zjazdy na maratonoch, na zabitie?

55 nepřečtených
  • jonti

    Nechapem aky ***** vymyslel a ostatni sa toho drzia, ze zjazdy na maratonoch su casto na sirokej lesnej ceste kde sa da frcat na najtazsom prevode. Je to podla mna uplne nelogicke a nebezpecne. Je pravda ze to kazdy zide, ale ak niekto spadne, tak ma velmi velky problem, predosvsetkym ti co jazdia vpredu idu na doraz a vysypat sa v 60tke je riadny zazitok. :( Podla mna by bolo rozumnejsie zaradit ovela viac pomalsich technickych zjazdov.

    PS: tento pripevok pisem po absolvovani polovice maratonu, pade na druhom mieste. Potom ma uz len vozili auta, a asi si nejaky ten tyzden nezajazdim

    0 0
    • enjoy  

      hm,mas docela pravdu.ale nadruhou stranu zadny zavody nejezdim takze tenhle problem nemam protoze sam takovyhle sjezdy bez problemu zvladam.

      0 0
      • jonti  

        zvladam ich aj ja, pri beznom jazdeni nie na pretekoch to nie je problem. Ale na pretekoch tam nejde o to ci vies ist, lebo to vie kazdy, len o to kto to je ochotny riskovat a kto nie, a myslim ze takmer nikto vpradu by nenechal niekoho ujst ked moze ist za nim. Ja uz mozno nabuduce budem vynimka :)

        0 0
      • pit  

        To som rad, ze nie som sam co nejazdim ziadne zavody :-))) Neviem sice z akeho dovodu ich nejazdis ty, ale ja kvoli tomu, ze mam panicky strach z hromadnych jazd v skupine bikerov, kde moze niekto do mna vrazit (resp. ja do niekoho) a nasledne sa dodruzgat…Proste radsej jazdim sam alebo s kamosmi, kde taketo riziko na 99% nehrozi…

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Se dej na sjezd.

          0 0
          • Pá-dlista1  

            Jeste sem zapomel. Posledni dobou se i 4X jezdi po jednom :)

            0 0
          • pit  

            No to by som si pomohol :-)) Nie, ja velmi nemam rad zjazdy…nejako sa bojim. Ale zato do kopcov taham statocne :-)) Uz je to raz tak a iny nebudem…

            0 0
      • Pá-dlista1  

        Opravdu rad bych s tebou nekdy pojezdil. Tvoje sebechvala tu je citit pri kazde prilezitosti. Ja uz nejakej ten patek na kole jezdim a stale se presvedcuju, ze to neumim. Naposledy vcera. Sice jsem nespad, ale to neni zadne hrdinstvi.

        0 0
        • blue  

          jel si i finale? sem te nejak nezaregistroval…

          0 0
          • Pá-dlista1  

            Jasne ze jel. Nejsem zadnej navonenej 4krosar :) Sem si vzal brejle a nasadil blatnicek, taks me mozna nepoznal. Jo a taky jsem jel o pul minuty rychlejc :))

            0 0
            • blue  

              tak si ale nemel standardni dres DOOKIE, ne? a neměl si umytýho dabomba, abys byl poznat podle něj :-)))

              0 0
              • Pá-dlista1  

                Sem mel pres dres bundu a daBomba jsem mel na finale umytyho, ale to bylo znat tak na lanovce :) Kdes stal? U Vencoveru (serie dropu)? Mimochodem budu ho prodavat(asi na jare). Nemate nekdo zajem?

                0 0
                • blue  

                  dole u toho dropu s alternativni stopou vlevo… docela pekna pasaz :-)

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Pekna by byla, kdyby mi nezamlikovali stopu, kterou jsem mel najetou. Takhle se to akorat rozdelilo na dva tabory. Ti co se odrazeli nahore ze sikmejch mokrejch korenu a padali az dolu a ten zbytek co to musel potupne objizdet :( Sem bohuzel patril mezi ten zbytek, pritom sem to mel naskakany a byl to hezkej usek trati, ale v tom bahne sem nechtel z voleje nic riskovat. Radsi ztratim tri vteriny tady a budu bodovat v dalsim zavode nez jako kolega mox (si tam zlomil zapesti) nebudu bodovat ani v jednom :)

                    0 0
                    • blue  

                      chvili sem koukal shora a to vypadalo, ze se to da celkem bez problemu sject i kolem toho parezu uplne vpravo na tom dropu :-) az od tech korenu to ale skocili snad jen tri lidi, zbytek to tak nejak seskakal od hrany

                      0 0
        • enjoy  

          padlisto ja vim ze si proste musel nejakej blabol napsat ale nezlob se na me,jestli je samochvala jet po siroky lesni ceste sedesatkou,tak bys asi mel trosku poopravit svoje meritka.anebo sem asi tak hustej ze se ke me klidne muzes zacit modlit,mas to schvaleny.

          0 0
          • Marosh  

            treba to myslel tak, ze mu dela problem udrzet tam „jenom 60ku“… kdyz normal urcite jezdi po takovy ceste minimalne (sto)devadesat :-P

            0 0
    • McBlacky  

      asi se budeš muset naučit jezdit a odhadovat svoje možnosti v neznámém terénu, rozsekat se umí každej dement… taky občas nechápu cedulky pořadatelů označujících obtížné místo v naprosto easy terénu a naopak absenci v jistý smrti (viz letošní Man. železné hory), ale to je holt riziko který na sebe bereme při startu

      0 0
      • ROpa  

        idelane su tiez zjazdy po lesnej ceste ktora je uz v sucasnosti len chodnik lebo z bokov za tie roky krasne zarastala a priamo za najprudsou zakrutou sa rozpravaju dochodkyne jedna z kocikom a druha z priblizovadlom… naozaj velmi potesi :-) tiez je vyborne ked minas 5 tich protiiducich bajkerov z ktorych ten posledny ide v protismere. Dnes sa nam to stalo bohuzial ti piati sme boli my a ten chudak bajker co siel v protismere si kvalitne zanadaval…

        0 0
    • mosquito  

      … kdyz jsem videl jednoho manika jak sebou rizl v 70ce po sesupu v lese na Burince a nasledne jsem spadl ja na dalsim zavode, tak jsem se zaradil mezi „rozumne dementy“ a radeji jezdim jen pro radost a nanejvys zavodim, kdo driv dojede do tam te hospody :)

      0 0
    • Daf  

      Ja mam naopak tyhle sjezdy rad. Clovek si odpocine. Pokud nestacis dobrzdit do zatacky, tak zkoncis vetsinou v lese nebo poli. Rozhodne mi to prijde min nebezpecne nez rozbite technicke sjezdy kde se musi predjizdet mimo idealni stopu a to je pak o hubu.

      0 0
      • jonti  

        s tym oddychom to je pravda. Mne to vadi aj z toho dovodu ze ak su technicke zjazdy tak vacsine ludi ujdem a mozem si oddychnut potom :) S tym dobrzdenim to je pravda, ak nie je na kraji cesty pol metra hlboka vymyta diera.

        0 0
        • Daf  

          Ja v kritickych zatackach koukam na stopy jak dobrzdovali lidi prede mnou. No a kdyz vidim ze to par lidi probrzdilo tak si pribrzdim trochu driv :)

          0 0
    • Palo TT  

      Jonti, problem nie je v tom, po akej trati sa jazdi. Zalezi len na kazdom z nas, kolko je ochotny riskovat pre dobre umiestnenie. Keby sa jazdilo po technickejsich tratiach, aj tak by sa jazdilo nadoraz. Pady by (mozno) boli pri nizsich rychlostiach, ale zase na horsi povrch. Zelam skore uzdravenie.

      0 0
    • Volf  

      Já si zase myslím, že je nelogické to rvát co to de v místě který neznám nebo spiš ještě tak na co už nemám. Nevidím smysl v ježdění typu věnec nebo kotrmelec.

      0 0
      • jonti  

        jazdim 9 rokov a takto som sa rozbil prvy raz. Proste idem po lavej strane, dost rychlo, a zrazu je tam vymyta polmatrova diera. Myslim ze ak niekto chce vyhrat alebo byt uplne vpradu trochu riskovat musi

        0 0
        • Palo TT  

          S tym suhlasim. V tomto pripade ti risk nevysiel a preto nechapem preco nadavas na organizatorov maratonu, ze davaju zjazdy po sirokych zvazniciach. Na technickych castiach by si neriskoval?

          0 0
          • McBlacky  

            plný kule se jedou terén neterén, ale otázka jestli je lepší krysa do louky v 60km/h než do stromů nebo na velký šutry ve 40km/h tak to nedokážu posoudit a nechci to testovat…

            0 0
          • jonti  

            ja vidim tieto siroke zvaznice pre ludi ktory vedia jazdit ako uplne zbytocne na maratonoch, nieco podobne presunu medzi rychlostnymi skuskami na rally. Ak kazdy ide s priblizne rovnakym rizikom, kazdy ide skoro rovnako rychlo, bez ohladu na to ako vie jazdit. Na technickych ak si lepsi tak ides rychlejsie, ak niekto nie je taky dobry a chce ist s tebou musi viac riskovat. Jediny zmysel takychto zjazdov vidim v tom, aby vyletnici mohli vraviet ze boli na 120km maratone.

            0 0
            • Palo TT  

              To by som netvrdil. Aj po sirokej lesnej zvaznici pri rovnakej rychlosti ide clovek „co vie jazdit“ s mensim rizokom – lebo na pripadne problemy dokaze lepsie zareagovat. Problem sirokych lesnych ciest je akurat v tom, ze to laka ist po nich rychlo, pricom si mozne riziko neuvedomujes.

              0 0
            • filipes  

              Souhlas. Cim vic technictejsi sjezd, tim je rychlost vice omezena technikou. Cim jednodussi, treba asfaltka, je omezena pouze moralem. Jenze v technicky narocnym sjezdu se dooost blbe predjizdi.

              0 0
    • Martin  

      Tak pánové, nehádejte se, každý přece ví, ŽE KDO BRZDÍ NEVYHRÁVÁ!!!

      0 0
    • Martin  

      Tak pánové, nehádejte se, každý přece ví, ŽE KDO BRZDÍ NEVYHRÁVÁ!!!

      0 0
    • Smazaný účet  

      Moc nechápu v čem je problém. Nikdo mě nenutí abych v tom sjezdu jel plný kule. A taky je nepojedu. Kdo chce nutně vyhrát, a? riskuje, za jeho zdraví nenese nikdo zodpovědnost. Komu je zdraví přednější, a? jede pomalu. Jinak mám ovšem radši taky techničtější sjezdy.

      0 0
    • blue  

      prilis technickych pasazi, a sjezdu zejmena, poradatelum odradi prevaznou vetsinu cyklistu… z jejich pohledu (poradatelu) je to zcela logickej krok, jak trat udelat bezpecnejsi pro masy…

      na jakou rychlost na sotolinovy siroky ceste se kdo cejti, je uz jina vec a kazdej si sam musi rozhodnout, jestli to pusti nebo ne, to uz asi zadnej poradatel ovlivnit nemuze, na rozdil od vyberu trati

      0 0
    • kankrlicek  

      A ještě jeden pohled: Kde chcete sehnat na 115km trati všechny sjezdy jen technické? Majitelé, ochranáři a další ,,svoloč" :)

      0 0
    • MirkoCarver  

      Technický sjezdy jsou sice krásný, ale na začátku maratonu je to holé neštěstí. Většinou to jsou pěšinky, kde nelze předjíždět a stačí jeden cyklista-chodec a jsi v háji s celou slávou. Široké lesní cesty mají výhodu, že se na nich dá předjíždět, i když pokud na ní jedou tři bikeři vedle sebe, je to taky problém. Na maratonu Toulovcovy Maštale jsem hodil krásný parakotoul do 20cm hlubokého bláta a bylo to jako do peřin, tak že doporučuji čím více bláta, tím bezpečnější jízda. Jen je potřeba tra? proložit dostatečným množstvím brodů (tam jich bylo 10–20), aby bylo kde se omýt.

      0 0
    • czertd  

      Ono by to s těma technickejma sjezdama bylo dobrý, ale na nějáký menší akci, kde jede míň lidí. Letos se mi několikrát na maratonu stalo, že v technicky náročném sjezdu si biorec slezl z kola a aby ho nikdo nepředjel, tak neuhnul. Hnus.

      0 0
    • lubos  

      Hmm. Frcat na najtazsom prevode sa da aj po uzkej rozbitej ceste v lese, staci mat dobre odpruzenie vzadu/vpredu. Ja teda inac ale neviem, ale kto ti brani ist len 40km/h alebo 50km/h aby si stihol reagovat ? Ved nejazdis downhill predsa. Par sekund co stratis … naco je to dobre ? 120km maraton sa nerozhoduje v zjazde ale niekde inde.

      0 0
      • Beeda  

        S tim Lubosi uplne nesouhlasim, pokud ztracis ve sjezdech, tak to musis dohanet po nem a to te muze stat spoustu sil – dojizdet pokazde 100m na skupinu…No ale jde i o to, zda jedes na krev nebo na pohodu :-)) B.

        0 0
        • lubos  

          Ako jasne, aj minuta je niekedy velmi vela, a jazdis opatrnejsie zopar minut naviac zaberie. Na takom 120km maratone to kludne moze byt aj zo 5–10minut. Dotahovat sa na skupinku ale zmysel v tom nevidim, a ked chyba v zjazde, treba potrenovat viac do kopca ;)

          0 0
          • McBlacky  

            na 120km je minuta skoro o ničem, souhlas, třeba ale na 50km už se do toho lecky vejde i 10 závodníků, na kratších XC 20–30km jde i o 5 sec… Kromě toho všichni na špici jsou na tom výkonnostně dost podobně, akorát každému sedí něco jiného (táhlé/ostré kopce, technické traily/asfalt,…) proto dotáhnout někoho do kopce je hrozně těžký a na rovince nebo v mírném pojedou hák a končíš – 200m (což odpovídá ztrátě 15sec při 50km/h) se pak může ukázat jako moc, kromě toho jízda ve skupince má i psychologický efekt, málokdo dokáze odjet i jen 60km celé sám a ještě dobře. Pro názornou ukázku si představ, že se snažíš dojet sám sebe do kopce, když už jedeš na plno, tak asi takový to je :-) jo a minuta už může znamenat i 1km ztráty a to je sakra hodně..

            0 0
      • jonti  

        predstav si situaciu, ze ides v prvej skupinke na maratone, asi v polovici maratonu. Iste by si tu skupinku nechcel nechat ujst ani keby si na to nemal. A keby ti usli, tak uz velmi nemas sancu sa na nich dotiahnut, ak pojdes sam. To moze byt kludne aj par minut ak je 5 km zjazd.

        0 0
        • lubos  

          50km/h vs 60km/h na 5km zjazde je jedna minuta. Nie je to malo ale ani vela. Na 120km maraton. Pokial to nie je prevysenie nejaych smiesnych 500m.

          Co sa tyka skupinky, chces mi snad tvrdit, ze jazdite po lese 40–50km/h ako peloton na ceste ? Mal som za to, ze MtB a cesta sa lisi prave v tom, ze kazdy jazdi za seba.

          A pokial sa ti nezda bezpecne jazdit 60km/h v zjazde, daj sa na cestu a nejazdi MtB. Sorry, ale stazovat sa na nieco take …

          0 0
        • enjoy  

          kdyz si predstavim situaci ze jedu v prvni skupince a jsem dejme domu andy:-),tak tohle absolutne neresim:-)

          0 0
    • adco  

      Nebolo to náhodou na 1.košickom bikemaratóne? Ja som sa tam tiež pekne dobil, naštastie to bolo tak 10 km do cieľa a bike to prežil, takže som to ešte rozdýchal a zakrvavený, ale predsa som do cieľa došiel. Bola to moja chyba, na šotoline som neodhadol rýchlos? a zákruta sa už nedala vybra?. Bol to moj druhý vážnejší pád na maratónoch (zo 17), prvý bol na Jarnej klasike 2002, ale tam bolo extrémne počasie, kto tam bol, ten to určite nikdy nezabudne. Ináč v zjazdoch snažím dodrža? taký odstup, aby v prípade potreby som ešte mohol vyhnú? problémom, keby predomnou sa niečo zomlelo a pozorujem vhodnú stopu, ktorú jazdia predomnou.

      0 0
      • jonti  

        ahoj nahodou bolo, pozname sa? Ja som bol na 60tke, som sa vysypal asi v polovici tesne pred Opatkou. Som myslel ze dojdem ale som si narazil chrbat a som sa nemohol nadychnut,a bolo mi velmi blbo, tak som to nedosiel.

        0 0
      • McBlacky  

        To je dost pádů 17 za tři sezóny… možná by jsi měl zauvažovat o změně stylu jízdy :-)

        0 0
        • adco  

          Asi som sa dobre nevyjadril, bol to druhý pád z tých 17 maratónov ktoré som išiel za posledné tri sezóny. Keby to bol 17. pád tak by som MTB asi radšej zbalil…

          0 0
        • TinkTink  

          Neni…to je naprosto normalni pocet… :)

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.