1x12 - rozdíl FC-M7120-1 versus FC-M7100

87 nepřečtených
  • metliska

Ahoj, na novej rám chci dát 32T a pro jistotu přemýšlím o FC-M7120–1 – má řetězovou linku 55 a Q-faktor 178 (FC-M7100 má 52 a 172). Bude to něčemu vadit mimo toho, že to bud dál od rámu? Nemám možnost si to nějak vyzkoušet… díky.

• novas752  

Málokomu to vadí. Občas se ale najde na úzkej Q-factor (obvykle ze silnice) zvyklej jedinec a s širší mu nesedne.

• metliska  

Aha, já měl na mysli, jestli to spíše nebude padat z velkého kolečka vzadu, jak to bude vykřivené…

• BLACK1E  

Dnes jsem na neboostovej rám nasadil 7100, tedy 52mm řetězovou linku a když přeřadim na největší pastorek tak to vypadá hrozně. Nevim , co to shimano zas vymyslelo. Hodim sem foto.

• metliska  

Mám boost 148, asi bude 10–51… jak to bude vypadat s FC-M7120–1, 55 linka?

• BLACK1E  

Uplně stejně jako to moje. Nevim, shimano tvrdí, že v pohodě. Udělali v tom zas bordel a to mě ještě včera vytočila ta jejich úžasná jednorázová spojka, do který nejdou strčit normální kleště na řetěz.

• novas752  

Mě teda jdou v pohodě.

Bordel v tom neni žádnej, 142 = Mx100 kliky, 148=Mx120 a fatbiky Mx130. Jednoduchý, stejně jako offsety převodníků na sramu.

• filous  

U sramu je to pro mě z nepochopitelných důvodu jinak. Řetězová linka je jinde pro boost/nonboost shimano/sram.

• mirorek2  

Tuto informaci jsi vzal kde?

• filous  

m7100 – chainline 52mm dle shimano Non-boost

m7120 – chainline 55mm dle shimano Boost

m7130 – chainline 56,5mm dle shimano super boost

SRAM viz nize tabulka. Ale mas asi pravdu. Pro BSA je 3mm offset(boost) linka taky 55.

Aspon uz v tom mam jasno.

• mirorek2  

Shimano si dělá z lidí prdel, anebo je to chyba, jak může být ku**a non boost řetězová linka 52????

Narazil jsem na to, když jsem chtěl dát prý non boost 7100 kliky na non boost rám s origo chainguide. Ani prd samozřejmě.

Sram má toto vždy na 100%, vyměníš převodník a je to!

• olto  

Jj, řešil jsem to taky. Shimano X100 je prostě jenom linka 52 mm.

• orm  

V okamziku, kdy i shimano ma directmount prevodniky, neexistuje nejaky vyrobce, ktery by delal prevodniky s ruznym ofsetem?

• Kouba_2005  

Garbaruk?

• orm  

Mozna myslis neco jineho, ale na jejich strankach vidim jen, ze maji prevodniky, ktery se s rostouci velikosti vzdaluji od stredu, ale to neni to co jsem myslel. Ja myslel to, ze pro jedny kliky budes mit prevodnik pro klasiku, boost, superboost, misto ruznych klik, jak to ma shimano. Treba ted tu mam mt900, ty maji defaultni chainline 52mm a ja bych to chtel pouzit na klasice, tak bych si koupil prevodnik, ktery to posune o 3mm na chainline 49mm nebo naopak do predu na chainline 55mm.

• Kouba_2005  

Garbaruk má pro DM Shimano kliky převodníky s offsetem 3 a 6 mm, ale to je to, cos našel. Ten udávanej offset bude asi maximální, co při určitém počtu zubů bude.

• libisenuj  

Ja napr.mam Garbaruk 32z. na klikach 7120 a na boost ramu. Pri montazi me trosku matlo, jak ho otocit, ale dal sem ho napisem Garbaruk ven z ramu, coz by melo byt tech 3mm offset a linka sedi jak prdel v gatich. Presnej stred kazety.

• wert7  

A proč by mělo mít Shimano stejnou chainline jako SRAM (neplatí to ani u 11sp.) nebo stejnou chainline mezi různými vlastními řadami (11sp. vs. 12sp.). Důležité snad je, jak spolehlivě to řadí a ne, jestli jde recyklovat staré vodítko pro původně jinou sadu pohonu.

Mimochodem 12sp. Shimano řadí v zátěži ze všech možných sad nejlépe, takže to asi dělají dobře :)

• mirorek2  

No tak ty rány co mi z toho XT12 jdou se s Eaglem a jeho tichým cvakáním vůbec nedají srovnat.

Proč recyklovat? Jsou snad nějaké standardy, které je třeba dodržet. Non boost chainline není 52 a to ani pi*u, to mi žádný šulda z japonska a jeho blbý překlad nenamluví :-)

Na rámu o kterém mluvím je jasně daná linka podpořená integrovaným karbonovým vodítkem, to by sundal jen blázen :-)

• wert7  

V tom případě nám vysvětlete, proč vlastně řešíte „Boost“ v kombinaci s Shimano klikama? „Boost“ je totiž standard SRAMu! Na webu Shimano k němu nic nenajdete.

Shimano definuje kompatibilitu klik pomocí rozměru náboje OLD (Over-Lock-nut Dimension) a řetězové linky klik (Chainline). Pro 11sp i 12sp. jsou tyto kombinace odlišné od rozměrů, které používá SRAM. Co je na tom k nepochopení?

• mirorek2  

Jak říkám, 142/148 dvojí rozměr je bullshit, neexistuje. Dej si kliku doleva je pro mě NE. Bastly s podložkama mě osobně vadí.

Místo toho měli soudruzi přiznat, že 142 kliky a 12 sp nedělají, předešli by spekulacím.

Konec diskuse

• wert7  

142mm je rozměr náboje, který nemá s klikama nic společného. Jaká řetězová linka k tomu pasuje je věcí výrobce pohonu, přípaně rámu (může vyžadovat vyšší Q-factor). Nikde není řečeno, že to musí být v ose středu kazety a s přibývajícími pastorky to ani nebude žádoucí, protože řetěz na nejmenším pastorku začne škrtat o větší pastorek hned vedle. To se na opačné straně kazety nemůže stát, protože se pastorky směrem do středu zmenšují a ne zvětšují.

Z vašeho sdělení vyplývá, že jste si koupil kolo na SRAMu a teď si tady stěžujete, že vám Shimano nechce vyrobit kompatibilní kliky.

• Vilém  

Jak nema nic spolecneho?

Driv byla retezova linka jasne dana, byvala 47,5mm. S prichodem vnejsich lozisek ji shimano zvetsilo na 50mm, protoze jim to tam neveslo. od te doby zacaly problemy lidi s hlucnyma retezama, driv opotrebenyma prevodnikama atd.

• mirorek2  

A tím je řečeno vše…

nemám prostor tady učit někoho se šuplerou

• pumpy  

A proč strkas kleště do spojky?

• novas752  

Stejně. 148mm je širší o 3mm do obou stran = kazeta je o 3mm ven, převodník má o 3mm větší řetězovou linku = vůči kazetě je postavený stejně.

• libisenuj  

Nebudu zakladat nove vlakno. Chci vymenit kliky Shimano M610 r.linka 52 na Focusu Raven za Slx 7120 a dat prevodnik Garbaruk. Na klikach jsou 2 podlozky, ty tam musi byt nebo kdyz je sirsi stred, tak se nedavaji.

• wert7  

Podložky na klíkách být musí, u Shimana se tím řeší řetězová linka a po vyndání podložky by nadbývala délka osy na protější straně. Šířku středu v rámci stejného standardu řeší podložky na středovém složení.

• libisenuj  

Díky za info. Změřil sem šířku středu v rámu, to je cca 73mm a šířka přes samotný střed vč.ložisek-vnější rozměr (Token Ninja) je cca 96mm. Bude to sedět, netušíš? Mám pocit, že teď tam právě podložky nejsou (na tom FC-M610).

Díky

• Kouba_2005  

Při domku 73mm se dává jedna podložka na stranu u převodníku.

• libisenuj  

Perfektni! Diky moc za zpravu a obrazek. Jdu objednat kliky

• wert7  

Co tak kouknout do manuálu ke středovému složení? :)

https://www.tokenproducts.com/…4_Manual.pdf

• libisenuj  

Díky, jak je to jednoduchý…:-)

• libisenuj  

Jinak po výměně jsem hrdě vyjel a zjistil, že mě celé kliky chodí zprava doleva a naopak. Při vysunutí směrem k převodníku to špatně řadilo, takhle sem na to přišel. Doma sem to vyčistil, rozebral a změřil. Na levé straně byla mezera mezi ložiskem a klikou cca 2mm, tak sem tam nacpal tu druhou podložku 2,5mm. Řetězová linka mě vychází přesně na střed kazety a levá klika je mimo osu rámu asi o 1mm, což nehodlám řešit.

• Vilém  

Proc tam vubec chces cpat nejaky Token?

• chrastyn  

Pred rokem jsem koupil za dobrou cenu https://superiorbikes.eu/…e-silver-red

a po case jsem chtel prohodit kazetu za Shimano M6100 10–51 a do predu mensi prevodnik. Ale pak jsem zjistil ze zadni naboj nema micro spline, nejsem v tom moc zbehlej. Tak jsem prikoupil kazetu Shimano CS-M6100 , zadni naboj FH-MT410-B 12×148mm a kliky FC-M7120 . Kde jsem to nakupoval, tak mi doporucily kliky FC-M7120 misto FC-M7100. Tak vaham jestli je nevymenit za ty FC-M7100 ? Ale jestli to nicemu vylozene nevadi tak si necham ty FC-M7120.

• Boby83  

Může mi někdo prosím vysvětlit, proč se zde často vyskytuje doporučení: 142 – X100, 148 – X120, 157 – X130?

Osobně to chápu tak, že řada X100 (7100/8100) je použitelná na 142 i 148, řada X120 (7120/8120) pouze pro 148 a X130 (7130/8130) pouze pro 157.

Bordel v X100 případně dělá pouze případný převodník, ale o tom zde není řeč.

Viz. screen

• wert7  

Chápete to správně. V první řadě platí doporučení výrobce.

Pak je to spíš otázka, proč u boost náboje OLD = 148mm upřenostnit kliky x7120. Pokud to rám přímo nevyžaduje kvůli propustnosti plášťů, kliky x120 mají širší kompatibilitu s převodníky (vejde se tam větší). Kliky x100 nemají výhodu vesměs žádnou.

• filous  

Až na menší q-factor Pro mě docela zásadní věc.

• wert7  

V tom případě jste snad ani nemohl jezdit 3X a 2X kliky, kde je Q-factor ještě vyšší.

• filous  

to bohuzel neni pravda. priste bych ti doporucil si to nejdrive overit: Q factor m7120 je 178mm. Moje puvodni m785(2× neco) maji 175mm. Moje milovane m985(2× neco) maji dokonce 162mm. Hezky den.

• mirorek2  

Nic jako 142/148 u jedněch a těch samých klik neexistuje! Jsou to boost kliky a tečka.

Sram to má řešeno převodníky s offsetem, Shimano „zatím“ ne. Kliky na 12 sp non boost Shimano nedělá, jen ti říká, že si máš posunout levou kliku ven podložkou :-))) což je inženýring jak sviňa

• wert7  

Můžeme pana experta poprosit odkaz na manuál nebo specifikaci, kde Shimano doporučuje posunout levou kliku ven (pravou) podložkou?

Shimano nic takového samozřejmě nedoporučuje, prostě pro náboje OLD = 142mm dodává kliky s chainline 52mm. O tom že by Shimano dodávalo převodníky s off setem (tj středem vyosené do strany) lze úspěšně pochybovat, z pohledu mechanických vlastností je to poněkud nesmysl kvůli torzní deformaci převodníku. Kdyby se chtěli vydat touto cestou jako SRAM, nevyráběli by nákladně kliky pro 3 různé offsety.

• mirorek2  

A jeden ten starý vynechali, jen to „zapomněli“ napsat… Proč bych měl dopr na non boost rám (a to jakýkoli) dávat pro bůh 52 linku???? Aby mi padal řetěz ze 3 největších pastorků?

Už nic nákladně nepiš, akorát zmateš lidi, co to nemají v oku a chtějí to koupit…

• wert7  

Z kombinace klik M7120 a kazety SLX M7100 na 148mm náboji nic nepadá ani při šlapání dozadu. Pokud si to neumíte seřídit, dejte kolo do servisu. Řadí to naprosto perfektně dokonce i v zátěži do kopce.

Mimochodem vzdálenost mezi pastorky je asi 3.5mm. Kdybyste tvrdil, že řetěz padá z největšího pastorku, mohl byste to ještě svádět na posunutí řetězové linky o 3mm. V případě 3 padajících pastorků, nejedná-li se o výrobní vadu, už je to s prominutím zjevně neschopnost to řazení nastavit.

• olto  

A kde máte podložku na klikách ? Vlevo neb o vpravo ?

• Kouba_2005  

To záleží na šířce domku, ne na klikách. Celká šířka s miskama ložisek by se měla dostat na nějakých 91mm.

• wert7  

Nejedná se o podložky pro středové složení BSA 68mm / 73mm. Kliky M7120 jsou úplně stejné jako M7100, jen mají o 6mm delší osu. Protože šířka středu je stejná, mají M7120 mezi klikou a středem ještě 3mm podložky Y1PW98070 na obou stranách.

• wert7  

1× vlevo a 1× vpravo přesně podle manuálu:

https://dassets.shimano.com/…20-4559A.pdf

part. no. té podložky je Y1PW98070

Převodník není v ose středu kazety, ale je posunutý o 3mm ven, což je ovšem jasné už z údaje o řetězové lince 55mm. Žádný problém s tím není, úplně stejně bude vypadat kombinace klik x100 a náboje OLD = 142mm. Přesně dle specifikace výrobce.

• mirorek2  

Výrobce klik nebude určovat řl snad, to přece určuje výrobce rámu!

• olto  

Shimano u nových klik nezajímá šířka náboje, ale pouze řetězová linka. Tím je dané, že pro neboost rámy může být problém. Jinak pro řetězovou linku 52 mm můžete použít kliky X120, ale musíte tam dát podložku 3 mm.

• wert7  

Tomuto sdělení, stejně jako v případě vašeho předřečníka nerozumím. Kliky i náboj dělí osa rámu přesně napůl. Použitý rám na to nemá žádný vliv. Pokud nemáte křivý rám, je pozice náboje a klik vždy stejná, liší se jen vzdáleností.

Shimano samozřejmě zajímá šířka náboje, neboť tím definuje kompatibilní kombinace klik a náboje. Podporována je varianta převodníku ve středu kazety (kliky x100 a náboj OLD = 148mm) a varianta převodníku posunutého o 3mm vně (kliky x100 a náboj OLD = 142mm nebo kliky x120 a náboj OLD = 148mm). Převodník na střed kazety proto dostanete pouze v případě náboje OLD = 148 a klik x100 v případě, že velikost převodníku a šířka zadní stavby tuto kombinaci na vašem rámu umožní. Pokud máte přiliš širokou zadní stavbu, potřebujete větší převodník nebo jen chcete širší Q-factor, použijete kliky x120.

• olto  

Linka 52 mm je na náboj OLD = 148 mm, tedy kliky X100. Problém je, že to spousta prodejců nabízí blbě (X120) a pak řekne, to „nevadí dejte si tam podložku“. Kliky X100 se pro náboj 142 mm (linku 49mm)nehodí, tedy nemusí chodit korektně.

• mirorek2  

A o tom to celé je

• wert7  

Diskuze s váma je fakt obtížná. Vy budete popírat i specifikaci Shimano:

https://bike.shimano.com/…ain-bik.html

Citace:

M8120 – určeno pro náboj OLD = 148mm s CL = 55mm pro maximální prostor pro pneumatiky (poznámka – nebo převodník)

M8130 – určeno pro náboj OLD = 157mm s CL = 56.5mm

M8100 – určeno pro náboje OLD = 142mm nebo OLD = 148mm s CL 52mm pro co nejnižší Q-factor.

Prodejci to nabízí zcela správně přesně dle specifikace Shimano. Žádnou podložku „navic“ tam samozřejmě nedáváte. Do problémů se samozřejmě dostanete v případě, že z nějakého (iracionálního) důvodu trváte na převodníku uprostřed kazety. Shimano s tímto konceptem z konstrukčních důvodů u 1× pohonů již evidentně příliš nepočítá. Takové kliky pro 142mm Shimano nevyrábí vůbec, a u 148mm můžete použít x100 pouze v případě, že vám to zadní stavba dovolí. Nelíbí se vám? Máte smůlu, SRAM postupuje podobně.

• olto  

Jestliže měníte kliky (zakladatel vlákna) nebo stavíte nové kolo, tak Vás zajímá CL. Jestliže máte 52 mm kupujete X100, jestliže máte 55 mm kupujete X120. Tak to má dané i Shimano. Ale doporučit někomu X120 na boost bez znalosti CL není „košer“.

• wert7  

Jestliže stavíte nové kolo, holý rám žádnou chainline nemá. Existuje jen minimální možný Q-factor. Z toho následně vyplývá jaké kliky, tam můžete dát. Pozice náboje je totiž na všech rámech stejná! Jaký chainline na rámu můžete použít závisí na tvaru zadní stavby a velikosti převodníku. Jestli budete mít převodník uprostřed kazety na rámu nezávisí vůbec! Je to dáno kombinací klik a náboje a jediná možnost jaké tohoto stavu docílit je použití rámu s nábojem OLD = 148 a klik x100, pokud ovšem tuto kombinaci rám fyzicky umožnuje (např. u rámu vyžadujícím kliky x120 tohoto stavu ani docílit nelze). Ve všech ostatních případech převodník v ose středu kazety prostě není a je to úplně normální výrobcem zamýšlený stav.

Pokud měníte kliky na stávajícím kole a ty původní mají CL = 52mm, máte v případě rámu s nábojem OLD = 148mm převodník skutečně ve středu kazety. Tento stav ale není povinný. Můžete použít kliky x100 nebo x120 dle svého uvážení. Variantu klik x100 preferujete, pokud vám vyhovuje Q-factor 172mm a stačí vám původní velikost převodníku, variantu klik x120 preferujete, pokud potřebujete větší Q-facctor nebo větší převodník. Samozřejmě můžete mít problémy s integrovaným vodítkem řetězu jako tady váš kolega.

• olto  

Aha, tak to nemá cenu diskutovat : „rám nemá CL“.

• wert7  

Kontrolní otázka:

Rám, který podle vás má CL = 55mm (např. Yeti ARC 2021 používá kliky M8120 a náboj DT 350 Boost) má převodník ve středu kazety nebo je posunutý 3mm vně?

• mirorek2  

Tak inženýři ve Spešlu jsou úplní dementi, když na S-Works rám SJ s origo vodítkem není nikdo schopen rozchodit 8120 kliky…

Já si fakt nic seřizovat nechat nemusím, mi stačí, že umím se šuplerou.

Ten rám jsem osazoval shimanem na přání zákazníka, po druhé už by to prý ale neudělal :-) Nasraně si jel pro nové jiné boost 8100, které mají tu správnou boost šířku. Bylo to vtipné, na kole za dvě kila neakceptuje snad nikdo jednu kliku odsazenou jinak od ZS než druhou, i když asi jsou i tací mezi námi :D

• duk  

Mam stejnou zkusenost, ta retezova linka 55 pro boost nebo 52 pro klasiku je zverstvo, na nejvetsim pastorku je to krizeni uz na pohled dost extremni a je to i o dost hlucnejsi. 52 na Boost OK, klasici 142mm holt ostrouhaji, tam uz bych radsi vozil sram retez a starsi kliky s normalni linkou, nebo sramove s 6mm prevodnikem.

• mirorek2  

Sak jiste! Přesně takto jsem to vyřešil mladému na enduro, musely jít staré 11sp kliky a sram retaz, bo experti z shimana zas vymysleli, že 12sp řetěz nenapasuješ na 11 sp kliky.

• filous  

Jojo naprostý souhlas, mam neboost kliky na boostovem rámu s CS 429 a funguje to lépe než s linkou 55mm.

• wert7  

Pokud máte na rámu vodítko, které je nastaveno pro řetězovou linku 52mm, celkem logicky musíte použít kliky s řetězovou linkou 52mm nebo pro kliky s linkou 55mm vyměnit vodítko. Shimano pro náboje OLD = 148mm umožňuje obě varianty. To co tady předvádíte už je naprostý bizár.

• mirorek2  

Ale proč bych to zvěrstvo s linkou měl dělat? Důvod? Bizár je jen linka posunutá ven. Proč ji mít ideálně, když ji můžu mít špatně..

Ať si jezdí kdo chce co chce. konec debaty prosím

• wert7  

Ale to my nevíme proč jste montoval kliky M8120 místo M8100, když dle specifikace výrobce si můžete vybrat, které chcete a jen kvůli vodítka chcete/potřebujete M8100. Za to si můžete sám.

Některé rámy mají tak širokou zadní stavbu, že tam M8100 prostě nedáte:

https://www.pinkbike.com/…istcomments/?…

• mirorek2  

Ale já se tady bavím o koze a odpověď je o voze. Furt jak kolovrátek, vždyť to tu i jiní píší stejně.

To nemá smysl, ztráta času

• obda  

Proč bych měl dopr na non boost rám (a to jakýkoli) dávat pro bůh 52 linku???? Aby mi padal řetěz ze 3 největších pastorků?

Nějaký konkrétní příklad, kdy komplet 1×12 pohon od Shimana (tj, x100 kliky plus odpovídající kazeta a šaltr) na non-boostu je správně seřízen, a přítom „padá řetěz ze 3 největších pastorků“? Nebo je to jen těžké OCD? (Převodník přece MUSÍ být uprostřed kazety ;) )

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.