• fousek

    Tak by me zajimalo jestli by nekdo dokazal sject na kole do lomu Velka amerika (u obce MOřina)? Nebo snad uz ste to nekdo sjel? (tato otazka je inspirovana Redbull Rampage 2004)

    0 0
    • blue  

      a kudy by sis tam ten sjezd predstavoval? ja teda vubec netusim… mozna snad s padakem…

      0 0
    • xstefi  

      Sjet? Znamena to zavrit oci, 70m padat a pak se vykoupat i s kolem v 3st vode…to je spish pro parasutistu :))

      0 0
    • MARIN  

      pokud me pamet neklame tak sjet se da jen po ceste a nebo by to mozna nejakej silenec podobnej Gaspimu mohl zkusit na druhe(protejsi strane) kde se driv slezalo pomoci oceloveho lana.Uz si to tam ale opravdu moc nepamatuju od te doby co je to tam proflakle (tak 8let zpet?)jsem tam nebyl

      0 0
      • Alesh  

        Navic mam dojem, ze ochranari ta mista, kde se dalo slezt dolu, kvuli bezpecnosti odstrelovali…

        0 0
        • blue  

          neco na tom bude:

          http://karel.troja.mff.cuni.cz/…amerika.html#lomy

          V poslední době Velká Amerika doznala jistých změn, západní i východní slez byl odstřelen (dostat se do lomu je teď těžší – lano doporučuju), objevují se nové cesty dolů…

          0 0
        • Mamut  

          Pred odstrelom som to nevidel, po odstrele som tam bol (jesen 2003) a nebol problem sa dostat dole. Nasiel som na nejakych strankach, ze po tom odstrele je to lahsie ako predtym.

          V kazdom pripade to na bike nevidim

          0 0
      • McBlacky  

        je to drahně let co jsem s bratrancem slezl po laně s trekovým velamosem a on silničním favoritem na zádech na dno lomu, přebrodili a vyjeli skrz tunel kde jsou ted dveře. Pak jsem tam byl párkrát pěšky, ale řekl bych že to bude spíš horolezcký výkon než bikový, dostat se dolů -živej.

        0 0
    • Kotěnočkin  

      Dej mi pls vědět, až tam pojedeš, přijedu s kamerou a fo?ákem a určitě vyhraju v Neváhej a toč…Byl jsi tam někdy???

      0 0
    • Kotěnočkin  

      Jo, ještě mě napadlo, nemáš ty kolo co měl Jan Tleskač…???

      0 0
    • sraldo lattrinny  

      A co takhle Nuselák? Už to fakt nehul :-)

      0 0
    • Dinoxus  

      Tys tam asi nikdy nebyl. Jinak kousek je tam letiště v Bubovicích, třeba ti půjčej padák. Už na ten Redbull Ramapage nečum.

      0 0
    • Tleskač  

      Kudy to chceš sjíždět?

      0 0
      • Meesha  

        rychlejsi by bylo to dropnout :-)

        0 0
      • poiko  

        no však je tam na tom obrazku cesta jak krava, ne? dokonce je tam i cyklista. extrem to nebude, ale dolu se dostane

        0 0
        • krabica  

          Co jsem tam byl naposled, cca. 3 roky zpět, tak byl přístup, jen z toho červeného místa úplně vlevo vzadu na fotce a je to těžce schůdné i nožmo. Ta cesta po které jedou vede nejspíše do štoly která je teď uzavřená.

          0 0
          • jizby  

            Byl jsem tam včera na kole, dolů jsem nelez. Současnej stav: je to od západu schůdný. S trochou šikovnosti i s kolem na rameni, což bych ale nedělal, tahat dolů kolo je nesmysl..

            0 0
    • VencaV1  

      Tak to dej a vyslouzis si RESPECT!!! :)

      0 0
      • Tleskač  

        Pro borce z Redbull Rampage to nemůže být velký problém…

        0 0
        • jizby  

          možná by se těch asi 6 metrů skočit i dalo, ale je tam problém, že po dopadu hrozí pád z rampy asi 30 metrů do vody, což by se asi taky dalo přežít, ale nesmělo by při pádu dojít k rozmáznutí hlavy o tu stěnu a to zajistit je problém. :))))

          0 0
    • Stará Blažková  

      Pokud vim, tak ze zapadni strany by stacilo dropnout tak 3 mozna 4 metry a pak uz je to jen pohodovy sjezd jak je ostatne videt na nejaky fotce v threadu vyse. Nevim, nemam zkusenosti jakej problem je ten drop. Dopad je do takovych jakoby sirokych schodu (jsou spise vodorovne, zadny kloudny vyjezd). V tomhle miste pad dolu moc nehrozi.

      Pak je tam jeste jedno misto asi 10m vlevo od tohohle (stojim na zapadnim okraji lomu a divam se smerem na vychod). a tam se to da sjet bez dropu. Ale je potreba vybrat dost ostrou zatacku vpravo (jedu kolmo po spadnici a potrebuju zahnout doprava po vrstevnici). Pokud ji nevyberu spadnu 30m bohuzel ne do vody ale na skalu priblizne v urovni vody. Podle me je velmi obtizne, ne li nemozne v tomto miste natahnout nejakou sit, pokud clovek neni takovy drson, aby neco proste navrtal do skaly.

      0 0
      • Stará Blažková  

        Jeste me napadlo. Kdyz se clovek poradne rozjede, mel by ty schody pod tim 3–4m dropem preskocit a dopadne na trochu slusny vyjezd (naklonena rovina bez vetsich prekazek – ale sklon nikterak zavratny, asi tak to, co je videt na predeslych fotkach, nebo jen o malo prudsi.)

        Sjizdet to z vychdni strany IMHO nelze. Pokud neni otevrena brana a clovek nejede po ceste, po ktere projede i nakladak.

        Nicmene pokud to bude nekdo zkouset, at da vedet. Prijdu se podivat.

        0 0
        • Stará Blažková  

          Tak jsem nasel fotky. Trochu se to lisi od popisuvyse, holt zapominam. Tady je prvni moznost s dropem.

          0 0
          • Stará Blažková  

            A tady je druha moznost bez dropu. Udelal jsem tam cervenou caru, ale nemusi se jet primo po ni ;-)

            Sjezd nicmene nezacina tam co ta cara, ale nahore. K zacatku cary se jede za tim sutrem a priblizne v tech mistech, kde cara zacina se musi zahnout doprava (k fotografovi). Presto ze je to v tech mistech pesinka relativne bez sutru, je to dost prudky a pokud clovek nezahne, prohral. Pesky je to ale za dobryho pocasi pohoda (lano netreba, dobre boty vyhodou).

            0 0
            • Stará Blažková  

              A pohled z toho dropu dolu

              0 0
            • McBlacky  

              tak to leda v sedáku a jištěnej – s kolem na repsce :)

              0 0
              • Radek Broz  

                IMHO by to slo… I kdyz respekt z diry pode mnou by mi to asi nedovolil.

                0 0
                • McBlacky  

                  já bych to zkusil jedině jištěnej, z fotky teda nic nepoznáš, ale nevypadá to jako unreal, za každou cenuá se ale zabít nechci. nechám to mladším :)

                  0 0
                  • fousek  

                    No jako podle me je to taky unreal, ale kdyz se videl Rampage, tak verim ze by se nakej magor nasel, mozna i v CR

                    0 0
                    • krabica  

                      Možná nějaký magor, ale já se tam bál jít pěšky. Na fotkách se to zdá docela v pohodě, ale když si nahoře a kokneš dolů, tak je to skoro kolé.

                      0 0
          • pepino  

            A takhle ne?

            0 0
            • Stará Blažková  

              ale joo.

              To byla ta prvni varianta s tim dropem. Mozna to na ty fotce neni tak videt, ale ten prvni stupen je temer kolmy, proto taky ten clovek neleze tudy ven. ty dalsi casti uz jsou relativne v pohode. Ten clovek by mohl dojit az pod ten nejvyssi stupen uplne v pohode s taskama v rukach, ale ten nejvyssi stupen bez rukou nevyleze. Je to hlina a jsou v tom stupy, takze by tudy mohl ven, ale jednodussi je to obejit.

              0 0
              • Stará Blažková  

                nejvyssi stupen → myslim stupen nejvyse polozeny, proste ten uplne nahore, kde to zacina.

                0 0
              • pepino  

                Aha,já si řikal,jakej drop,takhle zepředu to vypadá na bezproblémový sjetí,perspek­tiva klame.

                0 0
            • Radek Broz  

              Presne tak me to taky napadlo;-) Akorat by byl trosku problem to zbrzdit a zahnout doprava na ty prvni zatacce. Veskocit tam taky neni moc jak.

              0 0
              • wroum  

                takova mala technicka :-)

                videls to na vlastni oci nekdy?

                0 0
                • Radek Broz  

                  Ne, ale z fotky to nesjetelne nevypada. Samozrejme netvrdim, ze bych to dal ja;-)

                  0 0
                  • dodydody  

                    Urcite by to nekdo dal ale jen jednou : )

                    0 0
                  • wroum  

                    nevim jak pro koho, ale pro me to bejva adrenalinovej zazitek i bez kola. pesky se to da, ale kolo by me ani nenapadlo.

                    0 0
                    • -b-n-x-  

                      u tebe me tento nazor trosicku prekvapuje. Me posledni dobou pripada, ze co nejde sjet na kole, nejde ani sejit. Podle fotky taky usuzuji, ze by to melo jit sjet.

                      0 0
                      • wroum  

                        asi bys to musel videt na vlastni cocky. pod tebou je tak asi 30 metru dolu a pak voda. bejt ta skalka samotna nekde, tak asi by se to dalo nejak „sesoupnout“, ale v tehlech podminkah fakt ne. nebo aspon ja urcite ne.

                        0 0
                    • fousek  

                      Tos me teda zklamal, byl si mezi lidma ktery bych si tip ze by to mohli zkusit:-), z ty fotky to nevypada zle, horsi je to kdyz tam prides a kouknes se dolu, ale uplnej neslmysl se to zda kdyz k tomu prijedes s tim ze to jako das:-) teda aspon u me to tak probihalo, tim chci rict ze az se budu chtit zasebevrazdit tak to zkusim

                      0 0
                      • ddd - andy  

                        No sakra, asi se tam nekdy az pojedu kolem na silnici stavim a taky to zhodnotim, ale pokud Wroum rika ze ne, tak asi ne..

                        0 0
                        • wroum  

                          ja nejsem smerodatnej. jen si pamatuju ze kdyz sme se tam drive jezdili koupat, ze uz jenom slezt to dolu v sandalech nebylo uplne 100% bezpecny. a navic jak je pode mnou takovahle dira dolu, tak mi to na jistote taky neprida :-) ale mozna taky aktualni stav bude jinej nez kdyz sem tam byl naposled, coz je asi predloni na podzim – kdyz to zacinali hlidat a prestavali tam poustet lidi.

                          0 0
                          • jizby  

                            teď to zrovna nehlídaj. Byly tam spuštěný lana z ohrazení jako fixy. To by ze všeho nejdřív vytáhli. V tu sobotu tam byly mraky lidí, ale dole nikdo. Asi ještě není ta správná sezona na hlídání. Ta moje předchozí poznámka se týkala možnosti skočit tam z toho místa, které je vůči těm popisovaným více vpravo a má skloněnej rovnej dopad, ale stejně je to asi tak stejně nesmysl.

                            0 0
                            • micro  

                              no, ja tam byl nekdy pred rokem, samozrejme s bikama, a dosli sme k mistu, kde uz byla jen stena dolu a tam natazeny horolezecky lana. Tam to v urcitejc mistech bylo skoro kolma stena. Takze kdo by to chtel sjet nebo dropnout dolu, tak jen jednou…ja mam pred Amerikou velkej respekt i pesky..

                              0 0
            • helium  

              odstřeleno … :o(

              0 0
              • Stará Blažková  

                Opravdu? Fotka je z 31.3.2005 a 9.10.2005 to tam vypadalo stale stejne.

                0 0
                • miro1234  

                  vzdy sa tam niekde najde cesta… za pat rokov, co tam chodim, sa skoro kazdy rok islo inou cestou a tou predchadzajucou to bolo takmer nemozne… ale je pravda, ze je lepsie tam so sebou nebrat dievca :) a pre istotu sa naviazat. dost sa tam smyka. priemer za rok je 5–6 ludi, ktori zletia :( no a na bicykli by tade zisiel fakt len ten, kto to este na vlastne oci nevidel :)

                  0 0
                  • Tleskač  

                    Mrtvý pantograf Mezi trampy koluje legenda o příšerném vlaku, který se občas objevuje, když v noci čekají na zastávce v Srbsku na příjezd pantografu. Náhle se v měsíčním svitu vynoří za nejbližším zákrutem kolejí podivná vlaková souprava. Jede zcela nehlučně, bez světel s temnými okny. Obklopuje ji zlověstná nazelenalá záře. Pantograf zastaví na perónu a zašupovací dveře se v mrazivém tichu otevřou dokořán. Běda však tomu, kdo by uposlechl jejich výzvy a nastoupil! Jakmile se dveře za nešťastníkem zavřou a pantograf se rozjede, je pozdě litovat omylu. Chodbičkou ke zděšenému cestujícímu přichází průvodčí, má na sobě cáry tlející německé uniformy a z pod přilby se škodolibě zašklebí tvář vybělené lebky. Je to sám Hans Hagen! A všechna kupé jsou plná zeleně svítících očí. Opuštěných očí bez těl. Smutně se dívají okny ven, hledají naposledy známé postavy kamarádů, aby se jim jako němé vyčítavé bludičky navždy propálily až někam na dno mozku… Temná okna mrtvého pantografu věští smrt. Pokaždé když tento vlak projíždí skalnatým údolím řeky Berounky, odváží s sebou jeden život. Prý v něm cestují na věčnost duše těch, kteří zahynuli v lomech, v propastech a jeskyních Českého krasu. Pokud tedy při čekání na zastávce v Srbsku zahlédnete děsivý černý pantograf, vězte že na skalách Ameriky se právě stalo neštěstí. A v takovém případě utíkejte raději co nejdále od kolejí!

                    0 0
    • ivaneck  

      Mám částečně offtopic otázku: Je do všech lomů zakázaný vstup? Rádi bychom se tam podívali, dá se tam někde přespat? A samořejmě dostat se tam s bajkem? Třeba už teď ani nehlídaj ;o)

      0 0
      • Tleskač  

        Do všech lomů zakázán vstup není. třeba do lomu Na Kobyle (kousek od koněpruských jeskyní) je vstup povolen, do lomu vede dokonce proraženou štolou turistická značka, nebo snad nějaká naučná stezka. Lze to projet i na bajku. Takže to bude speleobajking. Ale v lomech okolo Velké Ameriky to tak jednoduché není. Vstup je tam všude zakázán. Vše je vlastně důlní dílo, a provoz tam může vlastně být obnoven kdykoliv. Pokuta za vstup tedy může být až 50 000,–Kč. V létě se tam ale spousta lidí chodí koupat. Na Velkou Ameriku se musí člověk dostat pomocí spuštěného ocelového lana po kterém se sručkuje dolů. Horolezeckou technikou je to určitě bezpečnější. Na Malé Americe to jde po hodně příkrém srázu bez lana. Velká Amerika se několikrát do roka otvírá (pro potápěče) oficiálním vjezdem pod silnicí, a pak se tam dá vjet bajkem. Přespat se tam dá, je tam i ustí štoly kde se dá schovat před deštěm.

        0 0
        • Ice-goofy  

          No ja se priznam, ze ja bych do toho nesel to sjet, kdyz tak jezdim, kdyz sem u rodicu se podivat tak max zezhora dolu se divam. Jinak co ja vim tak je tam vstup zakazan ne? teda jestli se neco nezmenilo ..

          0 0
      • Mamut  

        Asi pred mesiacom somsa tam bol kupat a dole som sa bezpecne dostal v SPD-ckach. Rozhodne tam ziadne lano netreba. Zo zapadnej strany su dve moznosti zlezu. Jedna je po starej odstrelenej ceste, ale tam sa treba pridrziavat pochybneho lana, co tam niekto natiahol. Ja by som takemu lanu zivot nezveril. Alebo asi 10m severnejsie sa da zist dole bez vsetkeho. Nestrazili to (ani v sobotu, takze nikdy). Dole mohlo byt asi 40 ludi. Mal som celovku, tak som chcel prejst do Mexika, ale vstupna brana do Mexika bola zavreta. Takze som sa brodil tam a naspat zbytocne.

        0 0
    • meikyq  

      Tak trochu oživim tohle pravěký vlákno pro aktualizaci informací tady na BF ;-) Sjet, leda sjetej sebevrah by zkusil, pač situace se do dnes kapku změnila. Všechny vchody, které tady zatím byly uvedeny, byly odstřeleny. Nevim kolik jich tam mezi tim vzniklo a byly následně odstřeleny. Přikládám fotografie asi nejbezpečnějšího vchodu/slezu (nikoli sjezdu :-) )Jedná se o komín se sklonem asi 85°… lze tam vcelku bez problémů slízt, protože je dost členitý, ale každopádně je všechno od jílu, kmínky se všude válí… smeknout se je 90% smrt. Navíc po dešti se z toho stane vážně problém. Je dlouhý asi tak 4m, ale pod nim se cestsa stáčí doprava, a když člověk nezabrzdí kotrmelce, což teda asi nedá kdyby z toho komínu vypadl, tak ho čeká let těch zmíněných 30m podél nekolmé stěny na kameny na kraji vody. V roce 2008 byl ještě nad tímto vchodem ocelový sloupek držící ocelové lano zábradlí. Za ten bylo možné navázat lano, aby se člověk cítil jistěji. 2009– sloupek i zábradlí vytženo. Lano jsem tedy dokázal upevnit jan přes plochou smyčku která byla okolo kamene kterej jsem obnažil z jílu asi metr pod začátkem komínu. Což teda taky komplikuje situaci pro lidi, co jim nedojde, že za lano nesmějí zatáhnout jinak než dolů, aby ho nestáhli z toho kamene…Kousek tý smyce je vidět na fotce. No ale takto jsme se úspěšně dostali dolů i nahorů i se psem a báglama… Pes to teda slezl asi do půlky jištěnej v postroji a dostal velikej strach a odmítal se pohnout :-) Tak musel být rozhoupán od skály rychle spuštěn do náruče kolegy :-) Následky nenese, neni žádný vořezávátko ;-)

      0 0
      • meikyq  

        ještě je tam teda jedna cecta, ale příjde mi rozhodně víc o hubu, jistit se tam nedá, nebo blbě… na obr. modrá část s traverzem, červená komín a pěšina dolů. To samé i na foto, jen si nejsem už uplně přesně jist kudy to tam traverzovali…Ale jako i holčiny v žabkách pokud se nemýlím :-D Já raši nekoukal, nemám rád pohled na mrtvý lidi ;-)

        0 0
    • toram  

      Ahoj, nechci zakládat nový vlákno. Neznáte někdo kolem těch lomů nějakou trasu? Nebo prostě v okolí? Vím že tam vede jen krátká trasa kolem malý ameriky a na karlštejn ale to je moc krátký. Je tam něco delšího? Nebo něco zajímavýho v okolí? Díky zítra tam jedem..

      0 0
      • šimlos  

        Vede tam přece červená TZ z Radotína přes Karlštejn do Berouna,z tý si uděláš odbočku po žlutý k lomům a zpět po modrý přes Roblín a libovolně zpět na Prahu,nebo obráceně,to je vděčná trasa a krátký se mi to teda moc nezdá :-)

        0 0
    • Karvinier  

      Byli jsme teď před dvěma dny na Americe a viděl jsem DH dolů kola bez jezdce. Naštěstí bez něho. Kolo jsme dole nenašli, jen plavat přední kolo. Zbytek zmizel asi pod vodou..

      0 0
      • JakubCh  

        Jezdec je tam dole ve vodě :D A opět jel Mrtvý pantograf a Hansi Hagenů si mnul ruce :D

        0 0
    • fargo.  

      že jsi myslel sjet po laně? jako slanit.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse