon 400W – kadence krakonosu si projdi sam- a o kadenci hodne cyklisty, a na Kraba ze nema duvod nikdy tocit pod 65.

                    :-)

                • jan.pernik  

                 Vono až se klukům přehoupne 40+, místo na švih budou dělat dětem taxikáře

                 a až ty malý potvory začnou pokřikovat, tatíííí pohni, tak budou jinak mluvit :-)

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  Víš, ne každý má děti až/už tak pozdě. Takže mladšího na silničce popoháním ještě já, starší už do kopců a z kopců prohání mě (má na to kondici a kolo), jen na rovinách mě ve větru stále ještě používá coby remorkér.

                • look_as1  

                 Mormalne: – https://www.strava.com/…/14433353300

                 AVG MAX

                 Speed 18.3km/h 36.4km/h

                 Cadence 104 129

                 Heart Rate 155 bpm 164 bpm

                 Power 289W 524 W

                 Ale to neni moc prudkej kopec a jel jsem na kole s 50–34 / 11 – 36 ;-)

                • look_as1  

                 Chocerady – Vodslivy 6%:

                 https://www.strava.com/…s/8436320739

                 AVG MAX

                 Speed 21.5km/h 62.3km/h

                 Cadence 98 132

                 Heart Rate 165 bpm 172 bpm

                 Power 362W 522 W

                 VAM 1265

                 Elev Diff 177m

             • jecnak  

              Zas taky ber trochu ohledy na nas co neumi slapat a toci kadenci min nez tech magickych 100. Kdyz uz jsme u tech hobiku. :-D Trochu soudnosti. Ne kazdy je Froome aby v prudkem kopci v klidu tocil 100+. Prevody s tim opravdu nemaji co delat.

              • kokoska.rokoska  

               I hobík se smí naučit šlapat, fakt :-) Ptal jsem se na nejvyšších místech několikrát a nikde to není zakázené.

               A převody s tím samozřejmě mají co dělat, aneb opakování fyziky základní školy; chci-li se naučit šlapat, mám tři možnosti:

               1. Jezdit jen v Polabí a pak můžu mít i časovkové převodníky 56/48 a kazetu 11–25 (reálný setup mého oddílového kolegy) a přesto mohu jet kadenci cyklisty hodnou.
               2. Mít obdobný setup jako výše a k tomu výkonnost a váhu elitních vrchařů a pak můžu jezdit kdekoliv.
               3. Pořídit si horkou technickou novinky, ani ne 30 let starou, a to lehké převody. Pak mohu též jezdit všude-možně s rozumnou kadencí, akorát holt nebudu dost frajer na B-F.

               Ať si každý vybere co uzná za vhodné, samozřejmě. Naštěstí se to ještě smí.

               • jecnak  

                Pripadne si dlouhodobym srovnavanim realne schopnosti neco utocit a podat idealni vykon zjisti, ze pro nej jen idelani kadence mezi 70–100 podle profilu, delky a tempa. Porad nechapu, co mate s tou mantrou vysoke kadence. Chapu, ze v mode wattmetru vam to hodi po nejaky cas idealne nejvyssi vykon pri nejmensim zatizeni obehove soustavy potazmu tlaku na pedal, ale realne se proste jezdi jinak. Urcite to neni spatne pro zjisteni toho idealniho stavu a snaze se k nemu posouvat, ale jak jsem psal v tomto usmevnem vlakne, vykon neni vse a fyziologicky se k tomu pridavaji dalsi promenne. Zvlast pak treba neurosvalova unava, schopnost technicky dobre slapajicich jezdcu tocit nizsi kadenci pri urcitem vykonu atd. Tahle komplexita ale davno presahuje placani v tohle vlakne jen na zaklade radosti ze zmereneho ftp a nebo aktualniho cisla na wataku pri nejake rychlosti.

                A prevody s tim opravdu nemaji co delat, protoze bezny jezdci – a vsichni ti profici co neumi slapat – toci do kopcu tupych 60–80. Vyjimecne nekdo vic, protoze to dokazal natrenovat a jasne na to trenoval dlouhodobe a ma pro to i nastavene kolo a dalsi veci.

                Timto koncim tuhle plodnou debadu, protoze to fakt nema smysl vysvetlovat, presne z duvodu, ktere jsem popsal na konci prvniho odstavce.

                • jan.pernik  

                 tak ono naučit se točit je někdy zdravotní nutnost. Já si urval kotník a pak jsem potřeboval posílit svaly kolem něj a následně posílit koleno. Ale zlehýnka, abych to zas neurval (kolektivní sporty jsou svinstvo). Takže motat motat motat a nejlíp se to naučí na válcích, kde jak nemotáš, tak většinou spadneš. Takže mi to pak zůstalo a motám motám motám i do kopce přes 80 (ono teda na JM žádné kopce nejsou), ale i tak :-). Navíc u toho motání nebolí artroza, takže fakt dobrý.

                • ˘Ö˘ Krab  

                 Kdo radí a komu radí.

                 Kdo je asi tak typickým příjemcem/žadatelem rad ohledně velikosti silničních převodníků? Ty, Ječňáku, to nejsi, nikdo s pravidelným nájezdem nad cca 5.000 silničních km/rok asi také ne, s tímhle objemem má už každý jasno a kompromisy si obhájí sám. Je vůbec někdo s opakovaným nájezdem dejme tomu 10+ tisíc schopen se vžít do pocitů a potřeb jezdců, kteří nejezdí odpočinkových 100+ km na vyjetí a jejichž rychlostní průměr ani na rovině za bezvětří nepřeleze 25 km/h ?

                 Takže se bavíme asi o tom, že je skupina lidí, kteří na silničce stráví dejme tomu 1–3 tisíce ročně, přesto je to zajímá a baví. Někteří to mají jako doplněk k výživnějším formám cyklistiky, někteří výhradně. I mezi těmito lidmi jsou obrovské rozdíly, každý k tomu přistoupí jinak, s jinými východisky a jinými cíli a naprosto jinou zkušeností.

                 Předešlu, že mám celkem odpor k organizovanosti a závodění, takže jsem toho zůstal ušetřen. Ale získal jsem pozorováním okolí takovou představu, že prvních několik let se (děti) na silničním kole učí a) kulatě a frekvenčně šlapat b) včas přehazovat c) jezdit v háku a d) jezdit ve skupině.

                 Silničky jdou do módy, což se pozná i podle toho, že na svých rovinatých trasách potkávám kromě obligátních profláknutých postav a skupin i silniční novice, odlišitelné na první pohled podle absence výše uvedených bodů a), b) i c) – plus k tomu často přidávají kolena atakující v horní úvrati oblouky řídítek a neschopnost jet pár desítek metrů rovně ze sedla. Kola mají zpravidla nová či zánovní, naleštěná, pravověrná – tedy s náležitě velkými převodníky a malou kazetou. Mají nezměrnou radost, jak jim to z mírného klesání pěkně jede – proto si pořídili silničku; roviny přeplácají a stoupání zkrátka přetrpí.

                 Nic proti, ať si pro mě za mě každý jezdí, na čem chce a jak chce. Ale přijde mi z vlastní zkušenosti, že pro málo výkonného jedince je dostatečná kadence šlapání s optimálně zařazeným převodem právě tím prvkem, který pootevírá vrátka k cyklistice a hlavně umožňuje relativně bez námahy dalece překračovat hranice očekávaného výkonu (vztaženého k nesystematičnosti tréninku a špatné taktice i technice jízdy).

                 Většina novopečených silničářů ani zdaleka nemá nájezd a výkon sportujících dětí, přesto však jezdí (zhusta z neznalosti či nouze) daleko těžší převody. Koneckonců, když jsou vidět dostatečně v předstihu (miluji hlavně debily všeho druhu v neviditelných dresech) a nekličkují přede mnou nevyzpytatelně přes celý jízdní pruh, tak mi opravdu nevadí.

                 Moje kolena to nejsou, mně z toho stehna, lýtka ani zadek nebolí, mně se řetěz nevytahuje.

                 • Prazak0  

                  Celkem jsi to vystihl. Potíž je, že kola, zvl. silniční, mají převody jak pro závodníky. Přitom ta kola pro závodníky nejsou, když vemu třeba levnější silniční kola, tak ani hobík nebude jezdit na kole, kde komponenty nejsou ani Sora. Před časem jsem četl článek, kde optimální kadence se uváděla 70/min. Nešlo pochopitelně o závodníky, přesnou kategorii jezdců nevím. Těch 70 se snad i jezdí nějaké supervytrvalostní závody. Z hlediska výdeje energie je pomalejší šlapání, tedy nějakých 70 efektivnější než 90–110. Rychlé šlapání je nutné pro závodníky, kde by museli šlapat obrovskou silou. Což by dokázali a pro tělo by to bylo devastující, kdežto rychle šlapat se naučí. I malý nárůst rychlosti znamená velký nárůst výkonu, roste to kvadraticky. Silniční převody pro závodníka mi tak vychází jako zcela nevhodné pro lidi, co ročně najezdí jednak daleko méně a potom i dosti pomaleji, navíc mnohdy to nejezdí ve skupině, ale sami. I s tím, že ten závodník bude mít kadenci 100 a optimum pro rekreačníhé jezdce by bylo třeba 70–80.

                  Dřív sice nutili mladé cyklisty rychle šlapat, ale současně je učili vyjíždět kopce na těžké převody. Mj. i proto, že tu nebyly ani osmikolečka, ale max. šestikolečka, místo kazet šroubovací, takže nejmenší mělo 14 z. Tomu pak se přizpůsobil převodník. To, co bývalo na favoritech, kde převodníky byly snad 52–47, to neumožnilo do kopce jet s frekvenčně. I závodní osazení třeba převodník Walter nenabízel malý převodník s málo zuby, bylo tam myslím 44 z.

                  • ˘Ö˘ Krab  

                   V důsledku to vypadá tak, že rekreant i závodník mají zařazený stejný převod, ale závodník prostě jede rychleji, protože šlape rychleji.

                   Pro příklad na rovině: 50 × 21 při 60 rpm dá cca 18,2 km/hod, při pohodových 80 rpm 24,2 km/hod a při 100 rpm 30,3 km/hod. Poslední alternativouu celkem zvládnu i pár desítek kilometrů při ne úplném bezvětří. Kdybych dal závodnější převod 50 × 19 a jel 90 rpm, pojedu cca 30,1 km/hod a ještě by to šlo, byť na hraně, stačí i kousek horšího povrchu, poryv větru nebo kousek stoupání a začne mi to být nekomfortní. Na převod 50 × 17 bych pro rychlost kolem 30 km/h musel točit jen cca 80 rpm, což už je na mě málo a jakékoliv nucené zpomalení bez současného přehození mě celkem vykolejí, resp. z 80 rpm už se mi neroztáčejí nohy snadno a krátkodobě tam musím nacpat zbytečně velký moment.

                   Jedu-li (realita, bez jakýchkoliv ambicí a poznámek) po relativní rovině cca 28,5 km/hod se zařazeným převodem 50 × 21 a točím 94 rpm, tak při shození na 50 × 19 budu ještě pořád na 85 rpm a při návratu do své komfortní kadenční zóny zrychlím na cca 31,5 km/hod a opět 94 rpm. Takto to při „veget“ jízdách dělám, schválně jsem sledoval, v jakých otáčkách řadím.

                   Když za stejné situace mám pocit, že bych si snad měl něco dokazovat, neřadím, ale vytočím zlehka a pozvolna nohy na cca 104–105 rpm a až v této kadenci se rozhoduji, jestli a zda vůbec budu řadit, nebo jestli to nestojí na ten kousek za to, jestli se cítím pohodlně (většinou ano) popř. jestli ještě nezrychlím na 110 rpm a nějakých 33,3 km/hod, což je tak můj strop, při kterém už bych musel začít řešit úchop a aerodynamiku vůbec.

                   • Prazak0  

                    Zatím mám kazetu odstupňovanou po 3 zubech, takže 17,20, 23. Rychlosti, jak píšeš, tak to odpovídá. 17z má pro rychlost 30–34km/h, když mám 20z, tak při rychlosti 26km/h rozhodně nepřetáčím. Do kopce jsem si všiml, že leckdy na lehčí převod to vyjedu rychleji. Neplatí to neomezeně. Tam mám odpozorováno, že při pomalejší rychlosti např. v zimě nebo krátce po ní šlapu s pomalejší frekvencí. Jakmile se trochu rozjezdím, tak šlapu rychleji, tytéž převody, ale vyšší rychlost.

                    Určitě je zcela chybné jezdit na těžké převody, kde na ně člověk nemá a šlape velmi pomalu, ale silou. Nemyslím, že by ten, kdo jezdí pro radost a nezávodí, musel jezdit kadencí 90 a více, ale zas šlapat vyloženě pomalu a silou je taky chyba. Jak jsem myslím psal, dřív silové šlapání do kopce byla nutnost, bylo to dané tím, že tu prostě ty převody nebyly technicky možné. Teda nebyly možné tak, aby se současně udržely rychlé převody pro závodníky na rovinu. Horské kazety, možnost trojpřevodníku, přehazovačky, co zvládnou velký rozsah, to pokládám za veliký pokrok. Pouze u těch horských kazet bych začínal někde na 13 zubech, stejně kombinaci 50/13 jedu výjimečně, když jsem hodně rozjetý z kopce. Při lehčím záběru a kratší dobu mi nedělá problém točit i rychleji.

                    Líbí se mi kazety Miche Primato, kde je možné u Škody si navolit kombinaci pastorků, případně i koupit pár pastorků samostatně. Už nenabízí osmičkové kazety, přemýšlel jsem, jestli by šly vzít pastorky z devítkové kazety a ty distanční kroužky dát z normální osmičkové kazety. Rozdíl v tloušťce samotných pastorků mi přijde nepatrný.

                • jan.pernik  

                 Hlavně pozor, z těch těžkých převodů se dělají křečové žíly.

           • IndyCZ  

            Libovolně dlouho 400 W při svačení jako hobík, to bys po seriozním tréninku mohl uvažovat pomalu o profesionálním závodění :)

            • bernie  

             Já teda jezdím bez „vaťáku“, kadenčáku i tacháku /stačí mi tel s gps na zádech. Denně nastoupám cca 1000mt cestou do hokny a zpět. Najeto mám docela hafo /letos skoro 8,5/ a obě karbon kola jsem posadil na kompakty /vzadu max 25/ a to pohodlíčko oproti na jednom 39 a druhém 36 je citelné :)

             Až ošlapu kazety samozřejmě budu vyměňovat za větší maxima – co krátká ramínka šaltrů dovolí /28/.

             • canda22  

              Ja vozim 105 short cage s 11–32t kazetou a funguje dobre, ale je to opravdu max. Maximalni mozna kombinace s velkym prevodnikem je 50*18t a na to si dejte pozor. Driv jsem vozil 11–28t a bylo to v pohode, ale do Alp bych to nevzal, tam by se hodilo 11–40t.

              • look_as1  

               Na 11–28 radim na velkou v pohodě 52/28, takže s krátkým a 11–32 by to snad mělo jít taky. Nebo máš moc krátkej řetěz, aby to na 36/18 moc nebylo volný?

          • Rockodendronus  

          • Rockodendronus  

           Tak to je dobrá blbost. :-)

         • mvd  

          Prvních 200 km většinou nepotřebuju shazovat na nejmenší převodník, tzn. vystačím s 36×23. Když přijde kopec, jdu ze sedla a dám si ho s radostí ve stoje. Jak ale nastupuje únava a cíl stále v nedohlednu, musím změnit přístup. Ze sedla jen chvilku na protažení, jinak všechno v sedle, kadence min. 85 a neexistuje za to vzít silou. Takhle to klidně jde ještě dalších 100 km, i víc. Takže na 320. km se ve 12% stoupání nestydím za 22×23 a jsem moc rád, že ho mám k dispozici :o)

         • look_as1  

          Jojo, mejch 195 / 73 kg a prumerne kadence pres 100, do kopcu spis 110 :-)

      • mvd  

       Problém takové kazety je ale v hrubém stupňování. Proto mám 3×10 48/36/22 × 11–23. Prvních sedm pastorků po jednom zubu, a přesto celkový rozsah větší, než Ty :o)

    • madik  

     Máš úplně jedno co rádi místní vytrénované sportovci. Pokud rozumis, jak fungují převody a víš že máš konkrétní problém v kopcích o jistém sklonu, tak to snadno vyřešis výměnou kazety, nebo prevodniku. Podle moderních tréninkových poznatků se zejména v kopcích mají jezdit vyšší kadence tzv 80–100. 55 je žalostně málo a takovou kadenci bych uvažoval maximálně v extrémech kolem 15 stupňů, protože počítat jinak bys skončil s kazetou na mtb. Kazetu vybirej podle terénu, kde jezdí a vždy je dobré mít v zásobě ještě jeden pastorek v případě potřeby..

    • Singlespeed  

     Kazeta 27 zubů je málo. Pokud jsi točil na Lysou cca 55 otáček s převodem 34×25, tedy jsi jel rychlostí kolem 9,5 km/h, potřebuješ, abys jel stejnou rychlostí a točil přes 70 otáček, kazetu se 32 zuby. S 27 zuby bys točil cca 60 otáček, což je pro tebe málo.

     • lukas_77  

      tak to som nejak blbo pocital, rozdiel je naozaj len tych 8% percent asi 5 otacok a to mi za to nestoji. tento rok sa teda este vytrapim ale buduci rok kupujem nove kolo asi Canyon endurace a tam su prevody compakt 50–34 a kazeta 11–32, takze buduci rok to uz bude OK. v nedelu napisem, ci som vyslapal Lysu horu na pekle moravy :-)

      • look_as1  

       Já jezdím 52–26 a 11–28 10s, v 11s půjdu do 11–32. Stojskam se teď vyhýbám, zbytečně si odvarit nohy.

       Na zimaku mám 50–34 a 11–36, půjde tam však 52–39–30 a 11–32 nebo 12–34, protože v zimě na plastich s hrebama nehodlám jezdit 2.5X FTP.

       Na koze mám 53–39 11–25 a jet do brdku pomalu na tom nejde…watty pak lítají v 700…

       • Žíža  

        Čau lookasi, jen pro forma – doufám, že to byl překlep – protože ten skok na 26 by byl asi pro presmykac krapet brutální ☺. Jinak jsem rád, že i vykoná šlapka jako ty na zimaka akceptuje trojtac – Já totiž mám na zimaku totéž od doby, kdy jsem za zimakem tahal vozík s dcerou. A přiznám se, že v nějaký 15+ stoupanich jsem za něj byl šťastný. No a dnes, jak stárnu a " hmotnim" tak ho občas použije i bez vozíku – letos třeba na Grapech ( polehčující okolnost je, že na zádech byl bagl s fotovybavou, který mi to stizil ☺.)

        • look_as1  

         Jo, 52–36 samozrejme.

         No ted mam Z1 do 184W, tak si muzete spocitat, jakek prudkej kopec muzu vyzet pri kadenci pres 90 (radeji 100) pri hmotnosti 73 kg jezdce + 15 kg kolo (v zime – jeden plast ma skoro 1 kg ;-))

         V zime klesa Z1 nekam ke 160 W.

         Chci videt toho borce, co bude drtit celej rok 6 dni v tydnu kopce v Z4… na 39×23…

      • mvd  

       Proboha! Neboj se koupit si další dvě kazety a přehazuj a zkoušej. Dáš x desítek tisíc za kolo, a pak se budeš trápit, protože nemáš optimální převody ?? Vždyť přehodit kazetu je věc na dvě minuty! Jo, možná ještě budeš muset koupit delší ramínko přehazky…

      • lukas_77  

       peklo moravy za mnou, Lysu horu som vylamal priemernou kadenciou 45 ot./min. ale islo sa mi pocitovo lepsie ako ten tyzden predtym, ked som tu pisal o kadencii 55 ot. ale bol som asi uplne na šrot, lebo cas zhorseny o 15 minut na tomto kopci :-)

       • mvd