Prosím poraďte mi s seřízením přehazovačky

7 nepřečtených
 • vasek80

  Článek na iVelu jsem přečetl několikrát zepředu dozadu a obráceně. Kolo mám teď vedle notebooku a snažím se, ale tusím, že se mi to nepodaří jen předpětím lanka.

  Řazení je Deore, řetěz HG53, kazeta HG-50 9kolečko a přehazka SLX.

  Kolo jsem objednával na netu a hned první vyjížďku se uvolnil záchyt lanka na přehazce, takže jsem si ji přibližně napnul a nastavil. Od té doby jsem najezdil 400km a chtěl nechat seřídit přehazovačku v servizu. Nakonech ale jsem celkem technicky zručnej a nechci pořád lítak do servizu a chtěl bych se to pořádně naučit sám.

  Můj problém je, že když mám řetěz na největším převodníku 44 a druhém nejmenším pastorku )tedy 2 nejrychejší převod), tak řetěz drhne o třetí nejmenší pastorek. Když povolím přehazovačce předpětí (stačí 2 zoubky na řazení) , tak drhnout přestane a z 44 skáče krásně nahoru i dolů po nejmenších 4 pastorcích, Přehodím na prostřední převodník (32) a řetěz běhá pěkně od druhého nejmenšího pastorku po 5. Od 6pastorku musím páku podřazení po podřazení ještě jednou lehcezmáčknout aby řetěz na větší pastorky neskočil. To samé se děje na nejmenším převodníku. Od 5 do 9 mi neskočí bez jakoby déle přidržený podřazovací páky.

  Když více přitáhnu lanko, tak skáče ne větší lépe, ale zase nemůžu absolutně používat nejrychlejší převody na 44 kvůli drhnutí řetězu o větší pastorky. Kompromis předpětím řetězu nejde. Buď nepodřazuje na první cvaknutí a musím ješte lehce dotlačit páku vpřed těsně před další podřazení a nebo mi prostě drhne.

  Je tohle problém kterej by vyřešily dorazy?

   
  • Carloss  

   to bude jako v 90% případů určitě křivá patka přehazovačky.. takže radím servis, kde ti ji srovnají

   • vasek80  

    Kolo má najeto 400 km a nikde jsem s ním neupadl ani za nic nechytil? To je možné, že by byla z výroby?

    • vasek80  

     Ještě, není možné, že by to bylo moc utaženou zadní osou? Zkusím povolit.

    • JakeF  

     Převoz v autě, někde jsi kolo nešťastně opřel, důvody by se našly, občas se člověk až diví, jak málo stačí…  Zkontrolovat patku bych nechal určitě, je to nejspíš nejčastější problém u přehazek. Já taky dlouho řešil, proč to hází blbě, sváděl jsem to na zaprasený bowdeny (taky část pravdy). i několika lidí jsem se ptal, jestli jim ta patka přijde dobře, v servise se na to nasadil ten nástroj a hned bylo vidět, že to ohlý je… Ono stačí málo a udělá to velkej rozdíl.

  • XC-biker1  

   Dorazy ti vyřeší jen krajní převody, aby řetěz nepadal dolů, mimo kazetu… Tvůj problém vypadá spíš na lehce ohlou patku, pokud to nejde seřídit jen lankem na všechny převody

  • vasek80  

   K tomu ohnutí přehazky. Je normální, že když přitáhnu osu kola, tak se přehazka o cca 0.5 cm přitáhne ke kolu? Měřeno pod spodní kladkou.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse