Řazení Shimano XT SL-M780 vs XT SL-M8000, popřípadě SLX

37 nepřečtených
  • kroko

    Zdravím, po nějaké době jsem se dokopal k upravě komponent a zvažuju, že si pořídím převodový systém 2×10 či 2×11. Ačkoli mi 3×9 maximálně vyhovuje, zjistil jsem, že se to už zřejmě nenosí, a jelikož jsem dostal chuť vyzkoušet tolik opěvované řazení Shimano XT, nic jiného mi evidentně nezbývá, jelikož se tyto vyšší řady 3×9 od Shimana už ani nedělají. Je nějaký extra rozdíl mezi těmito dvěma řazeními XT, teda kromě toho, že jedno je na 10s a druhé už na 11s? Cenově mi to v různých obchodech vychází na stejno. Dokonce na Ispec B je ta M8000 levnější.(Můžu objímku i ISPEC B) Ale zase si klade vyšší cenovou náročnost na zbytek komponentů do sestavy, od řetězů, kazet…A snad ještě jedna otázka, je řazení XT tak diametrálně odlišné a dokonalé od řazení slx? Díky.

    0 0
    • novas752  

      Ono se to v každé generaci dost liší. jak mazi SLX a XT, tak mezigeneračně mezi stejnou řadou.

      Vzhledem k tomu, že na 10spd SLX a XT jdou použít jen malé kazety 11–36z a že tyto sady nemají třecí spojku ramínka přehazovačky, vůbec bych o nich neuvažoval. Když už změnu tak rovnou do 2×11 – řadící páčky XT a zbytek klidně „jen“ SLX, tam je funkčně rozdíl mizivej.

      0 0
    • jIrI___  

      Řazení XT se od SLX liší zásadně v jedné věci, za kterou má z mého pohledu smysl si připlatit – instant release. U SLX probíhá řazení způsobem zmáčknu páčku – povolím páčku – pohne se přehazka. U XT to je zmačknu páčku – pohne se přehazka – povolím páčku. Zní to sice jako kravina, ale je to strašně návykové :)

      0 0
      • Tom-T45  

        Dovolím si ještě doplnit, možnost odřazení na jedno cvaknutí o 2 pastorky dolů, což je návykové tuplem.

        0 0
        • novas752  

          Neni, nemusí být, mám to na kole a vůbec nevyužívám.

          0 0
          • Tom-T45  

            Pro mě zase jedna z nejlepších funkcí, dokonce jsem byl mírně rozmrzelý z toho, že na M8000 nejde odřazovat o 2 pozice dolů ukazováčkem, jako na M780, ale jen palcem.

            0 0
          • jIrI___  

            Já to mám podobně. Využil jsem to možná dvakrát při zkoušení, že to fakt funguje :)

            0 0
            • Tom-T45  

              Tak to fakt nechápu :-) Když se vydrápu na kopec na nejlehčí, přehoupnu se přes horizont, tak 2× cvaknu, tím se dostanu do půlky kazety a plynule šlapu dál :-)

              0 0
    • kroko  

      Oprava, vzadu mám 3×8. Možná bych ještě mohl upřesnit, přoč mi vyhovovalo 3×8. Bylo to díky možnosti do prudších kopců využít nejmenší kolečko vepředu, čili těch 22 a největší vzadu, to je pro mne základní, aby ten poměr lehkosti šlapání se dal zvládnout. Zbytek mi je více méně jedno. Nechci se v kopcích trápit.

      0 0
    • kroko  

      Dobrá, poznám tedy nějaký rozdíl kvality či pohodlí mezi těma dvěma řazeními XT? Jestli nikoliv, je to víceméně stejné, zvolím variantu Xt-780 kvůli levnějšímu řetězu, kazetě atd..

      0 0
    • Tom-T45  

      Máš štěstí, že jdu zrovna kolem. Měl jsem XT 2×10 sp, teď mám XT 2×11. Oba systémy mi fungují k naprosté spokojenosti, 2×10 snad ještě o chlup lépe než 2×11.

      Řazení určitě v obou případech XT, jak bylo napsáno, okamžité odřazení a možnost odřadit o 2 pastorky je návyková. Ostatní komponenty dle chuti a peněženky.

      Pokud nekladeš důraz na co nejlevnější řešení, tak spíš 2×11, máš možnost osadit kazetu 11–42 se zachováním relativně jemného odstupňování. Na 10 sp. kazetě je nepříjemný 20% skok mezi 18 a 15z pastorkem, ale žít se s tím samozřejmě dá a je to v podstatě jediné negativum oproti 2×11.

      Kliky není potřeba kupovat nové, pokud máš klasické BCD 104/64, tak jen vyhodíš velký převodník a vyměníš střední a malý za požadovanou velikost (já mám 36 a 24). Stojí to doslova od pár stokorun, např https://www.jizdnikola.net/…-alu-p102569?…

      Pokud budeš měnit přesmykač, tak určitě typ side swing, funkčnost je mnohem lepší.

      0 0
      • kroko  

        Na přesmykač jsem se chtěl taky zeptat, mám rám GT Avalanche, v přesmykačích se moc nevyznám, je u nich taky nějaká extra důležitost, nebo stačí nějaký deore např. …Kliky mám nějaké staré mrdky Suntour s prominutím, nemají ještě ani holowtech osu, klasický čtyřhran, ty budu muset koupit taky nové, převodníky jsem na nich ještě nikdy neměnil. Jen nevím jaké, zas do nich nechci rvát šíleně peněz. Stačí deore např? Či Alivium…

        0 0
      • novas752  

        Maličko pochybuju že na nějaký starý levný kolo nacpe sideswing přesmykač.

        A hlavně aby to mělo smysl, aby nenacpal několik tisíc do kola se zbytkovou hodnotou sotva pár stovek.

        0 0
        • Tom-T45  

          Tak to je hlavně o vedení bowdenu. Rám na to nachystaný nebude, ale určitě by se to dalo nějak vymyslet.

          S tím druhým souhlas, ale to je na jinou debatu.

          0 0
        • xtonda  

          A proč by ho tam neměl nacpat? To bude mít rovnou trubku a půjde to tam dát úplně v pohodě.

          0 0
    • kroko  

      Abych se to pokusil shrnout, teď bude rozhodování asi jen o ceně. Bajk oko jsem to spočítal a vychází mi, že u převodech 2×10 mě celá přestavba vyjde bez práce přibližně ±6000Kč, při 2×11 to vychází cca 8000Kč. Vše při cenách nižší cenové hladiny z komponentů.

      0 0
      • bikemike  

        Jak už tady bylo řečeno, pokud máš starší kolo se zbytkovou hodnotou třeba 5000 Kč, je tahle operace finanční nesmysl…

        0 0
        • kroko  

          Tak mám tam zapletená kola od hnoje (hurry + force 4×1(novatec) ) a brzdy M615, vidlici Epicon, pěkné platformy…vyhovuje mi ten rám. Kdyby odešel, přešel bych na 29 kola, ale sadu bych si mohl vzít s sebou přece

          0 0
      •  jarek1  

        no jestli chceš ušetřit, užívat si stojky, kde modernisti tlačí, jezdit naplno asfaltové rovinky, tak si kup kazetu 11/41, hazku deorku 6000 GS, k tomu deorkové řazení a ponech si všechny tři placky. Ale musíš smířit s tím, že nejdeš s trendem. Mám placky 20 – 32 – 44 (fakt 20 – nikoliv 22) a využívám skoro všechny převody. ta desítková hazka je zázrak, co všechno napne. Za tři tácy to máš i s desítkovým řetězem.

        0 0
    • kroko  

      Pro zajímavost jsem našel sadu komplet Shimano XT M8000 včetně brzd v ceně 12990Kč, brzdy sice mám Deore M615 a nepotřebuju měnit, ale zase mi to přijde jako výhodná koupě. Když mi vyšly levnější komponenty v nižší cenové hladině na 8000Kč, měl bych po odečtu brzd sadu xt v ceně 9000 Kč oproti tom levnějšímu z výběru. Brzdy buď bych si nechal a mojí fouknul na kolo ty M615, nebo bych je prodal se slevou a vyšlo by to výhodněji i tak. Celou sadu jsem napráskal do košíku kupkolo po jednotlivých komponentech a vyšlo mi to na 15700Kč

      0 0
    • petrx  

      Ono se nenosí už ani 2×10 a 2×11 to jsi zaspal dobu. Dneska se nosí už jen 1×12(případně hodně vzácně 2×12).

      0 0
    • marus123  

      Cau,mam mensi doataz?koupil sem levou radici packu m8000 ale v popisku je psano ze je pro jednoprevodnikove kliky,ale v tabulce je ze s kazetou 11–42 by snad mohla byt i pro dvouprevodniko­ve,mam 36/26,jak to teda je?dik

      0 0
      • PENE  

        Asi spatny popis. K cemu by byla radici packa pro jeden prevodnik? Pokud si teda nepletes strany a nemyslis pravou, ale i tam je to jedno, pokud je kompatibilni tah packy s tahem prehazovacky.

        0 0
        • Slavik  

          Třeba to koupil v anglii :-)

          0 0
        • marus123  

          :))) jj pravou jasne,prave me to zarazilo v popisu,asi,naka krpa,ale mam jeste dotaz,koupil sem smyk m8025 a mam takovy pocit ze na prevodu 36 bude drit retez o voditko moc mista tam neni,tak sem si rikal ze bych tam dal jeste treti podlozku,ale jeste nevim,dodelam to az zitra

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.