Reflexní vesta a počet pracích cyklů

33 nepřečtených
 • d

  Např. vesta WOWOW má v instrukcích napsáno max. 20 pracích cyklů. To mi připadá jako špatný vtip. 20 cyklů si dovedu představit třeba u vesty co mám v autě, ale ne u vesty na (nikoliv elektro) kolo. Při potřebě/nutnosti prát vestu 1 za týden to vychází na garantovanou funkčnost/životnost cca 5 měsíců…

  Uvítám zkušenosti s praním reflexní vesty a vlivem na životnost především reflexu, případně odkaz na nějaký odolný kus. Musí se ale jednat o vysoce reflexní materiál, jinak vesta nemá smysl.

  • Esi  

   Tohle na kole nemá vůbec smysl, od toho je blikačka, ještě tak reflexní pásek na kotník levé nohy

   • ˘Ö˘ Krab  

    Světla/blikačky, reflexní prvky/odrazky a barva oblečení jsou tři vzájemně se doplňující prostředky přežití. Reálně se vyskytují světelné scénáře, ve kterých dobře funguje právě a jen jedna z těchto věcí. Proto je účelné používat všechny tři, je-li pravděpodobné, že takový světelný scénář může během jízdy nastat. Na podzim s krátkým dnem, nízkým sluncem, nízkými kontrasty a výskytem snížené viditelnosti vlivem mlhy a atmosférických srážek je to pravděpodobnost hraničící s jistotou, ne „jestli“, ale „kdy“.

    Ostatní účastníci, aby se k němu mohli adekvátně zachovat, totiž cyklistu musejí 1) vůbec zaznamenat 2) s jistotou identifikovat coby cyklistu během pár okamžiků přibližování . Ze všech směrů a z co největší vzdálenosti. To jsou dvě na sebe navazující činnosti. A právě vesty a různé hi-vis bundy jsou navrženy tak, aby k rychlé identifikaci výrazně přispěly.

    Znám, coby cyklista i coby řidič, místa a situace, kde nějaká blikačka a jeden reflexní pásek (předpis o odrazkách býval striktnější a při jeho aplikaci by bylo vhodné se zamyslet, proč vyžadoval, co vyžadoval) řeší opravdu jen naprosto minimální základ, těsně nad neviditelností. Stealth bicykl a ninja jezdec na něm je prostě kombinace free, cool, in, kterou úplně moc lovu. Je to totiž výraz pohrdání okolím i sebou samým, že mě někdo svou ignorancí záměrně a zbytečně přivádí do riskantních situací mě sejří. A může jít o Neviditelného v protisměru, kterého auta na poslední chvíli v leknutí objíždějí myškou.

  • oberleutnant Weiss  

   Zrovna tuhle vozím na cesty za tmy do/z práce už asi 3–4 roky a pořád světlo odráží, i když jinak už je na ní ten věk znát. Za tu dobu se prala určitě mnohem víc než 20×…

   • babkanakole  

    Spíš než praní tomu bude vadit odstřeďování, pokud se narve na plno, ruční ždímání kroucením a podobně. Nepředpokládám, že to někdo bude u cyklo oblečení dělat. Totéž zvěrstva typu vyvařování, prací prášek s bělícími složkami…

    Vzhledem k tomu, že mi roky drží vesta od Vietnamce, co jsem vozila zmuchlanou v kabelce, vytahovala pokaždé za šera a pravidelně prala, moc velký strach bych z toho neměla.

  • Marek.Kv  

   Tohle si oblékne leda blázen. Prej praní reflexní vesty. Předpokládám že tvůj dotaz i celé vlákno je ironie a nemůže být myšleno vážně, jinak to skutečně není možné ve finále to není ani vtipné…

   • babicak  

    Reklama na Kupkolo?

   • rasto  

    naopak, dotazovatel dbá o svoji bezpečnost. fakt bych jej nezatracoval.

    raději ani nechtěj vědět, jak smrdí mé hadry po 60 km. potím se fest.

   • babkanakole  

    Jako větší blázen mi připadají ti styloví cyklisté v tmavém. A nejsou to baby z obchodu nebo strejcové z hospody, ale sportovci z fitka a patrně z trailu, co je zastihl soumrak nebo zatažená obloha. Jak jezdím z práce až večer, potkávám jich až nehezky moc.

    • Esi  

     Mám trvale na sedlovce blikačku, tak ji zapnu. Pokud někdo přehlédne cyklistu se zapnutou blikačkou, tak u takového řidiče reflexní vesta nepomůže

     • yorg  

      To je kravina. Schválně si to zkus za bezměsíčné noci a k tomu případně za deště ověřit.

      • borda  

       Ověřeno. Pokud nemáš blikacku za kilo s mrtvým baterka a, kde je konkrétně problém?

      • Esi  

       Jo vesta je samozřejmě vidět víc, ale zapnutá blikačka je vidět určitě minimálně na 200m, čím větší tma tím líp

       • yorg  

        Ano, jenže blikačka je bodový zdroj světla, kdežto vesta je velká plocha a je vidět i skrz auto před tebou. Blikačku uvidíš až ten před tebou uhne. Stejně tak je blikačka hůř viditelná, když ti někdo z opačné strany svítí do očí právě kvůli tomu bodovému zdroji. Mimo to není blikačka jako blikačka, ne všechny svítí stejně. U vesty jsou (měly by být) na odrazivost atesty. U blikaček si tím už nejsem jistý. Ideální je, když jsou použity obě, zejména za horší viditelnosti. Mám nechtěně vyzkoušené obě situace, proto o tom píšu.

        • BabbaJagga  

         Ad. vesta je velká plocha… možná pověšená na raminku ve skříni nebo přes opěradlo židle, ale každý nejezdi na kole s posedem ala paní radová.

         • yorg  

          I skloněná paní NEradová dá větší plochu než ta blikačka. :-)

          • BabbaJagga  

           Záleží na střihu, materiálu, posedu… vím, mas své zkušenosti, každý máme nějaké. A navíc dozadu není předepsaná blikacka, nýbrž je povolená.

           • K2  

            Jednou jsem jel autem a v noci jsme potkal na silnici hasiče, kteří něco řešili. Blikačky neměli, ale ty jejich reflexní hadry jsem snad viděl na 200 m.

            Na druhou stranu mě zas jednou přehlídl ve ve městě ve dne v dešti starší pán, který vyjížděl z vedlejší silnice a já jsem jel na motorce po hlavní (rozsvícená světla a tak dále). To dobržďování na vodě nic moc, ale dopadlo to dobře (koupil jsem si na moto reflexní vestu na jízdu v dešti)

            Pokud někdo jezdí po rušné silnici, tak použití reflexního oblečení chápu a doporučuji.

     • babkanakole  

      Jenže z těch, co potkávám, měl dnes v půl osmé večer jakoukoliv blikačku jeden, a na odrazky to taky moc nevypadalo.

      A z těch ninja cyklistů měli největší rozum puberťáci, co jeli místo po silnici po prázdném chodníku mezi vsí a městem.

    • borda  

     Nesmysl. Kvalitní cykloobleceni, i černé, má reflexní prvky. Nebo?

     • babkanakole  

      Já to snad začnu zítra fotit. Pod světly aut (když tedy ignoruji ta svoje) z nich nebliknul nikdo, s výjimkou toho jednoho osvětleného.

      Fakt si všimneš i na kole toho obrovského rozdílu, jak jsou nebo nejsou ostatní cyklisté vidět.

     • yorg  

      Ne vždy. Mařka co jede domů z kravína, tam nemá ani tu odrazku, natož reflexní prvky na oblečení.

      A já mám třeba černou lehounkou cyklo bundu a ta tam nic nemá. Na léto za světla dobrá, večer si ji ale nevezmu, to i dres má větší odrazivost.

      • BabbaJagga  

       Tak to u nás ve vsi máme 2 vzorné a vzorové výjimky. Sice nevím, jestli jsou to zrovna Mařka a Lojza, ale ze vsi do kravina jezdí na kole s příkladným osvětlením, odrazkami i ve výpletu a navíc i reflexní páskou na nohavici. A to mají ještě z 1km trasy polovinu po cyklostezce.

     • BabbaJagga  

      Tý židli to vážně sluší. Reflexní prvky-pásku musí mít chodec, pokud se pohybuje po silnici mimo obec. Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem. Tak mluví zakon.

      • yorg  

       To sice praví zákon, ale bavíme se o tom, že by bylo vhodné jako cyklista za tmy přežít. A tam navíc ta vesta nebo reflexy pomůžou.

      • borda  

       Předpokládám, že si o mě myslíš, že jsem úplný debil?

       Reaguji pouze na poznámku o tmavém oblečení.

       Jsem velkej kluk. Vim, že reflexní pruhy na bundě nestačí. Mám zadní svítilnu se světlem červené barvy, nebo presrusovanym světlem červené barvy.

       A další dvě trvale v batohu.

       • BabbaJagga  

        K první větě – nemyslím, nemám k tomu žádný důvod. Omlouvám se ti, pokud to tak vyznělo. Už jsem se asi do těch příspěvku zamotal a nabyl jsem dojmu, ze správný cyklista nepotřebuje osvětlení a reflexní vesta je dostatečnou náhradou.

        • borda  

         Jasná věc. Mám zrovna tento týden novou blikacku, koupili jsme si je s kámošem, po poradnem průzkumu trhu a velmi jsme se z nich poradovali, tak jsem taky reagoval trochu podrážděně :). Sorry.

  • jecnak  

   Mám od loňského pozdimu https://www.decathlon.cz/…8523362.html a nějaké to praní už rozhodně zažila a žije. Předtím jsem měl obdobnou Mavic a ta přežila asi 5 zimních sezón. K tomu samozřejmě předni a zadní osvětlení a reflexní nálepky na ráfcích.

  • Edwin  

   Ono je prani a prani. Když to vymachas ručně ve vlažný vodě, jen aby to nesmrdelo, tak to musí vydržet na věky.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.