Kašlu na velikost rámu na 184cm

86 nepřečtených
  • weekend warrior

    Nechám tu takový malý, nezávazný topic, budu tu snad až v pondělí.

    Měřím 184 cm a od jakživa(17–32 let, horská kola) jezdím rámy velikosti 17–18 ačkoli podle tabulek mám jezdit na 19–20. Proč, když je malej rám o tolik víc free? Já se většímu nebráním, ale nevím, v čem by mi to mělo být přínosem? V terénu, při blbnutí, z kopce asi ne? Tak tedy v dokopcích, ze sedla, na vetší vzdálenosti?

    Proč, proč né 17 ale 20, dokáže někdo popsat ty pocity, objektivní důvody?

    0 0
    • nox159  

      jsi na malem ramu schopny nastavit vysku sedla tak jak by mela byt? myslim pro beznou jizdu…? :) pokud ne tak to je ten duvod ;-)

      0 0
      • weekend warrior  

        jsem, jasně, jsem asi i 7cm nad max limit sedlovky

        0 0
        • weekend warrior  

          velice lehce propnutá noha s patou na pedálu? já si nemyslím, že sedím nějak ultra špatně, spíš mě fakt zajímá, proč bych měl sedět jinak, na větším: větší rám = méně sedlovky, kratší představec? Co mi to přinese?

          0 0
          • nox159  

            osobne mam 186cm a nejsem schopny nastavit vysku sedla tam kde bych chtel na mensim ramu nez je 50cm tzn asi neco kolem 20" takze musis mit asi nejake zakrsle nohy… ;-)

            pokud jsem to dobre pochopil co si psal tak mas nohy o min 15cm kratsi nez ja :D

            0 0
            • AleZ80  

              Kdyby měl zakrslé nohy, tak má zas o to delší trup. Takže by to kolo na něj muselo být strašně krátký. Nechápu jak na tom může jezdit.

              0 0
          • weekend warrior  

            fakt si na tom kole připadam tak nějak akorát, snad jen když si do toho stoupnu, řikám si, že by mohl rám být větší, jakože delší???? Ale na sezení je to prostě akorát, vždy, u všech kol bylo. Zkusil-li jsem kratší představec, bylo to už ultra hravé, dal-li jsem větší, byl jsem nataženej…

            0 0
        • t29  

          Pokud při výšce 184 cm máš na 17" rámu 7 cm rezervu pro vysunutí sedlovky, pak –

          • máš sedlovku delší než 400 mm
          • máš 17" rám měřený od šlapacího středu po spoj horní trubky,nikoli až po konec sedlové trubky
          • máš vysoké sedlo
          • máš krátké nohy

          Pro srovnání, měřím 178 cm, nohy od země po rozkrok 86 cm, a 400 mm sedlovku na 17" rámu, vytaženou nadoraz, nastavuju sedlem s vyššíma lyžinama, aby mi to vyhovovalo. Jinak na 19" rámu s 400 mm sedlovkou a nízkým sedlem mi zbývá tak 3–4 cm rezerva.

          0 0
          • t29  

            jo, a ještě jsem v tom výčtu možností zapoměl, že můžeš mít „nevhodný“ posed = tobě to třeba vyhovuje v technických místech, ale pro efektivní šlapání na delší trase by bylo potřeba sedlo výš

            0 0
          • maajkee  

            No, tak zase třeba já mám 185cm a nohy mám 83cm, on by musel bejt ale ještě větší extrém, i když co se týče výšky tak 19ka už je na mě taky až až, ale zase potřebuju celkem delší rámy. Zkoušel jsem i eMko (cca17") cannona, ale to bylo prostě už moc krátký, jinak ale se 400mm sedlovkou jsem si taky v pohodě vystačil.

            0 0
    • scalar  

      Nějak jsem toto vlákno nepochopil, těžko můžeme popsat Tvoje pocity. Nejsou náhodou takové: „Koupil jsem si malý rám a teď si to potřebuji odůvodnit“?

      Objektivně si stoupni ke zdi, změř si vnitřní délku nohy (od země po rozkrok, nadoraz), ať je z čeho vycházet.

      0 0
    • JakeF  

      Základ je dýlka rámu, ne jeho výška. Já se třeba u celopevňáku při jízdě vestoje skoro kopu o představec, jak je krátkej a to je 19", u závoďáku se mi nic takovýho neděje a to je reálná výška od středu po spojení trubek 40cm, takže při běžným číslování s klasickou sedlovkou by to vycházelo tak na těch 17" :).

      0 0
      • nox159  

        Základ je dýlka rámu, ne jeho výška. – s tim nesouhlasim vyska je stejne dulezita jak delka… :)

        0 0
        • deekay  

          Vyska je hodne dulezita u ramu s nestandard uhlem sedlovy trubky, tam pak hrozi, ze posed nastavit nepujde. Jinak je imho delka mnohem dulezitejsi. A jsou firmy, ktery delaji umyslne delsi a nizsi ramy a pocitaji s delsi sedlovkou, treba trek u Fuel EX nebo muj LV 301.

          Jinak nizsi ram mi prijde lepsi pro manevrovani a „bezpecnejsi“ pro naradicko v pripade necekaneho vystoupeni v technictejsim terenu :)

          0 0
          • jIrI___  

            Ten volný prostor v oblasti kolen u Fuela EX je super. Jediná nevýhoda té dlouhé sedlovky je vzhled, ale to je drobnost a navíc se lidi mají důvod ptát, proč mám to sedlo tak vysoko :-D

            0 0
            • nox159  

              ja bych kvuli dlouhym noham treba treka asi vozit nemohl… ram je nizky a hlouhy a ja radeji trochu vyssi a kratsi…

              ( jinak vozim taky 400mm sedlovku hodne vytazenou a a je to super :)

              0 0
              • Georrge  

                já teď taky přešel na menší rám, důvod byl ten, že velké rámy mi byly dlouhé… takže jsem vybral rám co mi seděl délkově, a dohnal to 400 sedlovkou :) rám je o 2" nižší než ten starý, ale to byla už docela koza… sedlovku teď mám na maximum a docela se mi to i líbí :) je to prostě velké kolo ale nevypadá to jak lešení… rozhodně se mi to líbí víc než předchozí kombinace. U horáka prostě sedlovka má být pořádně vytažená :) navíc prohnutá horní trubka je fakt výborná na ty kolena, předtím jsem kolenama občas šoupal o rám a nebylo to bůhví co… ani pro mě, ani pro rám.

                Jen doufám že z té sedlovky nerupne rám, ale když vezmu v potaz moji váhu (75kg), váhu rámu (3,5kg), sedlovkovou výztuhu a měkce laděných 150mm pod zadkem tak imho nehrozí…

                Jinak vypadá to takhle :)

                0 0
                • AleZ80  

                  Na jaký zdvih máš nastavenýho toho Axona ?

                  0 0
                  • Georrge  

                    momentálně 140, možná ještě cenťák přidám… sériovej axon tohle ale bohužel nezvládne :)

                    0 0
                    • AleZ80  

                      Jsem si říkal. To v tom máš nohy z Epicona ?

                      0 0
                      • Georrge  

                        nohy ne, ale tlumičovou patronu jo. Axon je vzásadě úplně stejný jako epicon, má stejně dlouhé a konstruované nohy, ale má díky hollow technologii odlehčenou korunu, odlehčenou a zkrácenou tlumičovou patronu, a myslím že i táhlo s negativní pružinou bude kratší a lehčí. Takže po nahození epiconové patrony je možný zdvih až 160mm a váha šla nahoru jen o zhruba 20 gramů :) a funguje výborně, žádné problémy s tím nejsou.

                        0 0
                • HELLO  

                  ale jak na tom sedis?? to nechapu… jsi uplne skloneny nebo ne?

                  0 0
                  • Georrge  

                    skloneny myslis jako predkloneny? Ani moc ne :) prijde mi ze tak normalne… uhel mezi zemi a trupem mam cca. 45 stupnu tedy neco mezi neutralnim a turistickym posedem :) vypada to chrte, ale jezdi se mi dobre…

                    0 0
                    • nox159  

                      na XC kolo se mi zda posed ok ale na 150mm fula to uz podle me nebude idelani

                      ale samozrejme ty na tom jezdis… :) a fotka muze zkreslovat

                      0 0
                      • Georrge  

                        nj puvodne jsem chtel ram s nizsim zdvihem a udelat to spis vic XC… ale kdyz se pak naskytla moznost koupit tenhle ram za krasny peniz, tak jsem si rekl ze to zkusim, a ze ten virtual to treba zachrani :) a zachranil, kolo se chova vyborne, vubec z neho nejde poznat ze ma tolik zdvihu… krasne jde za pedalem, nehoupe se, akorat vetsi nerovnosti preleti s takovym zhoupnutim. Jizda do kopce ani z kopce nedela problem, posed je fajn a prestaly me bolet zada :) na fotce to vypada silene, ale sedi se mi a jezdi fakt dobre. Mimochodem tvuj posed na kubadove sante nevypadal o nic lip :) a to je zdvihove stejna kategorie.

                        0 0
    • mr.antik  

      Kašli na výšku rámu (v mezích rozumné sedlovky), důležitá je jen délka.

      Osobně volím takovou délku rámu abych tam mohl dát představec kratší než 7cm, protože v tom pociťuju lepší hravost než mít o číslo menší rám a představec 10cm…

      0 0
    • HELLO  

      Ja mam ram 20 palcu a vysku 173cm a vyhovuje mi to…

      0 0
      • nox159  

        tohle je teda druhy extrem :D

        0 0
      • JakeF  

        Ušetříš gramy na sedlovce a sedlu, sedneš rovnou na rám a zajistíš to objímkou do áčka :D.

        0 0
      • maajkee  

        Hmm, tak to taky není moc výhra :)

        0 0
      • Ricci  

        a sedlovku zarazenu na doraz :-)

        0 0
        • HELLO  

          mam ji jeste 10 cm vysunutou tak nevim…me se to zda blbost ze musim mit od rozkroku k trubce 8 cm… to bych si musel koupit 17 palcu… me to vyhovuje..

          0 0
          • pepek  

            To neděláš dobře Jaromíre, s tou malou vůlí pod gulami, to by se ti mohlo vymstít.

            0 0
          • JSt  

            slovni spojeni „mne to vyhovuje“ jsem jeste neslysel v jinem pripade, nez ze si nekdo nechce pripustit, ze neco dela/ma spatne :-D

            0 0
            • HELLO  

              ha ha…

              0 0
              • nox159  

                ma pravdu ale…

                dulezite je si to ale priznat a pak neudelat tu chybu znova, chybama se clovek uci ale musi si pripustit ze ji udelal… :)

                0 0
                • HELLO  

                  ale neudelal.. totiz este vyrostu.. :D

                  0 0
                  • DaSnail  

                    správny prístup.

                    aji korčule, lyže, inlajny, tretry, plutvy, tenisky… proste tieto športové blbosti treba kupovat dorastencom vždycky o pár čísel vačšie.

                    pri životnosti týchto výrobkov v ráde desiatok až stoviek rokov je to, že sa bude mladý pár rokov srat s moc velkým bazmekom, len malá daň…

                    0 0
                    • Georrge  

                      zas se to nesmí přehánět :) já si ve třinácti koupil brusle „trochu“ větší že do nich dorostu, a do dneška jsem nedorostl :D navíc v jeho věku už asi moc neporoste :D

                      0 0
    • jIrI___  

      Koupil sis špatnou velikost rámu a teď si to potřebuješ obhájit nebo co má tenhle výplach znamenat?

      0 0
    • m33kitch  

      me to prijde jako dobrej dotaz.

      Jaky je pri jizde na kratsim kole zasadni rozdil?

      Ja mam 186 a vzdy jsem jezdil na velkych ramech, coz mi obecne urcite vyhovuje vic, ale mam ted k dispozici dve kratsi kola na testovani a rozhodne to ma taky neco do sebe. Jsou ovladatelnejsi a lepe to napr zvednu na zadni. Ale ve sjezdech na asfaltu mam neustale pocit, ze mam moc zatizeny predni kolo a kazdou chvili ustreli a v terenu v hodne prudkym kopci se mi u kratkeho kola spatne vychytava bod mezi hrabanim a zvedanim predniho kola.

      0 0
    • winter78  

      Meriam cca 183–184 cm. Na crosse mám 22" (horná trubka 590 mm a sedlová trubka 560 mm ) a 120 mm predstavec a jazdí sa mi na tom vynikajúco. Práve som sa vrátil z 85 km krásneho slnečného výjazdu popod Vysoké Tatry , 15 minút som regeneroval a som FIT, žiadne bolesti krížov,žiadne bolesti kolien,normálne fungujem a nič ma nebolí…tohtoročne zatiaľ nabehaných viac než 2000 km.Myslím že to je dosť dôvodov povedať že mi tá veľkosť sadla na 10000 %.

      Na MTB mám tiež 22" rám (horná trubka 600 mm a sedlová trubka 560 mm ) a 110 mm predstavec. Pocity rovnaké ako u crossa – úplne vyhovujúca veľkosť,žiadne problémy s bolesťami krížov a chrbta.

      Predtým som behal na MTB o veľkosti 20" (horná rámová trubka 570 mm a sedlová trubka 510 mm ) s 110 mm predstavcom…a pri tomto ráme som už mal problémy. Rám mi bol malý, sedel som na ňom prikrčený a zhrbený, čo malo za následok to že po dlhšej jazde som sa po zosadnutí z biku nemohol úplne vystrieť…svaly na krížoch stuhli a ja som sa nevystrel. Držalo to väčšinou cca 1 hodinku a potom to väčšinou povolilo samo…ak nie, mal som problém.

      Veľkosť rámu je dosť dôležitá…

      0 0
      • t29  

        22" MTB rám s délkou 600 mm je hodně krátký, můj 19" má efektivní délku 627 mm. Zas mám ale místo 110 mm představce 80 mm.

        0 0
        • maajkee  

          Tak, já mám v 19" 615mm a 100mm představec a vyhovuje mi to tak uplně akorát :)

          0 0
    • HELLO  

      A kdyz je ram vetsi tak je i vys od zeme hlavove slozeni??

      0 0
      • t29  

        Spodní miska ne, protože vidlice je pořád stejně dlouhá.

        Horní miska ano, protože se prodlužuje délka hlavové trubky.

        0 0
    • AleZ80  

      Nech se vyfotit, jak na tom sedíš a dej to sem.

      0 0
    • HELLO  

      Je to sice trochu mimo diskuze ale nevite co delat kdyz me boli pri jezdeni v zapesti?? Presneji ve krajich zapesti (smerem k rohum)..

      0 0
      • AleZ80  

        Asi to bude chtít jinak natočit řídítka ( pokud máš vlaštovky ) a pokud to nepomůže, tak koupit jinak tvarovaná řídítka. A nebo jezdit bez držení.

        0 0
    • Kaco  

      Pokud ti na takovém rámu jde nastavit posed tak proč ne? ve velkým rámu nevidím žádnou výhodu, lešení už dávno nejsou v módě. Já měřím 188 a mám rám 18,5 palců. S výškou sedla vůbec není problém, ještě tam mám 6 cm rezervu. Rozhodující byla spíše délka, představec mám 120 mm. Je to trochu na hraně, kdybych vzal větší rám tak by mi to vyšlo na 100 mm představec. Nevím co z toho je lepší, ale se 120 nemám problém. A posed mám nastavený od spešlu (BG Fit), takže věřím že je správně.

      0 0
    • weekend warrior  

      ahojte, nedalo mi to, a připojen přes mobil reaguji s vysvětlením a opravou:

      • na posed si nestěžuji, to jste špatně pochopili, jen mě zajímá pročlidi jezdí na „štaflích“, jaké jsou pro to důvody?.Třeba můj stejně velký otec, půčí-li si moje kolo, říká že se na němjezdí super, ale sám jezdí na authoru 21?:) Důvod jsem z něj nevypáčil,kromě nějakého prý pocitu

      kona smoke: 18

      • pardon, sedlovku nemám 7, ale 4 cm pod limit(teď jsem měřil), sedlovkasyncros MA 400mm, sedlo syncros fl
      • nohu s patou na pedále samozřejmně nataženou, nikoli mírně pokrčenoujak jsem psal
      • představec 90mm 6st. do negativu. na všech podložkách kromějedné 1cm…

      cove stifee fr: 17,5

      • velice podobně, jen sedlovka lítá nahoru dolů podle potřeby a rodlao 12cm širší
      0 0
      • weekend warrior  

        a štaflema myslím to, že pokud se člověk napasuje na rámy z nějakého a-x rozsahu, proč lidé v drtivé většině šahají po té větší variantě, tedy po štaflích:) Jaké jsou důvody?

        Mě totiž snad kromě lepšího vedení stopy žádnej jinej pozitivní nenapadá, ale jen negativa, od větší váhy, přes menší hravost, drtikoulismus až po to, že čím větší rám tím větší hnus(u většiny kol, u pevňáků snad u všech)…

        0 0
        • winter78  

          Dôležité je aby si sa cítil dobre a nemal žiadne pridružené bolesti, napr. v kolenách alebo v krížoch a v chrbte všeobecne. Ak urobíš dlhší výjazd a po ňom sa budeš cítiť fajn, nemáš čo riešiť. Alebo máš ???

          0 0
          • weekend warrior  

            ne, nic mě, ani dnes po 132km nebolí. Svaly na nohou teda cejtím, to né že né, a trochu opocená pr*el:)

            Ale jak řikám, nejde o mě, ale o to proč lidé volí větší rámy, když by se vešli na menší, to mě zajímá, důvody proč?

            0 0
            • pepek  

              Třeba nechtějí mít omlácený kolena od páček a představce.

              0 0
            • AleZ80  

              Pocit stísněnosti? Proč lidé kupují velká auta, když se vejdou i do malých ?

              0 0
            • winter78  

              Často vídať na fotkách biky 17,5 " so sedlovkou vystrelenou vysoko do nebies na hranici minimálneho zasunutia. Však takých je v galérii BF požehnane ;-). Ale ako píšem, nemám nič proti tomu, koľko ľudí toľko chutí,mne vyhovuje čosi iné než druhému.

              0 0
              • AleZ80  

                …to kolo je jim pak krátký a sedí na tom jak za stolem nebo ho zabijou 120mm představcem a hravost je rázem pryč.

                0 0
                • DaSnail  

                  jj, napr osmičkový trek v 17,5 je rovnako dlhý jak winterov asfaltový drak v 22…

                  0 0
                  • winter78  

                    Áno, to je pravda. Ja som dal na pocity…povozil som sa popred predajňu najskôr na 20 " crosse,ktorý som chcel hneď zobrať,ale predavačovi sa asi zdalo že na tom sedím nejako prikrčene a dosť naliehal na tom aby som si predsa skúsil ešte ten 22 " . Urobil som tak a SUPER !!

                    0 0
                    • kubad  

                      pokud jezdis na pohodu v lehkém terénu nebo po silnice preferuje pohodu, klidne kolo a stabilitu tak může být delší rám přínosem.

                      0 0
              • DaSnail  

                myslíš že by si mohol ukázat fotku toho svojho zázraku? by som sa pozrel.

                0 0
                • winter78  

                  Nie,sorry. Nemám potrebu lepiť fotky svojich strojov na Net ;-).

                  0 0
                  • Georrge  

                    ale potrebu kecat o tom mas… hmm zajimave :)

                    0 0
                    • winter78  

                      Sorry chlape,teraz si zabil :-)… Ja nevidím žiadnu súvislosť s tým o čom diskutujem s tým že nemám fotky mojich bikov v galérii.

                      0 0
                  • DaSnail  

                    vpoho, to chápem. asi si si k tomu hájbájku vybudoval nejaký citový vztah a prípadné posmešné komentáre by si tažko niesol… ;o)

                    0 0
                    • winter78  

                      Pozri sa…okrem toho crossíka mám ešte aj MTB na ktorom pravidelne jazdím po okolitých lesoch (dnes len 32 km ),mám aj zimáka na lacnom ráme Leader Fox a mám aj 28" bike na nákupy, ale vôbec nepotrebujem vešať sem nejaké fotky a robiť si verejnú galériu mojich bikov. Asi tak…dôležité je že nás to baví, ostatné je pasé.

                      0 0
                      • DaSnail  

                        obrázok vydá za tisíc slov. ked tu už mnohokrát píšeš jaké je to super pre 183cm chlapíka jazdit na 22ke ráme, tak jedna ilustračná fotka toho jak tvoj posed vypadá by možno neuškodila.

                        ale ked ne tak ne, no.

                        0 0
            • DaSnail  

              napr možeš dat kratší forbec

              0 0
    • weekend warrior  

      nejlepší ale je, jak jste se tu po mě začali vozit, co že jsem za blba, jakej to je extrem atd, když mám tak malej rám, ale třeba zde jsou vaše názory na věc:

      no prostě sranda:))))

      0 0
    • dancing dog  

      ja osobně preferuju větší rámy, abych nemusel moc vytahovat sedlovku, abych se toluki nemusel bát, že pode mnou praskne :-)

      Myslim, že bys měl jezdit na tom, co hlavně Tobě vyhovuje, no

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.