• JanGPX

  Ahoj všem

  od srpna 2021 programuji web gpxmapy.cz Původně jen pro vykreslení stop jako reakci na to, že v Mapy.cz v polovině 2021 zrušili možnost pouhého přetažení gpx, kdy se stopa modře zobrazila a zůstala součástí mapy jako podklad (na rozdíl od importu). Podle Mapy.cz to bylo nesystémové, jen dočasná pomůcka neuvedená v nápovědě.

  Můj web tedy umí vykreslit stopy, neomezené množství a v libovolných barvách. Ale tím programování neskončilo, a dnes po necelém roce je z toho editor, který už toho umí docela dost. Přesněji, jen „bodový“ soupis funkcí, který je na webu v nápovědě („jak na to“), je už celá stránka textu…

  Web je zdarma, na podkladech Mapy.cz, zcela bez reklam a bez cookies. Nic na vás nebude vyskakovat. Nedělám to za účelem zisku.

  Jezdím hodně na kole a sám potřebuji různě plánovat, třeba částečně po vlastních předchozích stopách, tak na to mám web…

  Některé funkce mohou být odpověď na dotazy, které zde v minulosti byly, například jak v gpx souboru vyříznout okliku, kterou udělá plán v Mapy.cz v místech, kde nemají cestu. Na mém webu je na to přímo funkce „tvořit výřez“, velmi jednoduše se propojka nakliká ručně. Dokud to v Mapy.cz nezavedou přímo…

  Snažím se o video-nápovědu, ale zatím to vázne… Třeba tato zmíněná funkce ji má.

  Jsou tam také možné různé exporty, třeba do dvou formátů Garmin (to je poměrně nové a ještě na to nemám reakce)

  Napsal jsem pár odpovědí na starší příspěvky, ale tuším, že webovka zaslouží vlastní vlákno, tak ho zakládám…

  Budu samozřejmě rád za ohlasy, třeba že se vám to hodilo.

  A jsou to pro mě také náměty, co dál naprogramovat :)

  18 0
  • ZdenekP  

   Díky moc. Po zrušení této funkce na mapy.cz jsem dobu hledal nějakou náhradu. Našel tohle https://www.gpsvisualizer.com/map_input ale to tvé je jednodušší. Díky.

   0 0
  • oddie  

   Skvělé, díky, letmo jsem vyzkoušel a vyhovuje mi to, budu používat.

   0 0
  • vapes  

   Pěkné, zatím jsem zkusil import jen dvou tras přes sebe..

   0 0
   • JanGPX  

    Jojo, ja jich mám skoro 500…

    Nahrávám si je uz od dob SmartMaps, cca 10let, to jsem je musel dostávat do PC exportem do gpx, a se stopařem s tím pokračuju, jako zalohu.

    V Mapy.cz se pak přes to dobře plánovalo, než to zrušili.

    Mám to různě rozsložkovaný, podle oblastí (podle parkovišť), a kopie tras mimo domov ještě v jedné složce, tam mám přes 200 tras, jednoduše vykreslim vše, dám přebarvit podle roků a mám přehled…

    1 0
    • xpj  

     Tohle je moc pěkné použití.

     Mě by přišlo v souvislosti s tímto zajímavé, mít uložené ty informace v local storage nebo IndexedDb v prohlížeči, abych nemusel manuálně importovat pokaždé trasy. Mohlo by tam být i nějaké jednoduché roztřídění do složek.

     Ještě by se mi líbilo použití jiných mapových podkladů než jen mapy.cz. Třeba ty heatmapy ze Strava apod.

     0 0
     • JanGPX  

      To nahravani zatim nijak neplanuju menit, zustane to takto „jednoduse“ pretazenim, na web se nejde a nepujde prihlasit.

      K mapovym podkladum – je tam OSM a dalsi uvidime casem. Tenhle web stavi prave na tom, ze zakladem jsou Mapy.cz, ktere jsou oblibene a gpx editoru na nich zrovna moc neni…

      1 0
      • xpj  

       Mapových podkladů jsem si nevšiml ????‍♂️

       Můj nápad byl použít lokální úložiště v prohlížeči, kam by se daly ty trasy/gpx/anything uložit a při otevření stránky by se zase nahrály. Nebylo by potřeba mít cokoli na serveru, to že to je v podstatě „offline“ appka je super.

       0 0
       • JanGPX  

        Nikdo nejme dokonaly… priznam se, lokalni uloziste prohlizece neznam, kouknu na to. Dik za namet.

        Chtel jsem tam mit nacitani gpx souboru primo uvedeneho v odkazu, tedy do url odkazu pridat url adresu na nejakem serveru ulozeneho souboru, ale zatim jsem skoncil na CORS zabezpeceni, funkce fetch() nema krizovy pristup na jine servery. Uvidime o dlouhych zimnich vecerech…

        1 0
  • BB  

   vypadá to pěkně, ale nějak nemůžu přijít na to, zda lze vytvořit trasu naklikáním bodů mezi kterými by to routovalo ???

   0 0
   • JanGPX  

    Jde, na nové (červené) stopě špičku myši přesne někam na tu stopu a pravy klik

    0 0
    • JanGPX  

     Jeste doplnim, ze routovani, tedy prichyceni stop k cestam (planovani serverem) je na mem webu jen doplnek, je to urceno spis pro opak, tedy planovat normalne treba v Mapy.cz, a kde to Mapy nepusti, tak zde rucne doklikat. Kdyz tam neni cesta a Mapy to nenaplanuji, tak ani muj web, pouziva pres API stejne vypocty z Mapy.cz

     No a pak ruzne opravy zaznamu, zkraceni stopare, a pod.

     No a vykteslovani pro prehled.

     Nebo planovani po vlastnich predchozich zaznamech, nova stopa se k nim prichytava a kopiruje je, a pri klikani do mapy mimo stopy se tvori nova stopa, treba jako propojka jinudy, mezi predchozimi stopami. A tu jde Route prichytit k cestam, pokud je to vubec potreba.

     0 0
  • xtonda  

   Tohle je fajn nástroj jak dotlačit trasu místy kudy mě mapy.cz nechtějí pustit. Škoda že nelze nad mapy.cz API napsat komplet vlastní plánovač, i když nějak nemůžu v podmínkách API najít konkrétně ve kterém bodě je to zakázáno.

   A mám hlášení chyby – nahraju GPX vytvořené v mapy.cz, dám editaci, chci vytvořit výřez v místě kde mě mapy.cz jako cyklistu nechtějí pustit do jednosměrky, vytvořím výřez a na vytvořené úsečce dám pravou myš a vyberu plánovat úsek pěšky krátkou. Trasa se vytvoří jak chci, ale ze všech bodů trasy zmizí údaj o nadmořské výšce.

   0 0
   • JanGPX  

    Ahoj,

    Bod 4.5 vyžaduje prémiovou smlouvu se Seznamem…

    Elevace: původně jsem to tam měl, do nějakých délek plánování (pár kilometrů) to ele načítalo automaticky, ale dlouhé úseky byly velký problém, furt na pozadí běželo načítání ele, a kousalo se to proti sobě. Naráz lze načíst max 100 bodů, to je přímo omezení v API (mj. asi taky kvůli omezení tahání dat z jejich serveru, viz licence bod 5.7.1)

    Takže jsem to pro plánování úplně vypnul. Není to pro plán potřeba, jakmile upravenou trasu pošleš zpátky do mapy jako import gpx, tak se elevace automaticky přiřadí, když není v souboru gpx.

    No a chybí to v souboru celé, protože jakmile chybí byť jedna hodnota, tak to mapy (i můj web a i ostatní) berou jako že elevace není. Takže ji do výstupu prostě nedávám.

    Nicméně v datech na webu to zůstává a lze chybějící elevaci doplnit velmi jednoduše: po výřezu dej akcept (rovnou to skočí do základní funkce výběru stopy a stopa zůstane vybraná – třeba pro možnost hned tvoření dalšího výřezu) a klikni na „možnosti stopy“. Tam dej načíst chybějící ele – to jsou právě ty nově vytvořené route body, je tam uvedený počet. Při krátkém úseku (jedna jednosměrka) to budou max desítky bodů a to se načte téměř okamžitě. Stav načítání lze sledovat u výšky <ele> pod tlačítkem export, pokud to vůbec stihneš zaregistrovat :)

    0 0
    • JanGPX  

     Ještě jak o tom přemýšlím, tak takovéto využití je zajímavé, vlastně si doplánuješ jeden úsek jinak, než ostatní plán. Dobrý.

     Už jsem si tedy dal do (obsáhlého seznamu) poznámek, co potřebuji naprogramovat, možnost kontrolovat vrácenou route, zda je do 100 bodů a pokud ano, tak (při správné konfiguraci požadavku) je ve vráceném paketu těch prvních 100 elevačních hodnot obsaženo. Pak je stačí přiřadit a nebude to hlásit stopu bez elevace. To by nebylo špatný :)

     0 0
    • xtonda  

     Podle dokumentace má SMap.Route vrátit s geometrií naplánované trasy i nadmořské výšky, ale jestli to nefunguje, tak doplnění přes možnosti stopy je taky celkem v pohodě, rozhodně menší pruda než to vyexportovat z gpxmapy.cz, importovat zpátky do mapy.cz (a teď už je to potřeba i uložit aby se s tím něco dalo dělat) aby se doplnily elevace a pak to zase exportovat abych dostal GPX s nadmořskými výškami pro použití v LocusMap.

     0 0
     • JanGPX  

      Aha, pokud je to jinam než do map, tak je to blbost načítat elevace importem a znovu exportem do Mapy.cz. Předpokládal jsem, že upravenou trasu jen vracíš zpátky do Mapy.

      Bohužel SMap.Route vrací opravdu jen prvních 100 hodnot (indexy [0–99]), i když je stopa delší, viz přiložený výstřižek

      Používám rychlejší verzi načítání Route, kde můžu volit, co je ve výsledku obsaženo a co ne, například se tím vynechá vytváření/načítání „iteneráře“ (zbytečných informací o všech bodech – to je to „points“ – složitý objekt), což vrácení plánu serverem velmi zrychluje (server to nemusí vytvářet)

      Tak jsem zkusmo přidal načítání altitude a návrat vidíš sám: stopa má 1531 bodů, ale jen 100 ele…

      A i čtení getAltitude umožňuje zaslat jako požadavek pole dat, ale opět jen 0–99, pokud se pošle víc, vrací to nesmysly.

      0 0
  • Beekeeper  

   Díky, je to skvělé!

   Video návod taky pomohl.

   Jen se chci zeptat… když opravuju nahranou trasu, kde část nebyla nahraná…

   Když si novou trasu dokreslím (+ doroutiju), nechá se nějak upravit lineární rozpočítávání času? Potřeboval bych o dokopec/zkopec různé rychlosti (časy) – kdybych mohl třeba pro nějaký bod nastavit fixní čas (si ho napočítám dle očekávané rychlosti, nebo rovnou tu rychlost na úsek). Prostě cíl je, že nesmím na těchto úsecích trhat rekordy na segmentech.

   0 0
   • JanGPX  

    Dík za odezvu :)

    Jestli to správně chápu: chybí kousek stopy a opravuješ to tvořeným výřezem. Tam to časy rozpočítá lineárně, jiná možnost (zatím) není.

    Napadá mě jen jedno řešení, ale je-li potřeba to dolaďovat až takto na úseky, pak asi je tedy možnost následující:

    vytvořit ze stopy dvě nové – odříznutím začátku a pak opět z původní odříznutím konce vytvořit dvě stopy, tedy ty záznamy, které jsou k dispozici (vynechání nenahrané části) a které mají časové značky.

    Pak si postupně tvořit nové kousky stop tak, jak jsou potřebné úseky, na nichž může vždy být čas lineárně rozpočítaný. A ty úseky postupně připojovat. Když se vezme začátek (uříznutím konce vzniklá stopa), ta má časové značky, a k ní připojit jeden nový kousek bez časů a spojení nabídne možnosti nastavení počátečního a koncového času nového úseku, předvolí propočítané hodnoty podle rychlosti, ale lze je ručně změnit. Akceptem se to spojí a stopa se o úsek prodlouží. Takto postupně připojovat další úseky. A nakonec připojit koncový nahraný úsek.

    Jen drobnost: mám tam u spojování chybku, už ji mám opravenou v pracovní verzi ale ještě to není na webu, pokud připojované úseky budou při tvorbě přichyceny na konce stop, tedy spojení bude v přesně stejném bodě, pak tam není úsek spojení (je nulový), se kterým spojování počítá a ukáže to chybnou časovou posloupnost, ale spojí to správně. Při spojování se prostě počítá s tím, že spojované konce neleží přesně na sobě.

    1 0
    • JanGPX  

     Ještě přidám video které je speciálně pro jiný případ (viz vlákno zde)

     ale cca od 2 min ukazuje postupné spojování stop

     0 0
     • Beekeeper  

      Díky. Perfekt.

      Ještě jedna otázka – máte ořez začátek, ořež konec… a co odřezat uprostřed? Pointa je, mám nahranou přestávku, ale navigace nespadla do autopause, čili je tam to rozlítaný hnízdo. To, když je to hodně, by bylo dobrý smazat.

      0 0
      • JanGPX  

       Odřez uprostřed je právě „tvořený výřez“ – dvě kliknutí na stopě a propojí se to přímo, čímž se vyřízne rozlítání na místě.

       Ale pokud je potřeba rozpojení stop na dvě s vynecháním uprostřed, tak to tam nemám, to se musí těmi dvěma ořezy konce a začátku, po prvním ořezu si zapnout původní celou stopu (auto vypnutou prvním ořezem) a druhý ořez.

       2 0
    • Beekeeper  

     Díky. Dneska to sice nakonec nebylo potřeba, ale kdyby nějaká taková jednoduchá možnost do budoucna byla, tak by to bylo perfekt. thumbs-up

     0 0
  • kuba0  

   Uvítal bych nějaké diskusní vlákno přímo na webu. Asi by stačilo jen prosté přezdívka, text, recaptcha a odeslat, aby se člověk nemusel registrovat na nějakém cizím webu. Není to nic, co by bylo potřeba rychle, nebo bez čeho by se nedalo obejít, spíš kvůli lenosti.

   0 0
   • JanGPX  

    Nejsem v zásadě proti, souhlas. Ale…

    viz můj aktuální příspěvek, nyní to rozhodně není na pořadu dne.

    Nejprve nový design, pak se uvidí :)

    0 0
  • Chrobák Vrecko  

   Super práce! Tohle jsem hledal. Mapy.cz jsou na plánování dobré, ale někdy prostě nenakreslí to, co člověk chce. Teprve zkouším, ale spojení více gpx do jedné a výřez trasy jsou perfektní.

   Díky za tvou práci.

   1 0
  • JanGPX  

   Ahoj, nějaký čas se zde nic nedělo, tak jsem toto diskusní vlákno trochu pustil z dohledu…

   Aktuální situace je taková, že celý web gpxmapy.cz kompletně předělávám, na novou technologii, rychlejší, bez redukcí dat, s plnou funkčností undo/redo, a hlavně ve zcela jiném, moderním designu.

   Už žádné složité přepínání do „editace“ a podobně. Vše se zvýrazňuje pouhým najetím. No a rovnou i v EN verzi.

   Ale zatím bohužel jen v pracovní verzi na mém PC… Na webu to není, ale doufám, že tam na letní sezónu 2023 bude alespoň nějaká beta verze.

   Kdo má zájem, může kouknout na webu gpxmapy.cz do položky „aktuálně“, jsou tam o tom nějaké informace… Ale velmi rychle zastarávají… Makám na tom, co můžu.

   7 0
   • ememem1  

    super pekne a jednoduche.

    mala otazka – zobrazenie vyskoveho profilu ako?

    0 0
    • JanGPX  

     standardně nijak :(

     na stávajícím webu už jsem to nestihl dořešit, bude to na novém designu, nějaké okno výškového profilu, jako všude jinde.

     Tedy nyní to jde, ale je to spíše pro analýzu třeba nepřesnosti záznamů a pod, na běžné prohlížení profilu to není vhodné.

     Klikněte levým na stopě > stoupání-klesání-další info > analýza > vytvořit graf.

     Zase na druhou stranu je to v přesném měřítku s možností libovolně zvětšit detail a vidět přesný průběh v každém bodě.

     Jde tam zapnout i časový graf (levý klik na šedém rámečku grafu)

     Mapové podklady jde zpět zapnout – pravý klik na ploše

     Ovládáni není jednoduché vím.

     0 0
     • ememem1  

      vyborne, dik.

      a daj sem cislo konta na daky pripevok na chod ale volako inteligentne nech to neni zatazene x konverznymi poplatkami,akurat mi dosiel novy cennik a asi im uz preplo :-)

      0 0
  • JanGPX  

   Ještě přidám jeden obrázek-náhled za všechny – jak vypadá aktuální pracovní verze nového designu.

   Na obrázku samozřejmě není vidět, že je vše „jako živé“, stopy i waypointíky se zvýrazňují pouhým přejetím přes ně (nebo přes jejich položky v zapnutém seznamu), waypointům lze dávat libovolnou barvu a velikost, menu se nezavírají, když nemají a všechna menu jsou libovolně přetahovatelná standardně za lištu, hlavní menu minimalizuje velikost podle aktuálního stavu a nabízí jen aktuální možnosti. Po nahrátí jen jedné stopy se zvýrazní tlačítko „rychlé funkce“, kde půjde třeba přímo zkrátit stopaře (a to i se zohledněním zastávek, takže budete mít po importu zpět do Mapy.cz správnou délku aktivity).

   A jak jsem již psal, na vše funguje zpět, takže když se vám nelíbí výsledek, stačí kliknout, přesně tak, jak to očekáváte. Vrátí se změny barev, výběry, vypnutí stop, nahrání stop, editační změny, atd atd.

   Když jsem zmínil výběry, tak kolem nich se vlastně vše točí – když měníte třeba barvu, tak buď všem stopám, nebo pokud máte nějaké vybrané, tak jen těm vybraným. A takto je to se všemi funkcemi. Akce na všech stopách, nebo na výběru. A samozřejmě po kliknutí na jednu stopu změny té jedné stopy. Atd.

   Kliknete pravým na stopu a můžete ji v tomto místě rovnou rozdělit na dvě. Nebo vyřadit segment nejbližší ke kliknutí. A mhohé další.

   To co píšu bohužel zatím není na webu, takže to nemůžete ani vyzkoušet. Jakmile udělám nějakou ucelenou verzi, kde bude většina základních funkcí, dám to na web jako betaverzi (přes odkaz, primárně se bude otevírat stávající původní web)

   No a až to bude hotové, „překlopím to“, primární bude nový design a tento stávající zůstane trvale pod odkazem, tedy jedno kliknutí navíc, bude-li vám na novém webu něco chybět. Nebo si aktualizovat záložku s odkazem na tento původní web.

   Nový design je na nové techologii, používá nové API od Seznamu, které je také ještě v beta verzi a vyžaduje to api klíč, který můj web má. Celé to běhá rychleji, s možností přidávání mnoha dalších funkcí v budoucnu.

   Nejprve to ale musím celé přeprogramovat, a to je opravdu hodně práce :)

   3 0
  • JanGPX  

   Z odezvy od uživatelů se ukázalo, že o nový web, respektive informace, co aktuálně programuju, je docela zájem, udělal jsem tedy jedno přehledové video, jak web gpxmapy.cz bude vypadat.

   Nejsem žádný youtuber, ale koukatelné to snad je.

   Dostupné na stránce aktuálně zde

   1 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.