• Volf

    Tak jsem opět zjistil, že zmizel kousek mýho oblíbenýho lesa.

    0 0
    • ota  

      bydlím v Havířově-Podlesí 40 m od lesa,ale za chvíli to vidím na Bezlesí. Jen se děsím Tesca či něčeho podobně ůžasného jako náhrady.

      0 0
      • cukr.dva.nula  

        Třeba postaví Tesco. U něj bajkpark. V Tescu koupíš fůla alias sjezdový speciál zn. Pružím NIC, vyjedeš lanovkou v ceně fůla, jednou sjedeš, zbytek seběhneš *), dole v Tescu koupíš nového fůla (jelikož se jedná o model s načasováním na jednu jízdu) a hurá znova.

        A kdo se nezrakvil jezdí tam dodnes.

        *) pozn.: v lepším případě. V tom horším je odvoz v zinkové rakvi zcela zdarma (pouze při včasném předobjednání)

        0 0
    • mm  

      u nas jsem si vsimnul, ze lesni delnici ubytek dreveneho materialu z lesa kompenzuji skladkovanim pneumatik s dusemi ze skodovek a samozrejme krabickami od startek.

      0 0
      • gumid  

        Oni ti šmejdi používají staré pneu jako „podpalovač“ pod klestí při jeho pálení – hlavně, že mají jejich nadřízení plnou hubu keců o ochraně. Lesáci se v lese sami většinou chovají jako totální hovada, pokud někdo protestuje, vytasí argument, že pouze oni, PROFESIONÁLOVÉ, vědí co je správné. Třeba je správné zničit pěšiny v lese kolovými traktory, nechat po těžbe bordel, že se nedá projít, rozlévat olej po zemi, odhazovat odpad kamkoliv....... hlavně nerušit zvěř, protože většina té svoloče trpí potřebou zabíjení pro zábavu ( pomíjím nutné zásahy do stavů zvěře a zdravotní výběr ).

        0 0
        • kolombo  

          Řekl bych, že to není legální, zapalovat pneumatikou. Jestli Ti to vadí, tak je nahlas na Českou Inspekci Životního Prostředí – ČIŽP. Ta to má v kompetenci, včetně bordelu po těžbě v lese.

          0 0
        • Radek Broz  

          Stezoval bych si majiteli, ze tam jim najata firma dela dost bordel, jestli mu to nevadi – na tom to dost zalezi, nebo pak na tu inspekci – jelikoz majitel zcela urcite dostava na nektery prace dotace, tak by to na nej melo zafungovat. Par let jsem v lete brigadnicil a terba spravce bozidarskych lesu si poradek dost hlidal, takze si tam lesaci nic odhodit nedovolili, vsechno se odvazelo, mylo dal od vodnich toku, stopy po veskery cinnosti se zahlazovali. Nehazel bych lesaky do jednoho pytle, nemusi to bejt vsude stejny.

          0 0
          • mm  

            uvedomuju si asi jenom cedulky dvou majitelu lesu, co jsem kdy videl. pokud jsou to anonymni plochy – pro me laika, kde najdu majitele. v nejake online databazi asi ne co

            0 0
            • pelt  

              Na katastralni mapy si zjistis cislo pozemku (pokud ji mas, tedy, ale muzou ti za nejakou castku udelat snimek, tedy kopii), no a majitele treba online na www.cuzk.cz

              0 0
          • šlapatko  

            Nemusí ale u nás je nacházel jsem taky všelijaké gumy, petky,plechovky a jiný bordel je to humus vizytka.V lese vyhodím tak nanejvýš slupku od banánu.Lidi by se měli zamyslet.

            0 0
      • Marcinka  

        JO.I u nás v Chřibech se dá pozorovat něco podobného.

        0 0
    • Radek Broz  

      Jenze od toho tam ten les je.

      0 0
      • cukr.dva.nula  

        Správně. K výměně kyslíku za staré pneumatiky. Les nám ten kyslík nedá zadarmo!

        Vás ve škole neučili, ze zakopáváním starých pneumatik v lese či jejich zahazováním na dna potoků prospějete přírodě tím, že se nespotřebují další pracovní síly pro likvidaci pneumatik, tudiž není potřeba tolik kyslíku k dýchání a naopak les si oddychne?

        0 0
      • gumid  

        Les není přece jen místem produkce dřevní hmoty a plnění plánů těžby.

        0 0
        • goofy  

          To ne, ale kdyz je zrovna na rade nejaky usek, tak se tam holt kaci. A pak tam zase nemusi treba 10 let ani pachnout zadny lesak…

          0 0
        • Radek Broz  

          Samozrejme, ze ne „jen“, ale at se nam to libi nebo ne, je to jeho asi primarni funkce, proto nechapu, proc se nekdo divi, kdyz se nekde kus vytezi.

          0 0
          • gumid  

            Nechci polemizovat o prioritách funkcí, nicméně si myslím, že „hospodářské“ působení se na lesních společenstvech podepsalo měrou vrchovatou. Honba za kubíky průmyslově zpracovatelné hmoty převážila nad zdravým rozumem a nad potřebami krajiny. Jsou snad monokultury na místě bývalých smíšených porostů výsledkem citlivé a profesionální práce? To, co společně nemáme v lásce snad ani není práce lesnického personálu jako taková, jako spíše „nekulturnost“ „pomněpotopismus“ lidí, kteří se rádi ohánějí kladným vztahem k přírodě. Pro ně je příroda denním chlebem, jejich prací a přesto se k ní občas chovají velmi macešsky – hlavně rychle, pohodlně a s co nejmenšími obtížemi. Zato neváhají omezovat pohyb ostatních, zakazovat a přikazovat.

            0 0
    • PIWNIK PONURY  

      presne toho se bojim az vyrazim na sva oblibena mista – to bejvaj hodne neprijemny prekvapeni… stejne jako vyasfaltovani/vy­sypani kamenama lesni cesty apod.

      0 0
      • minikin  

        My sme na vianoce dostali ako darcek toto:

        0 0
        • minikin  

          Este jedna.

          0 0
          • minikin  

            Priklad pre deti, ktore nabadali okoliducich vlastnorucne vyrobenymi tabulkami. Na lesakov to nezabralo…

            0 0
            • minikin  

              Ale este stale je to lepsie, ako maj 2003. Nastastie po kritike sa kompetentni zobudili a dany usek turistickeho chodnika dali do schodneho (zjazdneho na niecom inom ako je LKT) stavu. Ale nasledky su tam dodnes…

              0 0
              • Biker jak Pes  

                To jsou hovada. Prý cyklisti škodí lesům, ať se ti nahoře podívají na tohle … :((

                0 0
              • fouk1  

                Přikládám taky jednu – okolí Bělé p.B., podzim 2005

                0 0
                • oxyaction  

                  Krmelec byl zjevně ve špatnym čase,na špatnym místě.

                  0 0
                • RUMcajs  

                  Neznas nahodou Ivana Srajera?

                  0 0
                  • fouk1  

                    jo docela dobře, ty asi taky?

                    0 0
                    • RUMcajs  

                      Trochu. Jsem z UL, takze znam jeho skorosvagra Jesuse :-)

                      0 0
                      • fouk1  

                        Toho neznám, ale Ilona nadávno v hospodě pozávodě říkala že pojedou do Ústí za holkou

                        0 0
                        • RUMcajs  

                          Tak se zeptej jak se jim libilo grilovani :-) Zjistil jsem, ze vubec nejsou otuzeni…

                          P.S. Ivan je tvrda, byl jsem u toho, kdyz si na Komarce vyhodil rameno. Ani neceknul!

                          0 0
                          • fouk1  

                            všechni jsem to s Ivanem probral dneska po Ruský sibiři. O Komárce mi říkal, že prej si nejvíc šílel ty a těžko udával polohu kde leží:-). Jinak v pohodě. Gril prej dobrý, až na to že jsi ty steaky po tmě skoro spálil. Co letošní zima, už ti v Irsku funguje topení?

                            0 0
                            • RUMcajs  

                              Ja udaval polohu dobre. „Lezi v lese.“ „Kde?“ „No, na zemi“ :-)

                              Sanitak: „Budu vam muset rozstrihnout mikinu“ Ivan: „Ne, to je od dcery k vanocum“ Sanitak: „Tak to zkusime sundat“ Ivan: „auuuu… vsak ona mi koupi novou, rozstrihnete ji“

                              Jo, a cestou do nemocnice heiloval, pac mel porad vstycenou pravici :-)

                              No a s tim topenim? To zavisi na tom, kolik snis fazoli :-)))

                              0 0
                  • Manas  

                    Toho znam taky … a brachove Jeziskove a jejich samodomo sjezdak .. to je vec :-)

                    0 0
                • karliner  

                  Všechno má svý… Kdyby to tahaly koňma – víš jak zase ty koně často serou :-)))

                  0 0
            • Dijck  

              Kde konkretne toto je? *urvy! Na Cergove niekolkonasobne zvysili tazbu za posledne 2–3roky.

              0 0
              • fouk1  

                Lesy kolem Bělé pod Bezdězem, Máchův kraj. Ještě jedna

                0 0
              • Mamut  

                Ja sa desim, co spravi tazba uranu na Jahodnej pri Kosiciach s lesom. Uz teraz su tam byvale „skoro single tracky“ rozjazdene nakladakmi. A az to zacne…

                0 0
          • marapara  

            No, u nás v Chřibech těm lesům, cestám lesní dělníci taky pěkně dávají na frak. Ani nemám kolikrát odvahu to vyfotit. Už takto zničili dost oblíbených lesních cest a trejlů.

            0 0
            • Stancek  

              S tim se nesejou nikde… ted je hezky rozmasirovany ten prvni zabavnej sjezd na CH50, jak se sjizdi do Kudlovske doliny, ten zacatek jde bud objet lesem (proti predpisum, mimo cesty se nesmi ze…) nebo se hezky projit s kolem na rameni, doufam to stihnou do 14.4. odklidit…

              0 0
          • vlk  

            Ty stromy jsou tzv. plnoleté.Jsou tedy vhodné na těžbu.V zimě je vhodné těžit, protože je dřevo nejkvalitnější-je sušší. To že se lesy těží je normální, také se nepodivujete, jé hele oni ty krásné slunečnice posekly.Však oni tam lesáci zase nasadí nové.Ta rozježděná cesta je ovšem zase něco jiného.Ale chápej, když se to pokácí tak to tam pak nenechaj přece ležet, když se jim začne pod kolama země bořit.Správný lesák po sobě tu cestu ovšem zase spraví. Nad obhospodařováním polí se neudivujete a nad hospodařením v lesích ano. Např u nás v lesích těží, ale vždy po sobě také uklidí-cesty spraví. tak asi tak, nesuď, počkej si nějaký ten měsíc, až proběhne výsadba a cestu spraví.Neboj vysadí stromy nové, to musí ze zákona-jinak jsou šílený pokuty. A pokud ti vadí, že se těží stromy, tak se dobrovolně zřekni veškerého nábytku co máš doma a vlastně běž bydlet na ulici, protože bez dřeva se stavět nedá.Chápu, že se rozčilujete nad rozbitými cestami,ale správný lesohospodář je zase spraví.

            0 0
            • marapara  

              Jo, to beru, ale abych pravdu řekl, to mě docela hodně štve, že těží v zimě. Třeba minulý rok, kdy bylo v zimě přes půl metru sněhu a krásné běžecké stopy. Další víkend to tam nějaký kok*t projel s lakatošem a bylo po cestě. Půlmetrový dvojitý rigol, bylo to tak na pořádnou zlomeninu. A to nikde žádné stromy neřezali, ani nestahovali, prostě to tam jen projel a dokonale zku*vil prádní běžecké stopy. Tohle mě docela štve, bezohlednost a lhostejnost k ostatním. Prostě po nás potopa. O nějakém zkulturnění cest, po težbě se u nás bohužel mluvit vůbec nedá. Mám na mysli Chřiby a Bílé Karpaty.

              0 0
              • vlk  

                No za to zase někdy mohou myslivci. Mají ze zákona povinnost dokrmovat v zimě zvěř a na některá místa se dá těžko dostat v zimě autem a tak používaj traktory-kam až se dá ve sněhu projet. Ono se to nezdá, ale ručně by to tam nenanosili. Já jsem dřív také dost rychle odsuzoval, ale co do toho trochu víc vidím, tak jsem umírněnější.

                0 0
                • šlapatko  

                  Koleje po traktoru jsou super pro kolo když je hodně sněhu,takové vyhledávám na cestě mě to moc nebaví.Zničená stopa je druhá věc

                  0 0
                • ravo  

                  Já je odsuzuji také rád a rychle, ovšem argument (teoreticky), že tam bylo moc sněhu tak to tam zku*víme traktorem, má logiku jen tehdy, pokud se bude na jaře nebo kdy ta zvěř odstřelovat… Inu představa, že pán myslivec příjde z rachoty domů a ještě bude další 2 hodiny tahat na zádech bágl s krmivem a že to bude dělat 7 dnů v týdnu, to je scifi.

                  0 0
            • minikin  

              Rozumna tazba ma az tak netrapi, co ma nas…rdilo je skor, to, ze zvalia strom, kmen si stiahnu a konare nechaju na turistickom chodniku – cervena znacka – jedna z hlavnych tras Slovenska: Dukla-Bratislava. Takto to tam potom vyzera 3–4 mesiace. Je problem turisticku trasu medzinarodneho vyznamu spriechodnit hned po tazbe? Pre niekoho asi ano. A to vsetko len 300 metrov od narodnej prirodnej rezervacie. Ano, tazba by mala byt aj v zime, ale rozumny clovek by dlhodobe plany tazby operativne upravoval podla pocasia aby do urcitych lokalit chodili v case, ked sposobia najmensie vedlasie skody a nie ked maju v plane tazbu prave tam. V tomto pripade ak by tuto tazbu urobili napr. dnes, ked mrzne, urcite by nenechali turisticky chodnik v 20cm blate po celej jeho sirke. A keby po ich praci ostal aj priechodny, tak ani nepipnem. BTW: bolo take pravidlo (zakon, predpis alebo len nepisane pravidlo?), ze stromy so znackami ostavaju stat, ale ako vidno, nie vsade to plati. Potom sa nedivte, ked zabludite…

              0 0
              • goofy  

                K te tezbe, kdyz je sucho: tohle je trosku nemozne. Tezi se v zime, mimo vegetacni obdobi, at se ti to libi, nebo ne. Ze je letos tak blba zima a proste je vsude blato, holt smula. Ver ze se to urcite nelibi ani tem lesnikum, ale holt co nadelaji. Stromy se musi kacet mimo vegetacni, jinak v nich zustava hodne vlhkosti, a to je treba pak strasne dlouho susit. Uz jenom strom setnuty mimo vegetacni schne nejakeho 3/4 roku, nez ho muzes pouzit. Dalsi vyhoda tezby v zime, je nepritomnost skudcu…

                0 0
              • Mamut  

                No to bolo mozno este take medzivojnove pravidlo, nie? Casto mam pocit a to uz aspon 20 rokov, ze stromy so znackami idu prve podla hesla: „Nech tu tie svine turisticke radsej nepobehuju“.

                0 0
        • Martin Sk.  

          To vole tak to je hnus.Oni snad nemají mozek v hlavě!Lesáci jsou největší škodná v lese.Kde vjedou,můžeš si rovnou hledat náhradní treil…

          0 0
          • Martin Sk.  

            V tom rozčílení jsem chtěl napsat trail…

            0 0
          • vlk  

            Jenže lesy neslouží jako vaše traily. Ty plní prvotně zcela jinou funkci. tak jako ty nadáváš na lesáky, tak zrovna tak na nás nadávají myslivci.Byste koukali co škody způsobíme. Já patřím do všech víše jmenovaných 3 skupin a tak to vidím trošičku jinak než vy.Ani jedna z těch skupin nemá pravdu. Ta leší někde uprostřed. Vše se musí dělat s rozumem.

            0 0
        • RUMcajs  

          Rozumi tu nekdo tezbe dreva? Pripada mi divne, ze ten strom jenom nariznuli. To se dela bezne?

          0 0
          • vlk  

            Trošičku ano, ale toto jsem ještě neviděl. většinou se nechá nějaký osamocený, ale živý, aby něco vyrostlo i ze semínek. a nebo se jich pár nechává jako zábrana proti větru-ale to většinou borovice, duby apod. Toto by mohlo mít vysvětlení snad jen, padla položily pily a šli dom a nebo si pak uvědomil, že na tom stromě je turistická značka, tak než ho uřeže, tak dopříště tam zatluče tyčku s nově namalovanou značkou. A nebo nezákonná těžba-a jak zdrhali když je objevili, tak to tam tak nechali :o) Ne fakt netuším, ale já jsem poloamatér na lesnictví.

            0 0
          • Mamut  

            No jasne. Hore mas vysvetlene ako je dolezita suchost dreva. Tento bude o 3 roky nadherne suchy. Az sa z neho prasit bude.

            0 0
            • RUMcajs  

              Hmm, tomu nerozumim. Proc se to nedela u vsech stromu? Podle me jim fakt padla a sli domu.

              0 0
            • minikin  

              No neviem, ci mu uz ten minulotyzdnovy vietor nepomohol k zemi, nebol som sa tam pozriet. Mozno sa zlozi prave vtedy, ked okolo pojde skupina skolakov na vylet a medzi nimi potomok jedneho z drevorubacov…

              Mozno ho napilili preto, ze potom, co jeden zrezali a druhy napilili prisli na to, ze poskodzovanie turistickych znaciek (neviem, ci sa to tyka aj tychto na strome) je este stale podla priestupkoveho poriadku (ci zakona ci ako sa to vola) priestupkom a moze im byt udelena pokuta do 3000 Sk. Tak ho radsej nechali…

              0 0
    • Splinter  

      Když vidím ty fotky tak mám vztek.. Chápu že lesy jsou na to aby někdo měl prachy… Ale poslední dobou mi to přijde už jako drancování… Těží se všude..

      0 0
      • vlk  

        Věř tomu, že soukromí vlastníci z toho prachů moc nemaj a jsou rádi, že zaplatí z vydělaných peněz prořezávku od kůrovce, výsadbu nových stromů, ošetření lesa, daně apod.Nejvíce na tom vydělají právě těžařské firmy a obchodníci, ti mají šílený rabat.

        0 0
        • hawrda  

          Tady asi nejde o soukromí vlastníky s pár hektarama,ale o lesy ČR,které uzavírají smlouvy za podivných okolností s těžařskejma firmama.Tam se pak točej miliardy a nějakou tu třísku se nekouká.O prachy jde především,to je trend dnešní doby.To ostatní je vedlejší.BOUŽEL. pro nás,který v tom musíme žít i když se nám to mnohdy nelíbí.

          0 0
          • marapara  

            Bohužel bych to tak viděl taky. Bohužel pro nás pro lidi, kteří se do lesa jdou/jedou odreagovat od starostí všedních dnů. Když narazí na tuhle spoušť, viz fotky výše, tak to prostě zamrzí.

            0 0
        • gumid  

          vidíš vše „objektivně“ ze tří pohledů – biker,myslivec,les­ník? Nezlob se, to nejde brát vážně. Nikdo nepolemizoval nad prioritami využívání lesa, kam mj. patří i funkce rekreační ( samozřejmě mimo hospodářské ) a také funkce vodohospodářská – myslíš, že koryto od LKT je dobrým vodohospodářským počinem? Víš, kolik stojí 1km nové lesní cesty – např. svážnice? Docela dost na to, aby nějaký bezmozek provedl její totální devastaci.

          0 0
          • Jenda  

            jenze poradnou svaznici nezlikviduje lakatosem, uvedom si ze ty cesty jsou ve vetsine pripadu vybudovany (projety) lesakama a to ze ji dojebou pri tezbe je celkem jejich vec a krajine to nijak dramaticky neublizi, ublizi to ale rekreantum. Nicmene moje zkusenost je takova ze ve chvili kdy se tam prestane s tezbou to daji zase dohromady (konkretne krivoklatsko a kladensko) akorat to neni hned ale treba dva ci tri roky to trva. Nastesti v mym okoli postupuji opacne – tj. nejdriv si vybuduji poradny cesta a pak tezi – vyjde to levneji.

            0 0
            • RomanH  

              Jenze obcas ty cesty vyasfaltuji :-(

              Je mi jasne, ze lesy jsou zde jako obnovitelna surovina. Kdyz uvidim v lese zaneradene cesty od lesaku, tak si zanadavam, ale priroda se po case vzpamatuje. Ten asfalt tam ale bohuzel zustane.

              0 0
              • marapara  

                To je tan horší varianta, že je vysfaltují. Kdyby je vysypali šotolinou, tak by to bylo lepší.

                0 0
                • Jenda  

                  u nas nastesti neasfaltuji, materialu na vysypavani cest maji diky haldam po tezbe uhli dost a dost:-)

                  0 0
      • Luma  

        Hele soused je ředitel Biocelu V Paskově u F-M a co tam němci postavili pilu tak tam jezdí denně 360 kamionu se dřevem.Loni v listopadu jsem volal hasiče,protože lesníci palili klestí a pořádně to neuhasili.Málem to všechno chytlo/Palkovické hůrky/Mám s lesníkama jenom špatné zkušenosti

        0 0
        • Splinter  

          Podle mě to co teď probíhá je drancování lesů… Třeba za deset let někoho zase budou soudit.. Ale stromy to nevrátí…

          0 0
        • goofy  

          To ze tam jezdi 360 kamionu denne, neni tim, ze by se nejak rapidne zvedla tezba. Tam se proste zacalo svazet vsechno drevo z Beskyd, a male pily pomalu zustaly na suchu…

          0 0
    • Tukos  

      No, psal jsem to tu už kdysi, ale ve zkratce. Většina těch silně rozhořčených názorů mě trochu rmoutí, neboť i já jakožto lesák souhlasím s tím, že ne všechny těžební postupy a technologie jsou košer. Nicméně nelze příliš souhlasit s tím, že by se lesy drancovaly neúměrnou těžbou. Zkuste si vzpomenout na reklamy LČR kdy každé třetí auto jezdí z lesa prázdné. Reklama je to sice stupidní, ale vyjádřit měla to, že se těží jenom dvě třžetiny přírůstu dřevní hmoty. Pro laika je to těžko pochopitelné, ale na základě exaktních měření zásoba i výměra lesů v ČR roste. A aby to nebylo tak jednoduché, i to je vlastně špatně. Tedy to, že roste zásoba, neboť s tím souvisí i stárnutí porostů, které může mít za následek nevyrovnanost věkových stupňů.(v každé společností lidí je ideální když všechny věkové kategorie obyvatelstva jsou stejně velké – když budeme mít hodně důchodců a málo mladších ročníků …). Na to že jsem chtěl jen poznámku, je toho zase hodně a navíc tomu možná někteří nebudou rozumět. Pokud by zde ale byl opravdový zájem, mohu na případné konkrétní dotazy odpovědět.

      0 0
      • minikin  

        Nie je to o technologiach tazby ani nehovorim o drancovani lesov. Len nech odstrania konare z turistickych chodnikov hned a nie az po 3–4 mesiacoch (ked chcu sami prejst dalej za dalsou tazbou) a nech sa snazia nejazdit po turistickych chodnikoch v case, ked je mokro a blatisto ale ked mrzne alebo je sucho. To by mi celkom stacilo.

        0 0
    • JirkaT  

      V lese se hold prvotně a taky tržně hospodaří. To znamená dostat odtud co největší produkci za co nejmenší náklady. I při těžbě musí být dodrženy nějaké předpisy – nevím přesně. Ale jejich dodžování zvyšuje náklady, takže když není žalobce podpaluje se pneumatikami a pod. Na těžbu je ideální zima, včetně toho že když je umrznuto, dřevo se tak nezabahní a cesty nerozvorají. Jenže letos hold nemrzne ale firmy těžit musí. Hezké by asi bylo kdyby z Prahy na venkov šly dotace za údržbu krajiny pro městské výletníky jako jsou bikeři a další. Při takové prioriě lesních prací před trhem se dřevem by lecos mohlo být jinak. To se samozřejmě nestane, takže se nic nezmění. Cesty po těžké technice vyhladí čas. Děkuji Vlkovi za jeho realistické příspěvky výše.

      0 0
      • gumid  

        Souhlasím s Tebou v tom, že je potřeba nepodléhat emocím ve vztahu k lesům. My bikeři, turisté a vůbec laici je vidíme jinak než Ti, jež les živí. O to víc mě však překvapuje profesní otupělost a necitlivost k „chlebu“. Znal jsem „lesáky“ starších ročníků, kteří podobný bordel v lese netrpěli a dokázali si sjednat pořádek, stejně jako lidi z období, kdy les představoval „zásobu dřevní hmoty“ a všechno patřilo všem a nikomu. Jenže doba se mění.

        0 0
    • Splinter  

      Brno-sever asfaltky v lese už začínaj být kvalitnější než normální silnice.. Člověk potká v lese tolik aut a řidiči jezdí jak prasata.. V srpnu sem potkal „na říčkách“ černej starší golf, kterej tam jel minimálně 80. S kamošem jsme šli každej do jedné příkopy, zůstala pogumovaná cesta a šofér ani nezastavil a ujel..

      K čemu jsou pak ty závory.. Přijde mi čímdál těžší se aspoň na nějaké vyjížďce nepotkat s blbcem:(

      0 0
      • rock  

        Golf je v pohodě. Já tam (úsek Říčky-Kalečník) potkal (a ne jednou) kamion s návěsem. Na každé straně měl 30cm k pangejtu a vůbec netuším, jak projížděl zatáčky …

        0 0
    • Milenius  

      Přidávám se k tomuto tématu a nebude to jen o lesácích. Stejně se chovají i zemědělci. Viz „hnojiště“ v Doubku u Říčan, kde se jim to už nevejde do vybetonovaného sila, tak to dávají přes cestu na pole, výsledek je ten, že se do lesa nedá zajet, protože člověk musí nejdřív projet 20cm hlubokým bahnem plnýho močůvky, objet se to nedá ani z jedné strany, protože to bahno a močůvka je všude. Divím se lidem z vesnice, že jim to nevadí. Když někomu jen málo prosakuje žumpa, tak na něj hned někdo vlítne, tady z toho musí mít každý studni plnou sraček.

      Když už se člověk přebrodí, tak na něj čekají rozježděné cesty od lesáků, prý ten les někdo před rokem koupil a od té doby těží a těží a jezdit se tam už ani nedá, protože z krásných cest jsou bahenní lázně nebo jsou plné větví, právě tam se mi stalo, že jsem projížděl mezi těmi větvemi a utrh jsem přehazovačku.

      0 0
      • Milenius  

        Ještě jeden obrázek, když jsem tam tak stál, tak tam akorát přijel hovnocuc, který se tam jal vyprazdňovat své útroby, takže nejen sračky od krav, ale i od lidí

        Co tady v tý despublice vlastně chceme, když tu jen všechno zničíme? Asi by na nás měl přijít vichr ještě větší než nedávno, abysme se probrali.

        0 0
        • goofy  

          Je to sice pekna prasarna, vyprazdnocat fekal na jednom miste, ale jak vis, ze to byly sracky od lidi? Muzes nejak potvrdit toto tvoje tvrzeni? Videl jsi ho, jak prijel od nejakeho rodinneho domku?

          0 0
          • Milenius  

            Ne to ne, máš pravdu v tom, že to mohlo být odkudkoliv, to je ale neomlouvá

            0 0
    • Hurka  

      A teď si představte, jak budou vypadat lesy po akci „šetrně odklidíme následky větrné kalamity“… – viz. jak se s tím poprali lesáci v Tatrách, kdy zničili hodně lesů těžbou… doufám, že to tento týden zmrzne a do března nepovolí, jinak do lesa nebude možno vůbec vjet, jak bude všechno rozježděný…

      0 0
      • mr.antik  

        No trochusi dovolím nesouhlasit. Včera jsem vyjel do lesa (po cestě, dokonce turistické) a musel jsem kolo asi tak 100× přenášet přes spadlé stromy… Takže raději rozesranou cestu, než nemožnost ježdění…

        0 0
    • JirkaT  

      Ještě si dovolím – jako ten kdo se v přírodě nepohybuje pouze jako biker. Majitel v lese, zemědělec na polích a loukách hospodaří s velkým finančním obratem. Jako biker jsem pouze uživatel který nemá žádné náklady, neplatí majiteli ani žádné vstupné. Turisticky značená cesta je sice něco jiného než obyč cesta, ale není mi známo, že by na ní někdo majitelům doplácel a tak je jim na pozemcích pouze na obtíž. Dle mne se jako biker těžko mohu zlobit na stav cest po práci majitele případně jím najaté těžařské firmy. Na rozdíl od uzavřené firmy, nás do lesa naštěstí majitelé pouští téměř bez omezení. Těžko po nich ale ještě můžeme požadovat, aby své cesty udržovali ve stavu vhodném pro naše bajky. Majitelé by pak mohli v době těžby a také po ní uplatňovat své právo na zákaz vstupu např z důvodu naší bezpečnosti.

      0 0
      • Dijck  

        :) Majitelmom Velkej vacsiny lesov kde jazdim je stat, cize my. Zisk z tazby tam ma par jednotlivcov.. Je to minimum co po nich chceme, aby za sebou upratali ked sa uz na tom nabalia. Nech udrzuju aj tu rekreacnu funkciu lesa.

        0 0
        • JirkaT  

          Stát = my, to bejvávalo do 1989 :-) Děkuji, nechci. Běžnému „státnímu podniku“ ale nesmíš ani přejít vrátnici na jeho pozemek. Nějaké podmínky co se týká úklidu se při těžbě dodržovat musí. Spíše se ale týkají prevence před kůrovcem a pod. než jak vyhovět výletníkům. Nerad bych se taky dočkal cedule „Zákaz vstupu – v lese probíhá/probí­hala těžba“

          0 0
          • gumid  

            Tuhle cedulku jsem už viděl, např. v „mariánském údolí“ z Brna k Ochozu u Pekárny – chápu, že v zájmu bezpečnosti je vše OK. Čemu už ale rozumím méně je fakt, že zbytky po těžbě – klest na cestě, vyježděné koleje od techniky – zůstaly docela dlouho netknuty. Nakonec davy brněnských výletníků klest z frekventované stezky odházely a časem byl klest spálen, eroze rýhy postupně „zamaskuje“ po svém..... Chápu tlak na „hospodaření“ v lese – vše je o penězích – na druhou stranu – není stav lesa něčí „profesní“ vizitka? Někoho, komu slouží les jako zdroj obživy? To, že lesní personál se choval stylem „po mně potopa“, doufaje, že všemocná příroda to „nějak“ překoná, že zahladí veškeré jizvy páchané ve jménu zisku – tak tento názor by snad neměl mít místo v současném chápání lesa.

            0 0
            • Milenius  

              Přesně tak, když těží dříví, tak do toho lesa musí a to jim nikdo nevyčítá, ale měli by si po sobě uklidit. Při těžbě tam jedou řádově 100× tak by je už nezabilo, kdyby za ten traktor naposled dali radlici a tu cestu protáhli, to by bohatě stačilo, všichni by byli spokojený. V Německu a Rakousku to tak funguje, tam se mi ještě nestalo, že bych na razil na rozesranou cestu.

              Kdyby tam po sobě uklidili, tak na ně taky nebude nikdo naštvanej a všichni je budou mít rádi a budou říkat – jo Franta, to je bourák, ten se nám stará o ty lesy, takhle akorát každej říká – jo Franta, ten to tam zase zadělal, debil jeden, jenže jim je to jedno

              0 0
    • karliner  

      Podle fotky to ale vypadá, že větší kus ho tam ještě zbyl…

      0 0
    • Marcinka  

      Mně už zmizelo oblíbeného lesa! Krásný borový nad chatou, bukový, kde vedla parádní cestička pro kolo, nemluvě o desítkách doprasených cest od techniky „lesních mužiků“.

      0 0
      • wroum  

        les je pole plny stromu – jednou holt prijde sklizen…a to je primarni uzitek lesa. rozvorany cesty zahladi cas a na par desitek let je klid.

        0 0
        • RUMcajs  

          Les ma nejen funkci hospodarskou, ele i rekreacni.

          0 0
          • wroum  

            to samozrejme, ale pisu ze ta hospodarska je primarni, respektive kdyz prijde cas je nutno sklidit a do ty doby funguje jako rekreacni.

            jinak si myslim ze les je vysazovan prevazne s vidinou sklizne a ne proto aby meli pecburti kde zpivat svoje hitovky.

            0 0
            • RUMcajs  

              Souhlasim. Kazdopadne jsou moznosti, jak dosahnout rovnovahy mezi tezbou dreva a rekreacni fci lesa. Jsou mista, kde se lesaci chovaji k cestam obezretne a taky mista, kde to pripomina tankodrom.

              0 0
              • wroum  

                nerikam ze s chovanim lesaku vzdy souhlasim, ale ta rovnovaha je zajistena delkou periody sklizne. a vse je o lidech – nekdo se chova ohleduplne a nekdo jenom nici a boura bez jakejchkoliv ohledu.

                0 0
                • tk  

                  nesouhlasim.

                  nemelo by to byt o lidech o tom, ze se nastavi takove podminky, aby ktere by neumoznovali lesnicky slendrian a bezohlednost vuci rekreacni funkci – „profesní otupělost“ jak nekdo napsal vyse.

                  bikeri by se meli spojit se vsemi ostatnimi rekreacnimi uzivateli a vyvijet na MZe a lesniky tlak, aby se rekreacni funkce konecne promenila z neceho co les pry plni automaticky (tzv teorie uplavu) v neco, k cemu je treba pri lesnim hospodareni prihlizet.

                  minimalne tim, ze k tzv. potezebnim upravam bude dochazet vcas a s ohledem na to, ze se po cestach pohybuji rekreacni uzivatele.

                  ale lesnicka praxe v jinych zemich ukazuje, ze multifunkcni lesni hospodarstvi v demokraticke zemi proste musi brat rekreacni funkci vazne a dokonce delat funkcim hospodarskym ucite ustupky.

                  mimojine i proto mame v CR tzv. lesy zlvastniho urceni. v praxi se ale vsude hospodari se s stejnou hegemonii tezby dreva.

                  obecne zatim napriklad cessti lesnici vubec nepriznali, ze kvalita rekreacni funkce lesa je vazana na kvalitu site cest v lesich.

                  0 0
                  • wroum  

                    to sou podle me nesmysly.

                    nemuzes vyvijet tlak v situaci, ktera je jednostranna (ty neco chces, ale nemas co nabidnout) – v opacnem pripade se muze stat ze budou na krajich lesa cedulky „VSTUP ZAKAZAN“ – taky reseni

                    primarni ucel lesa, je „sklizen“ stromu – rekreace je druhotna (i kdyz nemene dulezita) a je proto logicke, ze se prispusobuje tezbe a ne naopak

                    a to posledni je totalni blbost. chces tim rict ze jako rkreacne kvalitni les je prospikovanej cestama? na to ti ale pak staci vetsi park a mas to i s asfaltem… naopak ja jako lesni rekreant (houbar) se cestam snazim vyhybat a hledam co nejdivocejsi casti lesa…

                    0 0
                    • tk  

                      tvuj prvni odstavec: tlak muzes vyvijet v jakekoli situaci. zvlast pokud je podlozen legitimnimi pozadavky, ktere se instituce zavazaly naplnovat. pak tento fakt funguje jako institut verejne kontroly.

                      podivej se na proklamace z mezinarodnich lesnickych kongresu, kterych CR podepisuje a jsou pro zavazne. podivej se do lesniho zakona, ktery je zavazny. podivej se do publikaci urcite skoly lenicke akademie, ktere je nutno brat prinejmensim jako doporuceni.

                      www.mcpfe.org/

                      lesy jsou v CR povazovan za verejny prostor a tak by se zakonite mela verejnost na tom jak jsou zpracovany podilet. a nemusi u toho nic nabizet. je praxe bezna v demokratickych oblastech ve hodne sferach zivota.

                      tvuj druhy odstavec: co to je tak a ne naopak? vysvetli prosim. ja jsem mluvil pouze o tom, ze by po tezbe mela probihat uprava cest do priblizne puvodniho stavu. drive to byla vec lesnicke profesni cti.

                      ze lese zustane bordel, ktery muze primo potencialni rekreanty ohrozovat na zdravi?

                      a ze lesni podniky nepouzivaji drahe ale k prirode setrne lesni technologie (na nez mohou zadat o dodace)? to neni logicke to je neucta k lesu jako verejnemu prostoru.

                      nicmene nerad bych abys to chapal, tak ze utocim proti tomu, ze les je ve stredni evrope zalozen na hospodarskem vyuziti skrze tezbu dreva.

                      tvuj treti odstavec: ne nechci rict, ze les ma byt prospikovany cestama. (jaks na to prisel?)

                      nemluvil jsem o hustote site, nemluvil jsem o astaltovem povrchu. jenom rikam, ze kvalita rekreacni funkce je vazana na stav a kvalitu LDS. to ale nutne neznamena, ze cim hustsi nebo cim asfaltovejsi sit tim je kvalitnejsi.

                      jako chodec mas sice pravo jit mimo cestu ale vicemene pouze v lesich, ktere nepododlehaji zakonu o ochrane prirody.

                      (nemuzu ted bohuzel dohledat jak presne je regulace chuze porostem v zakone 114 regulovana).

                      lesnici z chuze porostem obecne namaji radost.

                      v ostatnich pripadech jses zakonne vazan na pohyb po lesnich cestach (a na kole jses na ne vazan stale).

                      0 0
                      • vlk  

                        :o) „lesy jsou v CR povazovan za verejny prostor“ -tak nevím kde jsi k tomu přišel. Soukromé lesy nejsou veřejným prostorem, jsou to soukromé pozemky na nějž máš ze zákona pouze právo vstupu. Nic víc, nic míň. Jakékoliv nátlaky z hlediska přednostního využití lesů soukromých pro rekreaci před využitím, které preferuje majitel je zcela nemyslitelné. Buď rád, že máš do soukromých lesů vůbec přístup, že to nemáme jak v USA apod. Soukromé vlastníky nemáš co opruzovat-do toho ti nic není. Co se týká státních lesů, tak tam nevím jak to je. Jinak nemysli si lesníci se řídí platnými zákony, a kontroly chodí stále a na vše. Vysoké pokuty při nějakém problému také hrozí. A hlavně si uvědom, že nežijeme v socialismu, že velká část lesů byla vráce právoplatným majitelům a nemáš právo uplatňovat své záměry využití cizího pozemku nad zájmy vaužití pozemku majitelem.

                        0 0
                        • tk  

                          stat vlastni 58,9% lesu, takze nejde jen o soukrome majitele. soukromych lesu je jenom 23,2%. i na ne se vztahuje lesni zakon. ve vztahu k novemu zákonu se mluvi o diferenciovani zakonnych podminek pro hospodareni podle typu vlastnictvi. dopasavad se tak nestalo. po te je pry stat bude motivovat k tomu, aby to co dnes zakonne musi delali dobrovolne. zrejme pomoci ekonomickych nastroju.

                          terminu verejny prostor jsem nepouzil jako legislativniho vymezeni. myslim, ze takovy vyznam na sebe ani tento pojem neumi brat (narozdil od pojmu „verejne prostranstvi“), ale treba se mylim.

                          lidi proste chapou les jako prostor, ve kterem muzou pobyvat. z tohoto hlediska je to verejny prostor stejne jako kavarna (ta taky miva soukromyho majitale).

                          neni to pravo vstupu, ale obecneho uzivani, ktere na sebe muze brat i jine formy nez vstup ci vjezd (napriklad sber lesnich plodu). ja se pouze stavim za to, aby byly nastaveny takove podminky, jenz by umoznily toto pravo smysluplne uplatnovat. je mi uplne jedno jestli na soukromem nebo statnim majetku.

                          bremeno obecneho uzivani vymezuje povinnosti vuci jednotlivcum. povinosti vlastniku lesa jsou ale stanoveny i jinak. nektere z techto povinnosti maji vztah k pravu obecneho uzivani. nevidim nic spatneho na obcanske zainteresovanosti v teto veci.

                          lesy maji podle zakona plnit rekreacni funkci stejne jako funkce jine. a to i lesy soukrome. je to dane v soucasnem a bude to dane i v pristim lesnim zakone. jde jenom o tom, jak se naplnovani teto funkce prakticky osetruje. v soucastnosti se o tom jenom mluvi.

                          o zadnych natlacich na predostni vyuziti lesu k rekreaci jsem nemluvil. NEMLUVIL JSEM O VUBEC O ZADNY PREDNOSTI. nemluvil jsem o svych zamerech ale naplnovani principu danych soucasnym pravnim vymezenim lesu. mluvim o obecnem uzivani, ktere u nas bylo zavedeno davno pred socialismem. socialismus sem tedy tahas uplne zbytecne.

                          nikoho jsem neopruzoval. do soukromych vlastniku lesa jsem nenavazel. do znacny miry s nima sympatizuju.

                          za pikantni povazuju, ze v oblasti zakladen se ohanis principy participativni demokracie, ale v pripade lesu je ti aplikace stejneho principu proti srsti. PROC?

                          podle mych informaci neni potezebni uprava cest vyzadovana zakonem. bohuzel. takze pokuty se s nejvetsi netykaji pece o cesty. tuto mezeru vidi i autori budouciho lesniho zakona. mimojine je to je podle mne prostor, ve kterem by meli zodpovedni rekrecni uzivatele lesa tlacit na zlepseni pravniho stavu.

                          co sem tahas USA? hajit se tim, ze nekde maji mensi prava nez u nas nepovazuju za legitimni argument.

                          a hlavne si uvedom, ze na tom sem rikal nema VUBEC nic spolecnyho s realnym socialismem.

                          0 0
                          • goofy  

                            Pro boha, o co ti furt jde? To te tak hodne sere, ze se proste vykaci tvuj oblibeny usek 10×100m lesa? Dyt lesu mame kolem plno, tak staci jit kousek jinde. To ste lidi tak netolerantni? Nekdo mi rozryl moji cesticku, tak je to ta nejvetsi svine na svete? Dyt ta cesticka jde porad projit, nebo se objede bokem a do dvou let (temer vzdy o dost driv) je z toho zase plne prujezdna dalnice. Pominu to, ze nevim, co na tom lidi bavi jezdit po takovy cestickach, a jsem spis rad, za kazde ztizeni/spestreni, ale tak to je a tak to bude. Ani nemluvim o tom, ze kdyz to bude zakonem dane, ze se musi udrzovat cesty, tak si je lesaci radeji vysypou sterkem, neli spis vyasfaltuji a budeme mit po srande.

                            Fakt nechapu lidi, co porad remcaji. Vajicka jsou drahe, maso je zkazene, lesy jsou rozryte. Nikdo vam do toho lesa neprikazuje chodit. Klidne si zustante na asfaltkach kolem, kdyz se tam bojite, a kdyz je vam tak ublizovano.

                            btw: do kavarny mas taky vstup, ale mas ho hodne omezeny. Bud rad, ze to tak v lese neni.

                            btw2: mame v lese postavenou nepovolenou minitrat. Je hodne pri civilizaci v lese a kazdou chvili nam tam nekdo neco znici. Jedini, kdo nam tam zatim nejmin skodil byli kupodivu lesaci. Kdyz kaceli a tahali stromy, vzdycky se s traktorama vyhli krizovym mistum, ikdyz by jim to mohlo byt uprd*le, a mohli nam to cele prevalcovat. To jenom tak na okraj.

                            0 0
                            • tk  

                              ne. skutecne jsi nepochopil o co mi jde. jde mi o to aby verejny zajem na lesni rekreaci byl v tomto state uznan a systematicky se na nem pracovalo. a aby se mtb stalo legitimni soucasni pece o rekreaci lidi. aby bylo tak legitimni aby k nemu lesnici zacali brat ohled.

                              ja zase nechapu lidi co sou porad spokojeny, i kdyz jdou veci do kelu. nechaj se uvarit jak zaby.

                              vstup do lesa omezeny JE lesnim zakonem. s jeho soucasnym vymezenim vicemene souhlasim. problem je v tom, ze v nem jsou diry a velky. napriklad pravo na jezdeni po lesnich stezkach a chodnicich je nyni sporne.

                              btw. mate kliku na lesaky. z konkentniho pripadu ale neni dobre usuzovat na obecne principy a normy. zvlast kdyz je cele toto vlakno o tom, jak lesnici nedavaji cesty zpet do sjizdneho/schud­neho stavu.

                              0 0
                            • gumid  

                              Promiň, Tvůj pohled je silně krátkozraký – obmýtí smrkového lesa určitě přesáhne Tvou existenci. Lesní společenstva – nezaměnuj za dřevní hmotu „nastojato“! Les – to nejsou jen zpeněžitelné kubíky a kdo takto uvažuje, je s prominutím za ten výraz, tupec! „Les“ není jenom dřevo!!!!!!!!! Názory, které hájíš silně připomínají argumentaci z doby hrdého budování čehosi munulého a plnění bezmozkových závazků v plundrování čehokoliv.

                              0 0
                              • Milenius  

                                Neboj, za x let to pochopí, až s jeho přístupem tady bude paběrkovat pár živočichů, stoupající teploty to tu přemění ve vyprahlou pustinu, tornáda tu všechno smetou, elektřina nepůjde, protože to pokácí stožáry, ropa dojde a nepojede traktor, protože do něj nepůjde nic nalejt, zatopit nepůjde čím, protože ty lesy vytěžíme, pak se bude ptát, kde je ta chyba :O

                                0 0
                                • goofy  

                                  Vy se tady tvarite, jako by se snad kacely kilometry cverecni lesa najednou? Tady jde o regulovanou tezbu, a pokud to nekdo porusi, tak hrozi celkem vysoke pokuty. Verim, ze novelizace lesnickeho zakona pomuze, ale ja to neovlivnim. To ze bude v zakone zahrnuto ze po sobe maji upravovat i cesty je hodne pozitivni informace. Mnohde to delali vicemene i ted. Akorat se bojim, ze timpadem se vetsina tech cesticek se vysype sterkem, a bude to jak dalnice po apach, kde se clovek pomalu az na Mont Blank dostane po asfaltce…

                                  btw: to jak lesy v okoli vypadaji, vestsinou zalezi na majitelich a spravcich lesa, jak si tezarske firmy hlidaji.

                                  0 0
                                  • Milenius  

                                    Lepsi sterkova cesta nez rally pariz dakar, eh pardon rally z blata do louze

                                    0 0
                                    • goofy  

                                      Uz vidim jak se ti dobre v lese jezdi po vysypane strusce. Balvany strusky o prumeru 10cm jsou nejlepsi. Jo jo, vivat prirodni krasy hutniho prumyslu :-)

                                      0 0
                                      • Milenius  

                                        No jasne, a jeste lepsi, kdyz tam nekdo vysype nejaky stary cihly ze staveniste, to je pak zuzo :)

                                        0 0
                            • speedy gonzales  

                              :-))))) se divim ze ti na takovou hloupost nekdo dokazal i odpovedet

                              0 0
                          • vlk  

                            V oblasti základen a lesů je to trochu něco rozdílného. Já neberu v úvahů státní lesy, já mám názor jakožto vlastník soukromého lesa. Já beru soukromé vlastnictví, jako nedotknutelné právo k majetku. S tím právem vstupu jsem trochu přestřelil-vím. Já osobně proti rekreační funkci lesa nic nemám, nejsem ten co by nejraději pohyb v lese co nejvíce omezili. Ale prostě mi vadí, do čeho všeho by měl stát zasahovat. Když si vezmu, že soukromník co má lesů méně než třeba 30ha je rád, že mu finance vydělané lesem tak tak pokryjí náklady, na čištění, novou výsadbu, případné prořezávky stromů napadlých kůrovcem, likvidování polomů apod., tak mi přijde šílené, že by měl vypláznout další prachy třeba za spravování lesních cest. prostě na nás „malých“ se nabalují těžařské firmy, odběratelé-protože prostě nejedem ve velkém, tak je to mnohokráte těžší a na něco prachy nezbývají. Přesto ale se snažíme o svůj majetek starat a les je většinou u soukromých vlastníků v mnohem lepším stavu než ty státní.

                            Když si tak pročítám Tvé reakce, tak musím uznat, že jsem Tě původně asi blbě pochopil.

                            „ve vztahu k novemu zákonu se mluvi o diferenciovani zakonnych podminek pro hospodareni podle typu vlastnictvi.“-toto bych velice uvítal

                            0 0
                            • tk  

                              já sem sit taky říkal, on mě musel blbě pochopit. a taky sem si říkal: to je názor vlastníka malého lesa. vím o tom, že ekonomická návratnost hospodaření na malých lesních pozemcích není dobrá.

                              ale právě když bude rekreace uznána jako legitimní veřejný zájem bude možné prosadit, aby stát vlastníky ekonomickými nástroji povzbuzovat v jejím rozvíjení.

                              u nás ji všichni ale berou za danou a dostatečnou.

                              já mám bohužel strach, že s diferenciací to dopadne tak, že se provede a podmínky pro hospodaření v malých lesích se stanou méně přísnými. na ekonomické nástroje, které by vlastníky povzbuzovali k trvale udržitelnému multifunkčnímu hospodaření se ale peníze nenajdou. podmínky pro rekreaci v lesích se tudíž zhorší.

                              také proto je důležité aby se zodpovědní rekreační uživatelé lesa začali angažovat v tom, jak lesnictví funguje. v tomto konkrétním případě by mohli na stát tlačit aby se peníze pro podporu malých vlastníků (zvláště těch, jejichž lesy jsou skutečně rekreačně využívány) našli.

                              je vhodné, aby se začali zajímat i bikeři. je totiž jasné, že proklamativní podpora rekreace, může rekreaci nakonec škodit. například nevhodnou péčí o cesty. existují vyzkoušené metody stavby a údržby cest, které mají minimální ekologický vliv a maximální rekreační potenciál. u nás na ně ale nikdo neslyší.

                              považuju za nepřípustně volit přístup: drž hubu a krok, nebo někdo přijde na to, že po lese jezdíš a bude to ještě horší. žádná kolektivní akce nemá cenu, ty remcale.

                              právě tohle považuju za zbytek po minulém režimu, ale i stav, který chce vyvolat určitá sekce české pravice: běž k volbám a pak drž hubu. dál už nemáš do čeho mluvit.

                              myslím, že přesně taklhe mlčenlivost způsobuje, že se podmínky pro biking plížívě zhoršují. nikdo se jich totiž není ochotný zastat. a bikeři nechali na věřejnosti probujet názor, že: mtb škodí přírodě, mtb je sport a ne rekreace, mtb jsou adrenalinovi silenci, mtb se věnuje jenom málo lidí.

                              a skončili jsme tam, kde sme: než aby někdo podpořil rozvoj mtb cyklitiky po lesnich cestach (existujicich i novych), tak aby se libil jak zacatecnikum i pokrocilym, lijou se automaticky penize do asfaltu.

                              0 0
                            • Milenius  

                              Lesni cesta se prece udrzovat nemusi, kdyz ji nechas ladem, tak to nevadi, clovek jen cche, aby kdyz tam pak ten chudacek majitel lesa (taky mame maly kousek lesa) vjel s traktorem a z ty cesty udelal oraniste, aby ji dal do puvodniho stavu.

                              Majitel louky je povinen ji kazdy rok posekat, majitel lesa na nej v podstate nemusi leta sahnout. Z naseho zakona taky majitel lesa si tam nemuze delat co chce, on je vlastne jen majitelem toho dreva a ma pravo tam tezit, nic vic a na to musi jeste dostat povoleni. Na jakekoliv upravy potrebuje taky povoleni a ze zakona je povinen udrzovat cesty stejne jako majitel cesty ve meste, kde tam nesmi dat zavoru a zakazat tam vjezd. Pred barakem je jeho majitel povinen udrzovat chodnik, prestoze neni jeho.

                              I za feudalismu mohl nevolnik do lesa a sbirat si tam spadle chvoji a topit s nim doma, dneska kdyz tam clovek jde pesky, tak mu hrozi pokuta ze ten les nici, ale ze tam za rok najedou s traktorem, to uz zadny niceni neni

                              Je to jen o ohleduplnosti – rekreant musi chapat, ze se tam obcas tezit musi a pochopi ze se tam ted vjet traktorem musi, tezar by mel pochopit, ze kdyz dotezi, tak ma dat cesty do puvodniho stavu, bohuzel to nekdo nepochopi nikdy

                              0 0
                              • vlk  

                                Nesouhlasím, majitel lesa je i majitel půdy-který za ni platí daně. Není pravda, že se na lesy nemusí leta sáhnout. Kúrovci, polomy, -a to nemluvím vůbec, když po těžbě pěstuješ nový-ploty, chemické ošetření, prořezávky atd. atd. To už ani nemluvím, když má člověk tu smůlu že mu vrátili lesy , přes které vede elektrické vedení.Většina těch lesních cest není ani zanesena v katastru-ty cesty vytvořili majitelé lesů-ať už ti nynější nebo jejich předci. Takže není žádný právní podklad, jak donutit majitele opravovat cesty apod.-popravdě obecně u nás jsou cesty v lesích v dobrém stavu.On někdo z Vás vždy narazí na nějakou rozoranou pěšinku a hned vyvádíte-v procentu cest v lesích v ČR je to zanedbatelný-ono záleží na určité kultůře majitele. Většinou jsou rozorané cesty ve státních lesích. Ale mělo by to být na majiteli a ne stále něco přikazovat. V tom by to mělo být-soukromý majitel by se měl snažit mít své věci a pozemky vpořádku a ne aby mu to někdo přikazoval vyhláškami apod.

                                0 0
                                • vlk  

                                  Ještě bych dodal-u lesních cest je důležitý tvrdý podklad, aby to bylo upěchované.Když vyjedu koleje a zahrnu je čerstvou hlínou, tak je příště vyjedu zase a nakonec tam vytvořím bažinu. Takže shrnování radlicí je chyba. Nejlepší dle mého mínění by bylo přejet ty kraje a střed válcem, aby se to spěchovalo s kolejema do roviny.No a nebo příště nejet koly v té brázdě, ale jed po středu a druhým kolem po kraji. Naštěstí my takové problémy nemáme-máme tvrdé podklady cest.

                                  0 0
                                  • Milenius  

                                    prejet radlici by nevadilo, protoze by se to pak rovnomerne slehlo, valcem toho moc neudusas, ty koleje tam vznikaji proto, ze kdyz je mokro, tak se hlina vytlacuje do stran a tam se nakupi, jde o to ji dostat zpet do toho vymolu

                                    jinak co se tyce prorezu, tak mas jiste pravdu, ale dela to malokdo, navic nemyslim, ze odstranit z lesa veskery krovi neni moc uzitecny, z hlediska prirody rozhodne ne, polom je krizova situace, ta se nepocita

                                    0 0
                                    • vlk  

                                      Když ji nahrneš zpět a neuválcuješ-tak je ti to k ničemu.

                                      0 0
                                • Mamut  

                                  Vlastnictvo lesa chapem v podobnom duchu ako vlastnictvo historickej budovy v centre Prahy. Oboje sa znacne lisi od vlastnictva hrudy zlata doma pod postelou. Do toho baraku ti kecaju pamiatkari a v podstate oni urcuju ako bude ten barak vyzerat. A ked ho nechas spadnut, tak platis pokuty za zanedbanie udrzby. Ma to daleko ku agresivnemu kapitalizmu (ktory je z pohladu priameho vlastnika praktickejsi).

                                  Les aj historicky barak maju znacny celospolocensky efekt (do lesa lozia turisti, za hist. barakmi japonci) a preto si myslim, ze je pre spolocnost prinosne, ak si necha nejake ciastocne pravo o lese a baraku rozhodovat. Na druhej strane, asi by bolo spravodlive, potom vyplacat nejake kompenzacie zmensujuce rozdiel medzi ziskom z hrudy zlata a z lesa.

                                  0 0
        • mastihuba  

          jj když jsem chodil do školy tak jsem si prací v lese přividělával. Pár haluzí a rozoraná cesta od traktoru není to co by lidem mělo trhat žíly.

          0 0
    • niki  

      mrknete ne to je to fakt husty nejdelsi-penis.profitux­.cz/nowtny-3993.html

      0 0
    • tk  

      součástí nové společenské zakázky, na jejímž formulování by se měli bikeři účastnit, by mohlo být: příhlížení k rekreačnímu užívání lesní dopravní sítě při jejím navrhování, stavbě a údržbě a pak samozřejme taky: více singletreku pro všechny

      Pelc, F. (2007, 30.01.). Zkouška kalamitou. Lidové noviny. lidovky.zpravy­.cz/zkouska-kalamitou-03h-/ln_noviny.as­p?c=A070130_000045_ln_no­viny_sko&klic=­217454&mes=070130_0

      … význam lesů nelze posuzovat v prvé řadě z hlediska produkce dřevní hmoty. Lesy pro nás plní také jiné neméně důležité funkce, jako je stabilizace vodního režimu v krajině, uchování druhové rozmanitosti a vůbec přírodního prostředí. Mají pozitivní vliv na klima, prostor pro rekreaci a výrazně přispívají k ekologické stabilitě krajiny … Lesnictví i ochrana přírody nyní stojí před nejednoduchým úkolem. Na začátku třetího tisíciletí s řadou ekologických problémů a zcela novými sociálně-ekonomickými podmínkami bychom měli najít odvahu k formulování zcela nového paradigmatu lesnictví jako takového. Tuto novou zakázku by měla formulovat společně odborná i laická veřejnost, lesníci, přírodovědci, ochránci přírody, podnikatelé v různých oborech. Měla by vycházet z teze, že podobně velký podíl na HDP související s produkcí dřeva lze zajistit zcela jinými formami lesního hospodaření, než známe, které však budou v daleko větším rozsahu plnit ostatní neméně závažné funkce našich lesů.

      0 0
      • mastihuba  

        Ono k celé diskusi o těžbě by se mělo dodat, že velké plochy lesů jsou přestárlé monokultury, které je třeba vytěžit. Pak už hodně záleží na správě polesí jak je schopna uhlídat najaté těžební společnosti, aby za sebou poklidily.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.