Horské kolo 40 - 45.000 (Max. 55.000)

126 nepřečtených
  • Sateza

Zdravím všechny znalé, nejprve jsem založil vlákno ohledně výběru oblečení a kola a poté, co jsem zde přečetl spousty vláken a rovněž procházím celý internet, tak bych se chtěl zaměřit jen na výběr kola.

Je mi lehce přes 40, 191 cm, 96kg, celý život sportuji (z toho 20 let hokej – závodně, od 26 let pak již jen různé sporty jako fotbálek, tenis, občas kolo, běhání). Mám již spoustu a spoustu let výhřezy 2 plotének (ne moc velké – 3,5 mm u L4 a L5). Poslední roky jsem hodně běhal po horách od 10 do 40 km, občas i nějaký závod v délce 60 – 80 km s nastoupanými třeba 6.000 metry, takže fyzička nějaká je. Bohužel však nyní jsem 3 měsíce po operaci kolene a stále se to nelepší, takže (ale i ohledem na zdraví), chci přejít z běhu na kolo.

Jak jsme prošel zdejší fórum a různé články na netu, tak jsem zjistil, že kolo okolo 25 – 30.000 Kč nic moc neřeší. Proto jsem se rozhodl opravdu zainvestovat a hodlám koupit skutečně dobré kolo, které bude sloužit a nebudu muset pořád něco řešit, případně dokupovat.

Takže jak jsem všude vyrozuměl, jediné řešení pro mě bude horské kolo. Dosud jsem jezdil tak 80% asfalt a zbytek lesní cesty. Hodlám tento poměr pozměnit s tím, že asfalt by byl tak 50–60% a zbytek pak lesní cesty, lehký terén.

Co jsem se tedy prozatím dočetl, tak pro mě by bylo určitě vhodné celoodpružené kolo. Určitě tedy 29" a velikost rámu 21" a pevné osy. Zdvih přední vidlice 100, ale raději 120mm, kotouče taky raději větší s ohledem na mou váhu.

Cenově by to mělo být kolem 40–45.000, ale jsem ochoten jít až na 55.000 Kč.

Jako první jsem našel kolo, které se mi vcelku líbí:

https://www.kolacihal.cz/…960-29-2018/?…

Budu moc rád, pokud mi tady poradíte, ať můžu co nejdříve něco objednat, dokud jsou ještě třeba modely 2018. Moc díky za rady a postřehy.

• Chlebovnik  

Koukám na to a Neuron bude snad po všech stránkách lepší:

https://www.canyon.com/…-al-7-0.html

Akorát nemá zamykání z řidítek, ale pokud nezávodíš, tak se to dá oželet.

• scalar  

Spíš se dívej po kolech, kde neplatíš tolik za značku. Třeba u toho Sparka to pak odnese osazení, kde se šetří – těžká vidlice s 30mm nohama, X- Fusion tlumič, Altus brzdy, Formula náboje…

• Sateza  

Zamykani, ktere nebude na riditkach, nechci. Mam to ted tak na Haibiku a je to otrava. Kdyz uz, tak bych to chtel mit na riditkach.

Jinak ten Canyon nevypada vubec spatne. Myslel jsem, ze bude drazsi. Cetl jsem zde nejake starsi tema a tehdy stal snad kolem 65.000kc.

• vapenna  

já na Neuronu zamykání nevyužívám skoro vůbec,kolo se při šlapání(aspoň mém) houpe minimálně,ale skoro vše jezdím v sedle

• losik_p  

jj, mam AL8 verzi 2018, pri prostredni pozici tlumice se pri slapani ze sedla nehoupe skoro vubec, kdyz jdu do pedalu, tak se musim snazit :)

• danielh  

Zamykani vidle je uplne k ho.. mam to na riditkach a nepouzivam to skoro vubec, na co? Pri jizde do kopce me otevrena vidle nicim nelimituje a z kopce ji chci mit odemklou, spis bych bral zamykani tlumice, to se hodi dost casteji pri jizde do kopce po rovnejsim povrchu aby se neztracela sila do pedalu.

• Sateza  

Tak v tomhle nemohu souhlasit…do kopce jsem zvykly busit ve stoje…a opravdu to neni treba jen 500 metru, ale klidne i dva tri kilometry…samoz­rejme, at me nikdo nechyta za slovo, nejedna se o kopec jako do sjezdovky, ale mirne stoupani jako treba na Praded jsrm schopen z poloviny busit ve stoje a na tohle MUSIM mit vidli zamklou!!!

• wilda81  

Ono taky záleží HT vs full. Zatímco na HT jsem celkem pravidelně zamykal do kopce nebo při dlouhých asfaltových přejezdech, tak na fullu občas používám Trail pozici v delsich pomalých prudkých pasážích kdy vím, že mě čeká nadhazovani zadního kola atd.

• lumyr  

V tom případě si full nepořizuj

• Sateza  

4 Scalar:

Nejsem jeste tak zbehly v terminologii, ale co je mysleno temi 30mm? To je prumer kazde nohy vidlice?

• Chlebovnik  

Jenom pro přehlednost:

Oranžové tlačítko REAGOVAT vpravo vždy pod konkrétním příspěvkem.

Hezký den.

• scalar  

30mm je průměr vnitřních nohou, to je dnes standard spíš u trekingových vidlic, u horských kol v této kategorii je to o 32mm, začíná se prosazovat 34mm. Má to samozřejmě vliv na tuhost a životnost.

• poki.z  

A jseš si jistý, že na asfalt a lesní cesty potřebuješ fulla?

• Rowdy  

Taky mi přijde, že XC hardtail by na plánované použití byl víc než dost terénní volba. Vlastně i trekový kolo by tohle dalo bez omezení. Jezdit po cestách není problém skoro na čemkoli. Mám podobnou skladbu cestování (když jedu MTB), řekněme 60% různé polní a lesní cesty a kus holt musí být i asfalt a XC HT funguje k plné spokojenosti. S fullem by se mi rozhodně nechtělo tahat, když jezdím po cestách.

Jo a těch 96 kg není pro brzdy problém. I kdyby to byly jen běžné 180mm kotouče.

• Sateza  

Jde o ty me 2 vyhrezy plotynek. Co jsem se dibal do minulosti zde v ruznych vlaknech, tak vzdy radili full lidem s problemy se zady. A dokonce mi fulla doporucuje i ortoped.

• Pikaču  

(Jak rikam. Jses mi hodne podobnej. Jenom jsem mladší. Hral jsem basket. A pak 2 roky jenom zraneni, doktori, ortopedi, fyzioterapeuti..... koleno mam taky v hajzlu proro jsem sel na kolo. Co ti rika ortoped ma castecne pravdu. Mně kazdy rikal za ty 2 roky jsem skoro mrzak. Artrozy v kolenech, kyčli, svalstvo chabe, páteř kriva, …A to jsem cely zivot sportoval.Nicmene uz to mam za sebou. )

*Celopéro pro tebe neni vhodne protože jsi vysoký a mas problem se spodnima zadama. Vsechny celopera maji kratky stack. To znamena ze pokud mas cca 81 cm sedlo od stredu ( rozkrok si zmeris minus 10 cm) tak budou riditka cca 20 cm niz pod sedlem. Z duvodu toho stacku. Porovnej geometrie par kol a uvidis sam. RB ma tohle bezkonkurenční. Potom Canyon nebo třeba Duratec. Do Jezdekovic to nemas tak daleko. Jsi proste vysoký, mas smulu na geometrií a navic mas problém se zadama.

To tlumeni se da resit sedlovkou a tlakem,jak jsem psal. Celopero to nebude ale alespon si nezlomis zada pri sezení jak budou riditka nizko.

A pokud ti tu nekdo bude radit kdo ma 1.60 m tak to radsi vymaž. :)

• Sateza  

Jasan, chapu. Jinak jsme byli s pritelkyni asi pred mesicem v Praze u MUDr. Smíška na SM System a uz mesic cvicime a opravdu pocituji zlepseni v bedrech.

Urcite se mrknu na ty eshopy, co jste mi uvedli a sjedu tam, to uz neni tak daleko.

• Dag  

SM systém doporučuji. Cvičím 6 měsíců a záda se rapidně zlepšila.

• Sateza  

Ja to cvicim zatim jeden mesic a parada. Uz 18 let laboruju se zadama, prodelal jsem uz neskutecne vysetreni, nekolik injekci ozonu do patere, ruzne fyzio, akupunktura a nic. Az SM system zabral :-). Dokonce mi povolil golfovy loket.

• Pikaču  

Smisek je parádní. To a dornovka. Pak strecovani. A taky ma na to vliv i hlava.

• Pikaču  

Ahoj. Ty jses pripad skoro jako ja ( 195, 95, zada v hajzlu).

Asi jako prvni ti napisu stejne reseni jako pro me a proc.

• zajdi si do RB Praha a vyzkousej CRR 290 ve vel. 2XL. To nejpodstatnější pro tebe je nemít hodně nízko řídítka. Což u všech celopér při tve výšce je, a u 98% HT cek taky.

Je pravda ze je fajn na zada mit celopero a tlumit narazy ale clovek si zada instinktivně chrání a zveda zadek u větších narazu. Ostatní řeší dobře nafouknute balony (řekněme 29×2.2 na tak.2.0 az 2.2 baru).

A pokud potrebujes skutečně tlumit zada, canyon prodava delenou karbonovou sedlovku ktera tlumi hooodne. Mam na silnicce a naprosta pohoda.

Jinak proč RB CRR 290 v 2XL. Stack 67 cm. Vidlice 120 mm. Riditka nemas ani náhodou nízko a na L4, L5 obratel to idealni ( z vlastni zkusenosti). Porovnej stack na celoperech, bude to 61 cm cca. To te zabije v zádech.

A jako posledni kdyz uz mluvime o L4, L5. Kazdy den strečovat-protahovat zadni stranu.

P.S. pokud existuje celopero ktere nebude mit šílený drop ve tve velikosti tak klidne.

• Nutribird  

Pokud jsem dobře četl, zadavatel je z Frýdku Místku a to bude mít u RB blíž do Stěbořic u Opavy.

• Pikaču  

Jj. Tak RB Jezdekovice. A prověřit jestli tam maji velikosti. L a 2XL by melo byt k dispozici.

Jinak pri stavbě se dá říct nezkracovat krk vidlice a pak sám upravovat podle potreby.

• Sateza  

Myslel jsi asi RB Bike Jezdkovice?

• Sateza  

Jenom poprosim o trosku jinou mluvu, nez se zorientuji v te terminologii :-). Co je to STACK? :-)

A bohuzel do Prahy to mam neco pres 400km, jsem z Frydecko Mistecka.

• Chlebovnik  

STACK = jak vysoko je vršek hlavové trubky vůči středovému složení. Čím vyšší, tím vzpřímenější posed.

REACH = to samé, ale měřeno na délku. Čím delší, tím nataženější posed.

• wilda81  

Kolo s větším Reachem může mít klidně kratší posed! Reach určuje maximálně délku ve stoje.

Kazdopadne nemotejte mu hlavu geometrii když neví ještě ani jaké kolo. Btw. Stack 3cm nazenes v klidu i pomocí podložek a vyššími řídítky.

Nejlepe udělá, když si půjčí nějaká kola na test a zjistí co by mu mohlo vyhovovat. Já osobně bych na polovinu trasy volil CX, ale vzhledem k problémům se zady asi bude opravdu lepší nějaký full.

• Pikaču  

Videl jsi nekdy kolo vysokého jezdce jaky ma drop? A 3 cm podlozek neresi nic.

Ale souhlasim ze je full lepsi pokud mu padne geometrie a vyzkousi si všechny varianty.

• wilda81  

Viděl. Dokonce nevozím o moc menší rámy než ty.

Jaký je teda rozdíl pro polohu řidítek když máš stack na jednom kole o 3cm vyšší. A na druhém dáš o 1cm podložky navíc a o 20mm vyšší řidítka? Estetickou stránku věci neřeším…

• jandoo  

Já bych doporučil fulla. Když už jsme u RB, tak Bandit 290 v 2XL má stack 66 cm. IQ290 v 3XL měl dokonce 66,7, už se ale nevyrábí. Záleží ale, jaké máš celkově proporce, délka nohou a tak. Z mého pohledu tak vysoký nejsi, takže bys mohl sehnat i v „konfekci“. Držím palce ;-)

• plysovykozisek  

https://jizdni-kola.heureka.cz/…ace-29-2019/

Ještě se zatím neprodává, ale brzy začne.

• Auditor  

Norco Fluid FS 1?

EDIT – aha, cenovy limit.

• Sateza  

Jak jsem psal…jsem ochoten jit az na 55, ale zase 56 uz neni takovy rozdil ze? :-) :-) :-)

• capis  

Ikdyž uznávám, že to není až tak velký rozdíl, podívej se na cenu. To není 56, ale 57.(bez desetikoruny) Baťovský fígl funguje.

• Sateza  

Diky, povedu ho v patrnosti a hodim do zalozek pro budouci vyber :-)

• Sateza  

Jak jsem uz psal vyse, neco malo jsem na kole pres sezonu najezdil. Dokonce, kdyz jsem si pred 6, 7 lety poridil Haibika, tak jsem tu sezonu najezdil 3000km. Posledni roky je to ale do 1000 km.

Ale co bych se chtel jeste zeptat…kdyz jste vyse psali o stacku, a i kdyz jsrm tedy na kole uz sedel :-), chci se zeptat, jaky by mel mit clovek pocit, aby se mu na kole dobre sedelo? Resp. jaka by mela byt pozice? Chaou, ze to neni uplne idealni dotaz, ze to je o vlastnim pocitu kazdeho jezdce, ale i pres to budu rad za nazor.

Taky jeste musim rict, ze jsem jezdil nejprve na kole s klasickymi pedaly, pak jsem si koupil boty (tenisky ne tretry) Shimano s SPDcky a vymenil pedaly za pedaly s SPD na jedne strane a na druhe se dalo klasicky jezdit v teniskach. Nicmene mi pak timto pevnym svazanim noh ke kolu zacaly nohy trnout, brnely mi prsty u nohou (uz treba po 10km) a proto jsem pak jezdil zase s klasickymi pedaly v teniskach. Takze jaky mate nazor na tohle? Muze byt problem ve spatnem nastaveni SPD nebo jeste jinde?

Tedy by me zajimal posez a ty pedaly a brneni v prstech pri SPD.

• Rowdy  

Stran sezení na kole a vůbec nastavení sedla, řidítek a tak se podívej na YouTube. Dej si tam vyhledat heslo „Bike fit adviser“. Je to sice anglicky, ale podle mě velmi rozumně a srozumitelně. Má tam již mraky videí na jednotlivá témata. Možná se vším nebude každý souhlasit, ale on se tím profesionálně živí, takže asi nebude úplně mimo. V těch jeho videích si najdi Test Your Cycling Balance. Tam pojednává o tom, jak by měl vyjít výsledný bike fit z pohledu držení řidítek.

• Pikaču  
        • Ten posed je individualni. Kdyz jsem zacinal jezdit pred 3 rokama na prvnim ( pro me nevhodnem kole) tak byla riditka moc nizko a bolela me bederni pater a za krkem.

Pak sla riditka nahoru. Pak RB kolo a ted si riditka zase davam niz jak vic jezdím. Nekdy zase sednu na kolo a chce to zvedbout. Proto nekupovat kolo kde je krk vidlice uriznuty az na maximum, aby si clovek jako my, zvolil sam.

• Ty tretry ti asi nesedli. Moc utazene, nebo uzke tretry. S spd je to lepsi nez s teniskama. Nebo pripadne neco co ma pevnou podrazku.
      • scota  

Pravděpodobně špatné nastavení SPD

• Sateza  

Nasel jsem (mozna ten kanal znate) vcelku fajn video:

https://youtu.be/RtVVs5Hs2ZM

• Rychlej turista  

S tím fullem opatrně, to se nedá vyčíst. Pokud nebudeš jezdit nějaké kodrcavé ukruťárny, kde opravdu má opodstatnění, tak na běžné lesní cesty, sem tam díra/kořen, stačí HT a někomu dokonce i pevná vidle, protože na takový terén je to především o hlavě, jestli pružení nebo ne.

• theedge  

Na lesni cesty nozna ne ale na spouste turistickych znacek jsem moc rad ze toho fulla mam a bez nej bych tam asi ani nejezdil a jezdil zase jen tam jak ty rikas – po lesnich cestach.

I kdyz i ty lesni cesty jsou v posledni dobe zatrest, protoze jsou rozryty od tezby.

• maros.77  

Další alternativou by byl Radon, ale na toho by sis musel chvilku počkat.

https://www.bike-discount.de/…l-8.0-799303

• Sateza  

Taky nevypada vubec zle, na to, ze to bude model 2019. Moc tam ale v anglictine nevyctu, jen, ze tam snad bude nejake osazezeni XT. Ani, kdy bude k prodeji.

• Sateza  

Jen pripominam, ze toho fulla zvazuji hlavne s ohledem na 2 vyhrezle plotynky (L4 a L5 – cca 4 mm). Jinak bych o fullu asi ani neuvazoval. Ale hodne lidi, i sam ortoped, prave s ohledem na vyhrezy, radi fulla.

• lumyr  

Protože požaduješ nesmysly jako je zamykání vidlice (takže i tlumiče) z řidítek, tak si fulla buď nepořizuj, nebo vyber takovýho co tohle má (hodně omezený výběr a pochybuju, že se vejdeš do rozpočtu). Radon z odkazu to rozhodně není.

• maros.77  

Přesně jak říkáš, zamykání z rodel je u trailoveho kola zbytečné

(a už vůbec, pokud chce fula kvůli zádům), nevím, že bych kdy na svém kole zamykal tlumič s vidlicí, jezdím pořád na středním nastavení a úplně otevírám je při delším sjezdu.

• Sateza  

No jak jsem se dival na videa na youtube, tak to zamceni tlumice na riditkach asi nebude az tak nutne. Jen bych se zeptal…musi se zastavit a slezt z kola, kdyz chci zapnout/vypnout tlumic?

• Rychlej turista  

Jde o to, jestli to ten ortoped neřekl jen tak, aniž by s tím (ježděním na kole) měl zkušenosti. Prostě, že když to pruží, tak to je pro záda dobré.

Já měl zlomenou L1 a největší peklo první dva roky pro mě bylo bez hnutí sedět. Ať už na židli nebo na kole. Asi po pěti letech od úrazu jsem přesedlal ze silničky na bajka (HT s pevnou vidlí). To mě donutilo se na kole furt hýbat, hodně jezdit ze sedla a tím jsem si posílil celý vršek těla, včetně svalů, co drží pohromadě páteř. Teď mám prakticky klid. Píšeš, že rád jezdíš ze sedla v kopcích a to i dlouhých. To na problémy s páteří nevypadá. resp. to ukazuje na to, že jízda na HT by ti problém dělat neměla, protože ze sedla páteř dostává docela zápřah.

• Sateza  

Vyhrezy mam diagnostikovany magnetickou rezonanci, takze opravdu problemy jsou. Ty vyhrezy mam uz opravdu roky a roky. Musim ale taky dodat, ze od te doby, co cvicim SM system, tak problemy se vyrazne zlepsily, nebo spis ustupuji bolesti.

Me jde jen o to, at nekoupim jen odpruzenou vidli a za rok zjistim, ze by bylo super mit fulla. Preci se da jezdit se zamcenym tlumicem a odemykat jen ve spatnem terenu ne?

• Auditor  

Pak si kup HT a neres fulla.

S dnesnimi systeny pruzeni podle me pri normalnim jezdeni nepoznas, zda-li ti pruzeni ubira ci neubira vykon…

• Sateza  

Tak ja HT nezavrhuji, jen zde hledam rady. Klidne si muzu poridit i „jen“ HT.

• Pikaču  

A neni full jako full. Ja bych spis sel ( pokud do celopera) do neceho jako je canyon lux.

Edit.

A znovu rikam. Zajed si do RB vyzkouset kola a nekam jinam jeste celopero. Ve tve velikosti vse.

A budes mit jasno.

No a jelikoz jsi se asi nepodival, tak tuhle sedlovku kdyz das na HT tak obratle budou jako v bavlnce.

https://www.canyon.com/cs/accessories/?…

• Rychlej turista  

No ba. Karbon a pohodlné pláště na nepřetržité drobné otřesy, které jsou zhoubou pro páteř a na díry a kořeny pružení v nohách :-)

• p@X  

Vrzající sedlovka za skoro 7.000,–? :)

• Janes  

A proč se tady zatím vůbec nezmiňuje ocelový rám?

• BB  

tohle si pořídil známý a tvrdí, že to nepozná, tak nevím

• Pikaču  

Mám to na silnicce a uplna pohodicka. Treba ten sirsi rozměr uz neni ono.

• lumyr  

Než tady teoretizivat, někde se na fullu projeď. Uděláš líp než tady psát milion příspěvků.

• Metrick  

RB dělá jako asi jeden z mála kola s reletivně vysokým stackem, Z F-M za Opavu (Jezdkovice) to nemáš daleko, tak osobní návštěva je asi nejlepší řešení. Jen jestli mají bandita 290 resp. CRR 290 v xl skladem k vyzkoušení?. Myslím, že moc fullů s vyšším stackem než bandit 290 moc na trhu není.

• Sateza  

Jojo, uz jsem se dival, kde to je. Zrovna predevcirem jsme pres opavu jeli. Ale urcite si tam zavolam a objednam se.

• Nutribird  

No svezení pár metrů na cestě stejně nic nedá nikomu. Full posunuje jízdu a její možnosti, řekl bych někam jinam. Dle zvoleného tipu kola, může být pomalejší, ale v lese bude zase zabiják. Pak může majitel velice rychle zapomenout na cyklostezky a začít vyhledávat traily. Pokud jde o kvalitní full s dobrým systémem, zamykání nemusí být vůbec třeba. Hodně lidí má strach z fulla právě z důvodu houpání. Pokud bude vše dobře nastavené neměl by být problém. Je pravda, že v RB by mohli mít všechny modely, měli by je umět dobře nastavit a nemuseli by mít zájem protlačit určité kolo. Takže by mohla být i nestrannost na straně prodejce. Jinak nabídka Nemčík pěkná, ale nebude to moc závodní geo ? Jak na tom tedy budou ty obratle ?

• zacatecnikamater  

Tohle teď propaguje Němčík na facebooku.

https://www.cyklonemcik.cz/…ition-9-7--1

• p@X  

Splácanina na total low-end rámu s RÚ, případné změny nemusí být úplně jednoduché s p. N domluvit.

• Chlebovnik  

No to je fakt strašný. Když se tam místo Tubolita dají normální duše a místo lehkých plášťů taky něco „normálního“, rázem to bude mít o 500 – 600g víc. To už bych vzal radši třeba RB nebo Specialized Chisela na jednoplacce. Vážit to nebude o moc víc, a navíc to bude aspoň vypadat trochu k světu.

• trefcz  

To uzamykání z řídítek vůbec neřeš. Nezamykám ani ručně, mám stále naplno otevřeno, no co maximálně se víc nadřu. Je fakt že se co nejméně snažím jet ve stoje a jedu z 99% vsedě. Na fulla jsem si zvykl rychle a když sednu na HT, tak mám pocit, jako bych jel na drncajícím šutru. Kvůli tomu že mě bolí celkem často záda i jen při krátkých procházkách (stačí mi hodina), tak jsem právě bral raději full. Na kole bez problémů klidně 4h, sice mě pak bolí nohy, ale záda v pohodě. Přeji dobrou volbu a ať si spokojený.

• theedge  

Dupat kopce ve stoje je na MTB nesmyslnej zlovyk … to je možná použitelný na silničce. Napřed si ujasni co vlastně chceš – máš v tom dost chaos protichůdnými požadavky.

• wilda81  

Zajímavé, že ten „nesmyslný zlozvyk“ vidíš i v profi závodech :)

• theedge  

on na tom chce závodit ?

• Rychlej turista  

Nemusí závodit. Jízda se sedla byla kdysi zcela běžná věc, nad níž nikoho nenapadlo se podivovat a už vůbec ne pohoršovat se. Prostě tam pere velku a jede. Nač zbytečně řadit a kvedlat, když stačí zvednout prdel :-)

• kubad  

Asi tak souhlas

• michomin  

To funguje jenom na pevném podkladu, na asfaltu. Tedy silničářská záležitost. Takže se bavíme o silničáři na MTB. Pěkná blbost.

• Fazzy  

Zadna blbost. Neexistuje duvod proc by nemohl s mtb na silnici a proc by tam nemohl jet kopce podle vlastniho uvazeni.. a kdyz ma v planu jezdit asfalt/teren – 60/40, tak nevim co jinyho nez mtb by mel chtit, kdyz potrebuje posetrit zada

• novas752  

Důrazně doporučuju nejprve si nějaké ty kola vyzkoušet ať zjistíš na vlastní kůži o čem vlastně jsou.

Za ty peníze se dá koupit velmi dobře osazenej hliníkovej hardtail (včetně pohodlných hardtailů jako např. Trek Procaliber s odtlumenou sedlovkou), dobře osazenej karbonovej hardtail nebo jakš takš osazenej hliníkovej full.

Zadní stavby resp. tlumiče většiny fullů nejdou zavřít úplně na beton (jenom výrazně přituhnou), což by ti nejspíš mohlo na asfaltovym stoupání ve stoje vadit.

• theedge  

Jo jednosznačně souhlas – je třeba vyzkoušet. Pokud chce vyhrávat spurterský etapy s dupáním ve stoje, tak si na to musí vybrat kolo. Pokud chce pohodlný kolo kvůli zádům tak fulla. Je ale potřeba počítat s tím že každej full se bude chovat trošku jinak dle chování zadní stavby.

Nový moderní tlumiče jdou zamčít dost dobře – co jsem měl Fox DPS, tak ten mi přišel prakticky úplně tvrdej. RS SuperDeluxe RC3 (co mám teď na enduru) po zamčení jde ochotně do SAGu, ale pak taky úplně zatuhne, což se mi zdá ještě lepší chování než u toho Foxe kterej byl tuhej hned ze startu – tudíž po zamčení trochu měnil geometrii.

• Rychlej turista  

Obávám se, že je to marné a že za ranec peněz koupí něco, co vlastně vůbec nechce a bez masáže (B-F a doktora, který jízdě na kole třeba vůbec nerozumí) by nikdy nepořídil. Jenomže to zistí, až už bude pozdě.

• Sateza  

Ale no tak, lidi…prave proto, abych se dovedel co nejvice teorie, tak jsem zde napsal.

Teprve potom pujdu do kamenneho obchodu a budu hledat i po prakticke strance.

Stran slapani do kopce ve stoje…kdysi jsem slapal hodne v sede, ale pak jsem presel na slapani ve stoje. Samozrejme dlouhe tahle kopce, ne prilis strme. Proste se mi takhle slape lepe. Na tohle snad neexistuje presny postup…ze tady se ma slapat v sede, jinde ve stoje. A soucasne uz jsem zde nekolikrat zopakoval, ze na fullu primo netrvam. Jen, ze mi to bylo doporuceno a soucasne pri prochazeni zdejsiho fora je zde spoustu a spoustu vlaken, ve kterych si lide s obtizemi se zady fully chvali. Zatim to mam 50:50. Nejsem vubec rozhodnuty a nepriklanim se ani k jednomu. Chtel bych si pujcit v RB kolo na vikend a otestovat trosku vice.

• novas752  

Právě v tom ti pomůže testování. Zdejší hromada teorie je jedna věc, osobní zkušenost druhá věc. Blíží se jaro, bude spousta testovacích akcí ve větších cyklo obchodech i mimo (jako třeba obrosvké Velo test festy apod.).

Vyzkoušej si pár hardtailů, xc i pohodlnější trailové, nějaký xc a lehčí trailový cca 120mm full, pro srandu můžeš přidat i gravelbike a nějaký full s vyššim zdvihem. Pak si vybereš přesně to co chceš a co ti bude vyhovovat.

• Sateza  

Jasan. Dekuji.

• Nutribird  

Pokud jsem zde dobře pochopil za nějaký čas přočítána témata, mělo by to být nějak takto. HT by mělo mít položenější posed. Spíše závodní a stejně tak XC fully. Pak hodně záleží na nastaveném posedu. Trail full by měl mít posed více vzpřímený. Jestli by se zde neměl řešit spíš posed a jeho vliv na záda než druh kola. S dobrou technikou a zkušenostmi dokážeš rozhodně víc na kterém koliv střepu, než kdejaký lojza co umí jenom na kole šlapat a může mít kolo i přes 100000,– . Tedy v terénu. Zase na asfaltu, potřebuješ rychlost a výkon ? Opravdu ? Pokud budeš mít záda Ok, bude ti vadit, že se víc nadreš ? Asi takto, nechceš jezdit a vyhrávat závody, chceš jezdit, protože tě to baví a máš zdravotní omezení. Tomuhle podřizuj výběr, všechno ostatní je k ničemu. Bohužel se tady vždy začnou dohadovat tábory a prosazovat svoje priority. HT, full, XC, trail. Neřeš co bys chtěl, ale co potřebuješ a musíš mít. Pár rozumných názorů tady bylo. Jsou zde fakt lidi v obraze a pokud začnou reagovat na požadavek šetřit záda, může to vypadat jinak.

• Sateza  

Díky za názor. Chápu, že zde je většina ryze cyklistů (ať už silničářů, nebo endurářů – to je vcelku jedno). Já nyní přecházím z ultra trailových běhů na kolo a kolo byl můj doposud jen okrajový sport. Nyní ale už nemohu jinak. Je leden, víc jak 3 měsíce od operace kolene a zatím se to vůbec nelepší, takže nechci na jaře úplně zahálet a hlavně začít hledat kolo až na jaře. Chtěl bych už být připraven. Proto hledám již nyní. Možná se koleno ještě zlepší, ale i kdyby na krásně ANO, tak už do budoucna cítím, že tyhle dlouhé běhací traily budu muset opustit. Hold si svou daň vybírá vrcholový sport od mých 5 do 28 let.

Určitě nepotřebuji závodit, a i kdybych se někdy na nějaký závod přihlásil, tak spíš jen proto, abych si ho užil. Mé ego už nepotřebuje vítězit. Jak píšeš, chci jezdit, protože mě to baví, protože chci zůstat aktivní, protože se chci zpotit, hýbat se.

• jardalee  

cely sem to tady precetl no a je to asi uplna blbost ale :) za 55tisic by se dal sehnat celokarbonovej gravel mozna i neco lepsiho :) ,no sice nechtels silnicni kolo .ale tak nejak pocitam ze stejne nakej ultra teren jezdit nebudes ,no a s tema zadama bych tam dal naprosto nelogickou vec a to triatlonovo/ca­sovkarskou hrazdu ,potom budes mit hodne vahy na rukach a zadek a zada hodne odlehcis a otresy tlumi karbon a plaste ,ale teda nevim jestli nevadi ze budes ohnutej a teda mozna te zacne bolet za krkem :) samozrejme jeste sirsi plaste na MTB toho utlumi jeste vic ale ohledne celoodpruzeny kola bych necekal uplny zazraky od toho tlumice to je spis do lesa na koreny kameny a proste velky rany ,ktery ale stejne ucitis

• Sateza  

Jeste se zeptam i na plaste na kolo. Momentalne mam na Haibiku tyhle:

Schwalbe Big Apple RaceGuard 29×2,35" MTB plášť drát

Co doporucujete vy?

• theedge  

Je nesmysl řešit pláště když ještě ani nevíš na jaký kolo … jiný pláště to bude chtít na chrtí XC hardtail, jiný na trailového fulla.

• Sateza  

Tak ma ty plaste jsem se ptal spise ze zvedavosti a spise jen s ohledem na ty big apply, jak je treba nekdo hodnoti.

• novas752  

Jsou dost rychle, s rozumnym tlakem i pohodlne, ale mimo zpevnene cesty (silnice, sotoliny, lepsi lesni a polni cesty) je to s nima na houby – nemaji v podstate zadny vzorek.

• Sateza  

Tak ja jsem s nimi jezdil i po lese a i tam to bylo OK, ale nesmelo byt mokro, blato. To pak mely trakci nic moc. Ale jinak byly dobre.

• Nutribird  

Hele v tom RB budou mít kola všeho zaměření. Tam bych jel prvně a udělal si nějakou představu. Jako základ bych bral pozici těla na určitém druhu kola s ohledem na tvou páteř. Podle kola pak velice rychle zjistíš kam směřovat zbytek. Takový trail full, tě určitě dostane úplně jinam než si zvyklí a pak budeš řešit pláště aby jeli, drželi a vydrželi.

• Nikovlas  

Vím, že to tu není bazar a v úvodním příspěvku se píše o fullu, nicméně kdyby došlo k nějakému kotrmelci v preferencích, mám na prodej hardtail Specialized Epic HT Expert. Kdyžtak do soukromé zprávy. Konec spamu.

• Sateza  

Tak po nejake dobe se ozvyvam. Co by jste rekli na tahle kola:

https://www.cannondalebikes.cz/…_si-carbon-5

za nejakych 47.000 Kc nebo tohle:

https://www.cannondalebikes.cz/…scalpel_si-6

za cca 58.000 Kc, nebo tohle:

https://www.giant-bicycles.com/…em-29-3-2019

za cca 50.000 Kc, neno jeste tohle:

http://m.jumpsport.cz/…00-1x11-disc

za cca 47.000 Kc s tim, ze by se tam vymenil 1 prevodnik za 2.

• Šaffy  

Dobrý den,

Potřebuji poradit, libí se mi tento bike, ale nevím zda je k ceně slušně osazen. Nebo spíš něco jiného? Max 40000,– HT, žádné náročné ježdění, víkendové výlety, ročně 2200–2800 km nájezd.

https://www.giant-bicycles.com/…-2--ge--2019

Děkuji moc za rady.

• novas752  

Tohle bych nechtěl. NX Eagle nic moc funkce, malý rozsah a těžký. Level T brzdy dost slabé. Pokud vážíš víc, mohla by vadit i vidlice s jen 30mm nohama (také celkem těžítko).

• Šaffy  

Aha, a něco jiného teda za stejných finančních podmínek? Mohl bys prosím doporučit?

• Šaffy  

No a teď canyon a nebo toho stevans? Co myslíte?

• Šaffy  

Našel jsem ještě toto

https://www.cyklosvec.cz/…ean54712.php

• Šaffy  

Jo to se mi libí, ale jsem z Písku a nevim kam bych to dával na servis. Tady u nás když nemáš od nich, tak buď mega drahý a nebo to vůbec neberou na servis.

• Nutribird  

Nejlepší je naučit se.

• novas752  

Jedinej autorizovanej servis na vidlice Fox máš přímo u baráku a zbytek neni žádná raketová věda.

• Šaffy  

Jojo to máš pravdu. A ten zbytek by u té vidlice taky mohli udělat co?

• Šaffy  

Ale toho canyona nikde asi nevyzkoušim. Mám 178 některá kola M a některá zas L :-/

• novas752  

Najdi si geometrii rámů svých kol a prorvnej si ji s timhle…

• MatS  

Změř se podle tohoto návodu – https://www.canyon.com/…article.html?…

A pak hodnoty zadej sem – https://www.canyon.com/cs/tools/pps/?…

Pokud si měřil správně, tak ti vyhodí velikost, jaká +/- odpovídá tvým rozměrům. Samozřejmě u atypických postav to nemusí vycházet optimálně a je nutné se s někým poradit. Stejně tak si o radu můžeš napsat na CZ technickou podporu Canyonu.

• jardalee  

no da se rict ze nejdulezitejsi je virtualni delka TT a vyska hlavove trubky ,to rozhoduje o posedu ,pokud chces jezdit spis zavodneji tak hledej ram co ma hodne dlouhy TT a nizkou hlavovou trubku ,pokud chces neco turistickyho tak kratsi ramy a vyssi hlavovou trubku ,ono se to da dohnat predstavcem a podlozkama ale nevypada to obcas dobre a je to jenom do urcite miry ,priklad zaskar je celkem zavodni a tyax spis pohodlny kolo

• jardalee  

dodam ze je to videt i na hodnote stack ,pokud ji vyrobce uvadi ,zjednodusene cim vetsi, tim budes mit riditka vys bez pouziti podlozek je to hodnota od stredu po vrchol ramu

• jardalee  

aha ty kupujes celoodpruzeny tak to klidne muzes zapomenout co sem psal :) sem myslel ze kupujes HT raketu :D

• Sateza  

Lidi, jaky mate nazor na ramy SENZA a FLET?

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.