Úhel hlavové trubky - geometrie

24 nepřečtených
  • wbiker

    Ahoj. Chtěl bych se zeptat, jak moc se změní geometrie, když se vlivem zvýšení zdvihu vidlice změní úhel hlavové trubky z 71,5° na 64°? V historii někdo řešil změnu z 71° na 69°. Bylo by to kolo, při téhle změně, vůbec ještě pojizdné? Dík

    0 0
    • Pá-dlista1  

      No to je docela dost ti povim. Zmena jako kdyz z prumernyho XC kola udelas sjezdaka… a rekl bych, ze i vetsina sjezdaku ma hlavu kolmejsi… co kam davas? Monstra na XCcko? ;)

      0 0
      • jaski  

        to teprv bude monstrum :) takovy dual monstrum:D rad bych pak videl fotku a pak za kolik minut se to rozpadne

        0 0
      • wbiker  

        No právě si říkám, jestli to není chybnej údaj, výška vidle se zvýší o dva cm.

        0 0
        • jaski  

          no tak to je trochu kravina ne?2 cm a takovej rozdil v uhlu?

          0 0
          • wbiker  

            Počítal jsem to sinovou větou. Je to divný…

            0 0
            • kycis  

              Hm tas asi pocital spatne:-) Myslim ze by to melo vychzat cca na kazdy cm zdvihu navis asi jeden stupen..

              0 0
            • Mamut  

              Zaujimava ulozka :-) Predpokladal som rozvor 105cm, vyska vidlice po spodnu misku 48cm (napr. Reba na 100mm zdvihu). Po viacnasobnom pouziti cosinusovej a sinusovej vety je vysledok 70,47 stupna.

              Takze o 1 stupen.

              0 0
              • wbiker  

                Vzal jsem trojúhelník, kde jedna odvěsna je vodorovná zem, druhá je původní délka vidlice (450) a přepona je nová délka 475. Pak jsem to dosadil do sinovy věty, vyjádřil jsem sinus bety (neznámý) a vyšlo mi tohle. Je to špatně?

                0 0
                • enjoy  

                  kdyby to tak slysela Bety.. hmhmhm

                  0 0
                • MartinXC  

                  Ano, to je špatně. Při měření úhlu hlavy je původní délka vidlice přepona, právě jako nová délka. Trojúhelník co v definici používáš vyžaduje trochu náročnější goniometrické vyjádření … já ho mentálně uchopit nedokážu :-)

                  0 0
                • Mamut  

                  1.) O odvesnach a preponach sa ma vyznam bavit iba v pravouhlom trojuholniku, co tento priklad nie je (mozno nejake ramy maju os hlavoveho kolmu na spojnicu spodnej misky a zadneho naboja, ale obecne tento uhol za pravy povazovat nemozes) 2.) Nejak sa ti meni prepona na odvesnu. Toto by ma prekvapilo aj v pravouhlom trouholniku.

                  Problem je, ze zo zmenou zdvihu sa zmeni aj rozvor. Tie dva trojuholniky (so starou vidlicou a s novou) nie su podobne. Jedine co v nich ostava nemenne je uhol medzi osou hlavoveho a spojnicou spodnej misky hl.z. a zadneho naboja, a vzdialenost medzi spodnou miskou hl.z. a zadnym nabojom. Pricom ten uhol ani na zaciatku nevies. Ale zo stareho rozvoru, uhla vidlice k zemi a dlzky vidlice sa daju cosinusovou a sinusovou vetou spocitat obidva nemenne parametre. A potom pocitas novy uhol vidlice k zemi v novom trojuholniku, ktory ma zmienovane dva parametre rovnake a dlzku vidlice o 2cm vacsiu. A ten vies zase spocitat cosinusovou a sinusovou vetou.

                  0 0
              • rock  

                Mně to vychází na 70.22° (při původním rozvoru 105cm -nový cca 105.8cm-, původním úhlu 71.5° a původní délce vidlice 450mm – nová 475mm). Ale přiznávám předem, že jsem byl líný to počítat, tři čáry a jedna kružnice v AutoCADu to udělaly za mne během 30 vteřin …

                0 0
            • MartinXC  

              :-) JE to divný … nestrkáš čísla do funkcí v excelu a (ne)máš je v radiánech ? :-)

              0 0
        • McBlacky  

          mas ram xxxs :)

          0 0
    • BB  

      nekde jsem cetl, ze vidle vyssi o jeden palec (2.5 cm) zmeni uhel o jeden stupen. Pokud je to pravda, tak tam cpes vidlici vyssi o 17 cm, je neco takoveho mozny ?

      0 0
      • blue  

        tady? :-)

        0 0
        • BB  

          je vidět, že stále čteme stejnou literaturu. Nějak jsou poslední čísla slabší, nepřipadá ti to taky ?

          0 0
          • blue  

            okurkova sezona asi panuje vsude, bez ohledu na kontinent :-) ale i v tom poslednim cisle jsem si nakonec nasel ne uplne nezajimavy cteni

            0 0
    • milan1  

      Všeomocné výpočetní postupy jsou dobré, pokud je umíš správně používat. Nesnažím se lidi zatěžovat složitostmi tam, kde to není nutné a proto máš na mých stránkách měřák, který ti pomůže nejít odpověď. Můžeš si ho vytisknout a měřit, podkládat a ověřovat jakýkoliv zdvih. Je to k dispozici zde tuning-test.cz/4_2.html

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.