• actus

    Nazdar ako nastavit prehadzku. Ja to robim vzdy tak ze s tym jazdim a nastavujem, trva to aj hodinu a vzdy to obcas nahodne prehodi. Prehadzka je skoro nova, takze to je len chyba nastavania. V servise to nastavia vzdy uplne presne, ale pochybujem ze s tym jazdia. Podla coho to nastavit, ako ma byt napnute lanko. Ako to robite vy?

    0 0
    • jecnak  

      Tohle by ti mohlo helpnout: http://www.bajk.cz/…a/clanek.asp?…

      0 0
    • Pá-dlista1  

      Lanko by snad melo byt uplne naple, ne? No a pak od oka srovnam vodici kolecko pod pastorek a po projeti doladim dle potreby.

      0 0
      • actus  

        to sa mi prave nechce. chodit dokolecka a utahovat/pritahovat to, lebo stale sa mi stava ze to obcas prehodi. ako to nastavuju v servise?

        0 0
        • Vilém  

          V servise to nastavuji tak jak je popsano v odkazu o par radku vys.Skoda ze sis nedal praci se na nej aspon podivat.

          0 0
          • actus  

            ja som to precital cele, alenejak som to z troch riadkov, kde bolo popisane nastavenie preh. nepochopil, co robim zle

            0 0
        • Pá-dlista1  

          To, ale neni zadna prace. To jen natahnes lanko a upevnis sroubem (uz ted by to melo fungovat) a pak uz jen za jizdy (a razeni) tocis sroubem na razeni a doladujes pripadne nepresnosti.

          0 0
          • actus  

            mo jpreblem je ze prehadzuje mi to vpohode, ale ked uz niekam idem, tak to obcas prehodi aj samo. ale ked to nastavujem tak je akorat

            0 0
    • MARIN  

      Kdyz uz je skoro nova prehazka tak jak jsou na tom bovdeny a lanko?

      0 0
      • actus  

        a jak by mali byt

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Uplne nove, stejne jako kazeta a retez. Pak je to spolecne s kompatibilitou zaruka uspechu :)

          0 0
          • actus  

            su nove ziaden strach

            0 0
            • BH  

              nemas krivou patku menice?Za jizdy to sice muzes doladit jako nouzovku, ale idealni je to spravne nastavit ve stojanu, tak aby to presne skakalo nahoru i dolu a hlavne to na zadnem pastorku neskrkalo. Postup nema smysl opakovat, je to dobre popsano viz.vyse. Z praktockych zkusenosti muzu poradit, ze probely s razenim mohou byt vyjma starych bowdenu a lanek, v krive patce, spatne vedenem lanku (pokud je tam kladka),spatny typ menice (Sram x sh a nebo 7 x8,9), ocesane pastorky vicekolecka a to tak, ze novy retez si na ne nesedne(vestsinou „strili“ ty nejmensi, spatna retezova osa pro krajni prevody a td. Tak si postupne muzes eliminovat tyto chyby a nakonec si precti jiz zminovany navod a nastav si prehazku jak se ma spravne nastavit. je to jen o napnuti lanka a nastaveni spravneho obepnuti retezu na pastorcich.

              0 0
              • actus  

                no mozno vizeram jak pako, ale este raz. ako to nastavit na stojane? a je nato nejaky specialny stojan? chybne urcite nic nebude, islo to vpohode dokym sa mi neuvolnilo lanko, ktore bolo slabo dotiahnute. inak ten bajk je novy. teraz mi to beha po vsetkych prevodoch, ale obcas (hlavne ked poriadne zaslapnem a chcem jazdit nazadnom) mi to prehodi a to vie poriadne ******.

                0 0
                • Jogador  

                  stojan stačí lano, za který kolo pověsíš za sedlo, ale jsou i stojany, ale s tveho vypravění mi přijde, že ti to nepřehodí, ale přeskočí neboli střelí, a to je spíš starým řetězem, no, zjisti, jestli se i po tomto změní převod, nebo jestli tam zůstane stejný. Jinak já to děláím tak, že povoli mnejdřív všechny šroubky ( oba dva), uvolnim lanko, zatáhnu napínací šroub na měniči, pak lanko natáhnu a přidělám k přehazce, vypružim šroubem na napružení lanka, je jak na měniči, tak na přehazce ( aspoň u shitmana) a pak jen výkyv měnim pomocí těch dbvou šroubků, ale nikdy nevim, který kde:) Horní je na nejmenší kolečko a dolní na největší, nebo obráceně…

                  0 0
                  • pali  

                    ako pise jogador, skontroluj tiez ci ti nestriela rezaz z toho dovodu ,ze niektory clanok je menej ohybny, stava sa hlavne v mieste notovania.A ci je kriva pataka prehazky to vidis aj volnym okom.Robi to aj zlomeny koniec bovdenu pri stelovacej srube na prehazke.

                    0 0
                    • actus  

                      no retaz mi striela. inak vsetko – prehadzka, bovden aj retaz su dobre, len mi raz prdlo lanko a od vtedy to neviem uplne presne nastavit.

                      0 0
                      • Daf  

                        Az si poridis novou kazetu uvidis ze to bude radit lip. Ja steluju prehazku rovnou za jizdy z riditek. Na stojanu to nikdy nesesteluju tak presne a pak to stejne jeste musim doladit za jizdy.

                        0 0
                        • actus  

                          no kazeta ma tak 3 tyzdne, tak ako cely bajk

                          0 0
                          • martt  

                            Ak je to take nove, niekto ti tu uz pisal, ze mas asi stuhnuty jeden clanok retaze.

                            Dalsia moznost je zohnuta patka, to sa moze lahko stat aj novemu biku (ale ako zarucna oprava asi tazko)

                            Najlepsie ak to odnesies do obchodu kde si to kupil nech na to pozru.

                            0 0
                          • Daf  

                            Aha tak v tom pripade si asi pod strilenim predstavujem kazdej neco jineho. No nic tak to si s tim musis trochu pohrat neni to zadna veda kdyz vis s cim tocit a na jakou stranu :) Pokud je serizeni nemozne, tak muze byt i kriva patka. Jesli jsi na kole spadnul, nebo jsi ko prevazel rozebrane v aute muze se to klidne stat.

                            0 0
                          • BH  

                            priste jasne popis vsechna fakta.pokud je to nove,tak to muze byt mrtvy clanek, opet ta kriva patka nebo to mas proste blbe nastevene.Kdyz tomu nerozumis, tak to dej do servisu. Pokud se tyce stojanu, povesit za sedlo napr. na klepac.

                            0 0
                            • actus  

                              no jedna otazka. mam to v garazi. prehadzka ma byt zarovno pastorku, na ktorom je nastavena a ked tocim pedalmi dozadu tak by to malo ist ako ked slapem dopredu, nie?

                              0 0
                              • martt  

                                pozri. Mas sice len 15 rokov, precital si si ale vobec ten clanok na ktory Ta odkazovala hned prva odpoved? Zaves bike, krut pedalmi v normalnom smere. Tu mas este detailnejsi popis nastavenia: http://www.parktool.com/…Qrindx.shtml http://www.sheldonbrown.com/…ustment.html http://www.bikeparts.com/…repairs.html http://www.utahmountainbiking.com/…rshf-tun.htm

                                a jeden strucny http://www.sheldonbrown.com/…ustment.html

                                a ak mas krivu patku, vyzera to takto http://www.parktool.com/…lp/DAG.shtml

                                az si to vsetko precitas, az potom sa pytaj dalsie otazky

                                0 0
                              • BH  

                                urcite by ti to pri slapani dozadu nemelo preskakovat,(i kdyz v krajni poloze maly-maly to preskakovat bude vzdycky)znamena to ze retez nabiha spatne.Opet muze za to kriva patka,mrtvy clanek a nebo spatne nastavena prepeti lanka prehazky.Pri nasvanei prehazky jsi postupobal podle navodu ?Mas rovnou patku? nemas tam mrtvy clanek?nechytila prehazka nejakou ranu, neni vykruiveny drzak kladek?Kdyz epodivas zezadu tak by rovina kladek by mela byt rovnobezna s podelnou rovinou kola.Pokud jsou kladky nejake vychylene muze byt vadna patka a nebo i prehazka.

                                0 0
                                • MartinXC  

                                  Taky nadměrečně ožvejkané zuby způsobí cukání při zpětním chodu. Podle mě se jedná ne o vadu přehazky ale sjeté nebo poškozené pastorky.

                                  0 0
                                  • martt  

                                    uz z neho vyliezlo, ze ten bike ma 3 tyzdne, takze neverim, ze by to v zime za tri tyzdne ojazdil.

                                    0 0
                                    • MartinXC  

                                      OK, to mi v rychlosti uniklo. Tož zbývá rezavý řetěz a hodně ujetá řetězová linka.

                                      0 0
                                      • vlk  

                                        Já to tu teda celý nečet, ale vzhledem ke stáří myslím, že to mohou být 2 věci

                                        1. má vyhlé články u řetězu-to se mi u mého 3 kola stalo týden po koupení-nekvalitní řetěz.

                                        2)podle mě pravděpodobnější-nemá správně seřízenu přehazku.Funguje mu to dobře, ale když zabere silou tak ta způsobí to že se to spíše chytne za vyšší pastorek a přehodí nebo naopak, že je to tak nízko, že tou silou se to zhodí dolů.V takových situacích- přibrzdit přední brzdou a se zabržděnou silou šlapat-přitom koukat kam to lítá jestli nahoru nebo dolů a podle toho pak namístě nastavovat buď u přehazky nebo u páčky.Seřízení- především u shimana je dosti náchylné na přesnost.

                                        0 0
                                        • actus  

                                          konecne ma niekto pochopil. prehadzka ide dobre ale ked silno zaslapnem tak sa to zacina srat. a to sa prave blbo nastavovalo. zajtra to idem skusit nastavit s tou stlacenou brzdou

                                          0 0
                                          • Vrci  

                                            Zkus utáhnou přehazovačku na patce a patku na rámu. Možná je to jen takováhle banalita.

                                            0 0
                • BH  

                  takze ti strili,(jak jsem psal vyse ocesane pastorky) to je jasne. zkusit to zajet(tedy pokud neni kazeta moc ocesana muze si to sednout) a nebo vymenit kazetu.

                  0 0
              • rock  

                Ještě bych doplnil, že patka nemusí být křivá, stačí když je povolený ten šroub, co ji drží u vidlice …

                0 0
    • Mofo  

      Kdyz sme u tech prehazovacek a presmyku, chtel bych se zeptat, co znamenaji nektere parametry, jako např. rozsah a min. rozdil vnejsiho a strediho prevodniku (presmyk) a u prehazky rozdil na presmykaci a rozsah napinani retezu. dik

      0 0
      • Daf  

        U presmyku se uvadi rozdil mezi velkou a stredni pilou nejcasteji 12z. Je to kvuli tomu, aby jsi mohl presne nastavit smyk. Kdyby jsi tam mel rozdil treba jen 10z zak kdyz to nastavis podle te nalepky na voditku tj. 1mm nad nejvetsi pilu, tak vnitrni stranou voditka budes drit o stredni pylu. Kapacita prehazovacky je je vlastne soucet rozdilu mezi nejvetsi a nejmensi pilou a nejvetsim a nejmensim pastorkem. Uprehazky SGS je to vetsinou 43z a u GS 33z.

        0 0
    • Robo  

      Aby jsi zvládl dobře nastavit řazení jen tak „od boku“, musíš mít i zkušenosti. Takže: 1) zajdi si za někým zkušenějším, kdo ti ukáže co a jak, nebo 2) zkoušet, zkoušet, zkoušet, zkoušet, .....

      0 0
    • Shamick  

      Hele, co to je vubec za prehazku?U nek­terejch to muze delas i spatne nastavena vzdalenost vodiciho kolecka a pastorku. Nektery prehazky maj porad stejnou vzdalenost od pastorku,u jinejch se svelikosti meni…Pak to chodi zub na zub a to se sere jak hovado…

      0 0
      • actus  

        prehadzka sram 5, radenie gripshift sram 5, kazeta sram 5 a retaz sram 38. presmikac nevozim

        0 0
        • Pá-dlista1  

          To ani ja ne. A kdyz jsem vozil, tak vzdycky s tvrdym :)

          0 0
        • Shamick  

          Sram pouziva system,kterej ma stejnou vzdalenost od pastorku(ted se padlista asi zacne hadat,ze ne,vzdycky protestoval).Skus tu vzdalenost nastavit cca na 1cm.Proste o trosku vic,nez je retez.Pak uz to jen poves za sedlo na provaz a steluj.Az to budes mit tak neja v cajku,tak negde na ramu zatahni celkem silne(ale s citem) za lanko.To ti simuluje vsechno to razeni pri zajizdeni.Pak to uz jen doladis.Ja mam SRAM 9.0,taky to da obcas praci,ale dys sem schopnej postelovat devitikvalt na kazetu s osmi pastorkama,musis to dat dohromady taky…Preju hodne trpelivosti…

          0 0
          • actus  

            no vcera som sa s tym hral a zatial to nestrelilo. akorat ked mam na jednicke a tocim dozadu(nie dopredu-vtedy to ide dobre) tak to prehodi na 2,3 a zacne driet. no dufam ze uz to nebude strielat

            0 0
            • Pá-dlista1  

              To muze byt spatnou retezovou linkou, ne? Co na to linkovy odbornici? (P.S.: to jsou ty ridici autobusu? :)

              0 0
              • rock  

                Pokud to shodí JEN při šlapání dozadu, tak tam snad nic jiného než řetězová linka už roli nehraje ? Nebo se pletu ?

                0 0
                • actus  

                  a jak sa vlastne nestavuje retazová linka

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Spravnym vyberem klik, ramu a stredove osy. U nekterych systemu a v nekterych pripadech lze doladit podlozkama.

                    0 0
                    • actus  

                      a vadi moc ak je trochu mimo?

                      0 0
                      • Pá-dlista1  

                        Ja nevim. Ja jsem ji nikdy neresil. Ja moc neslapu, a kdyz retez nepada na nerovnostech, tak je mi to jedno :) Ale jsou tu odbornici co by kvuli milimetru vyhodili kliky za tisice. Zkus se zeptat jich nebo v nejhorsim pouzit vyhledavani.

                        0 0
                        • actus  

                          no kaslem nato, ked ten milimeter nevadi. ani ja moc neslapem, ale stavalo sa mi ze som sa siel rozbehnut na skok a retaz strelila. to dokaze ******.

                          0 0
                          • Pá-dlista1  

                            To zas nesmi. To uz neni stejnej milimetr jako, kdyz si krosari ladi ukazatel prevodu, tady jde o zdravi.

                            0 0
                      • rock  

                        Zkusím trochu teorie, jak by se to mohlo projevit:

                        • větší opotřebení převodníku, řetězu i pastorků
                        • možné problémy při měnění převodů vpředu (může to přispět k sukování žetězu) – ale to se Tě netýká, myslím že jsi psal, že nevozíš přesmyk
                        • mohlo by to přispět k problémům při šlapání v protisměru – samovolné spadnutí řetězu na pastorek, kde řetěz není tak vykřížený

                        Ale neber mne moc vážně. Jsem jenom laik, spíš si zkouším představit, co se tam může dít a jaké by to mohlo mít v extrémním případě následky. Nevím, jestli Ti někdo dokáže říct, že jeden mm mimo ideální polohu převodníku je ještě v normě a 2 mm už je totálně v háji … to se asi bude lišit případ od případu …

                        0 0
                        • actus  

                          no mne sa stava presne ten treti pripad – padanie retazu pri slapani dozadu, ale stava sa mi to len ked mam na jednicke

                          0 0
                        • Pá-dlista1  

                          To se deje u krosaru, ale jestli skace, tak v extremnim pripade to muze vest ke zraneni s trvalymi nasledky az smrti. Konecne jako biking obecne :))

                          0 0
                          • rock  

                            Sportem ku zdraví …

                            0 0
                          • actus  

                            no nastastie to robi len na jednotke a natej moc neskacem

                            0 0
                            • Pá-dlista1  

                              Jednotke, ako na osmicke? Tedy na nejmensim kolecku? Pak bych skoro videl i dalsi priciny. Uz jsi proveroval vsechny ostatni moznosti? Treba i spatne serizeny doraz prehazovacky.

                              0 0
    • martt  

      tak ako si dopadol? Funguje Ti to uz po vsetkych nasich radach?

      0 0
      • actus  

        no dal som si do vrecka sroubovak a tyzden som normane jazdil. ked to nahodou prehodilo tak som skusil doladit a teraz to ide celkom dobre – za posledy tyzden sa mi zda ze to ani raz nestrelilo. ale stale nechapem jak to robia v servise

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.