• daymaker

  Nazdar,

  nějaké vlákna tady jsou, ale nebudu se omlouvat, nechce se mi je všechny študovat.

  Takže, chystáme se v nedělu na silnicích na Lysou horu(možná Pustevny) a jde mi o to, která cesta(resp. odkuď) je na silniční výjezd nejlepší(nejkva­litnější?)? Přijedeme od Ostravy(resp. Opavy)… Stejný dotaz je i pro sjezd, vrchol je jasný, ale nejsem si jistý, jak se to potom dělí atd. Znám to tam jenom na biku a s tím se asfaltu vyhýbám jako čert kříži. Dík moc za postřehy…!

  • lukas aka mitro  

   Co je mi znamo, tka na lysou vede jenom jedna asfaltka:-O jinak klasika pres Krasnou, Papezov…

  • Lance  

   obrazek kazdopadne naprosto skvely, jiz dle nadpisu sem vedel,ze si to ty

   P.S. do vlaku nevlezu!

   • daymaker  

    OK, tak chápu, že víš kudyma, takže se o to nestarám… jak zabloudíme, jedeme vlakem!!!

  • Majkrosoft  

   na silnici podle mě jedině přes papežov

   • witmar  

    přesně pokud ji nechceš nést na zádech :-)

    • Buf  

     Silničku sice nemám, ale na Lysou horu nemusíš jen z Papežova. Již to tady má někdo v odkazu jako variantu silničního Beskydtour.

     Tak doporučuji přijet na Ostravici a za benzinkou před mostem doleva a vystoupat k hrázi přehrady Šance. Objet přehradu až do Masyrykova údolí a pak údolím směrem na Visalaje – Ježánky k hájovně Řehuci. Zde doleva podél potoka Řehuci, uzce zařezané údolí kde se vejde jen potok a cesta. Krásné skalní plotny a prahy v potoce ve vrstvách beskydského flyše. Ve výjezdu se to dá vyjet i na silničce, místy je sice asfalt horší kvality , ale celá cesta kolem lovecké chaty až na silnici radiokomunikací je asfaltka. Na sjezd méně vhodné. Od závor a křížení s červenou turistickou trasou KČT Lysá hora – Visalaje na vrchol a zpět již po asfaltce k vysílači. Dolů sjezd na Papežov a údolím Krásné. Pak lze jet přes Lubno nebo do Raškovic a doporučil by jsem cestu přes Skalici do Starého Města a Frýdku-Místku( nový asfalt a na Skaličáku zákaz vjezdu větších aut z důvodů sesuvu kopce, takže malý provoz). Frýdek-Místek nejlépe projet podél řek po cyklostezkách, jsou sice místy ze zámkové dlažby, ale je to nejrychlejší a mimo auta. Je kolem Ostravice i Morávky a v centru je nová cyklolávka. Začaly se budovat již i chybějící části cyklostesky Sviadňov- Paskov a Baška – Frýdlant ( čeladná) takže brzy to bude ještě lepší.

     • Majkrosoft  

      silnici sice nemama, tak nevim co se na tom dá všechno ujet ale ten usek co popisuješ bych na žiletce asi nejel a zatím jsem tam nikoho na tom ani nepotkal, zpevněný povrch tam každopadně je ale jak píšeš kvalita je horší a místy dost štěrk a rozbité

      • Buf  

       Rozbite je to jen v jednou useku a to ti vadi když jedeš autem, na kole zcela vpohodě. Mladý tam běžně na silničce jezdí, protože je to jediná možnost jak na asfaltu zokruhovat Lysou horu. Není to horší než D1…

     • lukas aka mitro  

      Jasne, tama by to slo, jezka ceska, co tma udelali tu dlanici z Masarakova udoli, tka je to sjizdne pomalu i n bruslich:) Ale ten zaverecny stoupak objet nejde:)

  • daymaker  

   další dotaz… neví někdo, zda se dá vyjet z Malé Ráztoky na Pustevny na silnici? na mapě je zpevněná cesta, ale nevím, co je to zač? díky

   • beeker  

    Jestli myslíš obyčejnou cestu z Ráztoky za lanovku a nahoru tak dá, ale je to dost rozbité a dolů to radši nejezdi, nahoru to půjde…

   • jIrI___  

    Jak píše beeker. Nahoru to půjde, dolů by to asi bylo hubu nebo jet opatrně – je to klasický starý asfalt s „vytrhanými“ místy.

  • maroked  

   Košařiska ->Kamenitý ->Slavič ->Bilý Křiž ->Visalaje ->Lysa hora

   http://www.mapy.cz/…

  • DoomHammer  

   připíchnu to sem :)

   o víkendu bych se chtěl mrknout pěšo na lysou.

   potřeboval bych poradit, kde můžu zaparkovat auto, abych nemusel dlouho šlapat po asfaltě.

   vyrážet bych chtěl bud z ostravice a jít navrch po červené a nebo od malenovic, někde od rozcestníku satina-bus a po žluté TZ

   poradíte nějaké místo k zaparkování? díky

   • Ostrawak  

    v Malenovicích u Rajské boudy nebo z Ostravice u transfomátoru (po červené)

   • lukas aka mitro  

    Z Ostravice je kus po asfaltu do docela slusneho kopce-nuda. Zalzei jak dlouho na prochazku budes mit a co si chces projit-namotivovat se na bajkovacku.

    Z ostravice na Butoranku po cervene nebo modre…oboji bude asi stejna nuda, ale u modre nejdes po asfaltu do kopce…pak po cervene nahoru, po zlute dolu, zkouknes prehradu Sance a po 40minutach dojdes zpet na parkoviste…v os­travici je dost parkovacich mist.

    Druhe kolecko je dojet do Krasne, po zlute nahoru a zpet modra-cervena-zelena…nohy ti upadnou u same prdele:)

    • DoomHammer  

     rád bych se vešel do 15 km celkem, nejsem dobrý chodec :)

     na lysou to znám akorát po červené od hotelu montér přes butořanku, tam se mi to líbilo

     kde je ten transformátor?

     • lukas aka mitro  

      Hmm…musis delat dlouhe kroky, pak e do tech 15Km lvezes

      transformator

      usetris si tim mrdani asfaltu…

     • pralin  

      Pojď si skusit Lysacup. V neděli je krátká etapka http://www.lysacup.cz/, to dáš v poho a vyplavíš endorfiny. V deset start, dvacka je startovné bude kolem 200 kusů :-)

      • DoomHammer  

       se zrcadlovkou na krku a stativem přes rameno se blbě běží :D

       • pralin  

        No jen aby bylo co blýskat.

        http://portal.chmi.cz/…ohlizec.html?…

        • DoomHammer  

         no co, maximálně zůstanu doma, horší to být nemůže.

         ale inverze je mohutná. včera jsem byl na pradědu a z beskyd byly vidět jenom asi 3 kopce

       • Buf  

        No pokud znáš chatu Montér alias Sepetná, tak ti poradím pěknou cestu. Jdeš od Montéra po asfaltce až narazíš na modrou turistickou značku co stoupá z Ostravice zastávky. Je to v místě takového křížení lesních cest a chodníků , jdeš dál neznačeně asfaltem v západním úbočí kopce Ostrá. Pak doprava odbočíš na pěkná starý lesní chodník, který po cca 200 – 300 metrech se napojí na tzv. Medvědí stezku ( značeno takovou medvědí tlapou na stromech) a jdeš přes Medvědí skálu super výhled pokud se vejdeš nad inverzi a dále přes sjezdovku a napojíš se na modrou poblíž hospody u Zbuja. Dále Albínovo náměstí a po hřebeni zelená na Lukšinec a pak červená na Vrchol.

        červená od trafa je opruz po šotolasfaltě , pokud tam půjdeš tak za Butořankou vpravo skály Mazák, na okraji louky.

        • lukas aka mitro  

         nechtelo by se ti to vyklikat na mapu cykloserveru?:)

         • pitos  

          Na tu mapku jsi se ptal už tady.

          Dále pokračuješ po zelené na Lukšinec a potom červená na Lysou.Ja to takto jezdím nakole dolů, je to fajn a dlouhé,jen je třeba vybrat dobu, kdy je minimum pěších.

        • DoomHammer  

         pro blbečky mého kalibru prosím aspon přibližně naklikat na mapě. neumím si to představit. ale zní to zajímavě

         • lukas aka mitro  

          Pro blbecky este vetsiho kalibru: vem si s sebou GPS a pak hot tracklog na web pro mne:)

          • DoomHammer  

           díval jsem se na ty mapky ve vlákně odkazovaném pitosem a přiznám se, že z toho nechápu ani ňo :)

           • lukas aka mitro  

            zkus to takhle

            ale pro jistotu si vytiskni povidani o stezce co je ve vedlejsim vlakne:)

            • DoomHammer  

             já si to hodím do garmina do courses a zkusím jít podle course :)

             nicméně stejně jsme akci lysá odpískali kvůli lenosti :D – nechám si to na jindy

             • lukas aka mitro  

              v cem je to lepsi kdyz to tam vrazis jako course? Ja dycyk nagravam jenom gpx a max se necham navigovat podle nej. v course je to nejake lepsi?

              • DoomHammer  

               klasická navigace umí vést jenom po routovatelných cestách, takže na lysé, kde v mapě routable cesty asi nebudou, tě povede někam do prdele

               course sice nenaviguje tak, že by tě vedl pomocí pokynů a šipek, ale vykreslí se na mapě a je mu jedno, jestli vede po routable cestě nebo ne

               • lukas aka mitro  

                aha..no ja dycky nahraju gpx a v garminu „where to go“->„saved rides“->najdu tu svoji, pustim to a pak mi pise „go eats in 50m“ a podobne…kdyz sejdu z cesty, tak mi napise „off-road, recalculate?“…asi bych si nekdy mel precist ten navod:D

                • DoomHammer  

                 jo, přesně na tohle se courses hodí :) žádný offroad, recalculate (ale taky žádné pokyny, jenom stopa na mapce)

            • pitos  

             Chtěl jsem ti to dneska vyznačit podrobněji,ale vidím že už to máš.Když už narazíš na značení Medvědí stezky tak není problém,je to značeno opravdu dobře(bílé kolečko ve žlutém kruhu,viz. foto).No a potom výše se zase napojíš na klasické tur. značení a to je už pohoda.

             • lukas aka mitro  

              Jako ja to natukal tak podle oka, jestli je tam neco blbe, tak sup sem s tim..ale ono je to mozna jedno, nekdy se ta technika a cesta moc resi. jinak rikas ze smerem dolu je to paradni dupacka jo?:)

              • pitos  

               Lépe bych to asi nevyznačil,v běžné mapě to nijak označeno není a myslím že by to mělo zhruba sedět.Z vrchu to najdeš také lehce…z Albínova náměstí po modré kolem Zbuja,je to taková klasická lesácká cesta a když se to začne stáčet doleva tak se koukej doprava do lesa a na stomě uvidíš značení stezky (cca 500m od Zbuja).

               Stezka bude mít tak 3km a z toho tak 2km je to dobré na kole.Většinou je to klasicky zařízlý chodník ve svahu,místy technicky náročnější.

               Jinak tuto variantu z Lysé(tedy vrch červená až na Lukšinec,potom zelená na Albínovo a pod Zbujem napojení na Medvědí) jsem jel letos 2× a líbí se mi to daleko více než třeba žlutá na Šance.Jediný problém je ten,že je třeba vybrat dobu s minimen turistů,protože ta červená je asi nejvíce využívaná trasa pro pěší a navíc vršek je v rezervaci.

               Jezdím to tedy buď přes týden anebo naposledy jsem začal sjíždět hodinku před západem a i když byl víkend tak to šlo.(na cestu dolů je třeba počítat cca 1h,osobně to jezdím s malýma pauzama kolem 45min.)

              • pitos  

               Máš to myslím zhruba dobře,lépe bych to určitě neoznačil.

               Dolů je to dobré a líbí se mi to více než třeba žlutá na Šance.Jen je třeba vychytat ty lidi(zejména kvůli vrchní části červené),tedy buď přes týden nebo my to minulý týden jeli sice o víkendu ale hodinku před západem a bylo to v pohodě.Je to celkem dlouhé,ja to jezdím cca 45min s mini pauzama.

               • lukas aka mitro  

                Ta cervena na zacatku mi prijde docela dost-hlavne ten prvni kousek hned za vrcholem, jsou tam docela velike shody a je to uzke, ale mohlo by to jit objet trabas tudy ne? Jako asi by to slo projet, ale prijde mi to docela zbytecne se tam mackat mezi lidi.

                • pitos  

                 To co jsi vyznačil se mi zdá jako nesmysl,to by jsi zpět tlačil a nic moc by to nevyřešilo.

                 Nikoho nenutím aby po te červené jezdil,navíc bys tam ani s kolem neměl co dělat.Ja ji jezdím protože se mi právě ta technická náročnost líbí a baví mě.Není to úzký chodník a dá se tam vybrat spousty stop. Sjede to i manželka(tedy krom jedné pravé zatáčky ve vrchní části,ale ta dovede potrápit kohokoli)

                 Jak už jsem psal,spustím se vždy až je tam minimum lidí.Také mě nebaví mezi někým kličkovat,zpo­malovat a ohrožovat druhé ale stojí mi zato si vybrat vhodnou dobu a potom si to užít.

                 • lukas aka mitro  

                  Aha…no asi si to uz moc nepamatuju, letos jsme se cervene vyhybal. Nacase si trochu oprasit pamet.

                  Dikes.)

                • goofy  

                 Mno jak pise Pitos. Podle me je taky ta cervena moc fajn, az na ten jeden schod pred pravou zatackou (ale i ten se da dat) a v tve variante se mu ani nevyhnes, pac je to zrovna pred bodem V tusim… Po sjezdovce by se jezdit moc nemelo a vracel by ses do kopce. To pri sjezdech moc nemusim. :o)

                 • pitos  

                  jj tím objezdem by si vůbec nepomohl,objel by vlastně jenom ten vršek,tedy možná ani ne 200m…to nic neřeší.

                  Navíc po té sjezdovce to je celkem o ničem…prudké a na brzdách.

                  • goofy  

                   Presne. Kurde uplne jsem na tu Lysou dostal chut. Jelikoz jedu do Brna az v utery, tak tam asi zitra skaknu :o)))

                   • lukas aka mitro  

                    Kudma pujdes nahoru, vyjezd po asfaltu nebo tlacanda z Ostravice?

                    • goofy  

                     No este nevim, ci bude auto volne, takze asi tlacanda z Ostravice… Ono se da kus vyjet, a ja tomu rikam cykloturistika. Taky covek musi zmenit pohyb, at svaly nezakrni :o)))

                • Buf  

                 Po modre z Lysé kolem studny je to jetelné dolů, nahoru tak 50 na 50. Pokud se chceš vyhnout horní části od shořelé Bezručky po Helerovou zatáčku ( ten velký kříž) tak to objedeš s severní sjezdovky , hned z vrchní části . V tvém nákresu spojnice bodů G – T.

                 Ve fotonáhledu je ten chodník patrný, je neudržovaný, používá se více v zimě na skialpy. Té zatáčse u tří křížů se ale stejně nevyhneš , ale to je trial nebo prostě odšlapneš a otočíš a zase jedeš. Pokud by jsi jel po severu až dolů na Malchor, tak se dá sjet horní část modré a pak po zarostlé lesní cestě traverzovat celý Malenovický kotel. To je po rovině celé jetelné . Od studánky na modré značce na Malchoru tam vedl starý chodník, je to ale zarostlé a na tu cestu by jsi musel sestoupit vybagrovaným svahem nad tou cestou.

                 Objedeš tak celou horní část včetně Větrů a napojíš se na te nové přeznačené části červené značky. Ta se dříve používala pro výjezd na kole a pro skialpy , aby ses nwepletl s pěšími. Teď chodí pěšáci všude , po staré trase i po te přeznačené.

      • nox159  

       uvazoval jsem uz o tom… ktera etapa je nejlehci? fyzicky nejmene narocna a nejkratsi? diky

       • Vajcator  

        Fyzicky nejméně náročné se mi zdají asi Visaláje. A nejkratší je Bezruč, ale tam je pěkný stoupák hned ze začátku a pak na konci. Ale rady ode mně si k srdci neberte. Umírám na každé trati po prvních 100 metrech :-D

       • pralin  

        Která etapa je nejlehčí? Pokaždé je to trochu jiné, možná fakt asi ty Visalaje. Bezruč je nejkratší ale jsou tam dva takové zlomy a samozřejmě závěrečný HANG:-( Tam běhají jen ti nejotrlejší.

        Nejlépe se běhá teď bez sněhu, jak navali a přimaržně tak to je fakt ta pravá sranda.

        Je to hlavně zábava s dobrou partyjou a trochu si možná udržíš nějaký ten výkonnostní standard. :-)

        • nox159  

         zitra se tam asi pujdu podivat jako nosic veci… kamoš to zkusi mrknu na to jak to tam vypada… :)

         jinak asi blbe hledam ale trasy nikde nevidim… nehodil by mi sem nekdo odkaz kde to je?

  • peeto  

   Já si chci zítra zajet z Visalají na Lysou ( vrchol cca v 11 hod ), dolů k Šanci a pak Gruň, Bílý Kříž a zase Visalaje a podle času okolí. Doufám, že se běžcům nebudu moc motat do cesty a že to nebude moc na pěšoura :)

   • goofy  

    O vikendu tam byvaji dost tak davy, ale smer Sance nastesti mc lidi nechodi

    • lukas aka mitro  

     O to vice jsou prekvapeni kdyz tam potkaj nekoho na kole:)

     Jinak jasny, cervena je o hezkem vikendu jak vaclavak..

     • Chiron  

      Ta červená je masakr a to sme tam byli ve všední den. Když sme po ní jeli dolů, tak ten horní úsek byl kvůli lidem absolutně nejetelný. On i ten terén nahoře byl docela drsný a nevím jestli bych to celé sjel, ale kousek sem si zkusil, když tam bylo asi 200m okno mezi pěšáky a odnesly to dva zuby na převodníku :) Jinak dál už je to docela široké a lidi uhýbají a v podstatě je to dobře jetelné a člověk nemusí kličkovat mezi šutry aby to vůbec sjel.

      Každopádně sem se chtěl zeptat jak vypadá zelená z Frýdlantu n. O. Nová Dědina → Pod Ostrou → Lukšinec? Příští týden plánujem výšlap nahoru, ale nevím kudy. V úvahu přichází jen směr od Frýdlantu případně Ostravice. A vlastně i nějakou zpáteční cestu, napadá mě třeba modrá přes Malenovice. Ale čím víc na tu mapu koukám, tím víc by to chtělo auto, takhe by sme se asi solidně prošli po asfaltu :/

      • pitos  

       Už to tady padlo,můžeš jít z Ostravice přes Ostrou horu(Medvědí skála),pak se napojíš na modrou kolem Zbuja na Albínovo a pokračuješ po zelené na Lukšinec.

   • peeto  

    Tak můj plán cesty nevyšel. Z Visalají po červené to šlo, i když byly stoupáky co jsem musel jít pěšky, ale po žluté k Šanci jsem to vzdal. Mně připadalo, že je i dost turistů a běžce bych zdržoval.. sám nemám při závodě rád, když se mi někdo motá do cesty :)

    • lukas aka mitro  

     Z Visalaji po cervene nahoru se ty nejhori useky daji prece vzit po asfaltu:)

     Jestli po zlute bezeli zavodnici, tak to motani muselo byt prima, mistama je to docla uzke:(

     • peeto  

      jasně dají, ale já si řekl, že to dám celé po červené :)

    • nox159  

     nebyl jsi to ty na tom bilem supovi…

     magorina tam tak vjet, byl skoro problem se vyhnout pesky…

     • pralin  

      No co letěls nebo sherpils.

      Počasí dnes stálo za Ho.no, nahoře smrad a příliš čoklů na můj vkus.

      • nox159  

       nakonec ani jedno sel jsem si to projit jen tak… a zjistil jsem ze by me to zabilo kdybych to bezel :D

       tak jsem ocumoval baby… jak jsme se kamošema shodli byla sice mlha ale vyhled krasný :D

       btw: jaky si mel cas?

       • pralin  

        Total time 00:51:07. 31min na 178–183 Tf(kolem mého maxima).

        dostal jsem kolem 9–10min což je pro mě normalní, nejsem extra běžec třeba jako Čert nebo Hudini- ten dneska vybuchl(asi nemoc):-))

        • nox159  

         my to sli v ZDV takze pomalicku… cas vcetne prestavek na prevlikani lehce pod 2h…

         sel jsem natezko pohorky, vetsi batoh a zkousel hulky nikdy jsem s nima nechodil…

         pristi etapu asi zase pujdu ale zkusim bezecke boty co mam, jestli to pujde… pokud jo tak casem mozna pobezim…

         nejsem bezec vubec :D v tom vidim problem…

        • Vajcator  

         pěkný čas. gratuluji…já měl 65 minut :-)

        • goofy  

         Odkud se tam beha? :-) Ja mam na Lysou nejrychlejsi casy lehce nad hodinku. Bez behu, zato nejkratsi trasou ze Zlatniku… Zajimave, ze vzdycky v zime

     • peeto  

      jj byl a právě když jsem tam kousek najel a viděl, jaký tam je nával, taxem to otočil.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse