• PEP/\N

    Ahoj. Jdu sem s netradicnim problemem. Prisalo se na me kliste a pri pokusu o vytahnuti pinzetou (kteremu predchazelo „skadleni“ olejem) tam zustal cerny kousicek cehosi…hlava i telo je v pohode venku, nevim co by to mohlo byt, snad nozka…jde mi o to, zda pokud jsem ockovany proti encefalitide, mam jit k lekari, anebo si s tim telo poradi samo? Diky

    0 0
    • pos3k  

      vydoubat jehlou a pinzetou to nejde? ja bych to tam nesnesl… pred mesicem jsem chytil prvni kliste, nastesti vytazeno cele, ockovani jeste chybi, repelent koupen v planu ockovani, a modleni s nechytit enc. ci boreliozu

      0 0
    • Dijck  

      Rozhodne vybrat kompletne ak sa da,v tvojom pripade asi sterilnou ihlou. Pred dvomi tyzdnami som sa (snad) vyliecil z boreliozy – po neodbornom manipulovani s kliestom …ak sa ti tam po tyzdni objavi flak o priemere 5cm s bielym bodom uprostred, chod s tym ku doktorovi..inak, borelioza sa dostane do tela az po cca 12 hodinach od prisatia kliestata. Ale, ak je kliestom neodborne manipulovane, moze sa dostat aj skor..tak ako sa to stalo mne, totiz ten kliest bakterie borelii vyvracia do rany ak s nim krutis, stlacas ho, proste sa ho snazis vybrat alebo aj pri pokuse o jeho zadusenie olejom a pod. Aj mne sa to zdalo divne, ale je to tak…(v medicinskych potrebach maju specialne kliestiky ktorymi vyberaju kliestata na pohotovosti)

      0 0
    • Lada1  

      ockovani s tim nijak nesouvisi. muzes chytit i jine nemoci napr. boreliozu. bud to tam nechas a nebo si to vyparej. zalezi ciste na tvem imunitnim systemu.

      0 0
    • RapMan  

      Ja kdyz mel kliste, tak jsem s tim sel hned na ferovku k doktorovi, radsi ze sebe udelat blbce ze si neumim vyndat kliste nez abych neco zkonil.¨ Tak jsem se dival jak mi to doktorka odborne vyndala – nejdriv ho udusila kremem, pak vzala papirovej kapesnick a krouzivym pohybem tim kapesnikem kliste vytocila, vubec na nej nesahla.

      0 0
      • universal  

        jo tohle mam vyzkouseny a funguje to, udusit kremem a pak bud papirovym kapesnickem nebo kouskem vaty krouzivym lehkym pohybem ho odstranit – funguje to 100% . Jednou jsme jich z moji pritelkyni meli na sobe 24 a to jsme si jen na chvili romanticky lehli do travy 8-))) zdravi universal

        0 0
      • BB  

        udusit kremem neni vubec dobre, pri tom duseni do tebe kliste obrati obsah vnitrnosti. Spravny postup je odborne vytahnout pinzetou, ale co je to odborne netusim. Jinak dobra zprava je, ze pokud takto vytahnes kliste do 12 hodin od doby zakousnuti, tak te nenakazi i kdyby samo melo bakterie boreliozy v sobe.

        0 0
        • ivaneck  

          A za co se má tou pinzetou chytit? Tady někdo psal co nejblíž kůže, ale ve směru přisátí nebo kolmo na něj? Protože po směru bych ho asi rozmáčkl, když bude nasátý

          0 0
        • capis  

          Už jsi viděl klíště zvracet?

          0 0
    • Lister  

      jak už tu píšou, nikdy neškádlit olejem a podobné hovadiny. Nejlépe potřít jodovou – !!! opravdu jodovou ta je na to nejlepší – desinfekcí a pak stálým pomalým tahem vatáhnout, NIKDY nekroutit ani po směru ani v protisměru ručiček, nožiček, kruhového objezdu a podobné blbosti.

      Ten zbytek vydloubej pinzetou, pak to vydesinfikuj jodem a sleduj jestli to do pár týdnů nezčervené. Do kalendáře si napiš kdys to klíště chytil a jak dlouho bylo přisáté.

      Jak už se tu píše očkování tě chrání jen proti ecefalitidě, ale proti borelioze bohužel ne, tak to sleduj.

      0 0
      • stribrnak  

        Toto je PRAVDA, presne jak pise lister. NEMAZAT OLEJI, ale DEZINFIKOVAT !!! Kdyz se kliste udusi (mastnotou), vypusti pripadne bakterie Borrelia burgdorferi do tela, coz je nejhorsi laicka chyba, ktera, jak vidno, se potvrzuje i zde ve foru. Pinzetou chytit tesne u kuze a KYVAVYMI pohyby vytahnout (nikoliv krouzeni, protoze kdyz neni zabite, hrozi roztrzeni) !!! A potom samozrejme pozorovat, pri problemech jit k lekari. Uz je to jasne?

        Pokud jiz je roztrhle, zbyly ti v kuzi kusadla (nikoliv nozicky etc.), je nutne je take vyndat, aby to nezacalo hnisat. A opet dezinfikovat – jodisol etc.

        0 0
        • muff  

          Bezkonkurenčně nejlepší metodou odstranění klíštěte /pokud to zrovna není u oka/ je stříknout na něj kelén – pouští se okamžitě a že to nepřežijou ani ev. viry,bakt. aj. mrchy je nasnadě. Jako desinfekce – z hlediska borel. – je nejvhodnější jód /pokud na něj není alergie/. Jinak v evropě b. garinii,afzelii – b. burgd. řadí spíše v americe – ale to už je pro B-F celkem irelevantní informace.

          0 0
          • lubos  

            co je kelén ?

            0 0
            • muff  

              aethylchlorid – to je to,čím se dělají obstřiky fotbalistům ap. – k dostání ve lékárnách,ev. zdrav. potřebách

              0 0
            • pos3k  

              pouziva se k mistnimu znecitliveni (obstriky),je to chlorethan CH3-CH2Cl :-)

              0 0
        • pepino  

          No tuhle laickou chybu před lety doporučovali i doktoři,tak pomalu s tím houkáním na nás amatéry:-)

          0 0
      • Howgh  

        tak tak, mastnota na klíště je pitomost. Chce to zabít je jodem…zároveň to místo desinfikuješ

        0 0
    • steel is real  

      vyndavat kliste pinzetou je nejvetsi hovadina, kterou muzes udelat !!! – okamzite jdi k doktorovi; kliste se vyndava tak, ze misto namazes (opatrne) necim mastnym co je po ruce a potom krouzivym pohybem v protismeru hodinovych rucicekjezdis prstem kolem klistete (nedotykas se ho) po minute vypadne samo. potom je nutne velmi peclive zkontrolovat jestli je cele, kliste neberu do ruky, ale nejakym papirovym kapesnikem napr. no a potom stejne jit k lekari a nechat si vzit krev a udelat rozbor – k lekari asi tak za 3 tydny. pinzetou muzes mit skoro jistotu, ze jsi tomu klisteti neco utrhl a zustalo to tam.

      0 0
      • vlk  

        jestli on si to nevytahoval takovou tou specielní pinzetou na klíš?ata co je určena pro psi :o))

        0 0
      • RomanH  

        Ja To delam taky tak (teda az tu navstevu lekare), ale v posledni dobe se cim dal tim vic objevuje nazor, ze se ma trhat tou pinzetou, ktera se pouziva na psi. Pry se do te rany nevyzvraci.

        0 0
        • Volf  

          Je fakt, že z klíš?at mám velkej strach, takže repelenty, repelenty, repelenty a když se vrátíš domů, tak prohlížet, prohlížet, prohlížet protoe se uvádí, že pokud klíště odstraníš do 12 hodin po přisátí, tak je riziko infekce minimální. Jinak klíště naolejuji a normálně ho vytáčím a nikdy jsem ho ani neroznáčkl a ani nepřetrhl. Je fakt, že jsem měl 13 let jezevčíka a to byl přímo magnet na klíš?ata, takže praxe veliká.

          0 0
          • Luka  

            Vsiml sis ze na psiska leze vetsi odruda nez na lidi?.....my na nasem starem psovi na chalupe uz ani nevytahovali, odpadne to samo :) – dozil se 18ti let a tak pochybuju ze mu celozivotni sousiziti s klistaty ublizilo.

            0 0
            • RomanP  

              Já myslím, že odrůda (jak píšeš) je jenom jedna, ale záleží spíš na tom, jak moc se stíhalo nakrmit na psovi, protože na sobě mu tolik času většinou člověk nedá.

              0 0
              • kovar  

                znám 4 odzrůdy:

                • niniaturní hnědé
                • malé šedé lesní
                • velké šedé polní psí
                • velké oranžovošedé polní psí
                0 0
            • Volf  

              Je fakt, že některý byly velký jako borůvky. Jinak ale z člověka klíště odpadne taky samo. Já mám dojem, že se přisávaj jen samičky aby se napily a potom mohly naklást vajíčka.

              0 0
        • vrabcak  

          Zase na druhou stranu, když vytahuješ kliště pinzetou, můžeš mu zmáčknout zadeček a všechen ten sajrajt tam máš tuplovaně!:-(

          0 0
      • admxx  

        TO NENI PRAVDA!!! pravdu ma lister o par prispevku vys.

        0 0
    • gumid  

      No nevím, na lesní brigádě, po půldnu práce blízko kaliště, jsem večer napočítal regulérních 27 kousků. Chlapi z lesa vytáhli jód a slivovici – každý dostal svoje, průběh do konce si moc nevybavuju, ale klíš?ata jsem ráno neměl, žlutý jsem byl jak indián a smrděl jak polní lazaret.

      0 0
      • pepino  

        To taky byli CHLAPI, ty hned se vším nemastěj za felčarem:-)

        0 0
    • pegal  

      Tak tady kazdej radi uplne neco jinyho..

      Kdo se v tom ma vyznat? :)

      0 0
      • gumid  

        Asi vzít radu od Luka, na jejich psovi taky vždycky opadala sama – takže zvaž, zda jsi už starší pes a podle toho.....vetrinář nebo opadat

        0 0
      • RomanH  

        V nejake knizce jsem cetl, jak drsni chlapi v Amazonii pali na sobe klistata cigaretou :o)

        0 0
        • gumid  

          SUPER a polívají se před tím benzínem? Protože to se potom klíš?at fakt zbaví!

          0 0
        • Volf  

          Ono se tvrdí, že cejtěj teplo a snažej se dostat pryč, tak je asi nepálej jen k nim tu cigáru přikládaj tak, aby je nezabily. Jinak to vypadá že moc nejdou na oholený nohy, protože kolega se kterým občas jezdím neví co je klíště a pak taky pomáhá braní B komplexu.Údajně pak klíš?ata nejak odpuzuje.

          0 0
          • Mig_all  

            Ano Bčko jim smrdí, i komárům, a v čem je nejvíce vítamínu B ví asi každý :-P PIVO!!!!

            0 0
        • Roman  

          Ne, ne, to byly pijavičky – já to viděl v dokumentu :)

          0 0
        • náčelník  

          Ano, to je v dětství má oblíbená kniha „Zane Grey: Ken Ward v džungli.“ Dodnes si pamatuji, že se jednalo o klíš?ata druhu Pinnilius a Garrapatos :)

          0 0
          • lubos  

            A velikost klistat asi tak 2cm, nebo tak nejak. To bych taky palil necim podobnym.

            0 0
          • Volf  

            a druhá byla Na lovu šelem.

            0 0
          • RomanH  

            Jojo, presne :o) A jeste na ochanu proti nim pouzivali tezky kozeny kabat natreny olejem.

            0 0
            • pepino  

              A kožený tanga se stříbrnýma cvočkama.Jó, tvdí chlapi v Amazonii…

              0 0
      • Luka  

        Vyzkousej vsechno :) Tak napriklad pro me (mam silnou alergii na jod) je asi jedno jestli se udusim diky jodu nebo dostanu nejaky breberky od klistete..... :))) (to byl vtip, aby me zase nekdo netahal za nohu ze z tak malyho mnozstvi jodu se ti nic nestane, ani kdyz si alergik. Ale fakt je, ze jim nechutnam, takze tak jedno kliste za tri-ctyry roky). Jinak ja na nej: ciknu na nej vonavku, vono se pusti samo :)

        0 0
        • gumid  

          Á pozor, živé květy na scénu! Jen bacha pak na ženské, pojedou po Tobě jak po flusu.

          0 0
          • Luka  

            Ech, ja bych docela nerada aby po me jely zensky… no, mozna by me nejaka prejela kolem, tak to pak asi jo…

            0 0
          • pegal  

            Luka je holka, jestli nevis :)

            0 0
            • Luka  

              Dekuju ti nacelniku, ze si se me zastal!

              0 0
            • gumid  

              Díky, už vím, to se ale až tak nevylučuje, každý máme něco.....

              0 0
              • Luka  

                tyjo, ze bys vedel o necem, o cem ja nevim? Sakris, a me se vzdycky tak libili shlachovaty bikeri… krucish!… ted abych se zaala divat po babach a pridala se k vetsine co pase po safranu.. no, tak jo no..... ;)

                0 0
      • pepino  

        No to moc dlouho na internetu nejsi, to je přece základ, na všechno najdeš absolutně odlišný názory:-)Já už se radši ani na nic neptam:-)

        0 0
    • Lister  

      TAK JESTE JEDNOU. NIKDY NEKROUTIT A NIKDY NEMAZAT.

      Najděte si nějaké stránky na inernetu o klíštatech je jich dost i česky, pokud mi nevěříte.

      Postříkat jodem, pokud tedy nejste alergici, vytáhnout jemným kývavým pohybem a pak opět desinfikovat, zaznamenat do kalendáře a sledovat. Jít hned k lékaři na odběry je blbost, protože vám je tak brzo nikdo neudělá, byly by na 100% negativní.

      0 0
    • brouk  

      Mě se osvědčil Tea Tree olej, kterej zároveň dobře desinfikuje. Namazat a pak to klíště jen jemně hladit po hřbetě až se pustí. Pak mu na odlehlém místě sekerou useknu hlavu a zahrabu ho do země. Šaty spálím, sekeru zahodím ajeto.

      0 0
      • Luka  

        Takovej velkej a nevi, ze mas mrsinu posypat vapnem..... aby ji lisky nevyhrabaly.

        0 0
    • JFB  

      no verim listerovi, ze se nema mazat a nema se kroutit, ALE: od detstvi az do samet. revoluce:-) jsem videl vyndavat klistata vzdy prave jen tak jak se nema…no a tomu se spatne odvyka…

      0 0
    • Seb  

      To stejné se stalo mojí dceři, protože jsme klíště zaplácli krémem a pak zkoušeli vyviklat.Krém nikdy více!!Zůstaly jí tam kusadla, které se doktor pokusil vytáhnout jehlou. Zamázl jí to Framykoinem, druhý den u doktorky jí na to namazali takovou černou mast, aby jí to vyhnisalo. A přesně jak se už tady píše sledovat skvrnu, popř. bolest hlavy a horečky – to může být příznak encefalitidy /má to všechno nějakou inkubační dobu – zjistíš to vše na internetu/. Při zadušení klíště pustí všechny bakterie a sajrajt přímo do těla. Jinak příště – doktorka mi poradila mýdlo s vodou, klíště se prý samo pustí a vyleze. Každopádně vždy desinfikovat!!

      0 0
      •  

        hehe, s tim mydlem a vodou mi mamka kdyz sem byl malej rikala ze ho to pali do oci, ono si je zakreje rucickama aby si je chranilo a pak se pusti ;))

        0 0
    • RomanH  

      No a jeste jedna otazka. Ockovat nebo neockovat ? Co doktor, to jiny nazor.

      0 0
      • Lister  

        Řekl bych že hlavní rozdíl bude v tom jak moc je ten doktor sponzorovaný farmaceutickou firmou která vyrábí vakcínu. Kdybys měl očkovat proti všemu co lze tak by tě to zrujnovalo a to nejen finančně, ale taky možná i fyzicky – tvůj imunitní systém, každé očkování je zátěž pro imunitní systém.

        Pokud se pohybujete v oblasti kde jsou klíštata hodně promořená tak se klidně naočkujte. Já to beru tak, že riziko nákazy u nás je třeba menší, než že tě srazí auto, takže já se očkovat nebudu.

        Navíc neplést si pojmy s dojmy. Očkování je jen proti encefalitidě a ne proti borelioze, která je mnohem častějnší.

        0 0
        • RomanH  

          Jojo, to je i muj nazor. Ale zajimaji me i nazory ostatnich, cervicek s pochybnostmi hlo­da…

          0 0
        • Dijck  

          Proti encefalitide som zaockovany. Rocne mam tak cca 5–10 kliestov, vzdy bikujem v lese takze asi to nieje blbost sa dat zaockovat. Nuz ale proti borelioze sa neda..a prave tu som chytil. Doteraz som kliestov vyberal vzdy hore opisanym sposobom(olej, krutenie atd.) odteraz uz nepokusam stastie a asi si kupim tie spesl. klieste na na klieste:)) PS: Repelent je dobra vec.

          0 0
      • bif  

        Ze zkušenosti člověka, který klíšťovou encefalitudu prodělal, ti můžu očkování doporučit. Není to ochrana na 100% (ostatně co je 100procentní?) ale i těch 98% je lepší než nic. Je pravda, že borelióza je častější, nicméně pokud se zjistí včas, dá se v pohodě vyléčit pomocí běžných antibiotik do 14 dní. Pokud dostaneš klíšťovou encefalitidu, nemusíš to vůbec zjistit (já jsem vůbec netušil, že jsem nějké klíště měl) a léčení je mnohem horší. Budeš mimo provoz tak 2 až 3 měsíce (z toho v nemocnici na infekčním min. 21 dní…).A teď pozor – čím je člověk starší, tím hůř se encefalidita léčí a následky mohou být horší – v některých případech i smrt. Proto by se měli přednostně očkovat dospělí lidé.

        0 0
        • MlokCZ  

          Na jednu stranu máš naprostou pravdu, ale je to jen jedna část problému. U mnoha lidí je problém v tom, že leckterý očkování nesnáží zrovna nejlíp a můžou jim pěkně zhoršit zdravotní stav (i když to nikdy není tak hrozný jako ta nemoc proti které se očkuje). Jenže když je těch očkování více a ještě navíc už člověk má nějaké zdravotní problémy, tak ho očkování můžou přijít pěkně draho.

          Takže očkování je určitě dobrý, ale netvrdil bych, že pro každého je to ta nejlepší ideální cesta.

          0 0
        • pos3k  

          njn, ja uz jsem se na ockovani i pripravoval,pac jsem pred rokem chytil prvni kliste vubec kdyz jsem si projizdel trat mosteckeho maratonu ale co se mi prihodilo po poslednim ockovani proti chripce (uz jsem byl ockovanej 4 rokem) bych nepral fakt nikomu (www.bike-forum.cz/…1/forum.html#… ) a story stale nekonci. Na biku jsem dal v ramci rhb asi suma sumarum 120 km a pak zase bum a vazy. Dneska u noveho ortopeda, dalsi mnamky na klouby a jestli se to nezlepsi tak konecne NMR kolene a pak mozna artroskopie. Ze jsem fyzicky na dne je samosebou, jak pisu v odkazu shodil jsem par kilo dolu a po kortikoidove terapii jsem se dostal na svoji zimni vahu 75–76 kg, po skonceni kortikoidu jsem za 14 dni nabral 6 kg, takze ted mam necelych 82 kg (mozna ve skutecnosti 2 kg vice, nase vaha uz ma dost nalitano, prirustek je ale i tak 6 kg). Psychicky jsem taky rozhozenej, pres zimu to jakztakz slo, ale clovek ktery potrebuje endorfiny z pohybu......

          mozna to vubec nesouvisi s ockovanim, doktori mi menej diagnozu jak na bezicim pasu, zatim posledni je revmaticka artritida a leky beru na to), kazdopadne je to boj.

          Timto nechci strasit, ale vedlejsi ucinky vakcinace ma kazdy jine, resp vetsinou zadne.

          0 0
    • norman  

      Nedusit dlouhodobě olejem, nemačkat, nekroutit pinzetou – trvá to dlouho a dlouhá masáž je zárukou vymasírování slinných žláz klíštěte. Zvláš? v momentech, kdy máš klíš?at 10 ( v takovým Českým Středohoří to není problém), si takovou akci ani nedovedu představit. Můj syn jich měl při výletu na Házmburk 12. Nejdřív potřít jodovou dezinfekcí ( Jodisol, Betadine). Pak vezmi papírový kapesník, mýdlo nebo nějaký detergent ( stačí Jar, ev. šampon, cokoli). Ten nanes na kapesník, lehce navlhči a nepatrně napěň. Pak přilož na klíště a jemným krouživým pohybem ( směr nerozhoduje, stačí i pohyb i sem-tam) klíště uvolni.Jde to snadno velmi rychle, až chytíš správný grif a především konzistenci pěny stačí pár přejetí klíštěte. Po uvolnění klíštěte opět místo vydezinfikuj. Pro předání infekčního agens klíštětem hostiteli je mj. důležitá doba, po jakou je na tobě klíště přisáto. Takže se nech oskenovat hned po návratu z bajku.

      0 0
    • Vladimír  

      ted jsem prave prisel z pohotovosti protoze jsem mel kliste vzadu na noze kam si nedosahnu a manzelce se to nedarilo dostat ven. Kliste meli za 2 vteriny venku, a to pomoci specilani pinzety, prilozila ji k noze, chytla do ni kliste, otocila v protismeru hodinovych rucicek a bylo venku. Jeste se hybe, rikala, a to je dobre. Kliste se nesmi nicim usmrtit, tim ze sebe vypusti jed a je problem. Tot vse, snad to bude v poradku. Jo a nekdo zde psal o velkych klistatech. Tak je to tak, mne lezla po tele a nejsou nicim napyta, bylo zrovna chycene v lese, co by tam pilo na te trave a bylo velke jak sv*na.

      0 0
      • -b-n-x-  

        ty velke klistata jsou zvireci a na cloveka nejdou. Po me jich uz lezlo docela hodne a zadne z nich se nezakouslo. Na rozdil od tech malych zmetku.

        0 0
        • gumid  

          To je jak s těma blechama, to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou......

          0 0
        • pepino  

          No teď jsem si našel, že nejrozšířenější je klíště obecné a to vleze prakticky na kohokoliv.

          0 0
    • cochtan  

      ahoj.kliste nedus zadnym olejem ani maslem,proste ho vytrhni.k doktorovi jdi pokud se ti udelal cerveny flicek,v prumeru asi 3–10mm.jestli ti tam zustala hlavicka tak vyhnisa.

      0 0
    • crazyape  

      klistata sou svine sam sem mel boreliozu ale nak se to na me neprojevilo akorat ze se me chtelo vic spat…jinak po klisteti vzdy davam na ranu TeeThree oil bo jak se to pise…takova mala lahvicka a stoj iasi 200

      0 0
      • -b-n-x-  

        ja myslim, ze nejlepsi je tu ranu sproste vypalit rozzhavenou zeleznou tyci

        0 0
        • Lister  

          Seš troškař, drsňáci budou přímo amputovat končetinu, u hlavy nedoporučuju :-)

          0 0
    • Roarke  

      Tak jsem nekde slysel radu, ze je dobre jist B-Komplex a pak na tebe klistata nelezou (etda spis se nezakousnou)…

      Neveril jsem,ale zena mela hodne klistat vzdycky, tak to zacla polykat.. Od te doby mam klistata jenom ja.. Takze zacinam tomu verit :)

      Uz jste o tom nekde slyseli ?

      Roarke

      0 0
      • sun7dots  

        Jo jo slyšeli. A proto je dobré pít na kole pivo:)) Já si pivko na výletě dávám a klíště už jsem neměl ani nepamatuju.

        0 0
      • Alibaba  

        Jo jo, pivko je určitě dobrý – B-komplex taky, ale bacha ! Obojí silně podporuje chuť k jídlu, tak aby se nestalo, že za dvě sezóny už na bajk ani nevlezeš ;)

        0 0
    • RomanH  

      Asi pred pul rokem me kolega poslal nasledujici odkazy. Mate s tim nekdo zkusenosti ? Je v tom oproti Jodisolu opravdu rozdil ?

      www.novinky.cz/…3_kk3di.html www.lekarna.cz/…el-antisept/

      0 0
    • palkac  

      nechal jsem si kliste vyndat v nemocnici na homolce na chirurgicke ambulanci. bylo na takovem neprijemnem miste… Doktor rekl: tak jak to vyndáme… ja si svoje normalne dloubu nehtama.. tak vezmem pinzetu.. Vzal pinzetu, nejak to vystip a poslal me domu..

      0 0
    • Deus  

      V místě kousnutí klíštěte se mi druhý den objevila červená skvrna, která se následující den trochu zvětšila (asi na 3 mm). Klíště bylo vytažené témě ihned po kousnutí a celé. Místo kousnutí bylo před i po odstranění dezinfikováno.

      Asi si říkáte, že toho nadělám s jedním pupínkem, jenže je to moje teprve druhé klíště v životě. To první jsem měl v době, když jsem byl ještě malej vajgl, což si pochopitelně nepamatuju. Proto jsem z toho trochu nesvůj.

      Takže kolik mi ještě zbývá života?

      0 0
      • Frostty  

        Já přežil 2× boreliózu :o)). Pokud se necejtíš, zajdi za doktorem, udělají odběry a pošlou na vyšetření, nic to není.

        0 0
        • MirosPikos  

          Asi tak, také jsem jí měl. Důležitý je to sledovat (jestli se neudělá modřina okolo a nebo jestli to nebude svědět) a pak zajít případně za doktorem na odběr. Dostaneš ATB, myslím že ty samé co se dávají na chlamidie :-D a za 20 dní jsi zaléčený. Údajně po jednom nakažení je pak člověk imunní, ale kdo ví. Když je nějaké podezření, tak jít hned na krev.

          0 0
      • Smazaný účet  

        mě kouslo klíště před 14 dny a pořád mám na tom místě pupínek jak od komára, ale už se ztrácí.

        Pokud klíště vytáhneš do 2 hodin od zakousnutí tak údajně přenos nemoci nehrozí.

        Nakaženej by jsi byl kdyby se skvrna po pár dnech zvětšila tak na průměr 5 cm.

        0 0
        • Frostty  

          Může být, ale já třeba u druhého kola borel. neměl žádný flek :-).

          0 0
      • Lister  

        Asi si říkáte, že toho nadělám s jedním pupínkem

        Tohle se zapamatuj a přestaň šílet. Uvidíš, jak to bude vypadat za týden, 14 dní – jestli se ti tam udělá velký flek s blednutí ze středu, pak máš teprve problém. Nebo tam žádný flek nebude a za nějaký měsíc to s tebou sekne ze židle při psaní na B-F a pak budeš mít ještě větší problém…

        0 0
    • RoKo  

      Ja si vetsinou vyndavam kliste tak ze vemu kousek vaty a tim chomackem lehce prejizdim po klisteti (tusim ze jsem na tu vatu strikl trochu septonexu – je to uz strasne dlouho co jsem nejake mel) na za chvilicku 10–20s je kliste venku… Nerikam ze to jen super postup ale celkem mi to funguje/lo.

      0 0
      • Smazaný účet  

        no jasně – klíště to šimrá, tak se rozesměje…a když se směje, nemůže se držet! ;-)

        0 0
    • losna  

      Já podle návodu na netu používám, takovou tu tyčinku s vatou, navlhčenou mýdlovou vodou (prostě namočím vatičku a tu trošku ošmrdlám o mýdlo) a kroužím tou tyčinkou po klíštěti proti směru hodinových ručiček a během chvilky je klíště venku.

      0 0
    • Joseph de Sax  

      pokud je to na noze nebo ruce, tak se to dá amputovat o 10cm výš, ale pokud je to na hlavě, tak to jsi v prdeli, protože hlava se moc amputovat nedá…

      0 0
    • frederick  

      Hlavně žádnej olej a žádný masti, nic…nejlíp vytočit a nebo jemně pinzetou…když to klíště utopíte v oleji, tak se začne dusit a vyblije vám celej obsah žaludku do té rány a tam má většinou největši sračky!!!

      0 0
      • nox159  

        ty kdyz se dusis tak bliješ ?

        teda kdyz blijes tak se trochu dusit mužes to je bezne, ale že by to bylo i naopak? :o)

        0 0
        • Ruprt2  

          k tvojí logice:

          Proč se ptáš Fredericka? Neměl by ses zeptat nějakého klíštěte?

          0 0
          • nox159  

            tak on tvrdi ze kdyz se kliště dusi tak se zblije asi to ma vyzkoušene… :)

            0 0
            • Frostty  

              Začínám věřit tomu že si vážně ženská :o)).

              0 0
            • Ruprt2  

              No když s tím nesouhlasíš, tak jsi asi dusil klíště a viděl, že obsah žaludku nevyvrhlo.

              Zkoumal jsi to mikroskopem, nebo sis prostě nasadil oukley?

              0 0
              • nox159  

                tak logicky kdyz se nekdo dusi tak se snazi lapat po dechu takze saje do sebe… neni tam prostor proto aby jeste blil :D

                0 0
                • Ruprt2  

                  Já nevím, já nejsem hmyz.

                  0 0
                • Frostty  

                  Zdovolením si udělám print screen, této tvé hlášky.

                  0 0
                • Ruprt2  

                  klíště lapá po dechu?

                  Vlastní zkušenost?

                  Copak má plíce?

                  Copak má svaly, kterýma dýchá?

                  Nejezdí aj na kole?

                  0 0
                  • nox159  

                    na kole jezdi, obcas je i pri sexu, pri koupeli, u večeře… :)

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      jo, když jich máš na lofasovi hodně, je to jak takový ty dráždivý kondomy s hrbolkama…akorát bez kondomu :-)

                      0 0
                  • frederick  

                    Studoval jsem mikrobiologii a profesoři na fakultě nám to takhle vysvětlili. Přece i klíště musí dýchat ne? Prostě se začne dusit a vybleje.

                    0 0
                • Ruprt2  

                  ještě k tomu dušení.

                  Pokud ti někdo nalije na plic nějaký olej, tak se možná aj zbliješ.

                  Nebo jak sis to dušení představoval? přiklopíš ho skleničkou a počkáš až si to vydýchá?

                  0 0
                  • nox159  

                    jiste mas pravdu, nevim jak tedka ale pred cca rokem doktorka bezne vytahovala kliste pomoci tekuteho mydla ( aby se udusilo…)

                    jedu na zavod cus a drz mi palce ;-)

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      nebudu.

                      Mám palec v sádře :-(

                      0 0
                      • nox159  

                        no tak to kvuli tobe jsem prosekl plast :D aspon vim na koho to mam svest :D

                        jinak at se ti to brzo zahoji ;-)

                        0 0
        • redyuri  

          kliešť nemá pľúca :))

          0 0
          • frederick  

            Zamysli se nad tim, co jsi ted napsal;) jak by asi existovalo, kdyby nemohlo prijímat kyslík?

            0 0
        • frederick  

          Profesoři na fakultě nám to takhle prezentovali. Začneš topit klíště v oleji a ono se prostě poblije. Snaží se dýchat…

          0 0
      • Vejr  

        Vlastní zkušenost?

        0 0
    • Smazaný účet  

      Zakapnout jodisolem a treba chomackem vaty nebo rozkem kapesniku vysmrdlat ven, zadna pinzeta a toceni neni treba…

      0 0
    • Toutou  

      Zakápnout hydroxidem sodným a zatnout zuby jako chlap :D

      0 0
    • kuba.kuba1984  

      Heh, je to lehce off-topic, ale tenhle dotaz přesně sedí na to, co vykládal jeden profesor ve škole o tom, jak vypadá typický infarkt :)

      „Typický čech se ráno vzbudí a zjistí, že ho bolí na prsou. Jde do koupelny, sní všechny léky co tam má, zavolá do práce že přijde později a jde si lehnout. Ani po dvou hodinách bolest nepolevuje. Pak si nechá udělat dobrý oběd, opět zavolá že dnes už nedorazí vůbec, jde do koupelny a sní všechny léky manželce. Ani po obědě bolest neustupuje. V podvečer sedne na kolo a celý rudý přijede na příjem. My mu natočíme EKG a tam už jsou hezky vidět ty ischemické změny. No a to je tak vše, co s tím pak dá dělat“.

      Pointa? Nemedituj a běž k doktorovi.

      0 0
      • nox159  

        jenze prijdes k doktorovi ten rekne vem si prasek a posle te domu a v noci te veze rychla do nemocnice :D

        mam s tim dost zkusenosti… pulka doktoru nic nevi… :(

        0 0
        • Frostty  

          To už je bohužel, ale jen tvůj rybíz jestli chodíš k šamanovi nebo naopak k doktorovi :-).

          0 0
        • vikicek  

          je to tak, taky mam s doktorama jen špatný zkušenosti .. co si nevyléčíš sám, to nemáš ..

          0 0
          • Frostty  

            ..„domácí kardiochirurg“ …:o)

            0 0
          • kuba.kuba1984  

            No jo, taková otevřená zlomenina, to je ideální doma obložit kostivalem a do tejdne seš jako rybička :D… studenej a s otevřenou hubou :D

            0 0
            • nox159  

              kdyz lezis v nemocnici s pateri v hajzlu boli to jak prase doktori nic nevi, jeden rika ze je to dobre, druhy ze nevi… nikdo ti nechce nic rict a po 3–4 dnech ti rekne sestra ze muzes jit

              fakt super pocit

              diky tak mi dejte injekci od bolesti abych došel k autu dekuju :D

              0 0
              • kuba.kuba1984  

                Já mam na tyhle příběhy svůj názor… Ale možný je všechno… Neuvažoval si někdy že zkusíš vyřešit genderovej rozpor svýho nicku? Zatím to ještě platí pojišťovna :D

                0 0
                • nox159  

                  mej si na to nazor jaky chces ( asi budes z oboru ze? )

                  jinak bylo to pred rokem „nemocnice“ v Novém Jičíne a jeste porad to neni ok a od te doby jsem mensi o 4cm coz si myslim ze uplne normalni neni :D

                  0 0
                  • Frostty  

                    A do toho si ještě holka, to bude fakt divný! :o))

                    0 0
                  • kuba.kuba1984  

                    No jasny… Je fakt, že okresní špitály bývají životu nebezpečný… Ale vono se není moc čemu divit, když tě příjmá někdo, kdo je v práci už 36hodin vkuse :)…

                    0 0
                    • nox159  

                      upřímne mi je celkem fuk jak dlouho tam je, co ma za sebou, jestli se s nim manzelka rozvadi…

                      myslim ze odvadim na zdravotnim pojišteni dost na to aby sem mel zajistenou 100% peči… ( doktorum se vyhybam 2× do roka preventivka u zubaře a tim to vetsinou končí…)

                      tohle myslim vazne…

                      na druhou stranu chapu ze doktor je taky jen človek ale pokud na to nema at to nedela… a kdyz se podivam na sestry co jsou fetacky tak je mi z toho na bliti :(

                      0 0
                      • Ruprt2  

                        více méně souhlas

                        +1

                        0 0
                      • kuba.kuba1984  

                        To by byla dlouha debata :)… A zbytečná :D…

                        0 0
                        • nox159  

                          ono neni nad cím debatovat pokud si platim pojisteni mam mit 100% peči… (nepisu komfort – to mi je relativne jedno)

                          to ze to u nas nefunguje všechno je tu zes*ane… to je vec jina…

                          kdyz si koupiš kolo a dostanes ho bez vidlice, sedelovky a klik tak se ti to taky nebude libit… ;-)

                          0 0
                          • kuba.kuba1984  

                            No v zásadě jde o to, že těch peněz platíš málo a taky že jsou silně nesystémově využívané…

                            0 0
                            • Frostty  

                              Málo?

                              0 0
                              • kuba.kuba1984  

                                Ano, na objem požadované léčby bez přímé spoluúčasti/ko­merčního připojištění málo… A to alo se ještě k tomu využívá silně nelogicky

                                0 0
                            • nox159  

                              mi teda prijde ze platim dost… za dve navštevy u zubaře cca 10 000 rocne to je malo si myslis?

                              0 0
                              • kuba.kuba1984  

                                Nejsem zubař a nevím co ti dělali… Je potřeba rozlišovat :)

                                0 0
                                • Lister  

                                  Tos to chlapče trochu nepochopil.

                                  0 0
                                • nox159  

                                  tak reknu to jinak max hodina za rok a nerikej mi ze mit plat 10 000/ h je normalni :D

                                  to uz radeji vemu litr zajdu si tam a reknu at se mi podiva na zuby dam litr na stul ze 10 min prace a jeste na tom učetrim…

                                  beru ze se človeku muze stat cokoliv… i neco vazneho lečba v radech 100 000…

                                  pokud o to jde tak jsem pro aby se pulka socialniho pojisteni prevedla na zdravotni a druhou pulku si budu cpat do kapsy a nechcu od nikoho zadnou podporu ani zadny duchod ktereho se stejne nedoziju :D ( nepotrebuju zivit ty kteri delaji jen bordel…)

                                  0 0
                                  • kuba.kuba1984  

                                    Tak nechceš tvrdit že za preventivku platíš 10 000, viď :)? A 100 000 není žádný velký náklad… to je jedna sešroubovaná ruka :D

                                    0 0
                                    • nox159  

                                      a za co bych to teda platil, strhava se mi to z vyplaty a kdyz jdu 2× za rok na preventivku tak kde pak mam ty zbyle penize? :D

                                      0 0
                                    • Frostty  

                                      Ach jo. Myslí to tak že na ročních odvodech mu odejde z jeho peněz 10000,– do zdravotnictví, který stejně on u doktorů nevyužije.

                                      0 0
                                  • Lister  

                                    Pokud ti je něco vážného tak 100000 nemusí stačit ani na 30 minut tvého živost a v tom je ten problém.

                                    Jak se třeba za nějaké náročnější operace rozjede nějaká větší porucha srážlivosti krve tak fakt není problém nelít do pacienta minion během pár minut. Což ale nic nemění na tom, že na základní péči by mělo být vždycky. Jen bych se neoháněl těmi 10 tis., protože ty fakt v podstatě nevystačí skoro na nic.

                                    0 0
                                    • nox159  

                                      s tim co si napsal souhlasim…

                                      spis mi slo o to ze platim a doktory zatim moc nepotrebuju ( ťuk, ťuk ) a jak se jednou neco stane tak to vypada tak jak to vypada… :( bohuzel…) tohle mi vadi…

                                      ono je jedna vec kolik veci doopravdy stoji a kolik si za to pak nekdo uctuje…

                                      jak rikam celkove je mi fuk jak to funguje ja platim tak jak ostatni tak chci zakladni peči a slušné jednani… po nikom nechci televizi na pokoji… ( tohle stejne moc nechapu – pokud jsem nemocny tak je mi blbe jsem rad ze lezim tak na televizi nemam ani pomysleni, pokud jsem zdravy tak tam nebudu lezet a radeji pujdu domu…)

                                      0 0
                                      • kuba.kuba1984  

                                        Televizi vem čert… Ani těch doktorů není málo… Problém je spíš v tom, co dělají. Místo práce co maj dělat, vypisujou papíry. V německu to nadiktuješ do diktafonu a nějaka koc co bere par euro na hodinu to deseti prsty prepise do karty. U nas to s plnou cekarnou tukas dvema prstama sam a za uplne jiny prachy… Holt tak se u nas pracuje…

                                        0 0
                                        • nox159  

                                          no kdyz tohle resime, kdyz se nad tim zamyslim :D

                                          kdyz clovek denne pise na pocitaci, tak se to behem par mesicu musi naucit rychle… v tom bych nehledal az tak moc problem systemu… ( treba to nekde fakt funguje jinak ja se v tom nevyznam…) ale tohle je spis problem dotycneho ze je neschopny se to naucit respektive spis to dela schvalne…

                                          0 0
                                          • kuba.kuba1984  

                                            :)… jak myslis… podle me je blbost kdyz ma doktor delat pisarku… to nejsou vety, to jsou A4 textu… pak nestiha jiny veci

                                            0 0
                                            • nox159  

                                              je to mozna blbost aby psal, ale jeste vetsi blbost je ta aby do klavesnice triskal dvema prsty :D

                                              0 0
                                            • Ruprt2  

                                              ale proč by to mělo zajímat pacienta?

                                              Proč by to co jsi napsal měla být jakákoliv omluva při poskytování péče?

                                              Ať už je to jakkoliv pravdivé a smutné :-/

                                              0 0
                                              • Lister  

                                                Máš pravdu, nemusí ho to zajímat. Pokud někdo nedokáže rychle pracovat se svou dokumentací, tak je to většinou jeho chyba.

                                                Nebo mají špatně nastavený systém jejího vedení, ale to je opět hlavně o těch lidech, kteří s tím pracují, že si to nedokáží přizpůsobit k lepšímu fungování.

                                                0 0
                                          • Lister  

                                            Máš recht.

                                            Další věc – to, že mé výplody budou číst i další lidé, mne dohnalo až k tomu, že jsem dost času věnoval oprašování pravopisu – sice to i tak stále není dokonalé, ale už se za sebe tolik nestydím.

                                            0 0
                                      • Lister  

                                        Tak ale fungují všechny systémy založené na solidaritě – nejlepší je vybrat co nejvíc od těch, co to nepotřebují, a vrazit to pak do těch, co to potřebují. Neštěstí u nás nemáme podobný systém jako v USA – to by se dost lidí sakra divilo, zvlášť některé skupiny by pak nejednou zjistili, že jediné právo, které jim zůstalo, je umřít.

                                        Ale u nás je to jinak, je daný standard a ten by se měl plnit, ale je to vždy o lidech – někde dostaneš víc, protože ses dostal do rukou šikovnému člověku a jindy dostaneš houby, protože tě léčí lempl – a že jich je.

                                        No a pak můžeš mít taky smůlu, že nikdo nezjistí, co tě trápí, protože to prostě fakt nejde.

                                        0 0
                                        • kuba.kuba1984  

                                          A to mě řekni, kde máme definovaný standard??????

                                          0 0
                                          • Lister  

                                            V tom, co proplácí pojišťovna a to pak nemůžeš nikomu odepřít – jednoduché, nesystémové a u nás pravděpodobně nezměnitelné.

                                            0 0
            • vikicek  

              No, tyhle věci jsem zrovna na mysli neměl … věřim, že doktoři umí spravit zlomenou nohu, o tom žádná :)

              0 0
    • Bat1  

      Máš tam kusadla, co jsem četl tak nehrozí nic Vážného-pokud nebylo klíště infikované. Tělo to vyloučí samo, nicméně hlídat. Pokud máš ale strach asi bych s tím někam zašel.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.