• CZiko

    Vyhledávání mi tentokrát nepomohlo takže… Zjistil jsem při sundání zadního kola, že mám vůli na kazetě – když ji chytím rukou a „zaviklám“ tak se vychyluje cca 1mm z osy do všech stran. Stačí utáhnout kazetu?(klíč bych teprv koupil…) Nebo je něco s ořechem? Nebo prostě babo raď… :-) Díky

    0 0
    • bajkr  

      je to normální :) mam novou nábu a kazetu, vule je tam taky a kazeta je dost dotažená ;)

      0 0
      • CZiko  

        díky, zřejmě jsou tady zkušenějši hledači než já:-)

        0 0
    • mechanik  

      Vyzkoušej tu kazetu,ale pravděpodobně to bude ořech malá vůle je celkem běžná. Velká musíš vyšroubovat ložiskovou dráhu (pozor levý závit) a zkusit vyndat jednu setinovou podložku a znovu dotáhnout no a uvidíš.

      0 0
      • CZiko  

        no tak jsem tu kazetu sundal pomocí řetězu a svěráku:-) Ale trochu jsem nepochopil co jsem tam měl vyšroubovat a vytáhnout… dostal jsem se až do ořechu k těm těsněním, aby se k ložisku nedostal bordel, ale dál jsem něvěděl jak:-) jen tam na mě čuměla osa, na ní dole, vevnitř šroub, který je asi na utažení ložiska ale k němu se nedá dostat, bo je tak jakože uvnitř… tak co s tym?

        0 0
        • CZiko  

          jo a ještě jsem nenapsal, že ta vůle na ořechu

          0 0
        • mechanik  

          Tak za 1.musíš vyndat osu z konusama
          2.z ořechu vytahnout prachovku
          3.ložiskové kuličky no a uvidíš ložiskovou dráhu ta se odšroubovává do prava (spec.klíč nebo šroubovák a kladívko:-)) Potom už uvidíš male kuličky ty tam nechej a moc s tím nehýbej,( pokud ten ořech nechceš celý vyčistit a promáznout) na závitu kde byla našroubována ložisková dráha jsou podložky 1 tu nejtenší vyndej a zkus zašroubovat ložiskovou dráhu dotáhni a uvidíš:-) Buď vůle zmizí nebo to půjde ztuha v tom případě podložku vrať a na vůli se vykašli:-)))

          0 0
          • CZiko  

            tak jsem to teda rozebral… ta prachovka se dá z ořechu vytáhnou snadno pinzetou – je to bez násilí a vůbec jsem ji neponičil:-), když už jsem byl uvnitř, tak mi málem vypadly ty malé kuličky ořechu:-) vytáhl jsem tu nejmenší podložku 0,1mm a vůle zmizela, ořech se otáčí trošku víc ztuha, ale na první pohled se to nedá poznat – navíc si to ještě asi trošku sedne (teda podle mě:-)

            0 0
    • JSt  

      kup za 50,– stahovak a dotahni to. mne to pomaha

      0 0
    • wlk  

      Tak tak, stačí dotáhnout, měl jsem stejný problém a budeš potřebovat ještě bič na kazetu, jestli ji budeš i sundávat

      0 0
      • CZiko  

        bič? takovou tu tyčku s řetězem? no sundávat to asi nebudu no…

        0 0
      • cabbage  

        lempl by ti vysvetlil, ze bic nepotrebujes:o))

        0 0
        • McBlacky  

          stačí hadr a síla v ruce. Když to nezabere tak starej řetěz, hasák a síla v ruce :) když ani to nezabere tak pak lze ještě ten řetez sešroubovat skrz články aby líp držel, ale to už je mega vychytávka :) ale vůli 1mm bych fakt neřešil až to bude 2 a víc tak bych se tím teprve zabejval :)

          0 0
          • gobike  

            Tak, tak, mel jsem podobny postup pri vymene kazety, ale pouzil jsem starej retez uchycenej ve sveraku a povedlo se to:-)

            0 0
          • CZiko  

            já to vyřešil řetězem, ten jsem chytnul do svěráku a pak už to šlo samo:-)

            0 0
    • MartinXC  

      Anebo doštelovat vyjmutím podložek – u Shimana. Zrovna včera jsem to nechal doladit na manželčině biku.

      0 0
    • Daf  

      Hele pockej az se do orechu dostane spina a zacne pridrhavat. Pak ti nic jineho, nez jeho rozborka nepomuze a zaroven si muzes pohrat s vuli. Ta totiz ve vetsine pripadu nema na razeni znatelnej vliv.

      0 0
      • kovar  

        až se tam dostane špina, tak třeba takhle: http://www.parktool.com/…eadhowto.asp?… JElikož mám možnost, tak ořech házím do ultrazvuku. To plechové prachové víčko u Shimana,pokud nejde lehce, bych raději nevyndával.

        0 0
        • PePu  

          A v čem ho v US máčíš? Zatím tedy s ořechem nemám problémy, ale až to přijde (ťuk ťuk), rád bych věděl nějakou jednodušší metodu, než rozborku. A co promazání po vyndání z US?

          0 0
          • kovar  

            ořech do malé káinky, krerá je částečně ponořená v ultrazvukové vodní lázni – no a napřed benzínem , pak cyklostarem (arvou), svinstva tam bývá opravdu hodně, hlavně oloupaný povrch kuliček, propláchnu vodou, v troubě při 100 C vysuším, pak WD 40 TF nebo něco takového aby to spolehlivě všude zateklo, znova nechám vyschnout, pak proleju olejem (motorovým třeba) nechám tomu čas, aby přebytek vytekl, vytřu co se dá, ty viditelné kuličky máznu vazelínou, nasadím gumovou prachovku a je to

            0 0
            • JSt  

              zapomnels napsat, ze ho na noc ulozis do kolibky, prikryjes perinkou a prectes mu pohadku. :))

              0 0
              • kovar  

                nic hloupějšího už nemáš?

                0 0
                • JSt  

                  se hned necerti. sem tim chtel vyjadrit, ze mi to prijde strasne slozite…

                  0 0
                  • kovar  

                    no tobě to tak připadá, ale já zase vím, že je to mnohem jednoduší postup vyčištení než komplet rozborka ořechu, kdy je třeba vyloupnout (a mnohdy poškodit) to zalisované plechové víčko.

                    0 0
                    • MartinXC  

                      Řetěz jsi v ultrazvuku pral taky ? Stojí výsledek za to ?

                      0 0
                      • Pá-dlista1  

                        Zivotnost nekonecna, vykon o 30% lepsi, maximalka o 5km/h a lesk jako psi kulky ;)

                        0 0
                        • MartinXC  

                          Počkej – nech to kovářovi. Mě odpověď zajímá. Mám znánmou v optice, kde čistí skla brýlí ultrazvukem, tak že bych jim udělal kšeft :-)

                          0 0
                          • Vilém  

                            Asi by mela obrovskou radost,kdyby musela menit kvuli retezu napln v pracce:)

                            0 0
                          • lidumil  

                            No podle toho, jak jsem viděl vyčištěné nerez nástroje, tak to musí fungovat i na řetěz. Jen je otázka, jestli Ti to známá v optice do UZ vezme.

                            0 0
                        • JMT  

                          :-)

                          0 0
                      • kovar  

                        řetěz neperu vůbec (ani v ultrazvuku)

                        0 0
                      • PePu  

                        Já osobně, ač mám přístup k US pračce i k peci, bych se na takové čištění řetězu vykašlal. Při ceně 200kč za řetěz se mi nevyplatí námahat (už jen roznýtovat…). Takže podobně jako Kovar řetězy neperu.

                        0 0
    • jIrI___  

      Potřebuju kvůli počasí jednu rychlou radu :). Nejspíš mám povolenou kazetu (jde s ní otáčet i dozadu o určitý malý úhel, při jízdě terénem pak vydává takové nepěkné rachotící zvuky) a někde jsem zašantročil „klíč“ na kazety. Napadá vás nějaký způsob, kterým by šla kazeta dotáhnout a přitom se neponičila pojistná matice?

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.