• Kawka

  Zdravím,

  včera mě srazila řidička na křižovatce v Bystřici pod Hostýnem. Jel jsem směrem od ValMezu a ona odbočovala směrem na Lipník. Byl jsem na hlavní, jel jsem rovně a ona při odbočování najela přímo do mě.. Letěl jsem asi 4 metry na cestu.

  Silnička je napůl, roztrhlý nový dres, přilba prasklá, tretry roztrhlé a pár dalších drobností.. Na ruce mám přes 20 stehů plus po celém těle pohmožděniny a silně naražené záda a koleno.

  Nevím, jaký je další postup. Kolo mi převezli do Kroměříže, páč to mám blíž a mám se pro to stavit.

  Mám nárok na zaplacení materiální škody, jak postupovat? Úrazové pojištění nemám..

  Díky za odpovědi.

  • lukas aka mitro  

   Policajti u toho byli?

   • Kawka  

    Jo, přijeli, vyfotili, obreslili, dali mi dýchat, vzali si jméno adresu a pak už mě vezli do nemocnice saniťáci..

    • Rychlej turista  

     Potřebuješ pouze dva papíry – jeden od četníků a druhý od doktora. Vše ostatní zařídí pojišťovna viníka nehody z povinného pojištění:

     Máš nárok na:

     • náhradu materiální škody
     • náhradu ušlé mzdy
     • bolestné
     • náhradu za trvalé následky (zkoumá se po roce od úrazu)
     • Kawka  

      Dobře, děkuju moc!

      • Rychlej turista  

       Od těch věcí je dobré mít účty, ale není to bezpodmínečně nutné. Hodně záleží na likvidátorovi pojišťovny, který si to přijede nafotit a bude řešit. U mě žádné drahoty nedělal. Pokud byla pod vlivem (ten můj byl), tak drahoty určitě dělat nebude, pojišťovna se pak zahojí na ní.

       Pokud jsi na nemocenské, bude rozhodovat doba léčení. Okolo 7 – 10 dne se to láme, pak může jít o překvalifkaci DN na TČ. To je ale důležité spíše pro viníka. Zmiňuji to proto, že by se tě pak mohla snažit zlomit a pokusit se o mimosoudní vyrovnání za pár pětikorun, jako se o to pokusil v mém případě. Dokonce si na to s sebou do nemocnice vzal i právníka. Naštěstí se „náhodou“ objevil doktor a zeptal se mě jestli nejsem unavený a jestli si přeji návštěvu ukončit :-) Pokud nenabídne opravdu balík, tak na to nepřistupuj.

       • Kawka  

        Jsem ještě student.. Ženská taky vypadala mladá, kolem 25–30 mohla mít. Pochybuju, že by se to snažila ještě nějak zacálovat. Podle mě musí být z toho dost v prdeli..

        • blisterexist  

         Dobře jí tak, jen ji pořádně vyždímej!

         • vikicek  

          ?

         • AsiJura  

          Doufám, že tohle jsi myslel jako vtip…

         • AsiJura  

          Doufám, že tohle jsi myslel jako vtip…

         • marapara  

          To je dost ubohý pohled na věc, bohužel typický pro českého člověka. Jsme jenom lidé a bohužel občas děláme chyby, jako v případě řidičky. Uvědom si, že se to klidně může stát tobě. A v případě, že narazíš na takového hajzla, který ti svým simulováním bude dělat jen problémy a snažit tě ždímat, asi ti moc dobře nebude.

          Samozřejmě záleží i na přístupu strany, která věc zavinila. Pokud by se chovala nějak arogantně, tak bych ji v tom nechal pořádně vykoupat.

  • kopečák1  

   Tátovi se stalo něco hodně podobného… naštěstí se zdravím to bylo lepší. měl jen pohmožděniny…

   Nicméně… člověk co ho srazil ho dovezl domů, myslím že to sepsali a nahlásili pojišťovně řidiče.

   Dostal zaplaceno kolo, oblečení z povinného ručení řidiče..

   S dalšími náhradami (např. Tvá pracovní neschopnost způsobená nehodou…) Ti neporadím.

   Kdybys měl sám úrazovou pojistku, asi by se to řešilo líp…

   • deekay  

    Mel tata kolo vybavene dle vyklasky? protoze vetsina lidi na silnickach treba odrazky dle vyhlasky nevozi a pojistovny maji tendence se nekdy cukat a pak nedostanes nic, protoze si vlastne nemel na ty silnici co delat :(

   • alinceb  

    Tak to řidič s otcem celkem vyje*al. Pokud při nehodě vzniknou zranění, tak se okamžitě vola PČR a píše klasický záznam o dopravní nehodě. Na základě protokolu od PČR, záznamu o nehodě a zprávy od lékaře se pak řeší plnění pojišťovny.

    Ve vašem případě to byly sice jen pohmožděniny, ale představ si, že by měl nějaké vnitřní zranění nebo nějaký úraz, co se hned neprojeví (naštíplé klouby nebo tak něco)…

    • kopečák1  

     Dle vyhlášky určitě ne… Nicméně problémy pojišťovna nedělala… byla to tuším kooperativa…

     trek madone 5.2 myslím… prasknul asi na 6ti místech…

     Nicméně stejně sem ho vezl na pohotost, protože cca po hodině začal upadat do lekhýho šoku… tam ho komplet prohlédli…

     Nechci tu nějak radit, jen sem psal co si pamatuju, už je to dýl…

     • alinceb  

      Zákon č. 361/2000Sb., Oddíl 3, § 47 Dopravní nehoda, Odstavec 4:

      //Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, jsou účastníci dopravní nehody povinni

      a) neprodleně ohlásit dopravní nehodu policistovi,

      1. zdržet se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření

      dopravní nehody, zejména přemístění vozidel; musí-li se však situace vzniklá dopravní nehodou změnit, zejména je-li to nutné k vyproštění nebo ošetření zraněné osoby nebo k obnovení provozu na pozemních komunikacích, především provozu vozidel hromadné dopravy osob, vyznačit situaci a stopy,

      1. setrvat na místě dopravní nehody až do příchodu policisty nebo se na

      toto místo neprodleně vrátit po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo ohlášení dopravní nehody.//

     • Ruprt2  

      V klidu Alincebovi to poradil asi strejda, když táta neměl zranění, tak s ním nikdo nevyjebal.

      • alinceb  

       Pohmožděniny samozřejmě zranění jsou a poúrazový šok to samé. To, že se po nehodě zvedneš a jsi relativně v pořádku neznamená, že se něco neprojeví později… pád na kole na asfalt není ťukanec v autě, kde tě drží pásy a jsi obalený airbagy.

       Pak si nech ty svoje rádobyvtipné poznámky, Mirečku…

       • Rychlej turista  

        Proto je nejlepší, když z tebe viditelně teče krev.

        Když mě žvejklo auto, každý řešil jen mou rozpáranou nohu a hned volali Rychlé šípy. A přitom já na nohu jen koukl – nic výrazného, pár stehů to spraví. Že mě ale bolí hřbet, začal řešit až doktor ze záchranky a od té chvíle jsem neudělal pohyb. Zlomená L1. Bez té krve, kdoví, jak by to dopadlo, skolenému to moc nemyslí.

        • alinceb  

         Však o tom mluvím… v případě kopečákova táty to dopadlo v pohodě, ale taky nemuselo. Samozřejmě, že řidič byl ochotný a odvezl ho domů. Aby se vyhnul pokutě a dalším popotahovačkám…

      • kopečák1  

       V pohodě… nehroť to…

       Pojišťovna to tenkrát zaplatila poměrně slušně… zdraví nakonec taky oK… ale je dobrý si to tu pročíst, aby člověk věděl jak postupovat…

       • Ruprt2  

        No já bych spíš věřil Alincebovým zkušenostem z druhé ruky než tobě, a tvému tátovi.

        Kdoví jestli ještě všichni nemáte poúrazový šok :-)

      • kopečák1  

       V pohodě… nehroť to…

       Pojišťovna to tenkrát zaplatila poměrně slušně… zdraví nakonec taky oK… ale je dobrý si to tu pročíst, aby člověk věděl jak postupovat…

  • krolebole  

   Stalo se mi úpně to samé co tobě, jel jsem po hlavní a řidič odbočoval a nedal mi přednost. S řidičem jsem sepsal protokol o nehodě pro jeho pojišťovnu a ta mi pak uhradila škodu na kole i na zdraví. Akorát se mnou trochu vyjebali, měl jsem měsíc staré kolo, škoda na kole byla cca 13 tisíc a oni mi strhli 4 tisíce za amortizaci. Takže pokud budeš vyčíslovat škodu pro pojištovnu, tak bych se nebál napsat cenu za kolo dvakrát takovou než skutečně stálo.

   • Kawka  

    No silničku mám starší, sice před 10–13 lety stála 55–60 tisíc, ale nevím, jak to bude s tou úhradou škody.. Mám známého, co dělá tady ty nehody s cyklistama, prostě soudní znalec a mohl by udělat posudek..

    Takže se mám spojit s tou řidičkou a sepsat protokol? Policajty už k tomu nepotřebuju?

    • alinceb  

     Pokud máš protokol od policajtů, tak záznam o dopravní nehodě v podstatě nepotřebuješ…

     • Kawka  

      Nemám právě nic, žádný protokol, nic.. :( Ale snad mi řeknou, co dál, až si pojedu pro to kolo. Jen jsem chtěl zjistit, jaká je šance, že by mi všechno zničené zaplatili..

      • alinceb  

       Až si pojedeš pro kolo, tak ti buď nechají podepsat protokol a pokud není, tak ho s tebou sepíšou a ty ho podepíšeš. Doporučuju do protokolu uvést maximum údajů a vč. cen vybavení, aby ses měl pak od čeho odrazit…;)

       • Kawka  

        Aha.. No tak to doufám, že to sepsané ještě nemají. Díky moc.

        • alinceb  

         Když se ti nebude líbit znění, tak to podepisovat nemusíš a můžeš si vymínit doplnění některých, dle tebe závažných, skutečností…;) Po nehodě jsi mohl být v šoku a nemusel jsi reagovat a vypovídat dle skutečnosti.

         • Kawka  

          No byl jsem v šoku, bo jsem z toho měl prý prdel a byl vysmátý.. :-D

          Jakože můžu s tím nesouhlasit a doplnit? Tak to je asi lepší, než to hned podepsat..

          Jinak za zranění tedy nedostanu nic, když nemám úrazové? Dnešní noc jsem si teda pěkně protrpěl..

          • alinceb  

           Odškodnění za zranění by ti měla taky vyplatit pojišťovna z povinného ručení. I jizva jsou svým způsobem trvalé následky…;)

           A rozhodně doporučuju pročíst protokol o nehodě, než ho podepíšeš. Abys pak nelitoval…

    • krolebole  

     Zkus se s ní spojit a sepsat ten protokol. Je škoda, že jsi to neudelal hned, kdoví jak se k tomu ona ted bude stavit.. Mně kolo asi po týdnu přišel prohlídnou likvidátor, sepsal co je zničené a to jsem si pak necghal oprovit v servisu. Podle paragonu ze servisu mi pojištovna proplatila peníze. Takže pokud máš známeho v servisu, tak se s ním nejak domluvit, abys na to netratil.. Jinak nevím, jestli ti kamarád ze soudního bude moct napsat posudek, protože každá pojištovna má svého znalce..

     • alinceb  

      Pokud byla u nehody PČR, tak je směrodatný protokol od PČR a ne záznam o nehodě. PČR má určitě navíc nehodu nafocenou vč. zničeného kola.

      • Kawka  

       No po nehodě jsem musel hlavně do nemocnice, měl jsem asi 4cm kus masa utrhlý z ruky.. :( Jizvy budou po celé levačce od zápěstí po triceps, krve mi taky vyteklo dost.. :( Policajti si to fotili, ale bude to k něčemu? Oni ví, jaká je původní cena kola? Ví, kolik by to stálo teď a podobné věci?

       • felix.org  

        Policajtům je to jedno. Pojišťovna si výši škody na kole stanoví sama, popř. jí můžeš pomoct např. již zmiňovaným znaleckým posudkem. Pro představu o výši plnění se podívej, za kolik se na bazaru podobný kola teď prodávají.

        • Sgt Pepper  

         bazar je blbost, pro uvedení do původního stavu se bere cena nového dílu, který se musí místo poškozeného koupit + cena práce

         • felix.org  

          Nemáš tak úplně pravdu. Toto platí v některých případech u aut podle nálezu ÚS z roku tuším 2007. Ano, analogicky by šlo použít i na kolo, ale v tomto konkrétním případě to bude „totálka“ – náklady na opravu by přesáhly hodnotu kola před DN a proto dostane částku odpovídající hodnotě kola před DN, čili bazar je dobrým vodítkem pro představu o plnění.

       • alinceb  

        Když sem měl havárku na kole, tak mě záchranka odvezla rovnou, na PČR se nečekalo. PČR přijela do špitálu, dali mi dýchnout a odjeli. Když mě pustili, tak sem se stavoval pro kolo u nich (zabaveno jako důkazní materiál) a sepsali jsme protokol.

        Oni do protokolu uvedou to, co jim řekneš (věc, značka, tebou uvedená cena a stáří). Pak se budeš muset domluvit s likvidátorem. Ale ten protokol bude dobrý odrazový můstek. Fotky nehody by ti snad PČR měla poskytnout.

        • Kawka  

         A to můžu říct, že původní cena toho kola je 60 tisíc ale že před těmi deseti lety?

         • felix.org  

          Policajtům řekni, co chceš, oni to tam napíšou. Ale pro náhradu škody to žádnej zásadní význam nemá, protože se hradí škoda skutečná a to je hodnota kola těsně před DN.

          • Sgt Pepper  

           pokud by to bral jako totálku = celý kolo do šrotu, tak možná ano

           ale pokud to bude řešit jako opravu, tak cena nových dílů

           • felix.org  

            Ale on si nebude moct vybrat. Způsob určí pojišťovna a tady si s jistotou troufám říct, že to bude totálka.

            • alinceb  

             No rozhodně bych se ale být jím popral o ten „vrak“ a nenechal ho pojišťovně (pokud ho bude chtít). Když vymění rám a ráfek, tak z toho bude ještě dobré kolo. Ale z plnění těžko pořídí srovnatelnej stroj…

             • felix.org  

              Pojišťovna si ho nevezme a ani nemůže.

              • alinceb  

               Serža tu psal, že mu kolo vzali, takže ten likvidátor v jeho případě si asi fakt postavil zimáka…:D

               • Sgt Pepper  

                já měl řídítka, sedlo, páky (Sh Tiagra), kliky a jeden ráfek…dostal jsem 15000,– takže za to byly nový díly, páky Sh 105 :-)

                na mě nic, páč jsem šel předpisově do parakotoulu a nebyl jsem ani odřenej…

                • alinceb  

                 Voják se pozná. Já si při letu přes řidítka na parakotoul ani nevzdechnul…

               • felix.org  

                Nejspíš :-)

                Obecně by muselo dojít k přechodu vlastnického práva, takže by jim to kolo musel darovat nebo prodat. Náhradou škody za zničené kolo vlastnictví vraku na pojišťovnu určitě nepřechází.

                • Sgt Pepper  

                 tak zas s plněním nedělali problém a prachy dali slušný, tak jsem to nekomplikoval :-) ale ty páky teda fungovaly a ještě by se hodily, no :-)

                 • alinceb  

                  Však likvidátor si je teď určitě taky pochvaluje…;)

                  • Sgt Pepper  

                   mě likvidovala slečna :-) tak ať si je užije…

                   • hekynen  

                    Mne taky jednou likvidovala jedna slečna (nebo paní? už nevím). A užila si to taky. A taktéž i já… A ani jsme k tomu nepotřebovali kolo… :-DD

   • AussigBiker  

    A nebude chtit pojistovna takhle nahodou ucet? Nebo kdyz budou mit informaci co je to za typ kola, tak se da cena dohledat. Tohle asi nevyjde. S timhle bych si nezahrval, nebo od pojistovny nakonec nic neuvidi.

    • Bjerndi  

     ucty mit nemusis. Staci pripadne cestne prohlaseni a vzhledem k moznosti dokupovat spoustu nahradnich dilu atd bych se divil, ze to nekdo resi. Nicmene kazdy by se mel chovat tak, aby se za sebe nemusel stydet :)

    • kopečák1  

     tak tak… v pojišťovně jsou šikovný na zjišťování reálných cen poškozených věcí…

    • hekynen  

     Kolo dát do odborného servisu (lépe po domluvě s likvidátorem z pojišťovny, že tento servis může být) a nechat si vyčíslit škodu (tj. cena za náhradní díly plus práce). S amortizací poslat pojišťovnu někam, účelem opravy je uvedení kola do stavu před nehodou (samo, že to zkusí, ale to mne nezajímá; při opravě auta v servisu ti taky nedají použitý díl z vrakoviště, ale nový). Pochopitelně nelze si nechat místo deore klik dát XTR, ale vždy odpovídající kus.

     Při posuzování co je poškozeno je dobré věnovat se každému detailu (škrábanec na rámu = prasklina, takže nutná výměna rámu atp.) Většinou se to dá udělat tak, že z „vraku“ zbude solidní základ na zimáka… ;-)

     • Sgt Pepper  

      mě po nehodě pojišťovna ty poškozený věci sebrala, že si je zlikvidují sami…takže na zimáka nic

      • hekynen  

       By mne docela zajímalo, jak to pojišťovna zlikvidovala…

       No ale i kdyby, tak kolo je po nehodě jako nové… ;-)

   • Venda  

    Tak to s tebou pěkně vyběhli. Máš právo na uvedení věcí do původního stavu, v tvém případě možná i na nové kolo. Stejně jako u DP s autama. www.amortizace.cz

  • Sgt Pepper  

   škoda půjde z povinného ručení řidiče

   • Biker jak Pes  

    Přesně tak. Cca 3 roky zpátky se mi stalo skoro to stejné, řidička nedala přednost, proletěl jsem se snad 10 metrů. Naštěstí se mi nic nestalo, ale rozbil jsem helmu, dres a nějaké menší škody na kole. Policajti dojeli sami, protože to bylo přímo pod okny jejich sídla. Sanitku taky někdo tehdy zavolal. Kolo mi vzali kámoši, kteří jeli v tu dobu se mnou, ale stihli se vyhnout a pak jsem jel do nemocnice sanitkou.

    Náhrada škody šla z povinného ručení řidičky, jak píše Serža. Pamatuji si, že tehda šlo všechno hladce, žádné čekání nebo šílené běhání po pojišťovnách…

  • felix.org  

   Takže, máš nárok na náhradu skutečné škody na kole – čili jeho hodnoty před nehodou (ideálně můžeš pojišťovně doložit znaleckým posudkem), dál máš nárok na náhradu škody na zničených dresu, tretrách, přilbě – prostě za všechno, co bylo poškozeno, dál máš nárok na náhradu škody na zdraví, čili bolestné (ohodnotí doktor), ztížení společenského uplatnění, pokud budou nějaké trvalé následky (což u 20 stehů budou miniálně estetické), náhradu ztráty na výdělku, pokud budeš v pracovní neschopnosti (čili nárok na rozdíl mezi nemocenskou a průměrnou zdou), popř. ušlý zisk, dál nárok na náhradu finanční škody (poplatky u doktorů, doplatky za léky atd.).

  • Meluzina  

   kontaktuj Probační a mediační službu v místě bydliště, předpokládám, že to řešila Policie, z probačky je budou sami kontaktovat a budou s řidičkou řešit nejen tvoje odškodnění, ale mohou zprostředkovat mediační jednání a pokud jí hrozí stíhání a obvinění, mohou do toho vstoupit a navrhnout soudu alternativní trest, vše je samozřejmě zdarma…

   • alinceb  

    Má tohle smysl u takové nehody? Předpokládám, že řidička dostala flastr za nedání přednosti a tím to pro ní končí. Zbytek by měl být záležitostí pojišťovny…

    V případě vážného zranění nebo smrti bych to pochopil.

    • Meluzina  

     proč by to nemělo mít cenu? řidička flastr dostat nemusí, jak jsem psala, může dostat alternativní trest

     a jak tak sleduji diskusi, zranění nemá charakter jen tak nějakého škrábnutí, k tomu úplně zničené kolo, poškozený sice dostane náhradu z povinného ručení, ale pro případ nějakých tahanic je dobré to přes probačku řešit, kromě toho je někdy dobré mluvit o tom, co se stalo, vyřešit to mezi sebou za přítomnosti mediátora

  • blisterexist  

   no vidíš:-D v bystřici jsem strefil srnku a ta mi nic nedala:-D

   tak bud rád že tě trefilo auto:-D rozhodně budeš mít trvalé následky(ta jizva) takže to bych řešil s tvojí úrazovou pojišťovnou

  • Kawka  

   Ještě teda přikládám fotky, jak jsem dopadl..

   • blisterexist  

    ten rozlitý bidon, to by mě teda nasralo:-D

   • alinceb  

    Oceláka je škoda, ale za toho ti pojišťovna moc peněz nedá (odhadem do 5k). Určitě bych se ale hádal kvůli těm jizvám na ruce – z toho by něco být mohlo…;)

    • Kawka  

     Není to ocelák :) Je to Trek Aluminum, handmade in USA a jezdili na tom v ProTour :-D

  • Galibier  

   Dost podobně se mi to stalo před pár lety, nárok na náhradu škody máš jak píše Rychlej turista. U mě to bylo ještě navíc posouzeno jako trestný čin ublížení na zdraví, protože jsem byl v nemocnici déle než tři dny, měl jsem zlomená 4 žebra a hrudní kost, což jsem z toho vyvázl ještě velice dobře na to jak to vypadalo, ale cítím to neustále. Ovšem na nějaký velký prachy nečekej, pojišťovna má na vše tabulky a co nemusí zaplatit, to nezaplatí, měl jsem vymazlený kolo a ikdyž jsem měl účty, tak to byla vyloženě almužna, kdybych neměl dost vysoko nastavenou vlastní úrazovku tak dostanu vyloženě h…o za to jak jsem byl dobitej a domlácenej…, radil jsem se s právníkem, jít do nějaké sporu nemělo smysl, přístup řidiče na zamyšlení…(navíc dostal jen podmínku, když rok nic neprovedl, tak se dokonce záznam o nehodě smaže…)

  • Kawka  

   Tak PČR mi dali papír o nehodě, kde je zapsaná škoda na vozidle a na kole. V sobotu si přijedou ke mě domů vyfotit ty ostatní poškozené věci a předají to pojišťovně, která už to potom sama bude řešit, tak uvidíme..

   • blisterexist  

    hm, pojišťovny jsou svině, čekej max pár tisíc

    • Sgt Pepper  

     lidi jsou svině, pojišťovna je instituce, sama neudělá nic ;-)

     na mě třeba byli hodní…

     • Rychlej turista  

      Ideální je, když likvidátor je sám cyklista :-)

     • blisterexist  

      no já su zvědavý co dostanu za ukradené kola, zatím se k ničemu nemají a jsou pasivní, ale když mám platit já tak by se posrali

    • Kawka  

     Uvidíme, dám vědět, jak to dopadlo.. Pak to tu zamknu.

     • dodin  

      Zdar

      Taky jsem měl tu smůlu,že mě srazil chlap autem jeho vinou.Po prvotňím zmatku a čtyřech šroubech v páteři,jsem zašel za známím do servisu na poradu co dál.Likvidátor nafotil vše co se zníčilo .Stačil protokol od policie,lékařská zpráva ,podrobný rozpočet na opravu(značně navýšený)čestné prohlášeňí co stálo zničený kolo a mám doma misto hliníku krásnej carbon.Pojišťovna vše v pohodě a rychle zaplatila,počítej tak s 10% amortizací.Z jeho povinnýho ručeňí šlo to kolo,ušlá mzda atd.,plus moje pojištěňí vše ok.Dva roky po šroubech a vše úplně super,bez známek nějaké bolesťi aňi o tom nevím.

      • felix.org  

       Kde byl ten viník pojištěnej?

       • enjoy  

        To je úplně jedno, kde byl pojištěnej.Záleží jen na tom mezikusu zvaném likvidátor.

        • felix.org  

         Mě by to třeba zajímalo.

         • Meluzina  

          mně také, i likvidátor pracuje podle určitých pravidel, liší se od pojišťovny k pojišťovně

          • enjoy  

           Tak až někdy budete něco řešit, a bude vás likvidovat pan Hrazdíra, momentálně pracující pro Českou Pojišťovnu, tak si rovnou zažádejte o jiného likvidátora.

           Fakt to není o pravidlech, ale o lidech.

           • Meluzina  

            o lidech je to také samozřejmě, také to znám, ale ani likvidátor nemůže jít proti nařízení pojišťovny a hodně záleží na tom, jak se která věc hlásí, svým klientům vždycky zdůrazňuji, ať mi v případě pojistné události zavolají a poradíme se

            sama jsem před třemi týdny udělala pitomost a celý jeden den jsme se dvěma kolegyněmi řešily, jak pojistnou událost nahlásit..

           • felix.org  

            No, mě to spíš zajímá kvůli tomuto: podrobný rozpočet na opravu(značně navýšený)čestné prohlášeňí co stálo zničený kolo a mám doma misto hliníku krásnej carbon :-)

   • dodin  

    policie střelí cenu od boku,nato se neďívej.

    • Kawka  

     Jo, však to tam je taky napsané, že to nemá žádnou váhu pro pojišťovnu..

  • rasto  

   predloni v zari me na kladne srazila zenska. jeji vinou, jel jsem po hlavni, ona z bocni, nedala mi prednost. relativne husty provoz: pred krizovatkou pribrzdila, pak se na me rozjela. mela orosena bocni okna, nemela sanci me videt. coz jsem zjistil az kdyz jsem se valel na zemi :-/

   rekapitulace: ja v pohode, par odrenin. nejhorsi nad okem, do 2 tydnu se modrina vstrebala.

   kolo na odpis: predni rafek zruseny, ram + rodla zlomene.

   pojistovna mi za 5 lete kolo vyplatila 60% skody. bohuzel, misto cinu jsem si nenafotil. kolo jsem po nalehani zenske uklidil, abych nebranil provozu. byl jsem vycukany z boule nad okem, bal jsem se zlomene lebecni kosti… policajti (kteri prijeli pote, co me odvezla sanita) mi nechteli verit, ze me zenska zajela. na aute nenasli zadnou skodu. amateri. (pravdou je, ze karbon moc skody na aute nenadela). podezrivali me, ze jsem snad na zenskou nabehl, hodil kolo na zem. zenska ani nepriznala, ze me kousek vlekla na kapote.

   zaver: priste vsechno dokonale nafotit!! i okolojedouci auta, kvuli spz! – a zajisteni svedku.

   • alinceb  

    Sakra to je napínavý…jak to dopadlo s tou PČR a řidičkou?

    • Sgt Pepper  

     vzali se :-)

     • rasto  

      nene. policajti nahlasili na mestsky odbor dopravy na pravni rizeni (kvuli urazu).

      cuza doslala pokutu 500. (po nehode mi rikala, ze ma spatne obdobi. jsem nevedel, zda se mam zacit smat ci plakat). nadavam na ni i z toho duvodu, ze byla neskutecne drza. ja kbybych nekoho (nedejboze!) srazil, asi bych mu prinesl modre z nebe.

      skoda sla z jejiho povinneho ruceni, neco jsem vydoloval z urazoveho pojisteni (jsem spokojenym vlastnikem kolopro 777).

   • Kawka  

    Tak to je drsný. U mě naštěstí policajti byli do minuty a všechny věci ležely tak, jak byly. Jako pro jistotu jsem si to v šoku fotil sám (viz výše), ale PČR i podrobněji..

    Jinak poškození vozidla (VW Golf, 1995): pravý přední kryt mlhových světel, PP blatník a podběh, poškrábaná kapota motoru, PP boční ukazatel směru, čelní sklo, střecha, vnitřní zpětné zrcátko, PP boční zrcátko, sklo pátých dveří.. To jsem dopadl ještě dobře teda :)

    • alinceb  

     Sklo pátých dveří? Tos jí to ještě za trest oběhl s pumpičkou, ne? Z popisu škody na autě to vypadá skoro jako totálka…:D

     • Kawka  

      Prostě z prdele klika :-D Fakt by mě zajímalo, jestli na té křižovatce mají kameru a dostal bych se k záznamu.. :-D

   • enjoy  

    Stojí tam a jakmile se blíží cyklista, tak přejdou.Nechápu.

    • Ruprt2  

     No tak možná by ses na to měl mrknout pořádně než ho začneš obhajovat.

     Měl jim dát přednost každopádně, tím spíš, že měli chodci zelenou.

     • enjoy  

      Jo pardon, nevšiml jsem si na té olejomalbě semaforů.

     • hekynen  

      No ale i tak, já na přechod nevlezu ani na zelenou, dokud nevidím, že mne řidič vidí a zpomaluje/zas­tavuje.

      Dobrá, to se stát může, že člověk přehlédne červenou, jsme jen lidi. Ale ujet od nehody, to je prasárna! Tipuji, že řidič měl nějaký alkohol…

    • jIrI___  

     Cyklista jezdící na červenou bohužel není žádná výjimka.

   • rasto  

    kolik mas takovych pripadu? z 99% jsou cykliste obetmi, ne skodnymi.

    navic, v tomto pripade by ti nepomohlo ani povinne ruceni. pochybuji, ze by branilo v uteku…

    • Ruprt2  

     V 99% jsou cyklisté agresoři ne obětmi. :-)

     • Meluzina  

      skoro souhlasím – příklad ze včerejšího dne, Litoměřice, Mírové náměstí – chlapec na čemsi bez přilby si to švihnul mezi auta na parkovišti a šup přes silnici na chodník, bohužel příliš blízko zatáčky a byl málem sejmut, nikdy bych nevěřila, jaký rámus nadělá prudce brzdící auto na kočičích hlavách… vystreslý řidič vyskočil, chlapec kliďánko kličkoval mezi chodci na chodníku, ani nezpomalil…

      za hoďku jsem potkala rodinku na kolech, prťavé dětičky s přilbami nakřivo a všichni si to mastili do zákazů vjezdu v těch křivolakých uličkách, naprostá pohoda..

      • Sgt Pepper  

       já myslím, že zrovna ty by ses měla zdržet kritiky!

       http://www.bike-forum.cz/…hodniku.html

      • JSt  

       dyt se nic nestalo a tys do toho vubec nebyla zatazena, tak co resis?

       • Sgt Pepper  

        hraje si na mediátora ;-)

        • spider111  

         Ahoj, měl bych na vás taky jeden dotaz ohledně odškodnění. Jel jsem po hlavní,při čemž mě řidička předjela, následně odbočila na vedlejší a sestřelila mě. Plná vina byla přiznána řidičce. Byli voláni policajti,RZP – vše řádně sepsáno. Co se týká odškodnění na zdraví, nebyl s pojišťovnou problém. Následně byl vyslán zaměstnanec pojišťovny, který sepsal škody, optal se mě, zda-li mám kupní smlouvu od kola. Moje odpověď zněla, že jelikož se jedná o několik let starou silničku (cca 7let),tudíž záruka již dávno vypršela, záruční list nemám – jeho odpověď zněla, že to není žádný problém…

         Následně ale „trochu“ problémy nastaly…S dotazem jsem se několikrát obrátil na pojišťovnu, ale odpověď byla vždy taková: „Musíte doložit kupní smlouvu a paragon z opravny, jinak Vám nic nevyplatíme“.

         1. Můj dotaz tedy zní: je nutnost i u staršího spotřebního zboží jako je silniční kolo při odškodnění z autonehody dokládat kupní smlouvou? Jaké s tím máte zkušenosti?
         2. Musím předložit paragon z opravny? Myslím si, že by měla být pojišťovna schopná na podkladě značky kola a jeho stáří, škod na kole, značky jednotlivých komponentů vyčíslit procentuálně, v jaké výši bude škoda uhrazena=amor­tizaci…Nerad bych se nadál toho,abych dal za opravu 10t.Kč a nakonec mi řekli,že mi dají 30%…

         Díky za odpovědi.

  • Darenius  

   zdar lidi, nechci zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady, kamarádce se stala nemilá věc a to ta, že měla dopravní nehodu s cyklistou. Popis je asi takový jela autem po silnici a chtěla odbočit vpravo, při čemž došlo ke kolizi s cyklistou který jel ZA ní a narazil jí do pravého rohu zadního nárazníku. Dopravka to původně vyšetřila s tím, že kamarádka je poškozenou, nicméně cyklista má vykloubené rameno s dobou léčení delší než 6 týdnů a tvrdí, že ho zachytila a srazila. Nijak ho nepředjížděla, žádnou myšku neudělala a přesto je teď vyšetřovaná za to, že způsobila těžké ublížení na zdraví…hrozí jí teda něco? Podle mě by snad nemělo, pokud do ní cyklista zezadu narazil (ona před zatáčkou samozřejmě přibrzdila) tak absolutně není co řešit a pokud by měl (jak tvrdí on) ve chvíli jejího odbočení přední kolo na úrovni jejího zadního blatníku, tak si za to taky může sám ne? Protože nemůže předjíždět zprava (nešlo o stání v koloně ani nic podobného, prostě jen zpomalila před odbočením, hodila blinkr a odbočila)

   • kubad  

    pokud to dopravka vyšetřila, tak platí závěr tohoto vyšetření.

    předpokládám že je to na papíře,

    tak nějak tomu nerozumím

    • Darenius  

     no já to z té kamarádky nějak doluju, ale ona mi tvrdí, že dopravka to prostě přehodila na kriminálku po tom, co se ukázalo, že cyklista byl vážně zraněn a oznámil to…

     • kubad  

      pokud tam dopravka byla nějaký záznam musí existovat

      • Darenius  

       taky to předpokládám, protože původně mi psala, že závěr šetření dopravky je, že ona je poškozená, nicméně najednou to má kriminálka, cyklista tvrdí, že ho srazila ona a kamarádka je obviněná za ublížení na zdraví, právník jí řekl, že má možsti. buď se bude bránit a nebo uzná vinu, bude psát omluvné dopisy atd…a samozřejmě platit (předpokládám, že by to šlo z pojištění)

       • nitraq  

        Pokud bych měl nějakej papír z dopravky v můj prospěch, tak bych se bránil.

        • Darenius  

         to jsem jí psal, jde mi spíše o to, že nejsem nějaký dopravní expert a netuším, jestli ten cyklista má nějakou šanci to na ni hodit…

         • mr.antik  

          Tak asi to zkouší. Ale v tom záznamu by mělo být popsáno, co se stalo, záleží jestli jeho obvinění vůbec dává logiku.

          • kubad  

           pokud bude tvrdit že ho předjela, a hned odbočovala tak :D tak by to i logiku mělo

           • mr.antik  

            to asi jo, ale původní „zachytila a srazila“ se mi docela nezdá.

           • Rychlej turista  

            Viděl bych to taky taky tak. Je to celkem běžná situace, kdy kromě brzdění cyklista prakticky nic jiného dělat nemůže.

   • nitraq  

    Docela kuriozita. Řekl bych, že kámoška by v tom měla být nevinně, protože zprava se nepředjíždí a každý si má před sebou udržovat nějaký odstup.

   • lukas aka mitro  

    Tezke ublizeni na zdravi..to muze byt podminka na par mesicu(rok, dva)…

    • Darenius  

     i v případě, že nehodu nezpůsobila???

     • lukas aka mitro  

      V tomhle pripade plati jednoducha rada…resit to s pravnikem…kdyz to bude resit sama, tak si prinejlepsim moc neuskodi…

   • Darenius  

    ještě bych doplnil, není tam cyklopruh…

   • midlander  

    tak kam jí naboural? do nárazníku nebo do blatníku? jestli byl na její úrovni (ať už se tam dostal jakkoli) tak imho měla i kouknout do pravýho zrcátka a dát mu přednost (ano, 99% řidičů to při odbočování vpravo nedělá). asi by se měla soustředit na prokázání toho kam jí to napálil a kde byl.

    • Darenius  

     do rohu nárazníku a ten je právě předmětem sporu

     • nitraq  

      Já myslím, že bez toho závěru dopraváků taky akorát věštíme z koule.

    • Kosta  

     proč by měla dávat přednost cyklistovi předjíždějícímu ZPRAVA?

     • midlander  

      tak on zřejmě nepředjížděl, předjížděla ona, a on jel rovně, kdežto ona odbočovala. možná to není dání přednosti, každopádně ho má pustit. pamatuju si že nás na to v autoškole upozorňovali, bacha na pravý zrcátko při odbočování vpravo.

      • Rychlej turista  

       Normálně ho sejmula, protože nechodila do školy, anebo, což je ještě horší, nic se tam nenaučila. Tohle jsme běžně počítali – když jede vozidlo A a vozidlo B, kde se střetnou. A uměli jsme to spočítat při všech možných variantách – když jedou souběžně, proti sobě, konstantní rychlostí nebo se zrychlením (u vlaků). Nebo ji ve škole neřekli, k čemu je dobré toto umět :-)

     • xshreck  

      pokud je tam cyklopruh, tak musí

   • felix.org  

    Předpokládám, že nikdo z nás u toho nebyl, tak berme vyjádření kamáradky s rezervou. Dovedu si představit, že holka předjede cyklistu, střihne to doprava a tím ho omezí, ohrozí a on už nedobrzdí a trefí auto. Neznám asi cyklistu, kterej by v případě dostatku času nebrzdil a dobrovolně trefil auto. Takže mně osobně se možnost, že za to kamarádku může, jeví ze zkušenosti pravděpodobnější. To ale není podstatný, takže obecně k situaci:

    Pokud PČR nehodu na místě pravomocně nevyřešila, čili neuložila někomu blokovou pokutu, tak věc předává buď jinému oddělení PČR k vyšetřování s podezřením na spáchání trestného činu, popř. městkému úřadu k rozhodnutí o přestupku.

    Pokud PČR dojde k závěru, že za nehodu může kamarádka, bude obviněna z trestného činu ublížení na zdraví, na který trestní zákoník pamatuje sazbou až jeden rok nebo zákaz činnosti. Pokud dojde k závěru, že za nehodu může cyklista, věc odloží nebo předá městskýmu úřadu k projednání přestupku cyklisty.

    • Darenius  

     podle dopravky měla kamarádka původně status osoby poškozený což bylo někdy v polovině listopadu, problém nastal ve chvíli, kdy se ukázalo, že doba léčení dotyčného přesáhne 6 týdnů a dostala to do ruky kriminálka

     • felix.org  

      To je v tuto chvíli zřejmě celkem jedno, co říkala dopravka. Kriminálka to prověří, dojde k nějakému závěru a podle toho se uvidí, co dál.

      • Darenius  

       takže v podstatě na šetření na místě a závěru dopravky momentálně nezáleží?

       • felix.org  

        Nikdo nevíme, jaký závěry dopravka na místě nehody udělala, protokol o nehodě k dispozici nemáme, takže těžko se bavit dál. Možností je v tomto případě asi 8, jak by to mohlo dopadnout.

        • Darenius  

         jasný, už jsem jí psal aby mi dala vědět, co přesně má v papírech od dopravky napsané

        • Darenius  

         aha, takže mám upřesnění, papír od dopravky má jen se svým svědectvím, kde je vedená jako poškozená, po výpovědi cyklisty to dopravka předala kriminálce. Dále k upřesnění nehody, tak ona ho nejdříve předjela…podle plánku z místa nehody cca 10m před odbočením. Tvrdí mi, že ho viděla za sebou v zrcátku, dala blinkr, zpomalila a odbbočila…

         • nitraq  

          Takže to není tak jednoznačný, jak to zpočátku vypadalo. Může to bejt jak vina slečny – 10 metrů ujede cyklista ve městě za pár vteřin, tak vina cyklisty – nedržel si odstup.

          • Darenius  

           no právě, ale tvrdí, že ho předjela, zařadila se, zpomalila a odbočila…takže i když cyklista ujede těch 10m rychle, měl čučet před sebe a taky přibrzdit, samozřejmě je otázka jestli těch 10m bylo 10m…

           • nitraq  

            I kdyby to bylo 10 metrů, v rychlosti 25 km/h to je jen vteřina a půl. Pokud mě někdo předjede a za vteřinu a půl odbočuje, tak nemám moc prostor na nějakou reakci.

            • lukas aka mitro  

             jak pises..vsechno jsou to spekulace, ale kdyz do toho zapoctes spatny odhad vzdalenosti, nejaky cas na bliknuti, srovnani se, brzdeni…

             Kdy se mi stalo neco podobneho, tak litala jedna p*ca za druhou…

             • Darenius  

              asi tak…je pravda, že spousta řidičů neodhadne, jak moc rychle může kolo jet, kolikrát mi takhle vyjel řidič do cesty z vedlejší a já brzdil i očima…a to si dávám i na hlavní fakt bacha…

           • lukas aka mitro  

            deset metru je jak prd…to sjedes za vterinu a pul pri 20Km/h..

           • alinceb  

            Takže úplně typická nehoda. Místo toho, aby těch pár metrů počkala (zdržení třeba 5s), tak cyklistu musela předjet a před ním to hvízdla doprava…

            • kubad  

             +1

             tohle osobně nechápu radši za tím cyklistou 50m pojedu něž dělat tohle :(

            • Darenius  

             jj, taky to tak bohužel vidím…a to jsem se několikrát ptal, jestli ho předjížděla…no uvidíme, jak to celé dopadne

            • felix.org  

             +1

             A já to říkal od začátku :-) Takže teď platí těch 2–8 :-)

            • xshreck  

             Asi tak, typická pizda/pizďák za volantem. Já se na ně aspoň vyřvu, kolikrát brzdím co to jde.

             A co když ten cyklista jel v háku, dělám to s oblibou. Většinou to nemá šanci ubrzdit :)

             • zzd426  

              jestli ho předjela 10 metrů před křižovatkou tak je to pěkná píp píp píp. no prostě demence…

              • xshreck  

               V Uherském Hradišti kde je cyklopruh to dělaj běžně :( přehlížej nás. Přes město radši jezdívám kolikrát s rozsvíceným světlem

            • kudlanka32  

             jo ale nastesti pro nas to vetsinou nevyjde takhle blbe:)

             Zrovna v pondeli me takhle vometl nejakej propleslej arriva autobusak-curak na Zbraslavi, ja do leva on taky doleva. Kdybych ukazal ze odbocuju driv, tak by mi urazil ruku. Priserny pocit takovej dlouhej autobus jen par cm od riditek…

            • marapara  

             Jo jo, tohle se mi stalo také, ale naštěstí jsem to ubrzdil. Chyběl fakt asi jen metr. Prostě klasika, jedu do práce, projíždím dědinou, jedu asi 26–27 km/h, najednou mě předjede řidič, hodí blinkr doprava a hvízd to do boční ulice. No brzdil jsem očima, málem mě trefilo, ale ubrzdil jsem to.

             Bohužel řidič nedokázal evidentně odhadnout, že cyklista může jet i docela rychle a lehce pak může dojít ke kolizi. Těch 10–20 metrů fakt ujedu během 2–3 sekund. Když beru v úvahu to, že jako řidič, když odbočuji do vedlejší ulice ještě musí zpomalit, tak to chce mít aspoň 50 metrů na to, aby bezpečně odbočil a nikoho neohrozil. Na tohle si jako řidič dávam pozor.

    • felix.org  

     U těžké újmy na zdraví je to teda sazba 2–8.

    • lukas aka mitro  

     soupnu to pod tebe…z blizkeho kruhu:

     Stouchnuti na prechode, babka 70 let, utreni kapoty(plouziva rychlost, auto zastavilo prednima kolama bez smyku jeste pred prechodem) a zlomeni krcku steheni kosti po padu na zem…dlouhe leceni…a vysledkem byla 20 podminka

     Btw. ty zmeny ve smlouve jsem si nakonec vyhadal a nic navic jsem nemusel platit:)

   • lens  

    …a pokud by měl (jak tvrdí on)ve chvíli jejího odbočení přední kolo na úrovni jejího zadního blatníku tak si za to může sám ne?…ty jsi ale fakt kokotí glebzna,to nemyslíš vážně napsat takovou blbost,doufám,že nejezdíš autem. prakticky vše co jsi tady napsal si nějak vzájemně odporuje. můj názor je že ho ASI smetla při odbočování vpravo,myslela si že to stihne,ale bohužel…

  • HonzaRez  

   Tak s tou slečnou, co to do ní naboural zezadu vzteklý kolista, to bylo jasné od začátku…

   99% těchhle případů je v tom, že auto udělaá myšku, předejde a ihned začne odbočovat doprava. Nemají tušení, že kolo nemůže tak rychle reagovat, o přímém ohrožení ani nemluvě…

   Taky se mi jednou stalo, že jsem na kraji města jel po ulici, viděl jsem před sebou stojící auto a lehce si propočítal, že kolem něj projedu, i když se v protisměru blíží jiné auto. Jenže v tu chvíli se kolem mě prořítila jiná plechovka, najednou si majitel všiml, že před ním stojí auto a jiné se blíží v protisměru, tak zabrzdil a tím mě dokonale zavřel. Ubrzdil jsem to naštěstí taky, protože jsem to vlastně čekal… S bezmozky je to těžké, ať už jsou v autě nebo na jiném vozidle…

  • Radez  

   Ahoj,

   sím, mohli byste mi něco poradit.

   Stala se mi taková nemilá věc, kdy sem jel po kruháču a žena v autě najížděla na kruháč a přehlídla mě.

   Narazila mi do zadní stavby – (je tam ještě šmouha) a následně jsem letěl.

   Spadl jsem dost dobře na ruce a bok. V podstatě vše zachránilo zimní oblečení. Takže mám jen zhmožděnou kyčel (chodím

   normálně vše ok).

   Jedná se mi o to, že když dojeli cajti, tak začli fotit a sepisovat papír a dělali mapku, jak se to stalo.

   Mapku, jak se to stalo jsem s tou paní i podepsal – tam to bylo jednoznačný.

   Pak ona podepisovala papír, kde uznala vinu, že já jsem jel po kruháču a ona při najíždění na něho mě sundala.

   Já jsem nic jinýho, kromě té mapky nepodepisoval. Mám se stavit na cajtech příští týden. Kvůli tomu, že mě bolela noha po pádu

   a pak sem si došel na pohotovost ať mi na to kouknou atd. RTG – všechno v pohodě, normálně chodím do práce.

   Nemám v úmyslu něco řešit s tím „zraněním“. To považuju, že sem v pohodě.

   Ale spíš mám problém s tím papírem, co mi dal ten policajt.

   Je to Potvrzení o účasti na dopravní nehodě – na tom je teda podepsanej jen ten policajt.

   Tak bych se chtěl zeptat, jakou má vypovídající hodnotu.

   Napsal tam totiž, do popisu poškození kola upadlé zadní kolo, spadlý řetěz – odhadnutá škoda 2 tis.

   Na tom papíře je samozřejmě taky napsaný, že Uvedené výše škody jsou orientačním odhadem a nejsou podkladem pro náhradu škody pojišťovnou.

   (Slečna policajtka, co si to všechno fotila viděla poprvé vživotě spdéčka, což vedlo k docela humorné situaci, když si myslela,

   že to jsou deformovaný šlapky)

   Ve skutečnosti mi uvalila zadní kolo (nárazem se vyrvalo z uchycení), kolo je zkroucený, hazka (patka je vykřivená), stavba to nedokážu určit, ale vypadá OK,

   pak drobný odřeniny sedla, řidítek, zkroucenej košík na flašku a podřená navigace (nikoliv nefunkční).

   Rukavice prodřený, možná trochu i čapáky, tretry, ale tak to dost těžko dokážu.

   Jinak si všechno fotili i cajti.

   Paní je velmi ochotná a vypadá, že ji to dost vzalo. Její pojiŠťovna to semnou pořeší až budu mít lejstro od cajtů,

   mám od ní i nějaký číslo té pojistné události atd…

   Ale docela mě zaráží ten popis, co tam psal ten cajt, že jen upadený zadní kolo.

   Nikde tam totiž neni psaný, že by se to vztahovalo i na vykřivenou hazku (s rámem asi nic neni vypadá OK)

   Dotaz zní, mám ještě nějak bazírovat nad popisem poškození kola až půjdu příští týden na cajty sepsat tu výpověď a nadiktovat

   vše + to, že mi vylezly prsty z rukavic, jak jsem něma na asfaltě brzdil? :-).

   Nebo zrovna tohle v tom papíře neni podstatný a bude to zajímat až pojišťovnu?

   Jinak celkově bych svoje kolo nepovažoval za drahý v porovnání s tím, co tu většina má a rozhodně mým cílem není, abych

   na to že mám rozesranou zadní část kola se za každou cenu domáhal totálky, že potřebuju nový kolo i vidlou, ale tak nějak

   bych se chtěl domoci částky adekvátní mým škodám a abych na tom mohl co nejdřív zase jezdit.

   Měl bych to teda nafotit znovu a veškerý detaily popsat? Fotky říkala paní snad, že jdou poslat i přes net do pojištovny.

   Nebo budou vycházet z fotek od cajtů? (kteří to fotili teda až za tmy, protože za hodinu čekání a hodinu sepisování se jaksi setmělo)

   Za jakýkoliv info díky.

   • saintjv  

    Standardne by to melo fungovat jako u aut, mel by prijit likvidator pojistovny a ten si to ma i nafotit. Takze bych byt tebou zavloal na pojistovnu te zenske rekl jim cislo skodni udalosti a oni by se s tebou meli domluvit na postupu. Asi bych v tom nehledal vetsi problem.

  • Brenderup  

   Tak mám taky zkušenost. 23.6.2014 mi nedala řidička přednost v jízdě (jela v protisměru, odbočovala doleva, přehlídla mne a já letěl přes její haubnu parakotoulem). Stalo se to v celkem velké rychlosti, ale přežil jsem to. Proletěl jsem se vrtulníkem do FN Ostrava, kde mi poskytli super servis. Klobouk dolů před všemi! Měl jsem štěstí, na zádech batoch, v něm notebook, nějaké oblečení, připevněný bederním i hrudním pásem. To mi zachránilo asi páteř, protože to byla šlupka jako prase. Pak byla tma.

   Odnesl jsem to oděrkami na kolenou, na rameni, na krční páteři, pár stehů na temeni hlavy, pár stehů na bradě, 2× zlomená spodní čelist a 2 zuby venku. Zhubl jsem 7kg, zdrátovaná huba, tekutá strava, nepřeji nikomu.

   Kolu se skoro nic nestalo, oblečení taky v pohodě, až na roztržené legíny, vyrtžené SPD z tretry, přední vidlice v háji. Všechny věci mi jsou celkem jasné, jako ušlý zisk, náhrada škody na kole atd.

   Jde mi o to, že jsem byl u výslechu na PČR, kde jsem nedal souhlas s nahlednutím do mé lékařské zprávy, což by automaticky znamenalo, že PČR zahájí vyšetřování a podle délky mé léčby (nad 6 týdnů se jedná o trestný čin, což se dá u mého zranění předkokládat) zahájí trestní řízení. Dopravní policista mi řekl, že to jestli to budou vyšetřovat oni nebo ne, nemá na náhradu škody vliv. Tak jsem si řekl, chudák ženská, a nechal jsem ho to uzavřít a věc předal do přestupkového řízení na MÚ na dopravní odbor.

   Jde teď o to, jaké mám šance dostat něco navíc, protože tohle vše jsem udělal ještě ve stavu, kdy jsem byl celkem mimo a nějak mi nedocházelo, co se vlastně stalo. Byl jsem celý euforie, že žiju, že můžu být se svou ženou, synem, prostě „happy“. Jak jsem chudnul a ubývaly mi fyzické síly, začaly se dostavovat i stavy, kdy jsem si říkal, že by bylo lepší, kdyby ta tma po náraze byla trvalá. Žena to taky nesla dost blbě a mě to moc nedocházelo, protože ona byla v situaci, v jaké já si nedokázal představit. Nedojel jsem z práce domů, zhroutila se, když se dozvěděla, že mě transportovali vrtulníkem do FNO. Teď nabírám síly a začíná mi docházet, co se vlastně stalo a co mě ještě čeká. Minimálně ještě jedna operace za půl roku, dále implantáty zubů, další bolestné, kde jsou možné trvalé následky, komplikace, náklady na stravu, doprava 100km do nemocnice na kotroly atd..

   Rozepsal jsem se, ale chtěl jsem, ať jste v obraze, i když dotaz zní jednoduše.

   Rád bych se zeptal, jestli jsem si uzavřel možné mimosoudní (nebo jakékoli jiné) vyrovnání tím, že jsem PČR nenechal nahlédnout do lékařské zprávy a nechal věc řešit „pouze“ MÚ ve správím řízení?

   Za případné odpovědi budu velice vděčný.

   Děkuji Martin.

   • Rychlej turista  

    Píšeš, že tě přehlédla. Já tam sice nebyl, ale dovolím si tvrdit, že tě nepřehlédla, protože to tvrdí vždy, když nechtějí přiznat, že si mysleli, že jim to vyjde a ignorovala tě, protože pro ni jsi v tu chvíli jako cyklista nepředstavoval nebezpečí. Z této lži jsi měl vycházet. Proto bych nechal proběhnou standardní vyšetřování. Proč brát ohled na ni, když není ona ochotna brát ohled na tebe ani po nehodě?

    Mimosoudní vyrovnání je právě o tom, že se s tebou pachatelka vyrovná mimosoudně. Budeš tedy mít jen to, co z ní vyrazíš.

   • zdenek  

    Tak jsem si řekl, chudák ženská, a nechal jsem ho to uzavřít…

    Tak to nechápu, proč by byla chudák. Jak píše turista, měl jsi to nechat normálně vyšetřovat. Na silnicích jezdí spousta šílenců neberoucích ohledy na slabší (chodce, cyklisty). Stává se mi to dost často. Např. řidič nezastaví na stopce, v důsledku toho má málo času na rozhlédnutí, tak mě přehlédne… Nemělo by jim to procházet.

    • saintjv  

     Tady je rada jednoducha. Zeptej se na to nejakeho pravnika co s tim ma zkusenost. Me takhle pani sestrelila na motorce. Otacela se v kolone na plne care za krizovatkou, poac se ji tam asi nechtelo cekat…U me to bohuzel dopadlo tak, ze jsem je nahlednout nechal, policiste rekli jasna vina ridicky, ale ze to musi resit soud. No a kdyz jsem prisel k soudu, dopadlo to takto. Pred soudni sini stala ta zenska, jeji obhajce, statni zastupce a soudce. A ten jeji obhajce rika tak co s tim Pepiku provedem a on rika, Neboj Honzo to bude rychly. Pak jsme prisli na jednani soudu. Obhajce predvolal nejakeho soudniho znalce, ktery prohlasil ze motocyklista je minimalne 70km v hodine a ridicka nemela sanci zareagovat…Jo pamatuju si to jako dneska, bylo tenkrat v lete obrovsky vedro a ja jel jen v tricku s kratkym rukavem kalhoty a helmu. Prijel jsem na krizovatku, prede mnou kolona. Svitila cervena. Blikla zelena ja se v klidu rozjel, jel jsem naprostredku a najednou rana.Narazil jsem do ni na levy predni kolo za krizovatkou, na plne care, prelitl haubnu a dopad na zada s batohem.Bez jediny odreniny. Podle me jsem mohl jet tak 20–30km/h. Bohuzel mi to secvaklo koleno a utrhlo vazy. Takze zraneni a proto soud. Celkem me to pobavilo kdyz ten znalec rikal ze jsem jel 70… Nemel jsem na sobe jedinou odreninu. Ani kalhoty prodreny nic. Jenze problem byl ze statni zastupce byl kamarad s tim obhajcem a absolutne se nesnazil toto tvrzeni zpochybnit. A protoze ona spachala trestny cin proti dopravnim predpisum, zaloval ji stat nikoliv ja. A to znamena ze ja(muj pravnik) jsme se k tomu nemohli vyjadrit. Soud byl hotov za 10 minut, statni zastupce se vzdal moznosti na odvolani. S tim ze je sprostena viny, ze nemohla diky rychle jizde motocyklisty vsac zareagovat. Case closed. Pri vychodu z jednacky se vsichni 3 soudce,obhajce a statni zastupce poplacali po ramenou, primo pred myma ocima jak to dobre zvladli… Bylo mi tenkrat do place… No nic nastesti jsem to mel bez nasledku…Jen motorka na sracky a protoze ji stat osvobodil ani mi z povinneho ruceni neuhradili motorku…Jo zijem v super statu… Bohuzel jsem byl tenkrat mlady a nevedel co s tim…Muj pravnik mi rekl ze se neda nic delat ze nasledny obcansko pravni soud pak prihlizi k vysledku predchoziho soudu a tudiz ze bych z ni nedostal ani korunu…

     Tim chci rict sezen si fakt dobryho pravnika co v tom umi chodit. Dneska uz vim ze ten muj to tnkrat proste neumel..

     • Brenderup  

      Tak to je teda příběh jako malovaný. Asi jsem udělal fakt blbost, že jsem nedal ten souhlas, protože když držím teď v ruce záznám o podání vysvětlení, tak je tam na zadní straně.

      Otázka: Utrpěl jste při této dopravní nehodě nějaká zranění?

      Odpověď: Ano, při této dopravní nehodě jsem utrpěl zranění, k jehož charakteru se nebudu dále vyjadřovat.

      Otázka: Pro další případnou potřebu policie dáte písemný souhlas k vydání odborného lékařského vyjádření – lékařské zprávy?

      Odpověď: Ne.

      Clifton mi říkal, že se to tam k němu může stejně vrátit, tak zajdu za tím právníkem a uvidíme co bude dál.

      • Meluzina  

       anebo zajdi na Probační a mediační službu, ušetříš za právníka…

     • alinceb  

      Docela mazec…

    • Brenderup  

     Byl jsem po narkóze, po spoustě lécích, po otřesu mozku a nějak jsem fakt neřešil, že mi někdo ublížil. Bral jsem to s pokorou, že jsem to přežil a necítil jsem se jako poškozený. Až jsem se dal trochu do kupy, tak mi začalo docházet, co se vlastně stalo. Že mě nebaví jíst přes slánku, všechno mixovat, sedět doma, místo toho, abych trávil čas někde na kole nebo na horách.

     Jde teď o to, co se bude dít v tom přestupkovém řízení na MÚ. Policista mi říkal, že pokud si tam začnu stěžovat, co mě všechno bolí atd., že se to k němu dostane podle všeho zpátky a předá to kriminálce a taky podle délky lečení úrazu. Jsem z toho jelen.

     • saintjv  

      zaplat pravnika. zazaluj ji pro ublizeni na zdravi a je hotovo. Pokud vyhrajes plati soudni spor ona. Nebo za ni zajed a vysvetli ji to, jestli se s tebou chce vyrovnat mimosoudne.

     • Rychlej turista  

      To snad není nic definitivního, řekni četníkům, žes byl mimo a že sis to rozmyslel, že ženskou chceš uchránit od trestního stíhání. Ublížila ona tobě (a hodně) a ani nenašla tolik slušnosti, aby to přiznala. Neodkladné a neopakovatelné úkony byly provedeny tak jako tak, takže vyšetřování může proběhnout i se zpožděním. Lékařská zpráva a rozsudek soudu jsou neprůstřelné argumenty, zajišťující, abys dostal alespoň to, co ti ze zákona náleží. Bez toho můžeš dopadnou všelijak.

  • vt  

   Tak uz bohuzel take patrim do klubu tech co nedostali prednost :-( Nastesti to snad budou jen otoky a odreniny, vsechny vysetreni, RTG atd zatim ok. Po nehode se ridic auta choval slusne, zavolal PCR, jeste pred jejich prijezdem mne odvezla RZ, takze nevim co dal resili. PCR se za mnou dostavila do nemocnice, protokol mi poslali emailem. Vinika neznam, ale volal mi, ze by mel zajem o mimosoudni vyrovnani … uplne nevim jaky by to pro nej melo vyznam, krome zhorseni bonusu? Kdybych na to pristoupil jak teda dal postupovat? V cykloservisu si nechat udelat odhad opravy + nejakou taxu za ztraceny prijem (4 dny jsem doma)? Nejsem si jist, zda v tom nebudou nejaky zadrhele a neni lepsi rovnou napsat pojistovne. Dik za pripadny rady! :-)

   • Barak  

    Nevím, jak to s tím mimosoudním vyrovnáním myslel. Pokud bylo zranění, je to trestný čin a pokud u toho byla PČR, jde to podle mě už mimo tebe. Bude to soudní spor stát vs. viník nehody. Určitě bych kontaktoval jeho pojišťovnu. Udělal chybu, může být rád, že jsi to přežil, takže na jeho bonus u pojišťovny bych se z vysoka vykašlal.

  • BLACK1E  

   Ahoj, potřeboval bych poradit ohledně řešení škod s pojišťovnou. Řidič mi nedal přednost. Předpokládám, že s vyplacením bolestného a ušlé mzdy nebude problém, ale dnes mi přišel dopis z pojišťovny, kde chtějí fotky kola po nehodě a po opravě včetně faktur za opravu. Kolo jsem nechal prohlédnout v autorizovaném servise, kde sepsali papír, že rám je na několika místech prasklý a nedoporučují ho dál používat. Škoda x desítek tisíc. Kola už jsem nechal přecentrovat a vyměnit ráfky – fakturu mám, takže dobrý.

   Nepředpokládám ovšem, že bych karbonový rám nechal opravovat, ale zároveň nemám prostředky na to, abych si pořídil nový a čekal, že mi někdy pošlou peníze. Další věc je, že tuto konkrétní rámovou sadu už neseženu, takže jak z toho ven?

   • BLACK1E  

    Ještě jednou oživím, dotaz. Nechce se mi dělat nový topic. Je tedy potřeba pojišťovně dokládat doklad o koupi nového rámu pokud je ten původní na odpis a jeho hodnotu mám vyčíslenou servisem? O trochu více info viz výše.

    • pekl024  

     Pokud je vyčíslena škoda, pojišťovna zaplatí. Není třeba dokládat koupě nového.

    • felix.org  

     Pro nárok na náhradu škody není nutné poškozený rám opravovat nebo si kupovat nový. Nutné je jen prokázat, že škoda vznikla a v jaké výši. Obecně, je-li rám na odpis, tak vznikla škoda ve výši, jakou ten rám měl před nehodou hodnotu.

     • BLACK1E  

      Díky. Právě, že vyčíslenou škodu mám na kupní cenu rámové sady – odnesla to i vidle a tento papír jsem již doložil. Maximálně čekám, že z toho něco uberou protože to je cca. 3 roky starý. Předpokládám tedy, že jen zkouší jestli si to nerozmyslim.

      • pOne  

       Jednou jsem mel spor s pojistovnou o vysi castky, kterou mi vyplati z povinneho ruceni vinika nehody. Predal jsem to cele znamemu, co dela poradenstvi a zastupovani v techto pripadech. Rekl jsem mu, ze mu dam 10 % z toho, co mi dovymuze. Moje predstavy se lisily od pojistovny o cca 10.000 Kc. Dovymohl mi asi 11.000 Kc. Na ulici to clovek nenajde…

      • Barak  

       Dej jim cenu aktualni ramove sady. V mem pripade stacilo dat link na stranky vyrobce, kde byla uvedena cena a zaplatili do koruny.

    • bezdratova.sprcha  

     Podle mě tady bude záležet na tom, jestli ti budou vyplácet zničený rám, nebo proplácet koupi nového rámu. Pokud jsi koupil levnější rám, než ten co byl zničený, opíral bych se právě o to, že zničený rám už nejde zakoupit a tudíž trváš na jeho proplacení, protože plnohodnotná náhrada není možná.

     • pOne  

      Nevim jak je to u povinneho ruceni v pripade nehody auto vs. kolo. Ale v pripade nehody auto vs. auto se zadna amortizace (poskozenych dilu) apod. nebere v potaz. Existuje sice strop (coz je hodnota auta v dobe nehody, nad tento strop je totalka =nevyplati se oprava). Ale pod tento strop se zadna amortizace nebere. Pokud pri nehodne budes mit poskozena predni svetla, naraznik a chladic, pak mas narok na nova svetla, novy naraznik a novy chladic (pokud se tim nedostanes nad „strop“). Ty jako poskozeny mas nejaka sva prava (v tomto pripade diky EU) a to je: Mit auto v takovem stavu jako pred nehodou. Navic po dobu, kdy auto v takovym stavu neni, mas narok na nahradni vozidlo na ucet pojistovny atd atd. Dost lidi todle nevi a necha se oj*bavat pojistovnama, ktery samozrejme se snazi setrit.

      • bezdratova.sprcha  

       Což je celkem jasné když se dá třeba koupit úplně nová věc, ale když se má věc nahradit něčím jiným…

       Mě to právě přijde takové mlhavé protože třeba koupíš rám za 50000 a ten se pak o dva roky později bude někde prodávat za 30000 a následně se přestane vyrábět a prodávat. Tudíž plnohodnotná náhrada není možná a tobě nezbude jinak než koupit jiný rám. Právě ta definice „hodnota v době nehody“ je tam zavádějící, protože to tak nějak spoléhá na komerční dostupnost dílu. A za 30000 už třeba srovnatelný rám koupit nemusí být možné a na to nemusí mít vliv jenom hrubé parametry ale i preference jezdce.

       • pOne  

        Ram = dil (jako chladic, naraznik, …).

        Kolo = auto.

        Z myho pohledu ma poskozeny narok na to, aby mel to, co mu bylo vinikem zniceno/poskozeno. Od toho je vinik kryt povinnym rucenim.

        Kdo jak si sva prava uhaji, to uz je otazka druha. Neni obcas od veci si na to „najmout“ (pozadat o pomoc) nekoho, kdo se v problematice orientuje. Nekoho, komu clovek muze verit, samozrejme.

        • BLACK1E  

         Takže jim odpovím tím, co už jsem jednou poslal a mělo by jim to stačit. Pokud budou dělat blbý, pošlu na ně známýho (právníka).

  • harryloj  

   Dobrý den. Doporučuji kouknout sem http://www.cikr.cz/…inske-pravo/

   U mě to zabralo a přesně jak to již tu bylo řečeno, stačilo postrašit právníky :)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.