uklid po zavodech ANEB takova posezonni meditace...

41 nepřečtených
  • civetta

    Tak jsem se byl v sobotu odpoledne projet a dostal jsem se – v podstate neplanovane – na trasu stredecniho maratonu (uz jsem to tady resil a nebudu jmenovat – kdo chce, prijde na to sam). Po par stech metrech koukam: obal od tablet Enervit. Seberu ho a jedu dal (predesilam – nejsem nijak zvlast „zelenej“, ale nedalo mi to). Po kilometru – zbytky mlika na stromech u cesty. Najednou me napadlo, ze to objedu cely a posbiram to – takovej zvlastni svih 8-))) Vysledek tristni – kazdou chvili jsem stavel a neco cpal do kapes (vetsi kusy pak do batohu a pod dres). V sobotu jsem tim padem stihnul jen neco pres pulku a zbytek objel dneska, i kdyz lilo a vubec se mi nechtelo (ale jinak bych se zase nevykopal a musim rict, ze je to docela euforie – zavodeni nebo treba jogging v desti mi nevadi, ale jeste nikdy jsem nevyjel do deste – po dnesku nechapu proc – DOPORUCUJU)… Pro zajemce prikladam fotky sobotniho http://www.bike-forum.cz/…02234255.jpg i nedelniho http://www.bike-forum.cz/…02234736.jpg vysledku – snad jsem to tam zadal spravne… (a upozornuju, ze jsem sbiral pouze prokazatelne pozavodni binec – okolo nekterejch poradatelskejch stanovist jsem videl pohazeny PET lahve, ale nebylo zrejmy, jestli jsou skutecne po zavode + nemel jsem na zadech popelnici, ale pouze kejml). Jeste podotykam, ze jsem nesebral ctyri cedule, ktery visely docela vysoko a navic v civilizaci. Pocity jsem mel reknu vam dooost smiseny – chvilema jsem nadaval na poradatele a na cunata zavodniky, chvilema jsem si to vylozene uzival; vyzadovalo to totiz mit oci poradne otevreny, kdyz jsem chtel posbirat vsechen bordel a pritom udrzovat jakejstakejs tepovej prumer (v podstate takovy MTBO… 8-))) Navic clovek vnimal okoli mnohem vic nez pri normalni vyjizdce, takze jsem potkal dva mloky, srnku, struck-up-ouda… Vsude okolo houbari, at uz rodinky nebo typci sbirajici lysohlavky (rostou… 8-))), a ja mel taky takovou radost z kazdyho ulovku (potesil me zejmena souvislej snad petimetrovej pruh mlika hozenej do pangejtu – bude se hodit pri bojovkach pro moje dva synky 8-))) Ted par dotazu: 1/ (pro poradatele – obecne, ne tohohle zavodu) kdo je zodpovedny za uklid po zavode? 2/ (pro bikery z okoli maratonskejch trati) jak je to u vas s pozavodnim uklidem? 3/ (pro ty „gramare“ co neuvezou prazdnou tubu od gelu) vazne myslite ze je nutny hodit to na zem tam kde to zrovna snite? Nerikam kelimek/slupku od bananu za obcerstvovackou, ale obal od vlastni tratovky/table­ty/slizu! Vzdyt vetsinou nejde o bednu na mistrovstvi republiky/Evro­py/sveta/Slunec­ni soustavy… A tim se dostavam k ty meditaci z nazvu: zpetne se omlouvam za ten karatelskej ton tohohle threadu, ale mel jsem dost casu si to na tom biku promyslet, i ta dnesni destiva atmosfera byla takova „dusickova“, potazmo konec sezony – je Silvestr cas bilance (jak zpiva Jan Burian), zkratka a dobre – nestalo by za to premejslet? V situaci, ktera je vuci bikerum ne zrovna prizniva (viz napriklad clanky ve VELu – Kanada, USA, ale i u nas), davat potencionalni „protistrane“ do rukou takovyhle argumenty?? Nota bene – vam nevadi, kdyz jedete lesem a vidite obal/tasku/flas­ku/bordel??? Prijde mi, ze tohle tema je stokrat dulezitejsi nez hadat se, jestli sida nebo skareba, totiz Losnu nebo Maznaka 8-))) Ale opravte me, jestlize se mylim…

    P.S.: Rediteli zavodu samozrejme pisu taky – v pripade zajmu sem pak vlozim odpoved. P.P.S.: Ad houbareni – v sobotu vecer hned u posledniho nalezenyho mlika tri krasny klouzky – poprvy v zivote jsem moh odpovedet kladne na obligatni tatovu otazku po navratu ze svihu („Nasels naky houby?“ 8-)))

    0 0
    • Mamutt  

      RESPECT, někdy u nás také něco seberu, když se mihnu po části trati Malevilu nebo Bohemky, ale na cílené projetí celé trati bych neměl nervy.

      0 0
      • civetta  

        Hmmm, tos me docela zaskocil – zrovna poradatele techhle dvou zavodu mam za ty vzorny… 8-(((

        0 0
        • Mamutt  

          Také to nikdy nebylo jako v tvém případě :o) Po těch vážně uklizeno JE, ale dvě tři tuby od karbíků úklid na 100km trati přehlídnout jde. A to si pak třeba všimnu zase já :o) Ono kdyby se třeba po Malevilu pořádně neuklidilo, kdo ví jestli by se ještě jezdil – na německé straně by asi nebyli nadšení ze zapomenutého bince.

          0 0
          • civetta  

            Je pravda, ze jsem jeste nerek, kolik lidi jelo – celejch 48 kusu… V tom svetle to vyzniva jeste hur. Plus to, ze jsem to uklizel az po trech, resp. ctyrech dnech – prepokladam, ze na nekterejch frekventovanejsich turistickejch trasach mohlo dojit k tomu, ze neco uz nekdo sebral, pripadne odkopnul do krovi.

            0 0
    • orca  

      Já osobně co si vezu za papu a? na švihu či na závodě sním a obal putuje zpátky do dresu. Na občerstvovačce většinou baštím banán a slupku hážu do krabice co tam je + kelímek od vody. Troufám si říci že to co jsi pozbíral v lese je sice chválihodné a hodné napodobení žel prblém bych viděl jinde. Po závodě asi za čistotu tratě nese odpovědnost pořadatel. ALE větší starosti mi dělá to co najdu v lese podél cest prokazatelně né od bikerů či po závodě – namátkou modré plné plastové pytle s domovním odpadem , TV nábytek , čalouněné křesla , pneumatiky fšech rozměrů, lednice , prázdné pet lahve nepočítaje. A co s tím ?? Kdo za to může ?? Pro pár pytlíků šikanovat pořadatele závodu a přehlídnout skoro nelegální skládku v lese ? Nikterak se nechci zastávat pořadatele ale to by bylo as na dlouhou rozpravu… Podotýkám že nemám fotomobil ani digi fo?ák levnej a malej takže to co v lese najdu nejsem schopen dokumentovat ale občas je to dost daleko od silnice…

      0 0
    • wroum  

      tak tohle me taky sere. predloni sem po silnicnim zavode jakychsi dorostencu v okoli Blovic (cca 25 km jizne od Plzne) posbiral na cca 4km useku necelou igelitku bordelu, z toho byla pulka prokazatelne z onoho soutezeni (gely, ampule proti krecim, obaly od amarounu) nactiletych ziletek. poradatel se na to vysral (mimochodem se vysral i na to aby obyvatelum vesnic kudy vedla trasa informoval ze se neco takoveho bude dit a ze budou omezeni, byl pouze nevyrazny papir v Blovicich na namesti na infotabuli, coz nikdo necte). Spousta odpadku byla nahazena ve skarpe nebo az za ni. proste zmrdi co se chtej za kazdou cenu priblizit svym vzorum z TDF a maj pocit ze ty 2 vteriny o ktere je zpomali prazdna tuba v kapse jsou rozhodujici. fuj to sem se zase rozcilil.

      0 0
      • climber  

        Přesně, na závodech, ale ani obecně během bikování jsem nikdy nic neodhodil a nedokážu pochopit co je to za dobytka, kterej se v křečích potácí někde kolem 300stého místa a odhazuje odpadky do lesa (byl jsem svědkem a taky jsem mu k tomu řekl svoje). Na druhou stranu startovné je dnes (podle mého názoru) tak vysoký, že by pořadatel měl pořádně uklidit. Jsem přesvědčen, že většina tras je po maratonu uklizena. Zastávám názor, že pokud není pořadatel schopen po závodech uklidit bude lepší ten závod zrušit.

        0 0
    • Schumi  

      Ten binec po závodech mně taky štve. Lidi pak nadávají na bikery. Ale 24.9. se jela Oderská mlýnice a jelikož nejezdím v čele startovního pole, tak jsem viděl toho bince po trati spousta. 28.9. jsem si projel trasu znovu. a světe div se, na trase jsem nenašel NIC (myslím ten binec). Inu když pořadatel chce, tak to jde.

      0 0
    • Fidoo  

      Předpokládám že to byl Děčín. Byl sem tam a podle mýho byl pořadatel trošku nasranej, že přijelo málo lidí a že je ve ztrátě (to neni ověřený – pouze můj dojem) a vysral se na úklid tratě. Už mě to taky sere – občas takhle za někym jedu autem a vidim jak z vokýnek lítaj odpadky – já bych sázel pokuty jak kráva.

      0 0
      • civetta  

        Bingo 8-)))

        0 0
      • jecnak  

        Oni se to nasi spouobcane nauci. Za hranicema je za tohle (hazeni bordelu z auta – i cigaret) myslim 100 – 500 EUR. Jestli se nepletu, tak v nove vyhlasce pr CR to bude take.

        0 0
        • VA3  

          V zákoně už to zakázáno je (vyhazování čehokoliv z auta). Ale nedělejme si iluze, bez potrestání zůstávají i horší věci … :-(

          0 0
    • CZiko  

      Tohle mi připomíná akci na ZŠ kdy jsme měli „ekologické dny“. Nevím jestli to funguje i na jiných školách, než kde jsem byl já… Dycky to byla fajn akce – člověk se ulil ze školy:) a když jsem viděl jaký bordel je rozházený po okolních lesích tak jsem čubrněl… Pneumatiky,křes­la,lednice,drá­ty,domovní odpad,chemikálie a kdoví co ještě… prostě hnus.

      Na to není žádný zákon, aby pořadatelé po závodnících uklízeli ten bordel? (na druhou stranu pochybuju že by to někdo kontroloval, ale přece…)

      0 0
    • alfons007  

      Přiznávám se, jeden obal od Enervitu je můj. Před 2 roky jsem začínal jezdit závody a všechno cpal nazpátek do dresu (tak jako na vyjížďce). Jenomže obaly od gelů jsou strašně upatlaný, příjemný to moc není, kamarád mi říká „co blbneš, zahoď to, úklid trati je v ceně“, někde na závodech pořadatel upozorňuje „odpadky házejte prosím na cestu, a? to můžeme dobře posbírat“. Nabyl jsem dojmu, že ideální je tuba odhozená doprostřed cesty a tak to dělám s vírou, že za cca 500 startovného bude nejpozději do 24 hodin sebrána. Pokud se mýlím, omlouvám se BF, přírodě a všem zainteresovaným, polepším se. Prosím pořadatele, dejte mi vědět zda mou tubu uklidíte, pokud ne, vyhodím ji v cíli.

      0 0
      • wroum  

        nespolehej se na to, ze to za tebe nekdo udela. jistotu budes mit pouze udelas-li to sam.

        0 0
        • climber  

          Přesně tak, každý má začít od sebe. Když nenadělám svinec nemůže se stát, že to někdo neuklidí a že to zůstane v lese. Podle mě, když už někdo musí něco odhazovat, tak jedině v oblasti občerstvovaček.

          0 0
      • Fidoo  

        myslim že na ty uklidy se všeobecně kašle. Když to někdo uklízí, tak je to někdo najmutej na brigádu a dvakrát se nenadře. Já to zahazuju v okolí občerstvovačky kde se to musí uklidit každopádně. Divim se těm obcím na jejichž uzemí se to koná. Za rok bych pánům pořadatelům řek a? si závod strčí za klobouk když za sebou neumí uklidit. Každopádně seš formát žes přiznal, že jeden je tvůj.:-) Rulez …

        0 0
        • moody  

          Asi bys byl překvapenej, jak tvrdě majitelé pozemků tuhle oblast sledují. V sobotu se jede maraton, v neděli ráno nastupují pořadatelé na trasu a do večera nikde ani papírek, protože v pondělí ráno se trasa osobně předává správci pozemků.Co se týče odhazování bordelu závodníky na trase – myslím, že toto je skutečně v ceně startovného, klidně se věnujte závodu a sami sobě, s úklidem každej normální pořadatel počítá.

          0 0
      • civetta  

        8-))) V poho – kolegovi z B-F to odpoustim, jsem prijemne prekvapenej, ze uz jsme tady minimalne tri kdo to jeli. Co se tyce obalu, myslim si, ze clovek je po zavode stejne tak spinavej, ze trocha upatlani nevadi. Jde o princip + i o to, ze to vypada blbe i behem toho zavodu. Neco jinyho je okoli obcerstvovacek, tam kelimek odhodim na cestu taky…

        0 0
        • Fidoo  

          navíc mám mimořádnou schopnost vycucnout ten gel bez nějakých zbytků, které by mohly vytékat do kapcy. Někdy sežeru i tu tubu :-)

          0 0
        • alfons007  

          Když se nad tím zamyslím, je to pravda. Takže výzva pro příští rok, navíc to je v pohodě uskutečnitelný a bezbolestný, ne jako ta tréninková předsevzetí. Jinak (já vím že to patří pod nadpis Děčín, ale nechce se mi prodlužovat jeho agonii) ten závod byl pohodovej, ideální na závěr sezóny, moc jsem si to užíval a příště pojedu zase radši sem než 8. na panelku.

          0 0
          • civetta  

            8-))) ja se ale obavam, ze v agonii se nachazi nejen thread, ale hlavne ten zavod, coz me mrzi, protoze to mam opravdu kolem chalupy – staci kdyz porovnam vyvoj za ty tri rocniky plus ten binec a ocekavanou reakci mesta a lesu (jak psal vyse Fifoo)… Trasa je super (a klidne doporucim i dalsi varianty), ale za tu poradatel nemuze – jestli chcete, prijedte a projedeme si to bez toho petikila. Zvu vas na pivo – a tu tatranku vam koupim taky 8-)))

            0 0
            • civetta  

              Sorry za preklep – Fidoo…

              0 0
              • Fidoo  

                fifoo taky neni špatný ..... :-)

                0 0
                • civetta  

                  8-))) fifoo je nick myho spolupracovnika + ty klavesy jsou hned vedle sebe = bylo to hned…

                  0 0
            • alfons007  

              Pozvání přijímám, tatranky přivezu. Termínově je to však špatné, asi k tomu dojde až příští rok. Nebo se v okolí Sněžníku dá jezdit i v pozdním podzimu?

              0 0
              • civetta  

                Sneznik je mrcha vysoka, snih je tam brzo a dlouho, ale ja jezdim celej rok i na snehu. Kdyz je joo zle, da se jet podle Labe do Nemec a tam v lesich je to taky bomba. Anebo holt na bezky. Ale na poradnou vyjizdku to chce hezky pocasi – klidne na jare, chalupa do ty doby nespadne. Dej vedet predem – tesim se!

                0 0
      • B0B0  

        Ten tvoj kamarat ma nejaku cudnu logiku. Ako som cital na propozicie roznych maratonov, este som nikde nevidel, ze by v cene startovneho bolo odpratavanie bordelu po bikeroch na trati. S istou davkou nadsadzky by sa dalo povedat, ze mozem robit neporiadok v celej republike, ved platim dane, tak „odpratavanie bordelu po mne je predsa v cene“. Takym expertom by som odporucal zorganizovat porovnatelne preteky. Hned by sa dostali do obrazu, co je v cene. Inak je to len o kulturnej urovni bikerov. Uvedomely biker po sebe nenechava bordel lebo lubi prirodu cistu.

        0 0
        • Fidoo  

          Máš pravdu v tom, že je sviňárna zahazovat ty věci a taky to nedělám, protože tu jednu tubu prostě uvezu až do cíle, ale ..... ptám se – neni startovný dost vysoký aby někdo projel/prošel tra? a posbíral to? Přičemž platí, že čím v¡íc účastníků, tím víc bordelu a obvykle i obnos získaný startovným. A podotýkám, že je mi jasný že jim ze startovnýho moc nezbejvá a že všechno něco stojí.

          0 0
          • Manas  

            Kdyz se ucastnim zavodu lokalnich, tak vetsinou se potom seberou vsichni co zustali a prolezeme trat a sbirame petky od divaku, mliko atd. Je to o lidech. PS: my to mame jednodussi, sjezd je kratkej :-)

            0 0
          • B0B0  

            To s tym vobec nesuvisi, ci je startovne velmi vysoke. Proste to treba zobrat od zakladu. Je startovne vysoke? Tak serem na to a nejdem. Tu su vsak bikeri ktori rozmyslaju takto. Je startovne vysoke? Dobre, urobim im tu co najvacsiu skodu, ved je to v cene. Nie je to trochu chore?

            0 0
            • Fidoo  

              Máš divný názory. Mě příde naprosto legitimní chtít za startovný příjemný závod. Můžu se jet projet zadarmo mimo závod, ale nikdo mi nebude ukazovat trasu a stavět auta a nikdo za mě nezvedne šlupku od banánu co upustim 5 metrů od občerstvovačky (která tam taky nebude). Svět neni takovej aby nikdo cestou při závodě nic nezahodil nebo neztratil – od bidonu až po papírky který rádi vypadávaj ve sjezdech z kapes. 500–3000 lidí prostě udělá bordel v každým případě a pořadatel by měl s touhle nedisciplinovaností počítat jestli tam za rok chce dělat závod zase. Je to stejný jak na Czechteku – někdo uklízí někdo ne. Že si po sobě uklidíme my dva neznamená že tam bude čisto.

              0 0
    • George25  

      Sdilim tvuj nazor ze je to dulezitejsi… Nehlede na ty clanky. Jo a s tim destem, mel jsi zkusit Drasala 2005…

      0 0
      • civetta  

        Jojo, slysel jsem 8-))) Me „nastesti“ kolidoval s dovolenou…

        0 0
    • Mike TB  

      Ahoj, neodpustim si jako poradatel take poznamku. Stejne jako vy me zarazi postup i vyjadresni pana Suchana. Znal jsem jej ale osobne jeste z doby, kdy jsem delal Kolo pro zivot a celkem se tomu nedivim.

      Uklid trati je nepsanou povinnosti poradatele zavodu a jeho tymu. Argument je jediny – UKLID JE POVINNY POKUD CHCI AKCI PORADAT I V PRISTICH LETECH. Nemluvim o etickem hledisku vstahu k prirode a cyklistice vubec, protoze to je jaksi samozrejme. Nase dohoda s lesaky a majiteli pozemku je jasna uklidit po sobe trat, jinak mame napresrok smulu.

      V pripade Decina na pristupu poradatele vse prameni z male ucasti a hlavne orientaci na financni zisk.

      Ahoj Michal

      0 0
      • Honza z H  

        Mám za to, že zájem pořadatele je dobrá účast a zájem účastníka je dobrá organizace a nízké startovné a obojímu přispěje, když se účastníci chovají ohleduplně a neodhazují kdetu kdeco a pořadatel zajistí úklid včetně projití tratě závodu. Taky občas něco seberu, nemám rád bordel v lese.

        0 0
      • Vrci  

        Chápu uklid na buřince a jiných MTB, ale nedokážu si ho představit na silničních závodech Král šumavy – trasy 150 – 200 – 250 km → to bude takových 300 – 400 km silnice.

        0 0
    •  

      Džez nade vše!

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.