MTB komponenty, které fakt vydrží (2022/23)

55 nepřečtených
  • mirorek2

    Můžeme sem dávat komponenty, které svou spolehlivostí a servisní nenáročností předčí ostatní.

    Moc toho nebude asi:-) ale zkušenosti jsou vždy potřeba.

    Co s klidem doporučím, otestováno hodně:

    1. sedlovky BikeYoke, bez chyby
    2. karbonové ráfky EIE, letos velké překvápko
    3. brzdy Hayes Dominion A4, taky zatím bez ztráty hvězdičky
    4. náby DtSwiss 350, i nová řada je bezva

    PS: Když už si lidi stežují i na brzdy Hope, je třeba to přece zdokumentovat

    0 0
    • Gwaihir  

      Co je pro tebe spolehlivé? Že vydrží třeba 1000km bez závady? Nebo 5000?

      0 0
    • Velomiwookie  

      oneup v2 teleskop mi funguje 3.rokem bez servisu krom jednoho domaciho cisteni :)

      0 0
    • Georrge  

      Kola Crankbrothers Cobalt 2… drží mi už pět let, nebo kolik :) bez jediného problému.

      0 1
      • scalar  

        To je máš pověšené v obýváku na zdi?

        5 0
        • Georrge  

          Jako byla tam jedna slabsi sezona… ale jinak na nich jezdim normalne :) i nejaky ten klacek ve vypletu uz zazily. Dulezite je zminit, ze to jsou kola posledni generace, kdy bylo pro spolehlivost udelano hodne. Predchozi generece mely problemy.

          Ale proto jsem ze vsech komponent vybral prave ty kola, protoze mi i pres jejich povest stale dobre slouzi :)

          0 0
    • Tomcat  

      Další zoufalý pokus vyhrát nad systémem a objevit Ameriku , kterou doteď nikdo nevěděl? Achjo achjo.....

      0 2
    • MirosPikos  

      A to si novým 350 nedával úplné naděje :)

      1 0
    • prodi  

      Staré XTR pedály, model snad 985? (nevím). Mám je 10 let, najeto asi 50tis, porád super stav

      0 0
      • JachymP  

        To „starý“ správně zdůrazňuješ, na letošních mi praskla klec po 2 měsících bez nějakého většího nárazu. Vyřešeno reklamací.

        0 0
    • Mr.Dawe  

      Nebál bych se je nazvat legendárními, Shimano SPD PD-M520 a PD-M540.

      540 jsem jezdil léta a byl to jediný komponent, který jsem si při přestavbách nebo nákupech nových biků vždy nechal a novém stroji s nimy jezdil dál.

      3 0
      • couffy  

        +1

        1 0
      • Jakobo  

        520 jsou (pri te cene) super, jen maji jeden tezko resitelny problem. Na strane smerem k zavitu je mezi osou a pedalem gumove tesneni s britem, ktere casem praskne. Aspon teda mne. Pokud tesneni zcela chybi muze voda az do loziska. Okrouzek zadny nepasoval, je tam mala mezera a navic se zuzuje. Nakonec jsem to castecne vyresil vyseknutim tesneni z tenke duse (tusim z galusky) s nepatrne vetsim vnejsim prumerem. Ono to asi nejak tesni, ale pokud by se prodavalo origo (coz je ulet, to vim) tak pak by to bylo super. Zase je jasne, ze hrabat se v tom pri te cene moc nikdo nebude, ja jsem mel v pedalech uz pomerne velkou vuli a po promazani byly pedaly jako nove.

        Co mi prislo pri rozborce zajimave, ze osa v tech 520 ma nekolik vybrousenych konusu, pricemz pouzite jsou ty nejblize k sobe a ty s nejmensim prumerem (teoreticky nejmene vhodne, pokud by byly pouzity ty dal od sebe a s vetsim prumerem melo by to byt lepsi pro vydrz). Asi je to nejaka univerzalni osa pro vice typu pedalu. Podle me Shimano pouzilo ty mene vyhodne drahy schvalne, aby pedaly min vydrzely oproti treba 540 nebo XT. I tak ale Shimano udelalo (asi nechtene) pedaly, co jsou fakt drzaky.

        0 0
        • novas752  

          To stačí narvat hodně hustou vazelínou. Od okraje toho plastového šroubu po první konus asi 1,5cm, to když je nacpaný hustou voděvzdornou vazelínou tak to vodu při běžném použití nepustí. A00, PM600 apod. Z XTR pedálů zase to těsnění vylejzá ven…

          2 0
    • Jakobo  

      Plaste Schwalbe Marathon Plus :-) Ac grip na mokru nic moc tak vydrz je imponujici. Na mojem cestovnim kole je mam ty blaho od roku 2013, kdy jsem je mel 4 tydny na Korzice natezko, od te doby jezdim min. co druhy rok na nejakou delsi expedici, jeden rok jsem i na tom kole objezdil sezonu do prace a sobotni kratsi projizdky, vzorek sice ubyl, ale je porad vyrazny. Bocnice take nepraska. Predpokladam ale, ze toto plati obecne pro vsechny Marathony.

      0 0
    • Lachtis  

      pedály m520 a XT, oboje mi drží bez zásahu cca 5 let, vlastně u XT jednou doplněna vazelína. Pak určitě náby DT 240s, neskutečný, co vydrží. No a za mne velké překvápko je XT střed pressfit, co mám na fullu. Ten mi drží už třetím rokem a do sezóny 2023 půjde taky. Oproti třeba Raceface, rotor apod. je tohle neskutečný držák.

      0 0
      • tsunami  

        XT platformy kupované před 2r – dvakrát ukroucená osa pedálu. Starší model byl OK.

        0 0
      • ladys  

        pokud ty pedály leží v krabici, tak to jako údržba stačí :D

        0 0
        • Lachtis  

          jo asi 5 let mi leží v krabici… ne, 5 let provozu na fullu…

          0 0
          • ladys  

            Kamarád na to taky určitě nesáhl, ale najezdí prd a ani nepozná že je tam něco blbě-má na fullu stojánek a nosič :)… Ale pokud vyrazíš občas o víkendu na pár set kilometrovou projížďku s bagáží, bláto, brody, déšť. Tak to chce trochu jinou péči ;)

            Ale třeba řetěz Chorus 12sp, vydrží 4–5 tis km, ale kupodivu chce občas očistit a namazat …

            0 0
      • Atilla  

        Staré DT240s jsou nesmrtelné, ale na nových straipull ložiska 1526 a 6802 odešla fakt rychle. Dt 350 bez ztráty kytičky.

        Za mě nejlepší komponent poslední doby nukeproof horizont pedály. Už pár let dostávají, pořád drží a navíc jsou perfektní.

        TRP g-spec DH už taky pár desek a kotoučů přežili. A láká mě zkusit TRP Evo.

        Jinak Fox tlumič klasika na prd. Na zebu jsem měl vakl, ale aspoň to reklamují narozdíl od Foxu, kde to je kvůli hydro mazání :⁠-⁠).

        One up sedlovky 2 za 3 ok. Jedná měla větší vakl a reklamované.

        0 0
    • nooski  

      Taky se pridam s pedaly PD-M520 a XT PD-M780. Oboje maji pres 10 let a krom obcasneho mazani mechanismu a odstraneni vaklu po kratke dobe slouzi naprosto bezproblemove.

      0 0
      • MatS  

        Taky mam XT uz 10 let bez zasahu a treba casem prejdou na dalsi kolo :-)

        0 0
    • mr.nikdo  

      Pridam retez Force 9sp E-Bike.

      Na zimaku ma skoro 3000 km v bordelu a porad drzi :)

      0 0
    • juspa  

      Do pytle! Od jednoho borce jsem koupil metu a nemá ani jeden z výše uvedených komponent :) Na blinduru se mi ukroutila osa xt pedálu . Měl jsem je cca 2 roky. Koupil jsem oneup pedaly a vydržely 20 km než se zadřelo ložisko. Naštěstí reklamace v klidu

      0 0
      • novas752  

        Jo k OneUp pedálum by měli dávat pytel 6802 ložisek. Ale jinak vydržej. :-)

        0 0
      • mirorek2  

        vole furt s metou :-)

        xt platformové pedály se mi vys*raly hned taky, ale oneup drží už třetí sezonu, ty tvoje byly asi zmetek

        0 0
    • oddie  

      Pedály M520, stáří 10 let, jedno seřízení. Kliky M770, stáří 10 let, malý a střední převodník původní, velký vyměněn kvůli počtu zubů, jinak by byl taky.. Středová ložiska Enduroforkseals, asi 7 let. Náboje X9, kupodivu taky 10 let, přední jedna výměna ložisek, zadní komplet původní.

      0 0
    • va-bo  

      Nastesti takovych dilu neni moc. Servisaci by umreli hlady :-)

      0 1
    • vili  

      pedály m540 (asi na 4. kole), náby 350 staré, karbonové ráfky nextie – neskutečný co pod mýma 105 kg vydržely za poslední 4 roky bez jedinýho problému, řetězy xx1 eagle, překvapivě i karbonový kliky X01 na enduru taky bez problému už 4 roky, karbonový řidítka raceface

      0 0
      • kmekky  

        Tak to je báječná zpráva, mám taky Nextie na DT240, ale zatím jen jednu sezónu.

        0 0
        • novas752  

          Jó Nextie ráfky vydržej dost. Ozkoušeno na full enduru i ht trailbiku.

          0 0
    • cft  

      Strasne ran a nehezky zachazeni vydrzely karbonovy kola Bontrager kovee 23. Prislo mi, ze i vyborne jely.

      0 0
      • Kouba_2005  

        Mám Kovee 30, tak snad v kvalitě pokračují. Bezlimitní zatížitelnost a crash replacement o něčem vypovídají.

        0 0
    • ufoncz  

      Hlavko CaneCreek 40

      Retez 12s SRAM X01

      0 0
      • goofy  

        Hlávko vydrží asi na věky, ale ložiska za mě nic moc…

        0 0
        • krabica  

          Jj, ty vyreznou celkem rychle, lepší vzít 110…

          0 0
          • goofy  

            Jsou ty 110 ložiska kompatibilní se 40 hlávkem? Pokud jo, tak další bych už raději koupil ty 110.

            0 0
            • novas752  

              Jo jsou. Uděláš z toho vlastně CC Hellbender 70 hlávko.

              1 0
            • tonik666  

              Nejde o ložiska. Celé hlávko 110 je úplně jiné než 40 a lépe těsněné. Raději bych vzal 110 hlávko a dal do nej ložiska 40 :D

              0 0
              • novas752  

                Já třeba s 40 nemám žádný problém. Na enduru cca 600h provozu a ložiska nijak zrezlá nejsou, už to nechodí úplně sametově ale nelupe to, s novym rámem půjde dolu ložisko nové.

                Narozdíl od spousty továrních hlávek je i Forty dodatečně zatěsněné, 110 má zatěsnění dvoubřité. A 70ka jsou 40 misky a 110 ložiska.

                0 0
              • goofy  

                To je mi jasné, že je celá konstrukce jiná, ale než to celé vytloukat a lisovat nové hlávko, to raději zkusím jiné ložiska, jestli to nepomůže… :-D Ono to není nijak strašné a pár sezón to dá, ale měl jsem hlávka, kde ložiska vydržely celou životnost kola a nebylo třeba nic řešit. Zkusím tam napatlat více vazelíny a uvidím. :-)))

                0 0
              • wilda81  

                „úplně jiné“ si teda představuji jinak…

                0 0
          • Atilla  

            Používám hlávka od MAX1 za 350kč a nikdy žádné nevyrezlo. Stačí je pořádně opatlat vazelínou, tak aby když stáhneš hlávko přebytečná vytekla ven a máš to na rok úplně vodotěsné.

            1 0
            • theedge  

              Jojo s loziskama v hlavku to chce dělat to samý co u ložisek zadní stavby – doplna vyplnit vodoodpudivou vazelinou.

              0 0
              • Atilla  

                Ani je neplním pod těsnění, proste misku, kroužek zaplním vazelínou a celé to zamáčknu tak, že zbytek se vytlačí ven a k ložiskům se nic nedostane. Dělám to tak úplně u všeho kde to jde.

                Dát za hlávko nesmyslnou cenu, když na všem používám roky levná hlávka za pár korun bez jakéhokoliv problému mi nedává smysl.

                3 0
            • krabica  

              Asi jsem měl špatnou vazelínu, nebo nevím, ale po sezóně už byly načaté…

              0 0
          • mirorek2  

            mě taky cc hlavka drží celkem spolehlivě, i když se mi zdá, že starší černá ložiska byla lepší

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.