• Mayan

    Mám úplně začátečnickou otázku… Jakým směrem se utahují pedály? Nikdy jsem je nepotřeboval sundávat, ani se nikdy nepovolily samy, takže jsem je nedotahoval. Dík.

    0 0
    • BiSon  

      Kazdej na jinou stranu :-) Pokud ho chces povolit, musis smerem proti smeru slapani.

      0 0
    • Brouk_Pytlik  

      pravej má pravej závit a levej zas levej

      0 0
    • Mayan  

      díkes

      0 0
      • ravo  

        Klidně je preventivně povol a přimázní vazelinou. A neutahuj je na krev, ale jen lehce. Ona je to docela sranda, když pak pedál nepovolí a nepovolí a…

        0 0
        • jihra  

          Když pedály pořádně neutáhneš, tak se dočkáš jedině toho, že se ti někde po cestě povolí, postupně se vyšroubují z klik, až budou viset na pár závitech, tak je při pořádném šlápnutí vylomíš z kliky, tím v klice zničíš závit a můžeš kupovat nové kliky. V praxi v cykloservisu jsem už viděl nesčetně takových případů. Při montáží pedálů je třeba NAMAZAT ZÁVIT pedálu (olej, vazelína) a pedály dost dotáhnout. Dělám to tak, že je dotáhnu klíčem a pak ještě na klíč poklepu párkrát kladívkem, a? se pedály dotáhnou. Pokud je závit namazaný, tak nebudeš mít problém s povolením pedálu. Nasadíš klíč, poklepeš kladivem, povolíš a vyšroubuješ. Jsou tu ale 2 základní předpoklady: 1/ Vědět, na kterou stranu se pedály povolují a utahují (to už bylo vysvětleno výše). 2/ Mít kvalitní nářadí – maticový klíč.

          0 0
          • Eila  

            to je blbost, jak slales tak je porad utahujes

            0 0
            • Bobo  

              A vono nee, kupodivu je to opačně. Taky jsem nevěřívával a šel jsem na to selským rozumem – chyba. Když šlapeš, otáčíš pedály tak, jako když je povoluješ. Neboli pravý pedál pravý závit a levý pedál levý závit. Odzkoušeno a odzuřeno v praxi.

              0 0
            • lubos  

              no, to bohuzel neni tak :(

              0 0
          • Pavlos  

            A co kdyz mam pedaly jenom s imbusem:)

            0 0
            • enjoy  

              tak to mas pak uplne stejne spatny pedaly jako ja:-)

              0 0
              • marhi  

                Ale to je hovadina i na pedály co mají inbus se dá obvykle nasadit klíč. Musí být jen úzký. A na povolení to chce je dostatečnou páku. Kus trubky a je to.

                0 0
                • Pavlos  

                  treba na takove m540 tam ten klic nenarves:)

                  0 0
                • jihra  

                  Na povolení pedálů nepoužívejte trubku jako páku – místo povolení pedálu kolikrát roztáhnete a nebo rozlomíte klíč. Je lepší vzít kladívko a na konec klíče klepat a klepat. Někdy to chce trpělivost – závit prostříknout třeba GT85 a pak klepat a klepat – většinou to funguje. Profi utahováky také fungujou na principu dotahování či povolování velkým množstvím slabých úderů „kladívek“ a nikoliv ne principu velké síly (vyvinuté třeba metrovou trubkou). Co se týká klíčů, tak se dají koupit v prodejnách kol speciální klíče na pedály, které jsou tenké a z kvalitní (většinou) oceli, stojí ale (většinou) více, než obyčejný maticový klíč, který používají zámečníci ve Vítkovicích. Klíč je tenký a proto se s ním dostanete většinou na všechny typy pedálů (výjimky se bohužel také najdou).

                  0 0
                  • lubos  

                    Tak s timto jsem zatim problem nemel. Ale je pravda, ze pouzivam vyhradne imbus.

                    0 0
                • lubos  

                  schvalne, jestli se ti povede nasadit ouzky klic tady http://www.progresscycle.cz/firma.asp?…

                  :o))

                  0 0
          • ravo  

            Pod pojmem pořádně utáhnout si rozhodně nepředstavuji to, že budu používat kladivo. Já pedály dotahuji s citem, nemám problém je pak povolit, ale taky nějak nemám problém s tím, že by se mi povolovaly samy.

            0 0
            • MARIN  

              Taky se mi zda zhovadilost:) pouzivat na utahovani kladivo. Me staci klasicky imbus a proste utahnout s „takovym tim poslednim skubnutim“ -jak jinak to popsat? Pedal se mi nikdy nepovolil.

              0 0
            • misj  

              kdykoliv jsem na kole neco utahoval poradne tak jsem ztrhnul zavit…

              0 0
          • lubos  

            souhlas

            0 0
          • Franta 11  

            Musím s tím co píše jihra souhlasit , jelikož jsem už vylomil šlapku z kliky 2× . Nevím jestli to není blbě vymyšlený

            ale realita je taková , že když není osa dotažená fest ale jen normálně – tak se při velké zátěži ( do kopce )

            nenápadně povolí a když je na posledních asi 2 mm tak už se v materiálu neudrží a ohne se . ( tím se zničí závit atd )

            Tedˇ to dělám tak , že osu šlapky dotáhnu hodně a ještě po 20 km znova . Jinak přeji všem hodně příjemných km :-)

            0 0
            • Smazaný účet  

              Vazne? Vazne?! Vazne po 14 letech??!!

              0 0
            • novas752  

              Hmmm ohnout šlapku. :)

              Závit namazat pořádně hustou vazelínou (třeba A00) a dotáhnout silně ale s citem. Zbytek vazelíny co vyleze otřít. Nikdy nebyl problém povolit, nikdy se nepovolilo samovolně.

              0 0
              • Breakpain  

                Jen poznámka, utahovací moment na pedálech je obvykle kolem 45 Nm ;-)…

                Mažu hustě vazelínou, půlku vytlačím při dotahování a utahuju většinou na 40 – 45 Nm. Problém po X letech neeviduju, ať šlo o SPD, SPD SL či k platformy.

                0 0
                • novas752  

                  Já utahuju rukou odhadem tak na 10 na žádnym kole. A ještě nikdy se mi to samovolně nepovolilo. Kazetu taky nazarvu na těch 40, to akorát šroubovací středy a některý kliky.

                  0 0
                • Sunshine 29  

                  Na 45 to neutáhnu ani kdybych se u toho posral (a že občas nejsem daleko ).

                  0 0
                  • Breakpain  

                    zajímavý, mně to problém nedělá… samozřejmě utahuju momenťákem co má skoro 0,5m délku ;)

                    0 0
                    • Pain  

                      tak podle příspevku o gripech a jejich protáčení mě to nepřekvapuje :-)

                      0 0
                      • Breakpain  

                        Tak utahuju stylem, že klika je dole – stoupnu na ni jednou nohou a proti zatáhnu rukou. Jde to jako po másel ;-)…

                        Rozhodně si nepřidržuju kliku rukou a neutahuju na tak velký moment :)

                        0 0
              • honza1982  

                :D:D:D Já vzal celý tvůj příspěvek jako narážku na tu šlapku. Ono to tam vážně pasuje. Třeba si to tak i myslel :D.

                Namazat pořádně hustou vazelínou…LOL, dotáhnout silně :D:D:D zbytek vazelíny co vyleze otřít. Nikdy nebyl problém povolit :D:D. Nikdy se nepovolilo samovolně :D:D:D. Kinky praktiky. Jen to, co vyleze neutírám. Když se jebe déle, tak je dobré mít okolo frndy zásoby :D:D:D.

                0 0
    • jIrI___  

      Mám jeden problém. Sundal jsem pedály z klik, nasadil a od té doby se mi levý pedál neustále povoluje po pár šlápnutích i když je utažený na beton. Předtím se to vůbec nedělo. Nevíte jak tomu jednoduchým způsobem zabránit tak, aby se pedál dal v případě potřeby zase povolit?

      0 0
      • Hornet  

        Mozno by pomohol rozoberatelny Loctite na zavity, stara metoda pouzit konope, ale potom ich dostat dolu, byva problem, este moznost teflonova paska, ale na pedale som nikdy nic ine nedaval ako vazelinu, skus dobre vycistit zavity na kluke aj na pedali a trochu vazeliny.

        0 0
        • jIrI___  

          Právě vazelínu jsem taky dal, povolovalo se. Vazelínu jsem teda očistil, taky se povoluje. Loctite mám jako poslední možnost. Jen mi nejde do hlavy, proč se ten pedál začal z ničeho nic povolovat a nepomůže ani sebevětší utažení.

          0 0
          • Hornet  

            jedine co ma napada, ze je poskodeny zavit, iny dovod nemoze byt

            0 0
            • jIrI___  

              Na pedálu je závit v pohodě. Kliku jsem ještě nekontroloval, ale jestli jsem s ním nějak pohnul, když jsem šlapal na povoleném pedálu, tak je to pěkně v kaši :-(

              0 0
              • Hornet  

                Nuz je to dost mozne :-( na slx? mozno by stacilo prebehnut zavitnikom, alebo tekuty kov a novy zavit.

                0 0
                • jIrI___  

                  jj, jsou to ty SLX. Vyzkouším do ve sklepě vymotat trochu konopí z trubek a uvidí se :-))

                  0 0
                  • McBlacky  

                    to je kokotina na n-to. Konopí se používá ne spoje který primárně nesjou tolik namáhaný. V reálu tvůj pokus dopadne tak, že se za pár desítek km to konopí vymačká. Stejný výsledek dosáhneš i s teflon páskou.

                    Naopak u tekutého přípravku -třeba ten loctite- je účinnost velmi dobrá.

                    závit v klice je z měkčího materiálu než v pedálu a často dojde k jeho poškození, bud extrémním přetažením, nebo naopak nedotažením. zkusil bych nasadit jiný pedál, aby se potvrdila teorie s poškozeným závitem v klice. Pokud to nebude moc, protáhnul bych závit, a pojistil loctite.

                    0 0
                    • mates555  

                      a pokud by byl závit poničenej a nic s tím nešlo dělat,tak se dá přeříznout na větší a dá se tam vložka…

                      0 0
                    • Hornet  

                      Dovolim si oponovat :-) aj ked konope sa pouziva na utesnenie potrubi, kde spoj nie je namahany, na pedaloch to funguje. Overene praxou. Davali sme to na obycajne kluky, kde byval casto tento problem, ludia si nevsimli povoleneho pedalu a doslo k poskodeniu zavitu. Pokial poskodenie nebolo moc velke, stacilo prebehnut zavitnikom, namazat a dat konope. Zakaznik sa uz s tym problemom nevratil, pedal drzal. Ked bolo velke poskodenie, davali sme vlozku, alebo nove kluky…nieco sa dalo vyreklamovat.

                      0 0
                    • jIrI___  

                      Který Loctite případně vybrat? 243?

                      0 0
                  • Pebe  

                    zkusil bych rozebrat pedál, aby ložisko uvnitř mělo menší tření než je potřeba na povolení pedálu :-))

                    0 0
              • Hornet  

                skusil by som to konope, sice taka stara metoda, ale funkcna

                0 0
    • martic  

      S tim povolovánim:

      Nedávno jsem měnil převodník, tudíž i kliky.

      Závity jsem lehce majz vazelínou a s citem zatáhl. Poměrně brzo (asi 30km) se to povolilo. Tak jsem dotahoval. Pak jsem preventivně ještě asi 3 krát kontroloval a teď už je to OK.

      Chce to fakt tak akorát. Závit se může v klice strhnout buď už jen praseckym utahováním, nebo vymačkáním po povoleni při jízdě. Pak to fakt dost naštve – to znám.

      Když se něco montuje nový, je dobrý to párkrát překontrolovat a případně dotáhnout vice.

      Jinak podle mně neni nad ocelové kliky, kde se závit jen tak nezmrší.

      0 0
      • wladeq  

        Jo, proto se ocelové kliky už skoro nevyrábí, i v hliníkových klikách je ocelová vložka, chytrolíne. Ten šroub je tak velký, že to člověk s normálním vercajkem přetáhnout ani nemůže

        0 0
        • Smazaný účet  

          Reagujes na 9 let stary post, chytroline. Navic ne vsechny „hlinikove“ kliky maji vyvlozkovane zavity…spise minimum…

          0 0
          • wladeq  

            Jo tak toho data jsem si vůbec nevšiml… chytrolíne :-)…bych řek, že každá rozumná klika má ocelovou vložku

            0 0
            • Vilém  

              V tom pripade me vetsina nerozumnych.

              A nicemu to nevadi.

              0 0
            • novas752  

              Dnes maloktera. A i karbonovy kliky maj vetsinou vlozky hlinikovy. Ten zavit je velkej, strhnuti nehrozi ani kdyz se fakt snazis.

              0 0
              • TJK  

                strhnuti zavitu v pravem slova smyslu je fakt temer unreal.. ty sily by musely byt tak velky ze bys driv zlomil inbus…

                ono dneska hodne lidi dokurvi zavit tim ze tam da pedal kousek nakrivo a utahnou to prez zavit… pak se to da dokurvit hodne rychle

                0 0
                • KAPLIS  

                  Přesně! Buď šroubovany přes závit nebo špatně utažený a pak vymletý závit v klice. Strhnout zdravý závit běžným nářadím je nereálné.

                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.