• Gorgov

    nazdárek zdárek, takže zajímaly by mě názory lidí,který s tim maj nějaký zkušenosti. Koupil sem přední nábu CODA 900 primárně určenou na silnici. Chci na tom nechat zaplést kolo moj přitelce, ktera vazi plus minus 55kg, na bika. Pochopeno? Ale:ten náboj je teda lehounkej, leč nemá osu, po stranách sou prům. ložiska a do nich narvaný „koncovky“, který nermál upnu do vidle. Ale ta osa tam nejak chybi, mam trochu strach, nemůže-li se s tím něco stát. Takže předem díky za fundovane rady. Ps. Můžu pak hodit fotku, ale moc toho z ní vidět nebude.

    0 0
    • Gorgov  

      no tak sem tam tu fotku hodil hned a zapomel smazat psko no :-))

      0 0
    • CZiko  

      no tak já nejsem žádný technik… a nevím co to je za náboj… ale jestli je takhle konstruovaný, tak by to snad měl vydržet ne? :-)

      0 0
    • martt  

      Neviem, ci som dobre pochopil co sa pytas.

      To akoze medzi tymi loziskami je vzduch a rychloupinak bude naplno tlacit zboku na loziska? To sa mi nezda, to by nemohlo fungovat. Podla mna tam nieco chyba, nejaky distancny stlpik alebo cosi podobne.

      0 0
    • yetti  

      Neboj bude to fungovat. Me se to zda jako zajimavej napad. Akorat to bude chtit kvalitni upinak.

      0 0
      • Gorgov  

        No doufám, dostane to mladá na kolo, takze ja sem vlastne v pohode:) docela me to prekvapilo to jo, ale snad to teda chvili vydrzi…

        0 0
      • martt  

        neviem si predstavit ako by to mohlo fungovat, tie loziska nie su stavane na axialny tlak. Ak sa to vobec bude krutit, tak sa za chvilu poskodi.

        Pre gorgova: este skor ako to zacnes vypletat urob nasledovny test:

        1. daj do toho naboja upinak
        2. cele to strc do kolesa a upinak najprv slabo, potom normalne a ak bod 3 bude fungovat, tak nakoiec festovne utiahni
        3. po kazdom kroku 2. skus ci sa da nabojom lahko otacat a ci sa nejak nekverdla

        Moj nazor je, ze v tom naboji nieco chyba a ked utiahnes upinak, nepojde nim otocit.

        0 0
        • Gorgov  

          Díky moc za radu, hned vyzkouším.

          0 0
        • Gorgov  

          tak se toci stejne ikdyz je utazenej nafest. Takže to pudu nechat zaplest. Sem zvedavej na ty loziska, neni tam zadny dalsi tesneni. Tak uvidime co to vydrzi

          0 0
          • martt  

            Zaujimave. Potom tam ale bude vnutri nieco co tie loziska podopiera alebo su to nejake speci loziska stavane na axialny tlak.

            0 0
            • JJ  

              Ja myslim, ze i oobycejny jednorady kulickovy snese docela velky axialni zatizeni

              0 0
              • martt  

                specialne lozisko na radialny a aj axialny tlak je napr. tu uplne dole vpravo. science.howstuf­fworks.com/be­aring3.htm

                Gulickove loziska tlak z boku moc radi nemaju.

                Prakticky test gorgova ale dokazal, ze ten naboj funguje, to je hlavne.

                0 0
                • Gorgov  

                  jj, uvidime jak bude fungovat tak po 1000km. Souhlasim s tebou, ze kulickovy loziska nemaji moc rady axialni zatizeni, proto shimano porat konusuje, takze sem zvedavej. Vzhledem k tomu, ze ta naba vazi 100g, tam asi nic specialniho- tezsiho nebude. No a stala me 450 od nekoho z Plzne a je nova, takze asi zadny zazraky cekat nemuzu

                  0 0
                  • martt  

                    Lenze pozor! Shimano ma konusy ale zaroven aj osku. Axialny tlak na loziska sa nastavuje pohybom konusu po zavite osky. A vies ake je to nastavenie citlive aj na pomerne malu zmenu.

                    Podobne je to aj u nabojov s priemyselnymi loziskami ktore som videl.

                    U tohto Coda naboja sa ale axialny tlak na lozisko meni (nastavuje) utiahnutim upinaka, teda vcelku nahodne. a to sa mi nepozdava. Teda ak je to skutocne skonstruovane tak, ako gorgov opisal.

                    0 0
                    • martt  

                      Pre istotu este doplnim ako som to ja pochopil mozno som to pochopil zle. Ak by si chcel zmenit Shimanovsky naboj po vzore toho opisovaneho naboja, tak prerezes osku (ako ked sa oska zlomi) na dvoch miestach kusok od konusu, tu strednu cast (trubku) odstranis a celu osku stiahnes dokopy len rychloupinakom.

                      0 0
                • JJ  

                  Nebo obycejny kulickovy s kosouhlym stykem

                  0 0
                  • P.L.  

                    Ono to spíš působí z té fotky tak, že by se mohli vyvracet ty čepy nalisované v ložiskách, protože styková plocha je jen tak dlouhá, jak široké je ložisko. Ale jestliže to někdo seriově vyrábí, tak to určitě funguje a nebál bych se toho. A myslím taky, že tam budou kuličkové ložiska s kosoúhlým stykem.

                    0 0
            • Honza z H  

              Ty krátké osky se můžou opírat o drážku ve stěně náboje. A ta drážka váží míň než ten kousek osy veprostřed, ale asi to bude chtít nějaký special nástroj na vylisování ložisek.

              0 0
          • Bulda  

            aspon kdyz na to cakne voda, tak zas rychle odtece, ono je to casto lepsi, nez nejaky slozity tesneni, za to kdyz uz se ta voda dostane, tak zas nemuze ven a to je pak pru**r a navic to dle me vypada doost dobre

            0 0
          • Bulda  

            aspon kdyz na to cakne voda, tak zas rychle odtece, ono je to casto lepsi, nez nejaky slozity tesneni, za to kdyz uz se ta voda dostane, tak zas nemuze ven a to je pak pru**r a navic to dle me vypada doost dobre

            0 0
    • Pazi  

      Ked chcete vidiet vnutro bezoseho naboja → www.bmeres.com/axlelesshub.htm

      0 0
      • martt  

        toto riesenie ale nepouziva normalny rychloupinak, takze od rychloupinaku tam nie su ziadne axialne sily na lozisko.

        Namiesto jedneho upinaku ma kazda strana svoj vlastny. :-)

        Taku blbost by som teda na biku nechcel. Ona ta oska ma u odpruzenych vidiel aj celkom zmysel na spevnenie kompletu vidla-koleso.

        0 0
        • Pazi  

          Beries to moc vazne ;-) Ten chalanisko sa bavi takymito vymyslami a v beznych podmienkach mu to asi ako kuriozitka funguje. Nemusi vsetko vydrzat miliony kilometrov od puste po vecny lad ;-)))

          0 0
          • martt  

            Pazi idete zajtra do Brna? Fakt to zacina uz o deviatej rano?

            0 0
            • Pazi  

              Nie, nejdem, ja asi nebudem chodit vobec, ale to bude asi lepsie cez mail.

              0 0
        • Bulda  

          koukam, ze si muzu pripsat do seznamu nekoho, kdo tady tomu rozumi, presne tak!! si studoval strojarnu?

          0 0
    • martt  

      tu je z BM5 vyrezany kusok o cartridge nabojoch, ten axialny tlak je imho silne skodlivy

      0 0
    • Gorgov  

      Mozna tam bude treba nejaka superoversize osa, je to mozna? kdyz kouknu dirkou do naby vidim jakovy az na vnitrni steny naby, ale je mozny ze by tam byla nejaka tenkostena trubka velkeho prumeru? mam pocit ze se lehce otaci kdyz otacim tou koncovkou… No ted stim pujdu do trinnity nechat to zaplest, tak uvid co mi na to reknou. Jo mimochodem, mam zadni nabu silnicni a chci ji dat na bika, je problem s tema 5mm? Myslim ze jen trochu vic stahnu zadni stavbu, nebo se pletu?

      0 0
    • martt  

      Tu som namaloval ako si ja predstavujem ten Coda naboj. Ale asi som to blbo pochopil a riesime tu neexistujucu vec.

      Tam kde som cervenym vyznacil je oska odrezana (chyba) a dve casti osky spaja iba upinak.

      Prosim gorgova aby potvrdil, ci je to tak.

      0 0
      • Gorgov  

        Podařilo se mi do toho dobre posvitit, no hele vypadá to ze tam oska bude, ale jestli jo, ma vnitrni prumer skoro jako ta naba sama, prumer tak 2 cm… Ale zda se to vyresene. Bude to tenkostenna trubicka z kliniku na kterou jsou jen tak volne nasazeny ty koncovky a ona je jen podpira aby nestlacovyly loziska. Takze se to zda byt vyresene, omlouvam se, ze jsem asi umele vytvoril neexistujici problem. Nicmene diky vsem za fundovane rady. Zdar

        0 0
        • martt  

          aha, jasne. Ja uz teda koncim a prajem vsetkym schönes Wochenende…

          0 0
        • kovar  

          uáááá

          0 0
        • jizby  

          no sice asi pozdě, nicméně dodávám, že přerušení osky by bylo patrné z toho, že by v náboji šly oba ty konce otáčet nezávisle.

          0 0
          • Pá-dlista1  

            To by klidne mohlo jit i s tou distanckou. Osa by tam nebyla, ale axialne namahany by to od upinaku taky nebylo. Jak to je asi ted :) Uvidime zitra. Transformers naboje…

            0 0
            • P.L.  

              Ta distancní trubka se v kazdem pripade musi opírat o vnitřni krouzky ložisek, aby nedocházelo k ax. namáhaní.

              0 0
              • Pá-dlista1  

                Opirat ano. To jeste neznamena, ze se nemuze protacet :)

                0 0
                • Gorgov  

                  Přesně tak a to mě taky zmátlo. můžeš točit na každý straně naopak. je to na ty osce jen nasazeny, opira se to o ni ale neni to s ni spojeny. To je jádro pudla!

                  0 0
    • kubad  

      Cannondale má na svých stránkách dobře udelané nákresy dílů kvůly ND. chce to trochu hledat a určitě tam bude i tento náboj. jak bude trochu času mrknu na to.

      0 0
    • Zdyn  

      Zdar Naba je v klidu. Mam ji na silnici, ale bajka snese taky. kor u tak lehke zenske. jen je tam horsi to zatesneni, takze nepouzivat vapku. Loziska jsou tam klasicky. (61903 2RS je to na nich i napsany) A konstrukce taky nejni nijak vyjimecna. vevnitr je trubicka , ktera rozpira loziska, aby na chod nemela vliv sila utazeni upinaku.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.