Přehazovačka XT M8000 SGS nebo GS?

54 nepřečtených
  • Pista.Wassermann

Ahoj všem,

rád bych se zeptal, zda někdo vozíte ramínko SGS na 1×11. Konkrétně uvažuji převodník 34z a kazetu 11–42.

Omylem jsem zakoupil SGS a nevím, zda má smysl koupit GS ramínko a provést výměnu ramínka nebo to mám nechat tak.

Děkuji za názory.

Štěpán

• Tulipanek  

Oboji pujde a jestli uz mas SGS tak nemusis nic menit ;-) GS je stredni raminko a SGS dlouhy raminko nic jineho v tom nehledej.

• Lachtis  

JJ, ta by měla stačit, dokonce snad pobere i kazetu 11–46z v případě systému 1×11…

• Carpathia  

Nechej si střední ramínko, s jednopřevodníkem pobere přehazovačka XT8000 SGS kazety 11–42 i 11–46 naprosto bez problémů. Navíc střední ramínko na velkých pastorcích bude o poznání výše nad terénem a riziko namotání nějakého klacku nebo štrejchnutí o kámen bude nižší.

• petyn  

Přidám se. Mám vepředu 38–24 a vzadu 11–42. Pobere to GS ramínko nebo už musí být SGS ? Mám to na HT.

Díky

• petyn  

Ale u GS píší toto : 42T(2×11-speed)

46T(1×11-speed)

To znamená co ? Já to mám na 2×10 to by mohlo jít ne?

• xtonda  

Ale dvoupřevodníky pro 11sp systémy mají rozdíl 10z, ty máš asi nějaké desítkové. Jde o celkovou kapacitu přehazky jak píše Vilém, co sem se tu s někým bavil, dá se to sice překročit, ale 6z už je dost a proč to dělat, když existuje verze co to dle specifikace podporuje a cenově nejspíš vyjde hodně podobně.

• Vilém  

Rozsah GS je 39z, ty mas 45z.

• petyn  

Jak se to počítá ?

Díky

Už jsem na to asi přišel. 38–24=14 + 31=42–11 t.j. 45

Počítá se to takto ?

• Sistematicx  

Jen teda pro ujisteni jestli to pujde. Prehazovacka xt m8000 raminko stredni GS, kazeta 11sp (pastorky 11–46), prevodnik oval 30z pripadne 32z. Bude to hrat spolu? System 1×11 na full, retez bude 116 clanku.

• boo-beek  

Z vlastní zkušenosti, jde to, ale dost dělá kazeta. Slx a XT, střední i dlouhá ramínka, různé kombinace přehazovačka a řazení, vždy výrazně hůř chodila a seřizovala se přehazovačka na Sunrace, jak 11–42, tak i 11–46 (ale slapalo to, o tom žádná ;))

• MlokCZ  

Máte někdo vyzkoušené srovnání jak řadí SGS vs GS pro 2×11 s 11–42 kazetou (převodníky 26/36)?

Teď mi vůbec nejde o samotný rozsah, ten téměř vyjde i u GS a jestli se náhodou stane, že na malou placku nevyjdou 1–2 nejmenší pastorky je mi fuk.

U jednoplacky není co řešit, tam musí chodit vždy lépe GS, protože se více projeví excentrické uložení a bude tedy držet celkově menší vzdálenost horní kladky od pastorků.

U dvouplacky jsou tu ale dva protichůdné vlivy:

• GS bude určitě mírně lépe chodit na malé placce, malá placka nastaví vzdálenost od pastorků (5–6mm na největším pastorku bude pro obě ramínka stejné) a kratší ramínko pak bude na menších pastorkách držet menší vzdálenost od pastorků jak u něj bude docházet k větší rotaci

Čím menší zařazený pastorek, tím se rozdíl oproti SGS projeví více, ale na druhou stranu na nejmenší pastorky, kde to bude znát nejvíce stejně jezdit nebudu

• při přehození na velkou placku bude u SGS výhoda v tom, že v tu chvíli (natažení o 10z) to nepošle přehazku o tolik dolů od pastorků jak se přehazka při natažení o těch 10z pootočí méně
      • na menších pastorkách to ale GS zase i na velké placce zase bude dohánět větším otáčením a odhaduju, že to ve spodní části kazety už převáží ten předchozí vliv

Můj odhad tedy je, že GS by mohlo chodit o malý chlup lépe, ale nečekám žádné velké rozdíly.

Někdo reálně srovnané obě délky ramínek na uvedené sestavě? Případně i na 11–40 kazetě (s dvojplackou), ale tam už moc nečekám, že by to někdo vozil s SGS.

• MlokCZ  

Tak teď detailněji zkoumám samotná ramínka SGS vs GS, třeba zde

https://r2-bike.com/…mano-xtr.jpg

tak mi přijde, že mají i mírně jinou vzdálenost osy otáčení ramínka a kladky.

Pokud by to tak opravdu bylo, tak to předchozí srovnání je špatně a je možné, že se obě budou chovat ± stejně. Tedy menší otočení u SGS vykompenzuje větší vzdálenost těch os a změny vzdálenosti horní kladky od kazety tak budou ± stejné…

Je tedy v praxi nějaký rozdíl nebo není v tom jak to řadí?

• MlokCZ  

Zřejmě nikdo srovnání nemá.

Výrobci kol to pak berou asi zcela náhodně. S 2×11 s 11–42 kazetou je to tak půl na půl u různých výrobců (jestli osazují GS nebo SGS). U fullu to může i ovlivnit jak moc zadní stavba natahuje řetěz, ale ono to bylo cca půl na půl i u HTček, co jsem trošku hledal.

Já se nakonec rozhodnul vozit kazetu 11/40 pro perfektní odstupňování (na můj vkus nejlépe odstupňovaná kazeta, i když k ideálu tam ještě pořád je skok na začátku 11–13) a tam už není moc co řešit a dávám GS raminko (pro dvojplacku).

Kdyby mi náhodou nestačil nejlehčí 26/40 (o půl převodu těžší než současných 22/36), tak jsem připraven přejít na 34/24 kliky (s nejtěžším 34/11 bych na 29" případně vystačil) a zachovat to perfektní odstupoňování

Ve variantě s 11–40 kazetou to bude i nejlépe řadit.

• dr.spiritus  

Přesně takhle jsem to vyřešil já u 2×11 na 29 HT. 34/11 mi jako nejtěžší převod stačí a odstupňování 11 – 40 kazety mi vyhovuje.

• Ondraj  

34/11 mi na HT29 přijde málo. To buď točíš 100, nebo ti nevadí, že někde jedeš pomalu. Mám 36/11 a nezlobil bych se za 38/11. Jinak 11–40 souhlas.

• MlokCZ  

90ot./min. a 228cm obvod pláště:

38/11: 42,5km/h

36/11: 40,3km/h

34/11: 38km/h

38/13: 36km/h

36/13: 34,1km/h

34/13: 32,2km/h

34/12: 34,9km/h

Těch 38km/h pro 34/11 mi bohatě stačí, ale už nejsem moc nadšený z toho kam se pro 34/24 dvojplacku posune ten skok 11–13, tedy nejsem nadšený z těch 32,2km/h.

Začínám ale už přemýšlet nad tím, že bych vyměnil nejmenší pastorek za 12z v případě, že tam půjde dát silniční, který existuje 12z pro 11sp kazetu jako poslední pastorek.

• Ondraj  

36/13 je dobrej, samo záleží, kde člověk jezdí. Když potřebuji po silnici, využívám 36/11 a rychlosti do protikopců a tam bych cokoliv lehčí už nechtěl. U fullu je to jiná.

• capo  

Desítkových 38–24 a 11–36. Rozdíl je 39 takže dle specifikací GS. Má to nějaký háček, může se stát že by SGS bylo na téhle 11kové hazce lepší volba? Je fakt že španěla a opačnej extrém dávám výjimečně…

• vaku04  

Zdarek chci prejit na 1/11 a mam 36 ve predu a co do zadu 11/42 nebo 11/46 a jaka prehazovacka to obsahne diky

• novas752  

obe kazety fungujou s GS ramínkem. Jestli 11–42 nebo 46 si musíš rozhodnout sám. 42 má rozsah 382%, 46 má 418% ale horší odstupňování vrchní části.

• vaku04  

Tojo ale nekde jsem cet ze 36 ve predu a 46 vzadu uz stredni raminko nezvladne tak chci zkusenost

• novas752  

Velikost jednopřevodníku je nezajímavá, tam bys klidně mohl mít 50 a přehazka by fungovala pořád stejně jako s 28z.

• vaku04  

No tam psal nekdo ze to zvladne34 ve predu a pak uz to nedosponuje na 11zub

• MlokCZ  

Nesmysl, velikost převodníku pouze určí délku řetězu a vzadu to pak se stejnou kazetou vychází pořád stejně jak už psal novas752.

Příště místo řízení se příspěvky JPP, tak se podívej do specifikací Shimana. Shimano tam má vše podrobně a zcela jasně uvedené:

http://productinfo.shimano.com/#…

RD-M8000-GS:

• maximální velikost pastorku

42T(2×11-speed)

46T(1×11-speed)

• celková kapacita 39T

Tedy pro jednoplacku zvládne 46 největší pastorek a 39 zubů kapacita. Kazeta 11–46 má kapacitu 35 zubů, takže je tam ještě i velká rezerva a zvládla by i větší kapacitu (ale u jednoplacky nevyužitelné, protože nedá už větší největší pastorek).

Na velikosti převodníku vůbec nezáleží.

• vaku04  

dík za radu

• frantavykopavka  

Ahoj, uvažuju taky o přechodu na 1×11, ale líbí se mi kazeta Sunrace 11–50z. Dle prospektu je to kompatibilní se Shimanem, které mám na kole a nebudu ho měnit. Pobere vůbec v praxi přehazka XT těch 50 zubů??

• xtonda  

To doopravdy nezjistíš dokud nezkusíš jak se to bude chovat právě na tvém kole. Je to o 4 zuby přes specifikaci přehazovačky, ale sou lidi, co tvrdí, že to funguje v pohodě, Merida to takhle dává ofiko na kola, ale netuším jestli nemají nějak speciálně tvarovanou patku.

• jardalee  

no jestli mas dost penez a casu tak shimano chysta 1×11 a 1×12 s kazetou 10–51 oficialne :)

• jardalee  

aha sem se nejak prehlid u te 11rychlostni vynechali tu 51 :) tak nic no

• frantavykopavka  

1×12 XT pro mě není – na to bude novej ořech, kterej na moji nábu nedostanu (Crankbro kola). I když by se mi líbilo…

• mirage  

Ahoj Mloku, prosím tě, tato přehazovačka Shimano Deore XT Shadow+

RD-M8000-GS zvládla by kombinaci, kazeta 11–42 a převodník 24–36, u přehazovačky píšou kapacitu 39T . Viděl jsem ji ve specifikaci u některých kol s kazetou 11–42 a převodník 26–36, protože už u této kombinace to vychází na 41T. Co poradíš, a už jsem jsi přešel na 1×něco nebo máš ještě 2× ?

• Forester  

Nejsem Mlok, ale presne tuto kombinaci 36/24 a 11–42 mam. Vymeneny prevodnik 26 za 24 u Shimano XT 8000 klik 36/26. Trochu jsem se toho obaval, ale funguje bez problemu.

Akorat uvazuji o zmene na 38/26, bo 36 je mi malo. Hobluju hlavne nejmensi ctyri pastorky.

Ten lehci setup necham na horske vyzvy.

• mirage  

a to ti to GS ramínko pobere?

• Forester  

Ano. To dlouhe je pro 11–46 kazetu.

• mirage  

někdy jsem s toho fakt kokot, tak proč pak píšou že je u GS přehazovačky kapacita 39T, když pobere i víc. Jooo a kolik vlastně opravdu reálně pobere aby to fakt chodilo dobře a nikde nebylo nic prověšené?

• mirage  

Co chlapi, jak to vlastně je, pobere ta hazka XT 8000 i treba rozsah 43T ??

• Vilém  

Od kolika lidi to potrebujes potvrdit?

• Forester  

:-)

• mirage  

Neboj, chapu co mi Forester napsal. Jen si říkám k čemu pak počítat 36–26=10 42–11= 31 31+10=41 vyjde mu rozsah převodu 41 nebo když vyměníš vpředu 26 za 24, tak rozsah 43. Tak si koupí hazku SGS na 47z a pak se dozví že mu stačí GS co je na 39z. Nakonec je nejlepší našetřít prachy a koupit obě, vyzkoušet sám a říct si, ano toto jde a toto už nejde (berte to jen jako příklad, ale někdy to tak je).

• Vilém  

Proste toho zvladne o trochu vic nez udavanych 41z.

• mirage  

no to asi jo, jen udávaných je 39z někde dokonce 38z :-)) jen aby zvládla víc, tak jí musíš i víc napnout na napínacím šroubu a nejde tím napínáním už právě ta hazka za svoji hranici "urvanosti?

• vaku04  

No tam psal nekdo ze to zvladne34 ve predu a pak uz to nedosponuje na 11zub

• mirage  

zdar chlapi. Chtěl bych se optat, jak se vypočítává rozsah hazky? U 2 placky vím 38–24=14 kazeta 36–11=25 25+14=39, ale jak to je u 1 a 3 placky. Hledal jsem nějaké odkazy a nic moc jsem nenašel, jen na 2 placku. Díky za radu

• Marskatin  

pro jeden převodník je potřebný rozsah rozdílu mezi největším a nejmenším na kazetě napr. 40–11=29 bez ohledu na velikost převodníku.

pro vícepřevodník je to rozdíl mezi největším a nejmenším převodníkem + rozdíl největší – nejmenší na kazetě např. 40–30–22 a 11–40 je

40–22=18

40–11=29

18+29=47

taky to lze počítat jako rozdíl počtu zubů při nejvíce a neméně napnutém řetězu.

nejvíce napnutý (velká-velká) 40+40=80

nejméně napnutý (malá-malá) 22+11=33

potřebný rozsah 80–33=47

• Fire.RR  

Zdarec, přilípnu to sem, abych nezakladal nový téma. Měl bych na Vás, znalejší, dotaz. Pořídil jsem nové kolo a teď před sezónou sem se vrhl na spravné naladění. Po nastavení smyku a přehazovačky jsem si všiml že kladka /ta blíž tělu přehazky/ je jakoby vyosená vůči řetezu jdoucímu přes kazetu (viz foto – foceno ze spodu při zařazení nejmenší vzadu i v předu). Dotaz tedy zní je toto normalní?

P.S. Přehazovačka šla naladit a běha bez problému v celém rozsahu. A jedná se i m8000 shadow+ na 11kovou kazetu

• MatS  

Nefot to zespod, ale zezadu.

• Mildee  

Je to logické, na krajním pastorku se řetěz nejvíc kříží. Z toho důvodu se taky používají vesměs plastové kladky protože jsou pružné. Pokud máš správně nastavené dorazy a chodí ti to hladce, je všechno v pořádku.

• Fire.RR  

Díky za info. Fotil jsem to zespoda kde to bylo nejvíc vidět. Je to samosebou nejhorší převod s maximálním křížením, který prakticky nikdy nebudu jezdit, jen mě to zarazilo že na starém kole s převodem 3×9 jsem to vychýlené neměl, když jsem ho seřizoval. A když jsem to porovnaval s bráchovo cannonem (ten ma taky 2×1, ale v XTR), tak ten tam také neměl takovéto vyosení. Jedinej rozdíl je, že mám boostové osy a přehazku direct mount a brácha ne, tak jestli to není z tohoto důvodu pohledově víc vychýlený. Co se týče funkčnosti, tak jak jsem psal, séřízeno to je řadí to bezproblému v celém spektru, takže nepředpokládám že by byla patka nebo hazka ohnutá, kor když je to nové kolo (jedině že by při přepravě někde mrdli s krabicí, ale zabalený to bylo dobře).

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.