• vlk

    Chci se zeptat jaké délky jezdíte řidítka rovná mtb řidítka na xc a blbnutí po lese.Především vzhledem k šíři vašich ramen.Někde jsem čet,že by měli být řidítka široká stejně jako ramena.Jezdíte někdo uzší než 560mm?

    0 0
    • kovar  

      710mm

      0 0
    • Matts.  

      šírka podľa hustoty lesa od 314,5 mm po 1208,3 mm.

      0 0
    • ihik  

      No to co píšeš si dost odporuje. 560 rovný jsou chrtí, na blbnutí to moc nebude. Tohle se tu řešilo už asi 100×. Osobně jsem si z toho udělal závěr, že je potřeba zkoušet a zkoušet, protože každýmu vyhovuje něco jinýho. Pokud bys neměl možnost zkoušet, tak kup širší, v nejhorším pak můžeš řezat (pokud to není karbon). V nějakým časáku jsem dokonce viděl úzký řídítka, na kterých byly tvrdý stahovací gripy nasazený asi z poloviny, takže ty řídítka natáhly. Moc to tam vychvalovali, že je to originální řešení. No nevím, já bych to rozhodně nezkoušel…

      0 0
      • Franta  

        Rezat muzes i karbonovy pokud mas jak. Osobne bych to asi nedelal ale to ani u Al riditek.

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Zadny riditka nejsou tak siroky, aby se musely rezat :)

          0 0
          • Franta  

            no ja ti nevim… Ja bych treba chtel dvoje stejny riditka na sjezdaku i dirtacku ale proste na dirtacku nebudu vozit preci 710mm siroky ridla. Jenze na druhou stranu mam obavy z toho nacnuti materialu…

            0 0
            • Pá-dlista1  

              Kdyz si je predtim zkusebne nenacnes u predstavce, tak by to snad melo byt OK, ne?

              0 0
      • vlk  

        abych to teda vysvětlil mám na kole ještě stará cr-mo řidítka 560.Vždy jsem tam měl takové klasické roky co na každé straně zabírali skoro 1,5–2cm místa.Jezdil jsem je už asi 10 let, tak jsem na ně byl zvyklej.Jezdil jsem xc a to jak říkáš blbnutí.Teď mám rohy pels karbonové a ty nejen že mají uzoučkou objímku, takže tolik nezabverou, ale navíc jsou jakovy od objímky vždy bokem od řidítek,Takže úchop úchop řidítek se mi posunul skoro o 3cm a rohů dokonce o 4 navzájem od sebe.Takže se mi to teď zdá být dost široké.

        nyní chci kupovat nové hliníkové, tak se ptám, jaké vozíte, abych měl představu.10 let jsem jezdil uzší a teď si nějak nemohu zvyknout.Tak potřebuji vědět jak mají být rohy správně široké vzhledem k proporcím jezdce.A zároveň mě zajímá jaký rozměr nejčastěji jezdí ostatní.

        0 0
        • Daf  

          Ja vozim 56cm. Kdyby me rohy Roox na stranach nezabiraly tolik mista zkratil bych je na 54. Rezani je bezna praxe a u hlinikovejch riditek s tim neni zadnej problem.

          0 0
          • vlk  

            no pravě mě rohy moc nezabiraj.tak uvažuji o 54.Ale asi budu muset řezat, protože jsem 54 ještě v obchodě neviděl.Ale stále uvažuji jestli nenechat těch 56.

            0 0
            • Daf  

              Vzdyd to klidne urizni. Jak jsem uz psal je to bezne. Videl jsem riditka, ktera maji uz z vyroby na koncich znacky podle kterych se to urizne. Jinak ve velikosti 55cm se delaji treba Ritchey WCS.

              0 0
            • raceface  

              Má cenu řezat 1 cm na každý straně!?!?

              0 0
              • ddd - andy  

                Rozdil 54 nebo 56cm je tak znatelnej, ze bych si zatracene rozmyslel jestli budu rezat…

                0 0
              • vlk  

                no tak jsem to nechal na 56.Zatím jsem s tím byl takhle jen jednou-docela nezvyk, ale nějak jakoby lépe se mi při jízdě dejchá.Asi si časem zvyknu.

                0 0
        • robero  

          na tohle se da tezko neco poradit – jezdi tak siroky riditka jak ti to vyhovuje, na ostatni se neohlizej, zkrat je tak jak jsi zvyklej… Ja mel na kole 620mm Bontragery, ale pripadali mi siroky – tak jsem pred kazdou vyjizdkou posunoval gripy a zarazel to rohama – po nekolika posunuti k predstavci a od nej jsem nasel idealni, me vyhovujici polohu a urizl riditka o to, co precuhovalo, tzn. cca o 1,5cm na kazdy strane! Jinak jezdim XC a riditka mam cca 59cm (vc. rohu Ergobar – cca 2cm siroky), ramena jsem si nemeril…

          0 0
    • -b-n-x-  

      72 cm exu. Na druhem kole mam nejake 68 cm a to uz mi pripada malo.

      0 0
    • Matts.  

      O takejto hovadine, o nejakom cm tu vediete kecy ako o ceste na mesiac.

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Maly krucek pro Mattse, velky skok pro vlka :))

        0 0
        • Matts.  

          Máš pravdu, 2 cm rozdiel v šírke je fakt malý kročik. Určite by ma to trápilo ako vlanajší sneh.

          0 0
          • vlk  

            to bys koukal jam malé vzdálenosti či úhly mají vliv na ovladatelnost kola.

            0 0
            • Matts.  

              nehádam sa, ale ak sa nevieš bicyklova?, tak ti ani tie uhly nepomožu. Radšej nalej za jeden a už sa netráp.

              0 0
              • vlk  

                nevím co znamená radšej nalej za jeden.Ale to je jedno.Já jak říkáš biciklovat umím.Jezdím odjakživa.To že jsem posledník 8 let nejel žádný závod neznamená že neumím jezdit.Jen si přestavuji-modernizuji bike-a chci vše přesně na míru.Dřív jsem tyto věci tak neřešil-tenkrát jsem neměl prachy a tak jsem byl rád, že jsem něco sehnal.Dnes si už vybírám.

                Ale jo už jsem se rozhod budu zkracovat na 54.Jinak všem dík.

                0 0
                • TinkTink  

                  Tyyyyy kravo…na tom bych se zabil…

                  A to se nebojis z kopce, jo? :)

                  0 0
                • MartinXC  

                  Dřív než řízneš, posuň páky, řazení i gripy a rohy na požadovanou šířku a pár vyjížděk si to tak nech – vyzkoušej si hlavně kamenité sjezdíky a technické pasáže – a pozoruj, jak ti to sedí a jestli se rukám nechce víc do šířky. Pak to teprve udělej – řezání je procedura nevratná.

                  0 0
                • Matts.  

                  Počúvaj Vlk, my chodíme či už na bike alebo na lyže partia. Hlavne v zime sa v batožku vždy niečo nájde, a keď poviem „nalej za jeden“ to znamená, že mám chu? na fr?ana – štamperlu pálenky a pod. Maj sa.

                  0 0
                • adco  

                  Ja som na jar prešiel z 58 cm Ritchey comp na 55 cm Ritchey WCS, mám na nich rohy WCS a nemal som žiadny problém s ovládateľnos?ou­. Je pravda, že jazdím hlavne maratóny, nejaké slalomy medzi stromami len keď musím.

                  0 0
    • MARIN  

      Ted vozim 560 ale puvodne byli skoro 600 ale to uz na me bylo moc. Driv asi pred 4rokama jsem mel 490mm bez rohu a nejak mi to nevadilo

      0 0
    • Daník  

      Samička řezala brutálně a dost si to pochvaluje (všude se vleze a prý se jí líp zatáčí)..pomalu se jí na řidítka nevleze comp.Někdo si naopak stěžuje, že má na užších řidítkách stlačený hrudník a hůř se mu dýchá. Nejlíp zkracovat postupně nebo vyzkoušet u jiného.Nebo pak přilepit patexem:)

      0 0
    • wroum  

      XC 68 vlastovky Fr 72 vlastovky

      uzsi nez tech 68 cm bych opravdu nechtel.

      0 0
    • náčelník  

      550 + rohy.

      0 0
    • zirecek  

      Mam sirsi ramena. Jezdim XC a mam 580cm. Do sjezdu mi to paradne vyhovuje, protoze se lepe ovlada. Kdyz dupu v sede, tak mam ruce na uzko – polozene prsty pres razeni. Rozhodne doporucuju sirsi, uzsi uchop muzez realizovat a pak klidne i zkratit… .

      0 0
    • Fucker  

      Na HT i na fullu 685mm EASTON EA70

      0 0
    • jpl  

      Teď 53 vč. rohů ale už je to moc úzký, malíčky mám otlačené od rohů. Nové budu dávat min 56–58 cm a rohy.

      0 0
    • Tomcat  

      Než 560mm ne.

      Mám na jednom bajku 680 na druhym 640 a mám připravený FUNN 720

      0 0
      • zirecek  

        Covece 720? S tim uz se nevlezes mezi stromy, ne? Kdyz Te na silnici predjizdi auto, to musi do protismeru do skarpy… :-)

        0 0
    • Richie  

      680mm point- myslim, ze na sjezdove zavody delsi byt nemuzou tak vozim tyhle a dost mi to vyhovije

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Taky vozim 680mm, protoze mi to vyhovuje. Ale patri spis k tem uzsim riditkum.

        0 0
      • Bleda tvar  

        podpis… 680mm Point Speed

        0 0
        • ferda  

          Driv jsme mel 720mm riditka od EXU a potom co jsme je vymenil za Easton EA70 680mm, jsem nadseny z toho,jak se da take ridit kolo :) 720 mi nikdy nevadilo a nechtel jsme jinak,ted uz vim,ze je to docela hodne … otazka je, jestli na ovladatelnost nema spis vliv geometrie nez rozdil 720–680

          0 0
      • goofy  

        tak to ja mam 710mm point… a taky mi to vyhovuje, ale do shirshich uz bych neshel.

        0 0
    • Rolei  

      Měl jsem 500mm, teď jsem kupoval nový 560mm a protože jsem je ještě nezkracoval, mám pocit že jedu s trambusem…

      0 0
      • Richie  

        Skus sednout na 720 to teprve napis svoje pocity :-)

        0 0
        • TinkTink  

          Hmm…taky se ti zdaj ty udaje okolo 540mm jako z rise snu? :o)…predstav si nakej skok s tim :o)))

          0 0
          • wroum  

            v nedeli byl na Tocny frajer na starym authoru a skakal docela slusne a ty jeho riditka byly uplne rovny a urcite ne sirsi nez tech cca 54 cm :-) sem nechapal, a nejen ja.

            0 0
          • blue  

            ja mam kamose, co ma tak uzky riditka, ze se drzi skoro predstavce… vubec nechapu, jak s tim muze jezdit :-)

            0 0
        • Rolei  

          Asi jde jezdit i tak, ale moc si to nedovedu představit :-o

          0 0
    • miťo  

      Na obou bikach vozim 52,5cm merene od vnejsich objimek rohu a mista na ruce mam dost i prez to, ze pouzivam Srace (brzdovy paky nadoraz u sebe na kraji konickeho rozsireni riditek). Pred chvili jsem to meril.

      0 0
    • kesu  

      na blbnuti po lese,Xc,je podle me ideal 60–62 vlastovky,na zavodni XC 56 rovny a na freeride 68ale spis 72.

      0 0
    • MartinXC  

      Šířka řidítek = šířka ramen platí pro silnici. Na biku by to asi moc nešlo, každý kamínek by tě rozhodil. 560mm jsem měl asi 3hodiny, pak jsem se vrátil k 620mm a asi by mi ještě líp sedly 640–650mm (maratony).

      0 0
      • K2  

        :) Z mého pohledu by šly i řídítka o cca 2 cm rozšířit – do konce řídítek vrazit trubku, která bude osoustružená tak, že jeden konec se vsadí s několika cm přesahem do řídítek a druhý konec od osazení stejný průměr jako řídítka (+cca 1 – 1,5 cm na každé straně)vevnitř se to zalepí nějakým locklitem a zvenku se na to dá uzavřený grip. Na rohy bych to nedoporučoval. Kdo to otestuje jako první? :)

        0 0
        • MartinXC  

          Fuj, ty zbytečné hmotnosti :-)

          0 0
        • Pá-dlista1  

          Ja to na jednech riditkach mam uz leta. Ani to nemam zalepeny. Vysoustruzil jsem si to s presahem a pomoci lisu, typu Palice, nalisoval :) Rohy tam teda nemam :))

          0 0
    • Aldik  

      Ještě než bych to říznul, tak bych taky zlusil posunout řazení, brzdy atd. a nejdřív to vyzkoušel na pár vyjížďkách a pak to teprve odřízl.

      0 0
    • Romus  

      Shamany 72cm a nikdy jinak, cokoliv pod 68cm mi příde úzký a neovladatelný

      0 0
      • Volf  

        Tys snad musel dřív lítat na rogalu a tu hrazdu máš teď na kole.

        0 0
    • Meesha  

      Mam 540 Bontragery. Ale mam v planu zkusit rohy, takze asi i upgrade riditek.

      0 0
    • McBlacky  

      580 a přijde akorát s rohama, bez rohů i 560

      0 0
    • Homer  

      bontranger 620mm

      0 0
    • Radek Broz  

      Docela bych chtel videt, jak bys „blnul po lese“ s riditkama 560mm.

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Docela dost. Vzdyt s nima se to neda ridit :)

        0 0
        • Radek Broz  

          To pak jo;-) Byla by to hodne divoka jizda :o)

          0 0
          • MartinXC  

            No, když si to dobře namíříš do mezery mezi stromy, ani moc zatáčet nepotřebuješ ;-)

            0 0
      • Meesha  

        Ja se zase divim, jak se vy muzete vejit mezi stromy… :-)) Ja s 54 v poho! :-)

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Kdyz je to v zatacce, tak jsou veci co te omezujou vic nez sirka riditek a rovne staci zvednou predni kolo a natocit zhruba o 45st. a kdyz nemas rohy, tak se vejdes.

          0 0
          • cabbage  

            a to se da praktikovat v dlouhym uzkym prostoru kdyz potrebujes zatocit?

            0 0
            • Pá-dlista1  

              To asi urcite ne, ale kde najdes takovou alej? Kdyz potrebujes zatocit, vadi ti neco jineho nez sirka riditek (navic kdyz se jedna o rozdil nekolika cm).

              0 0
              • cabbage  

                sem mepsal o aleji a rozdil mezi 71cm vlastovkama a 56rovnejma uz by se mel projevit. a co tedy vadi pri zataceni? adheze?

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  To taky :) No kdyz ja zatacim, tak se u toho naklonim a muj pudorys v te chvili je rozhodne sirsi nez tech 54cm a jelikoz stromy od prirody rostou kolmo vzhuru…

                  0 0
                  • enjoy  

                    jo,vetsina tak roste.ale znam par mist kde jsem mel s sirsimi riditky dost velky potize nenabrat v serii hned asi tri stromy,protoze jsem si to tam nahasil driv s uzsima:-).byl by to dobrej kulecnik.

                    0 0
                    • Pá-dlista1  

                      Obvykle takhle probihaji nase vyjizdky s Manasem. Ted uz se tomu ani nedivim, ale poprve kdyz jsme projeli usekem co se mi zdal sakra uzkej, tak jsem si to vytlacil zpatky a skutecne ta mezera mezi stromama byla uzsi nez riditka.

                      0 0
                      • enjoy  

                        jojo.tady v praze se stavaj i zajimavejsi veci,takovy betonovy:-).treba na zelve,mezera mezi hrbytovni zdi a lampou.driv to slo,dneska uz ne e:-).ale nez jsem na to prisel tak to poprvy malem docela bolelo:-) no nic,du spat.doufam ze az za 4 hodiny vstanu tak nebude venku pul metru rozmrzlyho snehu a nikam se nepojede.

                        0 0
    • pegas  

      Ja mam 52 cm a v poho…

      0 0
    • fousac  

      sem se konecne hecnul a zmeril to.. 620mm vlastovky IKE (buhvi, kdo to dela).. s rohama.. ;)

      0 0
    • frosty_cz  

      Kazdej mi rika ze jsem blazen, ale ja vozim 48 cm…:)

      0 0
      • wroum  

        maj pravdu clovece, ses blazen :-) s tim bych nedojel ani za roh.

        0 0
    • aku  

      Nevim jak je to k sirce ramen, ale ja jsem vymenil 56 rovne s rohy za 64 vlastovky a jsem pomerne nadsen. V zasnezenem lese jsem se mi zdalo kolo klidnejsi a ovladal jsem jej s vetsim prehledem

      0 0
    • Dzany  

      Nebudu zakladat dalsi vlakno. Chci si koupit nova riditka, kvuli sirce. Obcas chrtim, obcas jezdim technicke sjezdy, vse na stovkovych zdvizich. Doporucena delka riditek na mem Anthemovi je 600mm, zkratil jsem je na 580mm. Ted po trech letech jezdeni zjistuji, ze bych mozna uvital malinko sirsi. Nebo se mam drzet tech 600mm a neresit to? Moje pritelkyne si koupila noveho bajka a ma tam 700mm a to je zase uplne o necem, i kamarad mi rika, ze bych mohl mit sirsi. Ale beru to z pozice charakeristiky kola, ze Anthem je chrti kolo. Jaky na to mate nazor? Mam zustat u 600mm nebo vzit sirsi?

      0 0
      • Draw in soul  

        Nevím sice co máš za anthema ty,ale kámoš má velikost S a standartně sou tam 670mm.Nevýhoda šikorých řídítek může být v tom,že skoro neprojdeš futrama,blbě se leze do výtahu a v terénu na úzkých trailech musíš hlídat stopu,aby ses vůbec vlezl mezi stromy :) Pokud máš ramena jak závodní pstruh,asi nebudou ideální osmistovky,ale 670–750 je dnes docela normál v hobby ježdění.

        0 0
        • Dzany  

          Mam Anthema X1 2009. Riditka Race Face Next XC 3/4" low rise, 31.8, 600mm, zkracene na 580mm. Jezdim takto s nimi uz tri roky, ale sirsi jsem zatim nejezdil. Koketuji s myslenkou, ze se vratim k 600mm, i kdyz je to jen 1cm na kazde strane. Doposud mi to nejak nevadilo, ale obcas jsem si vsiml, ze bych malinko sirsi uvital, ale ne o mnoho. Tak se ptam, zda spatrujete nejake vyhody, treba 700mm.

          Objednal jsem si tyhle:

          http://eshop.ultrasport.cz/…-600-mm.html

          A

          koketuji, ze je vymenim a priplatim za tyhle:

          http://eshop.ultrasport.cz/…0-cerna.html

          0 0
          • Draw in soul  

            Zkrátit se dají vždycky alespoň o něco,takže bych vzal nejšírší možny (podle tvýho názoru,co bys cca snesl) a případně pak zkracoval.Dost možny je,že se ti ale zalíbí lepší stabilita ovládání a prostornej kokpit a zkracovat třeba ani nebudeš.Já jezdil 620->685->670->a teď 747 a nejširší mi sedí nejvíc spolu s krátkým představcem (jinak to krapet natahuje posed).

            0 0
      • MlokCZ  

        Já bych to tedy zkusil brát především z pohledu co ti vyhovuje (dle stylu použití, šířky ramen, …) :-)

        0 0
      • jIrI___  

        Vyzkoušej co vyhovuje tvému stylu jezdění. Podle mě je víc jak nějakých 600–640 mm na XC jezdění holý nesmysl.

        0 0
    • ClAyD  

      Tohle ti nikdo asi neporadí, každej ti jen řekne, co nejvíc vyhovuje jemu, takže ti nezbývá, než si to vyzkoušet (třeba kup nějaký dlouhý a postupně zkracuj/nezkracuj :D). Já jezdím na všechno 785mm a kratší nechci.

      0 0
    • ememem1  

      chcel by som sa opytat na skusensti kto ste riesili prechod na sirsie rajdy. vyska 190, sirka skor sirsia jak uzsia aj ked rovno kostru ramba nemam. jazdenie prevazne take tvrdsie xc (co sa dnes obcas honosne nazyva trail), alpenX a pod., vyslovene nezjazdujem. aktualne uz roky jazdim 64cm + rohy. skusal som aj sirsie ale moc mi to hlavne kvoli tym rohom nesedelo, uz bol ten uchop moc siroky. v poslednom roku sa mi ale sirsie rajdy vyslovene pytaju, jak na mtb tak na silnicke. neviem cim to je ale obzvlast teraz v zime (snad oblecenim, neviem) uplne ze dost. na tej silnicke to asi moc neporiesim lebo mam take co maju realne osovo 45cm ale na mtb som rozhodnuty kupit nove.

      1. najprv som myslel ze 68 ale uz uvazujem na 72 resp. 74, ono je to tak 4–5 cm na kzdej strane a to je tak posun o pol ruky. neviem, je to uz moc alebo ok resp. tie 4cm (64->68) t.j. 2cm posun na ruku malo?
      2. rohy – moj velky problem, aktualne neviem ci sa vobec este robia rajdy (carbon, hlinik nechcem) prisposobene na rohy, nikde to neuvadzaju resp. ak tak vyslovene ze nie. riskovat sa mi to moc nechce, tie rohy co mam (ergony) sa utahuju 7Nm a zo skusenosti aj s pastou treba tak 8Nm aby to bolo spolahlive co neni zrovna malo. su nejake konkretne aj na rohy resp. ma niekto skusenost?
      3. zdvih, aktualne moje maju asi 10mm, je nejake nepisane pravidlo kolko treba pridat povedzme na 1cm sirky na kazdej strane aby som moc neklesol? posed mam poladeny cez bg-fit a vyhovuje, moc to menit nechcem a podloziek uz bohuzial pridavat nemozem (neni uz na vidle miesto). ci sa mam na to vykaslat a neriest?

      je mi jasne, ze je to individualne ale ak by k tomu niekto nieco zmyzluplne mal tak fajn a dik.

      0 0
      • mr.antik  

        Zkus sundat rohy a rozšiřit gripama. A dát kratši představec třeba bazar

        0 0
      • -b-n-x-  

        A jaky mas predstavec? Pokud bys sel z tech 64 na treba 74, tak teoreticky, pokud bys zkratil predstavec o cca 3–4 cm, melo by to byt tak nejak nastejno. Samozrejme „nastejno“ potreba brat s rezervou.

        0 0
        • ememem1  

          110 cize skratit by sa dal, vlasten to by slo aj zratat.

          0 0
          • -b-n-x-  

            A tak kdyz tam prdnes tech cca 74cm a 7–8cm predstavec, tak by to snad mohlo byt ok.

            Ja si nikdy nemyslel, ze sirka riditek ma nejaky vetsi vyznam z hlediska pocitu delky kola. Ale nedavno jsem na jednom kole vymenil 800 za 760, a najednou me pripadalo jako detske kolo :-). A to bych rekl blbe 2 cm na kazde strane.

            0 0
      • Sunshine 29  

        Nebál bych se 74 cm, spíš si pohlidej zdvih a prohnutí. První jízda bude nezvyk, ale zkus to a uvidíš.

        0 0
    • -b-n-x-  

      Docela cumim, jake pred cca 10 lety vozily uzke riditka a lidi jak se obavali ze neprojedou mezi stromy :-) A dneska bezne lidi vozi 800 a neni problem. To snad nekdo chodi po tech stezkach a rozsiruje houstinky a tak? :-)

      0 0
      • podvlada  

        Ale ne, jen když tam jeden s těma 800 projede, tak je místa pro všechny dost :-)

        0 0
        • podvlada  

          Mimochodem, ještě si dovolím doplnit – na superstaru měli výprodeje a zbavovali se řídítek 915 mm, jednak jsem je chtěl na otloukánka hardtail enduro kvůli odolnosti (samozřejmě říznutý na cca 800), ale taky jsem byl nemálo zvědavej co za lešenářskou trubku to bude :-D

          No samozřejmě jsem je musel vyzkoušet, měl jsem je v Geisskopfu, čuměli na mě jak na trotla (nedivim se), nicméně kolo jelo kam jsem ho namířil, jen ten Revelation se nějak kroutil. Jo a když jsem ho vezl na zahrádce na autě, měl jsem obavu, abych nechytil o stromy u cesty :-)

          0 0
          • Manzak  

            Me taky kolo jede kam ho namirim, a to i s 56cm riditkama nebo kolik tam mam.

            0 0
      • goofy  

        No tak já třeba mezi stromy na jednom trailu po rozšíření na 785 ze 710 mm neprojel.. :-D

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.