Olympus E-420+ starší objektivy M42

16 nepřečtených
  • Madman1

    čau,

    koupilů jsem si Olympus E420 za pár šupúů v záruce, chtěl bych na to sehnat starší pevný skla (Carl Zeiss,..závit M42).Myslíte, že bude problém při focení, třeba jako s ořezem fotek či tak? Přechodku z Oly na M42 mám.Objektiv jsem zatím nekupoval.Dík všem fotografům za radu:)

    PS: o Manuálním ostření vím:)

    0 0
    • Al Stra  

      proc ne, ale budes muset ostrit manualne..

      0 0
      • Al Stra  

        a tedy hodne zalezi na tom, o jake sklo pujde

        0 0
    • michals1  

      Bude zde určitě problém s optickou kvalitou M42 objektivů. Tyto kinofilmové objektivy budou muset zobrazovat pouze střed obrazového pole objektivu na velmi malou plochu senzoru, aby se následně prudce zvětšoval. Všechny vady objektivu (difrakce, aberace, chromatická vada, optické vady skla a další) se tím projeví podstatně více než na kinofilmu.

      0 0
      • Madman1  

        jsem myslel, že bude jen přepočet na ohnisko jinej… No uvidíme no..

        0 0
        • Al Stra  

          no to bude, u oliho se kinofilm ohnisko nasobi myslim dvemi, ja mel na digi canonu pentacon 5O/1.8 a sonnar 135 , a casem jsem je zrusil pro nedostacujicí výsledky…

          0 0
          • Madman1  

            a na jakým canonu, podle mýho s tím musí jít prostě slušně fotit:), je to jen o tom jak se s tím člověk naučí:), tím nikterak nechci urazit tvuj fotografický um, mohl bys mi na mejla poslat nějaký fotky z těchto objektivů? PinoNovaku@seznam.cz, dík Moc

            0 0
            • blacks1  

              mam oly 510 redukce na M42

              pevne 300/4, 1.2/50 jsem naprosto spokojeny,

              foti mozna lepe nez zakladni setaky 14–40 od olyho.

              a manualni ostreni je v klidnem foceni prave ten um,

              kolega ze srandy zkousel zrcadlovou 1000/8 pres 2X a to je pak mazec kdyz to oly jeste znasobi 2X,

              navic ceny M42 sklicek v porovnani s kvalitou jsou vsude na bazarech za par susni

              0 0
              • Madman1  

                no proáávě o tom mi jde, ted jsem se zbavil D40tky s Géčkovým objektivem 18–70, a ted právě chci tohleto no:) Díík

                0 0
      • kankrlicek  

        Co myslíš tím ,,prudce zvětšovat"?

        Představuji si to takto: objektiv na FF kreslí kolo, výřez z toho je to kinofilmové políčko. V případě 4/3 čipu na to kolo položíš místo FF menší čip, čili si ,,zvětšíš" ohniskovou vzdálenost, přičemž pro výpočet hloubky ostrosti zůstane ohnisko stejné. Proto se hovoří o ,,crop" faktoru při změně velikosti čipu.

        Optické vady objektivu budou stejné, ať fotíš na FF nebo 4 3, spíše menší. Většinou jsou vady při krajích na plnou díru.

        Aspoň takto si to představuju. Jestli jsem tě nepřesvědčil :), zkus mi to vysvětlit ze svého pohledu.

        mk

        0 0
        • Mamut  

          Tiez by som to videl, ze vdaka tomu, ze bude vyuzivat iba stred zorneho pola objektivu, tak by tie vady nemuseli byt nijak hrozne.

          A ako spravne pises, ziadne ohnisko sa nenasobi. Zorny uhol bude ako na dvojnasobnom ohnisku, ale vsetky veci, ktore zavisia od skutocneho ohniska sa nijak neprepocitavaju.

          0 0
          • zichis  

            oba zapomínáte na ten „pozitivní proces“ když si obraz promítnutý na čupu roztahujete na velikost svýho monitoru. Z velkýho čupu to stačí zvětšit míň, ale z malýho čupu musím udělat větší zvětšeninu, tzn vady v obrazové kresbě (e.g. prach, rozptylový kroužek) mi narostou.

            Při výběru vhodnýho objektivu bych si hlídal jeho MTF, to nesmí být menší jak rozlišovací schopnost čupu. Optimálně tak by mezní přenos.frekvence měla bejt dle mýho gusta aspoň dvojnásobek toho co rozliší čip. Používat ještě lepší objektiv je už zbytečný, ptž to už na čupu nepoznáš.

            0 0
    • thomp  

      misto M42 bych spis uvazoval nad OM

      0 0
      • blacks1  

        500 redukce, pak uz je to o shaneni sklicek

        0 0
        • Madman1  

          ja k tomu redukci uz mam na tu M42 a chci si poridit toho zeisse na to, psal jsem ještě nánovi co jsem to od něj kupoval.Snad poradí taky.

          0 0
    • kankrlicek  

      Pořídil jsem si přechodku závit M39=micro4/3 a na pandu GF1 jsem nasadil starýho rusáka 50/3.5 ze Zorkiho. Je to úžasný :) Není tak ostrý jako 20/1.7, který jsem koupil s foťákem, ale zase je to nádherný starý hliníkový objektiv. Dostal jsem ho darem i s původním Zorki.

      Ostří od 1.2 m do nekonečna, redukce je asi udělaná dobře, protože na nekonečno se dostanu :)

      Přikládám pár prvních cvaků.

      Je to zvláštní pocit. Zařízení, které je rozhodně o dost starší než já a funguje rozhodně lépe než já :). A nebudu se ho bát vozit v kapse dresu na kolo.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.